Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Poštovani bojsane85,

molim te da mi nešto više kažeš o poreklu Dakića kod Nevesinja.Prema nekim prvim saznanjima potiču sa Žabljaka od Tijanića, dok prema nekim drugim saznanjima potiču od Kuča.Slave Svetog Nikolu.

Pozdrav

Дакићи су у Невесиње дошли из Гацка у 19. веку.Даље порекло може да упућује на Црну Гору и Куче,ако се узме у обзир слава Св. Никола.
Дакићи и Даковићи су забележени са славом Св. Никола у Дробњаку,као што сте и навели.
Познато је да је дробњачка преслава управо Никољдан,па и то може бити једна од опција.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Ja molim sve koji znaju nešto o porijeklu prezimena s Banije da se jave. Naša prezimena su : Baždar, Babić,Crevar, Čavić, Jovčić, Kovarbašić, Novaković , Vla (h)ović, Petrović i druga. Sela u kojima su živjeli: Bijele Vode, B.Drenovac, Obljaj, Borovita, Luščani, Bačuga, Grabovac, Jabukovac ( sve općina Glina). Našim sinovima se u novije vrijeme u javnosti imputira da nisu srpskog porijekla , nego da su "posrbljeni Vlasi". Moje djevojačko prezime je Baždar , navodno smo porijeklom iz Crne Gore, preko BiH i Pounja naši preci su došli u Vojnu Krajinu ( u navedena sela). Krsna slava nam je Đurđevdan. Molim svakoga tko nešto zna o porodici Baždar da se javi. Hvala unaprijed i pozdrav!

Не обазирите се на такве коментаре.Ти који Вам то говоре,вероватно припадају покатоличеним Србима.
Што се Влаха и влашког имена тиче,то је био назив за Србе који су се кретали из матице на запад,како би насељавали напуштена земљишта и обрађивали земљу,коју су Турци пре тога освојили.
Такође,велики број ових људи бранио је границе тих новоосвојених територија,а касније је прелазио и на аустријску страну.Тако смо и добили онолики број Срба у Војној крајини.
Не треба искључити могућност да је један број правих Влаха (из Епира и Тесалије) био међу овим Србима,али је то био занемарљиво мали број људи,који се брзо утопио и већинске Србе.
Иначе,презимена која сте навели,махом потичу из јужних српксих области,која је и дала највише исељеника у те западне крајеве.
Под тим областима пре свега мислим на источну Херцеговину,данашњу западну Црну Гору,југо - западну Србију и приморје.
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2012
Poruka
4
Hvala za odgovor. Ja imam kčeri, ali moja dvojica braće imaju sinove koji nose prezimena Baždar. Djeca su zbunjena, tuvi im se u glavu ideja da su "posrbljeni Vlasi", ( zapravo im se rugaju) , a moja braća nažalost izigravaju kozmopolite i promoviraju stavove "nacija nije važna , važan je čovjek". Moji nećaci su srednjoškolci, ali doći će dan kada će se upitati tko su i odakle vuku korijene. Voljela bih da im mogu sa sigurnošću reći. Eto, Vama još jednom hvala. I pozdrav, naravno!
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Hvala za odgovor. Ja imam kčeri, ali moja dvojica braće imaju sinove koji nose prezimena Baždar. Djeca su zbunjena, tuvi im se u glavu ideja da su "posrbljeni Vlasi", ( zapravo im se rugaju) , a moja braća nažalost izigravaju kozmopolite i promoviraju stavove "nacija nije važna , važan je čovjek". Moji nećaci su srednjoškolci, ali doći će dan kada će se upitati tko su i odakle vuku korijene. Voljela bih da im mogu sa sigurnošću reći. Eto, Vama još jednom hvala. I pozdrav, naravno!



БАЖДАР

Ишчезли муслимански род у селу Капошићу код Високог у Босни, „од којих би петком по седамнаест момака силазило џамији у Мисочу"; у селу Бојна у Босанској Крајини (пореклом из Баније), одакле су дошли после 1875. године; савремено презиме у Брчком у Босни; у Хрватској најбројније у околини Глине,Костајнице и Нове Градишке. Идентично са турском речи баждар (<тур. bacdar, први пут споменута у Вуковом Рјечнику 1818. године) у значењу она / који наплаћује баждарину, трошаринац, цариник. Уп. Баждарић које je у Хрватској најбројније у околини Бенковца.

Извор : Српски презименик
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2012
Poruka
4
Hvala na odgovoru. Moj pradjed Ostoja rođen je na Baniji u selu Bijele Vode 1854g. I sad ispada da je netko od predaka prešao na pravoslavnu vjeru, a da smo zapravo nekad bili muslimani ? Hm.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Hvala na odgovoru. Moj pradjed Ostoja rođen je na Baniji u selu Bijele Vode 1854g. I sad ispada da je netko od predaka prešao na pravoslavnu vjeru, a da smo zapravo nekad bili muslimani ? Hm.

Не, Баждари муслимани су живели код Високог. Ви сте друга грана Баждара. Као што сте видели, само презиме, тј реч Баждар је турског порекла.
Презиме је могло да настане независно и на разним подручјима, јер је очигледно по занимању настало.
 
Učlanjen(a)
27.08.2012
Poruka
1
Da li neko mozda ima neke podatke o poreklu prezimena Petrović iz Hrvatske, slava sv.Ignjatije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.08.2012
Poruka
2
Postovanje,

Interesuje me ako ste u mogucnosti da mi kazete nesto vise o prezimenu Gavrilovic iz Bosne,opstina Kljuc,selo Sokolovo ili Donje Sokolovo.Krsna slava sveti Nikola.Pradeda mi je Djuradj,a deda Dragutin.Srdacan pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
28.08.2012
Poruka
2
Prezime Gavrilovic

Postovani,

intersuje me nesto vise o poreklu Gavrilovica iz Bosne,opstina Kljuc,selo Sokolovo(ili Donje Sokolovo).
Pradeda mi je Djuradj,a deda Dragutin koji se sa zenom Krstinom doselio u Srpsku Crnju oko 1957.god

Unapred zahvalan!
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2012
Poruka
4
Da li neko mozda ima neke podatke o poreklu prezimena Petrović iz Hrvatske, slava sv.Ignjatije.

Petrovića ima na Baniji. Ja znam za Petroviće iz sela Banski Drenovac i Gline. Petrović je staro srpsko prezime , a kako su seobe tekle morate istražiti. Mnogo je grana Petrovića.Mislim da su Petrovići iz Zetske oblasti pa bi odatle trebalo početi.
 
Natrag
Top