Adventisti

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac
Ne pise li u Bibliji da je Bog pocinuo u sedmi dan?
Ako je pocinuo u 7 dan,kad mu je zapoceo 8???
Da li smo mi u 8 Bozjem dan ili 8.milijarditom Bozjem danu?
Ako je ovo danas neki n.Bozji dan?
zasto se ponovo spominje Bozji 7 dan? zasto se o njemu pise u Jevrejima 4:4-6
[SUP]4[/SUP] Jer negde reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
[SUP]5[/SUP] I na ovom mestu opet: Neće ući u pokoj moj.
[SUP]6[/SUP] Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre javljeno ne uđoše za neposlušanje.....
Ako je Bozji dan doslovan dan od 24 sata,kako to da neki treba da udju u taj SEDMI Bozji dan..,
nisu jos ni rodjeni,pa cak nije bilo ni EVE!!!
Kad ovo budes razumeo ,onda ces lakse prihvatiti objasnjenje i za Kolosane 2:16
[SUP]16[/SUP] Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Laodikejac
Ne pise li u Bibliji da je Bog pocinuo u sedmi dan?
Ako je pocinuo u 7 dan,kad mu je zapoceo 8???
Da li smo mi u 8 Bozjem dan ili 8.milijarditom Bozjem danu?
Ako je ovo danas neki n.Bozji dan?
zasto se ponovo spominje Bozji 7 dan? zasto se o njemu pise u Jevrejima 4:4-6
[SUP]4[/SUP] Jer negde reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
[SUP]5[/SUP] I na ovom mestu opet: Neće ući u pokoj moj.
[SUP]6[/SUP] Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre javljeno ne uđoše za neposlušanje.....
Ako je Bozji dan doslovan dan od 24 sata,kako to da neki treba da udju u taj SEDMI Bozji dan..,
nisu jos ni rodjeni,pa cak nije bilo ni EVE!!!
Kad ovo budes razumeo ,onda ces lakse prihvatiti objasnjenje i za Kolosane 2:16
[SUP]16[/SUP] Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote


Bog je pocinuo u sedmi dan na kraju stvaranja, dakle na kraju sestog dana, odnosno u petak uvece, i po tom primeru uspostavio je sedmicni ciklus covecjeg rada u sedmici od sest dana, i odmora u subotu, sto doslovno pise i u cetvrtoj Bozjoj zapovesti u 2 knjizi Mojsijevoj 20 poglavlju.

Sto se tice Jevrejima poslanice, ona u globalu govori o nepostovanju subote od strane Jevreja za vreme Mojsija i Isusa Navina, kada oni zbog nepostovanja ovog Bozjeg svetog dana odmora nisu mogli uci u obecanu zemlju, i u taj vecni Bozji odmor.
Iz tog razloga Bog govori o jednom drugom danu, odnosno o Hristovom drugom dolasku kada ce Bozji narod konacno uci u obecanu zemlju, odnosno u nebeski Hanan, i vecni mir.

Apostol Pavle savetuje da ne krenemo primerom iste neposlusnosti kao Jevreji onoga vremena koji zbog nepostovanja Bozje zapovesti o suboti nisu mogli uci u obecanu zemlju, vec da udjemo u subotni mir, kako bi mogli uci u nebesko carstvo.
Prema tome, u tom kontekstu Subota postaje jedan od jasnih Bozjih uslova spasenja, i zlatna karta za ulazak u Bozje carstvo slave.

Tekstovi koje si citirao upravo potvrdjuju ovo gore napisano:

`Jer negde reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
I na ovom mestu opet: Neće ući u pokoj moj.
Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre javljeno ne uđoše za neposlušanje.....
Ako je Bozji dan doslovan dan od 24 sata,kako to da neki treba da udju u taj SEDMI Bozji dan..,

Jevreji upravo nisu mogli uci u pokoj odnosno obecanu zemlju zbog neposlusnosti zapovesti o suboti, kako tekst i kaze, ali neki ce ipak uci u sedmi Bozji dan, odnosno postovace zapovest o suboti na ovoj zemlji, i na kraju istorije sveta uci ce u nebesko carstvo kao poslusna Bozja deca..

Sustina je ta, da bi neko mogao da udje u onaj vecni mir ili vecnu subotu koja cve otpoceti Hristovim drugim dolaskom, on mora danas na ovoj zemlji postovati subotu kako to nalaze cetvrta Bozja zapovest.

Sto se tice teksta iz Kolosanima 2. 16 koji kaze: `Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote... ovaj tekst uposte ne govori o praznicima, mladinama, i subotama u kontekstu da ne trebamo postovati ove praznike, vec govori o Jelima i picima ( jestivim i naljevnim zrtvama ), koje su se prinosile za kakav praznik za mladine i subote, da u stvari ne trebamo prinositi nikakve zrtve, jer su te zrtve nasle ispunjenje u Isusu Hristu.

Osim toga, u ovom tekstu se uopste ne spominje sedmicna subota, vec obredne Subote kojih je kod Jevreja bilo sedam u toku godine.
To potvrdjuje sam izraz koji Apostol Pavle koristi u ovom tekstu za rec SUBOTE, naime on ovde koristi izraz `SABATIM, koji se koristio za obredne ili ceremonijalne subote, za sedmicnu subotu se koristio izraz SABATA.
Da je Pavle mislio na sedmicnu subotu on bi sigurno napisao SABATA, a ne SABATIM koji se odnosi na sedam obrednih subota.

Zato je vrlo bitno da poznajemo pismo kao i njegov literarni, i istorijski kontekst, a ne donositi zakljucke po onome sto na prvi pogled smatramo logicnim, i ako nije tako..
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac
Nije tacno da Izraelci sa Mojsijem nisu usli u obecanu zemlju zgog nepostovanja subote.
Postoji drugi razlog,a ti navedi Biblijski dokaz za svoju tvrdnju.
Pre ulaska u obecanu zemlju poslate su uhode,pogledaj sta se desilo u nastavku.
4.Mojsijeva 14:34
[SUP]34[/SUP] Po broju dana, za koje uhodiste zemlju, četrdeset dana, za svaki dan po godinu, nosićete grehe svoje, četrdeset godina, i poznaćete da sam prekinuo s vama.
Kad budes shvatio da ovo kaznjavanje nije bilo zbog nepostovanja subote,mozemo ici dalje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Laodikejac
Nije tacno da Izraelci sa Mojsijem nisu usli u obecanu zemlju zgog nepostovanja subote.
Postoji drugi razlog,a ti navedi Biblijski dokaz za svoju tvrdnju.
Pre ulaska u obecanu zemlju poslate su uhode,pogledaj sta se desilo u nastavku.
4.Mojsijeva 14:34
[SUP]34[/SUP] Po broju dana, za koje uhodiste zemlju, četrdeset dana, za svaki dan po godinu, nosićete grehe svoje, četrdeset godina, i poznaćete da sam prekinuo s vama.
Kad budes shvatio da ovo kaznjavanje nije bilo zbog nepostovanja subote,mozemo ici dalje.



Pa to jasno pise u tekstu koji si ti citirao:

`Jer negde reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
I na ovom mestu opet: Neće ući u pokoj moj.
Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, I ONI KOJIMA JE NAJPRE JAVLJENO NE UDJOSE ZA NEPOSLUSANJE..

Koji su ti kojima je najpre javljeno pa nisu ispostovali zapovest o suboti..? Naravno Jevreji.
A posto se iz teksta vidi da Pavle govori o Isusu Navinu, onda je jasno da Jevreji nisu ispostovali zapovest o suboti, i to je jedan od razloga sto nisu usli u obecanu zemlju.

Ima dosta tekstova u starom zavetu koji daju blagoslov i prokletstvo u smislu poslusnosti ili neposlusnosti zapovesti o Suboti, evo samo jednog takvog teksta, koji cak upucuje na to da je jedan od razlogas razorenja Jerusalima 70 godine upravo bio neppostovanje Bozjih zapovesti, i subote:


`Ovako mi reče Gospod: Idi, i stani na vrata sinova narodnih, na koja ulaze carevi Judini i na koja izlaze, i na svaka vrata jerusalimska.
I reci im: Čujte reč Gospodnju, carevi Judini i svi Judejci i svi Jerusalimljani, koji ulazite na ova vrata.
Ovako veli Gospod: Čuvajte se da ne nosite breme u subotu i ne unosite na vrata jerusalimska.
I ne iznosite bremena iz kuća svojih u subotu, i nikakav posao ne radite, nego svetite subotu, kao što sam zapovedio ocima vašim.
Ali ne poslušaše niti prignuše uha svog, nego otvrdnuše vratom svojim da ne poslušaju i ne prime nauke.
Ako me poslušate, govori Gospod, da ne nosite bremena na vrata ovog grada u subotu, nego svetite subotu ne radeći u nju nikakav posao,
Tada će ulaziti na vrata grada ovog carevi i knezovi, koji sede na prestolu Davidovom, na kolima i na konjima, oni i knezovi njihovi, Judejci i Jerusalimljani, i stajaće ovaj grad do veka.
I dolaziće iz gradova Judinih i iz okoline jerusalimske, i iz zemlje Venijaminove, i iz ravnice i iz gora i s juga, i donosiće žrtve paljenice i prinose s darom i kadom, i žrtve zahvalne donosiće u dom Gospodnji.
Ako li me ne poslušate da svetite subotu i ne nosite bremena ulazeći na vrata jerusalimska u subotu, onda ću raspaliti oganj na vratima njegovim, koji će upaliti dvorove jerusalimske i neće se ugasiti.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac
To sto pricas nema nikakve veze sa subotom.
Jehova se rasrdio bezbroj puta na jevreje zbog neposlusnosti i tvrdoglavosti.
Seti se kad je Mojsije otisao da primi Bozje zapovedi,a oni vec nacinili tele da ga obozavaju....,kakva subota....
Seti se kad su se uhode vratile da su hteli da ubiju Isusa navina i Kaleba i optuzili Boga da ih je izveo iz Egipta da bi ih pobili drugi narodi....
o kojoj ti suboti pricas????
Zbog stalnih optuzbi na njegov racun,zato ih je Bog Jehova kaznjavao i kaznjava i dan danas.
Zbog neverovanja u Jehovu Boga i njegovu casnu nameru,Jevreji Mojsijeve generacije nisu usli u Izrael,sem isusa Navina i Kaleba.
Samo je 2 coveka od cele te generacije uslo u Izrael,ostali ne!!!
Ali u Jevrejima 4:4 se govori o necem daleko vecem od zemaljskog Izraela.Misli se na raj na zemlji.,koji je bio kad je svet nastao prema jevrejima 4:3
[SUP]3[/SUP] Jer mi koji verovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: Zato se zakleh u gnevu svom da neće ući u pokoj moj, ako su dela i bila gotova od postanja sveta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda ti ne verujes onome sto kaze pismo, ako tako misle svi Jehovini svedoci, onda je tu jasno o cemu se tu radi.

Neka vam je Bog u pomoci.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Zaista neka vam je Bog u pomoci ,
kad tvrdite da ih je zbog ne drzanja subote vukao pustinjom 40 godina,
a u Bibliji lepo pise da je to zbog toga sto su ga optuzili da hoce da ih pobije,nakon slanja 12 uhoda.
Nigde ni reci o suboti!!!
Procitaj ponovo 4.Mojsijevu 13 glavu
U Hanansku zemlju se salju uhode,koje kad se vrate zastrasuju narod.
Bog je optuzen da hoce da pobije Izraelce macem drugih naroda.
Za 40 dana uhodjenja,dobili su 40 godina lutanja po pustinji,a ne zbog subota.!!!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zelim da navedem jos neke pojedinosti vezane za moj komentar na tekst Jevrejima poslanice 4 poglavlja.

Iz konteksta ovog pomenutog poglavlja, moze se jasno videti da Apostol Pavle ovde govori o vremenu Mojsija i Isusa navina, odnosno, o vremenu izrailjskog lutanja po pustinji od 40 godina, kada oni koji su tada sagresili nisu mogli da udju u obecani mir, odnosno u novu zemlju kao Bozje obecano nasletstvo.

Iz teksta se dalje moze zakljuciti da je jedan od razloga nemogucnosti da udju u obecani mir, odnosno novu zemlju, bio nepostovanje Bozjih zapovesti, kao i subote kao njihov deo, koja se u ovom tekstu i direktno spominje.

Naveo bih nekoliko paralelnih tekstova da bih potvrdio ovu cinjenicu, da je cetrdesetogodisnje lutanje Izrailjskog naroda po pustinji, i njegov otpad od Boga, i neposlusnost Bozjim zapovestima i subote, bio jedan od osnovnih razloga nemogucnosti da Izrailjski narod udje u Bozji mir, odnosno u obecanu zemlju.

`Hodite, zapevajmo Gospodu, pokliknimo Bogu, gradu spasenja svog!
Izađimo pred lice Njegovo s hvalom, u pesmama pokliknimo Mu!
Jer je Gospod velik Bog i velik Car nad svim bogovima.
U Njegovoj su ruci dubine zemaljske, i visine gorske Njegove su.
Njegovo je more i On ga je stvorio, i suhotu ruke su Njegove načinile.
Hodite, poklonimo se, pripadnimo, kleknimo pred Gospodom, Tvorcem svojim.
Jer je On Bog naš, i mi narod paše Njegove i ovce ruke Njegove. Sad kad biste poslušali glas Njegov:
"Nemojte da vam odrveni srce vaše kao u Merivi, kao u dan kušanja u pustinji,
Gde me kušaše oci vaši, ispitaše i videše delo moje.
Četrdeset godina srdih se na rod onaj, i rekoh: Ovi ljudi tumaraju srcem, i ne znaju puteva mojih;
I zato se zakleh u gnevu svom da neće ući u mir moj." ( Psalam 95. 8 - 11 ).

Zato, braćo sveta, zajedničari zvanja nebeskog, poznajte poslanika i vladiku, kog mi priznajemo, Isusa Hrista,
Koji je veran Onome koji ga stvori, kao i Mojsije u svemu domu njegovom.
Jer Ovaj posta toliko dostojan veće časti od Mojsija, koliko veću od doma čast ima onaj koji ga je načinio.
Jer svaki dom treba neko da načini; a ko je sve stvorio ono je Bog.
I Mojsije dakle beše veran u svemu domu njegovom, kao sluga, za svedočanstvo onog što je trebalo da se govori.
Ali je Hristos kao sin u domu svom: kog smo dom mi, ako slobodu i slavu nada do kraja tvrdo održimo.
Zato, kao što govori Duh Sveti: Danas ako glas Njegov čujete,
Ne budite drvenastih srca, kao kad se progneviste u dane napasti u pustinji,
Gde me iskušaše očevi vaši, iskušaše me, i gledaše dela moja cetrdeset godina.
Toga radi rasrdih se na taj rod, i rekoh: Jednako se metu u srcima, ali oni ne poznaše puteva mojih;
Zato se zakleh u gnevu svom da neće ući u pokoj moj.
Gledajte, braćo, da ne bude kad u kome od vas zlo srce neverstva da odstupi od Boga Živoga;
Nego se utešavajte svaki dan, dokle se danas govori, da koji od vas ne odrveni od prevare grehovne;
Jer postadosmo zajedničari Hristu, samo ako kako smo počeli u Njemu biti do kraja tvrdo održimo;
Dokle se govori: Danas, ako glas Njegov čujete, ne budite drvenastih srca, kao kad se progneviste.
Jer neki čuvši progneviše se, ali ne svi koji iziđoše iz Misira s Mojsijem.
A na koje mrzi četrdeset godina? Nije li na one koji sagrešiše, koji ostaviše kosti u pustinji?
A kojima se zakle da neće ući u pokoj Njegov, nego onima koji ne hteše da veruju?
I vidimo da ne mogoše ući za neverstvo. ( Jevrejima poslanica 3 poglavlje ).

U to vreme videh u Judeji gde gaze u kacama u subotu i nose snopove natovarivši na magarce, i vino, grožđe i smokve i svakojake tovare, i nose u Jerusalim u subotu, i prekorih ih onaj dan kad prodavahu žitak.
I Tirci koji življahu u Jerusalimu donošahu ribu i svakojaki trg i prodavahu u subotu sinovima Judinim u Jerusalimu.
Zato prekorih glavare judejske i rekoh im: Kakvo je to zlo što činite te skvrnite subotu?
Nisu li tako činili oci vaši, te Bog naš pusti na nas i na ovaj grad sve ovo zlo? I vi još umnožavate gnev na Izrailja skvrneći subotu.
I kad dođe sen na vrata jerusalimska uoči subote, zapovedih te zatvoriše vrata, i zapovedih da ih ne otvaraju do posle subote; i postavih nekoliko svojih momaka na vratima da se ne unosi nikakav tovar u subotu.
I prenoćiše trgovci i koji prodavahu svakojaki trg iza Jerusalima jednom i drugom.
I opomenuh ih i rekoh im: Zašto noćujete oko zida? Ako još jednom to učinite, uložiću na vas. Od tada ne dolaziše u subotu.
A Levitima zapovedih da se očiste i da dođu i čuvaju vrata da bude svet dan subotni. I za ovo pomeni me, Bože moj, i oprosti mi po velikoj milosti svojoj. ( Knjiga nemijina 13. 15 - 22 ).

Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš šta je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu milinom, sveti dan Gospodnji slavnim, i budeš ga slavio ne idući svojim putevima i ne čineći šta je tebi drago, ni govoreći reči,
Tada ćeš se veseliti u Gospodu, i izvešću te na visine zemaljske, i daću ti da jedeš nasledstvo Jakova oca svog; jer usta Gospodnja rekoše. ( knjiga proroka Isaije 58. 13 - 14 ).

Iz ovoga navedenog se moze videti, da je drzanje Bozjih zapovesti i subote bio uslov za Bozje blagoslove nad Izrailjskim narodom, i ulazak u novu zemlju, i da sve sto se desavalo u starozavetnom periodu u vezi sa ovim narodom, sve nevolje koje su ih snalazile, kao i njihovo robovanje drugim narodima, bilo je posledica otpada od Boga, i krsenje njegovih svetih zapovesti i subote kao njihov deo.

Ujedno, kao sto sam vec napomenuo u prethodnom komentaru, kao sto je u starozavetnom periodu uslov za zadobijanje Bozjih blagoslova, i ulazak u novu zemlju bilo drzanje Bozjih zapovesti i subote, tako je taj uslov jasno postavljen i nama danas, jer kriterijumi spasenja nikada nisu promenjeni, vec vaze za sva vremena, od pocetka do kraja istorije sveta..
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Mi ovde govorimo konkretno o razlogu zbog kojeg ih je Bog osudio na lutanje 40 godina u pustinji.
Seti se da su u Obecanu zemlju od te generacije usli samo Isus Navinov i Kaleb,uhode koje su bile za jehovu Boga.
Sto se Mojsija tice on je izgubio tu mogucnost jer je na steni Merivi predstavio sebe kao onoga koji daje vodu Izraelcima,a ne Bog jehova.
Nigde ni pomena subote!!!
Psalam 95:8-11 nema blage veze sa subotama vec zato ,jer nisu verovali da ce im Jehova predati njine neprijatelje.
Nemija......nema nikakve veze sa ovim dogadjajima 40 godina lutanja po pustinji.
Isaija...,takodje.....
U svakom slucaju poenta je da se zbog neverovanja ili neposlusnosti ne ulazi u taj dan Bozjeg pokoja .
Taj dan,Dan Bozjeg pokoja,7 dan,...molim te da zapazis jos traje!!!
Jevrejima 4:4
[SUP]4[/SUP] Jer negde reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od svih dela svojih
[SUP]10[/SUP] Jer koji uđe u pokoj Njegov, i on počiva od dela svojih, kao i Bog od svojih
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U Jevrejima poslanici 4 poglavlju se iskljucivo govori o sedmicnoj suboti koja je uslov za ulazak u Bozje catstvo, a nekada za Izrailjce uslov za ulazak u obecanu zemlju, to tekst jasno kaze, sve ostalo je kalkulacija..
 
Natrag
Top