Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Tvrdnja u Kristijan Volkers-u iznosi notornu laž.

E sad laž je ono što tebi ne odgovara...ne to je stav adventista 1915 i predsednika G.K. Zašto je laž..ono što je rečeno 1915 je laž jer se Slapu 2019 to neće dopasti? :)..nemojmo biti neozbiljni...


Evo, i ja društvo "častim" s još jednim od proročice: :)

“There is no one who can explain the mystery of the incarnation of Christ. Yet we know that He came to this earth and lived as a man among men.” “The man Christ Jesus was not the Lord God Almighty, yet Christ and the Father are one.” (Ellen G. White, Manuscript 140)

Prijevod: Ne postoji nitko tko može objasniti misterij Kristova utjelovljenja. Ipak znamo da je On došao na ovu zemlju i živio kao čovjek među ljudima. Čovjek Isus Krist nije bio Svemogući Bog, a ipak Krist i Otac su jedno.

Ja sam citirao Elenu Vajt kada govori o Trojstvu...ono što si ti citirao je kada govori o čoveku Isusu Hristu...inače bilo bi u kontradikciji ono što je pisala 1905..treba i nju staviti u kontekst onoga što govori a to je i kontekst koji si ti naveo malo ranije da su Adventisti verovali "bar" u Dvojstvo...tako da prema tome Elen Vajt nije mogla nikako negirati Hristovo Božanstvo...govori o ljudskim osobinama Hrista...kada nije upotrebljavao Božansku moć da bi bio kao i svi mi ljudi sa svim poteškoćama i borbama sa grehom..Hristos je morao greh pobediti kao čovek a na Krstu kao Bog.

Ali znam da često vadiš iz konteksta tekstove tako da žao mi je ali jednostavno ne ide dokazivanje o nekom odbacivanju Trojstva ili antitrinitarijanstvu kod Adventista kao većinskog verovanja. Kažem da je to tako bilo krštenici bi ovo imali kao kredo vere...

Ako to dokažeš za krštenike i da je to zvaničan kredo vere Adventista možemo razmatrati dalje..ovako zadržavši se na citatima pojedinaca koji su negirali Trojstvo nije to što želiš dokazati ni ti ni Kainos.

Zaista je svašta Jelena pisala. :) Pogledajte:

1. Ellen White: Čovjek Isus Krist nije bio Svemogući Bog, a ipak Krist i Otac su jedno.

2. Ellen White: Hristos nije prestao da bude BOG kada je postao covek.”

Pa lepo što si naveo i ovu drugu izjavu EGW...jasno je da ti pogrešno kontekstiraš njene reči.

Da Jovane, to mogu da kazu oni koji nemaju uvid u Hriscansku teologiji.
Oni su u pravu, da je u IV veku Tertulijan dao formulu Trojstvom. Mmedjutim pre Tertuilijana postojao je nazin na grckom jeziku TROAS, sto znaci TRIO. To su samo sinonimu, a obe reci imaju uistio znacenje. Zbog toga ja obicno upotrebljavam jasan naziv TRI LICA BOZANSTVA. To je samo zbog onih kojima smeta Trojstvo, a cinjenica je da u Bibliji na vise mesta spominju se Tru ocobe Bozanstcva.

Znam Marko, tako je. Naravno da je Trojstvo bilo poznato od I veka samo upravo navodim da ga nisu formulisali na taj način...potreba za formulacijom učenja je nastala uprvo kad se pojavila jeres antitrinitarijanstva pokrenuta od Arija...isto tako i za Kanon nije napisan ni određen u IV veku nego je postojala potreba tada da se to samo zvanično saopšti iako je većinska crkva i verujući od Indije, Japana i Kine pa do Španije znali da postoje novozavetni spisi...ista priča je upitanju.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
E sad laž je ono što tebi ne odgovara...ne to je stav adventista 1915 i predsednika G.K. Zašto je laž..ono što je rečeno 1915 je laž jer se Slapu 2019 to neće dopasti? :)..nemojmo biti neozbiljni...

Nije laž zato što slap tako kaže, nego je u izjavi predsjednika G.K. iznešena jedna notorna laž. :) Nemoj mene kriviti zbog laži koju je iznio netko drugi.

Pa lepo što si naveo i ovu drugu izjavu EGW...jasno je da ti pogrešno kontekstiraš njene reči.

Ništa ja nisam kontekstirao. :) Samo sam napomenuo da obje izjave zaista pripadaju istoj osobi. Evo ih još jednom.

1. Ellen White: Čovjek Isus Krist nije bio Svemogući Bog, a ipak Krist i Otac su jedno.

2. Ellen White: Hristos nije prestao da bude BOG kada je postao covek.”

P.S. Prestanimo se neozbiljno ponašati.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Nije laž zato što slap tako kaže, nego je u izjavi predsjednika G.K. iznešena jedna notorna laž. :) Nemoj mene kriviti zbog laži koju je iznio netko drugi.

Ne znam zašto bi bila laž..misliš da je predsednik G.K lagao. Ok...tvoj stav ali ipak je ovo iznesebno sa zvanične katedre..zna čovek valda kako mu crkva koju vodi veruje :). A drugo, zašto bi lagao? Evo zašto je ova izjava validna. Zato što se radi o 1915 godini:)..tada nije bilo kontraverzi oko preispitivanja rane vere crkve kao recimo sad u zadnjih 15-20 godina...među US ASD. Dakle, on nije imao neke protivnike koji su ospravali veru u Trojstvo većine Adventista kao sad što to imamo pa nije imao potrebu d se služi lažima koje bi podmetnuo svojim protivnicima...on ih nema. Zato on pšiše bez ikakve želje da se dokazuje nekome već samo faktografski navodi neke detalje o ovom pitanju. Zato je ovo validno..jer ne piše u "strasti" ili želji da se nadmeće sa onima koj imaju drugačiji stav kao sada. To je važan istrorijski okvir..ne možemo ideje sadašnjice brkati sa tadašnjim idejama i trendovima.

Dobro, veruj da je on lagao ali biće da tebi ne iode ova tvrdnja u prilog pa jednostavno smatraš da je laž. Ok.

Ništa ja nisam kontekstirao. :) Samo sam napomenuo da obje izjave zaista pripadaju istoj osobi. Evo ih još jednom.

1. Ellen White: Čovjek Isus Krist nije bio Svemogući Bog, a ipak Krist i Otac su jedno.

2. Ellen White: Hristos nije prestao da bude BOG kada je postao covek.”

P.S. Prestanimo se neozbiljno ponašati.

Ok...ako gledaš van konteksta gde Elen Vajt pominje izraz "Čovek":"Čovjek Isus Krist"..pa zatim nastavak" nije bio Svemogući Bog "...onda se može izvesti ovakav zakljuač. Ali Elen govri o "Čoveku" tj. ljudskoj prirodi Isusa Hrista koji nije bio Bog....jer bi u suprotnom bilo da je "Čovek" isti što i "Bog". Ne Čovek Isus Hristos je kao čovek morao da se bori protiv greha ne upotrebivši svoju Božansku silu.

Ako ovako razumeš nećeš se isčuđavati:)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ne znam zašto bi bila laž..misliš da je predsednik G.K lagao.

Ne mislim da je lagao, nego znam da je lagao. :)

Ali Elen govri o "Čoveku" tj. ljudskoj prirodi Isusa Hrista koji nije bio Bog....jer bi u suprotnom bilo da je "Čovek" isti što i "Bog".

Čovjek Isus Krist i jeste Bog. :) Bog je postao istinski čovjek ostajući istinskim Bogom, tj. pravi je Bog i pravi čovjek.

Jovane, ti braneći svoju proročicu ode u još goru herezu od kainosa. Misliš li da bi proročica to za tebe napravila.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ništa ja nisam kontekstirao. :) Samo sam napomenuo da obje izjave zaista pripadaju istoj osobi. Evo ih još jednom.

1. Ellen White: Čovjek Isus Krist nije bio Svemogući Bog, a ipak Krist i Otac su jedno.

2. Ellen White: Hristos nije prestao da bude BOG kada je postao covek.”

Slape, vidi, to je možda zaista u "kontekstu", Pa bi se onda moglo reći da su adventisti, jelte u pravu. No, postoji jedan maleni problemčić. Adventistima konktekst nije ono što je i ostalima.

Da ne govorim o tome da je veoma čudno da se isti pozivaju na kontekst kada je poznato da iz Knjige koju navodno cene više od one koja ju je i napisala, "beru trešnje" birajući retke koji potvrđuju njihove umotvorine, i potpuno zaboravljajući na kontekst Svetog Pisma, koji uzgred teško da im je poznat jer Adventizam je plod jezika uskog konteksta (Engleskog), a Sveto Pismo plod jezika (množina) širokog konteksta.

Dakle, malo je bezobrazno pozivati se na kontekstualnost "djela" Ellen Gould Harmon udate White i time "pokušavati" odbranu iste, kada se kod mnogo važnijih tekstova na kontekst uopšte i ne obraća pažnja.


Ok...ako gledaš van konteksta gde Elen Vajt pominje izraz "Čovek":"Čovjek Isus Krist"..pa zatim nastavak" nije bio Svemogući Bog "...onda se može izvesti ovakav zakljuač. Ali Elen govri o "Čoveku" tj. ljudskoj prirodi Isusa Hrista koji nije bio Bog....jer bi u suprotnom bilo da je "Čovek" isti što i "Bog". Ne Čovek Isus Hristos je kao čovek morao da se bori protiv greha ne upotrebivši svoju Božansku silu.

Jovane, ona je pisala, tačnije "pisala" na jeziku koji je govorila, na Engleskom. A isti je jezik uskog konteksta, tačnije blizak je, ako ne i identičan doslovnosti. Dakle, ono što je rekla se može, tačnije mora tumačiti doslovno. Koje su posledice toga, to ostavljamo vama adventistima da razmišljate.

P.S. Prestanimo se neozbiljno ponašati.

Pozivati one koji slede osobu kontradiktornu u najmanje 50 stvari sa Svetim Pismom, koje navodno drže isključivim autoritetom, je identično pokušaju da se carnivor načini veganom. Ujedno, nemoj zaboraviti da oni, a to se i iz postova pojedinih ovde vidi, naučavaju da Krist - Hrist nije bio bezgrešan, Shodno tome, zar ne bi bilo bolje da se posluša Tertulijan?

Ali, ako poslušamo jednog od Otaca, nećemo razotkriti lažnu nauku, te će se mnogi naći u kandžama iste. Zato, da se ne bi laž predstavljala kao Istina, da se ne bi ljudi zavodili, Istinu moramo govoriti, makar ponavljali do beskraja.


Čovjek Isus Krist i jeste Bog. :) Bog je postao istinski čovjek ostajući istinskim Bogom, tj. pravi je Bog i pravi čovjek.

Jovane, ti braneći svoju proročicu ode u još goru herezu od kainosa. Mislišli da bi proročica to za tebe napravila.

Proročica možda i ne bi za njega to učinila, ali za "dobrobit" njezinu, i "vernog ostatka", našla bi ona "dvojicu ili trojicu anđela da joj prenesu takvu objavu". Uostalom to je već i činila, ne zaboravi da su verovali da je Satana Isusov brat, o čemu sam postavljao i video klipove sa youtube-a.

Uzgred, zar zaista misliš da je ovo njegovo sam izmislio? Ne, Slape, to je nastalo pod uticajem njezine "teologije".
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne mislim da je lagao, nego znam da je lagao.


Znači ti znaš bolje od njega koji je tada živeo...i imao direktni pristup stvarima. Eh...msilim ipak da je to zato što tebi ne odgovara da je tako ali dobro. To je tvoj izbor verovanja..kako se želi čuti.

Čovjek Isus Krist i jeste Bog. :) Bog je postao istinski čovjek ostajući istinskim Bogom, tj. pravi je Bog i pravi čovjek.

Elena govori o ljudskoj prirodi ovde ako hoćeš iskreno da prisupiš tekstu...O ljudskoj prirodi Isusa Hrista..isključivo o ljudskoj a ne o Hristu u NJegovoj integrativnoj prirodi "ljudsko-Božanskoj". To znamo da je tako jer Elena na drugim mestima govori o Hristu kao Bogu kao i Duhu Svetom kao punini Božanstva. Tako samo po sebi je jasno da Elena ne negira Hristovu Božansku prirodu niti se njen citat bavi time...ona govori u kontekstu Njegove borbe sa grehom kao čoveka. Zato i naglašava da "Čovek" Isus nije bio Svemoćni Bog..ta čovekova priroda u Njemu...ona je bila slabašna priroda kao i naša...upravo u tome i jeste poenta pobede nad grehom...da je Hristos koristio svoju Božansku prirodu u pobedi nad strastima to ne bi bila pobeda..ne nego kao čovek..kao Bog greh je pobedio na krstu kada je NJegova Božanska priroda pobedila smrt.

Jovane, ona je pisala, tačnije "pisala" na jeziku koji je govorila, na Engleskom.

Darth, nema veze ovde jezik..isto kao i Slapu napominjem i tebi da Elen Vajt govori o Hristu kao Bogu..to je nesumnjivo. U ovom citatu ona se ne bavi tim pitanjem već govori o Hristu kao čoveku o Njegovoj isključivo ljudskoj prirodi.

To je suština celog hrišćanstva...da je Hristos "u telu" pobedio greh....ne kao Bog. Naravno da je Hristos Bog i Čovek ali u sukobu sa strastima i pobedom nad njima nije koristio "Božansku snagu"..da li se slažeš samnom po ovom pitanju? Jer ako je Hristos koristio Božansku silu u pobedi nad grehom u svom životu na zemlji onda ga nije pobedio kao čovek.

Na stranu Elen Vajt kažem ovo je suštinska tema u samom hrišćanstvu..ako je Hristos upotrebio svoju Božansku silu da pobedi greh onda je to mnogo lakše zar ne? Slažeš li se da je Hristos kao "Čovek" pobedio greh?

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Na stranu Elen Vajt kažem ovo je suštinska tema u samom hrišćanstvu..ako je Hristos upotrebio svoju Božansku silu da pobedi greh onda je to mnogo lakše zar ne? Slažeš li se da je Hristos kao "Čovek" pobedio greh?
Ne kao čovek, nego kao Bogočovek, Savršeni Bog i savršeni čovek. U tome je razlika. Seti se kojim je rečima oterao Satanu. "Ne iskušavaj Gospoda, Boga svoga" Ujedno, verovao ti ili ne, On zaista i jeste upotrebio Božansku silu da pobedi greh, ljudski greh, ne svoj, jer On je Bezgrešan.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne kao čovek, nego kao Bogočovek, Savršeni Bog i savršeni čovek. U tome je razlika. Seti se kojim je rečima oterao Satanu. "Ne iskušavaj Gospoda, Boga svoga" Ujedno, verovao ti ili ne, On zaista i jeste upotrebio Božansku silu da pobedi greh, ljudski greh, ne svoj, jer On je Bezgrešan.

Ljudski greh je morao kao čovek baš kao običan čovek. Božanskom prirodom je lečio, činio čuda itd....ovde je morala isključivo ljudska priroda...međutim Božasnkom prirodom Hristos je pobedio greh tj. posledicu greha..tj. smrt...spustio se u odele hada večnog unevši svoju Božansku životnu silu i tako pobedio večnu smrt....međutim greh je pobedio kao čovek..moralo je tako jer ako je imao pomoć Božanstva onda to nije "novi Adam" jer je Adam bio čovek..čovek je pao i čovek mora pobediti greh..to je jednačina pobde nad grehom ovde na zemlji. Naravno da Hristova Božanska priroda nije nikda napustila Hrista na zemlji samo je Hristos nije koristio u pobedi nad grehom.

Ovo što si rekao da je koristio Božansku silu da pobedi greh..upravu si..samo je to koristio u pobedi nad smrću jer tu nije mogao kao čovek da pobedi..to nije mogao kao čovek.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Lagao je o činjenicama, a ne o nečemu što bi on morao bolje znati od mene. Kako tebe to ne interesira, vjeruj i služi lažima.


Pa vidiš u istoriografiji važi jedno pravilo koje spada pomoćne istorijske nauke i izučava se na predmetu "Uvod u istorijske studije" a ono glasi da je validniji onaj izvor koji je bliži hronološki vremenu koje opisuje nego onaj izvor koji je dalji od tog vremena...logično..ne trebaju nam PIN da bismo to razumeli. Zato je njegov iskaz validniji...jednostavno je tako;)..ali dobro..dobro...tvoja stvar. I razumem zašto je tako.
 
Natrag
Top