Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Takodje bih zamolio Taramanu, jer on je citao dosta njenih knjiga, a ja o tome malo znam.
Pitanje je ovde da li je EGW pre svoje smrti promenila glediste, ili su drugi dodali one 'trinitarijanske' tekstove???
Da budem jasan nebitna je ona kao prorok, vec da li je doslo do promene doktrine jos za njenog zivota?
Dakle da pricamo u skladu sa temom..

Ja poštujem tvoje interesovanja kako su i kad Adv. verovali ali ja nisam uopšte zainteresovan da pišem o tome. Na samom početku rekoh a ko ne veruje neka traži i uveri se da tamo možeš naći šta god želiš što znači monoteizam kao jedan Bog do trojice svetih tako da u vreće gde imaš sve veste voća ne primereno je reći da tamo ima samo jabuka ili krušaka mislim da sam bio jasan.

SVAKO učenje ćeš naći u obe opcije i ZA i PROTIV nema oblasti u kojoj nema duplikata koji su u suprotnosti jedan drugom sem onog da je zemlja pusta tu je ostala dosledna plagijatu i svom uverenju preuzetom od drugih.
Što se tiče mog verovanja objasnio sam da je za mene jedan Bog koji se javlja kroz tri službe i u svakoj službi je zadržao ličnost tako i služba u Duhu je ličnost a ko šta može ili ne prihvatiti to je već njegova stvar ja samo za svoju veru mogu svedočiti ali ne i za EGV koja nije imala svoj stav već je tuđe uzimala kao svoje i o tome nebih pisao mnogo mi je to neobiljno.

Sa Slapom sam po ovom pitanju da je Duh sveti ličnost sasvim saglasan.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Da si kojim slucajem pagan, ti bi ostao pagan, jel tako?
Kazem ja da si ti neozbiljan.

Zar hoćeš reći da si ti dok si bio pravoslavac bio poganin, a sada kad si prihvatio vjeru pionira ASD da si postao kršćanin?

I fariseji nisu menjali svoju veru, niti jevreji prihvatili Hrista, pa sta su time dobili?
Neee.. ti imas ''stub i uporiste istine'', drzi ga se ko pijan plota, da slucajno ne padnes!

Imam, sveti Pavao kaže da je Crkva stup i uporište istine. Ti očito imaš rezerve prema svetom Pavlu, ali zato bezrezervno prihvaćaš Ellen White i pionire. OK, sve je uredu, tko tebi može braniti ili narediti što ćeš vjerovati.

Nisam ja neozbiljan covek pa da menjam veru preko noci, dzabe se sprdas.

Zanemari moje "sprdanje", ipak ostaje činjenica tvoje promjene vjere "preko noći". To si sam svjedočio.

Da budemo nacisto, ja sam ovde trazio misljenje drugih, a to sta ja verujem skroz je nebitno, ovde se radi jedino o tome da stvari treba ispitati.
Stoga ja ovde trazim dokaze i potvrdu za ono u sta ti verujes a sto je u skladu(ili neskladu) sa ucenjem crkvenih otaca do 3. veka prvenstveno, i sta potvrdjuje Biblija..

Tri autogola si ovdje zabio. Temu si nazvao "Adventizam i Trojstvo", a o tome ne diskutiraš!?:) Od mene tražiš da ti kažem što vjerujem i da ti to dokažem!?:) Od mene tražiš da ti deklariram svoje vjerovanje i dokaze, a što ti vjeruješ kažeš da je nebitno!?:) Znaš li ti uopće što tebe interesira?

Pa ako gresim da osporis moje tvrdnje, ali ti se nisi usudio da to uradis..
Dakle ako imas dokaze da je SD BOG iznesi, ako ih nemas, onda lepo priznaj da slepo verujes ''stubu i uporistu istine'' katolickoj crkvi!

Ja vjerujem stupu i uporištu istine - Kristovoj Crkvi, a ti vjeruj Jeleni.

Dalje, tema je 'adventizam i trojstvo' a ti koliko znam imas dobar uvid u tekstove EGW pa bi mogao da das neke dobre citate. Zato prestani da se igras i uozbilji se vec jednom!

Točno, imam dobar uvid u tekstove Ellen White. I ja sam ozbiljan. A koliko si ti neozbiljan najbolje pokazuje činjenica da si i bez dobrog uvida u Jelenine tekstove, odbacio učenje Kristove Crkve i prihvatio Jelenino učenje.

Takodje bih zamolio Taramanu, jer on je citao dosta njenih knjiga, a ja o tome malo znam.
Pitanje je ovde da li je EGW pre svoje smrti promenila glediste, ili su drugi dodali one 'trinitarijanske' tekstove???
Da budem jasan nebitna je ona kao prorok, vec da li je doslo do promene doktrine jos za njenog zivota?
Dakle da pricamo u skladu sa temom..

Jelena je umrla 1915. godine, a adventisti sedmog dana su vjerovanje o Trojstvu u svoja temeljna vjerovanja uvrstili 1980. godine. Ako malo znaš o tome što je Jelena pisala, znaš li bar oduzimati i zbrajati?

Naravno da coveku smeta, kada se hvatas za izgovorene reci i lapsuse, sto se svakom coveku dogadja da pogresi.
Pa onda postavljas citate tog coveka sa drugog foruma, sto veze sa temom nema, niti mi znamo o cemu vi govorite, niti nas interesuje, a niti mozemo da proverimo, a sve u cilju da se OSOBA PRIKAZE KAO NEDOSLEDNA RANIJE IZRECENOM.
Zato ne lazi, dobro znamo sta radis!

Hvala ti na drskosti i bezobrazluku. Kažeš da ne znaš o čemu smo Lavić i ja diskutirali na drugom forumu, kažeš da ne možeš ni provjeriti što je tko od nas dvojice napisao, ali ipak tvrdiš da ja lažem. Dakle, tvoja tvrdnja da ja lažem nije plod i rezultat tvoje provjere, nego tvoje "istinoljubivosti" i odgoja.

A cija je to skola, ''kad ne mozes teoloski da se suprotstavis, onda diskredituj osobu iznosenjem prljavstine''!?

I ja se pitam, čiju si "školu" ti prošao.

P.S. Ispričavam se uredniku jer je ponovo više "mimo" teme. Ipak, molim ga da ostavi ove postove jer su neki, zbog nedostatka argumenata za svoje teze, posegnuli za "posljednjim adutom". Odlučili su da im je jedino preostalo orkestrirano mene prikazati lažovom. Mislim da i ja imam pravo pokazati tko je tko u čitavoj ovoj priči.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Izvini, nemamo više šta diskutovati ovde, jel smo skrenuli sa teme, a ti se time izvlacis!
Zato te kao ozbiljnog čoveka pozivam da na temi "Trojstvo" prodiskutujemo i da izneseš svoje dokaze da je "Sveti Duh Bog" da vidimo ko ovde "laže" i ko nema argumente.

Ps. što se tiče tvog raspravljanja sa Taramanom znam da lažeš zato što si to isto meni radio ranije, a radis ponovo, a niko nije slep da to ne primeti...

Ocekijem te na temi Trojstvo!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Izvini, nemamo više šta diskutovati ovde, jel smo skrenuli sa teme, a ti se time izvlacis!

Ne izvlačim se ja iz diskusije o temi. Nisam li baš ja pitao adventiste što misle kako će završiti spor između adventista koji prihvaćaju Trojstvo, i onih adventista koji ga odbacuju. Nitko od vas adventista nije se ni osvrnuo na to. Dakle, vi adventisti se izvlačite, vi bi o nečemu drugom, vi biste dokazivali da sam ja lažov.

Zato te kao ozbiljnog čoveka pozivam da na temi "Trojstvo" prodiskutujemo i da izneseš svoje dokaze da je "Sveti Duh Bog" da vidimo ko ovde "laže" i ko nema argumente.

I na temi Trojstvo mnoštvo je mojih postova, pa ako te što interesira, slobodno čitaj. I ponavljam, ništa ja tebi neću dokazivati.

Ps. što se tiče tvog raspravljanja sa Taramanom znam da lažeš zato što si to isto meni radio ranije, a radis ponovo, a niko nije slep da to ne primeti...

Točno, nitko nije slijep. Svi su mogli vidjeti tvoju tvrdnju da ne znaš što smo pisali, da ne možeš ni provjeriti što smo pisali, a da ti ipak znaš da ja lažem.

Ocekijem te na temi Trojstvo!

Možeš očekivati, ali bolje je da ne čekaš.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Svi naredni postovi koji se ne budu odnosili na temu, biće brisani!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Proučavajući ovih dana ovu temu trojstva u Adventizmu - imao sam jednu diskusiju sa jednim bratom koji dobro poznaje ovu temu.
On mi je izneo zanimljive informacije o tome - da su pioniri Adventizma pa i Ellen White verovali u tri lica Božanstva koje su Božanskog porekla ali ne i u trojstvo, i da Ellen White nigde ne koristi taj izraz trojstvo, ali da ona svuda govori o tri Božanske ličnosti.
Takođe, da Isus nije rođen ili stvoren od Oca od stranih elemenata, već da je iznedren iz Boga, da je deo Božjeg bića ali nezavisna ličnost i prema tome Bog sam.

Ovo znači da Isus jeste večni Bog proizašao iz samog Božjeg bića koje je Božanske prirode, pa time i sam Isus ima Očevu Božansku prirodu i predstavlja Boga u punini.

Takođe, stav tog brata je identičan mom ličnom, da će mo mi neke stvari saznavati tek u večnosti i da ovo nije prioritetna stvar kojom bi čovek trebao da se bavi.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Proučavajući ovih dana ovu temu trojstva u Adventizmu - imao sam jednu diskusiju sa jednim bratom koji dobro poznaje ovu temu.
On mi je izneo zanimljive informacije o tome - da su pioniri Adventizma pa i Ellen White verovali u tri lica Božanstva koje su Božanskog porekla ali ne i u trojstvo, i da Ellen White nigde ne koristi taj izraz trojstvo, ali da ona svuda govori o tri Božanske ličnosti.
Takođe, da Isus nije rođen ili stvoren od Oca od stranih elemenata, već da je iznedren iz Boga, da je deo Božjeg bića ali nezavisna ličnost i prema tome Bog sam.

Ovo znači da Isus jeste večni Bog proizašao iz samog Božjeg bića koje je Božanske prirode, pa time i sam Isus ima Očevu Božansku prirodu i predstavlja Boga u punini.

Takođe, stav tog brata je identičan mom ličnom, da će mo mi neke stvari saznavati tek u večnosti i da ovo nije prioritetna stvar kojom bi čovek trebao da se bavi.

Sporenja adventista po pitanju Trojstva (jedni prihvaćaju ortodoksno a drugi ga potpuno odbacuju) događa se isključivo u njihovu razumijevanju i tumačenju spisa Ellen White. Već sam napisao, i jedni i drugi misle da će ispravnost svoga stava dokazati "pridobivanjem" Jelene na svoju stranu. Biblija im je u svemu tome zapravo irelevantna. Ovo pokazuje svu pogubnost upravo u onome što im je Jelena ostavila. Sami adventisti su deklarirali da su spisi Ellen White "jedini i nepogrešivi tumač biblijskih principa", a sada su na najironičniji način upali u klopku baš te svoje zablude. Naime, sada će morati nekako iznjedriti "jedini i nepogrešivi tumač Jeleninih spisa", jer će im jedino on moći odgovoriti na pitanje, tko je u pravu oko pitanja o Trojstvu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Proučavajući ovih dana ovu temu trojstva u Adventizmu - imao sam jednu diskusiju sa jednim bratom koji dobro poznaje ovu temu.
On mi je izneo zanimljive informacije o tome - da su pioniri Adventizma pa i Ellen White verovali u tri lica Božanstva koje su Božanskog porekla ali ne i u trojstvo, i da Ellen White nigde ne koristi taj izraz trojstvo, ali da ona svuda govori o tri Božanske ličnosti.
Takođe, da Isus nije rođen ili stvoren od Oca od stranih elemenata, već da je iznedren iz Boga, da je deo Božjeg bića ali nezavisna ličnost i prema tome Bog sam.

Ovo znači da Isus jeste večni Bog proizašao iz samog Božjeg bića koje je Božanske prirode, pa time i sam Isus ima Očevu Božansku prirodu i predstavlja Boga u punini.

Takođe, stav tog brata je identičan mom ličnom, da će mo mi neke stvari saznavati tek u večnosti i da ovo nije prioritetna stvar kojom bi čovek trebao da se bavi.


Ne, nisu verovali u ''tri lica Bozanstva'', verovali su u ''dualizam'', odnosno da je ''Otac Bog'' i da je ''Sin Bog'', ali ''Sveti Duh je licnost Boga Oca'' i on nije ''treca zasebna osoba''(dakle nema trojstva)..
Sveti Duh je 'Bozji Duh', kao sto i covek ima 'svoj duh''.
Isus Hristos nije ''stvoren'' vec je direktno ''iznedren'' tj. ''proizasao iz Boga'', on je ''doslovni Bozji Sin''..
Isus ''ne glumi Sina'' ON JESTE SIN.
Bog ''ne glumi Oca'', ON JESTE OTAC.

Sporenja adventista po pitanju Trojstva (jedni prihvaćaju ortodoksno a drugi ga potpuno odbacuju) događa se isključivo u njihovu razumijevanju i tumačenju spisa Ellen White. Već sam napisao, i jedni i drugi misle da će ispravnost svoga stava dokazati "pridobivanjem" Jelene na svoju stranu. Biblija im je u svemu tome zapravo irelevantna. Ovo pokazuje svu pogubnost upravo u onome što im je Jelena ostavila. Sami adventisti su deklarirali da su spisi Ellen White "jedini i nepogrešivi tumač biblijskih principa", a sada su na najironičniji način upali u klopku baš te svoje zablude. Naime, sada će morati nekako iznjedriti "jedini i nepogrešivi tumač Jeleninih spisa", jer će im jedino on moći odgovoriti na pitanje, tko je u pravu oko pitanja o Trojstvu.

Pa nek oni odlucuju, ja ovo posmatram iskljucivo sa stanovista Biblije..
Svakako da ce ovo pre ili kasnije stici do generalne konferencije, jer ako EGW nije ucila Trojstvo a adventisti ga danas naucavaju onda je to odbacivanje i EGW i istorisjskog verovanja prvobitnog adventizma, pa i same biblije..
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top