Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Skroz si neozbiljan. Samo se ti slepo drzi verovanja u ''katolicku crkvu''.
Razuman covek nikada ne prihvata nista zdravo za gotovo, vec sve ispituje.
Na to nas poziva i Biblija: ''ISPITUJTE DA LI STE U ISTINI, PROVERAVAJTE SAMI SEBE'';
Vidim da od tebe necu dobiti Biblijsku potvrdu za ucenje o Trojstvu jer ti Bibliju poznajes samo povrsno...
Specijalnost ti je: ''hvatanje u reci''!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Skroz si neozbiljan. Samo se ti slepo drzi verovanja u ''katolicku crkvu''.
Razuman covek nikada ne prihvata nista zdravo za gotovo, vec sve ispituje.
Na to nas poziva i Biblija: ''ISPITUJTE DA LI STE U ISTINI, PROVERAVAJTE SAMI SEBE'';
Vidim da od tebe necu dobiti Biblijsku potvrdu za ucenje o Trojstvu jer ti Bibliju poznajes samo povrsno...
Specijalnost ti je: ''hvatanje u reci''!

Tako je mire. Razuman čovjek nikada ništa ne prihvaća zdravo za gotovo. Zato je najbolje da prespavamo. Obojica ćemo ujutro biti pametniji, a ti ćeš ujutro ionako nešto drugo vjerovati.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Tako je mire. Razuman čovjek nikada ništa ne prihvaća zdravo za gotovo. Zato je najbolje da prespavamo. Obojica ćemo ujutro biti pametniji, a ti ćeš ujutro ionako nešto drugo vjerovati.

Tesko da cu nesto drugo verovati, posto mi nista nisi dokazao.
Ako imas ''istinu'' , istina se brani dokazima..
Ne ocekujes valjda da 'skocim u kanalizaciju' jer si mi ti rekao da je tamo lepo?
Ali dobro ako ti je tako lakse, spavaj. Laku noc..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Još sam ti lijepo rekao da ćeš ujutro biti pametniji, ali ti ne držiš do onoga što ti ja kažem.

Tesko da cu nesto drugo verovati, posto mi nista nisi dokazao.

Nisam ja tebi ni prekjučer nešto dokazao, a ti si se svejedno probudio s novim vjerovanjem.

Ako imas ''istinu'' , istina se brani dokazima..

Crkva je stup i uporište istine (1 Tim 3,15). Istina, o kojoj mi ovdje govorimo, upravo je ono što po svemu nadilazi čovjekov razum. Dokazi su pak nešto što je uvijek vezano uz čovjekov razum, dapače, da je nešto dokazano kažemo onda kada navedemo argumente koji su razumu prihvatljivi. Prema tome, sam govor o dokazivanju Boga i svega što je uz Boga vezano, zapravo je degradacija Boga - bogohuljenje. Kud ćete veće degradacije Boga, od pomisli ili od pokušaja da Boga svedemo na nivo svoga vlastitoga razuma.

Zbog svega ovoga, ja tvoje gornje traženje ne mogu drugačije okvalificirati nego kao tvoj nagovor da degradiram Boga. Naravno, ja to neću činiti, to je rabota sektaša, dokazujte i opovrgavajte sami, bogohulite onako kako ste i navikli.

Ako tvoje traženje da ja tebi nešto dokazujem prihvatimo u blažoj varijanti, prihvatimo kao traženje potvrde u Svetom Pismu za neke tvrdnje, onda to možemo. Možemo, ali potpuno principjelno. Potpuno principjelno znači da potpuno jednak princip vrijedi i za mene kada ja dokazujem svoju tvrdnju, i za tebe kada ti dokazuješ svoju tvrdnju. Ako smo usvojili ovakav princip, idemo redom.

Znaci navedi mi stihove gde pise da je ''Sveti Duh Bog''?

Navedi ti meni stihove gdje piše, "Sin je Bog". Ne vrijedi li isti princip dokazivanja i za mene i za tebe, i za moje i za tvoje tvrdnje? Ako ja ne nađem stih, "Duh Sveti je Bog", pa to onda znači da Duh Sveti zaista nije Bog, jednako tako, ako ti ne nađeš stih, "Sin je Bog", onda i Sin zaista nije Bog.

Mogli bismo mnoštvo sličnih ili jednakih primjera navoditi i uvijek ćemo doći u apsurdnost u koju vodi sektašto čitanje i sektaško tumačenje Svetog Pisma. Evo kako može izgledati jedno sektaško tumačenje Svetog Pisma:

Bog je Duh; Bog = Duh, dakle, Sveti Duh = Sveti Bog.
Dodamo li ovome Isusove riječi kako će se svaki grijeh oprostiti osim grijeha protiv Svetoga Duha, evo sektaškog zaključka: Sveti Duh je nešto iznad Boga, jer, Bog je Bog, a Sveti Duh je Sveti Bog. Da je Sveti Duh iznad Boga dodatno potvrđuju Isusove riječi da je jedino grijeh protiv Svetog Duha neoprostiv.

Ovo je samo jedno od mogućih "sektaških tumačenja", njih je zapravo koliko god hoćete. Pedeset tisuća denominacija znači pedeset tisuća varijanti tumačenja i Svetog Pisma i Boga. Svako drugo i drugačije razumijevanje Boga, uvodi novog boga. Dodamo li podvarijante unutar pedeset tisuća varijanti, evo nas na brojkama koje ne znamo ni izgovoriti. Što je onda sektaštvo? Sektaštvo je mnogoboštvo. Koliko je sektaša toliko je i bogova. Sektaštvo je, dakle, isto ono što smo imali u poganstvu. Dva plemena pogana, sa dvije strane brda, imala su svako svoje bogove. Nisu oni imali svoje bogove da prkose pravom Bogu Stvoritelju, oni su samo krivo identificirali tko je pravi Bog, baš kao i današnji sektaši. Današnji sektaši drsko i bezobrazno optužuju pogane, jer su stari pogani i današnji sektaši potpuno jednaki. Sektaši za sebe tvrde da su oni "istinski tražitelji i ljubitelji Boga", pa to su bili i pogani. I pogani su tražili Boga, samo što su zbog krivog identificiranja pravog Boga došli do mnoštva bogova, pa ih zbog toga i zovemo mnogobošcima. Kakva je razlika između njih i današnjih sektaša? Baš nikakva! I sektaši traže pravog Boga, krivo ga identificiraju i zbog toga imaju mnoštvo bogova. Jednima je Sin Bog, jednima nije. Jednima je Sin rođen, jednima stvoren. Jednima je Duh Sveti sila (valjda u konjskim snagama), jednima je nešto bezosobno a ipak im nešto liči na Oca i Sina.

Da rezimiramo. Kakva je razlika između starih pogana (mnogobožaca) i današnjih sektaša? Nikakva! Mnogobošci su i jedni i drugi. Prije je, kako sam slikovito pokazao, dvije grupe pogana dijelilo brdo. S jedne strane brda bili su pogani koji su imali svoga boga, a s druge strane brda bili su pogani koji su imali svoga boga (drugog i drugačijeg). Razdjelnica kod današnjih mnogobožaca sektaša je "facebook". Sjetimo se kainosova "linkanja" na "facebook grupu" adventista koji odbacuju Trojstvo. Stari pogani su svoga boga birali tako da s vrha brda "spužu" na jednu ili drugu stranu brda, a danjašnji pogani (sektaši) to čine "logiranjem", u ovu ili onu "facebook" grupu.

Ne ocekujes valjda da 'skocim u kanalizaciju' jer si mi ti rekao da je tamo lepo?

Ne trebaš skakati, odavno si ti tamo.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Evo, meni je drago da se konačno sa Slapom složim da SVE gore što je izrekao o Bou je istina kao i ona poređenja. Recimo Slap kaže da MNOGOBOŠCI imaju VIŠE BOGOVA ja to aminujem i čujem gde isti kaže kako su TROJICA.

Isti Slap kaže sa SEKTAČI umesto JEDNOG Boga imaju više Bogova i opet kažem da je u pravu jer isti kaže da su TRIJICA i tako potvrđuje svojim rečima ko je.

I ona tvrdnja da takvi SEKTAŠI BEZOBRAZNO optužuju one koji veruju i uče o JEDNOM BOGU je ne primerena i to iz njegovog primara najbolje vidim.

I tvrdnja da je CRKVA stup istine mu je istinita samo pod crkvom se podrazumeva SKUP VERNIKA a oni skupovi pod raznim kupolama raketa ničim ne garantuju da su se tu vernici okupili jer se pitanje VERE utvrđuje učenjem a ovde smo svedoci ta Slap ne pripada VERNICIMA već klubu koji kako sam reče je SEKTA koja se odvaja od jedinstva VERE SVETIH.

Nikad do sad nije bio toliko iskren i pošten i meni je drago da mu je dosadila gluma i da je dobro što je otvorio srce i priznao svoje stanje i upčenje kao loše i sad bi trebao prihvatiti jednog Boga a odbaciti mnogoboštvo i sektaštvo.
Dok god izjavljuje kako je Bog troličan ili dvoličan u problemu jel nema Bog niše lica niti ličnosti već se On JEDAN objavljuje.Ništa čudnije nisam pročitao od toga da je Bog jedan ali su ipak trojica takve majstorije i vratolomije može izjaviti samo Slap o mnogobožci kao sektaši.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Evo, meni je drago da se konačno sa Slapom složim da SVE gore što je izrekao o Bou je istina kao i ona poređenja. Recimo Slap kaže da MNOGOBOŠCI imaju VIŠE BOGOVA ja to aminujem i čujem gde isti kaže kako su TROJICA.

Tri su božanske Osobe, a Bog je jedan.

Isti Slap kaže sa SEKTAČI umesto JEDNOG Boga imaju više Bogova i opet kažem da je u pravu jer isti kaže da su TRIJICA i tako potvrđuje svojim rečima ko je.

Nisu trojica nego tri božanske Osobe. Bog je jedan u tri božanske Osobe.

I tvrdnja da je CRKVA stup istine mu je istinita samo pod crkvom se podrazumeva SKUP VERNIKA a oni skupovi pod raznim kupolama raketa ničim ne garantuju da su se tu vernici okupili jer se pitanje VERE utvrđuje učenjem a ovde smo svedoci ta Slap ne pripada VERNICIMA već klubu koji kako sam reče je SEKTA koja se odvaja od jedinstva VERE SVETIH.

A gdje to piše da je Crkva "SKUP VERNIKA"? Kada bi tako bilo, onda bi moglo postojati mnoštvo (bezbroj) Crkava, a Crkva je samo jedna - Sveta, Katolička i Apostolska. Samo je to Kristova Crkva. Naravno, mi nikada ne možemo točno znati tko sve pripada Kristovoj Crkvi, to samo Bog zna, ali možemo znati tko joj ne pripada. To su svakako oni koji sami sebe isključiše iz vidljivog dijela Kristove Crkve, s obzirom da je Krist i htio i utemeljio svoju Crkvu i kao vidljivu. Kada bi Crkva bila "svaki skup vjernika", kako ti tvrdiš, onda bi Pavlova tvrdnja, da je "Crkva stup i uporište istine", bilo nešto najciničnije što je ikada čovjeku upućeno. Kojem "skupu vjernika" otići po istinu?

Nikad do sad nije bio toliko iskren i pošten i meni je drago da mu je dosadila gluma i da je dobro što je otvorio srce i priznao svoje stanje i upčenje kao loše i sad bi trebao prihvatiti jednog Boga a odbaciti mnogoboštvo i sektaštvo.

Ja za razliku od sektaša, pa tako i tebe, prihvaćam učenje Crkve kao jedinog stupa i uporišta istine. Nisi ti, nije neki drugi sektaš ili neka "skupina vjernika" Crkva pa prema tome i stup i uporište istine.

Dok god izjavljuje kako je Bog troličan ili dvoličan u problemu jel nema Bog niše lica niti ličnosti već se On JEDAN objavljuje.Ništa čudnije nisam pročitao od toga da je Bog jedan ali su ipak trojica takve majstorije i vratolomije može izjaviti samo Slap o mnogobožci kao sektaši.

Točno, Bog je jedan, ali nije lažov i nije glumac. Ako se Bog objavio kao Sin, onda je Bog doista Sin. Dakle, Sin jest Bog. Također, ako se Bog objavio kao Duh Sveti, onda je Bog doista Duh Sveti. Dakle, Duh Sveti jest Bog.

U tvojoj varijanti treba prihvatiti Boga lažova i Boga glumca. U tvojoj varijanti Otac je ujedno i Sin, dakle, Bog se lažno objavljuje Sinom i glumi Sina. Također, u tvojoj varijanti, Otac je i Duh Sveti. Ponovo, Bog se lažno objavljuje Duhom Svetim i glumi Duha Svetoga.

Iz svega ovoga je potpuno jasno da si se i ti pozicionirao među sektaše (mnogobošce, pogane).
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
@stvarnoslap

Necu komentarisati sve tvoje postove, jer mi nista nisi potkrepio dokazima, da ne gubim vreme, prokomentarisacu samo najbitnije:

Tri su božanske Osobe, a Bog je jedan.

Jeste 1+1+1=3 , a mozemo i matematicki dokazati Trojstvo.
A evo kako:
Postoje celi brojevi u matematici, a boroj 3 je ceo broj, onda je 3=1 , jer je 3 ceo broj..
To mozemo objasniti i primerom: 'covek je visecelijski organizam koji se se sastoji ''iz vise zivih elemenata'' ali opet covek nije 1+1+1+1=1000 delova , nego je covek ''jedan'' iako se sastoji iz vise delova.
Tako je i prirodno i matematicki dokazivo da je 1000=1.
Ili da je 3=1;
Ja sam to ranije tako i dokazivao, ali to je logika koja nema veze sa Biblijom Slape!!!
Biblija ne uci Trojstvo, ni na jednom jedinom mestu nema ni indirektno da je Sveti Duh Bog!!!


A gdje to piše da je Crkva "SKUP VERNIKA"? Kada bi tako bilo, onda bi moglo postojati mnoštvo (bezbroj) Crkava, a Crkva je samo jedna - Sveta, Katolička i Apostolska.

Slape navodis diskutabilne stihove, koji ovde nisu tema da ih razmatramo, ali za rec ''crkva'' se koristi termin 'eklezija' koja znaci ''skup vernika'' a ne ''gradjevina'' ''institucija'' ''organizacija''. Zato je Hristova crkva njegovo telo, tamo gde su sabrani njegovi, a to moze biti i na pustom ostrvu. I sam si rekao da ''neznas ko sve pripada toj crkvi da to samo Bog zna'' - e vidis rekao si istinu sam sebi...
Zato nemoj iz crkve iskljucivati Taramanu jer ti ne znas da li je on clan crkve, to sto ti vidis vidljivu crkvu nije prava crkva, vec je Hristova crkva nevidljiva i ona je na nebu, i to je Hristovo telo, i svi okupljeni oko njega su crkva..

Dalje, ako vec smatras katolicku crkvu ''stubom i uporistem istine'' prvi od clanova te crkve su bili oni koji su pisali Bibliju, zasto se bojis njih da citiras kada govorimo o temi, vec nam stalno navodis predanje i tradiciju, dogmu kao nesto merodavno? Ako su ovi prvi nama u nasledje ostavili Bibliju, a oni su i sami bili clanovi te crkve, onda pogledajmo sta oni uce, njihove reci ne smeju biti suprotne ucenju ''katolicke crkve''.
Ti sve navodis samo ne bibliju ovde, cemu taj strah???


Ja za razliku od sektaša, pa tako i tebe, prihvaćam učenje Crkve kao jedinog stupa i uporišta istine.

Bravo, ako prihvatas ucenje crkve, onda prihvatas i ucenje onih koji su tu crkvu osnovali..
A zasto odbacujes njihove spise, zasto ih ignorises?
Uopste ne citiras bibliju?
Ja te lepo molim da svoje tvrdnje dokazes biblijom...


Točno, Bog je jedan, ali nije lažov i nije glumac. Ako se Bog objavio kao Sin, onda je Bog doista Sin. Dakle, Sin jest Bog. Također, ako se Bog objavio kao Duh Sveti, onda je Bog doista Duh Sveti. Dakle, Duh Sveti jest Bog.

Prvo: Gde si ti nasao da su oni koji su u 1. veku sacinjavali ''stub i uporiste istine'' rekli ''makar indirektno'' da je Sveti Duh Bog???
Navedi mi citat iz Biblje?
NE TRAZIM JA TACNE RECI DAJ MI SAMO REC ''BOG INDIREKTNO'' U KONTEKSTU DA SE KORISTI KAO U SUCAJU OCA I SINA, NE TRAZIM TI TACAN TERMIN! MOLIM TE BUDI DOBAR NEMOJ DA JA PROPADNEM U JERESI , SAMO 3 STIHA TRAZIM!?
IZVUCI ME IZ KANALIZACIJE!?


Druga stvar za primetiti je: Zasto ti Taramani prigovaras za njegovo ucenje da mu je Bog ''glumac'', KADA JE I TEBI BOG GLUMAC!?

Prema Dogmi o Trojstvu:

-''Bog nije stvarni Hristov Otac(Jer ''Bog nije stvarno 'rodio Isusa' da bi mu bio Otac'' , Isus je postojao od ranije) - on njemu samo glumi ulogu Oca''
-''Isus nije stvarni Sin(Jer on nije nastao ''doslovnim radjanjem'' da bi mogao imati Oca, on u stvari nije imao pocetak) pa on ovde samo glumi ulogu Sina''.

EVO I TI IMAS GLUMCE!

A da te razotkrijem ovde, ti koristis ono sto si naucio iz Kainosovog videa, jer oni tamo govore ''za 'Boga glumca' da se pojavljuje u Trojstvu'' , a ti si to izokrenuo da bi pakostio Taramani, a za sebe cutis!

I prestanite sa tim prepucavanjem nije to tema...

U tvojoj varijanti treba prihvatiti Boga lažova i Boga glumca...
Iz svega ovoga je potpuno jasno da si se i ti pozicionirao među sektaše (mnogobošce, pogane).

I ti si se pozicionirao u pogane, jer imas Boga GLUMCA kao i Taramana, ako on ima ''glumca'' pa je zato sektas , imas ga i ti!
 
Poslednja izmena:
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Zato nemoj iz crkve iskljucivati Taramanu jer ti ne znas da li je on clan crkve, to sto ti vidis vidljivu crkvu nije prava crkva, vec je Hristova crkva nevidljiva i ona je na nebu, i to je Hristovo telo, i svi okupljeni oko njega su crkva..

Normalno daje član crkve , jer svatko ko vjeruje u Krista i priča o Kristu , automatski je sam sebe svrstao u Kristovu crkvu , a Taramana nikad nije ništa rekao protiv Krista , a što on nevoli papu i Vatikan toje njegova stvar , to neznači da nije član Kristove crkve . Dok ja recimo volim Vatikan i papu , to neznači da nisam u Kristovoj crkvi . Dobro si Mire ovo napiso citiram :Svi okupljeni oko Krista njegova su crkva..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Normalno daje član crkve , jer svatko ko vjeruje u Krista i priča o Kristu , automatski je sam sebe svrstao u Kristovu crkvu , a Taramana nikad nije ništa rekao protiv Krista , a što on nevoli papu i Vatikan toje njegova stvar , to neznači da nije član Kristove crkve . Dok ja recimo volim Vatikan i papu , to neznači da nisam u Kristovoj crkvi . Dobro si Mire ovo napiso citiram :Svi okupljeni oko Krista njegova su crkva..
Tako je, to si lepo rekla.. pa Stvarnoslap je na jednom mestu čak i rekao da svi treba da budemo zajedno, i ja se slažem. Ali u Hristu treba da smo zajedno kao braća, ne mora niko prelaziti u nečiju veru.. I ja bilo koje da sam druge vere, uvek cu Taramanu,Laodikeju, StvarnoSlapa i tebe smatrati za svoju braću. Jer i Hristos je rekao: "ko je moja mati i braća moja? Onaj koji vrsi volju Oca mojega koji je na nebesima" Svi mi koji smo Hristovi smo braća.. I svi uvek mogu računati na moju pomoć šta god da im zatreba.. To je Hristovo evanđelje..
Ne možemo mi deliti ljude, Hristos će ih deliti...

Ps. - ostavio sam tamo prazan post na tvojoj temi, popunicu cim stignem :)
 
Poslednja izmena:
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
I ja bilo koje da sam druge vere, uvek cu Taramanu,Laodikeju, StvarnoSlapa i tebe smatrati za svoju braću. Jer i Hristos je rekao: "ko je moja mati i braća moja? Onaj koji vrsi volju Oca mojega koji je na nebesima" Svi mi koji smo Hristovi smo braća.

DA svi smo braća i sestre . Koliko god mi tumačili Bibliju , nikad je nećemo potpuno svatit , i Krist je reko gdesu dvoje , tusam i ja . Pogledala sam jedan film , gd ese tumače Biblijska značenja , i imena , pabi preporučila svakom da pogleda , ako ne cjeli , barem od 35 minute pa do 37 minute , i od 42 pa do kraja , paćete vidjet što znače imena , koje piso Bibliju ,i štoje reko isus za crkvu .

http://serbianforum.org/threads/dok...ovanje-sa-prevodom.578917/page-2#post-1570972
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top