Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
15.05.2012
Poruka
5
Hvala :) ako nesto saznas javi mi...
KO zna mozda sam i neki plemic :)))))
 
Član
Učlanjen(a)
24.05.2012
Poruka
7
Mecave (Djurdjevdan) su zabelezeni u dva sela u Dubickom okrugu,jedno selo su Vlaskovci,drugo Demirovac.

U popisu stanovnistva ovih sela po slavama,pored Mecava,navode se i sledece porodice koje slave Djurdjevdan,pa pretpostavljam da ste srodni sa nekom od njih.

Vlaskovci : Kos,Djana,Petkovic,Banovic,Karan,Licanin,Dosen,Djuricic,Milankovic,Djakovic,Sipka,Kerkez,Cikota .

Demirovac : Radmanovic,Banjac,Petrovic,Obucina,Gligic,Dragisic,Misaraca,Pribic,Kovacevic,Paripovic,Zaklan,Covic,Zabic,Gacic,Pudja .

Ja sam pokusao da povezem neke porodice i napisacu neka svoja zapazanja i zakljucke.

Milan Karanovic,koji je obradio vecinu rodova Bosanske krajine,za vecinu Djurdjevstaka tvrdi da su starosedeoci u krajini,a da su u Pounje dosli sa Zmijanja.
Takodje,za sve ove rodove se tvrdi da su sa Zmijanja odlazili u Liku ili dalje u krajinu,sto potvrdjuje njegovu pricu.
Samo,opste je poznato da su Kozara i Lijevce Polje imali mnogo mladjih doseljenika,tako da ovi rodovi nikako ne mogu biti starosedeoci u Bosni.Karanovic ih je tako svrstao,zato sto im je nije znao etapu doseljavanja u Pounje,pre Zmijanja.

Takodje za vecinu ovih porodica,koje se nalaze u ova dva sela,a slave Djurdjevdan se navodi da su iz Starog Vlaha,sto potvrdjuje teoriju da su Kozaru naseljavali uglavnom doseljenici iz Visegradskog Starog Vlaha,Zapadne Srbije,Josanicke Banje,itd.

Tako se za Kerkeze zna da su iz Gornjeg Dragaceva(Zapadna Srbija),onda za Cikote se zna da su iz Cikota u Srbiji,zatim za Strpce se tvrdi da su takodje iz Starog Vlaha,kao i za Karanovice.

Po meni je sasvim realno da i vi pripadate nekoj od ovih razgranatih porodica u krajinii,koje slave Djurdjevdan,pa ste promenili prezime.
A u krajinu ste stigli iz Starog Vlaha,prvo na Zmijanje,pa odatle jedni u Liku,pa dalje u krajinu.
To je moje misljenje,nadam se da sam vam pomogao bar malo,inace iz ove porodice je i Mile Mecava,narodni heroj u II svetskom ratu,rodjen upravo u Vlaskovcima.

Zahvaljujem se mnogo!
 
Član
Učlanjen(a)
26.06.2010
Poruka
28
Stevanovici su iz Grahova (Niksic) otisli na Glasinac,tamo su ziveli jedno vreme,a onda su se podelili.Jedna grana otisla je dublje u Bosnu,a druga u Podrinje(Osat).
Da li imaš kakve podatke o godinama... Na užem području Zenice prema mojim saznanjima Stevanovici obitavaju malo više od 300 godina. Isto tako znam za priču da je Crna Gora stvorena od 17 plemena među kojima su najpoznatiji bili Petrovići... znaš li šta o tome???
Unaprijed zahvalan...
 
Član
Učlanjen(a)
31.01.2011
Poruka
6
Pozdrav

Ako nekoga zanima eventualno poreklo nekih porodica i prezimena,neka pita.Ja se time bavim iz hobija,posedujem neke etnografske monografije u kojima ima dosta podataka o tome..
Prosleđujem vam pismo mog prijatelja, sa molbom da mu pomognete, ako možete:

,,Замолио би Бас да ми помогнете, уколико сте у могућности.
Већ дуго времена покушавам на интернету да сазнам порекло свог презимена Беуковић, али безуспешно.
Пре неки дан сам прочитао на форуму коментар једног чoвека (ког не могу да контактирам) а у вези Сарматских Срба.
Наиме у том његовом коментару он спомиње тројицу вођа Сарматских Срба - Гоарана, Бабаја и Беука...
То ме је навело на помислио да би можда моје презиме могло да има неке везе са наведеним Беуком...
Шта ви мислите о томе? Да ли је то могуће и шта ми препоручујете, како би могао да сазнам истину?

Хвала на стрпљењу и унапред Вам се захваљујем...''
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
prosleđujem vam pismo mog prijatelja, sa molbom da mu pomognete, ako možete:
,,замолио би бас да ми помогнете, уколико сте у могућности.
већ дуго времена покушавам на интернету да сазнам порекло свог презимена беуковић, али безуспешно.
пре неки дан сам прочитао на форуму коментар једног чoвека (ког не могу да контактирам) а у вези сарматских срба.
наиме у том његовом коментару он спомиње тројицу вођа сарматских срба - гоарана, бабаја и беука...
то ме је навело на помислио да би можда моје презиме могло да има неке везе са наведеним беуком...
шта ви мислите о томе? да ли је то могуће и шта ми препоручујете, како би могао да сазнам истину?

хвала на стрпљењу и унапред вам се захваљујем...''


- беуковић -
забележено у крупи (поуње), пореклом из лике у старом селу код суње. основа: антропоним белко (в. презиме белко-вић) са фонетским регуларним прелазом сугласника л у о.


- белковић -

: очинство у седњовековној србији у xiv веку (бълковикь)·, у хрватској: код копривнице, чазме, слуња и у загребу. уп.топоним белковци са историјском потврдом из 1478. године у источној србији.

(велимир михајловић,српски презименик)

мени није позната та прича о беуку,што не значи да није тачна.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2012
Poruka
122
Evo i moga pitanja:
molim pomoć vezano za traganje za korijenima prezimena Bećarević koji sada žive na području opštine
Derventa, Republika Srpska. Slave Đurđevdan. Postoje neka neprovjerena saznanja da korijeni potiču iz Crne Gore???
Poznato mi je da ovo prezime postoji kod građana svih vjera ovje u Bosni.
Svima koji nešto znaju i o tome napišu biću neizmjerno zahvalan. Lijep pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
- Бећаревић: у Витежеву и Исакову у Ресави (Србија); у Озраковићима, Удворићима и Високом (Босна); у Хрватској нефреквентно, само у околини Нашица,Белог Манастира и Славонске Пожеге.Основу овога презимена чини турска реч бећар у значењу нежења; бекрија(<bekar), која се у нашим језичким споменицима први пут појављује 1702. године. Уп. топоним Бећари код Хан Пијеска(Босна).

Симо,ово је податак из Српског презименика,иначе нисам у северо-источној Босни пронашао то презиме.
Постоји само податак да су Бећаревићи из Дервенте(Ђурђевдан),у књизи Ђорђа Јањатовића.
Такође,у околини Високог постоје муслимани Бећаревићи.
У Босанској крајини,Сарајевској околини,источној Босни и Подрињу и у Херцеговини,нисам пронашао ово презиме.

Презиме Бећар је забележено у Никшићу,па то може да буде та веза са Црном Гором.
Ако пронађем нешто више,јавићу.Поздрав
 
Član
Učlanjen(a)
28.06.2012
Poruka
1
дали неко ѕна несто о породици Чарнић.славимо Марковдан.Хвала унапред
 
Član
Učlanjen(a)
30.06.2012
Poruka
2
da li znate nesto o Culibrcima?devojacko prezime moje mame je Dajic, njeni roditelji su:tata-iz Bosanskog Novog i mama-iz Dubice, a tatini:tata-takodje iz Bosanskog Novog i mama-iz Slabinje.nasa slava je Sveti Jovan.jako bih volela da saznam nesto o svom poreklu...
 
Natrag
Top