LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
merlot.jpg
Merlot je francuskog porekla, iz oblasti Bordeaux-a.
Rodnost: Obilna je i redovna.
Berba: Dozrevanje je u srednjoj epohi.
Organoleptička ocena vina: Vino predstavlja tipični i fini proizvod, intenzivne rubin crvene boje, karakterističnog ukusa na biljno zelenilo, sa dosta alkohola, suvo, aromatsko s relativno niskom kiselinom. Mešavinom sa Cabernetima povećava se kvalitet.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
frankovka.jpg
Frankovka je poreklom iz područja Franken u Njemačkoj i/ili iz Hrvatske.
Rodnost: Rodnost je velika i redovna.
Berba: Dozreva u III razdoblju.
Organoleptička ocena vina: Vino je intenzivne rubin crvene boje, srednjeg ekstrakta, oseća se ukus na zeleno. Potpuno dozrelo i odležano vino razvija karakteristični sortni ukus i miris i predstavlja proizvod dobrog kvaliteta među crnim vinima kontinentalnog vinogradarskog područja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
cabernet-f.jpg
Cabernet Franc je francuskog porekla.
Rodnost: Srednja i dosta redovna u klimi severnijih krajeva.
Berba: Vreme dozrevanja srednje ili kasnije.
Organoleptička ocena vina: Cabernet Franc daje intenzivno rubin-crveno vino, puno, bogato ekstraktom, sa srednjom količinom alkohola, mirisno, sa karakterističnim prijatnim zelenim ukusom (trave), harmonično, visokog kvaliteta. Dobar je za kraće starenje od 2-3 godine.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
syrah.jpg
Syrah (Shiraz) drevna sorta poreklom sa juga Francuske.
Rodnost: Srednja i dosta redovna.
Berba: Sazreva u II epohi, srednje pozno.
Organoleptička ocena vina: Vina sorte Syrah imaju izražen voćni miris, elegantna su i veoma cenjena. Čista sortna vina su retkost na tržištu, ona se uglavnom kao "začin" (10-15%) dodaju drugim vinima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
probus.jpg
Probus je stvoren u Institutu za vinogradarstvo u Sremskim Karlovcima, ukrštanjem Skadarke i Cabernet Sauvignon-a
Rodnost: Dobra i redovna.
Berba: Vreme dozrevanja je kasno.
Organoleptička ocena vina: Vina proizvedena od Probusa su pune boje, bogata, harmoničnog ukusa i prijatnog mirisa. Perspektivna je sorta za visokokvalitetna crvena vina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vinograd se može saditi, ujesen ili u proleće. U čemu je razlika, odnosno prednosti i mane. Zasađeni vinograd ujesen obezbeđuje optimalnu prilagođenost novoj sredini zasađenih kalemova, adaptaciju, a samim tim i bolji prijem i rast nove loze. Koji je tu problem koji se najčešće javlja? Nemogućnost oprimalne pripreme zemljišta za sadnju, zbog samog doba godine. Ili jasnije ako ste izrigolovali(duboko oranje od60 do 80 santimetara dubine), i to zemljište tako pripremljeno preteralo proleće, leto i deo jeseni, treba dosta muke da se dovede u red i da se idealno zasadi. Izbor načina sadnje je vrlo bitan takođe, a u smislu, dali kopati jame ili ići na sadnju sa vodenim burgijama. Treći deo je optimalna zrelost kalema za sadnju, ili dilema dali koristiti jednogodac ili dvogodac, i mogućnost obezbeđenja tih istih kalemova ujesen. Znamo da je najbolji jednogodac, lepo ožiljen i sa pravilno sazrelim prstenom kalusa. Kalemari u zemlji, a i uvoznici obično tempiraju takav kalem da stigne za prolećnu sadnju.
Međutim da nebi bilo dileme, praksa je pokazala da dobro pripremljeno zemljište tokom jeseni i zime, omogućava, a pod uslovom da su prvoklasni kalemovi, prolećnom sadnjom skoro stoprocentni prijem. Prateći zadnjih godina, a i ranije, prijem kalemova na novo podignutim, zasađenim vinogradima u Krnjevu i okolini, a gde su za sadnju korišćeni kalemovi prve klase, prijem nigde nije bio ispod 98%.
U kratkim crtama kako treba raditi pri podizanju novog zasada vinograda, bez akcenta na sortiment, o kome se može dalje pisati:
- odabir parcele u smislu položaja(osunčanost), nadmorska visina, hemijski satav zemljišta.
- korekcija i dezinfekcija zemljišta, ako je potrebno, posle analize.
- đubrenje pre rigolovanja stajskim i veštačkim đubrivima.
- rigolovanje ujesen, jednobrazdnim ili višebrazdnim plugovima najmanje dubine 60santimetra.
- prolećna priprema, ravnanje zemljišta, izbor pružanja pravca redova i obeležavanje.
- priprema kalemova za sadnju.
- sadnja, najbolje sa vodenim burgijama, uz dodatak đubriva, rastopljenog u vodi koja se koristi za vodene burgije.

Normalno za sve ove kratke crtice, nezaobilazne, može se ići u detaljnu razradu, ali su ovo ipak polazne osnove.
Ipak sam pre, i preporučio bih prolećnu sadnju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
šta podrazumeva priprema zemljišta za sadnju vinove loze?




mnogo toga, ovisi o tipu zemljista ali obavezne su ove radnje, rigolanje na 60-80 cm, meliorativna gnojidba stajskim gnojem i ako treba umjetnim, dodavanje vapnenca ako treba podici pH tla, za vinograd su najbolja tla sa 6-7,5 pH, ja bih rekao da je 6,5 idealno, dakle blago kiselo. naravno, ovo sve se radi poslije prethodne analize tla da se tocno vidi kako i sto bi trebalo popraviti i cime najbolje. zatim oranje, tanjuranje prije sadnje, niveliranje terena ako je potrebno, izvodenje drenaze.. to su neke od opcija ako je potrebno ali bitno je kvalitetno rigolanje i gnojidba kvalitetnim zrelim stajskim gnojem kojeg je dobro spustiti i u dublje slojeve tla, od 30-60 cm i drugi dio povrsinski zaorati.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kalemljenje loze iziskuje dosta više znanja i nege, nego kod klasičnog kalemljenja voća. Naime kako ide postupak kalemljenja:posle odabira podloge, kvaliteta i debljine kao i kalem grančice onda se pristupa kosom zarezivanju i podloge i kalema. Podloga posle zarezivanja ukoso, mora da ima tri vidljiva okca, a kalem grančica-vijoka jedno vidljivo okce. Kosi rez se pravi na sredini internodije i kod podloge i kod kalem grančice. Internodija je razmak između dav pupoljka. Posle kosog zareza pravi se dubinski zarez na podlozi kao i na kalem grančici. To je kalemljenje na jezičak i pokazalo je do sada najbolje rezultate kod prijema. To je Dioda prikazao na primeru "B" na slici. Spojeni, uglavljeni kalemovi se pakuju u za to odgovarajuće drvene sanduke, koji imaju malo veću dubinu od dužine kalema. Ovo je i najvažniji deo sada, sanduk se obori pa se na njegovu stranicu nabaci mešavina blago navlažene mahovine i piljevine, kad nema mahovine onda se ubacuje samo piljevina, ali se bira od drveta koje nije kiselo. Na sloj tako pripremljenog supstrata se poredja nakalemljena loza, pa se ponovo pokrije sa piljevinom, pa opet red kalemova, pa piljevina i tako do kraja, tada se druga duža bočna stranica učvrsti da lepo drži lozu da se nepomera, tada se sanduk sa kalemovima uspravi tako da su vrhovi kalemova okrenuti nagore. vrhovi treba da budu pokriveni supstratom oko 2-3 cm.
Sanduk se unosi u prostoriju koja se greje, temperatura se polako podiže od 15 pa do 18-22C, i temperatura od oko 20-tak stepeni se održava sve dok se oko spojnog mesta ne stvori kalus, penasta obloga u početku beličaste boje a kasnije žućkasta, pa postepeno dobija boju zrele loze, u istom periodu se i javlja vršni pupoljak kalema koji polako izbija. Normalno za sve vreme stvaranja kalusa, prijema, održava se vlažnost blagim orošavanjem. Kada se kalus formirao, onda se temperatura postepeno snižava i vrši provetravanje prostorije u toku dana, u početku pomalo pa se taj period produžava na više sati u toku dana. Ovaj proces se zove kaljenje-sazrevanje kalemova. Vreme izbijanja vršnog lastara i kaljenja kalusa se tempira tako da je napolju tempreatura uvek iznad 15C.
 
Natrag
Top