Adventisti

Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Ja mislim da uopce nije dobro sto s tolikom silinom pokusavaju dokazati nesto. Sto?
Pa, znamo da Adventisti odstupaju od izvornog krscanskog nauka, da Bibliju tumace svojevoljno i subjektivno. To je poznato, ali to je njihovo. Ne mozemo ih razuvjeriti, a i ne moramo.
Subote, jela ova i ona, sve rijeci, zarezi i tockeiz svetog Pisma ...sve to ne vrijedi, ako nema ljubavi koja daje pecat svim nasim djelima.

Ne razaraj više Božjeg djela zbog jela!
Istina, sve su stvari čiste,
ali su zlo za čovjeka koji ih jede sa zlom savješću.
Dobro je ne jesti meso i ne piti vino
i ništa ne činiti zbog čega posrće tvoj brat.
A ti svoje uvjerenje čuvaj za se pred Bogom!
Blago onomu koji ne osuđuje sama sebe u onom za što se odlučuje!
Ali koji unatoč svojim sumnjama jede, sam sebe osuđuje,
jer ne postupa po čvrstom uvjerenju.
A sve što se ne čini po čvrstom uvjerenju, jest grijeh!" (Rim 14, 17-23)

Ako su oni uvjereni u ispravnost svoje vjere, neka ih, neka budu u miru.
Drugim rijecima:da li se ovim raspravama slavi Bog, siri mir i ljubav? Neee!
Pa cemu onda sve ovo sluzi? Da se pametarimo? Da dokazemo kako nas brat po krstenju nije u pravu? Bez obzira, on ostaje nas brat kojeg treba prigrliti u ljubavi Isusa Krista.
Hvala sestro na lepim savetima i pravilnoj oceni Adventističke Crkve. Pozdravljam te sa par poučnih stihova, koje svaki Hrišćanin treba dobro proanalizirati.


3. Мојс. 19 : 17 Немој мрзети на брата свог у срцу свом; слободно искарај ближњег свог, и немој трпети греха на њему.

Дела 5:42 А сваки дан у цркви и по кућама не престајаху учити и проповедати јеванђеље о Исусу Христу.


Дела
17: 2 И Павле по обичају свом уђе к њима,и три суботе разговара се с њима из писма, 3 Показујући и доказујући им да је требало Христос да пострада и васкрсне из мртвих,и да овај Исус ког ја, рече, проповедам вама,јесте Христос. 11 Ови пак беху племенитији од оних што живе у Солуну; они примише реч са свим срцем, и сваки дан истраживаху по писму је ли то тако. 12 Тако вероваше многи од њих, и од поштених грчких жена и од људи не мало.


2. Солуњ. 3
: 6,15 Заповедамо вам пак, браћо, у име Господа нашег Исуса Христа, да се одвојите од сваког брата који живи неуредно, а не по уредби коју примише од нас. [SUP]15[/SUP] Али га не држите као непријатеља, него га саветујте као брата.

Jakoв 5:20 Neka zna da će onaj koji obrati grešnika sa puta zablude njegove, spasti dušu od smrti, i pokriti mnoštvo grehova.

Jakoв
4:17 Јер који зна добро чинити и не чини, грех му је.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Hvala sestro na lepim savetima i pravilnoj oceni Adventističke Crkve. Pozdravljam te sa par poučnih stihova, koje svaki Hrišćanin treba dobro proanalizirati.


3. Мојс. 19 : 17 Немој мрзети на брата свог у срцу свом; слободно искарај ближњег свог, и немој трпети греха на њему.

Дела 5:42 А сваки дан у цркви и по кућама не престајаху учити и проповедати јеванђеље о Исусу Христу.


Дела
17: 2 И Павле по обичају свом уђе к њима,и три суботе разговара се с њима из писма, 3 Показујући и доказујући им да је требало Христос да пострада и васкрсне из мртвих,и да овај Исус ког ја, рече, проповедам вама,јесте Христос. 11 Ови пак беху племенитији од оних што живе у Солуну; они примише реч са свим срцем, и сваки дан истраживаху по писму је ли то тако. 12 Тако вероваше многи од њих, и од поштених грчких жена и од људи не мало.


2. Солуњ. 3
: 6,15 Заповедамо вам пак, браћо, у име Господа нашег Исуса Христа, да се одвојите од сваког брата који живи неуредно, а не по уредби коју примише од нас. [SUP]15[/SUP] Али га не држите као непријатеља, него га саветујте као брата.

Jakoв 5:20 Neka zna da će onaj koji obrati grešnika sa puta zablude njegove, spasti dušu od smrti, i pokriti mnoštvo grehova.

Jakoв
4:17 Јер који зна добро чинити и не чини, грех му је.


Postovanje Sarredy,

moram priznati da ste ti i Isabeleta dali jako dobar i poucan komentar.
Obadvoje izneli ste istinu, da ta prepiranja i s nase i vase strane ne donose nista dobroga.

Posto nas jednako pitate, i cesto se bezbroj puta ponavljaju ista pitanja, a neki nas i osudjuju i nazivaju
svakojakim pogrdnim imenima, mi smo pozvani da damo odovore na vasa pitanja. neki put ni nasi
odgovovori nisu na hriscanskoj visin, jer i mi ponekad pokazemo grubost a ne ljubav, ali mi isnosio ono kako mi razumemo Bibliju , kako verujemo i kako zivimo. Mi nikoga ne osudjujemo ako ne zivi kao mi sto verujemo i zivimo.

Ja mislim da je nas sistem diskusije neispravan. Sto rece moderator bilo bi mnogo korisnije ako bi svaki kriticar lepo izneo
ono sto on misli da je pogresno i svaki razuman covek bi razmislio o tome, jer ja uvek polazim od tacke da mozda ja nisam u pravu i
mozda oponent ima pravo. Medjutim kad neku, umesto da daju razumnu primedbi ili postave korisno pitaje, pocnu sa uvredam, time sam sebe izoluje i spreci protivnika i da razmislja o onome sto je izneo. A onda i me na uvrede odgovorimo slicnim uvredam i u tome niko nista ne postize pozitivnoga.

Narmer, neko je pitao, ko je Elen Vajt? Mozda covek ne zna o kome je rec. Adrian je iskoristio to pitanja pa u ime adventista poceo da prosipa gluposti i neistinu. A ni ja mu nisam ostao duzna. Tako smo oba utrosili vreme i enegriju u nekorisnu svrhu.

Zato mislim da bi bilo koricno za sve nas, da postavimo pitanje o verovanju, ucenju, tumacenju, ali bez uvreda i cinickog podmetanja
kao i nastojanja da pripisemo oponentu sto i sami znamo da mu ne pripada.

Pavle je rekao da ljubav pokrtiva mnostvo greha, a mi ih otkrivamo, a ne pokrivamo.

"Koji ljubi brata svojegas, u videlu zivi, i sablazni u njemu nema.
A koji mrzi na brata svojega u tami je, i u tami hodi, i ne nza kuda ide, jer mu tama zaslepljuje oci."
1. Jovanova 2,10.11.

Svima zelim sve najbolje

Evo pa citajte braco adventisti,ako imate kontra argumente od ovog dajte?Samo jednu subotu da hriscanin nejevrein mora da svetkuje subotu?



Hišćanska Crkva nastala je u pedeseti dan nakon Vaskrsenja kao sto čitamo u drugoj glavi Dela Apostolskih. Tada se krstilo oko "tri hiljade duša" [Dela 2:41] i organizuje se prva hrišćanska zajednica u Jerusalimu [Dela 2:42-47 i dalje]. Zatim apostoli kreću na propoved širom tada poznatog sveta i organizuju se hrišćanske zajednice u Antiohiji, Damasku, Korintu i tako dalje.

Adventistički propovednici uveravaju nas da "Biblija jasno uči" kako su ove prve Hrišćanske zajednice svetkovale subotu, što bi značilo da u Novom Zavetu ima puno takvih primera. Ovde ispitujemo sve subote koje se pojavljuju u Novom Zavetu od postanka Crkve Hristove. Neka Biblija kaže istinu.


[Dela 1:12]

Savremena jevrejska sinagoga

"Tada se vratiše u Jerusalim sa gore zvane Maslinska, koja je blizu Jerusalima jedan subotni dan hoda."

Subota kao mera za dužinu - "subotni dan hoda", pošto su Jevreji imali propis koliko se koraka sme napraviti subotom.
Nema Hrišćana koji svetkuju subotu.

[Dela 13:14,27,42,44]
"A oni otišavši iz Perge, dođoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u sinagogu u dan subotni sjedoše... Jer oni što žive u Jerusalimu, i starješine njihove, ne poznaše Ovoga, nego osudivši ga, ispuniše proročke riječi koje se čitaju svake subote... A kad oni izlažahu iz sinagoge judejske, moljahu neznabošci da im se ove riječi i u drugu subotu govore... I u iduću subotu sabra se gotovo sav grad da čuje riječ Božiju"

Pavle i Varnava propovedaju okupljenim Jevrejima i jevrejskim prozelitima u sinagogi u Antiohiji. "Neznabošci" koji se ovde pominju su nejevreji koji su želeli da prime Judaizam, što jedino objašnjava njihovo prisustvo u jevrejskoj sinagogi. Inače ne bi imali razloga da budu tamo.
Nema Hrišćana koji svetkuju subotu.

[Dela 15:21]
"Jer Mojsej ima od davnih vremena u svim gradovima one koji ga propovijedaju, pošto se u sinagogama čita svake subote."

I dalje je jasno da apostoli svetkovanje subote strogo vezuju za "sinagogu" - jevrejsku zbornicu.
Nema Hrišćana koji svetkuju subotu.

Unutrašnjost sinagoge
Počasni deo sasvim napred zauzima "arka" u kojoj se čuvaju svici Tore.
U prvom planu je "Bimah" - mesto sa kojeg se čita Tora, jevrejski Zakon.

[Dela 16:13]
"I u dan subotni iziđosmo van grada na rijeku, gdje se smatralo da je bogomolja; i sjednuvši govorismo ženama koje se bijahu sabrale"

Jevreji su sinagoge gradili (ako je moguće) blizu reka - zbog starozavetnih obrednih pranja. U Filipima očigledno nije bilo sinagoge, pa su se žene sabrale tamo gde je verovatno bilo predvidjeno mesto za izgradnju sinagoge - pored reke. Pavle i Timotije propovedaju tim zenama, koje tada prvi put cuju za Hrista.
Nema Hrišćana koji svetkuju subotu.

[Dela 17:2]
"I Pavle po svome običaju uđe k njima, i tri subote raspravljaše s njima o Pismu"

Pavle se "tri subote" raspravlja sa Jevrejima u sinagogi u Solunu. Šta je bio njegov "običaj"? Očigledno, da prvo propoveda Jevrejima koji su se okupljali subotom u sinagogi. Razlog njegovog odlaska je bio misionarski, a ne "svetkovanje". Na kraju bi obično od Jevreja dobio batine i bio oteran iz sinagoge štio Dela 17 lepo ilustruju.
Nema Hrišćana koji svetkuju subotu.

[Dela 18:4]
"A raspravljaše u sinagogi svake subote, i uvjeravaše Judejce i Jeline"

Pavle se subotom raspravlja sa Jevrejima i prozelitima u sinagogi u Korintu, a ubrzo zatim odustaje od njih i odlazi da propoveda
neznaboscima [Dela 18:6]. Neznabošci se svakako nisu okupljali "u sinagogi svake subote"...
Nema Hrišćana koji svetkuju subotu.

Kao sto vidimo, svi ovi stihovi odnose se na Jevreje i jevrejske prozelite koji su se okupili u sinagogi, a nijedan na zajednicu verujućih Hriscana. Čitamo da je Pavle imao običaj da prvo ide da propoveda i raspravlja se sa Jevrejima koji su se okupljali subotom u svojoj zbornici, a kada bi se oni razgnevili, napustao ih je i odlazio da propoveda neznaboscima. Osim toga, sami Jevreji uče da svetkovanje subote nije namenjeno neznabošcima - potpuno biblijski.


Jedini stih Biblije koji govori o odnosu Hrišćana prema suboti glasi:

"Da vas, dakle, niko ne osuđuje za jelo ili piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote, Što je sjenka onoga što će doći, a tijelo je Hristovo."
[Kol 2:16,17]

Postoje samo dva opisa hrišćanskog bogosluzenja u Bibliji:

"A u prvi dan nedjelje, kad se sabraše učenici da lome hljeb, besjeđaše im Pavle, jer namjeravaše sutradan da otide, i produži besjedu do ponoći"
[Dela 20:7]

"Svakog prvog dana nedjelje, neka svaki od vas ostavlja kod sebe sakupljajući koliko može, da ne bivaju prikupljanja onda kada dođem"
[1.Kor 16:2

Ovo dokazuje da u Bibliji nema ni jednog jedinog primera da su prvi Hrišćani svetkovali subotu. Naprotiv, iz Biblije je očigledno da su se prvi Hrišćani okupljali nedeljom.

True Faith

Pozdrav od Gere.

Evo stiha gde se apostoli dogovaraju,govore neznaboscima da su oslobodjeni od mojsijevog zakona i zasto boldovano crvenim:






Prvi Hrišćani bili su jerusalimski Jevreji koji su držali celokupni Mojsijev zakon, počev od obrezanja, praznika, prinošenja žrtvi i svega ostalog. Tu se nije postavljalo pitanje da li je Mojsijev zakon (Tora) potreban ili ne - svi su ga držali od početka do kraja. Dolazak Mesije Jevreji su doživljavali kao "jevrejsku stvar", pa su se tako i ponašali.
Međutim, uskoro su Hrišćanstvo počeli da prihvataju i mnogi Grci i drugi neznabošci, posebno velika zajednica Hrišćana iz neznaboštva bila je u gradu Antiohiji. Tada je došlo do sukoba jer neki od Jevreja-Hrišćana "sišavši iz Judeje učahu braću: Ako se ne obrežete, po običaju Mojsejevu, ne možete se spasti... Onda ustadoše neki od jeresi farisejske koji su povjerovali, govoreći da ih valja obrezati i zapovjediti da drže Zakon Mojsejev" (Dela 15:1,5). Ovde se zapravo postavilo jedno ključno pitanje - da li biti Hrišćanin podrazumeva da se prvo primi Judaizam, tj. postane Jevrejin. Jer je "obrezati se" značilo prihvatiti celokupni Mojsijev zakon sa svim odredbama koje su držali ovi Jevreji-Hrišćani: "a svjedočim opet svakome čovjeku koji se obrezuje da je dužan sav zakon tvoriti" kaže apostol Pavle Galatima (5:1).
Dakle, glavni problem sa ovim prvim Jevrejima-Hrišćanima bio je u tome što su smatrali da sledbenik Hrista/Mesije može biti samo Jevrejin i zato su tražili od neznabožaca koji žele da postanu Hrišćani da se obrežu i prihvate celokupni Mojsijev zakon. To je po starozavetnom zakonu bilo moguće i takvi su se nazivali "jevrejski prozeliti", a pominju se na više mesta u Pismu. Nakon katiheze i obrezanja, oni bi postali sasvim ravnopravni članovi sinagoge - potpuni Jevreji. U tom kotekstu možemo razumeti pitanja koja je rešavao apostol Pavle u svojim poslanicama, pre svega Galatima i Rimljanima, mada se toga dotiče u gotovo svim svojim spisima.

I apostolski sabor doneo je jasnu odluku da Mojsijev zakon - Tora nije na snazi za Hrišćane:
"Apostoli i prezviteri i braća pozdravljaju braću iz neznabožaca koja su u Antiohiji i Siriji i Kilikiji. Pošto čusmo da neki izišavši od nas uznemiriše vas riječima, i smutiše duše vaše govoreći da se obrezujete i da držite Zakon, što im mi ne zapovjedismo; Zato mi sabrani jednodušno, nađosmo za dobro da vam pošaljemo izbrane ljude sa našim dragim Varnavom i Pavlom, Ljudima koji su predali duše svoje za Ime Gospoda našega Isusa Hrista. Poslasmo, dakle, Judu i Silu, da vam i oni to isto usmeno kažu. Jer ugodno bi Svetome Duhu i nama da nikakvo breme više ne mećemo na vas osim ovoga što je neophodno: Da se čuvate od žrtava idolskih i od krvi i od udavljenoga i od bluda, (i što nećete da se čini vama ne činite drugima); od ovoga ako se čuvate, dobro ćete činiti.

Budite zdravo."
(Dela 15)

Ovde je zanimljivo da apostolska odluka, iako oslobađa Hrišćane Mojsijevog zakona, strogo sledi pravila jevrejskih učitelja. Naime, ovde navedene "neophodne" zapovesti za Hrišćane jesu, po jevrejskom rabinskom učenju, tzv. "Nojeve zapovesti" koje važe za sve potomke Noja, tj. čitavo današnje čovečanstvo. Noju je Gospod dao nekoliko zapovesti (1.Mojsijeva 9) koje su Jevreji nazivali „Nojeve zapovesti” i koje su smatrali obaveznim za sve narode, jer su svi narodi potomci Noja. Na taj način, Jevreji-Hrišćani su bili zadovoljni odlukom jer se uklapala u njihovo učenje, a Hrišćani su bili spašeni ropstva Mojsijevom zakonu za koji apostol Pavle objašnjava da je bio samo privremen i da je ukinut Hristovom smrću i Vaskrsenjem.

True Faith
Pozdrav od Gere.

Postovanje brate Gero,

Mozes li nam reci koliko puta si samo na ovoj temi postavio ovaj isti tekst?

Klliko puta mi treba tebi i drugima da dajemo isti odgovor?
Ne ocekujes valjda sada nesto novo od onoga sto sam pedeset puta izneo na ovoj temi.
Ako nemas nista drugo, ne vidim nikakvog razloga da toliko puta ponavljas isti, jer od toga niko nema koristi.

Nego gde ti je odgovor na moje pitanje koje sam desetinama puta postavio, a koje glasi:

Nadjite zapovest u Starom ili Novom zavetu koju je dao Hristos ili bgilo koji od apostola
kaja izricito zahteva: Od vaskrsenja Hristova niko ne traba da praznuje subotu a svima hriscanima naredjuje se
da paraznuju nedelju.

Potrebna je zapovest, slicna cetvrtoj u Dekalogu, a ne pice i predpostavke.
Kad pronadjes zapovest javi se, a ne ponavljaj iste tekstove.

Sve najbolje
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562

Ovakav zakljucak na osnovu prilozenog teksta moze da donese samo neko ko ne poznaje starozavetnu tipologiju i njeno ispunjenje u novom zavetu.

Ovaj tekst je namerno prekrojen da bi se dokazalo da on govori protiv subote, a upravo je suprotno, on objasnjava u stvari ovu starozavetnu tipologiju i uopste ne govori o suboti kao cetvrtoj zapovesti.

Dakle, ceo ovaj tekst glasi:

Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo.( Kolosanimaa 2. 16 ).


Ali hajde da vidimo na osnovu biblijskog konteksta sta pretstavljaju jela i pica o kojima govori apostol Pavle u ovom tekstu, i koji zakon je ukinut Hristovim dolaskom na ovaj svet a koji je pretstavljao SEN onoga sto ce doci, ili Hristovog tela.

Kao prvo izraz, SEN Grcki TIPOS znaci PREDSLIKA ili SIMBOL.

Sledeci tekstovi govore o tome sta u bibliji predstavlja ovaj sen, i cega je on bio simbol.

"Jer
zakon imajući sendobara koja će doći, a ne samo obličje stvari,
ne može nikada savršiti one koji pristupaju svake godine i prinose one iste žrtve.

Inače bi se prestale prinositi se, kad oni koji služe ne bi više imali nikakve savesti za grehe, kad se jednom očiste; Nego se njima svake godine čini spomen za grehe.
Jer krv junčija i jarčija ne može uzeti greha.
Zato, ulazeći u svet govori: Žrtava i darova nisi hteo,
ali si mi telo pripravio. Žrtve i prilozi za greh nisu Ti bili ugodni.
Tada rekoh: Evo dođoh, u početku knjige pisano je za mene, da učinim volju Tvoju, Bože.
I više kazavši:
Priloga i prinosa i žrtava, i žrtava za grehe nisi hteo, niti su Ti bili ugodni, što se po zakonu prinose;
Tada reče: Evo dođoh da učinim volju Tvoju, Bože.
Ukida prvo da postavi drugo.
Po kojoj smo volji mi osvećeni
prinosom tela Isusa Hrista jednom. I svaki sveštenik stoji svaki dan služeći i jedne žrtve mnogo
puta prinoseći
koje nikad ne mogu uzeti greha.
A On prinesavši jedinu
žrtvu za grehe sedi svagda s desne strane Bogu. ( Jevrejima poglavlje 10 )

Dakle, iz ovog teksta vidimo da je SEN zakon o prinosenju krvnih zrtava, odnosno same zrtve su predstavljajle SEN ili simbol Isusa Hrista i njegove zrtve koju je prineo na krstu golgote.

Da vidimo dalje sta predstacvlja SEN ii simbol Hristovog tela, i o kojim jelima i picima apostol Pavle govori.

"Tako i prvi zavet imaše pravdu bogomoljstva i svetinju zemaljsku.
Jer skinija beše načinjena prva, u kojoj beše svećnjak i trpeza i postavljeni hlebovi, što se zove svetinja.
A za drugim zavesom beše skinija, koja se zove svetinja nad svetinjama,
Koja imaše zlatnu kadionicu, i kovčeg zaveta okovan svuda zlatom, u kome beše zlatan sud s manom, i palica Aronova, koja se beše omladila, i ploče zaveta.
A više njega behu heruvimi slave, koji osenjavahu oltar; o čemu se ne može sad govoriti redom.
A kad ovo beše tako uređeno, ulažahu sveštenici svagda u prvu skiniju i savršivahu službu Božiju.
A u drugu ulažaše jednom u godini sam poglavar sveštenički,
ne krvi, koju prinosi za sebe i za narodna neznanja.
Ovim pokazivaše Duh Sveti da se još nije otvorio put svetih, dokle prva skinija stoji;
Koja ostade prilika za sadašnje vreme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savesti onog koji služi.
Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tela, koje je postavljeno do vremena popravljenja. Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja,
Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe večni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na telesnu čistotu;
A kamoli neće krv Hrista, koji Duhom Svetim sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savest našu od mrtvih dela, da služimo Bogu Živom i Istinitom?
( Jevrejima 9 poglavlje ).

U ovom tekstu takodje vidimo da je SEN obredni zakon koji je podrazumevao prinosenje krvnih ali i jestivih i naljevnih zrtava i da se o tome govori kada se pominju jela i pica o kojima govori apostol Pavle.

Iz ovog prilozenog konteksta mozemo videti o cemu govori 14 poglavlje Kolosanima poslanice.

"I izbrisavši pismo uredbe (OBREDNI ZAKON) koja beše protiv nas, i to uzevši sa srede prikova ga na krstu;
I svukavši poglavarstva i vlasti izvede ih na ugled slobodno, i pobedi ih na njemu.
Da vas dakle niko ne
osuđuje za jelo ili za piće,(PRINOSENJE ZRTAVA) ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
Koje je sve bilo
sen od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo.( Kolosanimaa 2. 16 ).


Dakle apostol ovde kaze, DA VAS NIKO NE OSUDJUJE ZASTO NE PRINOSITE ZRTVE I PRINOSE U VIDU JELA I PICA - JESTIVIH I NALJEVNIH ZRTAVA BILO ZA VREME KAKVOG PRAZNIKA ILI MLADINA ILI ZA VREME SUBOTA, JER JE TO SVE BILO SIMBOL HRISTA I NJEGOVE ZRTVE.

Jos nesto, ovde u ovom tekstu u 14 poglavlju apostol Pavle za izraz subote koristi Jevrejski izraz SABATIM koji se odnosi na godisnje obredne subote kojih je u starom zavetu bilo sedam, a ne SABATA koji se odnosi na sedmicnu subotu.

Ovo je kompletan odgovor na Kolosanima 14 poglavlje.


Dobro ja rekoh da će Adventisti napisati i knjigu o Rimljanima 14-te glave ne bi li demantovali to što piše u njoj. A što je najcrnje, tu je sve jasno napisano da nema šta da se tumači. Treba samo prihvatiti kako piše!
Da ne izdvajamo neki DAN iznad drugog, da nikoga NE SUDIMO ZA JELO.......... Ali Adventisti će tome i dodati i oduzeti i napraviti nauku samo da bi nekog uvukli u svoju Crkvu radi para, i odvođenja u pogibao.
Pa jel biblija napisana prostima ili visoko obrazovanim i inteligentnim ljudima.
Jer po ovom tvom izveštaju, nama treba čitava nauka da bi ukapirali o čemu se radi. A i inače kao i uvek, više od pola su Adventistički zaključci, a ne biblijski!
Kološanima 2,16nemo ergo vos iudicet in cibo aut in potu aut in parte diei festi aut neomeniae aut sabbatorum
Dakle, radi se o sedmičnoj suboti jer Biblija redovno koristi oblik "godišnji, mesečni, nedeljni" kada govori o praznicima:

[TABLE="width: 483, align: center"]
[TR]
[TD]1.Dnevnika 23:31
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2.Dnevnika 31:3
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2.Dnevnika 8:13
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2.Devnika 2:4
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Nemija 10:33
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Jezekilj 45:17
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Osija 2:11
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote ("biće ukinuti")
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kolosanima 2:16
[/TD]
[TD]Praznici, mladine, subote
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


Drugi "argument" je množina grčke reči "sabbaton", iz čega adventisti zaključuju da se ne radi o sedmičnoj suboti. Ovaj argument je zapravo neiskrenost propovednika, koji svakako dobro znaju da Biblija na puno mesta koristi množinu kada govori o sedmičnoj suboti:

[TABLE="width: 76%, align: center"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 561, align: center"]
[TR]
[TD]Matej 28:1
[/TD]
[TD]"A po večeru subotnom..."
[/TD]
[TD]Grčki - sabbaton, množina
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Luka 4:16
[/TD]
[TD]"u dan subotni..."
[/TD]
[TD]Grčki - sabbaton, množina
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Dela 16:13
[/TD]
[TD]"a u dan subotni..."
[/TD]
[TD]Grčki - sabbaton, množina
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]3.Mojsijeva 23:38
[/TD]
[TD]"Osim subota..."
[/TD]
[TD]Grčki - sabbaton, množina
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]2.Mojsijeva 20:8
[/TD]
[TD]"Sećaj se dana od odmora..."
[/TD]
[TD]Grčki - sabbaton, množina
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



Prema tome ne treba tumačiti ono što je jasno napisano. Nego poslušno prihvatiti Božiju volju! A množina od subote, se pojavljuje na puno mesta, gde se misli na sedmičnu subotu.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
[WARNING]Ne ponavljajte postove i ne citirajte sami sebe![/WARNING]
Pa moramo jer ovde neki spamuju i ne zale da se vidi pravda,a posle trebuju dokaz!bas zato sto znaju da se nesme ponavljati post?Mislim ako je ovo demokraticni forum,predlazem da se vise od tri puta nesme staviti jedan isti post?jer nemoguce je onda postovati.Onda cemo svi da cutimo i forum ce biti bez forumasa!ako je to vama ugodno onda nema problema ja cu prvi da odustanem od daljnih diskusija,ako nemam pravo da kazem sta mislim i po 10 puta.
POzdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Postovanje Sarredy,

moram priznati da ste ti i Isabeleta dali jako dobar i poucan komentar.
Obadvoje izneli ste istinu, da ta prepiranja i s nase i vase strane ne donose nista dobroga.

Posto nas jednako pitate, i cesto se bezbroj puta ponavljaju ista pitanja, a neki nas i osudjuju i nazivaju
svakojakim pogrdnim imenima, mi smo pozvani da damo odovore na vasa pitanja. neki put ni nasi
odgovovori nisu na hriscanskoj visin, jer i mi ponekad pokazemo grubost a ne ljubav, ali mi isnosio ono kako mi razumemo Bibliju , kako verujemo i kako zivimo. Mi nikoga ne osudjujemo ako ne zivi kao mi sto verujemo i zivimo.

Ja mislim da je nas sistem diskusije neispravan. Sto rece moderator bilo bi mnogo korisnije ako bi svaki kriticar lepo izneo
ono sto on misli da je pogresno i svaki razuman covek bi razmislio o tome, jer ja uvek polazim od tacke da mozda ja nisam u pravu i
mozda oponent ima pravo. Medjutim kad neku, umesto da daju razumnu primedbi ili postave korisno pitaje, pocnu sa uvredam, time sam sebe izoluje i spreci protivnika i da razmislja o onome sto je izneo. A onda i me na uvrede odgovorimo slicnim uvredam i u tome niko nista ne postize pozitivnoga.

Narmer, neko je pitao, ko je Elen Vajt? Mozda covek ne zna o kome je rec. Adrian je iskoristio to pitanja pa u ime adventista poceo da prosipa gluposti i neistinu. A ni ja mu nisam ostao duzna. Tako smo oba utrosili vreme i enegriju u nekorisnu svrhu.

Zato mislim da bi bilo koricno za sve nas, da postavimo pitanje o verovanju, ucenju, tumacenju, ali bez uvreda i cinickog podmetanja
kao i nastojanja da pripisemo oponentu sto i sami znamo da mu ne pripada.

Pavle je rekao da ljubav pokrtiva mnostvo greha, a mi ih otkrivamo, a ne pokrivamo.

"Koji ljubi brata svojegas, u videlu zivi, i sablazni u njemu nema.
A koji mrzi na brata svojega u tami je, i u tami hodi, i ne nza kuda ide, jer mu tama zaslepljuje oci."
1. Jovanova 2,10.11.

Svima zelim sve najbolje



Postovanje brate Gero,

Mozes li nam reci koliko puta si samo na ovoj temi postavio ovaj isti tekst?

Klliko puta mi treba tebi i drugima da dajemo isti odgovor?
Ne ocekujes valjda sada nesto novo od onoga sto sam pedeset puta izneo na ovoj temi.
Ako nemas nista drugo, ne vidim nikakvog razloga da toliko puta ponavljas isti, jer od toga niko nema koristi.

Nego gde ti je odgovor na moje pitanje koje sam desetinama puta postavio, a koje glasi:

Nadjite zapovest u Starom ili Novom zavetu koju je dao Hristos ili bgilo koji od apostola
kaja izricito zahteva: Od vaskrsenja Hristova niko ne traba da praznuje subotu a svima hriscanima naredjuje se
da paraznuju nedelju.

Potrebna je zapovest, slicna cetvrtoj u Dekalogu, a ne pice i predpostavke.
Kad pronadjes zapovest javi se, a ne ponavljaj iste tekstove.

Sve najbolje

Pa postavicu jos kad ste slepi i nevidite sta pise u bibliji

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Свакако да брата треба саветовати, послушати, помоћи, укорити итд., али оне који признају бога који оспорава Исуса Христа као Сина Божијег дефинитивно не могу звати браћом докле год не одступе од јереси. Никако не смем бити заједничар са њима, не зато што ја тако кажем, већ што је Бог наложио да тако поступамо. Апостол Јован каже да се чак и не рукујемо са њима и да их не примамо у дом.

То не значи да се требамо поубијати, већ да сведочимо исправно да неко не би пао у њихове замке и преваре.


"Dobro je ne jesti meso i ne piti vino
i ništa ne činiti zbog čega posrće tvoj brat. "


Овде се дакле јасно саветује да се уздржавамо и не конзумирамо нешто што наше ближње чини слабим; рецимо да је мој брат алкохоличар, сигурно нећу пред њим пити алкохола, па можда и уопште, само да њега не нагоним на зло својим пићем. То апсолутно не значи да потпуно морамо избацити пиће и јело како ови говоре, јер да је вино толико зло, Исус Христ је учинио велико зло претворивши воду у вино на свадби где се пило.

Сатанизује се Исусова крв (симболична) и зато покушавају да докажу како се пије вино пре врења, што је обична глупост. Као што рекох, онда је Господ највећи грешник, а и апостоли који су конзумирали и вино и месо. Изврће се Писмо и залуђују људи, све у циљу десетка и материјалне добити ове организације која непрестано јача својим пљачкањем верника.


Tacno Adrian.

Ukinut je obredni zakon i prinosenje zrtava, a ne 10 zapovesti.

Zrtve koje su se prinosile za grehe su predstavljale SEN ili SIMBOL Isusovog tela koji ce se zrtvovati za grehe covecanstva, on je JAGNJE BOZJE KOJE UZE NA SE GREHE SVETA.
Obredni zakon je uklonjen i mi se vise ne opravdavamo prinosenjem krvnih zrtava, vec je Hristos prineo sebe i opravdao nas od greha.

Moralni zakon nije SEN niti ikada to moze biti, 10 zapovesti su odraz ljubavi koja stanuje u srcu koje je preporodjeno Bozjim Duhom, i ostvaruje se u ljubavi prema Bogu i bliznjima..Amin..

Jos nesto bih napomenuo kada su u pitanju navodni istorijski podaci da se nedelja praznovala u prvooj crkvi.

U ovome postoji jedna stvar opste medijske manipulacije od strane vladajucih crkava, koje su na neki nacin lazirale istoriju prve crkve
da bi dokazale svoje teorije i ucenja, i ukazivale samo na ovu jednostranost.

Istorija potvrdjuje da je prva crkva u Jerusalimu bila Jevrejska crkva, i da su ti prvi Hriscani postovali Bozji zakon i biblijsku subotu po cetvrtoj zapovesti, i o tome govore kasniji istoricari. Posle smrti apostola, u crkvu su pocele da se uvlace razlicite jeresi posredstvom laznih ucitelja i samozvanih apostola.
Tako je i mnogobozacka nedelja polako uvucena i nasla svoje mesto u okrilju crkve.

Ovim crkvama iz mnogobostva nije bilo tesko da prihvate ove promene, ali one nisu bile proizvod niti Hristove volje niti njegovih
apostola.

Oni su upucivali na to, da ce se posle njihovog zemaljskog zivota, u crkvi pojaviti mnogi lazni ucitelji, koji ce u crkvu uneti lazna ucenja i ljudske filozofije:

`Pazite dakle na sebe i na sve stado u kome vas Duh Sveti postavi vladikama da pasete crkvu Gospoda i Boga koju steče krvlju svojom;
Jer ja ovo znam da će po odlasku mom ući među vas teški vuci koji neće štedeti stada; I između vas samih postaće ljudi koji će govoriti izvrnutu nauku da odvraćaju učenike za sobom. ( Dela svetih Apostola 20. 28 - 30 ).

A beše i lažnih proroka u narodu, kao što će i među vama biti lažnih učitelja, koji će uneti jeresi pogibli, i odricaće se Gospodara koji ih iskupi i dovodiće sebi naglu pogibao.
I mnogi će poći za njihovim nečistotama kojima će se huliti na put istine.
I u lakomstvu loviće vas izmišljenim rečima. Njihov sud odavno ne docni, i pogibao njihova ne drema. ( 2 poslanica Petrova 2. 1 - 3 )

Čudim se da se tako odmah odvraćate na drugo jevanđelje od Onog koji vas pozva blagodaću Hristovom,
Koje nije drugo, samo što neki smetaju vas, i hoće da izvrnu jevanđelje Hristovo.
Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drugačije nego što vam javismo, proklet da bude!
Kao što pre rekosmo i sad opet velim: ako vam ko javi jevanđelje drugačije nego što primiste, proklet da bude! ( Galatima poslanica 1. 6 - 9 ).

Kao sto sam napomenuo, prva Hriscanska crkva u Jerusalimu koju su osnovali Hristos i Apostoli posle Hristovog vaznesenja, je bila Jevrejska crkva.
Ovi prvi Hriscani su u istoriji poznati pod imenom Nazareti, ili Nazareni ( Nazoreji ).
U bibliji u Delima Apostolskim 24 poglavlju, Jevreji su optuzili Apostola Pavla da je kolovodja Nazaretske sekte.

Crkveni istoricar Epifanije ( 315 - 403 n.e ), svedoci da su Nazareni drzali 10 zapovesti, i biblijsku subotu kao dan odmora, da priznaju hrista kao Mesiju i Bozjeg sina, da je Bog stvoritelj, i da su oni direktni potomci Apostola.
Epifanije i crkveni otac Euzebije ( 260 - 334 n.e ), svedoce da je do 135 godine nove ere, postojala jos jedna grupa Hriscana po imenom `Ebioniti.
Crkveni otac Irinej Ebionitre naziva Judeognostickom sektom, i ubraja ih u krivokletstvo, posto su njihova ucenja bila mesavina hriscanskih elemenata i mnogobozackih filozofija.
Ebioniti su u pocetku postovali subotu kao cetvrtu Bozju zapovest dekaloga, ali su pod uticajem mnogobozackih filozofija prihvatili nedelju - Dies Solis, mnogobozacki dan posvecen bogu sunca Mitri.

Ove crkve iz mnogobostva, narocito one iz Aleksandrije i Rima, u drugoj polovini drugog veka, pocinju pod uticajem mnogobozacke filozofije i gnosticizma, da odstupaju od prvobitnih principa Hristove nauke, tako je nastao jaz izmedju ostatka Hriscana Jevrejskog porekla koji su ostali verni Apostolskoj nauci, i ovih hriscana mnogobozackog porekla koji su odstupili od izvesnih tacaka Hristove nauke, i prihvatili mnogobozacke filozofije.

Smatra se da Ebioniti poticu iz grada Efesa, koji je bio centar gnosticizma i gnosticke filozofije.

Ovo je odgovor na jednostrano iznosenje prekrajanih istorijskih podataka od strane onih koji su uzeli monopol nad istinom.

Какав монопол над истином? Ово звучи и превише параноично. Ко може мени да забрани да верујем у Исуса Христа и држим ЊЕГОВЕ ЗАПОВЕСТИ? Нико! Ви говорите непрестано о Мојсијевим заповестима које нико није укинуо, већ испунио. Много пута сам навео да је 4. заповест испуњена и ту је највећи проблем са којим саблажњавате људе. Ако је субота била одређена као дан починка, опет људи који су је држали не уђоше у покој. Кад уђоше? Када признаше Сина Божијег, онда уђоше у покој јер повероваше и признаше Га. То је за вас виша математика, изгледа.

3. Јер ми који веровасмо улазимо у покој, као што рече: Зато се заклех у гневу свом да неће ући у покој мој, ако су дела и била готова од постања света.
4. Јер негде рече за седми дан овако: и почину Бог у дан седми од свих дела својих.5. И на овом месту опет: Неће ући у покој мој.
6. Будући, пак, да неки имају да уђу у њега, и они којима је најпре јављено не уђоше за непослушање;
7. Опет одреди један дан, данас, говорећи у Давиду по толиком времену, као што се пре каза: Данас ако глас Његов чујете, не будите дрвенастих срца.
8. Јер да је Исус оне довео у покој, не би за други дан говорио потом.
9. Дакле је остављено још почивање народу Божијем.
10. Јер који уђе у покој Његов, и он почива од дела својих, као и Бог од својих. (Јеврејима (адвентистима) 4)


ВЕРУЈЕМО >> УЛАЗИМО У ПОКОЈ >> ПОЧИВАМО

Дакле, нови дан који је одређен је ДАНАС (питај Мику да ти објасни, он је схватио), тј. чим (данас, сада) прихватимо Христа, поверујемо и признамо, ми аутоматски вером и признањем улазимо у покој. То је и био смисао суботе у Старом завету, али ви то никако да схватите, а наводно сте хришћани. Зато се и каже да је то СЕН онога што дође.

Дакле, тај "морални закон" који стално спомињете, никако није укинут или промењен, већ га ми испуњавамо љубављу према Богу и људима. Претерасте више са том суботом. Она није ПЕЧАТ и не мучите се више да доказујете, јер овде нећете успети. Можда негде где има мање посвећених "хришћана", па тамо пробајте.

Нико вама не брани да светкујете суботу, ни мени нико није бранио - нити може, али на мени је то да ли ћу гледати све дане једнако или не, а не да ме неко плаши како је субота пресудна и изнад свега, да ће се људи одвојити на Божију или сотонину страну само због суботе. Глупост, па зар није љубав изнад свега? Наравно, значи да је субота толико несхваћена, да је Господар суботе то рекао више пута, а ви не слушате. Ако и разумете, грех вам је што не признајете.
Ево које заповести Божије треба човек да испуњава, да ли Христове или Мојсијеве (1. и 2. Јованова):

2 глава
4. Који говори: Познајем Га, а заповести Његове не држи, лажа је, и у њему истине нема; 5. А који држи реч Његову, у њему је заиста љубав Божија савршена; по том познајемо да смо у Њему.
6. Који говори да у Њему стоји, и тај треба тако да ходи као што је Он ходио.
7. Љубазни! Не пишем вам нове заповести, него заповест стару коју имасте испочетка. Заповест стара јесте реч коју чусте испочетка.
8. Опет вам пишем нову заповест, која је заиста у Њему и у вама; јер тама пролази, и видело право већ светли.
9. Који говори да је у виделу, а мрзи на свог брата, још је у тами.
10. Који љуби брата свог, у виделу живи, и саблазни у њему нема.
11. А који мрзи на свог брата, у тами је, и у тами ходи, и не зна куд иде, јер му тама заслепи очи.

3 глава
10. По томе се познају деца Божија и деца ђавоља: који год не твори правде, није од Бога, и који не љуби брата свог.
11. Јер је ово заповест, коју чусте испочетка, да љубимо један другог.
22. И шта год заиштемо, примићемо од Њега, јер заповести Његове држимо и чинимо шта је Њему угодно.
23. И ово је заповест Његова да верујемо у име Сина Његовог Исуса Христа, и да љубимо један другог као што нам је дао заповест.
24. И који држи заповести Његове у Њему стоји, и Он у њему. И по том познајемо да стоји у нама, по Духу кога нам је дао.


4 глава
20. Ако ко рече: Ја љубим Бога, а мрзи на брата свог, лажа је; јер који не љуби брата свог, кога види, како може љубити Бога, кога не види? 21. И ову заповест имамо од Њега: Који љуби Бога да љуби и брата свог.

5 глава
1. Који год верује да је Исус Христос, од Бога је рођен; и који год љуби Оног који је родио, љуби и Оног који је рођен од Њега.
2. По том знамо да љубимо децу Божију кад Бога љубимо и Његове заповести држимо.
3. Јер је ово љубав Божија да заповести Његове држимо; и заповести Његове нису тешке.

1 глава
5. И сад молим те, госпођо, не као да ти нову заповест пишем, него коју имамо испочетка, да имамо љубав међу собом.
6. И ова је љубав да живимо по заповестима Његовим. Ова је заповест, као што чусте испочетка, да у њој живите.


15. Ако имате љубав к мени, заповести моје држите. (Јован 14)

А које су то заповести? Читајте јеванђеље, све лепо пише. Све је око љубави и везано за њу, никако суботарење. Нигде ни помена да држимо суботу, чак Господ "квари" суботу иако је изричито било забрањено у суботу чинити оно што је он радио. Значи да је грешник? Таман посла. Значи да морате мало да се потрудите да схватите како је Он и зашто "кварио" суботу. Можда и разуме неко од вас, мада све мање верујем да може. Битно је да други не прихвате тај јарам фарисејства.

Ко хоће може, ко хоће да се обреже и то може, само не видим сврху, а ни апостоли нису видели сврху. Само ваш "пророк" види да је то неки ПЕЧАТ, сачувај, Боже!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da, ipak je moja konstatacija tacna, ne poznajete starozavetnu tipologiju ili simboliku starozavetnih elemenata koji su nasli ispunjenje u novom zavetu.
U tekstu u 14 poglavlju Kolosanima poslanice, kao i u nekim drugim tekstovima se upravo koristi taj izraz SEN - Tipos, koji u kontekstu biblije pretstavlja starozavetni obredni sistem koji je bio predslika ili simbol Hristove zrtve na krstu.
Tu se nikako ne moze raditi o suboti i moralnom zakonu 10 zapovesti, jer one nemaju tipoloske elemente koji ukazuju na Hristovu zrtvu.
Nisu subota ili ploce zakon prinosene na oltar na zrtvu, vec su to bili jaganjci i jestive i naljevne zrtve koje apostol Pavle naziva JELA I PICA.

Sam Jovan krstitelj je razumeo ovu starozavetnu tipologiju i videvsi Isusa u njemu prepoznao ispunjenje tog starozavetnog obrednog sistema rekavsi: "GLE JAGNJE BOZJE KOJE UZE NA SE GREHE SVETA"

Ako ste kojim slucajem vi u pravu, da SEN ili simbol Hristovog tela pretstavlja subotu, onda bi Jovan trebao da kaze sledece: GLE JAGNJE BOZJE I SUBOTU KOJI UZESE NA SEBE GREHE SVETA" Sto je cista ludost.

Dakle, tekst u Kolosanima govori o ZRTVAMA PALJENICAMA, koje su se prinosile za kakav praznik za mladine ili za subote, koje su bile simbol Hristovog tela, odnosno njegove zrtve na krstu kao jagnje Bozje.

JELA I PICA - JESTIVE I NALJEVNE ZRTVE SIMBOL HRISTOVOG TELA:


Da vas dakle niko ne osuđuje
za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote; Koje je sve bilo sen
( PREDSLIKA - SIMBOL ) od onog što htede da dođe, i telo je Hristovo.( Kolosanimaa 2. 16 ).



"Jer
zakon imajući sen
( PREDSLIKU - SIMBOL ) dobara koja će doći ( HRISTOVE ZRTVE NA KRSTU ), a ne samo obličje stvari, ne može nikada savršiti one koji pristupaju svake godine i prinose one iste žrtve.

Inače bi se prestale prinositi se, kad oni koji služe ne bi više imali nikakve savesti za grehe, kad se jednom očiste; Nego se njima svake godine čini spomen za grehe.
Jer krv junčija i jarčija
( JELA I PICA ) ne može uzeti greha.
Zato, ulazeći u svet govori: Žrtava i darova nisi hteo,
ali si mi telo pripravio. Žrtve i prilozi za greh nisu Ti bili ugodni.
Tada rekoh: Evo dođoh, u početku knjige pisano je za mene, da učinim volju Tvoju, Bože.
I više kazavši:
Priloga i prinosa i žrtava, i žrtava za grehe nisi hteo, niti su Ti bili ugodni, što se po zakonu prinose;
Tada reče: Evo dođoh da učinim volju Tvoju, Bože.
Ukida prvo da postavi drugo.
Po kojoj smo volji mi osvećeni
prinosom tela Isusa Hrista jednom. I svaki sveštenik stoji svaki dan služeći i jedne žrtve mnogo
puta prinoseći
koje nikad ne mogu uzeti greha.
A On prinesavši jedinu
žrtvu za grehe sedi svagda s desne strane Bogu. ( Jevrejima poglavlje 10 )

I jos nesto, navedite mi zapovest u bibliji u kojoj Isus i apostoli zapovedaju da svetkujemo nedelju.
Evo imate prilike da opravdate svoju tvrdnju da se u potpunosti pridrzavate biblije.
Dakle gde u bibliji izricito pise da trebamo svetkovati nedelju kao dan Hristovog vaskrsenja?

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ако и не познајемо старозаветну типологију, то је мање важно јер ви не познајете новозаветну, а ту је Спасење. А ви се држите суботе и оспоравајте "Христове приче", како рече Мика. Вама посланица Јеврејима ништа не значи јер вам директно говори о увођењу у покој, што је за старозаветне свештенике и фарисеје било "шпанско село", а колико видим и за вас.

Довољно је овај део да покажем колико је погрешно анализиран:

Jer krv junčija i jarčija ( JELA I PICA )

Ово није јело и пиће већ крв жртава, ниси лепо преписао.
Када си већ толико упоран, можеш ли објаснити зашто Христ директно "квари" старозаветну заповест због које се каменовало? Само немој рећи да нису схватали појам суботе, јер и ви не схватате. Тачно се забрањује ношење одра и било које дело у суботу, а Господ то "крши". Још се осмелио да каже како је Он
господар суботе (може да је уведе или укине). Ви и то не видите, али није више битно. Важно је да сте ви печатирани, а ми имамо жиг звери. Делује чак смешно. Масонска организација и култ личности Хелене Вајт су "изабрани", а читава планета свих 2000. година жигосани. Уозбиљите се.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ако и не познајемо старозаветну типологију, то је мање важно јер ви не познајете новозаветну, а ту је Спасење. А ви се држите суботе и оспоравајте "Христове приче", како рече Мика. Вама посланица Јеврејима ништа не значи јер вам директно говори о увођењу у покој, што је за старозаветне свештенике и фарисеје било "шпанско село", а колико видим и за вас.


O cemu pricas Adrian, ja govorim o starozavetnoj tipologiji, odnosno predslici Hristove zrtve koja se ogleda u starozavetnom zrtvenom sistemu.

U poslanici jevrejima 4 poglavlju apostol govori o subotnjem pokoju - odmoru koji se ostvaruje poslusnoscu 4 zapovesti.
Pokoj nikada ne moze biti krsenje ove zapovesti o suboti, to je velika pravara..
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa moramo jer ovde neki spamuju i ne zale da se vidi pravda,a posle trebuju dokaz!bas zato sto znaju da se nesme ponavljati post?Mislim ako je ovo demokraticni forum,predlazem da se vise od tri puta nesme staviti jedan isti post?jer nemoguce je onda postovati.Onda cemo svi da cutimo i forum ce biti bez forumasa!ako je to vama ugodno onda nema problema ja cu prvi da odustanem od daljnih diskusija,ako nemam pravo da kazem sta mislim i po 10 puta.
POzdrav od Gere.
Gera, pročitaj Pravilnik foruma!
Imaš ti pravo da kažeš šta misliš i stotinu puta, ali ne istim postovima. To jednostavno nije dozvoljeno Pravilnikom.
 
Natrag
Top