Adventisti

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac
Kolosani 2:16 spominje sve ono na sta su jevreji pokusavali da sablazne hriscane.
To su bili razni praznici,ali se spominju cak i "mladine".Koje se to mladine praznuju?
[SUP]16[/SUP] Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote.
Sto se tice jela i pica,neki dozvoljavaju da se pije,a neki ne,neki jedu i zivotinjsku hranu,a drugi ne.
Tako da je kontekst veoma jasan.Ne govori se o jelu i picu za posebne praznike,kao sto je subota,vec uopste,svakodnevno.
Mozda su mogli da postave jos neko pitanje za sablaznjavanje,ali ovo je dosta.

Zdravo cika Miko
Dal je slavljenje subote vaznije od ljubavi prema Bogu i prema bliznjem?
E ,u tom sam smislu i kazao da nije sve u suboti,da je se ne treba drzati ko pijan plota.
Ima mnogo precih stvari,koje su potkrepljene iz Kolosana 2:16 sto sam naveo.
Secas li se dal je Jehova naredio Adamu i Evi da slave subotu???
Ako jeste ,kazi gde im je to zapovedio ,voleo bi to da procitam.
Kolko je vremena proslo od Adama i Eve pa do Mojsija i Izraelaca?
Da nije to mozda rekao Avramu?,Isaku,Jakovu da slave subotu?
Zasto tek Mojsiju?
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Sve lepo radi samo je ovaj forum u haosu, neka muzika pa smetnje, hakeri tako se ne bori protiv istine. Sve se desilo kad sam malo spomenuo adventiste alo ako ovako pokušavate da prikrijete istinu neće vam uspeti.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ово са Колошанима траје и траје...

Невероватно је да баш нико не може да повеже конце и да коначно прикупи материјал да се то са Колошанима прекине. Ја ћу пробати, нек ми је Бог у помоћи. И то не да браним Адвентисте, већ због истине и само ње ради. Иначе, не мора нико да постане вегетаријанац, то нико не тражи од било кога (ја се говеђих кобасица не одричем, а ви како вам воља). Да кренем од онога шта нам наш Павле полако уводи у првој глави:


7. Као што и дознасте од Епафраса, љубазног нашег другара у служењу, који је за вас верни слуга Христов,
8. Који нам и јави вашу љубав у духу.

9. Тога ради и ми од оног дана како чусмо не престајемо за вас молити се Богу и искати да се испуните познањем воље Његове у свакој премудрости и разуму духовном,

10. Да живите пристојно Богу на свако угађање и у сваком добром делу да будете плодни, и да растете у познању Божијем,

11. Јачајући сваком снагом по сили славе Његове, и у сваком трпљењу и дугом подношењу с радошћу;

12. Захваљујући Богу и Оцу, који нас призва у део наследства светих у виделу;

13. Који нас избави од власти тамне, и премести нас у царство Сина љубави своје,


Дакле, Колошани као и остали незнобошци прихватају јеванђеље и полако почињу да духовно јачају тако што их апостоли и њихови посланици уче како да живе пристојно и да буду плодни у добрим делима и у познању (упознавању) Бога. Како упознати Бога него преко Старог завета и јеванђеља Христовог, како да уопште схвате ко је Исус Христ. То важи и дан данас. Сви би да знају шта се открива у Откривању, а ништа им живо није јасно. Наравно, свака слика или појава у Откривењу је из Старог завета, што значи: ако не знаш одакле, крени од почетка. Тако ћеш поново доћи на исто, али са знањем шта је шта. Да не дужим.

20. И кроза Њ да примири све са собом, умиривши крвљу крста Његова, кроза Њ све, било на земљи или на небу. 21. И вас који сте некад били одлучени и непријатељи кроз помисли у злим делима,

22. А сад вас примири у телу меса Његовог смрћу Његовом, да вас свете и без мане и без кривице изведе преда се;

23. Ако само останете у вери утемељени и тврди, и непокретни од наде јеванђеља, које чусте, које је проповедано свој твари под небом, коме ја Павле постадох слуга.


Да би нешто могло да се опише као зло дело, мора да постоји закон који осуђује то исто дело. Да би се нешто описало као мана, мора да се покаже врлина. Е, ту се хришћани разликују од Јевреја у оно време и ту је центар Христове науке. По Старом завету се за сваки грех приносила жртва, кажњавало за сваки преступ на овај или онај начин, а нико није у ствари чинио по вољи Божијој иако је закон на месту (савршен). Код нас хришћана које Господ научи како треба чинити, на прво место иду ВРЛИНЕ, а не кажњавање мана. То нам је опроштено Христовом жртвом. Ако ја истичем своју врлину, мана ће нестати. Ако ја имам само чисте мисли, оне зле ће полако нестати и неће им се наћи места. Значи чини добро стално, а на зло више нећеш ни помишљати јер постајеш нови човек који је сахранио старог. То не значи да закон више не постоји, само здравом вером и чињењем добрих дела ми нећемо грешити и закон неће важити за нас (нећемо се огрешити о закон). Зато многи говоре да нема више закона мислећи да могу да раде шта им падне по злим мислима. Е, тад има закона.


Не греши - нема закона
Чини добро и веруј и надограђуј се у свакој врлини - нећеш грешити јер те грех више не интересује и не вуче - нема закона. Наравно, Духом ћеш напредовати ка савршенсту.

Греши - има закона
Осуђује те одређена ставка закона и тада закон оживљава.

24. Сад се радујем у свом страдању за вас, и довршујем недостатак невоља Христових на телу свом за тело Његово које је црква,25. Којој ја постадох слуга по наредби Божијој која ми је дана међу вама да испуним реч Божију,
26. Тајну која је била сакривена од постања света и нараштаја, а сад се јави светима Његовим,

27. Којима Бог науми показати како је богата слава тајне ове међу незнабошцима, које је Христос у вама, нада славе;

28. Ког ми проповедамо саветујући сваког човека, и учећи свакој премудрости, да покажемо сваког човека савршеног у Христу Исусу.

29. Зашто се и трудим и борим по Његовој моћи која у мени силно чини.


"за тело Његово које је црква" - ово је ван онога што ми је циљ, али да остане због некога ко можда и прочита мој пост, а не разуме шта је Христ мислио када је рекао да једемо тело Његово. Треба да будемо део његове цркве (не мислим на било коју деноминацију, већ на једну једину Христову и апостолску Цркву).

Павле каже да довршује недостатак невоља Христових, значи довршава посао који је Христ започео страдањем и жртвом, тако што ће и он страдати за пример осталим људима који ће приступити телу Христовом - цркви. Такође понавља како су апостоли учили људе мудрости и саветовали да постану савршени - да не греше више. То је могло само ако их науче закону Божијем и Христовим заповестима и упутствима. Сада прелазим на фамозну другу главу.

1. Хоћу дакле да ви знате колику борбу имам за вас и за оне што су у Лаодикији и у Јерапољу, и за све који не видеше лице моје у телу, 2. Да се утеше срца њихова, и да се стегну у љубави, и у сваком богатству пуног разума, на познање тајне Бога и Оца и Христа,

3. У којој је све благо премудрости и разума скривено.

4. А ово говорим, да вас нико не превари слатким речима.

5. Јер ако телом и нисам код вас, али сам духом с вама, радујући се и видећи ваш ред и тврђу ваше вере у Христа.

6. Како дакле примисте Христа Исуса Господа онако живите у Њему,

7. Укорењени и назидани у Њему и утврђени вером као што научисте, изобилујући у њој захвалношћу.


Овде Павле на почетку казује да води борбу за Колошане, оне у Лаодикији и Јерапољу. Какву то борбу води? Наравно да води борбу против неког лажног учења или оспоравања хришћанског учења. Зато их и теши и јуначи да не поклекну неким слатким речима (неком лажном учењу које улази кроз слаткоречивост). Зато им и каже да наставе да живе онако како су их првобитно апостоли научили, тј. да не прихвате то ново учење (слатке речи). Још их бодри да буду тврди у вери и непоколебљиви пред тим учењем.

Сад директно описује ко шири то учење, тј. ко су ти слаткоречиви (није ми јасно како се људи хватају за реченицу, а да не погледају остало пре и после тога):

8. Браћо! Чувајте се да вас ко не зароби филозофијом и празном преваром, по казивању човечијем, по науци света, а не по Христу.
9. Јер у Њему живи свака пунина Божанства телесно.

10. И да будете испуњени у Њему који је глава сваком поглаварству и власти;

Даље говори како се наставља старозаветни савез обрезањем новог Израиља, али обрезањем Христовим, а не физичким као што је било до тада. Уместо одбацивања дела тела ми одбацујемо цело тело које је грешило, тј. одбацујемо грех потпуно, а не као они што су стално грешили па после приносили жртве животињске. Значи тако су могли да греше непрестано, важно је само да наставе да приносе невине жртве - ужас. Пошто је највећа жртва принета и сви греси опроштени, ми престајемо на даље да грешимо ("Ни ја те не осуђујем, иди, и одселе више не греши.").

11. У коме и обрезани бисте обрезањем нерукотвореним, одбацивши тело греха месних обрезањем Христовим;

12. Закопавши се с Њим крштењем, у коме с Њим и устасте вером силе Бога који Га васкрсну из мртвих.

13. И вас који сте били мртви у гресима и у необрезању тела свог, оживео је с Њим, поклонивши нам све грехе,

14. И избрисавши писмо уредбе која беше против нас, и то узевши са среде прикова га на крсту;

15. И свукавши поглаварства и власти изведе их на углед слободно, и победи их на њему.


Овде врло снажно описује како је Христ укинуо закон (уредбе везане за обрезање) тако што је положио савршену жртву и једном заувек нам би опроштен сваки грех који починисмо. Чак каже поклоњен грех, значи да нећемо бити кажњени за своје грехе, већ нам их опрашта као ни да нису ни постојали. Победио је уредбе које нас терете за наше грехе тако што их је приковао на крст. Својим жртвовањем на крсту је победио, нама је опроштено без казне, а пошто је цена за грех смрт, победио је - смрт. Зато по васкрсењу нећемо бити осуђени ако ту жртву прихватимо и нећемо доживети другу смрт, већ ћемо добити дар - живот вечни.


16. Да вас дакле нико не осуђује за јело или за пиће, или за какав празник, или за младине, или за суботе;

17. Које је све било сен од оног што хтеде да дође, и тело је Христово.

18. Нико да вас не вара по својој вољи изабраном понизношћу и службом анђела, истражујући и шта не виде, и узалуд надимајући се умом тела свог,

19. А не држећи се главе, из које је све тело с помоћу зглавака и свеза састављено, и расте за раст Божји.

Павле говори Колошанима (а и нама) да нико не може да их осуђује што нису држали уредбе што се тиче јела и пића, што нису празновали празнике, због младина (млад месец, обележава се и код хришћана као и код Јевреја, али због паганских обичаја ложења ватре и безумног понашања укинуто је на 5 или 6 васељенском сабору, па се уместо тога молило у цркви или домовима), и на крају због непоштовања суботе. Нико не може да нас осуђује што нисмо држали све то док смо били незнобошци! Све је опроштено, али то не значи да треба да наставимо да кршимо заповести и уредбе. Ако нам је сваки грех опроштен, не значи да нам је на даље дозвољено да грешимо.

Да сведем на световни ниво. Ако возиш ауто и то прекомерном брзином, а то све убележи полицајац па те заустави, онда пробаш да му објасниш како си журио и сл., или га замолиш да ти опрости тај пут. Ако ти и опрости и не наплати казну, да ли то значи да треба да после тога поново возиш прекомерном брзином јер ти је опростио? Не, и само не!



20. Ако дакле умресте с Христом стихијама света, зашто се као живећи у свету препирете:

21. Не дохвати се, не окуси, не опипај; које је све на погибао ономе који чини,

22. По заповестима и наукама људским?

23. Које је само по речи премудрост самовољно избране службе и понизности и нештеђења тела, не за част какву, за пуњење тела.

Ако, дакле, умресмо са Христом, тј. убисмо старог човека који се водио световним стварима и чинио онако како му је било по жељи, зашто се уопште препиремо око уредби? Ми смо се греха одрекли, не једемо гадости, не додирујемо нечистоће које су на нашу погибао, зато и не треба о њима да се расправљамо. Ми смо изнад тога јер нас то и не интересује више као што је пре него што постасмо хришћани. Што да се уопште оптерећујемо? Шта треба, ми поново да уводимо нове уредбе које то осуђују(По заповестима и наукама људским?)? Па зар их није Христ приковао за крст да нас ослободи и да нам се опрости? То опет не значи да су дозвољеное и да можемо да се прљамо (које је све на погибао ономе који чини), већ освећујемо.

Толико о томе, надам се да сам успео оно што ми је било да помогнем да се коначно разјасни прича око Посланице Корићанима уз помоћ Божију. Ако ли сам негде и погрешио, прихватам и исправљам. Нити сам свезнајући, нити најмудрији. Зато су шансе и да нешто нисам добро објаснио.

За крај је трећа глава савршена, односи се на све нас. Молим вас да престанемо са препуцавањем и осуђивањем јер сви смо исти пред Богом и сви овде смо Христови, па зато ако неко и греши, не осуђујте га него му помозите да разуме и да иде ка савршенству. То је наш задатак и тако нам је речено да радимо, само смо тада у заједници са Христом и део Цркве, тј. тела Христовог.

1. Ако дакле васкрснусте с Христом, тражите оно што је горе где Христос седи с десне стране Бога.
2. Мислите о ономе што је горе а не што је на земљи.
3. Јер умресте, и ваш је живот сакривен с Христом у Богу.
4. А кад се јави Христос, живот ваш, онда ћете се и ви с Њиме јавити у слави.

5. Поморите дакле уде своје који су на земљи: курварство, нечистоту, сласт, злу жељу и лакомство, које је идолопоклонство;
6. За које иде гнев Божји на синове противљења;
7. У којима и ви некада хођасте кад живесте међу њима.
8. А сад одбаците и ви то све: гнев, љутину, пакост, хуљење, срамотне речи из уста својих.

9. Не лажите један на другог; свуците старог човека с делима његовим,
10. И обуците новог, које се обнавља за познање по обличју Оног који га је саздао:
11. Где нема Грка ни Јеврејина, обрезања ни необрезања, дивљака ни Скита, роба ни слободњака, него све и у свему Христос.
12. Обуците се дакле као избрани Божији, свети и љубазни, у срдачну милост, доброту, понизност, кротост, и трпљење,
13. Сносећи један другог, и опраштајући један другом ако има ко тужбу на кога: као што је и Христос вама опростио тако и ви.
14. А сврх свега тога обуците се у љубав, која је свеза савршенства.
15. И мир Божји да влада у срцима вашим, на који сте и позвани у једном телу, и захвални будите.
16. Реч Христова се богато усели међу вас, у свакој премудрости учећи и саветујући сами себе са псалмима и појањем и песмама духовним, у благодати певајући у срцима својим Господу.
17. И све шта год чините речју или делом, све чините у име Господа Исуса Христа хвалећи Бога и Оца кроза Њ.
18. Жене! Слушајте своје мужеве као што треба у Господу.
19. Мужеви! Љубите жене своје и не срдите се на њих.
20. Децо! Слушајте родитеље своје у свачему; јер је ово угодно Господу.
21. Очеви! Не раздражујте деце своје, да не губе воље.
22. Слуге! Слушајте у свему своје телесне господаре, не само пред очима радећи као да људима угађате, него у простоти срца, бојећи се Бога,
23. И све шта год чините, од срца чините као Господу, а не као људима: Кол. 3:17
24. Знајући да ћете од Господа примити плату наследства; јер Господу Христу служите.
25. А који скриви примиће шта је скривио: и нема гледања ко је ко.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Evo jos pitanja u vezi praznovanja Subote.
Kome je i kada data zapoved da praznuje Subotu?
Zasto nakon skoro 3000 godina od Adama i Eve,pa cak i Avrama,Isaka i Jakova?,tek Izraelu pod Mojsijem?
Znate li koja je bila kazna za one koji ne drze subotu???Kamenovanje do smrti?
A da ne duzim evo i jednog od razloga zasto je tek Mojsiju dato da slavi subotu.
5.Moj 5:13-15
[SUP]13[/SUP] Šest dana radi i svršuj sve poslove svoje
[SUP]14[/SUP] A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; nemoj raditi nikakav posao ni ti, ni sin tvoj ni kći tvoja, ni sluga tvoj ni sluškinja tvoja, ni vo tvoj ni magarac tvoj, niti koje živinče tvoje, ni došljak koji je kod tebe, da bi se odmorio sluga tvoj i sluškinja tvoja kao i ti.
[SUP]15[/SUP] I pamti da si bio rob u zemlji misirskoj, i Gospod Bog tvoj izvede te odande rukom krepkom i mišicom podignutom. Zato ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da svetkuješ dan od odmora.
I sta reci posle svega ovoga???
Izgleda da je kod vas ovo prva zapoved....
:)
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ма, није. Поента целе расправе нису ни Јевреји, ни Адвентисти. Само Бог и Бог и нико други. Све је то Њему битно. Баш то каменовање, давање у ропство на по 500 година јер су ти исти Јевреји које неко мрзи, не знам зашто, престали да држе суботу и прелазили на Вавилонску недељу - дан сунца. Имаш описивање како су се у храму окретали на исток и чекали излазак Сунца да се поклоне. То имаш и дан данас.

2. Мојсијева, глава 35

2. Шест дана да се ради, а седми да вам је свет, субота почивања Господњег; ко би радио у тај дан, да се погуби.
3. Ватре не ложите по становима својим у дан суботни.
....
17. То је знак између мене и синова Израиљевих довека; јер је за шест дана створио Господ небо и земљу, а у седми дан почину и одмори се.

[FONT=&amp]Исаија, глава 58[/FONT]
[FONT=&amp]13. Ако одвратиш ногу своју од суботе да не чиниш шта је теби драго на мој свети дан, и ако прозовеш суботу милином, свети дан Господњи славним, и будеш га славио не идући својим путевима и не чинећи шта је теби драго, ни говорећи речи,

[/FONT][FONT=&amp]Језекиљ, глава 20[/FONT]
[FONT=&amp]12. И суботе своје дадох им да су [/FONT][FONT=&amp]знак[/FONT][FONT=&amp] између мене и њих да би знали да сам ја Господ који их посвећујем.[/FONT]

[FONT=&amp]
[/FONT]Ако ти није јасно зашто је Христ имао дванаест ученика, сети се колико племена има Јаков. Баш дванаест, јер Христ је Нови Израел, нови савез је са њим склопљен и са свима који га следе. Поента о 144 000 је следећа:

Откривење, глава 74. И чух број запечаћених, сто и четрдесет и четири хиљаде запечаћених од свих колена синова Израиљевих. Иса. 4:2, Откр. 9:16, Откр. 14:1
5. Од колена Јудиног дванаест хиљада запечаћених; од колена Рувимовог дванаест хиљада запечаћених; од колена Гадовог дванаест хиљада запечаћених;


...набрајају се племена синова Јакова, 12 х 12 000, тј. Израиља. Нема логике да постоји мржња према Јеврејима због прогона хришћана, када су Римљани чинили (и чине) свакаква мучења и болесна убијања вековима, па их слабо и помињемо. Одатле је и потекла идеја да се престане са "јудаисањем" и да се субота пребаци у недељу, да Васкрс буде након Пасхе итд. Само да се изгуби веза са "јудаисањем".

Не постајеш Адвентиста ако слушаш Бога и његове заповести. Мислиш ли да може да се измени заповест: Не убиј. Никада! И да ли може било која друга? Никада. Па што је баш та заповест сметња? Јер само та заповест дефинише народ Божији. Мртав човек може да држи све заповести са почетком: не чини, будисти могу да држе скоро све, и да не набрајам сад. Христ није укинуо суботу, већ је у суботу (чији је господар) чинио добра дела, извлачио људе из канџи сотоне.

Е, сад. Нико никога не може натерати да се нечега држи. Све је на нашој савести. Сваки писмен човек може да прочита, а сад што ми бранимо заједницу којој припадамо па заваравамо и оно што нам је пред очима, то је друга ствар. Отуда и речи да се Вавилон напусти (лажна учења). Име Цркве је злоупотребљено и превише, у име Цркве и Бога је световна црква прогонила и убијала, водила ратове и сл. Свако ко тврди да је једина црква је сумњив, јер једина Црква је она где је Христ првосвештеник, а ми овде смо раштркани по целој планети, док нас Господ не сакупи. Зато не ваља да постоје предрасуде према другим деноминацијама, тачније према људима који су у њима. На нама је да се издигнемо од тих предрасуда које нам усађују, те ови су секташи, они су овакви-онакви, све то не води до Христа.


Исаија, глава 66
22. Јер као што ће нова небеса и нова земља, што ћу ја начинити, стајати преда мном, вели Господ, тако ће стајати семе ваше и име ваше. Иса. 51:16, 2 Пет. 3:13, Откр. 21:1
23. И од младине до младине, и од суботе до суботе долазиће свако тело да се поклони преда мном, вели Господ. Псал. 65:2, Зах. 14:16
24. И излазиће и гледаће мртва телеса оних људи који се одметнуше од мене; јер црв њихов неће умрети и огањ њихов неће се угасити, и биће гад сваком телу.

Младина је млад месец и то је обележавано и у хришћанству док се није изгубило као и много тога пред паганским и световним измишљотинама. Значи, на самом крају то ће се десити, па сад ако је неком то драго или није, ја ту не могу ништа...

27. Али кад ти проговорим, отворићу ти уста, и казаћеш им: Овако вели Господ Господ; ко ће слушати, нека слуша, а ко неће слушати, нека не слуша: јер су дом одметнички.

Дом одметнички - дом побуњенички, који се противи Божијој вољи. Ми када се противимо некој заповести, не противимо се онима који је бране, него се противимо Ономе који је ту заповест одредио и дао.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Sve je to lepo sto si napisao,ali mi govorimo ovde o suboti kao danu obozavanja,ili odmora.
Skoro 3000 godina,za Boga je ta subota bila potpuno nevazna.Tek nakon ropstva u Egiptu,Bog im je zapovedio da 7dan odmaraju.
U Egiptu su radili non stop svih 7 dana bez odmora.
To je ucinio da im olaksa zivot ,a ne radi sebe.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pitanje za RIS-a

O kojim zapovestima Bog govori kada kaze za Avrama da je odrzao zapovesti..pazi ovde se radi o vremenu pre davanja zapovesti Mojsiju..?

I sledece, Ti i Jehowini svedoci kazete da je smrtna kazna u starom zavetu za nepostovanje subote bila kamenovanje, i zato mi ne treba da postujemo subotu.

U redu, smrtna kazna je primenjivana i za preljubu...da li mislis da mi danas treba da cinimo preljube i da je to dozvoljeno..?

Kao dokaz moze se dati sledeci biblijski tekst gde Bog kaze u vezi zene koja ucini preljubu sledece: `UBIj KURVU NE DAJ JOJ DA ZIVI..

Nadam se da neces izbeci da odgovoris...
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac
slavljenje subote je dano Izraelcima TEK preko Mojsija
Da je subota tolko bitna ,zapovedio bi Adamu i Evi da je drze,ili Noju,Avramu,Isaku,Jakovu...Tek Mojsiju.
U znak secanja na egipatsko ropstvo kad su radili non stop dao im je subotu kao dan odmora,za njihovo dobro,a ne radi sebe.
5.Moj 5:13-15
[SUP]13[/SUP] Šest dana radi i svršuj sve poslove svoje
[SUP]14[/SUP] A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; nemoj raditi nikakav posao ni ti, ni sin tvoj ni kći tvoja, ni sluga tvoj ni sluškinja tvoja, ni vo tvoj ni magarac tvoj, niti koje živinče tvoje, ni došljak koji je kod tebe, da bi se odmorio sluga tvoj i sluškinja tvoja kao i ti.
[SUP]15[/SUP] I pamti da si bio rob u zemlji misirskoj, i Gospod Bog tvoj izvede te odande rukom krepkom i mišicom podignutom.
Zato ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da svetkuješ dan od odmora.

Zar ti ovde u samoj Bibliji ne pise lepo razlog???,zar ti to nije dovoljno???
:)
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Laodikejac
slavljenje subote je dano Izraelcima TEK preko Mojsija
Da je subota tolko bitna ,zapovedio bi Adamu i Evi da je drze,ili Noju,Avramu,Isaku,Jakovu...Tek Mojsiju.
U znak secanja na egipatsko ropstvo kad su radili non stop dao im je subotu kao dan odmora,za njihovo dobro,a ne radi sebe.
5.Moj 5:13-15
[SUP]13[/SUP] Šest dana radi i svršuj sve poslove svoje
[SUP]14[/SUP] A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; nemoj raditi nikakav posao ni ti, ni sin tvoj ni kći tvoja, ni sluga tvoj ni sluškinja tvoja, ni vo tvoj ni magarac tvoj, niti koje živinče tvoje, ni došljak koji je kod tebe, da bi se odmorio sluga tvoj i sluškinja tvoja kao i ti.
[SUP]15[/SUP] I pamti da si bio rob u zemlji misirskoj, i Gospod Bog tvoj izvede te odande rukom krepkom i mišicom podignutom.
Zato ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da svetkuješ dan od odmora.

Zar ti ovde u samoj Bibliji ne pise lepo razlog???,zar ti to nije dovoljno???
:)

Isus je cesto radio subotom i verske vodje su ga pitale zasto ako je sin Boziji a Isus je rekao:
Nije covek stvoren radi subote vec subota radi coveka


subota je bila samo priprema pred nedelju neispunjen zavet koji se ispunio novim kao i pasha taj praznik ne treba da slavimo jer nismo jevreji pa cak ni oni jevrejskog porekla vere Hriscanske pasha je bila samo neispunjen zavet koji se izpunio novim to jest praznik pripreme za vaskrs

nadam se da ste razumeli
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisi Dobro shvatio sustinu subote, procitaj ponovo izvestaj o stvaranju, i vidi da je syubota stvorena jos u raju, i da je Bog posvetio za svetu upotrebu, kome nego prvim ljudima.

U cetvrtoj zapovesti lepo pise da je subota simbol stvaranja ``JER JE ZA SEST DANA STVORIO GOSPOD NEBO I ZEMLJU NORE I IZVORE VODENE, A U SEDMI DAN POCINU.
ZATO JE BLAGOSLOVIO GOSPOD DAN OD ODMORA I POSVETIO GA.

Bog je kasnije izrekao to u vezi izlaska iz Egipatskog ropstva, ali to nema veze sa pravim znacenjem subote.
U jednom drugom tekstu u prorocima Bog na subotu primenjuje i pojam posvecenja, DRZITE SUBOTU DA ZNATE DA SAM JA GOSPOD KOJI VAS POSVECUJEM.

Prema tome, osim Boga kao stvoritelja, subota ukazuje i na Boga koji posvecuje svoj narod, koga on spasava iz ropstva greha koji je prikazan Misirskim ropstvom, itd.

Kao sto sam pretpostavio, ipak si izbegao odgovore na moja pitanja, jer u sustini ih i nemas...jel tako...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top