Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Lagao je o činjenicama, a ne o nečemu što bi on morao bolje znati od mene. Kako tebe to ne interesira, vjeruj i služi lažima. :)


Eh da je samo to ono u šta oni veruju.


Pa vidiš u istoriografiji važi jedno pravilo koje spada pomoćne istorijske nake i izučava se na predmetu "Uvod u istorijske studije" a ono glasi da je validniji onaj izvor koji je bliži hronološki vremenu koje opisuje nego onaj izvor koji je dalji od tog vremena...logično..ne trebaju nam PIN da bismo to razumeli. Zato je njegov iskaz validniji...jednostavno je tako;)..ali dobro..dobro...tvoja stvar. I razumem zašto je tako.

Čudno je kako se adventisti pozivaju na "validnost" izvora kada im je potrebno da odbrane sebe, dok istovremeno sumnjaju u Hrišćanske izvore, ili ih dekonstruišu, tačnije pokušavaju da ih dekonstruišu, ako im ne idu u prilog, tačnije ako ne podržavaju njihovu doktrinu.

Dakle, iako bi se možda moglo govoriti o "validnosti" izvora bližem predmetnom periodu, nikako se ne smeju iz razmatranja isključiti veoma realne mogućnosti: falsifikata, predubeđenja, ili, što bi po meni bilo najpravilnije, da sam izvor nije posedovao ispravne podatke. Ljudi su naime odavno poznati po tome da vole da ispravljaju istoriju i ukoliko su u mogućnosti sebi pripisuju ono što nisu uradili ili postigli.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Eh da je samo to ono u šta oni veruju.




Čudno je kako se adventisti pozivaju na "validnost" izvora kada im je potrebno da odbrane sebe, dok istovremeno sumnjaju u Hrišćanske izvore, ili ih dekonstruišu, tačnije pokušavaju da ih dekonstruišu, ako im ne idu u prilog, tačnije ako ne podržavaju njihovu doktrinu.

Dakle, iako bi se možda moglo govoriti o "validnosti" izvora bližem predmetnom periodu, nikako se ne smeju iz razmatranja isključiti veoma realne mogućnosti: falsifikata, predubeđenja, ili, što bi po meni bilo najpravilnije, da sam izvor nije posedovao ispravne podatke. Ljudi su naime odavno poznati po tome da vole da ispravljaju istoriju i ukoliko su u mogućnosti sebi pripisuju ono što nisu uradili ili postigli.

Imamo potvrdu da je ovaj izvor tačan jer znamo da Adventisti zaista nikada nisu uneli ovo učenje pojedinih članova kao kredo..je li istina? Evo kažem ako se pronađe dokaz da jesu onda možemo reći da je predsednik GK izneo laž. Ali ako vidimo da to nije tačno i da zaista ne postoji kredo koji promoviše antitrinitarske stavove onda je jasno da je predsednik govorio istinu..jasno je da i on sam kao trinitarac stoji na čelu GK.

Dakle...valja sve ovo samo objektivno sagledati.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
stvarnoslap said:
Eno ti i Kainos vjeruje u Božanstvo - Isusovo Božanstvo. Da te podsjetim, diskutiramo o Trojstvu, a ne o Isusovu božanstvu. A što se Trojstva tiče, Adventisti sedmog dana uvrstili su ga u svoja vjerovanja 65 godina nakon smrti Ellen White, 1980. godine.

Zao mi je Slape, ali mnogopborijni navodei Elene Vajt, neke od njih sam vec prilozio, tvrde da je ona potopuno ispravno verovala u Tri Lica Bozanstva. Vrati se gore pa procitaj i upaznaj istinu pa nemoj lupati gluposti pred ljudima, sramota je.

Stavio si primedbu Kainosu da pise o Hristovom Bozanstvu i ti ga kao opominjes da je predmet o Trojstvu, a ne o Hristovom Bozanstvu.
I tu si skrenuo sa pravoga puta. Nemoguce je diskutovati i pronaci istinu o Tri Lica Bozanstva, a da se ne osvrnemomo na Hristovo Bozanstvo. Bez Hristovog Bozanstva, nema ni Trijstva.


“Prava hriscanska doktrina o Bogu neizbezno je zasnovana na Trojstvu. Isus nije bio samo Boziji Poslanik, On je Bog... U jednom Bozanskom Bicu su Tri Osobe ili licnosti iste sustine, Otac, Sin i Sveti Duh... Trojstvo je tajna koja prevazilazi mogucnost naseg razumevanja. To je nedokuciva slava Bozanstva.” (dr. Richard Rice, The Reign of God, p. 87.88)

To sto neki "savremeni" teolozi pisu protiv Hristovog Bozanstva i protiv Licnosti Svetog Duha, to je islamsko ucenje. Oni oduvek veruju tako.


“Hristos, Rec, Jedinorodni bio je jedno sa vecnim Ocem - jedno po prirodi, po karakteru, po namerama - jedino Bice koje je moglo da pronikne u sve Bozje savete i namere.”
(Stvaranje, patrijarsi i proroci, str. 34. org)

“Tako je Sin Bozji bio priznat kao Vladar Neba slavom i cascu JEDNAK sa Ocem. (Kosmicki konflikt, str. 495. org. 1888.)


Vidis Salpe, ovo je Elen Whijt napisalao 1888. dakle, 28 godiona pre njene smrti.
Pa onda nadam se da si svvatio da je tvoja izjavio obicnu besmislicu tvrdeci da su Adventisti poverovali u Trojstvo 65 godina posle smrti EGW.
Vidis koliko si pogresio!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Točno, samo objektivno sagledati. :) A tada je jasno da je predsjednik G.K. Naprosto lagao.


Hajde još jedan izvor da čujemo. Da pomognemo objektivnosti...još jedno pravilo PIN(više različitih izvora koji govore o jednoj stvari čine je verodostojnijom ;) ) Samu Elen Vajt koja objašnjava šta su bili "kameni međaši" ili kredo ranim Adventistima do kraja XIX veka:

"Vreme koje je prošlo od 1844 g. bilo je razdoblje velikih događaja, otkrivajući našim začuđenim očima čišćenje Svetilišta na nebu i odnosilo se, bez dvojbe, na Božiji narod na Zemlji, a na poruke prvog i drugog anđela, i trećeg koji je razvio zastavu na kojoj je pisalo: Zapovesti Božije i vera Isusova. Jedan od međaša u ovoj poruci bio je Božiji hram što je njegov istinoljubivi narod video na nebu te Kovčeg zapovesti koji je sadržavao Božiji zakon. Svetlost subote iz četvrte zapovesti bacila je svoje snažne zrake na put prekršiteljima zakona. Stari međaš je i učenje o tome da zli nisu besmrtni", EGW CWE 30, 31(krajem 1880.)

Evo još jedan izvor..hajde neveruješ prvom evo i drugi. Međaši ili kredo oko kojeg nije bilo spora i koji su obavezivali Adventiste je: Božiji hram na nebu, Subota, stanje mrtvih. To je ono što je odlika Adventizma..kao što vidimo nema govora o antitrinitarizmu.

Adventisti doista nisu smatrali antitrinitarizam nešto što je odlika adventnog pokreta niti je iko insistirao da se to uvede u zvanični kredo.

Biće da je predsednik GK ipak upravu. A možda i Elen Vajt ne govori istinu??
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
stvarnoslap said:
Evo, i ja društvo "častim" s još jednim od proročice: :)

“There is no one who can explain the mystery of the incarnation of Christ. Yet we know that He came to this earth and lived as a man among men.” “The man Christ Jesus was not the Lord God Almighty, yet Christ and the Father are one.” (Ellen G. White, Manuscript 140)

Prijevod: Ne postoji nitko tko može objasniti misterij Kristova utjelovljenja. Ipak znamo da je On došao na ovu zemlju i živio kao čovjek među ljudima. Čovjek Isus Krist nije bio Svemogući Bog, a ipak Krist i Otac su jedno.

Slape, o cemu EGW ovde pise? Sta je predmet? Predmet je Hristovo UTELOVLJENJE.
Ona na siroko raspravlja o tome, da Hristos nije dosao na zemlju da se pokaze pred ljudima da je Bog. Ona jasno kaze da je doso o Bozjem oblicju, ljudi nisu obdereni tim vidom da bi mogli da gledaju Slavu Bozju, zato je On dosao kao covek, ali ona jasno izjavljuje da se Hristos za vreme utelovljenja nije rastao sa Bozanstvom, nego ga je pokrio ljudskom prirodom.

Ocito je Slape da ti se uhvatis za jednu reci i pogresno je prikazujes. Obrati paznju na kontekst.


“Hristos je Svojom ljudskom prirodom dodirnuo covecanstvo; svojom bozanskom prirodom bio je povezan sa Bozjim prestolom. Kao Sin coveciji, dao nam je primer poslusnosti; kao Sin Bozji daje nam silu da poslusamo. Hristos je bio taj koji je na brdu Horiv progovorio Mojsiju: JA SAN ONAJ STO JEST.” (Isto, str. 24. org. 1898)
Vidis Slape da je ona ovo napisala 18 godina pre svoje smrti.

“On, cije je ime ‘Bog Silni i Otac vecni, Knez mirni’; On, za koga stoji napisano, da Mu ‘je vlast na ramenu’ je Divni, Savetnik.” (Isaija 9,6; Jakov 1,5; Isto, str, 363. org)


“Hristos je istakao svoja jednaka prava sa Bogom u obavljanju posla koji je bio isto tako svet i istog karaktera kao i onaj koji je izvrsio Otac na Nebu.” (Isto, str 207. 1898)

“Hristos nije prestao da bude BOG kada je postao covek.”
(Isto, str. 664. 1898)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Slape, o cemu EGW ovde pise? Sta je predmet? Predmet je Hristovo UTELOVLJENJE.

“Hristos je Svojom ljudskom prirodom dodirnuo covecanstvo; svojom bozanskom prirodom bio je povezan sa Bozjim prestolom. Kao Sin coveciji, dao nam je primer poslusnosti; kao Sin Bozji daje nam silu da poslusamo. Hristos je bio taj koji je na brdu Horiv progovorio Mojsiju: JA SAN ONAJ STO JEST.” (Isto, str. 24. org. 1898)


Naravno. Kao čovek i samo kao čovek je mogao prići problemima čovečanstva a kao Bog je služio čovečanstvu koje Ga nije prepoznalo i osudilo.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nikada kredo adventizma nije sadržavao formulaciju negiranja Božanstva Isusa Hrista ili Duha Svetoga. Opet se ponavljam, krštenici nikada nisu imali ovo kao uslov krštenja što jasno ukazuje da antitrinitarizam nije postao neka zvanična ideja u adventizmu. Pojedinci ma kako bili uticajni ili brojni nisu nametali ovo pitanje niti ga uvodili nikada i nigde kao zvanično. Opet ću ponoviti neki od njih su u adventizmu promenili shvatanje po ovom pitanju.



Ja ću opet navesti mnogo stariji izvor i bliži događajima:

"Ništa se ne može naći u zapisniku izjava naše zajednice tokom 71 godine našeg postojanja kako bi dokazao da ne verujemo u Božanstvo. Pojedinci među nama su možda bili zbunjeni u početku naše istorije u vezi sa Trojstvom. Neki od njih su davali izjave u svojim spisima koji nikada nisu bili prihvaćeni od strane zajednice", Kristijan Volkers Magazina, Vol 16, str. 84.680, 16. decembar 1915

Izvor je jasan..iz 1915 godine i sa zvanične katedre. Sa druge strane izraz kod Najta "većina osnivača" ukazuje na pojedince a ne na obično verništvo koje je većinski bilo trinitarijansko baš kao što kaže Kristijan Volkers.

Izvor je potpuno jasan. To je izjavljeno na Glavnom sabortu Crkve na kom su prisutni delagati iz svih Adventistickih crkava na svetu i iz svih institucijsa.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Zao mi je Slape, ali mnogopborijni navodei Elene Vajt, neke od njih sam vec prilozio, tvrde da je ona potopuno ispravno verovala u Tri Lica Bozanstva. Vrati se gore pa procitaj i upaznaj istinu pa nemoj lupati gluposti pred ljudima, sramota je.

Kao što ti meni sada reče: "Nemoj lupati gluposti pred ljudima, sramota je.", nije li tako proročica Jelena trebala ukoriti i upozoriti J. N. Loughborough-a kad je u časopisu Advent Review, koji je uređivao Jelenin muž James White i u kojem je pisala i Jelena, na pitanje jednog čitatelja odgovorio: Postoji mnoštvo primjedbi koje bismo mogli iznijeti o Trojstvu, ali s obzirom na ograničenost našeg prostora, svest ćemo ih na slijedeće tri:

1. U suprotnosti je sa zdravim razumom
2. U suprotnosti je sa Svetim Pismom
.
3. Izvor mu je u poganstvu i legendama

Hajde još jedan izvor da čujemo. Da pomognemo objektivnosti... ;)

Ne treba stotinu dokaza da je 1 + 1 = 2. Dovoljan je samo jedan. Ponavljam, predsjednik G.K.u izjavi koju si ti citirao iznio je notornu laž. ;););)

kao što vidimo nema govora o antitrinitarizmu.

Kao što smo vidjeli, vodeći ljudi u "crkvi" Adventista sedmog dana o Trojstvu su naučavali da je "u suprotnosti je sa zdravim razumom, u suprotnosti sa Svetim Pismom i da je poganskog podrijetla". ;)

Adventisti doista nisu smatrali antitrinitarizam nešto što je odlika adventnog pokreta niti je iko insistirao da se to uvede u zvanični kredo.

Nisu trinitarci oni koji u svom vjerovanju nemaju antitrinitarizam, nego su trinitarci oni koji u svom vjerovanju imaju Trinitarizam (Trojstvo) (kao što vi ASD imate od 1980. godine.) :)

P.S. Ostavit ću još malo vremena Jovanu da pronađe notornu laž u izjavi predsjednika G.K. koju je Jovan citirao. Ako sam ne nađe ja ću mu pomoći.
 
Natrag
Top