Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Loadikeja i Tripo, kako tumacite stanje i mjesto Lazara i bogatasa, i sta znaci da oni koji ne vjeruju Mojsiju nece povjerovati ni "mrtvima" da im se pojave i kazu (valjda ono sto bi bogatas htio da im kaze, tj. da paze sta rade da ne bi dospjeli u pakao, muciliste, u vatru u kojoj se nalazi bogatas jer je nepravedan)

Dakle, jel i ovo "figurativno" izrazavanje jevreja tog doba ?

Priča o Lazaru i bogatašu ne govori o zagrobnom životu i nekom vječnom mučenju ili čistilištu nego ima 3 pouke.

Pouke ove priče su:
1. Nakon što čovjek umre nema prilike za pokajanje.
2. Ljudi su toliko tvrdoglavi u svojoj pobuni protiv Boga i u grijehu da neće vjerovati i ako bi neko vaskrsao iz mrtvih. (To se jasno vidi na primjeru fariseja tj. njihovih uhoda kada je Isus vaskrsnuo Lazara, djevojčicu i mladića, zatim optužbe da izgoni demone demonima itd.)
3. Potrebno je slušati Bibliju, tačnije Boga i proroke, Mojsija i ostale.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Хоће, али у поклу. Јер само Један има власт душу и тело погубити у паклу. Ови што убијају тело, души не могу апсолутно ништа. А ако је тело део душе, како ви кажете, онда они могу наудити души пошто повреде или убију тело, а то је противно Библији.

28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу. (Матеј 10)

4. Али вам кажем, пријатељима својим: не бојте се од оних који убијају тело и потом не могу ништа више учинити.
5. Него ћу вам казати кога да се бојите: бојте се
Оног који има власт пошто убије бацити у пакао; да, кажем вам, Оног се бојте.(Лука 12)


Убице тела не могу никога бацити у пакао.
С обзиром да је душа склоп нечега, а не елемент, велика је гимнастика за ваш ум:



ДУША БОЖИЈА = ДУХ БОЖИЈИ + ?
Када бисте гледали како јесте, а не по погрешној дефиницији на основу 1.Мојсијеве где се каже да је човек постао жива душа (биће), онда не би било проблема ни са овим стихом:

23. И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа. (1.Солуњанима 5)


Не пише: дух и тело, тј. душа, него се набрајају три саставна елемента човека.

)
14. Јер ако верујемо да Исус умре и васкрсе, тако ће Бог и оне који су умрли у Исусу довести с Њим

Adrian Adian, svesno prekrajas bibliju.

Pomenuti tekst ne znaci da ce Isus sa njim dovesti duse umrlih u casu smrti, vec govori da kao sto je Isus vaskrsao, tako ce on prilikom svog drugog dolaska vaskrsnuti one koji su umrli sa verom u njega i dovesti u svoje carstvo slave.

Evo celog teksta koji si ti prekrojio, i govori o dovodjenju vernih u Bozje carstvo o vaskrsenju.
Pre toga niko nece pre drugoga otici na nebo, to lepo stoji u tekstu, da nece preteci, vec da ce svi zajedno biti uzeti u Bozje carstvo slave.



Драган, Драган, ти си велемајстор у томе. Ништа ја нисам прекројио, као што лукаво тврдиш да ја и твоје речи вадим из контекста по питању ванземаљацa у које верујеш, већ копирам тект. Ништа ја нисам прекрајао, него теби не одговара реч: ДОВЕСТИ, па манипулишеш ту безвезе.

Објасни ти нама лепо на адвентистички начин да се просветлимо вештином тачног тумачења, јер за 2000 година хришћанства сви теолози су живели у заблуди, док ваши мудраци масонски нису дошли. Ја прекрајам и вадим из контекста, а он спава и верује у ванземаљце...

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
23. И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа. (1.Солуњанима 5)

Duh označava um, duša život, tijelo da ne skrnavimo svoja tijela. Tačnije da živimo umom čestito, životom i tijelom. To nisu neka posebna 3 elementa, nego je to sve u čovjeku.I stih govori kako trebamo da živimo.

Postanak 2,7 govori o dva elementa koji čine dušu odnosno čovjeka.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Хоће, али у поклу. Јер само Један има власт душу и тело погубити у паклу. Ови што убијају тело, души не могу апсолутно ништа. А ако је тело део душе, како ви кажете, онда они могу наудити души пошто повреде или убију тело, а то је противно Библији.

28. И не бојте се оних који убијају тело, а душу не могу убити; него се бојте Оног који може и душу и тело погубити у паклу. (Матеј 10)

4. Али вам кажем, пријатељима својим: не бојте се од оних који убијају тело и потом не могу ништа више учинити.
5. Него ћу вам казати кога да се бојите: бојте се Оног који има власт пошто убије бацити у пакао; да, кажем вам, Оног се бојте.(Лука 12)

Убице тела не могу никога бацити у пакао.

С обзиром да је душа склоп нечега, а не елемент, велика је гимнастика за ваш ум:


ДУША БОЖИЈА = ДУХ БОЖИЈИ + ?

Када бисте гледали како јесте, а не по погрешној дефиницији на основу 1.Мојсијеве где се каже да је човек постао жива душа (биће), онда не би било проблема ни са овим стихом:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ovaj dio sam ti objasnio. Nije pogrešna definicija Postanak 2,7 nego veoma logična i tačna i jednostavna.

Bog uzima prah i njega stavlja duh životni i čovjek postaje duša živa. Kao 1+1=2------------ prah 1+dah životni 1= duša živa 2

Vrlo jednostavno. Čovjek (duša živa) umire 2-1 duh životni= 1 prah koji ide u grob.
 
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruka
202
Priča o Lazaru i bogatašu ne govori o zagrobnom životu i nekom vječnom mučenju ili čistilištu nego ima 3 pouke. > Zapravo, prica bas govori o stanju i mjestu nakon smrti !

Pouke ove priče su:
1. Nakon što čovjek umre nema prilike za pokajanje. > Zato za zivota treba da pazi da ne bi nakon smrti zavrsio u vatri !
2. Ljudi su toliko tvrdoglavi u svojoj pobuni protiv Boga i u grijehu da neće vjerovati i ako bi neko vaskrsao iz mrtvih. > Da ih upozori da paze da ne zavrse muceci se u vatri !
3. Potrebno je slušati Bibliju, tačnije Boga i proroke, Mojsija i ostale. > Jer u suprotnom zavrsice u vatri !

Ovo podebljano sam dodao kao jedini logican i ocigledan odgovor na sledecu Biblijsku pricu:
Luka 16.19-31 "Čovek neki pak beše bogat, koji se oblačiše u skerlet i u svilu, i življaše svaki dan gospodski i veseljaše se. A bijaše jedan siromah, po imenu Lazar, koji ležaše pred njegovim vratima gnojav, i željaše da se nasiti mrvama koje padahu s trpeze bogatoga, još i psi dolažahu i lizahu gnoj njegov. A kad umre siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avramovo, a umrije i bogati i zakopaše ga. I u paklu kad beše u mukama, podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avrama i Lazara u naručju njegovu. I povikavši reče: 'Oče Avrame! Smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svojega, i da mi rashladi jezik, jer se mučim u ovome plamenu.' A Avram reče: 'Sinko! Opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svome, i Lazar opet zla, a sad se on teši a ti se mučiš. I pored svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da oni koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama ne prelaze.' Tada reče: 'Molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mojega, jer imam pet braće, neka im posvedoči da ne bi i oni došli na ovo mesto mučenja.' Reče mu Avram: 'Oni imaju Mojsija i proroke, neka njih slušaju.' A on reče: 'Ne, oče Avrame! Nego ako im dođe ko iz mrtvih, pokajaće se.' A Avraam reče mu: 'Ako ne slušaju Mojsija i proroka, da ko i iz mrtvih ustane neće verovati."

A ovo je jedno logicno i ostroumno objasnjenje, citiram:
"Што се приче тиче, тачно да је њена главна поука морална. Само што би било крајње нелогично да сам Господ користи тако очигледну "паганску митологију" када је исту поуку могао да пренесе и без ње. Осим тога, опште је познато да су Јевреји у то време веровали у живот дуже након смрти, нпр. књиге Макавејске сведоче о томе. Онда је још чудније да Господ, уместо да их исправи, још утврђује такво "погрешно веровање" у народу.
Kњиге Макавејске су историјски документи који показују веровање Јевреја из тог доба. Јевреји имају и молитве за преминуле.
Наравно да не може све да се тумачи буквално, али би било крајње невероватно да је читав контекст "пагански"
Замисли да изађе сад, рецимо, Патријарх пред верне и исприча "поучну причу" базирану на реинкарнацији - "Беше један човек и умре и у следећем животу роди се као слон..."

Господ не би поучну причу засновао на потпуно погрешној "паганској митологији" и тиме збуњивао народ када потпуно исту поруку може да пренесе на други начин. Посебно имајући у виду да су Јевреји већ веровали у то - онда је било логично да их упозори и исправи, а не да утврђује погрешно веровање међу њима. Одатле можемо да закључимо да је само учење о загробном животу, рају и паклу које се у причи износи дословно.

Детаљи попут "Авраамовог крила", "прста", "расхлађивање" могу да буду и алегорија. Не мењају ништа битно у контексту."

Ovo mi je najlogicnije i najozbiljnije tumacenje, a procitah i tumacenje Miroljuba Petrovica koje je manje uvjerljivo i vrti se oko price "o kontekstu u Bibliji" ali mu ne uspjeva da to ubjedljivo poentira.
Ako neko ima ko je u stanju da ovo bolje objasni neka obrazlozi, pa da uporedimo i bolje se uvjerimo !
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.322
Pa piše iovako možese tumačit kako kome paše. Gle, svi su životi moji, kako život očev tako i život sinu moje je: onaj koji zgriješi, taj će umrijeti.
Pa vidiš nigdje se ne spominje duša.Sam Bog je trpio nezamislivo užasnu patnju na križu. Patio je zbog neprijateljstva grješnog ljudskog roda. Uzeo je na sebe posljedice naših grijeha.Paisus je umro dabi nas spasijo.Stari zavjet je jedno a novi je sasvim nešto drugo.Isus kaže.
Zaista, zaista, kažem vam: tko vjeruje, ima život vječni. Ja sam kruh života. Očevi vaši jedoše u pustinji manu i pomriješe. Ovo je kruh koji silazi s neba: da tko od njega jede, ne umre. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje - za život svijeta." Rozno je iz staro zavjeta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Adrian.

Ne bi vecina obicnih ljudi verovala u besmrtnost ljudske duse da poznaje biblijsko ucenje po tom pitanju, vec je jedna manjina verskih autoriteta drzi u zabludi.
Zapitaj se zasto danas crkvene vodje tradicionalnih crkava ne pozivaju narod da proucavaju rec Bozju, vec vode ljude u obavljanje bezivotnih ritualno obrednih formi.
Zato sto znaju da rec Bozja razotkriva zablude koje oni propagiraju.

--------------------------------------------------------------------------------

Ljudi mogu ubiti telo ali ne mogu nista uciniti po pitanju ljudskog spasenja.
Jedino Bog ima moc da coveka osudi i pogubi u vatri gehene.

Dakle, tu se u opste ne govori o dusi kao nezavisnom elementu od tela koju ce Bog baciti u vatru, vec govori o tome da ljudi ubivsi telo ne mogu nista vise uciniti, a Bog ce na sudu osuditi celog coveka kao dusu zivu - zivo bice ( spoj praha i duha zivotnog ), i kao takvog ce ga pogubiti u vatri.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovo podebljano sam dodao kao jedini logican i ocigledan odgovor na sledecu Biblijsku pricu:
Luka 16.19-31 "Čovek neki pak beše bogat, koji se oblačiše u skerlet i u svilu, i življaše svaki dan gospodski i veseljaše se. A bijaše jedan siromah, po imenu Lazar, koji ležaše pred njegovim vratima gnojav, i željaše da se nasiti mrvama koje padahu s trpeze bogatoga, još i psi dolažahu i lizahu gnoj njegov. A kad umre siromah, odnesoše ga anđeli u naručje Avramovo, a umrije i bogati i zakopaše ga. I u paklu kad beše u mukama, podiže oči svoje i ugleda izdaleka Avrama i Lazara u naručju njegovu. I povikavši reče: 'Oče Avrame! Smiluj se na me i pošlji mi Lazara neka umoči u vodu vrh od prsta svojega, i da mi rashladi jezik, jer se mučim u ovome plamenu.' A Avram reče: 'Sinko! Opomeni se da si ti primio dobra svoja u životu svome, i Lazar opet zla, a sad se on teši a ti se mučiš. I pored svega toga postavljena je među nama i vama velika propast, da oni koji bi hteli odovud k vama preći, ne mogu, niti oni otuda k nama ne prelaze.' Tada reče: 'Molim te dakle, oče, da ga pošalješ kući oca mojega, jer imam pet braće, neka im posvedoči da ne bi i oni došli na ovo mesto mučenja.' Reče mu Avram: 'Oni imaju Mojsija i proroke, neka njih slušaju.' A on reče: 'Ne, oče Avrame! Nego ako im dođe ko iz mrtvih, pokajaće se.' A Avraam reče mu: 'Ako ne slušaju Mojsija i proroka, da ko i iz mrtvih ustane neće verovati."

A ovo je jedno logicno i ostroumno objasnjenje, citiram:
"Што се приче тиче, тачно да је њена главна поука морална. Само што би било крајње нелогично да сам Господ користи тако очигледну "паганску митологију" када је исту поуку могао да пренесе и без ње. Осим тога, опште је познато да су Јевреји у то време веровали у живот дуже након смрти, нпр. књиге Макавејске сведоче о томе. Онда је још чудније да Господ, уместо да их исправи, још утврђује такво "погрешно веровање" у народу.
Kњиге Макавејске су историјски документи који показују веровање Јевреја из тог доба. Јевреји имају и молитве за преминуле.
Наравно да не може све да се тумачи буквално, али би било крајње невероватно да је читав контекст "пагански"
Замисли да изађе сад, рецимо, Патријарх пред верне и исприча "поучну причу" базирану на реинкарнацији - "Беше један човек и умре и у следећем животу роди се као слон..."

Господ не би поучну причу засновао на потпуно погрешној "паганској митологији" и тиме збуњивао народ када потпуно исту поруку може да пренесе на други начин. Посебно имајући у виду да су Јевреји већ веровали у то - онда је било логично да их упозори и исправи, а не да утврђује погрешно веровање међу њима. Одатле можемо да закључимо да је само учење о загробном животу, рају и паклу које се у причи износи дословно.

Детаљи попут "Авраамовог крила", "прста", "расхлађивање" могу да буду и алегорија. Не мењају ништа битно у контексту."

Ovo mi je najlogicnije i najozbiljnije tumacenje, a procitah i tumacenje Miroljuba Petrovica koje je manje uvjerljivo i vrti se oko price "o kontekstu u Bibliji" ali mu ne uspjeva da to ubjedljivo poentira.
Ako neko ima ko je u stanju da ovo bolje objasni neka obrazlozi, pa da uporedimo i bolje se uvjerimo !

Čovek neki pak beše... Dakle radi se o priči, klasično književno pripovijedanje. U pravo prsti, jezik dokazuju da nema u zagrobnom životu toga. Pa sada uđi u vatru pa da vidimo hoćeš li se vječno mučiti. A sada nađi stihove iz Biblije koji govore o potpunom uništenju grešnih.

Evo ti sada dva stiha. A ima ih dosta.

Psalam 68, 2 2 Ti ćeš ih razagnati kao dim što se razgoni; kao što se vosak topi od ognja, tako će bezbožnici izginuti od lica Božijeg.



Otkrivenje 20,9Skupiše se na prostrano polje zemlje i opkoliše tabor svetih i ljubljeni grad. Ali oganj siđe s neba te ih proguta.

A vječnost mučenja u paklu možeš naći ali u paganskim mitologijama koje su Jevreji povremeno kupili od okolnih naroda, a za Makaveje znam, i nabavio sam najnovije izdanje Biblije SPC sa tim knjigama i još Tovitu i druge deveterokanonske koje nikada nisu pripadale Bibliji i nikada SPC ih nije unosila u biblijske knjige, a sada jeste. Ali to nisu knjige Biblije, prave knjige Biblije nigdje ne govore o molitvama mrtvima. Kao ni o zagrobnom životu, niti je Isus to propovijedao u priči Lazar i bogataš.

Evo gdje se može naći nauka koju zastupaš.

Staroegipatska mitologija" M.A Matje strana 62. "Zemlja i svet mrtvih koji se nalazi u njoj...

strana 66. ista knjiga "Slava tebi Ra...Jer ti ČUJEŠ molitve onih koji leže u grobovima"

podnaslov "Sizif" CITIRAM strana 128. "U ZAGROBNOM životu Sizif podnosi tešku kaznu...

Strana 426. Isti podnaslov Odisej govori "U Hadovom carstvu sam video i DUŠU kralja Agamemnona".

A u Bibliji možeš da nađeš suprotno.


Jezekilj 18,4 Gle, sve su duše moje, kako duša očina tako i duša sinovlja moja je, koja duša zgriješi ona će poginuti.

Jezekilj 18,20
Koja duša zgriješi ona će umrijeti, sin neće nositi bezakonja očina niti će otac nositi bezakonja sinovljega; na pravedniku će biti pravda njegova, a na bezbožniku će biti bezbožnost njegova.

Samo Bog ima besmrtnost.

1. Timotijevu 6,16koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen.

O MRTVIMA

Mrtvi ne znaju ništa Propovednik 9,5-10 ,

mrtvi ne hvale Boga Isaija 38,18-19.
Mrtvi nemaju misli Psalam 146,4.

Bog sve što uzme u svoje ruke napravi dobro. Tako da jeste uzeo pagansku priču i sa njom poručio 3 biblijske stvari tj. istine. Jer Bog je mudar.

I tu si dobio keca na svoju desetku. Bog je pokretao paganske vladare da ispuni svoju volju jel dovoljno Kir Veliki i Novuhodonosor. Tako je Isusov poraz na krstu pretvorio u pobjedu a to je spasenje ljudi.

I kažeš Bog ne upotrebljava pagane. A ko je doveo Novuhodonosora na Jerusalim i Kira na Vavilon???

A da neće jednu priču da sa njom nešto poruči. Samo Bog nije upotrebio Kira i Novuhod da propovijeda pagansku religiju nego vraćanje Njegovoj vjeri, isto tako i pagansku priču ne da bi propovijedao paganske vjerovanja nego biblijska.
Izaija 45,1
Ovako govori Jahve o Kiru, pomazaniku svome: "Primih ga za desnicu da pred njim oborim narode i raspašem bokove kraljevima, da rastvorim pred njim vratnice, da mu nijedna vrata ne budu zatvorena.

Ezra 1,1 Prve godine perzijskoga kralja Kira, da bi se ispunila riječ Jahvina objavljena na Jeremijina usta, nadahnu Jahve perzijskoga kralja Kira te on objavi po svemu svojem kraljevstvu, usmeno i pismeno:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pa piše iovako možese tumačit kako kome paše. Gle, svi su životi moji, kako život očev tako i život sinu moje je: onaj koji zgriješi, taj će umrijeti.
Pa vidiš nigdje se ne spominje duša.Sam Bog je trpio nezamislivo užasnu patnju na križu. Patio je zbog neprijateljstva grješnog ljudskog roda. Uzeo je na sebe posljedice naših grijeha.Paisus je umro dabi nas spasijo.Stari zavjet je jedno a novi je sasvim nešto drugo.Isus kaže.
Zaista, zaista, kažem vam: tko vjeruje, ima život vječni. Ja sam kruh života. Očevi vaši jedoše u pustinji manu i pomriješe. Ovo je kruh koji silazi s neba: da tko od njega jede, ne umre. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje - za život svijeta." Rozno je iz staro zavjeta.

E ne može kako kome paše, zbog tog tvog stava dolazi se do izvrtanja istine.
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Doista mnogi izvrću istinu...samo toga nisu svjesni.
Sve Protestantske denominacije su sebe osakatile za cijelu isitnu kad su skratili popis knjiga u odnosu na Katoličku,a pozivajući se na Židovski sabor u Jarniji i njihov novi kanon koji su izmijenili,odnosno skratili u odnosu na prijašnju Septaquintu.A to što sve Katoličke Crkve i istočne i zapadna imaju isti kanon od početka,preuzevši od židova,davno prije Jarnije ,Septaquintu nema veze.
Ispada da Protestanti proizlaze od Židova sa 1500 godina vakuma...

Što se tiče učenja Biblije i Crkve od početka jest da se čovjek"sastoji" od duha,duše i tijela.
Tijelo ne treba objašnjavati...
Duh je nematerijalno tijelo koje je nositelj naše svijesti...
Duša,to je svijest,odnosno mi sami,ono što jesmo.


Kaže Biblija da je čovjek na sliku Božju,ali kako?
Po tijelu nismo,jer Bog je nematerijalan,tako da ostajue po duhu i duši sličan.
Duh je nematerijalan i kao takav neunuštiv,odnosno vječan,.a sa njime i naša svijest odnosno duša...

Ljudi koji su imali iskustvo kliničke smrti,a među njima i moja malenkost govore o odvajanju duhovnog tijela od materijalnog,naravno zajedno sa dušom.Kako,ako je čovjek u nesvjesnom stanju,mrtav?
U Crkvi je poznat pojam bilokacije,odnosno,kad tijelo ostane kao mrtvo,a negdje drugo čovjeka vide i sa njime komuniciraju...
Na kraju krajeva i san je dokaz,ako ništa drugo onda naše nikad mirujuće svijesti,duše.

Čovjek može svojom zloćom ubiti, ali kad DUH izađe, ne može ga vratiti niti izbaviti DUŠU oduzetu.
Knjiga Mudrosti 16:14

Ovaj citat jasno razlučuje ubijeno tijelo,duh koji iz njega izlazi,a i dušu.

Pitanje je što je to smrtnost?

Iz materijalističke perspektive,a koja poznaje samo materiju smrt je prestanak rada tijela.Prestanak električnih impulsa,samim tim naše svijesti,za koje misle da je produkt mozga.Ništavilo.

Iz vjerske perspektive smrt,ne znači prestanak postojanja,jer kao prvo sve što je Bog stvorio je dobro,kao što piše na početku Biblije.Bog nije stvorio čovjeka na propast,ni nestanak,već da ima život vječni...

Pitanje jest što je to vječni život,a još veće što je to vječna smrt?

Ako je smrt nestanak,ništavilo,onda zašto naglasak na vječna?
Jer smrt onda i nije nego vječna,zauvijek.

Ali ako je smrt postojanje u paklu,daleko od Boga,onda ima smisla pridjev vječna...smrt.
I da skratim smrt jest postojanje u grijehu,a ustrajavanje na tome vječna smrt.
Život je sloboda od grijeha,a samim tim jedinstvo sa Bogom ili vječni život.
 
Natrag
Top