Adventizam i Trojstvo [da li su rani adventisti verovali u Trojstvo?]

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
I Jovan pominje Tri koji svedoče na nebu: "Otac, Reč i Duh Sveti". Ja o tome i govorim. Tri entiteta u svom pojavnim obliku.

Ali Isus svojim apostolima ipak kaže: Idite i krstite ih u ime Oca, Sina i Duha Svetog.

A Ivan svjedoči da - Riječ postade tijelom i nastani se među nama (kao Jedinorođenac od Oca Isus Krist). Zašto mrziš Isusa i izbacuješ ga iz biblijskog teksta, a baš za njega apostoli svjedoče da je Bog?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ali Isus svojim apostolima ipak kaže: Idite i krstite ih u ime Oca, Sina i Duha Svetog.

A Ivan svjedoči da - Riječ postade tijelom i nastani se među nama (kao Jedinorođenac od Oca Isus Krist). Zašto mrziš Isusa i izbacuješ ga iz biblijskog teksta, a baš za njega apostoli svjedoče da je Bog?
Ili Reč. Jedno isto. A sama Reč je pojavni oblik jednog od Jahve.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ovo imaš u Bibliji na samom početku. "I biće dvoje JEDNO(EHAD) telo".

Jovane, lepo sam ti objasnio da znacenje reci zavisi od konteksta! Ne moze se rec posmatrati odvojeno! Ovde znaci JEDNO jer je "TELO" srednjeg roda, pa je zato JEDNO! A Bog nije telo, niti je on srednjeg roda, i nije isto znacenje i isti prevod kada se radi o Bogu!

Nijedan ozbiljan lingvista ti nece priznati ovakav prevod! Zato i ne postoje biblije koje ovako prevode! Niti jevreji poznavaoci hebrejskog jezika priznaju ovakvu gramatiku!

Ti mozes da mi ne verujes, a mozes i proveriti. Konsultuj se sa nekim rabinom, ima ih dosta u beogradu, pa ce ti on objasniti da se recenice ne mogu ovako prevoditi!

Isto je i kada se radi o "elohimu", on moze biti i mnozina, ali znacenje zavisi od konteksta! Npr. "Ja rekoh bogovi (elohim) ste". Dakle, zavisi od konteksta i imenice uz koju rec stoji, ako stoji uz imenicu Boga onda je jednina!

Evo, uzmi razlicite prevode, uporedi pa nadji bilo koji prevod da rec "elohim" prevodi u mnozini kada se radi o Jehovi? Neces naci ni jedan prevod da prevodi tako, zato sto to nije pravilno! A nije da se ne moze izraziti na drugim jezicima, moglo je biti prevedeno u mnozini, npr. - JA SAM JEHOVA, TVOJE BOZANSTVO..

Takodje kada se radi o EHAD koju bi ti da prevedes sa JEDNO kada se radi o Bogu. To nije moguce!

Ja znam sta pricam, a ti ne shvatas kako se prevodi.. Zato treba da popricas sa nekim ko poznaje gramatiku..

Ne, ne smije i neće to Jovan reći. A ne smije od onoga pod čijom je vlašću, od onoga tko ga je prevario i uvjerio ga da je Isus samo čovjek.

Evo pitacu Jovana ponovo, neka prizna Isusa Hrista za Svemoguceg Boga, neka izjavi -

ISUS JE MOJ BOG, STVORITELJ NEBA I ZEMLJE! SVEMOGUCI! JA GA PRIZNAJEM KAO SVOG LICNOG SPASITELJA!


Ako to izjavi, ja ga vise necu zvati antitrinitarijancem , koliko god bilo suprotno nase shvatanje..

Ali ti garantujem, da on to ne moze Izjaviti, ne sme preko usana prevaliti! Strah ga je to izgovoriti! Jer je vodjen drugim duhom!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Odlično. Bog ti je Otac, Sin i Duh Sveti. Evo ga, potvrdi ti Trojstvo. Sada još Kainosu, tripi i Laodikeji ovo objasni i vrati ih vjeri crkve.

Tragicno je sto su oni i od svoje crkve otpali! Svi do jednog.. Tako ja vise ne smatram da razgovaram sa adventistima.. Odrekli su se i Isusa Hrista!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Tragicno je sto su oni i od svoje crkve otpali! Svi do jednog.. Tako ja vise ne smatram da razgovaram sa adventistima.. Odrekli su se i Isusa Hrista!

Strašno ljude truje taj njihov “duh proroštva”. A to je zapravo duh oholosti, koji ih uvjerava da su oni najpametniji, vidjesmo pametniji i od Isusa. Taj duh ih uvjeri da su njima sve tajne otkrivene, pa onda oni mogu i datume Isusova dolaska računati i najavljivati. A glavna zadaća koju dobiju od toga ‘duha trovača’ je nasrtanje na Kristovu crkvu najgorim bljuvotinama.

Neka im Bog razum vrati.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Bog ti je Otac, Sin i Duh Sveti. Evo ga, potvrdi ti Trojstvo.

Otac, Sin i Duh Sveti su pojavni oblici. Baš zato i jesu definisani ovim izrazima. Ali to nije Božanska realnost. Zato Sin i Duh Sveti nije Božanstvo već pojavni oblik ispražnjen od Božanstva. Da bi mogao obitavati u stvorenom svetu.

Recimo kada pomenjemo "Reč" u Jovanu 1,1-3 ta Reč je posrednik u stvaranju. Dakle, ono je posrednik jer u direktnom Božijem pristustvu ništa ne može opstati. Zato Reč mora takođe biti ispražnjena od Božanstva da bi stvaralo a stvoreno opstalo.

Ovde znaci JEDNO jer je "TELO" srednjeg roda, pa je zato JEDNO!

Ne, Mire, nego JEDNO jer čini sastav od dva(dvoje je JEDNO).

Konsultuj se sa nekim rabinom, ima ih dosta u beogradu, pa ce ti on objasniti da se recenice ne mogu ovako prevoditi!

Nema potrebe, tekst je jasan. U ovom slučaju je potpuno jasno da je ovo pluralna jednina. Možeš proveriti i ostale tekstove u Bibliji ividećeš na kojim sve mestima je ovo pluralna jednina. Zavisno od konteksta a ovde je kontekst jasan.

Evo, uzmi razlicite prevode, uporedi pa nadji bilo koji prevod da rec "elohim"

Mire, nisam pominjo elohom..već echad(ehad).
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Bog ti je Otac, Sin i Duh Sveti. Evo ga, potvrdi ti Trojstvo.

Otac, Sin i Duh Sveti su pojavni oblici. Baš zato i jesu definisani ovim izrazima. Ali to nije Božanska realnost. Zato Sin i Duh Sveti nije Božanstvo već pojavni oblik ispražnjen od Božanstva. Da bi mogao obitavati u stvorenom svetu.

Znači, Otac ti je Božanstvo, a Sin i Duh Sveti nisu Božanstva!?!? Ti dakle zagovaraš ‘Trio’, koji sadrži jedno Božanstvo, Oca, i dva ‘transbožanstva’ fluidna božanstva - Isus i Duh Sveti!?!?

P.S. Moram priznati da ti je interesantno, ali i glupo.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Otac u tom poretku stvari je najviši(ali zato kažem to su pojavni oblici a ne Božanska realnost). Ideja Trojstva upravo greši u tome što ove pojavne oblike uzima zdravo za gotovo za Božanske realnosti. Pa onda iz toga i izvodi pogrešne zaključke.

Da li je intereantno ili glupo, to je nevažno. Važno je da se sledi dosledno ideja iz Biblije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne, Mire, nego JEDNO jer čini sastav od dva(dvoje je JEDNO).

Covece, lingvista ne sme da zalazi u teologiju, inace bi prevod bio teoloski! A ti se ovde bavis teologijom. Kakve veze teologija ima sa prevodjenjem?

TELO je srednjeg roda, Bog nije! Ne mozes prevesti Boga kao JEDNO! Navedi mi bilo koji prevod koji prevodi Boga kao JEDNO? To ne postoji! Zato sto je to teoloska manipulacija i izmisljotina!

Sto je rekao Slap, vi sve znate, pa znate i kako se tacno prevodi, a pojma o hebrejskom nemate! I to je vas egoizam..

Nema potrebe, tekst je jasan. U ovom slučaju je potpuno jasno da je ovo pluralna jednina.

To je egoizam, ti sve znas i ti si u pravu, a pojma o hebrejskom nemas! Ne moze se prevoditi tako, to kazu lingvisti! Nijedan prevod ne prevodi Boga kao "jedno"! Gramaticki je nemoguce!

Možeš proveriti i ostale tekstove u Bibliji ividećeš na kojim sve mestima je ovo pluralna jednina

Covece kakve veze imaju drugi tekstovi? Uvek kada ta rec stoji uz imenicu Bog, uvek ali uvek se prevodi kao JEDAN! Gramaticki je nemoguce prevesti kao JEDNO!

Zato nijedan prevod tako ne prevodi!

Zavisno od konteksta a ovde je kontekst jasan.

Pa u zavisnosti od konteksta se i prevodi, kada se radi o TELU, ono je srednjeg roda i onda jeste JEDNO, ali kada se radi o Bogu onda je JEDAN! Rec EHAD se prevodi u zavisnosti od konteksta, kako si i sam rekao!

Sta lupetas ovde gluposti?

Ajde mi navedi bilo koji prevod da prevodi Boga kao JEDNO???

To sto pricas je teoloska manipulacija, to rade ljudi koji pojma nemaju s hebrejskim, izvlace reci van konteksta i lupaju gluposti kao i ti!

Mire, nisam pominjo elohom..već echad(ehad).

Isti slucaj je i sa recju "elohim"! Isto vadite van konteksta tu rec i tvrdite da ona oznacava mnozinu! Ne oznacava mnozinu kada se radi o Bogu! U nekim drugim kontekstima jeste mnozina ali nije kada se nalazi uz imenicu Bog! Hebrejske reci se uvek posmatraju u okviru konteksta a ne van njega kao sto vi radite kada zelite teoloski da poentirate! Jedan judejin ili rabin se smeje na ovakve stvari! Kako vas nije sramota da sebe kompromitujete? A to je inace protestantska manipulacija, americka! Takvih bezveznih tvrdnji i igranja recima nema kod nas..


Ponovicu pitanje, i ovo je vaznije od svega:

Da li mozes izjaviti ovde pred svima, i glasno izgovoriti:

ISUS JE SVEMOGUCI BOG, ON JE MOJ BOG I SPASITELJ???
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top