Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
. Isus sam za sebe kaže da je Jahve. Ovako:

Isus sam o sebi Iv 8,24: Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam, umrijet ćete u grijesima svojim."


"Boga niko nikada nije video ", 1.Jovanova 4,12

"ne može čovek mene videti i ostati živ", 2. Mojsijeva 33,20

Tako kaže Jahve. Tvoje svedočanstvo nije istinito. Ti Hristove reči iskrivljuješ i daješ im značenje koje one nemaju.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
"Boga niko nikada nije video ", 1.Jovanova 4,12

"ne može čovek mene videti i ostati živ", 2. Mojsijeva 33,20

Tako kaže Jahve. Tvoje svedočanstvo nije istinito. Ti Hristove reči iskrivljuješ i daješ im značenje koje one nemaju.

Evo riječi kojima se Isus objavio ljudima, i uporedo evo riječi kojima se Jahve objavio Mojsiju. Ljudi nisu mutavi da im treba tvoje 'pendrečenje Biblije', ljudi znaju čitati i razumijevati.


Isus sam o sebi Iv 8,24: Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam, umrijet ćete u grijesima svojim."

Da bude jasno:

Jahve se objavljuje Mojsiju Pnz 32,39: Vidite sada da ja, Ja jesam, i da drugog Boga pored mene nema!

Usporedba prema grčkom jeziku

Grčki original Novog zavjeta: Iv 8,24: ἐὰν γὰρ μὴ πιστεύσητε ὅτι ἐγώ εἰμι,(ego eimi - Ja jesam) ἀποθανεῖσθε ἐν ταῖς ἁμαρτίαις ὑμῶν.

Septuaginta - grčkia verzija Starog zavjeta: Pnz 32,39: ιδετε ιδετε οτι εγω ειμι (ego eimi - Ja jesam) και ουκ εστιν θεοσ πλην εμου

P.S. Prestani vrijeđati Boga, Božju riječ, a prestani vrijeđati i ljudimazdrav razum.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Znači kada god neko kaže Ja (je)sam...nešto uradio..itd...Ja sam znači taj se progalasio Jahve. Ala je ovo teologija.

Znaš li koliko si se ti puta u životu progalsio za Jahvea onda?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Znači kada god neko kaže Ja (je)sam...nešto uradio..itd...Ja sam znači taj se progalasio Jahve. Ala je ovo teologija.

Ne. Samo se Jahve Mojsiju i Isus apostolima i nekim slušateljima objavio sa - Ja jesam. I nitko nikada više. Naravno, ovo nije jedini dokaz da je Isus Bog, evo ti ih još nekoliko, kronološkim redom:

Iv 1,1,14: U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog. ... I Riječ tijelom postade i nastani se među nama i vidjesmo slavu njegovu - slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca - pun milosti i istine.

Iv 20,28: Odgovori mu Toma: "Gospodin moj i Bog moj!

Tit 2,12-13: pravedno i pobožno živimo u sadašnjem svijetu, iščekujući blaženu nadu i pojavak slave velikoga Boga i Spasitelja našega Isusa Krista.

Sveti Ignacije Antiohijski, Poslanica Efežanima VII, 2. (107. god.): Samo je jedan liječnik, tjelesan i duhovan, rođen i nerođen, Bog u tijelu, pravi život u smrti, rođen od Marije i Boga, najprije sposoban trpjeti, a onda nepodložan trpnji, Isus Krist naš Gospodin.
I na koncu, progonitelj kršćana Plinije Mlađi (111. godine) ostavlja nam povijesni dokument u kojem nalazimo izjave samih kršćana o onome što su vjerovali. Plinije Mlađi piše caru Trajanu, ovako:

"Nikada prije nisam prisustvovao ispitivanjima o kršćanskim prijestupima. Zbog toga ne znam kako i do kojeg stupnja ih trebam kažnjavati, te kako da o tome vodim zapisnik. Kada su pred mene izvodili neke s optužbom da su kršćani, ja sam ih kao kršćane i kažnjavao. … One koji su bili okrivljeni da su kršćani, ili su bili kršćani, oslobađao sam kad su priznali bogove i čim su pred tvojim likom, koji sam naredio da bude donesen zajedno s kipovima bogova, prinijeli žrtve u tamjanu i vinu i uz to se rugali Kristu - pravi se kršćani ne mogu privoljeti ni na jedan od ovih postupaka. …. Tvrdili su da je sva njihova krivnja ili zabluda u tome što su se okupljali određenog dana prije zore pjevajući i slaveći Krista kao Boga i obvezivali se zakletvom da neće činiti prijestupe, da će se uzdržavati od krađa, grabeži, preljuba, kršenja zadane riječi, itd.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Kada nađeš da se Hristos predstavio sa Ὁ ὢν (O om) tada se javi. Jer u 2. Mojsijevoj 3,14 Bog kaže Mojsiju da kaže Izraelu "koji jeste" On me posla. Na hebrejskom a sher eh yeh a na grčkom (O om).

Opet te đavlina tjera da lažeš. Za đavlinu si spreman i na Boga nasrtati, strašno.

Evo ti "skrinšot" iz grčkog Ivana (Iv 8,24) i iz Septuaginte ovo na što se ti pozivaš - (Izl 3,14):

1678536336795.png
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Opet te đavlina tjera da lažeš. Za đavlinu si spreman i na Boga nasrtati, strašno.

Evo ti "skrinšot" iz grčkog Ivana (Iv 8,24) i iz Septuaginte ovo na što se ti pozivaš - (Izl 3,14):

Pogledajte prilog 158982
Nisi razumeo jel da?

Samo o om (koji jest) je ona skraćena formulacija za Bog. Eto ti je desno od ego eimi koje si okvirio. Ego eimi bez "o om" ne znači ništa do Ja sam(gramatika-prvo lice jednine i pomoćni glagol).

Dakle, ne vredi natezanje teksta, već nađi na grčkom gde Isus kaže za sebe da je on "koji jest"(o om) sa ili bez ego eimi i onda ćeš mi pokazati to što želiš, i razmisliću ozbiljno.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Dakle, ne vredi natezanje teksta,

Sada ćemo mi vidjeti tko je "natezač teksta". ;)

Ali opet ne kužim kad kažeš postoje tri božanska bića - ako Isus nije među njima - ko je to osim Oca i Sv. Duha?

Reč, Otac i Duh Sveti.

A nakon ovoga, na moju konstataciju da sveti Ivan piše da se ta Riječ utjelovila u Isusu Kristu, Jovan meni odgovara ovako:

Pa Isus jasno kaže da On jeste "bog". Apostoli to ponavljaju. Čitaj "bog" gde god to apostoli navode jer to je ono što kaže Isus-Jovan 10,34-36.

Iv 1,1,14: U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše bog.

Što ti bi da u odgovoru Kainosu na pitanje tko je Bog uz Oca i Duha Svetoga ustvrdiš da je to Riječ, a kada sveti Ivan kaže da je ta Riječ Bog i da se ta Riječ utjelovila u Isusu Kristu, tada Boga imenuješ malim slovom b - Riječ bijaše bog?????

P.S. Gukni, "natezaču teksta".
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Znači, jasno ti je da je Isus "bog"(Jovan 10,34-36) i da jedina fraza na grčkom a koja je identiččna hebrejskoj za označavanje Svemoćnog Boga, jeste "o om" a ne "ego eimi". Znači, tu ti je jasno da na tim tekstovima ne možeš dokazati svoju tezu.

A za ovo
Što ti bi da u odgovoru Kainosu na pitanje tko je Bog uz Oca i Duha Svetoga ustvrdiš da je to Riječ, a kada sveti Ivan kaže da je ta Riječ Bog i da se ta Riječ utjelovila u Isusu Kristu, tada Boga imenuješ malim slovom b - Riječ bijaše bog?????

Šta ti nije jasno? Ja nisam rekao da je Reč "Bog" već da je reč "bog".

Otac, Reč i Duh Sveti su pojavni oblici Tri Bića Božanastva a ne suština. Reč je posrednik stvaranja, i ne može biti Svemoćni Bog tj. ne može biti u Božanskoj prirodi jer tada ne može opstati stvoreno. Zato je Reč pojavni oblik jednog od Tri Božanska bića iu tom pojavnom obliku je "bog"
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Šta ti nije jasno? Ja nisam rekao da je Reč "Bog" već da je reč "bog".

Otac, Reč i Duh Sveti su pojavni oblici Tri Bića Božanastva a ne suština. Reč je posrednik stvaranja, i ne može biti Svemoćni Bog tj. ne može biti u Božanskoj prirodi jer tada ne može opstati stvoreno. Zato je Reč pojavni oblik jednog od Tri Božanska bića iu tom pojavnom obliku je "bog"

Ti svakom svojom novom izjavom mjenjaš boga u kojega vjeruješ. Dakle, ti sada ovako vjeruješ:

Otac, Reč i Duh Sveti su pojavni oblici

pojavni oblik je "bog"
-----------------------------------
Dakle, odmaloprije ti vjeruješ ovako:

Otac je (jer je pojavni oblik) "bog"

Riječ je (jer je pojavni oblik) "bog"

Duh Sveti je (jer je pojavni oblik) "bog"

:) Tripu si nadmašio. Tripo je prije nekoliko godina tri puta prije podne i četiri puta popodne mijenjao boga u kojega vjeruje.
 
Natrag
Top