Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
Opet nemaš dokaza. Biblija ne da se bavi usputno nego je to jdna od najznačajnijih tema jer je veoma važna, jer PC i RKC ljude navode na spiritizam zato Biblija na više mjesta naglašava da mrtvi ne znaju ništa.

To je jedna od najznačajnijih tema.

Jao teologa :roll: .
Sedi, kec!
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Šta znači nečija tvrdnja bez dokaza? Ništa. Biblij jasno dokazuje šta je duša.

Pazite nešto; ne možemo govoriti explicitno o dokazu! Biblija je zapis jednog vremena, stanje jednog perioda svijesti i događaja. Ona ne prikazuje primarni tok nekog čina nego slikovito pojašnjava koncept koji je odigran. Suština unutarnjeg mehanizma je između redaka. Ja ću se opet vratiti na ono što sam pisao; mi možemo da vjerujemo da je to ovako ili onako, ali mi nemamo mehanizam da dadnemo odgovor, iako smo mi opremljeni dušom - mi o njoj znamo samo ono što vrijedi u zapisanoj formi. Duhovni čin njene esencije mi za sada neznamo. To je vlasništvo Tvorca, Gospoda svega što postoji. Kada bismo mi ljudi imali otvorene oči i uši, možda bi onda razumjeli zašto nam nebesa neprestano govore „promjenite se“. Tada bi znali nešto više. Mislim da je „duša“ specifična, unikatna Božja karakteristika koja je data na korištenje novim bićima, ljudima, sa specifičnom ulogom. Oko nje se bore razna pala bića, možda bi htjeli da ispitaju sastav duše pa da izbjegnu sud od Gospoda; da se preinače u neka besmrtna bića, ali nasreću niko to ne može učiniti jer je nemoguće umaći zakonu sjetve i žetve.

Pozdrav
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nisi ni ti daleko, nisu ni adventisti. U bitnom se slazemo, inace ne bi bili Hriscani..

Naravno da postoje sitnice oko kojih se necemo sloziti, ali je vazno da pored sveg tog neslaganja, shvatimo da je nas pravi neprijatelj djavo i da se borimo protiv njega, a ne jedni protiv drugih. U tom slucaju upadamo u djavolovu zamku...
Ovde se ne slazem, jer mi "necemo imati isto telo", jer ako ono bude i sastavljeno vecim delom od "stare materije" opet ce sadrzati "bitan deo nove" , dakle to onda "NE MOZE BITI ISTO TELO - ISTA LICNOST".

Biblija kaze da ce telo biti "izmenjeno".

E sad, ako je "telo = licnost", i ako je "sve u telu", i nema nista "spolja", sto se vraca k Bogu i sto se "cuva", ti onda ne mozes imati ISTOG COVEKA, jer cak i "minimalna izmena tela ce uticati NA PROMENU LICNOSTI"! Gde je tebi licnost u telu?
U kom delu tela?


Mire, ti toliko insistiras na telo, a ja ne govorim o telo nego o LICNOSTI.
Posle vaskrsenja telo ce biti od iste materije, samo ce biti vraceno u ono stanje u kome je bilo prilikom stvaranja. U Nebeskim izvestajima ne cova se ni dah zivotni ni telo, nego se cuvaju izvestaji o svakoj osobi na osnovu cega ce svako od nas primiti vecnu smrt ili vecni zivot prema vlastitom izboru.



[QUOTE="Ako je "ceo covek = licnost", onda se "modifikacijom tela - menja i licnost"!.[/QUOTE]

Ne! Telo se oslobadja gresnih skolonsti i stanja raspadanja, zato to Pavle naziva novorodjenjem, ali licnost se ne menja, jer ona ista licnost stoji pred sudom i za prosli zivot prima nagradu ili kaznu. Tako, ILICNOST ZUVEK OSTAJE ISTA. .[/QUOTE]



[QUOTE="Drugacije ne ide, jer Biblija to uci , samo treba otvoriti oci, i sagledati "sta je Duh", on se u bibliji uvek opisuje kao "licnost", iako ja ne sporim da je on i "sila", on jeste i energija, ali nije samo to..[/QUOTE]

Mire, O kome duhu ti govoris. Ako je rec o Svetom Duhu, on jeste licnost. Medjutim, ako govoris o dahu zivotnom koga je Bog udahnuo u coveka priliko stvaranja, taj DAH ili DUH nije licnost. Licnost je nastala samo onda kada se ta sila spojila sa mrtvom materijom i to spajanje je proizvelo zivu dusu ili licnost.

[QUOTE="Vi ste ispravno razumeli da je on "sila", ali niste jos shvatili da je Duh "nosioc licnosti".[/QUOTE]

Pa gde si ti nasao dokaze da je duh nosilac licnosti. Jeste nosilac samio dotle dok je zajedno sa telom, ali cim se odvoji, on vise ne nosi nista.



[QUOTE="Eto, vidis - sve je "zapisano", a gde je zapisano?

Zar mislis da je to u "doslovnim knjigama", ili je "zapisano u Duhu"?

Naravno, Bog je duhovan, i on "nema fizickih pojmova" kao sto su knjige (a to je tako predstavljeno nama zbog razumevanja). Bogu je sve u Duhu. Taj Duh, je Bozji Duh, u njemu su sve informacije.[/QUOTE]


Mire, slazem se sa tobom, da Bogu nisu potrebne knjige, ali potrebne su nama i ostalim svetovima koji prate dramu ljudsku na Zemlji. Slazem se i sa tim da nebeske knjige se ne sastoje od propadljivog papira i mastila, nego sigurno da imaju za nas neshvatljivu arhivu, ali vazno je da se u toj arhivi cuvaju izvestaji o svakom stanovniku ove Zemlje. Isto kao sto globalisti nastoje da svaki stanovnik bude u kompjuteru koji se nalazi u Belgiji u Brisklu i u tom kompjuteru treba da budu izvestaji o svakom pojednicu na Zemlji. I to svedoci da je moguce da se izvestaj o zivotu svakog pojednica vodi se na nebu.



[QUOTE="Ti si se mozda pogresno izrazio gore.. Ali svejedno adventisti cesto izjavljuju da je vaskrsenje - "ponovno stvaranje", i koriste upravo taj termin.. Sad ja ne znam da li je to pokusaj slikovitog prikaza ili je u pitanju nerazumevanje..[/QUOTE]

Pa mozda si i tu u pravu mozda mi i ne razumemo dobro ili tako kao ti sto razumes. Medjutim, zamisli one koji su pomrli pre nekoliko hiljada godina, mozda se njihovo telo pretvorio u stenu, drvo, ili gas. Zato vaskrsenje i jeste slicno kao sto je bilo i stvaranje.

[QUOTE="Ipak mislim da je ovo drugo, jer adventistima "Duh ne nosi licnost". Mozda treba ispravno da sagledaju stvari, ako su iskreni Bog ce im to i otkriti...[/QUOTE]

I u tome se slazem. Tacno je da Adventisti ne veruju da je duh sam taj koji nosi licnost i onda kada je odvojen od tela.Medjutim, kad je zajednio sa telom on zajedno nosi i licnost.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pazite nešto; ne možemo govoriti explicitno o dokazu!

Naravno da možemo.

Biblija je zapis jednog vremena, stanje jednog perioda svijesti i događaja.

Biblija je knjiga istine. Jer da nije od Boga nadahnuta ne bi pisci Biblije sebi i drugima pripsiali brojne neugodnosti.

Duhovni čin njene esencije mi za sada neznamo.

Netačno, Bog kaže da nam je dao razum da poznamo istinu. Tako da ne stoji tvrdnja da mi ne znamo duh. esenciju.

Kada bismo mi ljudi imali otvorene oči i uši, možda bi onda razumjeli zašto nam nebesa neprestano govore „promjenite se“. Tada bi znali nešto više.

I to koliko znamo je dovoljno da se promijenimo. Pa koji imaju otvoren razum imaju i oči.

Mislim da je „duša“ specifična, unikatna Božja karakteristika koja je data na korištenje novim bićima, ljudima, sa specifičnom ulogom.

Duša je čovjek i to se nije promijenilo ni sada, tako da vrijeme pisanja ne utiče na istinu. To nije nikakav arg. to je pisano tada.

Oko nje se bore razna pala bića, možda bi htjeli da ispitaju sastav duše pa da izbjegnu sud od Gospoda; da se preinače u neka besmrtna bića,

Sastav duše je poznat u Postanku 2,7.
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Netačno, Bog kaže da nam je dao razum da poznamo istinu. Tako da ne stoji tvrdnja da mi ne znamo duh. esenciju.

Dao je Bog nama svašta, a koliko je čovjek sa time postigao? Ili vi na primjer koliko ste postigli? Možete samo hvalisavo stajati iza zamišljenih brojki i to je sve, jer, da ste postigli u sebi nešto više, znali biste da ćete odstupati od većine čovječanstva koje živi kao lakmus papir. Zamislite da mi ljudi znamo sastav duha, esenciju prirode tog stanja?? Znate li vi o čemu govorite? Neznamo mi ništa, a bome vidim i vama treba ponovo učenje o samom sebi.

Duša je čovjek i to se nije promijenilo ni sada, tako da vrijeme pisanja ne utiče na istinu. To nije nikakav arg. to je pisano tada. Sastav duše je poznat u Postanku 2,7.

Netačno. Šta je čovjek? Vi bukvalno to mješate kao da je riječ o komadu namještaja. Vidite nešto, nemojte da me pogrešno razumijete u ovom našem dijalogu, većina ljudi kada razmišlja o duhovnim temama preskače „lekcije“ i upravo bukvalno oživljava riječ bez njene suštine (samo forma prolazi).
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dao je Bog nama svašta, a koliko je čovjek sa time postigao? Ili vi na primjer koliko ste postigli? Možete samo hvalisavo stajati iza zamišljenih brojki i to je sve, jer, da ste postigli u sebi nešto više, znali biste da ćete odstupati od većine čovječanstva koje živi kao lakmus papir. Zamislite da mi ljudi znamo sastav duha, esenciju prirode tog stanja?? Znate li vi o čemu govorite? Neznamo mi ništa, a bome vidim i vama treba ponovo učenje o samom sebi.

Zaboravio si da tvoj sagovornik ima razum i da traži dokaze.

Netačno. Šta je čovjek? Vi bukvalno to mješate kao da je riječ o komadu namještaja. Vidite nešto, nemojte da me pogrešno razumijete u ovom našem dijalogu, većina ljudi kada razmišlja o duhovnim temama preskače „lekcije“ i upravo bukvalno oživljava riječ bez njene suštine (samo forma prolazi).

Netačno je tvoje mišljenje, a ja sam svoje dokazao Biblijom.
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Zaboravio si da tvoj sagovornik ima razum i da traži dokaze.

Pokazujem vam kako čovjek na djelu djeluje sa onime što nosi sa sobom. Ništa kao što vidite, ne oduzimam iz Biblije, nego to na jedan drugačiji kut gledanja iznosim. Ima jedna bitna stvar, ako bi ja vama trebao da predočim „dokaze“ znači li to da vi njih ne trebate jel slijepo vjerujete u ono što vjerujete (iskušavate me), ili želite da vam dam kontraodgovor-mišljenje (da mi pokažete da griješim)??. To vam zaista ne treba, jel ako bi vam ja uputio određene dokaze, kakva bi onda vaša vjera postala? Jedna je stvar biti u čvrstom vjerovanju u Knjigu, druga je stvar „Istina“ kojom Gospod oslobađa mnoge. Da istinu ograničimo samo na jednu stvar? Kakva bi onda bila svrha života? Evo, meni dokazi nisu potrebni. Šta li reče Isus pred apostolom Tomom? Sjetite se toga.

Zbog čega je onda Gospod Hristos došao ljudima? Razmislite malo o ovome i ako vam baš trebaju dokazi onda postanite poput priče o Nikodemu. I on je mislio da zna, vjerovatno je i on tražio dokaze u svoju sumnju pa je došao Isusu na razgovor. A zašto? I on je tvrdio da poznaje Toru pa svejedno ga je golicao taj mladi intelegentni Rabi, Jehosua, Isus. I onda mu je rečeno da treba ponovo da se „rodi“. On koji je smatrao kao učeni farisej ondašnjeg vremena kako znade mnoge stvari, ostade posramljen pred Gospodom; sva njegova mudrost iščeznu najednom. Tako i vi Tripo, tražite dokaz od mene. Ja vam ga ne mogu dati, to samo vi možete sami spoznati.

pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pokazujem vam kako čovjek na djelu djeluje sa onime što nosi sa sobom. Ništa kao što vidite, ne oduzimam iz Biblije, nego to na jedan drugačiji kut gledanja iznosim. Ima jedna bitna stvar, ako bi ja vama trebao da predočim „dokaze“ znači li to da vi njih ne trebate jel slijepo vjerujete u ono što vjerujete (iskušavate me), ili želite da vam dam kontraodgovor-mišljenje (da mi pokažete da griješim)??. To vam zaista ne treba, jel ako bi vam ja uputio određene dokaze, kakva bi onda vaša vjera postala? Jedna je stvar biti u čvrstom vjerovanju u Knjigu, druga je stvar „Istina“ kojom Gospod oslobađa mnoge. Da istinu ograničimo samo na jednu stvar? Kakva bi onda bila svrha života? Evo, meni dokazi nisu potrebni. Šta li reče Isus pred apostolom Tomom? Sjetite se toga.

Opet kažem isto, imaš li dokaza ili nemaš? Tvoja priča me ne zanima.

Zbog čega je onda Gospod Hristos došao ljudima? Razmislite malo o ovome i ako vam baš trebaju dokazi onda postanite poput priče o Nikodemu. I on je mislio da zna, vjerovatno je i on tražio dokaze u svoju sumnju pa je došao Isusu na razgovor. A zašto? I on je tvrdio da poznaje Toru pa svejedno ga je golicao taj mladi intelegentni Rabi, Jehosua, Isus. I onda mu je rečeno da treba ponovo da se „rodi“. On koji je smatrao kao učeni farisej ondašnjeg vremena kako znade mnoge stvari, ostade posramljen pred Gospodom; sva njegova mudrost iščeznu najednom. Tako i vi Tripo, tražite dokaz od mene. Ja vam ga ne mogu dati, to samo vi možete sami spoznati.

pozdrav

Kakve veze to ima sa ovim?
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Opet kažem isto, imaš li dokaza ili nemaš? Tvoja priča me ne zanima. Kakve veze to ima sa ovim?

Ljudima je Bog dao um da sa njima savlađuje prepreke a ne da zazidavaju jedini prozor u svojoj kući. Lijepo sam ti objasnio to o traženju dokaza u priči Isusa i Nikodema; i to ti nema veze sa temom??, pazi, mnogi kažu „ja znam šta je to“ i „imam dokaz“ a u stvari čak nemaju pojma o čemu govore. Kakav bi ti dokaz čovječe, pa nemaš pojma šta tražiš, jel shvataš ti to? Zloupotrebljavaš kontekst priče da bi samo spomenuo šta gdje piše, i ti misliš da je to dokaz, a čega molim te lijepo. Jesi li spreman za jedan intelegentniji i produhovljeniji dijalog ili nisi?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ljudima je Bog dao um da sa njima savlađuje prepreke a ne da zazidavaju jedini prozor u svojoj kući. Lijepo sam ti objasnio to o traženju dokaza u priči Isusa i Nikodema; i to ti nema veze sa temom??, pazi, mnogi kažu „ja znam šta je to“ i „imam dokaz“ a u stvari čak nemaju pojma o čemu govore. Kakav bi ti dokaz čovječe, pa nemaš pojma šta tražiš, jel shvataš ti to? Zloupotrebljavaš kontekst priče da bi samo spomenuo šta gdje piše, i ti misliš da je to dokaz, a čega molim te lijepo. Jesi li spreman za jedan intelegentniji i produhovljeniji dijalog ili nisi?

Rekao sam da me tvoja nauka ne zanima.
 
Natrag
Top