Biblijska obelezja prave Bozje crkve

Član
Učlanjen(a)
28.06.2011
Poruka
74
Kad kazem Tri licnosti Bozanstva, ili Bog sa tri lica, mislim na jednu te istu stvar.

Neupucen si Dragane, ako ti kazem da to u Bibliji nigde ne pise, da si u zabludi i problem ti je obijasniti sa kojim licem Bozanstva si ti u dobrom odnosu. Na dve stolice se ne seda a ti bi da sedas na tri, koja glupost.
Obijasni kako ti zamisljas jeres jedan Boga sa tri lica.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Laki, poydrav.
Visina pada a razum i poslušnost ostaju.
Onaj ko ne razume osnove vere taj čupa citate i pravi đus da potkrepi svoju ideju.
Kao prvo: Isus je pitao bogatog mladića za zapovesti jer je to poznanje dobra i zla i to je bila vodilja Božije volje i potom su se trebali vladati ali nisi zapaziopromaklo ti da iako je SVE odrao opet nije spašen....Zašto prijatelju? Nedostatak ljubavi! o tome ti govorim, jer u zakonu nema ljubavi već putokaz i zakon ne donosi plod već osudu i spoznaju dobra i zla.

Duhovni duhovno gledaju i razumeju i nije mi čudno da ne razumeš, Pavle je isti slučaj imao i u Galatiji kad je obilazio sve crkve svugde ih je hvalio a bili su svakakvi a Galaćani FINI i ŽELE SVE DA ODRŽE i lepo uzmeš tu poslanicu i čitaš redom a posebno 3 glavu da bi video u čemu je čvor kod tebe i Jeleninih sledbenika.
Oni hoće da se obrezanjem potvrde kao sluge a vi hoćete subotom da se potvrdite kao sluge i to su dela tela onih koji telesno misle a Duh je VEĆI od tela i Duh čini povolji Oca.
Dakle kad si Duhom vođen nisi pod zakonom jer je u tebi LjUBAV a ona nije pod zakonom jer je iznad njega,ako ovo shvatiš znaćeš zašto bogati mladić ne uđe u spasenje a svi ostali prestupnici uđoše.

Kamen je bio putokaz i vodič do Isusove žrtve i Pentakosta a od tad Duh vodi one koji imaju pomirnicu.
Ko nema Duha Hristova nije njegov zar ne piše tako? A mi razum Hristov imamo kaže apostol jer je njegov Duh u nama i vodi nas po ljubavi.
Mene bi bilo sramota da nisam u Isusovim zapovestima vidio kako treba da jubim BOGA i BLIŽNJE i BRAĆU već da pišem o zapovestima za osudu koje vode u smrt...čitaj malo Pismo brate, ali Jeleninim razumom nemožeš ići napred zato dozvoli Duhu Svetom da te oslobodi od zablude i da vidiš da je dekalog ispod ljubavi jer ljubav to nadilazi a delom zakona se niko ne opravda jer će samo ljubav ostati.

A Duh Isusov je ljubav koji subotu vidi ne kao svog gospodara već kao čoveka gospodarem subote i ne služi čovek suboti već subota čoveku a kad je tako onda nije ona veća od njega.
Lagala vas je Jelena da je subota pečat jer nije imala Duha Isusovog da bi znala da Duh zapečećava za život a ne dan.

Ako odmaraš subotom i ja odmaram subotom ali nemožeš nikome tražiti da mora odmarati subotom jer mu je to uslov spasenja zbog toga što je subota pečat...TO JE LAŽ!!!
Kornelije i NIKO od PAGANA nebi ušao u spasenje....a ono se DUH SVETI javlja u svima koji VERUJU ISUSA zapamti to.
NOVI SAVEZ nije stari već NOVI. U KRVI JAGNJETA i u DUHU ISTINE koji živi u nama i poučava svakoj istini ali tek kad odbacimo laž i poželimo znati istinu jer On i dalje kuca i čeka da otvori razum da se vidi duhovno...neće na silu, OTVORI MU i slušaj u poniznosti odbacivši oholost Jeleninu.

Bog te blagoslovio.

Dodato posle 11 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Neupucen si Dragane, ako ti kazem da to u Bibliji nigde ne pise, da si u zabludi i problem ti je obijasniti sa kojim licem Bozanstva si ti u dobrom odnosu. Na dve stolice se ne seda a ti bi da sedas na tri, koja glupost.
Obijasni kako ti zamisljas jeres jedan Boga sa tri lica.

Letrone pozdravljam te, i pokušao bih Božijom pomoći tebi kao Muslimanu (oprosti ako grešim ispravi me) objasniti pojam trojstvo mada ne volim takav izraz.
BOG JE JEDAN! i tu se slažemo ali treba videti koja imena Bog sebi daje u Pismu u Hebrejskom ima oko 20 imena koja koristi...ZAŠTO?
Zato da bi se znalo da je to sve jedan te isti Bog u raznim službama koje obavlja tako kad stvara On je STVORITELJ kad spašava On je SPASITELJ....Nisu to 20 Bogova već JEDAN.

Bog je želeo spasiti čoveka od večne smrti ali pošto je potrebna smrt da bi se primila plata za greh onda treba telo a Bog ne može umreti zato od NJEGA zače devica da bi Duh imao telo zemaljsko i javio se kao čovek u telu koje NEMA nasleđeni greh i zato ga smrt ne može uzeti. A da bi smrt imala pravo na njega Isusa on UZIMA grehe sveta na sebe da bi umro i oslobodio nas VEČNE smrti.
Ko je to bio u telu...od kojeg čoveka začet....Božiji sin , zašto SIN zato što se od DUHA začelo to telo a unutra je OTAC VEČNI...BOG SILNI.

Bog je tako pokazao ljubav k nama i ispunio obećanje da će ugotoviti telo koje će doći u službi MESIJE da postrada i SPASI nas.
To delo i služba se zove JEVANĐELJE ili radosna vest da smoSMRĆU BOŽIJEG SINA (Boga u telu) spašeni kroz veru i milost Njegovu bez naših dela jer su naš dela prjava haljina i nemamo ništa dati Bogu za život niti zaslužiti ničim da živimo večno već to JEVANĐELJEM primamo kao DAR.

Ako sam imalo pomogao Bogu slava i hvala.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Posto je u jednom od poslednjih komentara bilo reci o suboti kao cetvrtoj zapovesti, i Bozjem zakonu, zelim dati jedan tekst koji govori o teznji Rimokatolicke crkve da uspostavi obavezno praznovanje nedelje, sto je biblija najavila prorocanstvom vekovima unazad.
Takodje i komentare koje sam dao na ovaj tekst, a koji se nalazi na sajtu
Ekumenizam.com kao i drugi tekstovi sa slicnim temama, koji govore o rimskom papi Benediktu i ekumenskom ujedinjenju, kao i spremnosti Srpske pravoslavne crkve da pristupi ovakvom vidi jedinstva.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nedelja po zakonu.

Objavljeno april 21, 2011 od strane urednik

Komisija katoličkih biskupskih konferencija zemalja članica Evropske Unije (COMECE) zauzima se za to da se u evropskoj direktivi o radnom vremenu, nedjelja definiše kao neradni dan. Ovo tijelo katoličke crkve na svom novembarskom zasjedanju navelo je da je finansijska kriza u kojoj se nalazi i Evropa samo otkrila dublju duhovnu krizu i pogrešna mjerila vrijednosti.
U duhu umjerenosti, kako se dalje navodi u medijima, biskupi su zatražili od EU da uvede poštivanje nedjelje za dan od odmora kao jednog od temelja evropskog socijalnog modela pa i balansa između radnog i porodičnog vremena. U kontekstu prisutne ekonomske krize, konferencija biskupa tražila je od članova evropskog parlamenta da se prihvate odgovornosti i uključe zaštitu nedjelje na proteklom decembarskom zasjedanju evropske skupštine.

Međutim do prihvatanja ovog predloga od strane EU parlamenta ipak nije došlo. Generalni sekretar konferencije biskupskih zemalja Europske unije (COMECE) prof. Piotr Mazurkiewicz saopštio je juče, da neradna nedjelja neće biti uključena u buduću evropsku direktivu o radnom vremenu, premda je usklađivanje rada i porodičnog života jedan od glavnih ciljeva te direktive. Odluku EU parlamenta prof. Mazurkiewicz je ocijenio nedosljednom i “propuštenom prilikom” kad se uzme u obzir šta danas evropski građani očekuju u socijalnoj Evropi koja štiti radnike i njihove porodice. Zahvalio je svima koji su se zauzeli u prilog nedjeljnoga odmora – prenosi KTA (Katolička novinska agenicija biskupske konferencije BiH).
Zastupnici Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Thomas Mann i Hubert Pirker predložili su dva amandmana o uvođenju nedjelje kao nedjeljnog dana za odmor. Amandmane je potpisalo više od 40 zastupnika svih političkih usmjerenja, a podržali su ih crkveni predstavnici, udruženja za zaštitu nedjelje i sindikati više zemalja članica. Mazurkiewicz izražava žaljenje što se zbog proceduralnih razloga nisu mogli izjasniti o
amandmanima te je tako popuštena prilika za raspravu o tom za evropske građane važnom pitanju. „S obzirom na snage koje su se zauzele za pitanje slobodne nedjelje u izglasavanju evropske direktive o radnom vremenu, važno je da Crkve, nevladine organizacije i sindikati ostanu budni i nastave se u svojim zemljama zajednički i složno zauzimati naročito kada su u pitanju temeljna socijalna prava“, poručio je Mazurkiewicz – dodaje agencija.
Početkom novembra u Bruxellesu je predsjedavajući odbora Evropskoga parlamenta za zapošljavanje i socijalna pitanja odbio da u glasanje uvrsti amandmane grupe zastupnika o uključivanju neradne nedjelje u buduću evropsku direktivu o radnom vremenu. Generalni sekretar COMECE-a tada je pozvao zastupnike da iskoriste mogućnost da do rasprave dođe na plenumu sredinom decembra u Strasbourgu, istaknuvši kako je neradna nedjelja ključna za izgradnju evropskoga socijalnog modela te ima centralno značenje za mnoštvo evropskih radnika i njihove porodice – donosi KTA.
Vatikan zahteva da se donese zakon o praznovanju Nedelje
U pronalazenju razloga sadasnje globalne ekonomske krize, Vatikan je izjavio da je jedan od uzroka nepostovanje Nedelje.
Konferencija biskupa podnela je zahtev Evropskom parlamentu da ulozi napore u „zastiti Nedelje“ i ovaj zakljucak treba da podnese Parlamentu na glasanje.
Zvanican dokument na engleskom jeziku mozete preuzeti sa sledeceg linka: http://www.catholic-ew.org.uk/ccb/content/pdf/4049
„Nedeljni zakon“ na snazi u Hrvatskoj
(Associated Press) Hrvatski parlament doneo je odluku o stupanju na snagu tzv. Nedeljnog zakona – javljaju svetski mediji. Na redovnom sastanku parlamenta zakonodavci, uz dopustenje Rimokatolicke crkve, izglasali su zakon kojim se zabranjuje rad nedeljom.
Katolicka crkva u Hrvatskoj godinama je vodila borbu kako bi nedeljni dan posvetili Misi i porodici koja u 90 odsto slucajeva pripada ovoj verskoj zajednici. Hrvati su do sada vikend uglavnom provodili kupujuci po trgovackim centrima koji su preplavili zemlju sa otvorenim vratima u svih sedam dana.
Medjutim novi zakon, koji je usvojen drugom polovinom jula, stupa na snagu vec 1. januara iduce godine i nece tolerisati prekrsioce. Izuzetci pravila bice trgovci u vreme letnje turisticke sezone i bozicnih praznika – pisu mediji.
Nedeljni rad dopustice se onima koji drze standove i klupe za prodaju cveca i sveca te kioska za prodaju stampe kao i pekarama. „Na ovakve se odredbe dugo cekalo jer“, kako je rekao premijer Hrvatske Ivo Sanader, „trebalo je usaglasiti stavove svih socijalnih partnera“.

Ovaj unos je objavljen pod Naslovna. Zabeležite stalnu vezu.

← Teško će papa u Srbiju
„Ekumenizam je realna ideja“ →

2 reagovanja na Nedelja po zakonu?


  • b60d6dcffa70c218b56304a8934bf7bb
    Dragan Micic kaže:
    jun 13, 2011 u 12:10 AM
    SUBOTA BOZJI DAN ODMORA
    Nedelja nigde u bibliji nije okarakterisana kao neradni dan niti od strane Hrista ni njegovih ucenika Apostola, pa time nema nikakav religijski, pa time ni opste kulturni znacaj.
    Nedelja je cisto mnogobozackog porekla i ima svoje korene u Vavilonskom kultu obozavanja Boga sunca kome je ovaj dan bio posvecen, a prenesen je u Hriscanstvo psretstvom laznih ucitelja, takozvanih crkvenih otaca, koji su se skolovali u Jezaveljinoj skoli Vavilonske religije.
    Dan od odmora u bibliji je Subota, zapisana u cetvrtoj Bozjoj zapovesti kao simbol stvaranja, i Bozje stvaralacke moci i njegovog autoriteta.
    Naredni biblijski tekstovi o danu odmora ukazuju na ovu cinjenicu, da je dan odmora ostao nepromenjen i u starom i u novom zavetu, i da ima svoje mesto i svoj znacaj u svim vremenskim epohama, kao dan odmora posvecen od samog Gospoda za svetu upotrebu i proslavljanje njegovog svetog imena.
    CETVRTA ZAPOVEST – `Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
    Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
    A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
    Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga. ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 8-11 ).
    SUBOTA SIBOL STVARANJA POSVECENA OD SAMOG TVORCA KAO DAN POCIVANJA: `Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
    I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
    I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini; 2.Moj. 16, 22. -
    To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori zemlju i nebo, ( 1 knjiga Mojsijeva 2. 1-4 )
    SUBOTA ZNAK PRAVOGA BOGA KOJI POSVECUJE SVOJ NAROD – `I reče Gospod Mojsiju govoreći:
    A ti kaži sinovima Izrailjevijem i reci: ali subote moj čuvajte, jer je znak između mene i vas od koljena do koljena, da znate da sam ja Gospod koji vas posvećujem…
    To je znak između mene i sinova Izrailjevih dovijeka; jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, a u sedmi dan počinu i odmori se.
    I izgovorivši ovo Mojsiju na gori Sinajskoj, dade mu dvije ploče svjedočanstva, ploče kamene pisane prstom Božijim.
    ( 2 knjiga Mojsijeva 31. 12-18 ).
    SUBOTA DAN SVETOG SABORA – `Još reče Gospod Mojsiju govoreći:
    Kaži sinovima Izrailjevim, i reci im: praznici Gospodnji, koje ćete zvati sveti sabori, ovo su praznici moji:
    Šest dana radi, a sedmi dan, koji je subota za počivanje, neka bude sveti sabor, ne radite ni jednoga posla; subota je Gospodnja po svijem stanovima vašim. ( 3 knjiga Mojsijeva 23. 1-3 ).
    CETVRTA ZAPOVEST SA OBECANJEM BLAGOSLOVA – `Držite subote moje, i svetinju moju poštujte; ja sam Gospod.
    Ako uživite po mojim uredbama, i zapovjesti moje uzdržite i uščinite,
    Davaću vam dažd na vrijeme, i zemlja će rađati rod svoj, i drveta će u polju rađati rod svoj;
    I vršidba će vam stizati berbu vinogradsku, a berba će vinogradska stizati sijanje, i ješćete hljeb svoj do sitosti, i živjećete bez straha u zemlji svojoj.
    Jer ću dati mir zemlji, te ćete spavati a neće biti nikoga da vas plaši; učiniću, te će nestati zle zvijeri iz zemlje, i mač neće prolaziti preko vaše zemlje.
    Nego ćete tjerati neprijatelje svoje, i padaće pred vama od mača.
    Vas će petorica tjerati stotinu, a vas stotina tjeraće deset tisuća, i padaće neprijatelji vaši pred vama od mača.
    I obratiću se k vama, i učiniću vam da rastete, i umnožiću vas, i utvrdiću zavjet svoj s vama.
    I ješćete žito staro, od mnogo godina, i izasipaćete staro kad dođe novo.
    I namjestiću stan svoj među vama, i duša moja neće mrziti na vas
    I hodiću među vama, i biću vam Bog, i vi ćete biti moj narod. ( 3 Mojsijeva 26. 2-12 ).
    ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA – `Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
    Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
    I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
    Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
    Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
    A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
    Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima. ( knjiga proroka Isaije 56. 1-7 )
    SUBOTA NA NOVOJ ZEMLJI – `Jer kao što će nova nebesa i nova zemlja, što ću ja načiniti, stajati preda mnom, veli Gospod, tako će stajati sjeme vaše i ime vaše.
    I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako tijelo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.
    I izlaziće i gledaće mrtva tjelesa onijeh ljudi koji se odmetnuše od mene; jer crv njihov neće umrijeti i oganj njihov neće se ugasiti, i biće gad svakom tijelu. ( knjiga proroka Isaije 66. 22-24 ).
    ISUS PO OBICAJU ODLAZI U HRAM U SUBOTU – `I dođe u Nazaret gdje bješe odrastao, i uđe po običaju svome u dan subotni u zbornicu, i ustade da čita.
    I daše mu knjigu proroka Isaije, i otvorivši knjigu nađe mjesto gdje bješe napisano:
    Duh je Gospodnji na meni; zato me pomaza da javim jevanđelje siromasima; posla me da iscijelim skrušene u srcu; da propovjedim zarobljenima da će se otpustiti, i slijepima da će progledati; da otpustim sužnje;
    I da propovijedam prijatnu godinu Gospodnju.
    I zatvorivši knjigu dade sluzi, pa sjede: i svi u zbornici gledahu na nj.
    I poče im govoriti: danas se izvrši ovo pismo u ušima vašima. ( Jevandjelje po Luki 4. 16-21 ).
    PAVLE PO OBICAJU SVOME UDJE U HRAM U SUBOTU – `Prošavši pak Amfipolj i Apoloniju dođoše u Solun, gdje bješe zbornica Jevrejska.
    I Pavle po običaju svome uđe k njima, i tri subote razgovara se s njima iz pisma,
    Pokazujući i dokazujući im da je trebalo Hristos da postrada i vaskrse iz mrtvijeh, i da ovaj Isus kojega ja, reče, propovijedam vama, jest Hristos. ( dela apostola 17. 1-3 ).
    PAVLE PROPOVEDA U HRAMU U SUBOTU, NEZNABOSCI MOLE PAVLA DA IM PROPOVEDA I U DRUGU SUBOTU – `A oni otišavši iz Perge dođoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u zbornicu u dan subotni sjedoše.
    A po čitanju zakona i proroka poslaše starješine zborničke k njima govoreći: ljudi braćo! ako je u vama riječ utjehe za narod, govorite.
    A Pavle ustavši i mahnuvši rukom reče: ljudi Izrailjci i koji se Boga bojite! čujte….
    A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove riječi u drugu subotu govore.
    A kad se sabor raziđe, pođoše za Pavlom i za Varnavom mnogi od Jevreja i pobožnijeh došljaka; a oni govoreći im svjetovahu ih da ostanu u blagodati Božijoj.
    A u drugu subotu sabra se gotovo sav grad da čuju riječi Božije. ( dela apostolska 13. 14-44 ).
    PAVLE RADI SEST DANA A SUBOTOM A ODLAZI U HRAM I PROPOVEDA O HRISTU – Potom se odluči Pavle od Atine i dođe u Korint,
    I nađe jednoga Jevrejina, po imenu Akilu, rodom iz Ponta, koji bješe skoro došao iz Talijanske sa ženom svojom Priskilom (jer bješe zapovjedio Klaudije da svi Jevreji idu iz Rima), i dođe k njima.
    I budući da bješe onoga istog zanata, osta kod njih i rađaše, jer bijahu ćilimarskog zanata.
    A prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke. ( dela apostola 18. 1-4 ).
    PAVLE SAVETUJE DA UDJEMO U SUBOTNI ODMOR PO PRIMERU GOSPODA KOJI SE ODMARAO U SEDMI DAN, A NE PO PRIMERU NEPOSLUSNOSTI JEVREJA KOJI SU PREKRSILI ZAPOVEST O SUBOTI – `Da se bojimo dakle da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u pokoj njegov, ne odocni koji od vas.
    Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena riječ, jer ne vjerovaše oni koji čuše.
    Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta.
    Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
    I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
    Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje;
    Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca.
    Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio po tom.
    Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu.
    Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh.
    Jer je živa riječ Božija, i jaka, i oštrija od svakoga mača oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem.
    I nema tvari nepoznate pred njim, nego je sve golo i otkriveno pred očima onoga kojemu govorimo.
    Imajući dakle velikoga poglavara svešteničkoga, koji je prošao nebesa, Isusa sina Božijega, da se držimo priznanja.
    Jer nemamo poglavara svešteničkoga koji ne može postradati s našijem slabostima, nego koji je u svačemu iskušan, kao i mi osim grijeha.
    Da pristupimo dakle slobodno k prijestolu blagodati, da primimo milost i nađemo blagodat za vrijeme kad nam zatreba pomoć. ( Jevrejima poslanica 4 poglavlje ).
    SUBOTA- DAN GOSPODNJI I U STAROM I U NOVOM ZAVETU ( prorecena obnova subote ) – `I tvoji će sazidati stare pustoline, i podignućeš temelje koji će stajati od koljena do koljena, i prozvaćeš se: koji sazida razvaline i opravi putove za naselje.
    Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš što je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu milinom, sveti dan Gospodnji slavnijem, i budeš ga slavio ne idući svojim putovima i ne čineći što je tebi drago, ni govoreći riječi,
    Tada ćeš se veseliti u Gospodu, i izvešću te na visine zemaljske, i daću ti da jedeš našljedstvo Jakova oca svojega; jer usta Gospodnja rekoše. ( knjiga proroka Isaije 58. 13 )
    Bijah u duhu u dan nedjeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koje govoraše: ja sam alfa i omega, prvi i pošljednji ( Otkrivenje Jovanovo 1. 10 ).
    Amin
    ( Napomena: na ovom mestu u Otkrivenju 1. 10 u originalnom Grckom tekstu ne stoji `DAN NEDELJNI, vec `DAN GOSPODNJI ).

    Odgovori
  • b60d6dcffa70c218b56304a8934bf7bb
    Dragan Micic kaže:
    jun 18, 2011 u 3:08 AM
    DESET BOZJIH ZAPOVESTI VECNE I NEPROMENJIVE ZA SVA VREMENA:
    Tada reče Bog sve ove riječi govoreći:
    1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
    Nemoj imati drugih bogova uza me.
    2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
    Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na
    sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
    A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.
    3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.
    4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
    Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
    A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni
    sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
    Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je
    blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
    5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
    6. Ne ubij.
    7. Ne čini preljube.
    8. Ne kradi.
    9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
    10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega. ( 2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ).
    DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:
    `I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
    A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
    Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
    A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
    A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
    A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
    A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
    Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
    A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
    A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. ( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:
    Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
    Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške. (1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )
    DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:
    I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
    Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:
    Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
    I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
    I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
    dao zapovijest. ( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:
    I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).
    JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:
    Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
    Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
    zakona.
    Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni; ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:
    Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).
    ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:
    Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
    Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
    izvrši.
    Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
    ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).
    NE MENJATI PROROSTVO I ZAKON:
    Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla
    napisana u knjizi ovoj;
    I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od
    onoga što je napisano u knjizi ovoj. ( Otkrivenje Jovanovo 18-19 ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Eto prilike da se još neko upeca u Jeleninu mrežu.
Ona je rekla pre oko 130 godina kad je SAD u jednoj državi predložila da se nedeljom odmara kad je već data i to je trajalo 10 godina ako se dobro sećam i ona videvši to odmah kulu da će ponovo SAD da natera svet da SVI moraju odmatari nedeljom i Muslimani i to onda znači da su tim odmorom primili ŽIG zveri...tralalajka za naivne!

Adventisti već dvadeset lažnih uzbuna napraviše kako SAD podiže nedelju odnosno daje mogućnost da je svi odmaraju kad već postoji.
I tad će ko bude odmarao nedeljom moći kupovati i prodavati a ko ne bude neće....a ko odmara subotom reći će mu: ,,,vidim ti na čelu da nisi nedeljom odmorio i nemožeš kupiti idi u drugu prodavnicu kod privatnika pa ako ti on proda....bujila pajila mala maca....

Rekao sam pre koko 10 godina da će Adventisti zadnji saznati šta je jevanđelje i da će zadnji saznati šta je žig zveri kad ga već svi budu primili.
I tvrdim da će tako biti.

Muslimani odmaraju kad hoće Jevreji kad im je rečeno, pagani kad slave Isusovo vaskrsenje...a žig se STAVLJA ne ČELO iliRUKU kao ZNAK da se može kupovati i prodavati i to VERNI nEĆE imati a Adventisti će imati. Opet tvrdim a vreme će pokazati kad bude kasno da je Jeca bila varalica....Božiji proroci behu u nemaštini a ona u zamku i njeni potomci zbrinuti i tako se lepovidi da je služila svom bogu i džepu.

Pagani vekovima pa i sam Luter nedeljom nisu radili i jadni svi propadoše sa Kornelijem i rizničarom Etiopsk carice.
Zato je Isus lepo rekao: ,,Idite i recite ko želi da se spasi neka odmori SUBOTOM jer vas ona zapečaćava i poslaću vam subotu na Pentakost a vi je nosite svima da vide kako se zaslužuje spasenje,,

NIKAD ne mogu da shvate da je umesto životinje ISUS tu i da je umesto kamena Sveti Duh tu. Blago onom ko to razume jer ga Istina oslobađa dela tela i naših zasluga pa nam daje Isusove.
Ali tek ad SAD kaže da se mora nedeljom odmoriti to je nedelja od tad žig zato što je to ukaz a onaj Kostantinov ne važi jer se Jeleni tako htelo...pa dan sunca počinje to biti tek kad SAD kaže da svi moraju odmoriti nedeljom...lepo je biti svedok i Adentista uvek uče novo i nikad da nauče pa im nije dosadno jer svetlost postaje jača...aha, jače sija u tami.

Kad se uozbiljite i počnete verovati Bibliji onda možemo govoriti o žigu a dotle zabavljajte narod dobro je za razgibavanje stomačnih mišića.

Dodato posle 18 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

,Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.,,
Baš fin stih pa da vidimo kad se vadi iz konteksta šta dobijemo:
Reci poznavaoče Pisma koje zapovesti Bog dade paganima i gde piše?
Reci da li je u zakonu pisalo da se prinose žrtve za greh i da ih ti prinosiš? (zakon nije ukinut zapamti)
Da li se tvoj dom i ti i sluge oberzujete?
Da li prinosiš prvinu od svega Bogu?
Da li daješ desetak Levitima?
Da li prinosiš žrtvu zahvalnu?
i tako cela strana......
Nije ukinuto i ti držiš pa da čujemo da li si prestupnik onog što govoriš?
Slušam.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Prijatelju, ja sam ti izneo Jevandjelje, i ono sto se danas ispunjava pred nasim ocima a sto je zapisano vekovima unazad.
Osim toga, to sto govoris su samo tvoja misljenja koja se ne zasnivaju ni na cemu.
Ne poznajes teznje onoga sto poznajemo kao novi svetski poredak, ni postulate Ekumenskog saveza, a kao sto smo videli ni bibliju ni biblijska prorocanstva.
Da bi neko uopste diskutovao na forumu ovakve vrste, morao bi bar imati osnovno teolosko znanje, a ne da prosipa prazno mudrovanje, i licne pretpostavke.

Ovo o cemu sam ja govorio, i ocemu govori tekst koji sam postavio o nedeljnom zakonu, i o cemu govori biblija, je uvodjenje obaveznog nedeljnog zakona za celi svet.
Ako si upucen, i ako pratis dogadjaje, posle velikih zemljotresa u Japanu, odrzana je vanredna sednica kardinala u Vatikanu, i doneseni su sledeci zakljucci, da su sve ucestalije katastrofe posledica nepostovanja Bozanskih zakona, i ako se one nastave, treba uvesti univerzalni zakon za ceo svet.
Iz toga je i proistekao zahtev vatikana Evropskom parlamentu, da uvede obavezni nedeljni zakon.
To znaci da ce oni koji se pridrzavaju Bozjeg zakona zapisanog u bibliji, i kojima nije po savesti da prihvate nedelju koja je cisto ljudska zapovest koja svoje korene ima u mnogobozackom kultu sunca, biti pod represijom, i stalnim progonom od strane vlasti ovoga sveta, da nece cak moci da kupuju ili prodaju.

A sto se tice subote kao pecata Bozjeg, i nedelje kao ziga zverinog, to nije ucenje nikakve Jelene, vec biblijska cinjenica, sledeci tekstovi govore sta u bibliji pretstavlja pecat, a sta zig:

ZAKON BOZJI ZNAK NA RUCI I NA CELU I U STAROM I U NOVOM ZAVETU:
``I neka ti bude kao znak na ruci tvojoj i kao spomen pred očima tvojim, da ti zakon Gospodnji bude u ustima; jer te je rukom krepkom izveo Gospod iz Misira. ( 2 knjiga Mojsijeva 13. 9 ).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
``A ovo su zapovesti i uredbe i zakoni, koje Gospod Bog vaš zapovedi da vas učim da ih tvorite u zemlji u koju idete da je nasledite,
Da bi se bojao Gospoda Boga svog držeći sve uredbe Njegove i zapovesti Njegove, koje ti ja zapovedam, ti sin tvoj i unuk tvoj svega veka svog, da bi ti se produžili dani tvoji...
I neka ove reči koje ti je zapovedam danas budu u srcu tvom.
I često ih napominji sinovima svojim, i govori o njima kad sediš u kući svojoj i kad ideš putem, kad ležeš i kad ustaješ.
I veži ih sebi na ruku za znak, i neka ti budu kao počeonik među očima. ( 5 knjiga Mojsijeva 6. 1 - 8 ).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I potom videh četiri anđela gde stoje na četiri ugla zemlje, i drže četiri vetra zemaljska, da ne duše vetar na zemlju, ni na more, ni na i kakvo drvo.
I videh drugog anđela gde se penje od istoka sunčanog, koji imaše pečat Boga Živoga; i povika glasom velikim na četiri anđela kojima beše dano da kvare zemlju i more, govoreći:
Ne kvarite ni zemlje, ni mora, ni drveta, dokle zapečatim sluge Boga našeg na čelima njihovim.
( otkrivenje 7. 1 - 3 ).

ZIG ZVERI ZAKON ( ljudski ) NA RUCI I NA CELU:

I učini sve, male i velike, bogate i siromašne, slobodnjake i robove, te im dade žig na desnoj ruci njihovoj ili na čelima njihovim,
Da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ili ime zveri, ili broj imena njenog.
( otkrivenje 13. 16 - 17 ).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I bi uhvaćena zver, i s njom lažni prorok koji učini pred njom znake kojima prevari one koji primiše žig zverin i koji se poklanjaju ikoni njenoj: živi biše bačeni oboje u jezero ognjeno, koje gori sumporom.
( otkrivenje 19. 20 ).

Iz ovih uporedjenja moze se zakljuciti da se pecat Bozji i zig zveri ticu zakona, odnosno Bozjeg zakona koji postuju oni koji sluze Bogu, i ljudskog zakona koji primaju oni koji su se odrekli istine i poklanjaju se zveri, odnosno instituciji koja se drznula da menja Bozanske principe, i uspostavlja svoje licne, koji su suprotni Bozjem vecnom zakonu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice tvog poslednjeg komentara o zakonu, sve si pomesao, ne razlikujes obredni ceremonijalni zakon od moralnog 10 zapovesti, tu postoji velika razlika, tu je osnova tvog problema.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
,,Sto se tice tvog poslednjeg komentara o zakonu, sve si pomesao, ne razlikujes obredni ceremonijalni zakon od moralnog 10 zapovesti, tu postoji velika razlika, tu je osnova tvog problema.,,

Vidi bratac:
Poznati su mi zakoni i namerno nisam izdvajao ni jedan jer si citirao tekst gde kaže da nisu ukinute zapovesti a time se ne kaže ove jesu one nisu već važi za SVE. Trebao si potkrepiti svoju tvrdnju tako što bi lepo pokazao da se ceremonijalni zakon ISPUNIO jer je to Isus i rekao a onda pokazao kako držiš subotu i da li si prestupnik moralnog zakona a ti ništa ne odgovori u svom sveznanju....vidiš li sad ko ima problem?

Pismo kaže da se ne plašimo onog čega se SVET plaši pa meni zato ništa ne znači nedelja jer je ona već 17 vekova ozakonjena za svakog ko malo poznaje istoriju.Da li će neka zemlja više ili manje prihvatiti Konstantinov dekret o nedelji mi ništa ne znači al znači JEVREJIMA onog momenta kad postave hram i kad bezakonik sedne tamo i u datom mu vremenu htedne da promeni JEVREJIMA ono što im je Bog dao nemoj zaboraviti da se Danilo bavio svojim narodom i gradom sa malim pogledom na svetska carstva opet u interesu Jevrejskog naroda da bi razumeli lance i poznali vremena.

A što se tiče čorbice princip je isti a se ostalo su nijanse kako Jelena čupkala od svega po malo tako i đaci.
Tako mogu i ja načupati stihove iz konteksta ne obazirući se na vreme kad su i kome upućene te reči i napraviti priču da će svi biti pobijeni koji ne vrše ceremonijalni zakon....vidiš kako skačeš po STAROM zakonu učinjenim sa JEVREJIMA da bi pobio NOVI ZAVET koji je Isus u svojoj krvi i telu učinio?

Budi dosledan i idi da te kamenuju jer ložiš vatru šabatom i putuješ možda i plaćaš.Nemoj se sakrivati iza jednog a forsirati drugima ono što sam ne držiš.Ako nisi obrezan o čemu onda govoriš...a ako jesi i ako DRŽIŠ subotu bez putovanja i vatre i činiš sve po pisanom toga dana onda si DUŽAN ODRŽATI SAV ZAKON .....držiš li SAV ZAKON ...o čemu pričaš???

Apostoli nisu paganima nametnuli ono što Jelena čini, Bog iz ljubavi oprašta a Jelena naređuje da zaslužite spasenje da bi otpali od blagodati.
Čovek koji poveruje u Isusa kao Mesiju prima Duha Isusovog i dobija DAR za izgradnju sebe ili tela Hristova u zavisnosti koliko mu je duh spreman nositi i šta i bez obzira na to čovek može žalostiti Duha učeći suprotno i hodajući za ženom umesto da ga Duh pouči.

Kad čovek ogrezne i odustane od Duhovnog učenja jer sve zna i sluša samo ženu može ostati ta osoba očišćena ali prazna i onda se nastane 7 gorih i tad više Božija reč nema nikakvu težinu osim da se potkrepi neistina pa u tu svrhu se samo čupne iz Pisma da bi laž svetlela.

Pismo JASNO govori da je DUH Sveti taj koji nas pečati a ne ni jedan dan jer su SVI dani BOŽIJI...o, čoveče!
Počevši Duhom sad telom nastavljate i idete unazad umesto napred i gde je tu razum???
ZAPAMTI da od momenta kad se ponovo pojavila zver da se pojavio i njen poredak koji e već tad POSTAVIO BROJ I ŽIG zveri a zver je ta oblast i zver je osoba na čelu te oblasti koju joj zmija dade.
Ne vidiš opasnost već čekaš sa druge strane jer te prevari žena mason kao i Raša svoje i to lukavo da ne vidite šta je žig dok ga ne dobijete a onda igrajte od sreće u novoj svetlosti.....

GLEDAJ malo u RIM čoveče i njegove teritorije i nad kim vladaju i na koji način upravljaju svetom i koju veru tajno ispovedaju i kako kontrolišu novac i ko može kupovati i ko ĆE MOĆI KUPOVATI nemoj biti naivan..(izvini)
Vidi datum kad je ponovo potpisan savez novog Rimskog carstva i šta su istog meseca uradili i šta su posle samo nekoliko godina ponovo učinili i kako od onda ide bezgotovinsko društvo i uslov za taj vid posedovanja i raspolaganja novcem....pa svi to imaju reći ćeš a ja potvrditi da će SVI pre Adv. saznati šta je žig zveri i jevanđelje.

NIJE Božiji dan ŽIG već zverkin uslov za KUPOVINU I PRODAJU i već 60 godina postoji od kad i novi savez i ujedinjenje ...čitaj malo i prati STRAŽI ...nemoj biti Spavac budi budan malo i vidi gde si i u kojoj si mreži i veri.
Razmisli bar malo i nemoj ići po inerciji već po Pismu.
A ko je u problemu to ćeš videti ako zaista otvoriš srce i razum za Duha Svetog.
Bog te blagoslovio.

Dodato posle 43 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Prijatelju, ja sam ti izneo Jevandjelje,

Ne, nisi jevanđelje je radosna vest a ne osuda.


Izgibe moj narod jer je bez znanja. Nije ona kriva, da je rekla da svi u bunar skoče oni bi i skočili ...da li je ona kriva? NE! Bog je dao razum i Duha ali oni hoće za slepcem i gotovo.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Lepo ja rekoh, izvrces sve sto se moze izvrnuti, i na mesto istine postavljas svoja misljenja.

Kao prvo sto se tice zakona, u starom zavetu postoji dve vrste zakona:

1. Moralni zakon deset zapovesti koje je Bog napisao svojim prstom i koji je dat Mojsiju i njegovim posretstvom bio stavljen u kovceg zaveta :

``U to vreme reče mi Gospod: Isteši dve poče od kamena kao što behu prve, i iziđi k meni na goru, i načini kovčeg od drveta.
``I napisaću na tim pločama reči koje su bile na prvim pločama što si ih razbio, pa ćeš ih metnuti u kovčeg.
Tako načinih kovčeg od drveta sitima, i istesah dve ploče od kamena, kao što behu prve, i iziđoh na goru s dvema pločama u rukama.
I napisa na tim pločama šta beše prvo napisao, deset reči, koje vam izgovori Gospod na gori isred ognja na dan zbora vašeg; i dade mi ih Gospod.
I vrativši se siđoh s gore, i metnuh ploče u kovčeg koji načinih, i ostaše onde, kao što mi zapovedi Gospod.
(5 knjiga Mojsijeva 10. 1 - 5 ).

``izgovorivši ovo Mojsiju na gori sinajskoj, dade mu dve ploče svedočanstva, ploče kamene pisane prstom Božijim. ( 2 knjiga Mojsijeva 31. 18 ).

2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ( sadrzaj 10 zapovesti ).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Ceremonijalni i obredni zakon koji je Mojsije napisao u knjigu i koji je bio stavljen pored kovcega zaveta:

I dođe Mojsije, i kaza narodu sve reči Gospodnje i sve zakone. I odgovori narod jednim glasom i rekoše: Činićemo sve što je rekao Gospod.
I napisa Mojsije sve reči Gospodnje, i ustavši rano načini oltar pod gorom i dvanaest stupova za dvanaest plemena Izrailjevih. ( 2 knjiga Mojsijeva 24. 3 - 7 ).

I kad napisa reči ovog zakona u knjigu, sve do kraja,
Zapovedi Mojsije Levitima, koji nošahu kovčeg zaveta Gospodnjeg, govoreći:
Uzmite ovu knjigu zakona i metnite je pokraj kovčega zaveta Gospoda Boga svog, da bude onde svedok na vas. ( 5 knjiga Mojsijeva 31. 24 - 26 ).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ceremonijalni i obredni zakon sadrzi:

1. Zrtvene zakone - zakone o prinosenju zrtava paljenica: 3 knjiga Mojsijeva od prog do desetog poglavlja / 3 knjiga Mojsijeva 7. 37 - 38

2. Zdravstvene zakone: 3 knjihga Mojsijeva od 11 do 15 poglavlja / 3 knjiga mojsijeva 11. 46 - 47 / 13. 59 / 15. 32

3. Praznicne zakone: 3 knjiga Mojsijeva 23 poglavlje

4. Gradjanske zakone: 2 knjiga Mojsijeva 21, 22, i 23 poglavlje
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovaj obredni ili ceremonijalni zakon je imao tipoloski karakter, odnosno u svojim simbolickim elementima
je ukazivao je na buduce dogadjaje, odnosno na pojavu Mesijanskog spasitelja i na celokupni plan spasenja coveka.
Svaki elemenat koji je bio prisutan u obrednom zakonu se ispunio u Hristu, svaki praznik je ukazivao na neki vazan dogadjaj iz Hristovog zivota, on je bio Pashalno zrtveno jagnje koje se zrtvovalo na krstu radi ljudskih greha, i zrtva koju je prvosvestenik svakodnevno prinosio u zemaljskoj svetinji.

Isus starozavetno zrtveno jagnje: ``A sutradan vide Jovan Isusa gde ide k njemu, i reče: Gle, jagnje Božije koje uze na se grehe sveta. ( jevandjelje po Jovanu 1. 29 ).

``Znajući da se propadljivim srebrom ili zlatom ne iskupiste iz sujetnog svog življenja, koje ste videli od otaca;
Nego skupocenom krvlju Hrista, kao bezazlenog i prečistog jagnjeta; ( 1 poslanica Petrova 1. 18 - 19 ).

``I videh, i gle, nasred prestola i četiri životinje, i posred starešina Jagnje stajaše kao zaklano, i imaše sedam rogova, i sedam očiju, koje su sedam duhova Božijih poslanih po svemu svetu.
I dođe i uze knjigu iz desnice Onog što seđaše na prestolu.
I kad uze knjigu, četiri životinje i dvadeset i četiri starešine padoše pred Jagnjetom, imajući svaki gusle, i zlatne čaše pune tamjana, koje su molitve svetih.
I pevahu pesmu novu govoreći: Dostojan si da uzmeš knjigu, i da otvoriš pečate njene; jer si se zaklao, i iskupio si nas Bogu krvlju svojom od svakog kolena i jezika i naroda i plemena,
I učinio si nas Bogu našem careve i sveštenike, i carovaćemo na zemlji.
I videh, i čuh glas anđela mnogih oko prestola i životinja i starešina, i beše broj njihov hiljada hiljada.
( otkrivenje Jovanovo 5. 6 - 11 ).

Ali On bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša bezakonja; kar beše na Njemu našeg mira radi, i ranom Njegovom mi se iscelismo.
Svi mi kao ovce zađosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na Nj bezakonje svih nas.
Mučen bi i zlostavljen, ali ne otvori usta svojih; kao jagnje na zaklanje vođen bi i kao ovca nema pred onim koji je striže ne otvori usta svojih.
Od teskobe i od suda uze se, a rod Njegov ko će iskazati? Jer se istrže iz zemlje živih i za prestupe naroda mog bi ranjen. ( knjiga proroka Isaije 53. 5 - 8 ).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prilikom Hristove smrti na krstu ovaj obredni zakon je prestao da vazi posto je nasao svoje ispunjenje u Hristu:

``Jer zakon imajući sen dobara koja će doći, a ne samo obličje stvari, ne može nikada savršiti one koji pristupaju svake godine i prinose one iste žrtve.
Inače bi se prestale prinositi se, kad oni koji služe ne bi više imali nikakve savesti za grehe, kad se jednom očiste;
Nego se njima svake godine čini spomen za grehe.
Jer krv junčija i jarčija ne može uzeti greha.
Zato, ulazeći u svet govori: Žrtava i darova nisi hteo, ali si mi telo pripravio.
Žrtve i prilozi za greh nisu Ti bili ugodni.
Tada rekoh: Evo dođoh, u početku knjige pisano je za mene, da učinim volju Tvoju, Bože.
I više kazavši: Priloga i prinosa i žrtava, i žrtava za grehe nisi hteo, niti su Ti bili ugodni, što se po zakonu prinose;
Tada reče: Evo dođoh da učinim volju Tvoju, Bože. Ukida prvo da postavi drugo.
Po kojoj smo volji mi osvećeni prinosom tela Isusa Hrista jednom.
I svaki sveštenik stoji svaki dan služeći i jedne žrtve mnogo puta prinoseći koje nikad ne mogu uzeti greha.
A On prinesavši jedinu žrtvu za grehe sedi svagda s desne strane Bogu.
Čekajući dalje dok se polože neprijatelji Njegovi podnožje nogama Njegovim.
Jer jednim prinosom savršio je vavek one koji bivaju osvećeni. ( Jevrejima poslanica 10. 1 - 14 ).

``I utvrdiće zavet s mnogima za nedelju dana, a u polovinu nedelje ukinuće ZRTVU I PRINOS; i krilima mrskim, koja pustoše, do svršetka određenog izliće se na pustoš. ( knjiga proroka danila 9. 27 ).

Isus nije ukinuo moralni zakon deset zapovesti, vec obredni, jer sustina obrednog zakona je i bila ta, da bude sretstvo opravdanja...odnosno kada bi jedan Izraelac prekrsio neku od zapovesti Moralnog zakona deset zapovesti, on je morao da prinese zrtvu u vidu jagnjeta da bi mu taj greh bio oprosten i izbrisan, nevino jagnje je preuzimalo njegov greh na sebe.
Kada je Isus dosao, on je preuzeo ulogu jagnjeta, tako da je sistem zemaljskog zrtvovanja prestao, jer Isus licno u novozavetnom periodu prinosi zasluge svoje zrtve i prolivene krvi pred kovcegom zaveta u nebeskoj svetinji nad svetinjama, u kome se nalaze ploce sa originalnih deset zapovesti.
Danas kada neko prekrsi neku od ovih zapovesti, ne prinosi zemaljsku zrtvu, vec dolazi Hristu u molitvi i trazi oprostenje i ociscenje od greha, i tada Isus posreduje pred kovcegom zaveta, jer on se kao jagnje Bozje prineo jednom za sve nas.

To se moze objasniti i na sledeci nacin, upopredjujuci zemaljsku i nebesku svetinju;

ZEMALJSKA SVETINJA:
- kovceg zaveta sa deset zapovesti
- svestenik Levit
- zrtva jagnje
- krv jagnjeta

NEBESKA SVETINJA:
- kovceg zaveta sa deset zapovesti
- svestenik Hristos
- zrtva Hristos
- krv Hristova
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Preporucio bih ti da pazljivo proucis sledece tekstove, pa tek onda da donosis svoj zakljucak o temi zakona i subote, jer subota kao zapovest ne ide bez ostalih devet zapovesti, jer biblija nalaze celovitost zakona, jer jedan tekst u novom zavetu kaze: ``Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,
2:11 Jer Onaj koji je rekao: Ne čini preljube, rekao je i: Ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona. ( Jakovljeva poslanica 2. 10 - 12 ).


  • SUBOTA BOZJI DAN ODMORA
    Nedelja nigde u bibliji nije okarakterisana kao neradni dan niti od strane Hrista ni njegovih ucenika Apostola, pa time nema nikakav religijski, pa time ni opste kulturni znacaj.
    Nedelja je cisto mnogobozackog porekla i ima svoje korene u Vavilonskom kultu obozavanja Boga sunca kome je ovaj dan bio posvecen, a prenesen je u Hriscanstvo psretstvom laznih ucitelja, takozvanih crkvenih otaca, koji su se skolovali u Jezaveljinoj skoli Vavilonske religije.
    Dan od odmora u bibliji je Subota, zapisana u cetvrtoj Bozjoj zapovesti kao simbol stvaranja, i Bozje stvaralacke moci i njegovog autoriteta.
    Naredni biblijski tekstovi o danu odmora ukazuju na ovu cinjenicu, da je dan odmora ostao nepromenjen i u starom i u novom zavetu, i da ima svoje mesto i svoj znacaj u svim vremenskim epohama, kao dan odmora posvecen od samog Gospoda za svetu upotrebu i proslavljanje njegovog svetog imena.
    CETVRTA ZAPOVEST – `Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
    Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
    A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
    Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga. ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 8-11 ).
    SUBOTA SIBOL STVARANJA POSVECENA OD SAMOG TVORCA KAO DAN POCIVANJA: `Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
    I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
    I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini; 2.Moj. 16, 22. -
    To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori zemlju i nebo, ( 1 knjiga Mojsijeva 2. 1-4 )
    SUBOTA ZNAK PRAVOGA BOGA KOJI POSVECUJE SVOJ NAROD – `I reče Gospod Mojsiju govoreći:
    A ti kaži sinovima Izrailjevijem i reci: ali subote moj čuvajte, jer je znak između mene i vas od koljena do koljena, da znate da sam ja Gospod koji vas posvećujem…
    To je znak između mene i sinova Izrailjevih dovijeka; jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, a u sedmi dan počinu i odmori se.
    I izgovorivši ovo Mojsiju na gori Sinajskoj, dade mu dvije ploče svjedočanstva, ploče kamene pisane prstom Božijim.
    ( 2 knjiga Mojsijeva 31. 12-18 ).
    SUBOTA DAN SVETOG SABORA – `Još reče Gospod Mojsiju govoreći:
    Kaži sinovima Izrailjevim, i reci im: praznici Gospodnji, koje ćete zvati sveti sabori, ovo su praznici moji:
    Šest dana radi, a sedmi dan, koji je subota za počivanje, neka bude sveti sabor, ne radite ni jednoga posla; subota je Gospodnja po svijem stanovima vašim. ( 3 knjiga Mojsijeva 23. 1-3 ).
    CETVRTA ZAPOVEST SA OBECANJEM BLAGOSLOVA – `Držite subote moje, i svetinju moju poštujte; ja sam Gospod.
    Ako uživite po mojim uredbama, i zapovjesti moje uzdržite i uščinite,
    Davaću vam dažd na vrijeme, i zemlja će rađati rod svoj, i drveta će u polju rađati rod svoj;
    I vršidba će vam stizati berbu vinogradsku, a berba će vinogradska stizati sijanje, i ješćete hljeb svoj do sitosti, i živjećete bez straha u zemlji svojoj.
    Jer ću dati mir zemlji, te ćete spavati a neće biti nikoga da vas plaši; učiniću, te će nestati zle zvijeri iz zemlje, i mač neće prolaziti preko vaše zemlje.
    Nego ćete tjerati neprijatelje svoje, i padaće pred vama od mača.
    Vas će petorica tjerati stotinu, a vas stotina tjeraće deset tisuća, i padaće neprijatelji vaši pred vama od mača.
    I obratiću se k vama, i učiniću vam da rastete, i umnožiću vas, i utvrdiću zavjet svoj s vama.
    I ješćete žito staro, od mnogo godina, i izasipaćete staro kad dođe novo.
    I namjestiću stan svoj među vama, i duša moja neće mrziti na vas
    I hodiću među vama, i biću vam Bog, i vi ćete biti moj narod. ( 3 Mojsijeva 26. 2-12 ).
    ZAPOVEST O SUBOTI NAMENJENA SVIM NARODIMA – `Ovako veli Gospod: pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
    Blago čovjeku koji tako čini, i sinu čovječijemu koji se drži toga čuvajući subotu da je ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zla.
    I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio od svoga naroda; i neka ne govori uškopljenik: gle, ja sam suho drvo.
    Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: koji drže subote moje i izbiraju što je meni ugodno, i drže zavjet moj,
    Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mjesto i ime bolje nego sinova i kćeri, ime vječno daću svakome od njih, koje se neće zatrti.
    A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj,
    Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svojem molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svijem narodima. ( knjiga proroka Isaije 56. 1-7 )
    SUBOTA NA NOVOJ ZEMLJI – `Jer kao što će nova nebesa i nova zemlja, što ću ja načiniti, stajati preda mnom, veli Gospod, tako će stajati sjeme vaše i ime vaše.
    I od mladine do mladine, i od subote do subote dolaziće svako tijelo da se pokloni preda mnom, veli Gospod.
    I izlaziće i gledaće mrtva tjelesa onijeh ljudi koji se odmetnuše od mene; jer crv njihov neće umrijeti i oganj njihov neće se ugasiti, i biće gad svakom tijelu. ( knjiga proroka Isaije 66. 22-24 ).
    ISUS PO OBICAJU ODLAZI U HRAM U SUBOTU – `I dođe u Nazaret gdje bješe odrastao, i uđe po običaju svome u dan subotni u zbornicu, i ustade da čita.
    I daše mu knjigu proroka Isaije, i otvorivši knjigu nađe mjesto gdje bješe napisano:
    Duh je Gospodnji na meni; zato me pomaza da javim jevanđelje siromasima; posla me da iscijelim skrušene u srcu; da propovjedim zarobljenima da će se otpustiti, i slijepima da će progledati; da otpustim sužnje;
    I da propovijedam prijatnu godinu Gospodnju.
    I zatvorivši knjigu dade sluzi, pa sjede: i svi u zbornici gledahu na nj.
    I poče im govoriti: danas se izvrši ovo pismo u ušima vašima. ( Jevandjelje po Luki 4. 16-21 ).
    PAVLE PO OBICAJU SVOME UDJE U HRAM U SUBOTU – `Prošavši pak Amfipolj i Apoloniju dođoše u Solun, gdje bješe zbornica Jevrejska.
    I Pavle po običaju svome uđe k njima, i tri subote razgovara se s njima iz pisma,
    Pokazujući i dokazujući im da je trebalo Hristos da postrada i vaskrse iz mrtvijeh, i da ovaj Isus kojega ja, reče, propovijedam vama, jest Hristos. ( dela apostola 17. 1-3 ).
    PAVLE PROPOVEDA U HRAMU U SUBOTU, NEZNABOSCI MOLE PAVLA DA IM PROPOVEDA I U DRUGU SUBOTU – `A oni otišavši iz Perge dođoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u zbornicu u dan subotni sjedoše.
    A po čitanju zakona i proroka poslaše starješine zborničke k njima govoreći: ljudi braćo! ako je u vama riječ utjehe za narod, govorite.
    A Pavle ustavši i mahnuvši rukom reče: ljudi Izrailjci i koji se Boga bojite! čujte….
    A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove riječi u drugu subotu govore.
    A kad se sabor raziđe, pođoše za Pavlom i za Varnavom mnogi od Jevreja i pobožnijeh došljaka; a oni govoreći im svjetovahu ih da ostanu u blagodati Božijoj.
    A u drugu subotu sabra se gotovo sav grad da čuju riječi Božije. ( dela apostolska 13. 14-44 ).
    PAVLE RADI SEST DANA A SUBOTOM A ODLAZI U HRAM I PROPOVEDA O HRISTU – Potom se odluči Pavle od Atine i dođe u Korint,
    I nađe jednoga Jevrejina, po imenu Akilu, rodom iz Ponta, koji bješe skoro došao iz Talijanske sa ženom svojom Priskilom (jer bješe zapovjedio Klaudije da svi Jevreji idu iz Rima), i dođe k njima.
    I budući da bješe onoga istog zanata, osta kod njih i rađaše, jer bijahu ćilimarskog zanata.
    A prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke. ( dela apostola 18. 1-4 ).
    PAVLE SAVETUJE DA UDJEMO U SUBOTNI ODMOR PO PRIMERU GOSPODA KOJI SE ODMARAO U SEDMI DAN, A NE PO PRIMERU NEPOSLUSNOSTI JEVREJA KOJI SU PREKRSILI ZAPOVEST O SUBOTI – `Da se bojimo dakle da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u pokoj njegov, ne odocni koji od vas.
    Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena riječ, jer ne vjerovaše oni koji čuše.
    Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta.
    Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh.
    I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
    Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje;
    Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca.
    Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio po tom.
    Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu.
    Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh.
    Jer je živa riječ Božija, i jaka, i oštrija od svakoga mača oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem.
    I nema tvari nepoznate pred njim, nego je sve golo i otkriveno pred očima onoga kojemu govorimo.
    Imajući dakle velikoga poglavara svešteničkoga, koji je prošao nebesa, Isusa sina Božijega, da se držimo priznanja.
    Jer nemamo poglavara svešteničkoga koji ne može postradati s našijem slabostima, nego koji je u svačemu iskušan, kao i mi osim grijeha.
    Da pristupimo dakle slobodno k prijestolu blagodati, da primimo milost i nađemo blagodat za vrijeme kad nam zatreba pomoć. ( Jevrejima poslanica 4 poglavlje ).
    SUBOTA- DAN GOSPODNJI I U STAROM I U NOVOM ZAVETU ( prorecena obnova subote ) – `I tvoji će sazidati stare pustoline, i podignućeš temelje koji će stajati od koljena do koljena, i prozvaćeš se: koji sazida razvaline i opravi putove za naselje.
    Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš što je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu milinom, sveti dan Gospodnji slavnijem, i budeš ga slavio ne idući svojim putovima i ne čineći što je tebi drago, ni govoreći riječi,
    Tada ćeš se veseliti u Gospodu, i izvešću te na visine zemaljske, i daću ti da jedeš našljedstvo Jakova oca svojega; jer usta Gospodnja rekoše. ( knjiga proroka Isaije 58. 13 )
    Bijah u duhu u dan nedjeljni, i čuh za sobom glas veliki kao trube koje govoraše: ja sam alfa i omega, prvi i pošljednji ( Otkrivenje Jovanovo 1. 10 ).
    Amin
    ( Napomena: na ovom mestu u Otkrivenju 1. 10 u originalnom Grckom tekstu ne stoji `DAN NEDELJNI, vec `DAN GOSPODNJI ).


    DESET BOZJIH ZAPOVESTI VECNE I NEPROMENJIVE ZA SVA VREMENA:
    Tada reče Bog sve ove riječi govoreći:
    1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
    Nemoj imati drugih bogova uza me.
    2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
    Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na
    sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
    A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.
    3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.
    4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
    Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
    A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni
    sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
    Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je
    blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
    5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.
    6. Ne ubij.
    7. Ne čini preljube.
    8. Ne kradi.
    9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
    10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega. ( 2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ).
    DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:
    `I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
    A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
    Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
    A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
    A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
    A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
    A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
    Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
    A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
    A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. ( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:
    Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
    Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške. (1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )
    DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:
    I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
    Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:
    Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
    I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
    I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
    dao zapovijest. ( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:
    I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).
    JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:
    Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
    Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
    zakona.
    Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni; ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).
    DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:
    Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).
    ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:
    Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
    Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
    izvrši.
    Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
    ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).
    NE MENJATI PROROSTVO I ZAKON:
    Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla
    napisana u knjizi ovoj;
    I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od
    onoga što je napisano u knjizi ovoj. ( Otkrivenje Jovanovo 18-19 ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Za Laodikeja : Adventisti smatraju ako praznuju subotu da su rešili sve probleme. Smatram onako kako jeste a to je zapisao i apostol Pavle da ako neko želi da praznuje subotu ako to praznuje sa verom onda neka praznuje. Nikakav greh ne čini ali ništa ni naročito jer Isus je rekao da u subotu valja činiti dobra dela i da čovek nije stvoren zbog subote nego subota za čoveka. Jedan dan odmora u sedmici je ionako potreban ako sta izabrali subotu u redu ali Isus je gospodar subote a rekao je da u subotu valja činiti dobra dela kao i svaki drugi dan.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Za Laodikeja : Adventisti smatraju ako praznuju subotu da su rešili sve probleme. Smatram onako kako jeste a to je zapisao i apostol Pavle da ako neko želi da praznuje subotu ako to praznuje sa verom onda neka praznuje. Nikakav greh ne čini ali ništa ni naročito jer Isus je rekao da u subotu valja činiti dobra dela i da čovek nije stvoren zbog subote nego subota za čoveka. Jedan dan odmora u sedmici je ionako potreban ako sta izabrali subotu u redu ali Isus je gospodar subote a rekao je da u subotu valja činiti dobra dela kao i svaki drugi dan.

Ako Bozja rec kaze Subota, to znaci da ne moze biti bilo koji drugi dan.
Subota je deo deset Bozjih zapovesti, odnosno cetvrta zapovest koja ima istu toliku vaznost kao ostalih devet.

Te i druge izjave Isusa Hrista o suboti koje si citirao, se moraju sagledati u kontekstu onoga sta su Jevreji nacinili od ovog dana, a to je da su stvorili mnostvo nepotrebnih pravila i propisa koji su bili teret a ne blagoslov za narod.
Isus se borio protiv ovakvog legalistickog pogleda na zakon i subotu, on je zeleo da ukaze na duhovnu prirodu zakona, i da subotu postavi na mesto koje joj je oduvek pripadalo, zato je i dao tu izjavu `da čovek nije stvoren zbog subote nego subota za čoveka, odnosno da subota nije stvorena da joj covek sluzi, vec da subota bude blagoslov coveku u kome ce covek kroz odmor i proucavanje Bozjih dela stvaranja, imati jednu prisniju zajednicu sa tvorcem.

Meni je zao sto neki selektivno citaju moje komentare, i iz njih izvlace i naglasavaju samo ono sto se njima svidja, i u cemu vide priliku da ruse istinu, koja bi izasla na videlo kada ne bi bilo tog planskog prikrivanja celog konteksta onoga sto je izneseno.

Ja nigde nisam napisao da se mi spasavamo drzanjem Bozjeg zakona, pa time ni subote, cak stavise, naglasio sam da se spasavamo Hristovom zrtvom prinesenom na krstu Golgote, i zaslugama njegove prolivene krvi koje prinosi u nebeskoj svetinji nad svetinjama.
Takodje, da time sto se spasavamo miloscu Hristovom koju je pokazao u toj zrtvi, ne oslobadja nas od poslusnosti zapovestima.
Bozji zakon je dat ljudima kao univerzalno merilo ponasanja i odnosa kako coveka prema coveku, tako i coveka prema Bogu.
Greh je doneo u svet poremecene odnose, i principe koje su suprotni principima Bozje ljubavi i pravde, sebicnost, egoizam, mrznju coveka prema coveku, i prema Bogu, nemoral, kradju, ubistvo, zelju za posedovanjem tudje svojine, nepokornost autoritetima, itd..
Bog je jos u pocetku osudio greh i uspostavio liniju koja deli pravdu od greha time sto je dao coveku svoj moralni zakon, da mu bude putokaz i kodeks ponasanja i zivota, kao sto i Apostol Pavle naglasava u Rimljanima poslanici 3. 20 ``jer kroz zakon dolazi poznanje greha.
Nas takve kakvi jesmo zakon osudjuje kao gresnike i prestupnike, ali je Hristos svojom zrtvom omogucio da mozemo prihvatajuci njega kao svog licnog spasitelja, biti oslobodjeni od osude koju zakon nosi sa sobom, i u njemu proglaseni pravednima.
Hristos je u svom zivotu pokazao savrsenu poslusnost zakonu, i time dao ljudima primer prave poslusnosti, da nije tako on ne bi mogao da nam bude primer u svemu, i mi kao takvi ne bi imali savrseni ideal, a to je da postignemo savrsen zivot i savrsenu pravednost koju je Hristos postigao u svom zivotu savrsenom poslusnoscu zapovestima: ``Ako zapovesti moje uzdržite ostaćete u ljubavi mojoj, kao što ja održah zapovesti Oca svog i ostajem u ljubavi Njegovoj.
( jevandjelje po Jovanu 15. 10 ).

Greh je u bibliji okarakterisan kao prekrsaj Bozjeg zakona: ``Svaki koji čini greh i bezakonje čini: i greh je bezakonje.
I znate da se On javi da grehe naše uzme; i greha u Njemu nema.
Koji god u Njemu stoji ne greši; koji god greši ne vide Ga niti Ga pozna.
Dečice! Niko da vas ne vara: koji pravdu tvori pravednik je, kao što je On pravedan;
Koji tvori greh od đavola je, jer đavo greši od početka. Zato se javi Sin Božji da raskopa dela đavolja.
Koji je god rođen od Boga ne čini greha, jer Njegovo seme stoji u njemu, i ne može grešiti, jer je rođen od Boga. ( 1 poslanica Jovanova 3. 4 - 8 ).

U ovom tekstu za izraz GREH BEZAKONJE, koristi se izraz HAMARTIJA ANOMIJA, koja oznacava greh protiv deset zapovesti.

Preporucio bih ti da pogledas ponovo tekstove koje sam citirao o Bozjem zakonu, i suboti, jer ako je nesto istina zasto bi bezali od toga..

Dole navedeno obelezje koje sam naveo opisujuci pravu crkvu, upravo pokazuje da je moja tvrdnja isla u tom pravcu da se ne spasavamo drzanjem zakona, vec onim sto je Hristos ucinio svojom zrtvom na krstu:

POZIVA SVET DA UPOZNA BOGA I NJEGOVU LJUBAV KROZ LICNO ISKUSTVO SA NJIM PUTEM PREDANJA I
ODRICANJA OD GREHA I GRESNIH ZELJA

Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni. ( jevandjelje po Jovanu 3. 16 ).

A ovo je život vječni da poznaju tebe jedinoga istinoga Boga, i koga si poslao Isusa Hrista.
( jevandjelje po Jovanu 17. 3 ).

Tražite Gospoda, dok se može naći; prizivajte ga, dokle je blizu.
Neka bezbožnik ostavi svoj put i nepravednik misli svoje; i neka se vrati ka Gospodu, i smilovaću se na nj, i k Bogu našemu, jer prašta mnogo. ( knjiga proroka Isaije 55. 6-7 ).

Zato još govori Gospod: obratite se k meni svijem srcem svojim i posteći i plačući i tužeći.
I razderite srca svoja a ne haljine svoje, i obratite se ka Gospodu Bogu svojemu, jer je milostiv i žalostiv, spor na gnjev i obilan milosrđem i kaje se oda zla. ( knjiga proroka Joila 2. 12-13 ).

Ne gledajući dakle Bog na vremena neznanja, sad zapovijeda svima ljudima svuda da se pokaju;
Jer je postavio dan u koji će suditi vasionome svijetu po pravdi preko čovjeka koga odredi, i dade svima vjeru vaskrsnuvši ga iz mrtvijeh. ( dela Apostolska 17. 30-31 ).

Ispitajte i vidite kako je dobar Gospod; blago čovjeku koji se uzda u nj. ( psalam 34. 8 ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Za Laodikeja : Adventisti smatraju ako praznuju subotu da su rešili sve probleme. Smatram onako kako jeste a to je zapisao i apostol Pavle da ako neko želi da praznuje subotu ako to praznuje sa verom onda neka praznuje. Nikakav greh ne čini ali ništa ni naročito jer Isus je rekao da u subotu valja činiti dobra dela i da čovek nije stvoren zbog subote nego subota za čoveka. Jedan dan odmora u sedmici je ionako potreban ako sta izabrali subotu u redu ali Isus je gospodar subote a rekao je da u subotu valja činiti dobra dela kao i svaki drugi dan.

Evo čoveka koji razume stvari.
,,Ko razlikuje dane Bogu razlikuje,,
SVAKI DAN valja činiti dobra dela.
Problem je brate Jelena i ništa više, ona je ispirač mozgova po Amer sistemu sto puta ponovljena laž postaje istina i ona mnogo puta baš to radi u SVIM svojim delima a i majstori koji prave kompilacije njenih spisa i lepo žive od prodaje istih i desetaka ne mare šta piše već koliko se prodalo.
Pre ćeš Muslimanu objasniti trojstvo i pojam sina i svedocima pokazati da su na krivom učenju nego Adventisti reći da je Jelena pogrešiva a da promene mišljenje to je kao da si zemlju zaustavio.

Dodato posle 13 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Laki, neide to tako:
,,Ako zapovesti moje uzdržite ostaćete u ljubavi mojoj, kao što ja održah zapovesti Oca svog i ostajem u ljubavi Njegovoj.
( jevandjelje po Jovanu 15. 10 ).

Već te pitah koje su to Isusove zapovesti i nisi odgovorio. Ovde se pominju Očeve zapovesti koje Isus održa a onda napominje SVOJE zapovesti pa reci da ih čujemo?

,,Ja nigde nisam napisao da se mi spasavamo drzanjem Bozjeg zakona, pa time ni subote, cak stavise, naglasio sam da se spasavamo Hristovom zrtvom prinesenom na krstu Golgote, i zaslugama njegove prolivene krvi koje prinosi u nebeskoj svetinji nad svetinjama.,,Zašto sad poričeš svoje reči...?
Zar nisi pisao (jel želiš da ti predočim tvoje reči o suboti i žigu?) da je subota uslov za život jer je ona pečat Božijeg stvaranja i sile a da je nedelja žig zveri? Ako jesi onda budi dosledan kako si rekao ,,SAMO PISMO,, a u Pisu ni traga od Jeleninih maštarija.

Ovde NIKO ne spori dekalog...nađe li nekog da reče da je dekalog loša stvar???
Pa SVI znaju šta je dobro a šta ne ali ne možeš govoriti da je držanje subote pečat za život ČOVEČE!
Nemožeš reći da je dmor nedeljom žig zveri...razmisli malo ...
I jo nisi odgovorio šta to ni apostoli ni očevi njihovi NISU MOGLI ODRŽATI i to nisu nametnuli na pagane (valjda ćeš sad reći)?

Unapred zahvalan.

Da te podsetim da držanje zapovesti NIJE USLOV SPASENJA kako ih predstavljate već je to POSLEDICA spašene osobe jer Duh Sveti u njoj to ispunjava i poučava jer je to UZVRAĆANJE već primljene ljubavi.
I opet nema subote kao obaveze za život već ko razlikuje dane i ko ne razlikuje.
Ne govori : ,,ko razlikuje praznike ili mladine ,,, već DANE. Proveri Jezekilja.
Subota nije data paganima i Isus je rekao da je subota za čoveka a ne čovek zbog subote jer je veći čovek od nje a da nije onda bi čovek bio zbog subote načinjen da joj služi, ali ko ima razum zna ko je nad kim i zbog čega je šta postavljeno.

,,DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:,,

Neko bi rekao da je ovo glupost a ja kažem da e to DRUGO JEVANĐELJA i treba se setiti Pavlovih reči u vezi toga. Kao što rekoh pre će zemlja stati.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top