Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Mecave (Djurdjevdan) su zabelezeni u dva sela u Dubickom okrugu,jedno selo su Vlaskovci,drugo Demirovac.

U popisu stanovnistva ovih sela po slavama,pored Mecava,navode se i sledece porodice koje slave Djurdjevdan,pa pretpostavljam da ste srodni sa nekom od njih.

Vlaskovci : Kos,Djana,Petkovic,Banovic,Karan,Licanin,Dosen,Djuricic,Milankovic,Djakovic,Sipka,Kerkez,Cikota .

Demirovac : Radmanovic,Banjac,Petrovic,Obucina,Gligic,Dragisic,Misaraca,Pribic,Kovacevic,Paripovic,Zaklan,Covic,Zabic,Gacic,Pudja .

Ja sam pokusao da povezem neke porodice i napisacu neka svoja zapazanja i zakljucke.

Milan Karanovic,koji je obradio vecinu rodova Bosanske krajine,za vecinu Djurdjevstaka tvrdi da su starosedeoci u krajini,a da su u Pounje dosli sa Zmijanja.
Takodje,za sve ove rodove se tvrdi da su sa Zmijanja odlazili u Liku ili dalje u krajinu,sto potvrdjuje njegovu pricu.
Samo,opste je poznato da su Kozara i Lijevce Polje imali mnogo mladjih doseljenika,tako da ovi rodovi nikako ne mogu biti starosedeoci u Bosni.Karanovic ih je tako svrstao,zato sto im je nije znao etapu doseljavanja u Pounje,pre Zmijanja.

Takodje za vecinu ovih porodica,koje se nalaze u ova dva sela,a slave Djurdjevdan se navodi da su iz Starog Vlaha,sto potvrdjuje teoriju da su Kozaru naseljavali uglavnom doseljenici iz Visegradskog Starog Vlaha,Zapadne Srbije,Josanicke Banje,itd.

Tako se za Kerkeze zna da su iz Gornjeg Dragaceva(Zapadna Srbija),onda za Cikote se zna da su iz Cikota u Srbiji,zatim za Strpce se tvrdi da su takodje iz Starog Vlaha,kao i za Karanovice.

Po meni je sasvim realno da i vi pripadate nekoj od ovih razgranatih porodica u krajinii,koje slave Djurdjevdan,pa ste promenili prezime.
A u krajinu ste stigli iz Starog Vlaha,prvo na Zmijanje,pa odatle jedni u Liku,pa dalje u krajinu.
To je moje misljenje,nadam se da sam vam pomogao bar malo,inace iz ove porodice je i Mile Mecava,narodni heroj u II svetskom ratu,rodjen upravo u Vlaskovcima.
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2012
Poruka
5
Šajkić

Informacije o porodici Šajkic tj o tome odakle su dosli tu gde jesu. I o porodici Gitarić, odakle su dosli tu gde jesu. Kao i sa kojim familijama smu najbliyi rodjaci, neke bilo kakve informacije.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Sajke,ne znam zasto,ali ja opet ne vidim nista u ovom postu?Dal' zbog pisma koje korstite,ili cega vec,ne znam?:)
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Ja ne znam u cemu je problem,ali ja ne vidim vase postove,stvarno se izvinjavam?Postovi su prazni?Probajte da ne korsitice znakove za c,dz,dj...vec samo latinicom sa tastature pisite.Ne znam sta bi drugo moglo da bude,pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
15.05.2012
Poruka
5
Sajkic

Aha verovatno je zbog tastature. Pitao sam za porodice Shajkic i Gitaric. Posto mrzim ovo Sh, pisacu dalje samo S, jel ok? Porodica Sajkic oko 200 god postoji pod tim imenomu selu Stari Brachin kod Raznja. Slavimo Djurdjevdan i Sv.Djordja. Prvi na rodoslovu koji ja imam je izvesni Nedeljko. Druga porodica je Gitaric, iz sela Dobri Do pored Smederevske Palanke, slave Sv. Klimenta. Sve informacije su dobro dosle. Mozete da mi posaljete nesto ako znate i na fb profil Marko Sajkic | Facebook . Tamo postoji i slika tog rodoslova.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja ne znam u cemu je problem,ali ja ne vidim vase postove,stvarno se izvinjavam?Postovi su prazni?Probajte da ne korsitice znakove za c,dz,dj...vec samo latinicom sa tastature pisite.Ne znam sta bi drugo moglo da bude,pozdrav!
Ne bi trebalo da predstavlja problem izbor slova. Moguće da je problem u tvome trenutnom browseru. Probaj sa nekim drugim pretraživačem.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Моguce da je i do mene.

Sajke,za Gitarice se zna odakle su,poslacu ti ceo tekst,a slava sv. Kliment,potvrdjuje to.
A za Sajkice nemam podataka,a i problem je sto nisu dostupne monografije o poreklu porodica Nisavskog okruga.

ГИТАРИЋ
Презиме без паралела у нашем антропо-
нимијском систему, а забележено je у
селима Селевцу и Добрави у Јасеници.
Према истраживању Боривоја Дробња-
ковића, Гитарићи су пореклом из села
Врана у Црној Гори, одакле су пре Првог
устанка прешли у село Мочетово код
Призрела и одатле у Јасеницу. Забеле-
жени су још у Београду, Ћуприји и
Лазаревцу у Србији. Очито je да се у
корену овог презимена налази реч гита-
pa. Мя колико то чудно звучало, ова реч
није много стара у нашем лексичком
фонду, jep je први пут у облику гитар
срећемо 1<S27. године. Далеко je старија
позајмица китара која нам je дошла сва-
како преко Италијана (<грч. κ,ιυαρα), и
може се пратити од XV века. Изгледа да
смо и гитару примили посредством ита-
лијанског језика, али њен најстарији
помен не сеже до у XVIII век да бисмо je
могли повезати са породицом Гитарића
која се пре 1804. године иселила из Црне
Горе. Будући да je ова породица, како je
у њиховом предању сачувано, дошла из
Црне Горе, онда није тешко претпоста-
вити да je реч гитара у овом делу Црне
Горе већ довољно била у употреби да би
могла да послужи као надимак који се
касније трансформисао у презиме. Сле-
дећи само ово предање (jep других пода-
така нема), реч гитара као музички ин-
струмент била je позната вероватно у
Котору или Херцег Новом већ крајем
или средином XVII века. На семантич-
ком плану ово презиме није усамљено,
jep спада у невелику трупу презимена
типа Гуслић, Зурлић, Тамбурић, Талам-
бас, Цимбаљевић (в. ниже), која би се сва
могла подвести под једну идеју да су
њихови носиопи били у некаквој вези
са овим инструментима.

Ne znam dal' znas za podatak da je i Karadjordje slavio sv. Klimenta,a on je takodje bio poreklim iz Crne Gore.

Ako saznam za Sajkice nesto,napisacu,pozdrav!
 
Natrag
Top