Besmrtnost ili smrtnost duse

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Postovanje brate Mire,

Zao mi je sto si izgubio oca, ne znam kad ti je on umro, ali primi moje iskreno saucesce.

Cesto ljudi posle tragedije ili gubitka onoga koga su voleli pokusavaju da dokuce bilo sta sto bi im moglo dati makar malo utehe i naknade za izgubljenim.

Pogledao sam te forografije i pazljivo procitao vase izjave. Buduci da sam u zivotu mnogima pomagao u tako teskim momentima, ja ne vidim nista fenomenalno u tim slikama. Dok sam bio mlad bavio sam se fotografijom, slikao i razvijao filmove, i cesto sam primetio razne pozadinske siluete od kojih se neke tek malo naziru. Mozda i zbog tih mojih iskustava sa ozaloscenima i sa procesom fotografija, ja ne vidim nista posobno niti znacajno u tim slikama.

To sto ti smatras da je nekakav znak sto je stao sat tebi i tvojoj majci, ne vidim da to ima ikakve veze sa smrti tvoga oca.

Isto tako i teski bolesnici mogu da vide neke slike i zamisljaju nesto sto nema nikakve veze sa stvarnoscu.
Posle teske operaci tri dana bio sam u komi. U podsvesti zamislio sam da sve sto medicinsko osoblje nastoji jeste da dozna da li sam svetan gde se nalazim. I ja sam se mucio i zeleo sam da im kazem da znam da sam u bolnici, ali nisam bio sposoban da im to kazem. Kasnije lekar mi je saopstio da su mi dali veliku dozu lekova, jer su znali da imam neopisane bolove, i da su mi ti lekovi to proizveli. Kasnije sin mi je pricao kako sam pricao nesto sto nema nikakvog smisla.

Zbog soka i velike tuge mi se cesto hvatamo bilo ceka da makar malo ublaziom bol ili tugu, ali svi ti nasi napori mogu biti u raskoraku sa stvarnoscu.
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
O svakoj recenici mogli bismo dugo diskutovati. Ti pokusavas da do svega dodjes is sve da objasnis logikom. Logika jeste potrebana, ali ne moze da resi sve probleme.

Poštovanje brate Marko. Jeste, logika je u ljudskom umu jedan specifičan predmet. No, nije da ja naglašavam da je ona nešto posebno; naime, više se upuštam u osjetila, da razumijem ono u što vjerujem, da poštivam to na najbolji mogući način. Logika je samo jedan segment između mnogih osjetila, poput vida i sluha, emocija, ili drugih vrsta oblika sa kojima se čovjek susreće. Vjera je nešto sasvim delikatno, tj unikatna vrsta ophođenja u odnosu vjerujućeg prema svome Gospodu. Zato i naglašavam tu vrstu traganja, u obliku koji će tražiti da shvati „zašto, zbog čega“ da ne budem isključivo promatrač kojega se suština ne tiče. Riješavanje problema, definitivno ne leži u jednoj stvari, slažem se.

Ti tvrdis:"Dakle, ako je duša uništiva, kao specifični objekt (oko kojega se razne sile bore) zar bi čovjekovo uzrastanje i težnja da se približi Bogu – imalo nekog smisla?" Ne znam zbog cega si ovo napisao. Da li znas ista u hriscanskom ucenju o VASKRSENJU. Vaskrsenje je ponovo stvaranje iste osobe koja je ranije postojala.

Ovo bi trebalo na dugo razlagati, sad nemam dovoljno inspiracije da objasnim detalje (možda drugi put). Knjige koje su pisane govore o mnogo toga, a mnogo toga čovjek ne razumije dok ne osjeti na sebi njihov smisao. Dakako da znadem o Hrišćanskom učenju; poanta mojeg teksta je da se duša kroz razne knjige opisuje nekako pomalo „običnom vrstom materije“ premda su napisane na tone različitih duhovnih knjiga o percepciji i ulogi iste. Religijski gledano, mnogo toga se ne bi moglo uklopiti jer se svezuje u usko područje. Ja sam dušu shvatio kao specifični oblik života, no, da li je ona uništiva ili nije, ostavljam Gospodu, njenom tvorcu, jer teško da će iko od nas ikada išta dokazati po ovom kontekstu. Međutim, evidentno je da to nije tek dašak vjetra, niti je njegova oluja, ali da se može okarakterizirati posebnim stanjem bivstva, to svakako. Zato i naglašavam da se razne sile bore da ispitaju njen sastav.

Mi možemo da osjećamo razna stanja svjest upravo u sebi, u toj istoj duši, pa nekad bolujemo a nekad smo kao vjetar (srećni). Kada prođe neka zlokobna osoba kraj tebe (fig) koliko puta si se osjetio nelagodno? To upravo unutarnja komponenta iste osjeća stanje, što ukazuje na posebna svojstva. Vaskrsenjem se stapa duh i materija, kakav je bio za zemnog života, i sledi plaća za učinjena djela, jasno. Moglo bi se dosta pričati o ovakvim terminima, mada, ako čitaš Bibliju (kompletne dijelove) pronaći ćeš puno alegorija, parabola, a njihovo pravo značenje je puno dublje od same riječi. Riječi ponekad zbunjuju. Sve ovisi kako im pristupaš. Ako si školarac koji nije položio sve razrede a htio bi odmah na fakultet...znaš da to ne ide. Da se razumijemo, ja lično ništa me bi mjenjao niti nadograđivao; tako je kako je pisano; a sad, šta je tačno i usmjerno primarno to što jeste, jednog dana ćemo saznati. (ps nije mi sada Božić, haha)

Drugarski pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
Postovanje brate Mire,

Zao mi je sto si izgubio oca, ne znam kad ti je on umro, ali primi moje iskreno saucesce.

Cesto ljudi posle tragedije ili gubitka onoga koga su voleli pokusavaju da dokuce bilo sta sto bi im moglo dati makar malo utehe i naknade za izgubljenim.

Pogledao sam te forografije i pazljivo procitao vase izjave. Buduci da sam u zivotu mnogima pomagao u tako teskim momentima, ja ne vidim nista fenomenalno u tim slikama. Dok sam bio mlad bavio sam se fotografijom, slikao i razvijao filmove, i cesto sam primetio razne pozadinske siluete od kojih se neke tek malo naziru. Mozda i zbog tih mojih iskustava sa ozaloscenima i sa procesom fotografija, ja ne vidim nista posobno niti znacajno u tim slikama.

To sto ti smatras da je nekakav znak sto je stao sat tebi i tvojoj majci, ne vidim da to ima ikakve veze sa smrti tvoga oca.

Isto tako i teski bolesnici mogu da vide neke slike i zamisljaju nesto sto nema nikakve veze sa stvarnoscu.
Posle teske operaci tri dana bio sam u komi. U podsvesti zamislio sam da sve sto medicinsko osoblje nastoji jeste da dozna da li sam svetan gde se nalazim. I ja sam se mucio i zeleo sam da im kazem da znam da sam u bolnici, ali nisam bio sposoban da im to kazem. Kasnije lekar mi je saopstio da su mi dali veliku dozu lekova, jer su znali da imam neopisane bolove, i da su mi ti lekovi to proizveli. Kasnije sin mi je pricao kako sam pricao nesto sto nema nikakvog smisla.

Zbog soka i velike tuge mi se cesto hvatamo bilo ceka da makar malo ublaziom bol ili tugu, ali svi ti nasi napori mogu biti u raskoraku sa stvarnoscu.

Hvala Marko.

Ja razumem da ti s obzirom na svoju versku pripadnost nikada u ovome ne bi video neku vezu, vec bi sve pripisao slucajnosti.

Iskreno i sam u tome nisam video nista neobicno, niti sam trazio neki smisao, niti bilo sta sto moze da ublazi bol.
Jedino Bog , njegova obecanja i pouzdanje u njega mogu ublaziti bol.

Znaci ni ja u ovim dogadjajima nisam video nista neobicno. Cak sam sklon da sve pripisem slucaju..

Ali ipak kada sam od prijateljice cuo da se to skoro svima desava, i kada sam procitao isto na netu, malo sam se zamislio.

Kolika je verovatnoca, da majci i meni kasni sat, da se televizor pali i gasi sam od sebe, i na kraju ovo sa slikom gde se vide orbovi, a ljudi tvrde da su to duhovi, i cinjenica da ih ima dvoje. Majka je pre smrti par dana pre toga, sanjala oca i njegovu majku koja je umrla, znaci dve osobe..

Sve je to zanimljivo, a opet moze biti i slucajnost..

Ono sto jos moram napomenuti, je da sam i ja imao snove u vezi oca, u vezi njegovog zivota, sanjao sam sta ce se desiti, i stan gde ce stanovati, koji je sada moj, sve do detalja.. Kako to objasniti?

Ono sto sigurno nije slucajnost, je slucaj mog dede, kada su se nakon njegove smrti jednu noc tresle case u kuhinji, a nije bio zemljotres niti bilo sta slicno..

Zatim prica moje babe, da je videla ruku svoje majke nakon sto je umrla kako miluje dzemper mog oca..

Ja bi voleo da imam odgovor na ove i slicne fenomene. Prica da su to demoni, hmm.. ne znam bas, jer ja sa demonima hvala Bogu nemam nista.. A kad bi mi se kojim slucajem javio demon ili pak umrla osoba, oterao bi je ko samog sotonu. Tako da ne vidim neki razlog da mene djavo vara u pogledu ovih stvari...

Ja sam i dalje skeptik, sto se tice ovog mog iskustva, i ne smatram ovo dokazom zagrobnog zivota, vec pre svega dokazom da postoji duhovni svet, a samim tim mora postojati i Bog..

Dakle meni je ovo dokaz Bozjeg postojanja, a ne neceg drugog, i djavo ako me misli prevariti ne moze u tome uspeti, jer ja ovo iskustvo ne smatram dokazom.. Tako da ne vidim razlog zasto bi on to radio...

Da napomenem, svoje dokaze "za i protiv", uzimam iskljucivo iz Biblije, a ovaj slucaj sta god on znacio ne treba smatrati dokazom, jer nasa iskustva su varljiva... Naveo sam ovo iz ciste radoznalosti, da bi cuo vase misljenje, jer mozda neko ima odgovor...

Vaskrsenje je ponovo stvaranje iste osobe koja je ranije postojala.

VASKRSENJE NIJE PONOVNO STVARANJE!

Ti ne mozes "ponovo stvoriti istu osobu" , jer u slucaju "ponovnog stvaranja", "to ne bi bila ista osoba", vec "nesto nalik njoj".

Primer: imas racunar, on je specifican, sa svim programima u sebi, i on se nakon nekog vremena pokvari, i ti ga ne mozes opraviti!

Odes kod "proizvodjaca", i trazis "da ti ponovo stvori"(kreira) isti kompjuter i ubaci "sve prethodne programe" > IAKO CE NOVI KOMPJUTER RADITI ISTO KAO STARI - "TO NIJE ISTI KOMPJUTER!!!"

Tako ni covek, "ne moze biti ISTI COVEK, ako je 'ponovo stvoren'"!!!

Znaci, Biblija "govori o OZIVLJAVANJU a ne o "ponovnom stvaranju"!!!

To je ono u cemu adventisti grese, oni na vaskrsenje gledaju kao na "ponovno stvaranje" - a ti ako ponovo stvaras u najboljem slucaju dobio bi "klona"!

To nije ono sto Biblija uci!

Znaci, da bi VASKRSAO (PONOVO OZIVEO) nesto, moras imati "komponentu", koja je ''neunistiva", nesto kao "software", a koja "ostaje sacuvana" i nakon smrti!

Problem, je sto adventisti, "ne uce da nesto ostaje sacuvano", pa onda tako dolaze u kontradiktornost..

S druge strane, Biblija uci da nesto "ostaje", to nesto je "Duh"(sorfware) - "I DUH SE VRATI K BOGU KOJI GA JE DAO" , i mi vidimo da sve Bozje sluge "zato Bogu PREDAJU DUH", jer on "sadrzi njihovu licnost", i takodje vidimo da se Duh zivotinja ne vraca k Bogu, jer zivotinje "nece vaskrsnuti".

Na zalost, vi ste sa ovakvom pricom "o ponovnom stvaranju" u raskoraku sa Biblijom, jel ona takvo nesto ne uci..

I da jos napomenem, ti kao adventista, ne moras verovati da je Duh "svestan nakon smrti", ali da bi razumeo kako Bog vaskrsava, moras razumeti da je "Duh nosioc licnosti" - i da se zato vraca k Bogu - zbog vaskrsenja.

To nije "struja" koja se Bogu vraca, jel Bogu ne treba struja, a sama cinjenica da se "zivotinjski Duh ne vraca k Bogu vec samo covecji" - govori da je to "zbog vaskrsenja" , i da je rec o jedinstvenoj komponenti, "koja se vraca Bogu sa svrhom", "koja je Bogu NEOPHODNA"!!!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Možda se sve ovo malo gleda kao prefinjena varijabla smisla. Naime, dolazak Hrista Gospoda imao je zadatak da probudi one koji spavaju i one koji ne čuju. Šta ako je po pitanju ove teme (uništiva ili neuništiva duša) nešto potpuno drugo, što aspekti religije nikako ne bi dopustili?! Nešto potpuno drugačije od onoga što su nas učili svih ovih godina? To je već forma duhovnosti.

Lp
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
Možda se sve ovo malo gleda kao prefinjena varijabla smisla. Naime, dolazak Hrista Gospoda imao je zadatak da probudi one koji spavaju i one koji ne čuju. Šta ako je po pitanju ove teme (uništiva ili neuništiva duša) nešto potpuno drugo, što aspekti religije nikako ne bi dopustili?! Nešto potpuno drugačije od onoga što su nas učili svih ovih godina? To je već forma duhovnosti.

Lp

Dusa "nije neunistiva", i to crkva ne uci. Jel kad bi tako bilo "covek bi bio Bog". Dusa(zivot) zato "zivi samo dok Bog to zeli?", a to je blagodat..

Dusa itekako "moze umreti" i biti unistena ako Bog to odluci, ali on je odlucio da mi zivimo.

I Dusa "nije komponenta" koja ostaje netaknuta nakon smrti, vec je to Duh, i tako crkva uci, a tako uci i Biblija.
Zato protestanti jako grese kada kazu "vi ucite o besmrtnosti Duse" > NE, CRKVA TO NE UCI!!!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
S druge strane, Biblija uci da nesto "ostaje", to nesto je "Duh"(sorfware) - "I DUH SE VRATI K BOGU KOJI GA JE DAO" , i mi vidimo da sve Bozje sluge "zato Bogu PREDAJU DUH", jer on "sadrzi njihovu licnost", i takodje vidimo da se Duh zivotinja ne vraca k Bogu, jer zivotinje "nece vaskrsnuti".

A gdje ide duh nepokajanih grešnika?
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Dusa "nije neunistiva", i to crkva ne uci. Jel kad bi tako bilo "covek bi bio Bog". Dusa(zivot) zato "zivi samo dok Bog to zeli?", a to je blagodat..

To što neko kaže je jedno, a šta Bog odlučuje, drugo. Zamisli koliko je puta u ranoj istoriji dolazilo do promjena teza što se tiče ove ili sličnih tema, što se tiče ukupnog duhovnog aspekta kojega ljudi pokušavaju da povežu u jedno. Tako ja to vidim. Ako se misli na nebesnu Crkvu Hristovu, tj na istinsku zajednicu duhovnih oblika i sila Božjih, i svega što Mu pripada, a ne mislim pritom na neku fizičku građevinu zemaljsku (oblik ili položaj) sve je teoretski i praktično moguće. Možda mi ljudi imamo svoju percepciju o nebesima kao što su to u ranoj istoriji zamišljali i prvi koji su dolazili u doticaj sa ovom tematikom. Oni su bili uvjereni u nepogrešivost, tj da su to shvatili kako treba...a onda, ako pogledamo na SZ i priče o dolascima sa nebesa (Angeli npr) da se ljudi vrate u sustav istinite duhovne veze, da odbace pogrešno uvjerenje i da se usmjere samo na centralnu tačku vasione, u Stvoritelja koji je iznad svakog mogućeg aspekta misli.

Time sam htio da kažem kako ljudska vrsta – kada je riječ o opštoj duhovnoj formi religije – ima uzak krug; drži se jednih uzda i vjeruje čvrsto da nema drugo riješenje. Malo ću otići van konteksta teme, samo da ukažem npr na Fariseje, na način kako se Hristos Gospod prema njima odnosi i šta kazuje ljudima koji su ga slušali. I ti fariseji su bili uvjereni u svoju nepogrešivost o Bogu i vrlinama; pa ipak, Gospod Isus pokazuje suštinu „istine“ na potpuno drugačiji način. Po tome ispada da su ovi ko zna koliko stotina godina imali predstavu da je njihova teza najkvalitetnija. Dođe Gospod i jednostavnim riječima sruši sve njihove idole, misli, teze?!! Vidite o čemu pričam u ovoj temi? No, pisci tog perioda vremena nisu razumijevali o čemu to Isus govori; tako jednostavno, a tako teško za one koji sa svojim velikim „egom“ ne vide dalje od nosa. Šta su oni tačno napisali, i da li uopšte razumjeli Isusa, otom potom. Činjenica jest da je ova tema po meni vrlo dobra, a neki validan odgovor ili riješenje, teško da ćemo kao smrtni prah na podu – otkriti u ovom stadiju postojanja.

Ova formulacija dragi moj prijatelju što si naveo: „Jel kad bi tako bilo "covek bi bio Bog“, isto tako može da se krivo protumači, iako imaš jednu tezu u jednoj Poslanici gdje sam Isus kad govori u molitvi sa Ocem – „traži da i ovi koje su pozvani prema nebesnom Jerusalimu, postanu kao ONI“ dakle, da postanu „bogovi“. I vidite to, tu sad zamjena teza može da izokrene smisao „lončara, i gline“! Još jedna stvar; kada se pominje duh ili duša, možda ne bi bilo loše pokušati to komparirati, jel svaki od tih unutarnjih sastojaka koji živi u ljudskom tjelu ima svoju svrhu. Dušu možemo opisati kao iskru iz akumulatora koja mora da baci kontakt na mehanizam paljenja (dah) pa će auto da se pokrene (materija, tijelo). Bez te duše, ni dah nema svrhu, kao što ljudsko tijelo – kada čovjek odlazi sa ovoga svjeta počinje da truli i konačno u jednom periodu u potpunosti nestane (u vidu materije). Dao sam vam samo materijal za razmišljanje, a nikako za promjene ili zaokrete.

Dusa itekako "moze umreti" i biti unistena ako Bog to odluci, ali on je odlucio da mi zivimo.

Bogu hvala na strpljenju što se tiče našeg života. Mi ljudi, uz podršku raznih knjiga, spisa otaca, imamo takav sud da je to konačno. Ja samo kažem da će Gospod dati završnu riječ ma štogod neko napisao. Problemi nastaju kada čovjek pokušava da odgonetne šta je duh, duša itd. Mi smo u nekoj fazi nagađanja a osvrćemo se na riječi knjige, ok, to je i normalno jer nemamo neki bolji uvid u tezu. Zato držim da je Gospod taj koji će sve to pravedno uskladiti, a mi ćemo valjda jednog dana o svemu dobiti direktne odgovore. Možda je korisnije po našu dušu, duh, ukupan život, da budemo što bolji ljudi i da se potrudimo da ne budemo licemjeri, egoisti, da se okanemo ćorava posla sa zemaljskom materijalnom doktrinom...možda treba samo da izvršimo jednu veliku katarzu u nama samima pa da nam se onda nadoda od Gospoda: „pomozi si sinko, i Bog će da ti pomogne“.

I Dusa "nije komponenta" koja ostaje netaknuta nakon smrti, vec je to Duh, i tako crkva uci, a tako uci i Biblija. Zato protestanti jako grese kada kazu "vi ucite o besmrtnosti Duse" > NE, CRKVA TO NE UCI!!!

Nisam protestant, pa neznam kako oni tumače, jel.

Veliki pozdrav
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Postovanje brate Mire,
Sa tobom i Voccalistom je pravo uzivanje diskutovati. Skoro u svemu sto si gore izne slazem se. ti nisi daleko od biblijskog tumacenja istine.

Samo bi zelo da objasnim, kad sam rekao da prilikom vaskrsenja Bog ponovo stvara istu licnost, to je svrha vaskrsenja. Ista licnost ce oziveti od iste materije u kojoj je bila pre smrti, samo ce ta materija i taj duih biti bezgresni. Ranije sam naveo da u Bibiji je jasno napisano da se svi podaci svake licnosti cuvaju u knjigama. Da cak postoji knjiga zivota i knjiga smrti. Prema tome na osnovu podataka koji se cuvaju u nebeskoj arhivi, vaskrsava ona ista licnost koja je zivela pre smrti. Jer ako bi bila druga licnost i ako bi bila osudjena na pakao, to ne bi bilo pravedno, sato je neko drugi sagresio a doticni mora da snosi posledice.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
A gdje ide duh nepokajanih grešnika?

Moramo imati na umu, da pisac u SZ govori o vremenu kada Hristos jos nije polozio svoju zrtvu za otkupljenje coveka, i svi do Hrista su isli "na isto mesto" - i zato imas pricu o "bogatasu i Lazaru", koja ih sve smesta "na isto mesto". Hristos o tome govori u toj prici (a vi pogresno nalazite zamerke, pitanjima: "kako su svi isli na isto mesto, kako to da je raj tako blizu pakla, kakav je to zivot u raju ako vidis bliznje kako se preko puta muce" i sl..)...

To je tako bilo do Hrista.

Nakon sto je Hristos vaskrsao i podneo zrtvu na krstu, to se menja, pa ne idu svi na isto mesto, niti se gledaju, vec postoji podela...
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
Postovanje brate Mire,
Sa tobom i Voccalistom je pravo uzivanje diskutovati. Skoro u svemu sto si gore izne slazem se. ti nisi daleko od biblijskog tumacenja istine.

Nisi ni ti daleko, nisu ni adventisti. U bitnom se slazemo, inace ne bi bili Hriscani..

Naravno da postoje sitnice oko kojih se necemo sloziti, ali je vazno da pored sveg tog neslaganja, shvatimo da je nas pravi neprijatelj djavo i da se borimo protiv njega, a ne jedni protiv drugih. U tom slucaju upadamo u djavolovu zamku...


Ista licnost ce oziveti od iste materije u kojoj je bila pre smrti

Ovde se ne slazem, jer mi "necemo imati isto telo", jer ako ono bude i sastavljeno vecim delom od "stare materije" opet ce sadrzati "bitan deo nove" , dakle to onda "NE MOZE BITI ISTO TELO - ISTA LICNOST".

Biblija kaze da ce telo biti "izmenjeno".

E sad, ako je "telo = licnost", i ako je "sve u telu", i nema nista "spolja", sto se vraca k Bogu i sto se "cuva", ti onda ne mozes imati ISTOG COVEKA, jer cak i "minimalna izmena tela ce uticati NA PROMENU LICNOSTI"!

Gde je tebi licnost u telu?
U kom delu tela?

Ako je "ceo covek = licnost", onda se "modifikacijom tela - menja i licnost"!

Zato sam lepo rekao, "informacija se vadi napolje", to se vraca Bogu, i on je "ubacuje nazad u novo telo", i tako covek "vaskrsava".

Drugacije ne ide, jer Biblija to uci , samo treba otvoriti oci, i sagledati "sta je Duh", on se u bibliji uvek opisuje kao "licnost", iako ja ne sporim da je on i "sila", on jeste i energija, ali nije samo to..

Vi ste ispravno razumeli da je on "sila", ali niste jos shvatili da je Duh "nosioc licnosti"!


Ranije sam naveo da u Bibiji je jasno napisano da se svi podaci svake licnosti cuvaju u knjigama.

Eto, vidis - sve je "zapisano", a gde je zapisano?

Zar mislis da je to u "doslovnim knjigama", ili je "zapisano u Duhu"?

Naravno, Bog je duhovan, i on "nema fizickih pojmova" kao sto su knjige (a to je tako predstavljeno nama zbog razumevanja). Bogu je sve u Duhu. Taj Duh, je Bozji Duh, u njemu su sve informacije...


Da cak postoji knjiga zivota i knjiga smrti. Prema tome na osnovu podataka koji se cuvaju u nebeskoj arhivi, vaskrsava ona ista licnost koja je zivela pre smrti. Jer ako bi bila druga licnost i ako bi bila osudjena na pakao, to ne bi bilo pravedno, sato je neko drugi sagresio a doticni mora da snosi posledice.

Ti si se mozda pogresno izrazio gore.. Ali svejedno adventisti cesto izjavljuju da je vaskrsenje - "ponovno stvaranje", i koriste upravo taj termin.. Sad ja ne znam da li je to pokusaj slikovitog prikaza ili je u pitanju nerazumevanje.

Ipak mislim da je ovo drugo, jer adventistima "Duh ne nosi licnost". Mozda treba ispravno da sagledaju stvari, ako su iskreni Bog ce im to i otkriti..

Da ponovim gornje..

Ja nikako ne potenciram "Svesnost Duha nakon smrti" (iako ja tako verujem, to nije bitno). Jedino sto je bitno, i sto bi mi bilo drago jeste da adventisti shvate da je Duh "sila, ali da je takodje i nosioc licnosti". To ne znaci da trebaju verovati u svesnost nakon smrti.. Za silu su razumeli, za licnost nisu, a mozda im treba vremena..

To što neko kaže je jedno, a šta Bog odlučuje, drugo. Zamisli koliko je puta u ranoj istoriji dolazilo do promjena teza što se tiče ove ili sličnih tema, što se tiče ukupnog duhovnog aspekta kojega ljudi pokušavaju da povežu u jedno. Tako ja to vidim. Ako se misli na nebesnu Crkvu Hristovu, tj na istinsku zajednicu duhovnih oblika i sila Božjih, i svega što Mu pripada, a ne mislim pritom na neku fizičku građevinu zemaljsku (oblik ili položaj) sve je teoretski i praktično moguće. Možda mi ljudi imamo svoju percepciju o nebesima kao što su to u ranoj istoriji zamišljali i prvi koji su dolazili u doticaj sa ovom tematikom. Oni su bili uvjereni u nepogrešivost, tj da su to shvatili kako treba...a onda, ako pogledamo na SZ i priče o dolascima sa nebesa (Angeli npr) da se ljudi vrate u sustav istinite duhovne veze, da odbace pogrešno uvjerenje i da se usmjere samo na centralnu tačku vasione, u Stvoritelja koji je iznad svakog mogućeg aspekta misli.

Time sam htio da kažem kako ljudska vrsta – kada je riječ o opštoj duhovnoj formi religije – ima uzak krug; drži se jednih uzda i vjeruje čvrsto da nema drugo riješenje. Malo ću otići van konteksta teme, samo da ukažem npr na Fariseje, na način kako se Hristos Gospod prema njima odnosi i šta kazuje ljudima koji su ga slušali. I ti fariseji su bili uvjereni u svoju nepogrešivost o Bogu i vrlinama; pa ipak, Gospod Isus pokazuje suštinu „istine“ na potpuno drugačiji način. Po tome ispada da su ovi ko zna koliko stotina godina imali predstavu da je njihova teza najkvalitetnija. Dođe Gospod i jednostavnim riječima sruši sve njihove idole, misli, teze?!! Vidite o čemu pričam u ovoj temi? No, pisci tog perioda vremena nisu razumijevali o čemu to Isus govori; tako jednostavno, a tako teško za one koji sa svojim velikim „egom“ ne vide dalje od nosa. Šta su oni tačno napisali, i da li uopšte razumjeli Isusa, otom potom. Činjenica jest da je ova tema po meni vrlo dobra, a neki validan odgovor ili riješenje, teško da ćemo kao smrtni prah na podu – otkriti u ovom stadiju postojanja.

Ova formulacija dragi moj prijatelju što si naveo: „Jel kad bi tako bilo "covek bi bio Bog“, isto tako može da se krivo protumači, iako imaš jednu tezu u jednoj Poslanici gdje sam Isus kad govori u molitvi sa Ocem – „traži da i ovi koje su pozvani prema nebesnom Jerusalimu, postanu kao ONI“ dakle, da postanu „bogovi“. I vidite to, tu sad zamjena teza može da izokrene smisao „lončara, i gline“! Još jedna stvar; kada se pominje duh ili duša, možda ne bi bilo loše pokušati to komparirati, jel svaki od tih unutarnjih sastojaka koji živi u ljudskom tjelu ima svoju svrhu. Dušu možemo opisati kao iskru iz akumulatora koja mora da baci kontakt na mehanizam paljenja (dah) pa će auto da se pokrene (materija, tijelo). Bez te duše, ni dah nema svrhu, kao što ljudsko tijelo – kada čovjek odlazi sa ovoga svjeta počinje da truli i konačno u jednom periodu u potpunosti nestane (u vidu materije). Dao sam vam samo materijal za razmišljanje, a nikako za promjene ili zaokrete.



Bogu hvala na strpljenju što se tiče našeg života. Mi ljudi, uz podršku raznih knjiga, spisa otaca, imamo takav sud da je to konačno. Ja samo kažem da će Gospod dati završnu riječ ma štogod neko napisao. Problemi nastaju kada čovjek pokušava da odgonetne šta je duh, duša itd. Mi smo u nekoj fazi nagađanja a osvrćemo se na riječi knjige, ok, to je i normalno jer nemamo neki bolji uvid u tezu. Zato držim da je Gospod taj koji će sve to pravedno uskladiti, a mi ćemo valjda jednog dana o svemu dobiti direktne odgovore. Možda je korisnije po našu dušu, duh, ukupan život, da budemo što bolji ljudi i da se potrudimo da ne budemo licemjeri, egoisti, da se okanemo ćorava posla sa zemaljskom materijalnom doktrinom...možda treba samo da izvršimo jednu veliku katarzu u nama samima pa da nam se onda nadoda od Gospoda: „pomozi si sinko, i Bog će da ti pomogne“.



Nisam protestant, pa neznam kako oni tumače, jel.

Veliki pozdrav

Vocalist, kao sto rece Marko zadovoljstvo je s tobom razgovarati, ali zbog vremena cu odgovoriti samo na mesto gde mislim da gresis..

Rekao si da ce ljudi "postati kao ONI", misleci na "bogove"(andjele).

Tu gresis, jel Biblija to nigde ne uci.

Niti su andjeli "bogovi", a niti ljudi to mogu postati..

Kad bi "andjeli vec bili bogovi"(kako uce Jehovini svedoci), onda djavo ne bi imao zasto da se pobuni, jer "vec bi imao ono sto je trazio"!

Djavo se pobunio, jer je hteo "postati bogom" , a zasto bi se onda bunio "ako to vec ima"?

Kako bi ti nagovorio trecinu andjela da te slede u pobuni, ako im nudis "nesto sto vec imaju"???

Kako bi ti rekao nekome: "sledite me i nacinicu vas bogovima" - ako oni "to vec imaju"???

Zar ti ne bi rekli "da si lud"!?

ANDJELI NISU IMALI I NEMAJU - "bozanstvo"!

Stih koji glasi: "ja rekoh bogovi ste"
Ne znaci da ih Bog "pretvara u bogove", vec im se on tamo - RUGA!

Pogledaj ceo stih:

"ja rekoh bogovi ste, ALI CETE KAO SINOVI LJUDSKI POMRETI SVI"


Ne radi se tu o tome, da ih bog "pretvara u bogove", "vec su oni sami sebe tako zvali" - i onda im se Bog "ruga" i kaze:

"
DA, JESTE VI BOGOVI, ALI CETE KAO SINOVI LJUDSKI POMRETI!"

-->
DAKLE RUGA IM SE!

U pitanju je obicno nerazumevanje stihova!

Zapravo to je i najveca prevara sotone od samih pocetaka: "da ce ljudi postati bogovi, da su andjeli bogovi, da je Isus proizveden u boga (BOGOM SE NE POSTAJE)..." , a Jehovini svedoci su samo jedna od zajednica koje tu laz sire..

To nije Hriscanska nauka.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top