Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dobro si rekao: "nije Duh zivotni"!
Gde pise da Duh umire???

Gdje piše da duša ne umire? DŽ nije osoba da pitaš gdje piše da duh život. umire.

Ne možeš da dokažeš da je duša duh životni pa se izvlačeš sa pitanjima.

Ajd nađi stih da je duša duh životni.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
Gdje piše da duša ne umire? DŽ nije osoba da pitaš gdje piše da duh život. umire.

Ne možeš da dokažeš da je duša duh životni pa se izvlačeš sa pitanjima.

Ajd nađi stih da je duša duh životni.

Dusa nije Duh zivotni i ja to nisam ni tvrdio, a to ne tvrdi ni crkva.

Sta mi postavljas pitanje "gde pise da dusa ne umire", kad niko Pravoslavan ne tvrdi da je Dusa besmrtna. Ona umire, kao sto i pise..

Pokusavas zamenom teza da me uhvatis u reci.

A Duh je "nosioc licnosti", i to sam Biblijom vec dokazao, ali tebi je to nebitno.
 
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Energija postojanja, neuništiva je – prelazi iz oblika u oblik; ali ljubav Gospodnja predstavlja neograničeni koncept koji je neponovljiv, unikatan, a tako prepoznatljiv. Između sumnji i odbacivanja leži konkretnost, kristalna baza suštine. Mi nažalost tumaramo kole-naokolo, međutim, istina je sadržana u Božjem daru koji je usađen (u matricu od Boga beskonačnog) u čovjekovu dušu, ili da se slobodno izrazim u Božju kreaciju koja je ušla u materijalno. Besmrtnost važi i za tu matricu za dušu (darovanu od Gospoda), Božju strelu koja je odaslana da sabire iskustva i da se vrati Svevišnjemu da saučenom lekcijom. Tu nema formula za alhemičare ili radoznale; uđite ponovo u svoju dušu da se rodite nanovo (Nikodem) da bi znali šta vam sledi. Dogmatika je oštra prema ovakvom načinu izražavanja vjernika kako sam ja upravo sada objasnio. No, sreća po sve stanovnike Zemlje je da je samo Višnji, Svedržitelj, Gospod, taj - koji odabire i odlučuje. Mi možemo da sumnjamo, primimo ili odbacujemo. Ne treba da se puno zalažemo ni u sumnju; mada, opreza nikad dosta – niti da određujemo gdje je početak a gdje kraj. Neka Hristos voljeni bude cjelina koja koja će spojiti ono što u duši nedostaje.


Ne sakatite i ne oduzimajte ništa od onog što ne shvaćate; ne remetite volju koja ima za cilj poravnati staze Onome koji imade opet doći! Neka vas moje riječi ne smetu, nego produbite vjeru na jačanje - da uzraste novo biće; da srce i sraz osjetila zahvate milost koja je u ovim teškim trenucima odaslana svimanama, na otvorenje očiju srce,duše, i snagu u mišicama. Ovo vam govorim iz čistog srca, kao rab Gospodnji, manje osuđujte a više radite na sebi, ne mjerite i ne dodijeljujte aršine granica, nego da sve što diše slavi Gospoda – na sebi primjenite.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Postovanje Voccalist,
Korisno je dobro razmisliuti o ovom tvom uvazenom, komentaru.
Medjutim, ti hoces da kazes da je Svemoguci Bog stvorio besmrtnu dusu.
Koji biblijski tekst bi to mogao da potvrdi?

Ako pazljivo procitas izvestaj o stvaranju coveka, jasno ces moci uociti da Bog nije ni stvoirio dusu. "I stvori Gopspod Bog coveka od praha zemaljskoga i dunu mu u nos dah zivotni, i posta covek dusa ziva." 1.Mojsijeva 2,7.

Prati pazljivo ovaj izvestaj.
1. Bog je stvorio materiju i od nje oblikovao covekovo telo, ali to je bio smao bezzivotni kip.
2. Udahnuo je u njega duh zivotni, to nije licnost, nije ni svesnost, nego je slila koja je ozivela materiju, kip.
3. Onda, kada je Bog spojio dah zivotni sa mrtvom materijom, rezultat toga spajanja je bio da se pojavila DUSA ZIVA.
Tako dusa ziva postoji sve dok su dah zivotni i materijsa (telo) zajedno.
Prilikom smrti, Dah zivotni, a ne dussa, vraca se izvoru zivota, telo odlazi u grob, a kao sto je spajanjem daha sa teleom dusa nastala, tako razdvajanjem daha zeivotnoga od tela dusa umire.

Da li je to kar svemu? Svakako da nije.
Prilikom vaskrsenja, Bog ponovo daje zivotnu silu koju spaja sa materijom, (teliom) ona ista dusa ponovo nastaje ili ozivljava.

Dusa ne moze da postoji odvojeno od tela i daha zivotnoga, jer ako bi mogla da postoji onda bismo trebali pronaci odgovor kako i kada je Bog stvorio dusu?
Medjutim, jedini odgovor imamo da je ona nastala prilikom stvaranja coveka spajanjem daha sa ,a ne pre ni posle.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dusa nije Duh zivotni i ja to nisam ni tvrdio, a to ne tvrdi ni crkva.

Sta mi postavljas pitanje "gde pise da dusa ne umire", kad niko Pravoslavan ne tvrdi da je Dusa besmrtna. Ona umire, kao sto i pise..

Pokusavas zamenom teza da me uhvatis u reci.

A Duh je "nosioc licnosti", i to sam Biblijom vec dokazao, ali tebi je to nebitno.

Mire, Duh odvojen od tela NIJE LICNOST! Licnost postoji samo onda kada su telo, duh i dusa zajedno, a cime se jedan elemenat odvoji licnost ne zivi dalje.
 
Učlanjen(a)
28.10.2016
Poruka
36
Ja nisam teolog ili ekspert ali mislim da ako je Bog svemocan da on moze da unisti dusu covecju ko sto mu je i dao tako moze i da mu usme, samo samog Boga nemoze niko ubiti. Ali ja mislim da je dusa besmtrna (dok je Bog ne ugasi) da nemoze niko drugi osim boga da je unisti i to jeste da je covek bogolik, to kaze Biblija. Ako Bog oce on moze da unisti dusu ali to nije norma, dusa posla smrti se sudi i ide u pakao ili u raj, da pako postoji pise i u Bibliji. Znaci norma je da se dusi sudi i da je besmrtna i posla smrti tela zivi dalje, ali ako Bog stvarno hoce on moze da je unisti, on moze i da unisti andjele ako hoce. Bog je svemocan. Ja sam pravoslavan ali neznam jel to ucenje pravoslavne crkve, zato sto nisam studiro pravoslavnu veronauku ali sam cito Bibliju.

English Standard Version
But I say to you that everyone who is angry with his brother will be liable to judgment; whoever insults his brother will be liable to the council; and whoever says, ‘You fool!’ will be liable to the hell of fire.

English Standard Version
So God created man in his own image, in the image of God he created him; male and female he created them. Genesis 1:27
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.312
Mire, Duh odvojen od tela NIJE LICNOST! Licnost postoji samo onda kada su telo, duh i dusa zajedno, a cime se jedan elemenat odvoji licnost ne zivi dalje.

To je tvoje tumacenje bez osnova.

Da bi se covek ikako mogao vratiti u zivot, neophodno je da ''informacija'' sadrzana u Duhu bude ''sacuvana''. Jer bez nje ne mozes ''oziveti istu licnost'', jer ako je ''telo = licnost'', raspadanjem elemenata materije, i njihovim ''gubitkom'' ti ne mozes vise oziveti 'istog coveka' jer mu ne mozes ''vratiti isto telo''. U najbljem slucaju imao bi ''klona''- a Bog se ne bavi ''kloniranjem" - vec ''vaskrsavanjem'', dakle to ne bi bio ti! A da ne pricam o tome da mi necemo imati ''identicno telo'' nego ''izmenjeno'' po Bibliji!

Citaj tamo kako mu svi Bozji ljudi ''predaju DUH'' na kraju, NE PREDAJU MU DUSU > NEGO DUH!
Isus umiruci predaje Duh(''Oce primi Duh moj''), a Stefan mu umiruci predaje Duh takodje(''Gospode Isuse primi Duh moj'').. i tako redom.. > DA MU NE PREDAJU MOZDA STRUJU???


NIKADA NI JEDAN BOZJI SLUGA NIJE PREDAVAO "DUSU(TELO)"!
STO BI BIO SLUCAJ DA STE VI U PRAVU!


JER "DUSA JE = TELO(LICNOST)" PO VAMA!

Znaci, ako je "Dusa = Telo(licnost)" , zasto mu onda ne predaju Dusu(Telo)?
Toga nema, a to je zato sto je Duh "informacija", a Dusa(Telo) nije..

Dalje..

Da je Duh = ''energija'', onda bi mu se kao ''struja'', vracao UVEK!
A to nije slucaj, jer se u slucaju coveka vraca, a u slucaju zivotinja se ne vraca!

A to je tako, jer zivotinje nece biti vracene u zivot.

''Duh sinova ljudskih IDE GORE, a Duh stoke ide DOLE POD ZEMLJU" - kaze tekst!

Dakle to ne moze nikako biti ''energija'', JER BI MU SE ONDA U SVAKOM SLUCAJU TA ENERGIJA UVEK VRACALA! PA NIJE BOG "GADLJIV" NA "STRUJU" STOKE!!!



*U svemu se vasa teologija pokazuje pogresna, a ja zaista gubim vreme pricajuci sa vama, jer vi ne slusate. Jedino sto vi zelite je nametnuti drugima svoje glediste, a o promeni svoga i ne pomisljate. To je ozbiljan problem u diskusiji.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
To je tvoje tumacenje bez osnova.

Da bi se covek ikako mogao vratiti u zivot, neophodno je da ''informacija'' sadrzana u Duhu bude ''sacuvana''. Jer bez nje ne mozes ''oziveti istu licnost'', jer ako je ''telo = licnost'', raspadanjem elemenata materije, i njihovim ''gubitkom'' ti ne mozes vise oziveti 'istog coveka' jer mu ne mozes ''vratiti isto telo''.

Postovanje Mire,
Delimicno se slazem sa tobom. U pravu si da se informacije o svakoj licnosti cuvaju, ali Biblija tvrdi da su one napisane u knjigama, a nigde ne kaze da su u nekakvom duhu.
Drugo, ti pokusavas da dokazes da mi verujemo da je covekovo TELO LICNOST.
To ti je pogresan zakljucak. Ako imamo samo telo, u njemu ne moze da postoji licnost. Licnost postoji samo onda kada su Dah zivotni i telo ZAJEDNO tada postoji i dusa, a u isto vreme postoji i licnost. Cim se dah zivotni odvoji od tela, nema ni duse ni licnosti. A savrseni izvestaji cuvaju se u Bozjim izvestajiuma osvakom pojedincu.

Mire, obrati paznju na ono sto Biblija uci a ne ja: "SUD SEDE I KNJIGE SE OTVORISE". Danilo 7,10. Vidis da kaze sud sede i KNJIGE se otvorise,a u knjiga ma su izvestaji o svakoj licnosti.

"I videj mrtvace male i velike gde stoje pred Bogom; I KNJIGE SE OTVORISE,... I SUD PRIMISE MRTVACI KAO STO JE NAPISANO U KNJIGAMA." Otkrivenje 20.12.

Mire, gde su ti ti tvoji duhovi ako su kao licnost, kako to da sud moze biti bez njih.
Citaj Bibliju a nemoj po svome osudjivati nas i za ono sto mi niti verujemmo niti tako ucimo kako ti tvrdis.

Mire:
Citaj tamo kako mu svi Bozji ljudi ''predaju DUH'' na kraju, NE PREDAJU MU DUSU > NEGO DUH!
Isus umiruci predaje Duh(''Oce primi Duh moj''), a Stefan mu umiruci predaje Duh takodje(''Gospode Isuse primi Duh moj'').. i tako redom..

Predati DUH zanci predati mu zivot a koji Bog ponovo daruje prilikom vaskrsenja.
Jer ako covek i posle smrti i dalje zivi i ako je u Raju ili paklu, onda bi vaskrsenje bilo besmisleno.

"Jevrejski Ruah, duh nikada u Starom zavetu u odnosu na coveka NE OZNACAVA SUSTINU BICA KOJE BI MOGLO DA POSTOJI IZVAN TELA." Bible commentary Vol 8. p. 1040


Mire:
JER "DUSA JE = TELO(LICNOST)" PO VAMA!

POGRESNO! DUSA NIJE TELO, ali nije ni bez tela. Samo dok su dah zivotni i telo spojeni zajedno postoji i dusa, zato ti je pogresan zakljucak da je telo dusa. Kad bi samo telo bila dusa onda bi dusa isla u grob sa telom a to nije istina.[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
18.12.2016
Poruka
23
Postovanje Voccalist, Korisno je dobro razmisliuti o ovom tvom uvazenom, komentaru. Medjutim, ti hoces da kazes da je Svemoguci Bog stvorio besmrtnu dusu. Koji biblijski tekst bi to mogao da potvrdi?

Dragi brate i prijatelju Marko. Čovjek može samo da pretpostavlja nešto za što smatra da bi „moglo“ biti; tako i ja (naravno) ništa ne tvrdim, već kažem – to je ono što individua iz sebe može da ispolji, da kaže: moja je misao da je to tooo, ili ono, jel. Jasno, ako se uzima ugao ovakve priče, sve zavisi odakle bi da vučemo pretpostavke početka da bi saznali kraj; pretpostavke, da li mi to gledamo kao ugao sledbeništva nekog nama dragog pristupa, da li to tumačimo na osnovu naše vjere, pripadnosti Crkvi etc, dali mi to samo tako percipiramo iz našeg bića, tj da nam je takvo viđenje najbliskije tom događaju.

Razloga dakako može puno da bude, međutim, evo ja sam se izrazio samo prostim riječima, onako kako to uopšte mogu da predočim. Govoriti o onome šta Gospod može da učini (ako mu je to volja) valjda ne bi trebalo da ima za problem – i oko ovakve zanimljive teme, da On što želi – to se i ostvari. Duh, duša, tijelo. U čovjeku su povezani kao tri osobine sa jednim ciljem. Kako je šta tačno iz toga poretka započelo sa izgradnjom, to Bog zna. No, onako logično da ljudi kao znatiželjni svega, traže da sami sebi objasne taj proces.

Mi smo zarobljeni u materiji. Naše biće, znajući da unutrašnja vrednost upravo u toj duši ima neopisiv kontekst koji spaja mikro i makrokozmos, osjeća nešto što ne može da objasni a željelo bi. Na kraju krajeva, duša (motor, pogon) je spona koja „održava dah“ u karoseriji kola (život koji se kreće) a tijelo je ta karoserija, ili kontejner za robu. Ja ju doživljavam kao supstancu oko koje se brojne sile bore, ne bi li i oni spoznali vječite tajne pa da se poput „palih“ i oni uzvise i postanu – visoki među najvišima. No, Božji ustroji regulišu protok i vrednosti. Da li to znači onda da bi u našoj duši mogao da leži odgovor na mnogo toga? Da. Svakako!

Ako je duša nikla „tzv mješanjem“ spoja supstanci onoga što si nabrojao u drugom redu priče, tada to meni djeluje kao nusprodukt. Moje mišljenje je ako mi daš za pravo da se izrazim, duša je unikatna Božanska supstanca sa unikatnim uzorkom, poseban čin, objekt, mjerilo, ona koja je kreirana iz najviših predela i ima emisijsku ulogu; svaka individualna duša – na kraju kao delovanje kolektiva (Božjih sledbenika) da se okonča, završi preostalo vrijeme u procesu Gospodnjeg nauma. Možemo dugo da polemišemo oko te teme, ona je kao pandorina kutija a mi kao djeca koja istražuju ono što nas golica. Toliko za ovaj put od mene, svako dobro želim.
 
Natrag
Top