Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Znači po njemu mirijade bića su Jahve i oni su stvarali - valjda misli na anđele, bogove, ko će mu znati

To proizilazi iz pogresnog tumacenja izraza "ELOHIM" da je on mnozina. U hebrejskom ELOHIM moze biti i mnozina i jednina, u zavisnosti od glagola ili imenice uz koju stoji. Ako se odnosi na "ljude u mnozini" onda su oni "bogovi"! Ali kada se radi o Bogu, uvek kada je uz imenicu JAHVE ili BOG onda je ELOHIM JEDNINA! Jer ga odredjuje imenica!

Dakle, u hebrejskom znacenje reci odredjuje glagol ili imenica uz koju ta rec stoji. Ali oni uzimaju rec izdvijeno iz teksta, pa onda ako uzmes tu rec izdovojeno ispada da je Bog "mnozina" bica!

Ovakav nacin prevodjenja i tumacenja jevreji ne priznaju, i to je izvrtanje hebrejskog teksta! To nije smisao hebrejskog! I zato ni jedan prevod ne prevodi tako!

PLURAL JEDNINE (kako se naziva), ne postoji u hebrejskom tekstu, ne postoji ni u jednom drugom jeziku! To je kao kada bi ja rekao da u srpskom postoji MNOZINA JEDNINE - a takav oblik ne postoji. Dakle, teolozi su izmislili ovaj oblik u hebrejskom, da bi poduprli ideju Trojstva, ali taj oblik jednostavno ne postoji niti u hebrejskom niti u bilo kom drugom jeziku! Nijedan jevrejin to nece priznati, jer poznaje svoj jezik!

Kao posledicu ovakve izmisljotine (nepismenih teologa), mi imamo ljude koji za Boga tvrde, da je NE - DVA ILI TRI BICA, vec MILIJARDE BICA! Pa otuda imamo i verovanje da izraz ELOHIM ukazuje na VANZEMALJCE, da je Bog predsednik skupstine nekakvih vanzemaljaca, da je on vrhovni predsedavajuci izmedju bogova, a Isus mu dodje kao neki knez ili zapovednik vojske bogova ili sta god..

Dakle, totalne gluposti, koje veze nemaju sa hebrejskim tekstom niti sa znacenjem originalnog izraza ELOHIM.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Potpuno je ozbiljan! Obrati paznju kako on porice Isusa (Rec) da je "dosao u telu", da se utelovio, pa ce ti biti jasno cije je to zapravo ucenje.. Seti se sta je apostol Jovan rekao za takve!

Svjedočim ja to već par godina, sve je meni jasno. Nego, primjećuješ li da svi koje je “okužio duh proroštva” odbacuju Boga Isusa Krista?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Svjedočim ja to već par godina, sve je meni jasno. Nego, primjećuješ li da svi koje je “okužio duh proroštva” odbacuju Boga Isusa Krista?

Nazalost da. Najveci pobornici Trojstva do juce, sada su postali najogorceniji neprijatelji! Najvise zato sto im je Trojstvo oduvek i bilo nejasno, pa teze tome da pojednostave stvari. Zato su prihvatili.. A EGW je odigrala odlucujucu ulogu. Pre ce poslusati nju i pionire adv. koji su brljavili gluposti, nego mene i tebe, ili svoju crkvu..

Znam kako im je, jer i ja sam bio navucen, i mogu im reci, da je to antihristov duh, iz onog sto sam iskusio.. Ko god ne veruje da jeste, pre ili kasnije ce se u to uveriti, ako je iskren.. Ako nije, ostace u tome..
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle, totalne gluposti, koje veze nemaju sa hebrejskim tekstom niti sa znacenjem originalnog izraza ELOHIM.

Uvlačenje priče o jeziku, kada želimo saznati i odgovoriti na pitanje - tko je Isus Krist - zapravo je najdrskija podvala. Jer je za ovo pitanje jedino bitno što su apostoli i prvi kršćani vjerovali o Isusu. A, i apostoli i prvi kršćani vjerovali su da je Isus Bog, a dokaze za ovo imamo i u Novom zavjetu (citirao sam) i u povijesnim dokumentima.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Uvlačenje priče o jeziku, kada želimo saznati i odgovoriti na pitanje - tko je Isus Krist - zapravo je najdrskija podvala. Jer je za ovo pitanje jedino bitno što su apostoli i prvi kršćani vjerovali o Isusu. A, i apostoli i prvi kršćani vjerovali su da je Isus Bog, a dokaze za ovo imamo i u Novom zavjetu (citirao sam) i u povijesnim dokumentima.

Naravno da imamo dokaze da su verovali u Hrista Boga, i to ne samo u bibliji kako si rekao vec i u istorijskim dokumentima. Ja kuci imam i istorijske izvore sta svedoce rimski istoricari, drzavni sluzbenici koji su imali zadatak da ispitaju Hriscansko ucenje u to vreme.. A imamo i apokrife koji takodje pruzaju istorijski uvid, imamo i tekstove koje crkva priznaje ali nisu sastavni deo biblije koji svedoce isto..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
No, ti tekstovi gde Isus govori o tome da je recimo "pre Avrama" ukazuje na proroštvo o Njemu, od početka..od Adama još.

A kada Jovan Krstitelj kaze "on postade pre mene, jer pre mene bese.. "? Kako je Isus pre njega postao, kada je Jovan rodjen pre Isusa? Dakle, misli se na njegovu preegzistenciju, a ti tvrdis da on uopste nije sisao s neba i utelovio se! Dakle gluposti pises!

Potpuno je jasno i kada kaze "REC POSTADE TELO, I USELI SE U NAS PUNO BLAGODATI I ISTINE", a to da se useli u nas, znaci da je bio bitan i njegov zivot, koliko i smrt, i da se kroz njegov zivot preobrazavamo i njegovom zaslugom menjamo iznutra, da cemo na kraju "biti kao i on, jer cemo ga gledati kao sto jeste"! Sto je i smisao "preobrazenja" odnosno "obozenja!" Mi postajemo SINOVI BOGA ZIVOGA, njegova doslovna deca! Sedecemo zajedno sa Hristom na prestolima, sto pokazuje da smo mi suvladari s Bogom! Mi smo naslednici Bozji a sunaslednici Hristovi - kako kaze Pavle! A ko moze sedeti na prestolu Bozjem ako nije doslovno dete Bozje? Andjeli ne sede na prestolima! I to je tajna spasenja, da mi postajemo veci i od samih andjela, a ti ovu tajnu porices! I kada EGW kaze "da smo se u Hristu vise priblizili Bogu, nego sto bi bilo da nikada nismo zgresili", ona pokazuje da kroz ovaj proces "imamo udela u Bozanskoj prirodi" kako kaze i Pavle, a ti ovo sve porices! Ovo svedoci i Euharistija, kada primamo Hrista, uzimamo njegovo telo i krv, da bi postali kao i on, da bi postali njegove prirode (zato on i kaze "ako ne jedete tela Sina Covecjeg i ne pijete krvi njegove, necete imati zivota u sebi"), a ti tvrdis da mi nemamo udela u Bozjoj prirodi! Na taj nacin porices i Elen White i svoju crkvu!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ja kuci imam i istorijske izvore sta svedoce rimski istoricari, drzavni sluzbenici koji su imali zadatak da ispitaju Hriscansko ucenje u to vreme..

Evo povijesnog dokumenta o ovome.

Rimski pisac Plinije Mlađi ili Plinije II (61.-114. god. n. Kr.) u svom djelu ''Epistulae'' (Pisma), Isusa spominje u desetoj knjizi, u pismu broj 96, napisanom 111. god. i upućenom caru Trajanu. U tom pismu pita cara što da radi u procesu progona kršćana što ga je on trebao provoditi kao upravitelj pokrajine Bitinije.

''Nikada prije nisam prisustvovao ispitivanjima o kršćanskim prijestupima. Zbog toga ne znam kako i do kojeg stupnja ih trebam kažnjavati, te kako da o tome vodim zapisnik. Kada su pred mene izvodili neke s optužbom da su kršćani, ja sam ih kao kršćane i kažnjavao. … One koji su bili okrivljeni da su kršćani, ili su bili kršćani, oslobađao sam kad su priznali bogove i čim su pred tvojim likom, koji sam naredio da bude donesen zajedno s kipovima bogova, prinijeli žrtve u tamjanu i vinu i uz to se rugali Kristu; pravi se kršćani ne mogu privoljeti ni na jedan od ovih postupaka. …. Tvrdili su da je sva njihova krivnja ili zabluda u tome što su se okupljali određenog dana prije zore pjevajući i slaveći Krista kao Boga i obvezivali se zakletvom da neće činiti prijestupe, da će se uzdržavati od krađa, grabeži, preljuba, kršenja zadane riječi, itd.
———————————-


Evo gore povijesnog dokumenta koji nisu napisali sami kršćani ili simpatizeri kršćana, nego progonitelj kršćana koji o tome izvještava cara, točno onako kako su stvari stajale. I, što taj ‘opisivač činjenica o kršćanima’, koji ih na temelju toga što su kršćani vjerovali i prakticirali kažnjava ili oslobađa, piše o praksi i vjeri kršćana? I, ……. Što piše Plinije Mlađi o praksi i vjeri kršćana na prijelazu iz prvog u drugo stoljeće? Piše:

Tvrdili su da je sva njihova krivnja ili zabluda u tome što su se okupljali određenog dana prije zore pjevajući i slaveći Krista kao Boga i obvezivali se …..

P.S. Ovo sve objašnjava i dokazuje. Kršćani od apostolskih vremena slave Krista kao Boga. Točka!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A kada Jovan Krstitelj kaze "on postade pre mene, jer pre mene bese.. "? Kako je Isus pre njega nastao, kada je Jovan rodjen pre Isusa? Dakle, misli se na njegovu preegzistenciju,

To ti misliš jer slediš teologiju kojoj si naučen i koju jedino znaš. Nisi kriv ti, to je vekovima tako se verovalo.

Ali Jovan samo ukazuje na poreklo u kontekstu proroštva o Njemu. Tako je Isus zaista pre Jovana Krstitelja.

Na taj nacin porices i Elen White i svoju crkvu!

To je kao kada se Boško Obradović poziva na Đinđića pa kaže..eto vidite i on je mislio kao ja. Naravno, kada se izvrne kontekst vremena i poruke sa ciljem da desnica pridobije i onu drugu stranu za svoj cilj.

Niti Elen niti bilo ko nadahnut se ne može zasebno tumačiti van Biblijskog konteksta za Hrista.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Evo povijesnog dokumenta o ovome.

Rimski pisac Plinije Mlađi ili Plinije II (61.-114. god. n. Kr.) u svom djelu ''Epistulae'' (Pisma), Isusa spominje u desetoj knjizi, u pismu broj 96, napisanom 111. god. i upućenom caru Trajanu. U tom pismu pita cara što da radi u procesu progona kršćana što ga je on trebao provoditi kao upravitelj pokrajine Bitinije.

''Nikada prije nisam prisustvovao ispitivanjima o kršćanskim prijestupima. Zbog toga ne znam kako i do kojeg stupnja ih trebam kažnjavati, te kako da o tome vodim zapisnik. Kada su pred mene izvodili neke s optužbom da su kršćani, ja sam ih kao kršćane i kažnjavao. … One koji su bili okrivljeni da su kršćani, ili su bili kršćani, oslobađao sam kad su priznali bogove i čim su pred tvojim likom, koji sam naredio da bude donesen zajedno s kipovima bogova, prinijeli žrtve u tamjanu i vinu i uz to se rugali Kristu; pravi se kršćani ne mogu privoljeti ni na jedan od ovih postupaka. …. Tvrdili su da je sva njihova krivnja ili zabluda u tome što su se okupljali određenog dana prije zore pjevajući i slaveći Krista kao Boga i obvezivali se zakletvom da neće činiti prijestupe, da će se uzdržavati od krađa, grabeži, preljuba, kršenja zadane riječi, itd.
———————————-


Evo gore povijesnog dokumenta koji nisu napisali sami kršćani ili simpatizeri kršćana, nego progonitelj kršćana koji o tome izvještava cara, točno onako kako su stvari stajale. I, što taj ‘opisivač činjenica o kršćanima’, koji ih na temelju toga što su kršćani vjerovali i prakticirali kažnjava ili oslobađa, piše o praksi i vjeri kršćana? I, ……. Što piše Plinije Mlađi o praksi i vjeri kršćana na prijelazu iz prvog u drugo stoljeće? Piše:

Tvrdili su da je sva njihova krivnja ili zabluda u tome što su se okupljali određenog dana prije zore pjevajući i slaveći Krista kao Boga i obvezivali se …..

P.S. Ovo sve objašnjava i dokazuje. Kršćani od apostolskih vremena slave Krista kao Boga. Točka!

Znam, sve to pise u istorijskim dokumentima. Ima jos i puno drugih raznih pisama.. Ali mislis li da ce to njima vredeti?


To ti misliš jer slediš teologiju kojoj si naučen i koju jedino znaš. Nisi kriv ti, to je vekovima tako se verovalo.

Ali Jovan samo ukazuje na poreklo u kontekstu proroštva o Njemu. Tako je Isus zaista pre Jovana Krstitelja.

Boze sacuvaj kako ti izvrces pismo?

Pa Jovane, sta je sa tobom? Lepo ti pise jasno i glasno:

"Koji za mnom ide preda mnom POSTADE, jer prije mene bješe"

---> Dakle POSTADE, ne govori o prorostvu vec o NASTANKU! A ti porices njegovu preeegzistenciju!

Niti Elen niti bilo ko nadahnut se ne može zasebno tumačiti van Biblijskog konteksta za Hrista.

Sta hoces da kazes da ne priznajes to sto je pisala?

Onomad kada sam ti citirao EGW i pokazao da i ona uci da ce verni imati udela u Bozanskoj prirodi Hrista, ti si to izvrnuo navrat na nos, da se covek zapita, pa da li si ti ikada citao tu zenu, ili si sisao sa razuma, ili se glupiras?

Isto je i ovde sada kada si biblijski tekst izvrnuo, coveku dodje da se zapita, pa sta je sa tobom? Toliko i drugih tekstova svedoci ovo isto, da ja stvarno ne znam sta ti je?

Neka ti i Kainos objasni ovo za Elen White, svi adventisti znaju da je i ona ucila da ce Hriscani imati udela u Bozanskoj prirodi!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
"Koji za mnom ide preda mnom POSTADE, jer prije mene bješe"

---> Dakle POSTADE, ne govori o prorostvu vec o NASTANKU! A ti porices njegovu preeegzistenciju!

Rekoh ti, kada imaš predubeđenje o preegzistenciji ti ćeš u tekstovima videti baš to.

Ali ako sagledaš stvari onako kako stoji u svim tekstovima videćeš da može i drugačije da se razume.

Mada opet kažem, ja te Mire potpuno razumem. Niti treba u detalje da ulazim sada sa ovim što govorim, ima vremena za ovu temu. Dovoljno je po malo da ovo razmatramo, jer tema je neisrpna. Videćemo šta se još može razumeti po ovom pitanju. Ja za sada ne kažem da sam potpuno razumeo sve, u fazi sam daljeg razumevanja. Ostavljam svakome da to za sebe razume. Niti smatram da treba da prihvati ovo što ja govorim.

Naše spasenje i posvećenje zavisi od našeg svakodnevnog odnosa sa Bogom. A ja pre svega želim tebi, svima ostalim i sebi da u tome napredujemo svakodnevno.

Božiji mir ti želim.
 
Natrag
Top