Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Čiji se duh vraća Bogu naš ili naših očeva u nama?
Pošto je otac nasledio odsvog oca tako svi imamo jedan duh koji se prenosi i koji je onda kriv a koji nije?

Rekoh Duh je dat coveku prilikom stvaranja, i on se "prenosi" sa majke i oca na dete. Kombinacijom ocevog i majcinog Duha dobijamo uvek pomalo razliciti Duh, zato je "uvek razlicit". Taj Duh ipak sadrzi informacije roditelja, njihova znanja , znanja predaka itd.. Tako dete brzo progovori jezik, nauci da hoda itd.. Tako mozemo i objasniti fenomen reinkarnacije, gde dete pocne da govori neki strani jezik premda ga nikada nije ucilo i tvrdi da se seca odredjenih predela premda nikada nije zivelo tamo, a to su sve secanja njegovih predaka, koja izlaze na povrsinu... Cak se ustanovi da dete lici na sliku coveka za koga tvrdi da je "to on", a u stvari dete nije ta osoba, "vec je to njegov predak", rodjak iz iste linije predaka odakle je nasledio Duh..

Kako dete kasnije odrasta i formira sopstvenu licnost, znanje kolektivne svesti se potiskuje i to prelazi u "podsvesno", te dete zaboravlja i te tkz. "prethodne zivote"....

Duh je "nosioc licnosti", a ne "sama licnost", on je skup informacija, ali takodje zivuca komponenta..

Bogu su svi zivi, preko tog istog Duha, koji se kod smrti vraca k Bogu. Pise da je jedan Duh, da "svi imaju ISTI DUH", i to je zaista tako. Ali taj Duh je takodje "induvidualan", rekao sam kao sto je i krv svakog coveka razlicita iako sadrzi iste komponente, ona je "licna" - pokusavam analogijom da objasnim..

Dakle moje shvatanje je, da je Duh "skup informacija", i da odredjena informacija ima "prednost" nad drugima i pali se u zavisnosti o kojoj se osobi radi..
Ne mozes ti Duh odvojiti od celine u kojoj se on nalazi, a on se nalazi u Bogu. Isti Duh prozima sva ljudska bica...

Iako je jedan Duh, on moze i da se "deli", da se salje i razdeljuje, ali je opet "neodvojivo povezan sa celinom" sa svojim ostalim delovima. Tako smo svi mi povezani jedni sa drugima, i osecamo kada je nekom lose, sanjamo sne koji nas upozoravaju na bolest bliznjih i slicno. Sve po tom istom Duhu koji je u nama..

Tako ja to shvatam.

A sto se tice Ilijinog Duha, verovatno si u pravu da je to Sveti Duh, ali vidis da se i on "deli" po principu koji sam objasnio....
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Mire, danas sam razmišljao o tome, i ja bih mogao recimo prihvatiti ideju - da je Bog u delove svog duha koji udahnjuje u biće svakog čoveka koji se rađa na zemlji, usadio određene informacije o ličnosti, za svakog čoveka pojedinačno, kao recimo kakav program, ali nikako - da je taj duh neko bestelesno biće koje nastavlja da živi nakon smrti tela.

Pa eto ja o tome i pricam.
Ne potenciram ideju o svesnosti nakon smrti, pogotovo ne u razgovoru sa adventistima..

Ovo je diskutabilno, jer za duh životni se kaže da se nalazi u Bogu, i u tom smislu gore pomenuta tvrdnja je praktično ne moguća,

Duh jeste Bozji, ali se Duh "deli", kao sto se i Sveti Duh ''razdeljuje". To je svojstvo Duha. I svojstvo Duha je da u sebi sadrzi i prenosi informaciju. Kako kod Svetog Duha, tako i kod covecjeg Duha...

U Duhu je "informacija" o licnosti, koja omogucava vaskrsenje. Bez te informacije, ne mozes oziveti coveka, jer se telo raspada, a ne pise da cemo imati "isto telo" vec "novo", pa stoga to ne moze onda biti "isti covek", sem ako nemas "isto telo" ili "informaciju u Duhu" . Zato svi Bozji verni ljudi prilikom smrti predaju Bogu Duh, a ne "telo" ili "dusu"!

jer duh životni je u tom smislu samo oživljujuća sila koja u sebi nema ništa osim moć da oživljuje, i da se sve što se tiče čoveka, informacija o ličnosti, svesti, itd - nalazi u fizičkom telu, a da duh životni samo pokreće mehanizme ličnosti, svesti, itd..

Ovo je netacno.
Duh jeste "sila koja ozivljava", ali takodje u sebi sadrzi i "informaciju".

Da je tacno ovo sto pises, i da je Duh samo sila a da informacije nema, onda bi se i "Duh zivotinja vracao k Bogu", ali posto se "Duh zivotinja ne vraca", vec ide "dole pod zemlju", mi vidimo da je njegova svrha "ocuvanje licnosti", i njegove neophodnosti prilikom vaskrsenja. A zivotinje "nece vaskrsnuti", te stoga njihov Duh ''ide dole pod zemlju"...

Nema vaskrsenja bez Duha.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Prilikom vaskrsenja nećemo dobiti nova tela, već ista tela u kojima smo živeli, samo proslavljena, obučena u besmrtnost, podmlađena, i sa istim likom, i izgledom.
Ako se to može nazvati novo telo, onda to jeste, ali ne drugo, već staro obnovljeno.
Isus prilikom vaskrsenja nije dobio novo telo, već je staro podignuto, vaskrsnuto.

U tom smislu, Bogu ne treba spoljašnji faktor, već on podiže telo, i vraća sve u prvobitno stanje u kome je čovek bio sa svim informacijama, sećanjem, svešću, itd..

Ne piše da duh životinja ide pod zemlju, već "KO ZNA DA LI DUH ŽIVOTINJA IDE POD ZEMLJU"
Pisac dakle predpostavlja, a ne piše po nauci pisma.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Prilikom vaskrsenja nećemo dobiti nova tela, već ista tela u kojima smo živeli, samo proslavljena, obučena u besmrtnost, podmlađena, i sa istim likom, i izgledom.
Ako se to može nazvati novo telo, onda to jeste, ali ne drugo, već staro obnovljeno.
Isus prilikom vaskrsenja nije dobio novo telo, već je staro podignuto, vaskrsnuto.

U tom smislu, Bogu ne treba spoljašnji faktor, već on podiže telo, i vraća sve u prvobitno stanje u kome je čovek bio sa svim informacijama, sećanjem, svešću, itd..

Ne piše da duh životinja ide pod zemlju, već "KO ZNA DA LI DUH ŽIVOTINJA IDE POD ZEMLJU"
Pisac dakle predpostavlja, a ne piše po nauci pisma.

Joj Laodikeja, daj se osvesti i pocni malo da razmisljas. Ne pise ni za Duh da ide gore i za njega kaze "KO ZNA DA DUH SINOVA LJUDSKIH IDE GORE"!

A za telo je sasvim sigurno da nece biti "sasvim" isto. Ako i nije u potpunosti isto, onda nije ista licnost.

Ako ti smatras da moze biti "minimalno drugacije", opet to nije isti covek. Jer bi u tom slucaju licnost, koja je sastavni deo tela bila znacajno izmenjena..

Ili ti smatras da je licnost u odredjenom "delu tela", koji se ne dira, recimo u mozgu?

Zato sam i postavio onaj post o presadjivanju glave, jel u glavi licnost?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isto telo, iste misli.

"Ko zna da duh sinova ljudskih ide gore, a duh stoke da ide dole pod zemlju"

Solomun ipak ovde koristi ironiju gledajući taštinu ljudskog života, i ne potencira na istinitosti ove dve tvrdnje.

Ipak, mi u daljem kontekstu biblije, i mnogih izjava drugih pisaca, Hrista, i apostola - vidimo da duh čovečiji ide gore, ali za duh životinja ne postoji ni jedan izveštaj, tako da ne možemo ništa tvrditi, osim što imamo dokaz da duh svega živog ide kod Boga, ili u njega.

"Kad bi samo mislio na samoga sebe, kad bi uzeo natrag svoj duh i svoj dah:
Preminulo bi najednom svako tijelo, čovjek bi se opet vratio u prah"
( Jov 34. 14 - 15 )

Dakle, ne ide ništa pod zemlju, već u nutrinu Boga.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.321
Isto telo, iste misli.

"Ko zna da duh sinova ljudskih ide gore, a duh stoke da ide dole pod zemlju"

Solomun ipak ovde koristi ironiju gledajući taštinu ljudskog života, i ne potencira na istinitosti ove dve tvrdnje.

Ipak, mi u daljem kontekstu biblije, i mnogih izjava drugih pisaca, Hrista, i apostola - vidimo da duh čovečiji ide gore, ali za duh životinja ne postoji ni jedan izveštaj, tako da ne možemo ništa tvrditi, osim što imamo dokaz da duh svega živog ide kod Boga, ili u njega.

"Kad bi samo mislio na samoga sebe, kad bi uzeo natrag svoj duh i svoj dah:
Preminulo bi najednom svako tijelo, čovjek bi se opet vratio u prah"
( Jov 34. 14 - 15 )

Dakle, ne ide ništa pod zemlju, već u nutrinu Boga.

Solomun porice ono sto je bilo "ustaljeno verovanje". Nije on to izmislio. Zivotinjama duh ide dole, a ljudima gore, zato sto zivotinje "nece vaskrsnuti"!

Zasto negiras to, jel zbog crkve?
Nemoj to raditi.

Idi spavaj brate, sutra je novi dan, ja radim pa moram biti budan, ti odmori, ima vremena pa ces mi odgovoriti sutra..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Solomun porice ono sto je bilo "ustaljeno verovanje". Nije on to izmislio. Zivotinjama duh ide dole, a ljudima gore, zato sto zivotinje "nece vaskrsnuti"!

Zasto negiras to, jel zbog crkve?
Nemoj to raditi.

Idi spavaj brate, sutra je novi dan, ja radim pa moram biti budan, ti odmori, ima vremena pa ces mi odgovoriti sutra..

Šta je bitno kada je to isti duh i nije nikakava osoba koja misli i osjeća što misle PC i mnoge druge.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog sve vraća u prvobitno stanje, i ličnost, i misli, i razum, i svest, sve je u telu, a duh samo to pokreće u funkciju.
Zato je to čudo.
Nije potrebna informacija tamo negde u Božjem zamrzivaču.
 
Natrag
Top