Adventisti i Elen Vajt

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Donbro jutro Nelsime,
Malo sam pogledao taj tvoj dugi tekst, za koga nemam vremena da ga celog procitam, i primetio sam u njemu dve znacajne izjabve. (Savetovao bih ti da toliko mnogo teksta ne postiras, jer to vecinom niko ne cita)

Prva izjava je:
"Istorijska cinjenica:Subotu je ukinuo Hrist, prvi hrišcani su svetkovali nedelju još od apostolskih dana."

Odgovor: Ovo nije nikakva istorijska cinjenica, nego otvorena NEISTINA.

Ako i ti Nelsime zastupas ovo misljenje da je Hristos UKINUO SUBOTU, molim te dokazi mi Biblijom. Ako ne nadjes dokaza u Bibliji sam ces se uveriti da je to obicna neistina.

Druga izjava:
Hrišćani od najranijih (apostolskih) dana svetkuju nedelju kao dan Vaskrsenja i rođenja Crkve (Pedesetnice), a ne kao dan odmora.

To znaci da ti hriscani ni nemaju DAN ODMORA. Da li time svedoce da je Bog pogresio sto ga je prilikom stvaranja uspostavio za ljude, i uvrstao ga u Svoj zakon, koji zahteva od ljudi da ga postuju, a koji je i sam Stvoritelj praznovao. 1 Mojsijeva 2,3; Druga Mojsijeva 20,8-11.
-----------
Nelsim:

To su preuzeli od samog Hrista koji je naredio ljudima da rade subotom.

Nelsime, mozes li nam navci dokaze u Novom zavetu, GDE JE TO ISUS NAREDIO LJUDIMA DA RADE SUBOTOM?
Ako ti u Bibliji pronadjes NAREDBU, to ce biti izvaredno resenje, jer mi neprestano tvrdimo da u Bibliji ne postoji zapovest o ZABRANI SVETKOVANJA SUBOTE NITI O SVETKOVANJU NEDELJE
.

Nelsimov tekst nastavlja:
, i izjavio (Hristos) da i On i Njegov Otac rade subotom (Jovan, 5. poglavlje),

Nelsime, gde je Isus izjavio da ON I NJEGOVO OTAC RADE SUBOTOM?
Pisac toga teksta nije se usudio da navede konkretan tekst, nego je samo naveo "Jovan 5, poglavlje"
Ponovo sam pregledao to poglavlje i nigde nisam nasao izjavu da HRISTOS I OTAC RADE SUBOTOM.

Prema tome autor toga teksta je NEKAKAV SARLATAN, KOJI POKUSAVA DA IZVARA NEUPUCENE CITAOCE DA VERUJU DA JE RECENO ONO STO NIJE RECENO.

Zatim autor nastavlja:
i koji je rekao (Hristos)da je On naša subota (Matej 11:28).

Zao mi je , ali Hristos uopste u navedenom tekstu nije ni spomenuo subtu, Ako ne verujete da vidimo sta jeste rekao: "HODITE K MENI SVI KOJI STE UMORNI I NATOVARENI I JA CU VAS ODMORITI." Matej 11,28.

Jeste li vi u ovom tekstu nasli Subotu? Ja nisam!

Isus ovde ne govori o Subotu, nego govori o skidanju tereta greha koji svi mi gresnici nosimo na sebi, a koje On, onima koji dodju k njmu i priznaju ga za svoga Spasitelja skida sa njih. Nikakva subota nije ni spomenuta.


Izvini, Nelsime, ja mislim da ti nisi ni procitao ovaj tekst pre nego sto si ga postirao. Ja bih ti kao bratu savetovo da nam vise ne postiras ovakve besmislice, jer one ne dokazuju ono sto bi ti zeleo da nam dokazes, nego nas jos vise uveravaju u ono sto je istina.

Sve najbolje

Evo jos jedne znacajne izjave od istog autora:

9. Hrišćani ne svetkuju nedelju kao dan odmora. Za hrišćane NIKAD nije došlo do PROMENE dana odmora iz subote u nedelju. Hrišćani ne svetkuju nedelju kao dan odmora, nikad nisu niti će ikad svetkovati nedelju kao dan odmora. Nedelja se svetkuje kao dan Isusovog vaskrsenja, a ne kao dan odmora.


Nisam siguran da sam ga dobro razumeo. On tvrdi da se nikad nije desila proimea Dana odmora od Subote na nedelju. Potpuno se slazem s tim.
A to znaci da je jos uvek Suboita sedmi dan odmora koji je Bolg prilikom stvaranja uspostavio. Pa ako je tako, zasto ga i dalje ne svetkujete?

Istocna Crkva je vekovima praznovala oba dana, i Subotu koju je Bog naredio cvetvrtom zapovesti, i Nedelju kao dan Hristovog vaskrsenja.
Ja ne bih imao nista protiv ako neko smatra da je dobroda praznuje dan Hristovog vaskrsena, ako bi doticni svetkovao i subotu.

A tvrditi da do zamene nikad nije ni doslo, a ipak svetkovati prvi umesto sedmog dana, to je besmislica i ljudsko nagadjane.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Donbro jutro Nelsime,
Malo sam pogledao taj tvoj dugi tekst, za koga nemam vremena da ga celog procitam, i primetio sam u njemu dve znacajne izjabve. (Savetovao bih ti da toliko mnogo teksta ne postiras, jer to vecinom niko ne cita)
Taj tekst je neoborivi argument, aj sam tamo sve izneo i nema vise potrebe za raspravljanjem, sve je receno i nije pobijeno, ako ne zelis ni da ga citas onda nemamo o cemu vise da diskutujemo, smatram ovu raspravu gotovom.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Taj tekst je neoborivi argument, aj sam tamo sve izneo i nema vise potrebe za raspravljanjem, sve je receno i nije pobijeno, ako ne zelis ni da ga citas onda nemamo o cemu vise da diskutujemo, smatram ovu raspravu gotovom.

Nelsime, malo si me iznenadio, ali to je tvoje pravo.

Znaci da nemas odgovora na ove izjave koje ja jesam procitao u tvome terkstu:


"Istorijska cinjenica:Subotu je ukinuo Hrist, prvi hrišcani su svetkovali nedelju još od apostolskih dana."

Odgovor: Ovo nije nikakva istorijska cinjenica, nego otvorena NEISTINA.

Nelsime, u tekstu koiji si prilozio UOPSTE NEMAS DOKAZA DA JE HRISTOS UKINUO SUBOTU. Imas li dokaz ili nemas?
--------------------

Druga izjava:

9. Hrišćani ne svetkuju nedelju kao dan odmora. Za hrišćane NIKAD nije došlo do PROMENE dana odmora iz subote u nedelju.
Pa to je ono sto mi oduvek tvrdimo. I nema nikakvih dokaza u Bibliji da je Isus ili apostoli promenili Subotu u nedelju.

A to znaci da je jos uvek Suboita sedmi dan odmora koji je Bolg prilikom stvaranja uspostavio. Pa ako je tako, zasto je i dalje ne svetkujete?

Jos jedna neverovatna tvrdnja:


To su preuzeli od samog Hrista koji je naredio ljudima da rade subotom.

Nelsime, ako je istina sto si ovde izneo. DAJ NAM TU HRISTOVU NATREDBU!
MEDJUTIM, SVI MI KOJI POZNAJEMO BIBLIJU ZNAMO DA TAKVA NAREDBA NE POSTOJI.

Nelsime, izgleda da nemas odgovora na ova pitanja pa zato se povlacis.
U tekstu koji si prilozio, nema odgovora na gornja pitanja..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Nelsime, malo si me iznenadio, ali to je tvoje pravo.

Znaci da nemas odgovora na ove izjave koje ja jesam procitao u tvome terkstu:
Zar mi nismo ovde da diskutujemo?
Kako da diskutujemo ako ne procitas ceo tekst?
Ti si taj koji je mene iznenadio.
Kad procitas ceo tekst onda mozemo polako da diskutujemo.
Za sad neodgovoren tekst stoji kao neoboriv argument.

Voljan sam da ti odgovorim na sve kad procitas tekstove i onda mozemo da diskutujemo, ukoliko ih ne procitas znaci da ne diskutujemo, sve je na tebi.Meni nije bilo tesko da procitam sve knjige Ellen White, a tebi je tesko da procitas jedan tekst.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kad procitas ceo tekst onda mozemo polako da diskutujemo.
Za sad neodgovoren tekst stoji kao neoboriv argument.

A što će kad pročita? Tek tada je u problemu. Priznaju li adventisti činjenice koje im se predoče, morat će odustati od svoje "fatamorganične povijesti" i priznati kako su bili neznalice i kako ih je netko, zlorabeći njihovo neznanje, naprosto zaveo i obmanuo. A ako ne priznaju najočitije činjenice, pokazat će kako su se iz neznalica prometnuli u idiote. Zato oni i ne čitaju takve tekstove, nego mantraju svoje besmislice.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hajde da upotrebimo logiku i da uključimo malo poštenjačkog duha u diskusiju oko ovog problema Subote u Adventizmu.

Protivnici Adventizma osuđuju Adventiste zato što drže Subotu koja je u bibliji jasno definisana kao Božji dan odmora, i jedna od deset Božjih zapovesti.
Ujedno - ti protivnici sami praktikuju obredno ritualnu praksu u svojim vlastitim crkvama sa mnoštvom običaja i rituala, i praznuju mnoštvo praznika posvećenih takozvanim svecima i različitim događajima - biblijskim ili ne biblijskim, i to u više dana nego što je dana u godin, praćenim mnoštvom prazničnih običaja i rituala, sa posebnim načinom ishrane u različitim danima praznika..itd.

Razumljivo bi bilo kada bi ta osuda koju protivnici upućuju Adventistima - bila opravdana, da su Hristos i apostoli kojim sluzčajem osudili one koji ne drže sve ove gore pomenuto što postoji u tradicionalnim crkvama, za nepoštovanje nedelje, neobavljanje obredno ritualne prakse, praznovanje praznika, paljenje sveća, kađenje pred ikonama, kruženje oko crkve, prekrštavanje rukom u znaku krsta, obavljanje različitih običaja, uzimanja različite hrane i dane praznika..itd..itd.

Ipak, ova osuda za nepoštovanje svega ovoga - ne postoji, već je u bibliji data osuda za neverovanje u Hrista i kršenje Božjih zapovesti.

Jedan primer pokazuje ovu nelogičnost i isključivost tradicionalnih crkava u ovom pogledu, jer mi je svojevremeno jedan od studenata Pravoslavnog Bogoslovskog fakulteta - zbog mog neprihvatanja Pravoslavne tradicije i vere - osudio kao nevernika izrekavši sledeće reči "kako ćeš izaći pred svete Oce"

U ovome se pokazuje potpuno duhovno posrnuće tradicionalnih crkava - jer ljudska reč se u njenim redovima više poštuje, od reči Božje koja čoveku pokazuje šta treba da čini a šta ne, i koji je pravi put spasenja..
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Hajde da upotrebimo logiku i da uključimo malo poštenjačkog duha u diskusiju oko ovog problema Subote u Adventizmu.

Protivnici Adventizma osuđuju Adventiste zato što drže Subotu koja je u bibliji jasno definisana kao Božji dan odmora, i jedna od deset Božjih zapovesti.
Ocigledno je taj problem postojao jako davno, ali je resen.
Razumljivo bi bilo kada bi ta osuda koju protivnici upućuju Adventistima - bila opravdana, da su Hristos i apostoli kojim sluzčajem osudili one koji ne drže sve ove gore pomenuto što postoji u tradicionalnim crkvama, za nepoštovanje nedelje, neobavljanje obredno ritualne prakse, praznovanje praznika, paljenje sveća, kađenje pred ikonama, kruženje oko crkve, prekrštavanje rukom u znaku krsta, obavljanje različitih običaja, uzimanja različite hrane i dane praznika..itd..itd.
Nista od ovog nije obavezno i bitno za spasenje, to je nacin na koji crkva zivi, i vi imate orgulje i pevate, i vi imate neku vrstu bogosluzenja samo toga niste svesni.Niko nece osuditi nekoga ako ne zeli da slavi krsnu slavu ili ne zeli da ucestvuje u litiji, ali ne vidim razlog zasto ne bi jer ti obredi i obicaji se ne suprostavljaju veri, ali osudicete neko ukoliko ne ucestvujes u Svetim Tajnama i bogosluzenju, ako ne postis kako je crkva propisala, jer crkva je telo Hristovo, i sve odluke donete u crkvi su zapravo date indirektno od samoga Boga preko svetih ljudi, svetootacka dela se ne razlikuju od prorockih knjiga po nadahnucu ili blagodati vec samo po sadrzaju.
Jedan primer pokazuje ovu nelogičnost i isključivost tradicionalnih crkava u ovom pogledu, jer mi je svojevremeno jedan od studenata Pravoslavnog Bogoslovskog fakulteta - zbog mog neprihvatanja Pravoslavne tradicije i vere - osudio kao nevernika izrekavši sledeće reči "kako ćeš izaći pred svete Oce"
Jedan profesor bogoslovskog fakulteta je rekao kako je plod i prvorodni greh telesni odnos, pa da li je on bio u pravu?
Ne, ono sto ti neko kaze ne mora biti tacno, evo uzmimo za primer Mire nije slusao nikoga od nas vec je uzeo Sveto Pismo i svetootacke spise i sam citao, sa time nije ti potrebno da ti iko ista govori, nije ti potrebno nikakvo tumacenje jer citajuci svetootacke spsie ti zapravo i citas tumacenej, kad bi uzeio i procitao "Protiv Idola" od Svetog Atanasija Velikog razumeo bi o cemu ti govorim i vec psole citanja bi imao drugaciju sliku o nasoj crkvi, ja nisam imao predrasude za vasu crkvu kaos to ti imas za nasu, sve sam knjige Ellen White procitao i uvideo da se njeno ucenje u vecini razlikuje od savremenog adventistickog ucenja i da niste prava crkva samim tim sto svom osnivacu protivrecite, ali drago mi je to sto njenim lazima ne protivrecite drugim lazima vec vecinom istinom kao sto je slucaj sa Svetim Trojstvom.

To izaci ces pred Svete OCe nije tacno, nece niko ni pred koga izaci svi cemo biti zajedno na istom mestu samo ce nasi osecaji biti drugaciji, jedni ce biti u zajednici sa tvorcem, a drugi nece, ta recenica ima veze sa Mitarstvima koja nisu podrzana ni od strane dogmata pa cak ni Svetih Otaca pa cak ninod crkvenih otaca.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Hajde da upotrebimo logiku i da uključimo malo poštenjačkog duha u diskusiju oko ovog problema Subote u Adventizmu.

Hajdemo, "ako Boga znaš".

Protivnici Adventizma osuđuju Adventiste zato što drže Subotu koja je u bibliji jasno definisana kao Božji dan odmora, i jedna od deset Božjih zapovesti.

Netočno, stvari su se obrnuto događale što se tiče osuđivanja. Nisu li adventisti bili prvi koji su druge optužili zbog nedjeljne Euharistije? Što ti kažu i logika i duh poštenja o ovome?

Ujedno - ti protivnici sami praktikuju obredno ritualnu praksu u svojim vlastitim crkvama sa mnoštvom običaja i rituala, i praznuju mnoštvo praznika posvećenih takozvanim svecima i različitim događajima - biblijskim ili ne biblijskim, i to u više dana nego što je dana u godin, praćenim mnoštvom prazničnih običaja i rituala, sa posebnim načinom ishrane u različitim danima praznika..itd.

Sve što se pri okupljanju vjernika na bogoslužja čini iznjedrila je Crkva koju je Krist za to ovlastio i kojoj je na dan Pedesetnice poslao Duha Svetog. A kako Isus apostolima nije uspio sve reći, reče im kako će ih Duh Sveti upućivati u svaku istinu.

Razumljivo bi bilo kada bi ta osuda koju protivnici upućuju Adventistima - bila opravdana, da su Hristos i apostoli kojim sluzčajem osudili one koji ne drže sve ove gore pomenuto što postoji u tradicionalnim crkvama, za nepoštovanje nedelje, neobavljanje obredno ritualne prakse, praznovanje praznika, paljenje sveća, kađenje pred ikonama, kruženje oko crkve, prekrštavanje rukom u znaku krsta, obavljanje različitih običaja, uzimanja različite hrane i dane praznika..itd..itd.

Nije Isus apostolima ostavio svjetovnu vlast, pa da apostoli mogu zapovjediti da se ljudi nedjeljom okupljaju na Euharistiju. Pogotovo, nije Isus apostolima zapovjedio da se pogubi onoga tko nedjeljom ne bi došao na Euharistiju, kao što je Bog preko Mojsija Židovima zapovjedio što činiti s onima koji ne odmaraju subotom. Kužiš li ti razliku? Zatim, što je nedopustivo da Crkva ima svoje praznike, dakle dane, u koje će kršćani i brojnije okupljeni još svečanije slaviti Boga. Zar su molitve upućene Kristu i pjevanje pjesama Kristu poganska praksa? Ako je, navedi mi pogane koji su prije kršćana slavili Krista. A križanje (znak križa na tijelu)? Navedi mi pogane koji su se prije kršćana križali izgovarajući: "U ime Oca i Sina i Duha Svetoga, Amen". Tebi je ovo poganština? A paljenje svijeća i kađenje? Pa čitaj Sveto Pismo.

Ipak, ova osuda za nepoštovanje svega ovoga - ne postoji, već je u bibliji data osuda za neverovanje u Hrista i kršenje Božjih zapovesti.

O kakvoj vjeri u Krista se može govoriti kod onih koji su punih sedam godina naučavali da su 22.10.1844. zatvorena vrata, da je tada završilo vrijeme obraćenja i spasenja grešnika, da je tada Isus presao posredovati za grešnike i da je tada Bog odbacio pokvareni svijet? O kakvoj vjeri u Krista se može govoriti kod onih koji su nedjeljnu Euharistiju, koju su uveli apostoli u prvoj Crkvi, proglasili babilonskim bogoslužjem? Kako netko, tko je iznjedrio samo ova dva strašna bogohulstva, uopće može govoriti i učiti druge o tome što je "vjera u Krista"?

Jedan primer pokazuje ovu nelogičnost i isključivost tradicionalne crkve u ovom pogledu, jer mi je svojevremeno jedan od studenata Pravoslavnog Bogoslovskog fakulteta - zbog mog neprihvatanja Pravoslavne tradicije i vere - osudio kao nevernika rekao sledeće reči "kako ćeš izaći pred svete Oce"

Možda bi ti čovjek rekao drugačije da je znao da nećeš razumijeti. Možda bi ti rekao ovako. "Kako ćeš izići pred svete Ignacija Antiohijskog i Justina Mučenika, koji su život svoj položili za vjeru i zbog vjere u Krista, kada ih nazivaš otpadnicima od Krista?

U ovome se pokazuje i potpuno duhovno posrnuće tradicionalnih crkava - jer ljudska reč se u njenim redovima više poštuje, od reči Božje koja čoveku pokazuje šta treba da čini a šta ne, i koji je pravi put spasenja..

Kako ćeš učenjem da je Bog odbacio grešnike ljude izvoditi na pravi put spasenja? Kako ćeš propovjedanjem "Antievanđelja" širiti Evanđelje"?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nellsim:
Taj tekst je neoborivi argument, aj sam tamo sve izneo i nema vise potrebe za raspravljanjem, sve je receno.

Dobro jutro brate Nelsime. Ovom tvojom izjavom jos vise si me isnenadio.
To znaci da je tekst tvoj produkt, a da nije neciji dudji. Ako je tako, onda zaista sam veom iznenadjen, jer mislim da bi nam ti mogao dati daleko bolji tekst od toga.

Drugo, juce, posle tvoga odgovora procitao sam ceo tvoj komentar, i dosao do istog zakljucka do koga sam dosao posle jednostavnog pregleda. Dakle, kompletno citanje tvoga teksdta nije dovelo do nikakve promne u mom zakljuvcku

Ti si izjavio:
1. Subotu je ukinuo Hrist
A znas da to nije istina!


2. NIKAD nije došlo do PROMENE dana odmora iz subote u nedelju.
Hvala ti na ovoj izjavi, javno si posvedocio ono sto mi oduvek tvrdima. Subota je jos uvek dan Gospodnji i zaista nije proimenjena.
-------------------
3. To su preuzeli od samog Hrista koji je naredio ljudima da rade subotom.
Ali Nelsim nasigurno zna da Htistos nije izdao takvu naredbu.


Nelsime, ako je istina sto si ovde izneo. DAJ NAM TU HRISTOVU NATREDBU!

1. Nelsime, daje bilo potrebno da se menja Bozji zakon, ko bi to trebao da ucini? To bi UNINIO ONAJ KOJI JE DAO SVOJ ZAKON I KOJI GA JE NAPISA.
A svi mi znamo da Bog nije izvrsio nikakvu promenu u svom zakonuj.


2. Da je bila potreba promena zakona, zar to Isus za vreme od 3,5 godine dok je propovedao na zemlji ne bi objasnio svojim ucenicima? Zar zbilja mislis da bi zanemario tako vano pitanje da objasni?

3. Da je posle Htristovog vaskrsenja trebalo izvrsiti promenu Subote u nedelju, zar zbilja mislis da to Hristos ne bi objasnio ucenicima kojima se poslke vaskrsenja javio 9 puta?

4. Da je za hriscane bilo neophodno da prestanu sa praznovanjemn Subote, zar im to Hristos ne bi objasnio.

5. Da je posle Hristovog vaskrsenja, trebalo prestati sa svetkovanjem Siubote i poceti praznovati nedelju,zar mislis da apostoli to ne bi jasno objavili vernicima?


6. Da je bila potrebana promena dana odmora,zar mislis da Apostoski sabor u Jerusalimu 50. godine posle Hrista ne bi to jasno objasnio vernicima i izdao novu NAREDBU? A svimi znamo da na tom saboru subota nije ni spomenuta, a to je znak da je ostalo kao sto je i ranije bilo.

Medjutim, svi ovi, Bog Otac, Hristos pre i poslke vaskrsenja, niti ijedan od apostola o nikakvoj promeni Subote i usvajanju nedelje, ne daju nikakav izvestaj o promeni.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
4. Da je za hriscane bilo neophodno da prestanu sa praznovanjemn Subote, zar im to Hristos ne bi objasnio.

Kako će oni koji su postajali kršćani iz poganstva (nežidovstva) prestati s praznovanjem subote? Niti su kada subotom odmarali niti im je tko zapovjedio da subotom odmaraju. Kako onda prestati? Kako prestati s nečim što netko nije nikada ni činio?
 
Natrag
Top