Ateisti i raj

Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
U otkrovenju Jovanovom lepo stoji razlog - zasto svim ljudima na zemlji nije jednovremeno saopstena rec Bozija - da bi ljudski rod , sujetan,ohol i glup u svom ne znanju i praznoverju dobio na vremenu,da bi mogao da shvati i prihvati ono sto mu je poruceno - jer nastupice poslednje vreme nakon sto reci Gospodnje budu dostupne svima. Evo u nasoj lepoj Srbiji preko 12 vekova je dostupna istina a i dan danas ,nakon toliko vremena, ima slepih kod ociju.
PS. mali savet - drzi se teme , pojedinci namerno odvlace diskusiju od zadate teme da bi hulili na Gospoda,sta ces kad im necastivi ne da mira
Svako dobro !

Hvala Mihailo. Znam sta im je naumu i to ne pojedincima nego vecini, ali jednostavno ne mogu da predjem preko nekih stvari. kako god okrenem cinim lose. Da cutim ne smem, a ako govorim oni sve visse hule.
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Mogu li ateisti u raj?

Nešto me muči ovih dana...mogu li ateisti u raj? Čak sam razgovarao sa nekip prijateljima sa bogoslovije...kažu da nema trika da ateista ode u raj...
-A šta ako se pridržava svih 10 zapovjedi i slično?
-Ne!
-A ako živi ''hrišćanskije'' nego neki deklarisani vjernik?
-Ne!
-A kako oni indijanci po Amazoniji, Bušmani, Pigmeji, domorodci sa Sumatre?
-Pa...treba ih ''prosvijetliti''.
-A gdje su završili oni koji su umrli prije 200-300 godina, bili dobri ljudi?
-Pa....

Šta vi mislite, mogu li ateisti u raj i pod kojim uslovima.

P.S. Ja sam ateista, ne nadam se raju jer ni ne vjerujem u njega...
 
Član
Učlanjen(a)
09.09.2010
Poruka
95
Атеисти могу у рај, али само ако у току целог живота нису чули за Господа Исуса Христа и праву веру и наравно ако су својим животом то заслужили... Међутим данас је вероватно тешко наћи некога ко није чуо за Жртву над жртвама коју је поднео наш предобри Господ из неизмерне љубави према нама...

Треба имати на уму и да је милост Божија неизмерна и да је њему све могуће (па и спасење грешника у овом случају)...

Читао сам једном приликом о томе како је бескорисно за спасење бити добар, а не бити добар ради љубави Божије...
Каже добар човек је као и добар часовник, он ради добро, али без вере је мртав (нема му спасења)...

Постоји разлика у чињењу добрих дела у име Божије и у своје име...

Ово је моје мишљење као верника СПЦ...

Dodato posle 32 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

@jurivaka Многе ствари ми обични смртници ти не можемо објаснити у потпуности, па претпостављам ни колеге Сими и остали...
Једноставно велике Божије тајне се откривају само најдостојнијим подвижницима и светима, а ми не можемо да схватимо ни много једноставније ствари... Као што се каже "Чудни су путеви Господњи" што значи да ми не можемо да схватимо значај одлука Бога као савршеног бића...

Један пример... Кажу људи често, ето добар човек, поштен, удари га ауто на пешачком прелазу, а колико горих људи иду безбедно и Бог им не чини ништа зло. Међутим можда је баш тај човек имао неких других грехова који су га чинили недостојним да уђе у рај (био је крштен, веровао је у Бога, али једноставно је имао више лоших дела) да је природном смрћу умро, а овако као млад или недужан настрадао је и та насилна смрт обрисала му је одређене грехове и он се удостојио да уђе у рај због патњи које је поднео...

Такође има једна прича где се један човек удружио са другим на путу. (други је био Божији анђео). Углавном свратили су на преноћиште у једну кућу и тамо их је домаћин лепо примио, а сутрадан незнанац узе златни тањир од домаћина и баци га... Ништа, ћути човек и ништа не пита друга... Преноће они опет у другом дому и такође их домаћин лепо угости... Тај домаћин имаше и мало дете у колевци...
Кад су били на поласку незнанац (анђео) удави дете у колевци... Још у једну кућу су свратили пре тога али сам заборавио тачно шта се десило тамо. После тог удављеног детета човек упита незнанца зашто све то уради кад су их људи лепо примили...

Каже му анђео: "Први домаћин је побожан и добар човек и у свему примеран, али тај златни тањир је непоштено стечен и бацио сам га да не квари благодат божију која је на њему...", за други дом, " домаћин је такође добар и побожан човек,... али то дете да је порасло постало би разбојник и душа би му после великих злодела завршила у паклу, овако душа његова оде у рај... И иди и не питај више за путеве Господње" Тад је анђео нестао...

Тако да ми не знамо шта је најбоље у одређеном тренутку... Зато се молимо Богу да нам да како је за нас најбоље...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro je da si naglasio da je ovo što si napisao tvoje mišljenje. Inače...? Evo, i ja ću sada iznijeti svoje mišljenje. Bojim se da na pravi način ne poimaš suštinu i svrhu vjere. Ta suština ne bi mogla biti u tome da čovjek vjeruje radi samnog vjerovanja, nego da vjerovanjem postane bolji čovjek. Ne može se negirati činjenica da mnogi vjerujući čine strašna nedjela, neka čak za vjeru i u ime vjere. Što je pri tome najgore, oni su uvjereni da to čine u ime "ljubavi Božije".
Ako je Bog stvorio čovjeka, stvorio je i usmjerio i njegovu misao i njegov razum. Omogućio mu je da svojim razumom može pojmiti šta je dobro a šta zlo, šta valja a šta ne valja, šta je pravda a šta nepravda... E, vidiš, tvoje mišljenja da dva čovjeka koji žive potpuno istim životom i po istim moralnim skrupulama, neće biti jednako tretirani na Božijem sudu, samo zbog toga što je jedan od njih bio takav jer je sam smatrao da takav treba biti, a drugi je tako živio radi "ljubavi Božije", dakle, ovakva tvoja misao, protivi se elementarnom poimanju pravde, pa i elementarnom poimanju Boga. Nije moguće da je Bog takav narcis, pa da je čovjeka stvorio samo zato da bi ga ovaj obožavao?
 
Član
Učlanjen(a)
09.09.2010
Poruka
95
Ta suština ne bi mogla biti u tome da čovjek vjeruje radi samnog vjerovanja, nego da vjerovanjem postane bolji čovjek. Ne može se negirati činjenica da mnogi vjerujući čine strašna nedjela, neka čak za vjeru i u ime vjere. Što je pri tome najgore, oni su uvjereni da to čine u ime "ljubavi Božije".

Наравно да није суштина само веровање, јер како неки кажу и ђаво верује, шта више , он зна да Бог постоји, али ипак су му дела зла.

Ako je Bog stvorio čovjeka, stvorio je i usmjerio i njegovu misao i njegov razum. Omogućio mu je da svojim razumom može pojmiti šta je dobro a šta zlo, šta valja a šta ne valja, šta je pravda a šta nepravda...

Човек који не верује у Бога ипак има нешто што му је Бог дао, своју САВЕСТ. То усмерење бих ја поистоветио са савешћу. Неки људи чак су толико зли постали да не чују не само глас Божији већ ни савест више немају...

E, vidiš, tvoje mišljenja da dva čovjeka koji žive potpuno istim životom i po istim moralnim skrupulama, neće biti jednako tretirani na Božijem sudu, samo zbog toga što je jedan od njih bio takav jer je sam smatrao da takav treba biti, a drugi je tako živio radi "ljubavi Božije",

Мислим да се овде нисмо разумели најбоље. Уколико је један верник и труди се да испуни Божије заповести и све остало, а други "само" добар и моралан човек (атеиста) није то потпуно исти живот. Јер за спасење је потребна вера... Е сад, Богу је све могуће... Бог ће судити свима, а он је праведни судија.

На пример, самоубице иду у пакао и то је неопростиви грех и нема му спаса, грех је и молити се за њих, ни црква се не моли, нема опела итд. , АЛИ читао сам за случај када се сестра молила за душу свога брата самоубице и након четрдесет дана мољења по сву ноћ јавила јој се Пресвета Богородица, колико се сећам и рекла да је душа њеног брата избављена из пакла. Зато кажем да је Богу као творцу све могуће... Он зна шта је правда.
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Nevjerujući ne idu u raj, vjerujući ne idu u raj. Raja nema. Đavola nema, boga nema, anđela i demona nema. Dokonost ljudska i neznanje je sve to proizvelo. Ako sve to i postoji, onda je opet svejedno, niko neće u raj (osim možda beba i male djece koja su po definiciji dobra i ne znaju za zlo). Svi ostali smo u redu za kotlić sa uljem...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nevjerujući ne idu u raj, vjerujući ne idu u raj. Raja nema. Đavola nema, boga nema, anđela i demona nema. Dokonost ljudska i neznanje je sve to proizvelo. Ako sve to i postoji, onda je opet svejedno, niko neće u raj (osim možda beba i male djece koja su po definiciji dobra i ne znaju za zlo). Svi ostali smo u redu za kotlić sa uljem...
Za svaki slučaj, ja ću obući azbestno odijelo kada "pođem gore"!:grin:
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Sjećam se jedne epizode Simpsonovih..U jednom trenutku advokat reče, usplahireno:''Zamislite kakav bi svijet bio bez advokata?!''...i onda se stvori balončić iznad njihovih glava sa prizorom ljudi koji na cvjetnoj poljani igraju i pjevaju, držeći se za ruke...ljudi svih boja, rasa...tako i ja zamišljam svijet bez religije i podjela, načelno zasnovanih na njoj(naravno, iza svega je novac i moć)
 
Član
Učlanjen(a)
09.09.2010
Poruka
95
Ђаво је најсрећнији кад људи мисле да га нема, јер му је онда посао увелико лакши...

Што се тиче овога за ред за котлић са уљем, ту си делимично у праву... Само човек не би требао да се мири са тим.
 
Natrag
Top