Signup Now
Da bi mogli da pišete na forumu, otvarate nove teme, kao i da vidite download
linkove morate prvo da se registrujete.

Ukoliko Vam nije jasan proces registracije, molimo vas da kliknete OVDE
Ako ste zaboravili lozinku, kliknite OVDE :)

Poreklo porodica i prezimena

Diskusija u 'Društvo i Nauka' započeta od bomestar, 30.01.2010.

1. Gryphon

Gryphon Član

Zahvala:
    0
    Mene interesuje poreklo prezimena Čokić, ali i poreklo familije koja se tako preziva. Doseljeni su početkom 18 veka u Šumadiju iz okoline Skadra. Slave Đurđic.
    Postoji jedan jedini tekst dr. Vladana Čokića o ovom prezimenu i familiji, vrlo detaljan i svestrano napisan, ali bez odgovora na ova osnovna pitanja; ko su, kom plemenu pripadaju, i zašto se prezivaju tako kako se prezivaju...

Toponimi tipa Čoka, Čokešina ili Čokalije možda imaju veze sa njihovim prezimenom, tj. imaju isto poreklo kao i njihovo prezime. Možda su sve ove reči nastale od turske reči çok koja otprilike znači mnogo, gomila i sl.

Molim nekog ko o ovome nešto više zna da napiše.

Hvala na ustupljenom prostoru.

2. BoskoCojcic

BoskoCojcic

Zahvala:
    0
    Dragi prijatelji... Ne znam da li bi neko mogao da mi pomogne, ali me jako interesuje poreklo moje porodice kao i prezimena Cojcic (Chojchic). Ukoliko neko od vas ima neke informacije, bio bih mu veoma zahvalan... ili makar da me uputi gde da trazim...
    Hvala svima.
    Pozdrav.

3. uskee1512

uskee1512 Član

Zahvala:
    72
    Ajde pomoć...Uštević prezime.Čuo sam da sve kreće od Prizrena(okoline)

4. Omikronix

Omikronix

Zahvala:
    0
    Ћудићи су као што кажете староседиоци у Црнчи. Тамо су дошли вероватно негде са простора Средње Босне или Крајине, а тамо није искључено и са простора Далмације како помену bojsane85. Ипак, треба бити опрезан, јер Ћудића као и Чудића има више родова, који нису у међусобном сродству. Најбољи одговор би дало ДНК тестирање по мушкој лози, тако нешто се може урадити преко "Порекла", које у сарадњи са ДНК Центром у Београду организује тестирања испилон хромозома. Тренутно је и акција тестирања са попустом од 50% поводом Светског ДНК дана. Занимљиво је за Ћудиће и то што славе Св. Игњатија, што је врло ретка слава и углавном се везује за род Малешеваца, пореклом из данас пустог села Малине, код Билеће у Херцеговини.

Preporučite stranicu