Ako je Bog stvorio ljude da bi ga ovi obožavali, onda nije stvorio ljude nego robove

Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Kakve veze ima ovo pitanje sa cijelom ovom pričom?

Ovako ljudi sa Bogom cine jednu veliku porodicu, gde je Bog Otac, a ljudi deca zbog toga se mi oslovljavamo kao braca i sestre. Kada se molis ti se ustvari obracas Ocu (Bogu), a kroz liturgiju saznajes sta sve nama Bog govori i kroz taj govor uvek mozes naci odgovor na sva moguca pitanja samo sto ih neces dobiti jednim odlaskom u Crkvu.

Pitanjem "kakva je to porodica gde otac i sin ne razgovaraju?" hteo sam ti reci da pravi ljudi molitvu ne shvataju kao obavezu vec kao razgovor sa Ocem(Bogom) isto kao sto ti razgovaras sa svojim, da kazem, telesnim ocem.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nisu ljudi robovi kada imaju slobodnu volju. A obožavanje pripada samo Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2011
Poruka
343
O kakvoj slobodnoj volji govoriš, kada je ona detrminisana kanonima? Mrdneš li negdje mimo tih pravila, ode u pakao! E, jest mi to neka slobodna volja!


Kada pada jaka kisa, zasto se drzis nekoga svoga, tudjeg "pravila" i otvoris kisobran ili zasto se na kisi i na vjetru ne vozis u kupacem ili gacama na biciklu, cega se branis, kise, vjetra,stida,naroda, prehlada?
Ako spremas neko jelo za posebne tebi ljude i zelis izvaditi iz rerne peceno pile ili nesto drugo, sto se vatas odma krpe ili neke debele rukavice, sto ne vatas vruce tepsije sa golim rukama?

....sve je to slobodna volja...a "pravila" takva ili onakva, mala ili velika, napravljena su da ne ranimo samih sebe a ni ostalih...valjda ti je to jasno....
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kada pada jaka kisa, zasto se drzis nekoga svoga, tudjeg "pravila" i otvoris kisobran ili zasto se na kisi i na vjetru ne vozis u kupacem ili gacama na biciklu, cega se branis, kise, vjetra,stida,naroda, prehlada?
Ako spremas neko jelo za posebne tebi ljude i zelis izvaditi iz rerne peceno pile ili nesto drugo, sto se vatas odma krpe ili neke debele rukavice, sto ne vatas vruce tepsije sa golim rukama?

....sve je to slobodna volja...a "pravila" takva ili onakva, mala ili velika, napravljena su da ne ranimo samih sebe a ni ostalih...valjda ti je to jasno....

Meni je jasno, a da li je tebi? Možemo se mi igrati riječima do sutra, ali to je bježanje od istine i grebanje po površini... Ovo o čemu govoriš (da se obnaženi vozimo na biciklu ili golim rukama vadimo vruću tepsiju iz rerne) nema nikakve veze sa suštinom pitanja o kome je ovdje riječ. Ljudi bi se isto takao ponašali - štitili i da nikada nisu ni čuli za Boga!
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2011
Poruka
343
Jurivaka, u svemu si u pravu, odustajem... yes3 ali ipak....

Preporucujem za citanje, nesto da procitas od Nikolaja Velemirovica, "O Bogu i o ljudima" cisto da se ti slicna pitanja kao ono u naslovu diskusije ne bi UMnozavala....;)
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
O kakvoj slobodnoj volji govoriš, kada je ona detrminisana kanonima? Mrdneš li negdje mimo tih pravila, ode u pakao! E, jest mi to neka slobodna volja!
Pazi...dete koje ide u školu, gleda da se prikladno obuče, jer će se tamo susresti sa ostalom decom koja su takođe prikladno obučena. Ako se dete obuče nelagodno, biće drugačije od drugih, a samim tim osećaće se nelagodno u odnosu na većinu.
Ista je stvar i sa onima koji se uče nemoralnom životu, oni nemaju šta da traže tamo gde se živi moralno, jer će biti nesrećni.
Mi imamo pravo da izaberemo koji put želimo, Tvorac nam je dao slobodnu volju i to niko ne može osporiti. On nam iskazuje svoje namere, mi se tu ne pitamo, plan je već zamišljen. Sav Božji zakon, svi ti kanoni, su za dobrobit čoveka, da bi čovek živeo već u ovom trenutku srećno, a i kasnije kada ova planeta bude obnovljena. Tvorac nas upućuje na moralne norme, na put koji vodi ka sreći, cilj toga je da bi već u sledećem (onom pravom) životu bili srećni. Ako si ti navikao da živiš nemoralno, Bog te vaskrne i dovede među moralne ljude, kako bi se ti osećao? Osećao bi se bedno...a i bio bi nesrećan u pravom smislu te reči...jer tamo nema kafana, diskoteka, javnih kuća i td. Dakle, Bog nas obaveštava, i kaže: "Poštujte moj zakon (zakon koji govori da živimo moralno, uzvišeno..pobožno), da bi mogli da živite u moralnim uslovima! Jer, ako ne živite po mom zakonu, vi nemate šta da tražite na obnovljenoj zemlji gde vlada moralno i uzvišeno."
Dakle, Bog nikog ne prisiljava da Mu veruje i da Mu služi. Ko hoće večni život, neka Mu služi, ko neće večni život, hoće smrt, neka Mu ne služi. Tu postoji slobodna volja i mi odabiramo da li hoćemo ili nećemo, isključivo našim delima, našim životom. E sad, mogu se ljudi koji su navikli da žive nemoralno (a oni su na ovom svetu svakako većina) mogu se buniti i protestovati protiv Tvorca, ali Tvorac je već zamislio plan, plan da uništi zlo i sve što je nemoralno...Ako se to nekom ne sviđa, on nema šta da traži kod Tvorca.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Prva ti je zabluda što misliš da ne bi bilo morala da nema Boga. To je potpuna nebuloza. Tako nešto može tvrditi samo onaj ko veoma malo zna o istoriji razvoja ljudskog društva. Ali, da ja sada ne pričam o tome, nego da pojednostavim i kažem samo ovo: bilo kakva organizovana društvena zajednica, neovisno o tome poznavala Boga ili ne, utvrđuje pravila odnosa u toj zajednici. To jednostavno mora uraditi da bi zajednica mogla opstati i funkcionisati. Dakle, u onim prvim rodovskim zajednicama imamo začetke morala i moralnih normi. Razvojem društva, razvijale su se i usavršavale i moralne norme. Misliš li da one nisu postojale prije nastanka religija? Naravno da su postojale i religije su ih samo involvirale u svoje kanone.
Druga ti je zabluda da ateisti nisu moralni ljudi, a da to jesu jedino teisti. I to je potpuna besmislica, o kojoj ne vredi trošiti riječi.
Treća ti je zabluda što ne primjećuješ u kakav paradoks sam upadaš, tvrdeći da ti je Bog dao slobodnu volju, a istovremeno nabrajaš Božija pravila po kojima "moralni" ljudi imaju živjeti, ako žele drugi "vjećni" život u raju, ili ne znam gdje! Ni djetetu ne treba objašnjavati da tamo gdje god postoje neka pravila, nema slobode i slobodne volje. Možeš ti sada raspredati o tome kako je to za ljudsko dobro, i naravno da jeste, jer da nije morala i zakona, vladala bi anarhija, ali to potire svaku priču o slobodnoj volji i slobodi.
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Prva ti je zabluda što misliš da ne bi bilo morala da nema Boga. To je potpuna nebuloza. Tako nešto može tvrditi samo onaj ko veoma malo zna o istoriji razvoja ljudskog društva. Ali, da ja sada ne pričam o tome, nego da pojednostavim i kažem samo ovo: bilo kakva organizovana društvena zajednica, neovisno o tome poznavala Boga ili ne, utvrđuje pravila odnosa u toj zajednici. To jednostavno mora uraditi da bi zajednica mogla opstati i funkcionisati. Dakle, u onim prvim rodovskim zajednicama imamo začetke morala i moralnih normi. Razvojem društva, razvijale su se i usavršavale i moralne norme. Misliš li da one nisu postojale prije nastanka religija? Naravno da su postojale i religije su ih samo involvirale u svoje kanone.
Druga ti je zabluda da ateisti nisu moralni ljudi, a da to jesu jedino teisti. I to je potpuna besmislica, o kojoj ne vredi trošiti riječi.
Treća ti je zabluda što ne primjećuješ u kakav paradoks sam upadaš, tvrdeći da ti je Bog dao slobodnu volju, a istovremeno nabrajaš Božija pravila po kojima "moralni" ljudi imaju živjeti, ako žele drugi "vjećni" život u raju, ili ne znam gdje! Ni djetetu ne treba objašnjavati da tamo gdje god postoje neka pravila, nema slobode i slobodne volje. Možeš ti sada raspredati o tome kako je to za ljudsko dobro, i naravno da jeste, jer da nije morala i zakona, vladala bi anarhija, ali to potire svaku priču o slobodnoj volji i slobodi.
Problem je što polaziš od pogrešne predpostavke, - da nema Boga.
Ako želiš da razumeš ovo o čemu pričamo, moraš zamisiti da je Tvorac sve ovo stvorio, i da ovaj svet i život na njemu ima svoju svrhu. Dok to ne prihvatiš, nećeš sebi dozvoliti da racionalno razmišljaš.
Pazi...mi imamo od Tvorca datu savest, pomoću nje možemo da živimo moralno i bez spoznaje Tvorca i Njegovog zakona, ili bilo čega drugog. Životinje nemaju savest. Ako smo nastali evolucijom, slučajno, onda nema kategorija dobro/zlo, moral/nemoral. Kao što nema ni kod životinja. Tu je ogrovna razlika. Ali s obzirom da smo stvoreni zahvaljujući Tvorcu, i imamo savest pomoću koje taj Tvorac komunicira sa nama, onda ne čudi što pojedini ateisti žive moralno (iako je to veoma retko...retko je da teista živi moralno, a ne ateista).
Tebi je u ovom životu data slobodna volja. Imaš soluciju: da ovaj život živiš po Božjem zakonu, i da nastaviš sa životom, nakon smrti. Ili da živiš ovaj život kako ti hoćeš, a da pritom kršiš Božji zakon, i da ne dobiješ večni život. Dakle, tebi se nudi večni život, sve je to ako hoćeš...ti imaš slobodnu volju i biraš. Ne postoji solucija da ti živiš nemoralno i dobiješ večni život, jer je plan uništiti zlo. Da si stvoren kao robot, i da ne biraš svoj put, već si programitan da izvršuješ Božji zakon, onda bi ti bio u pravu, ali pošto nisi programiran, već ti biraš da li hoćeš ili nećeš izvršavati Božji zakon, niko te neće primoravati na to.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Problem je što polaziš od pogrešne pretpostavke da Bog postoji!
Svaka dalja priča je besmislena, jer ti ne možeš izaći iz svoje dogme. Ne komentarišeš ono što sam rekao o nastanku morala. Ne komentarišeš ono što sam rekao da tamo gdje postoje bilo kakva pravila, nema govora o nekoj slobodi i slobodnoj volji, nego pričaš o koječemu...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top