Ako je Bog stvorio ljude da bi ga ovi obožavali, onda nije stvorio ljude nego robove

Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Ja upute u molitvu tumačim na sasvim drugačiji način. Imajući u obzir destruktivnu ljudsku prirodu, neophodno je podsticati svest o grehu i iskupljenju. U tom smislu i podržavam molitve, ne kao idolopoklonstvo već podsećanje na našu "krhku prirodu-slabost ka materijalnom" a sa tim jačanje samokontrole. "Početak zdravlja je svest o grehu".
Kao što rekoh, Tvorac je stvar izbora-potrebe. Da nije nas-ljudi, njegovo postojanje bi bilo bespredmetno. Mi mu dajemo značaj-suštinu ("mi smo merilo"). Prema tome mi smo stvorili Tvorca prema svom liku i potrebama i time mu odredili-obezvredili značaj-suštinu. A ko je stvorio nas? TVORAC! Prema tome svi mi verujemo u Tvorca ali ga individualno doživljavamo. U suštini problem je u različitom poimanju-doživljaju a ne u dilemi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Slažem se sa tobom da smo mi stvorili Tvorca. Ni današnjem, a kamo li davnom čovjeku, nije lako pojmiti svoju pojavu. Ko smo, što smo, odakle smo? Odgovor na ova pitanja ne može u potpunosti dati ni savremena nauka, ali zato "postojanje" Tvorca, "objašnjava" sve! Hajd' recimo da je to u nekom vremenu bila čisto stvar potrebe, međutim, nevolja je u tome što je, u međuvremnu, Tvorac poprimio razna lica i naličja, podijelio ljude i narode na jedan krajnje neprirodan način i od utočišta se pretvorio egzekutora!
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Slažem se sa tobom da smo mi stvorili Tvorca. Ni današnjem, a kamo li davnom čovjeku, nije lako pojmiti svoju pojavu. Ko smo, što smo, odakle smo? Odgovor na ova pitanja ne može u potpunosti dati ni savremena nauka, ali zato "postojanje" Tvorca, "objašnjava" sve! Hajd' recimo da je to u nekom vremenu bila čisto stvar potrebe, međutim, nevolja je u tome što je, u međuvremnu, Tvorac poprimio razna lica i naličja, podijelio ljude i narode na jedan krajnje neprirodan način i od utočišta se pretvorio egzekutora!


E i ja se potpuno slažem sa vama, reklo bi se da ste "VI" oni što kažete da:" smo mi stvorili Tvorca" tačno je i to da niste kadri mnogo što šta pojmiti kao recimo: Ko ste, što ste i odakle ste? zato što se bazirate na tu vašu nauku koja nije kadra dati vam dokaze koje vi želite.
Nego ne razumeš šta misliš dragi moj Jurivako pod: "Tvorca, "objašnjava" sve! Hajd' recimo da je to u nekom vremenu bila čisto stvar potrebe" O čemu ti ovde govoriš?jednostavno ja te ne razumem o čemu ti govoriš i molim budi ljubazan pa obijasni

Recimo u kom to vremenu bila stvar potrebe da čovek ima tvorca, a danas nije to vreme?

Molim: Dokaze i analize, zahvaljujem.

Moj argumenat:
Ko će vama išta verovati pogotovo što "VI" negirate potrebu Tvoritelja, a niste kadri pojmiti ni "Ko ste, što ste i odakle ste"

Zaključak:
Dajete sebi za pravo da od Boga pravite sramotu je vama on aždaja sa tri glave bez ljubavi, koji egzekutira, od Božije istine pravite laž a od Isusovog evanđelja pravite ruglo a "VI" sami priznajete razinu vaše nauke!

Gde je tu logika i razum? budimo obijektivni. Na kraju interesantno je od vas čuti ko to upravlja našim mislima i ko oblikuje to naše verovanje koje ovde iznosite?

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Jurivaka "međutim, nevolja je u tome što je, u međuvremnu, Tvorac poprimio razna lica i naličja, podijelio ljude i narode na jedan krajnje neprirodan način i od utočišta se pretvorio egzekutora!".
Apsolutno pogresan stav. Tvorac nije učinio ništa od toga, dao nam je slobodu da sami činimo ili ne činimo i snosimo posledice svog činjenja ili nečinjenj. Ono što je podelilo ljude je materijalizacija-tekovina tehnološkog napretka, gubitak duhovnog (u šta neveruješ) i urođena destrukcija čovekova. Molitva ima za cilj da ispravi ili makar ublaži pogrešna stremljenja čovekova i veoma je delotvorna.
Što se tiče stava AApocketz-a "VI" negirate potrebu Tvoritelja a niste kadri pojmiti ni "Ko ste, što ste i odakle ste",
mislim da nijedan živi stvor na planeti ne može odgovoriti na ova pitanja koja nas nužno vraćaju nihilizmu, pa rasprava o tvorcu postaje besmislena-kraj puta.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
Nema ovde nikakve rasprave!

Kada Biblija jasno govori ko je BOG, šta je BOG i koliko Bogova ima! koji su i kako se nazivaju. Isto Biblija govori "Ko je čovek, šta je čovek i odakle je taj čovek" dok za razinu te vaše nauke takve stvari se ne može reći.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
A da li ti je poznato da na PF Religija postoje i ateističke teme, od kojih je jedna i ova? Kada bih išao tvojim nerezonskim stavom, mogao bih ja tebe pitati, šta ti tražiš na ovoj temi? No, naravno, neću, jer svako ima pravo da piše gdje želi i šta želi, samo da je u skladu sa pravilnikom Foruma.
Ako je ovo ateistička tema, zašto se u njoj pominje Bog? Zar ateisti tome pridaju značaja?
Naravno, nije mi namera da se oko ovoga raspravljamo.
Problem je što želiš da osporiš Tvorca i to da nam je dao slobodnu volju, posmatrajući to iz ateističkog ugla...Uzimaš u obzir da Tvorac postoji (samo zato da bi Ga kritikovao), a sve ostalo zanemaruješ...tom logikom uspevaš sve da svališ na Tvorca...i postavlja se pitanje koliko si ozbiljan za bilo kakvu diskusiju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ako je ovo ateistička tema, zašto se u njoj pominje Bog? Zar ateisti tome pridaju značaja?
Naravno, nije mi namera da se oko ovoga raspravljamo.
Problem je što želiš da osporiš Tvorca i to da nam je dao slobodnu volju, posmatrajući to iz ateističkog ugla...Uzimaš u obzir da Tvorac postoji (samo zato da bi Ga kritikovao), a sve ostalo zanemaruješ...tom logikom uspevaš sve da svališ na Tvorca...i postavlja se pitanje koliko si ozbiljan za bilo kakvu diskusiju.
Ja sam toliko ozbiljan za diskusiju, koliko si ti tendeciozan. Sa takvima koji izvode prizvolje zaključke pa onda polemišu sami sa sobom, stvarno nisam ozbiljan! Odakle ti ideja da ja uzimam u obzir da tvorac postoji? Razlikuješ li ti postojanje i fikciju? Jevrejine, ja uzimam u obzir da Tvorac postoji, ali samo u ljudskim glavama, u ljudskoj fikciji. Možeš li to razlikovati?
A ovo tvoje pitanje zašto se u ateističkoj temi pominje Bog, više je nego smiješno. Znaš li uopšte šta je ateizam? To je suprotno od teizma!
Da ne postoji teizam, ne bi postojao ni ateizam. Znaš li šta je akasioma ateizma? Negiranje postojanja Boga! Pa, kako to misliš da se može raditi a da se Bog ne pominje? Svašta! I ti pominješ nekakvu ozbiljnost?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Бог није створио робове, него људе са слободном вољом.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Zašto je nekima poniženje da obožavaju Boga tj. da mu upućuju molitve ? Ako razmislimo malo bolje dolazimo do osobine koja se zove PONOS upečatljiva satanska osobina jer upravo od njega potiče ponos. Boga nije teško obožavati ako nas privlače njegove osobine: pravda,ljibav,istina ali ako nas ne privlače te osobine onda je itekako teško. Nedostatak Božanske osobine Ljubavi povećava onu drugu suprotnu osobinu mržnja a već je naučno dokazano da je mržnja oblik patnje. Zato obožavanje Boga koji nam želi dobro nije robovanje.
Robovanje je za one koji se suprodstavljaju Bogu jer nemaju njegove osobine.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
peko 71:"Zašto je nekima poniženje da obožavaju Boga tj. da mu upućuju molitve".
Očigledno da kroz sebe vidiš i meriš svet oko sebe. Kao što sam već rekao, radi se o različitim doživljajima i shvatanjima Tvorca, pa samim tim i o različitim načinima obraćanja-molitve. Problem je u tome šro je crkva "prisvojila" Tvorca i šablonizovala molitve (pastiri i stado). Svi se mi molimo, svako na svoj način i nije bitno gde i koliko glasno, već koliko slobodno i bez straha.
 
Natrag
Top