Božiji zakon o zivotinjama jestivim i nejestivim

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ali se ne misli na pagane vec jevreje koji su tamo ziveli
naravno u velikom broju je bilo i pagana
ali po mom nekom misljenju moze se reci da apostol pavle nije slusao sta govori on je navikao na jevrejsku pijacu i propovedao je vecinom jevrejima dok pagani kojih je bilo nesto manje su vec prihvatili jevrejsku veru koju je propovedao zajedno sa hriscanskom paganima jer ne mozes paganu objasniti hriscanstvo ako ne zna ni jevrejsku veru
oni koji nisu prihvatili ranija propovedanja nisu ni slusali kasnija mislim na pagane zato se moze reci da je apostol pavle govorio jevrejima

Daj, saberi se, čovječe! Poslanica Korinćanima nije upučena Jevrejima nego Hrišćanima. Bar bi to morao znati, a ne nagđati i pretpostavljati.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
da propovedao je judaizam paganima a zatim im je propovedao hriscanstvo ako si pametan razumeces
a oni koji su prihvatili ranija propovedanja nalazili su se na kasnijim drugi ne

a osim toga i da moje prvo misljenje nije tacno moze se zakljuciti da svako ko zeli da prihvati hriscanstvo mora da prihvati i Bozije zakone jer su oni takodje deo hriscanstva kao sto sam vec napomenuo judaizam je vera u veri Hriscanskoj
Ne vredi s tobom raspravljati. Pričaš nebuloze. Znaš li šta je hrišćanstvo? To je vjera koja počiva na Starom i Novom zavjetu. Judeizam ne priznaje Novi zavjet, nego samo stari. Baš zbog toga i nauka i teologija razlikuje hrišćanstvo i judeizam kao posebne monoteističke religije.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nije, po meni, u ovom slučaju toliko interesantna svinjetina, nego ljudi - hrišćani. Ako se apostol Pavle obraćao hrišćanima (a jeste po Svetom pismu), to znači da se obraćao onima koji su prihvatili Hristovu vjeru i onda je irelevantno kojoj su vjeri takvi ranije pripadali - judeizmu ili paganstvu. Smisao poslanice u jednom njenom dijelu i jeste u tome da odvrati takve hriščane od upražnjavanja običaja koji se kose sa hrišćanskom doktrinom, a koje su "preobraćeni" donijeli sa sobom iz ranijih vjerovanja; pa i običaja u vezi sa ishranom - jedenjem mesa od žrtvovane životinje i sl.
Prema tome, kada u ovom kontekstu govorimo o pripadnicima jevrejskog naroda koji su primili hrišćanstvo, govorimo o Jevrejima hrišćanima, a ne o Jevrejima koji su ostali u judeizmu i Starom zavjetu. To je razlog radi kog ne stoji pretpostavka da je u Korintu mogla postojati posebna jevrejska pijaca i da je apostol Pavle mislio baš na tu pijacu kada je rekao da mogu jesti meso sa pijace.


Da u pravu si, kao sto sam i rekao obracao se Hriscanima, medju kojima je bilo obracenih Jevreja, ali i neznabozaca, ali moramo uzeti u obzir da je Hriscanstvo poniklo iz Jevrejske nacije, i takodje moramo znati koji zakon je dolaskom Isusa prestao da vazi, odnosno koji zakon je pronasao ispunjenje u Isusu, da li su sve starozavetne odredbe ukinute dolaskom Isusa ili postoji nesto sto vazi i u novozavetnom periodu.

Kao sto sam napomenuo u jednom od prethodnih komentara, sve sto Bog cini, on cini iz ljubavi prema coveku, i iz svog predznanja o svim stvarima.
S tim u vezi, Bog je stvoritelj svega, pa on najbolje zna sta je stetno i pogubno za coveka i njegovo fizicko i Duhovno zdravlje, i iz tog razloga je i dao zdravstveni zakon, jer je znao da je odredjena Hrana sama po sebi stetna, da je izazivac razlicitih bolesti, itd, sto je slucaj sa svinjetinom, cije je meso prezasiceno stetnim masnocama koje su uzrocnik odredjenih bolesti, koje izazivaju smrt.

Tvrdnja da ono sto je bilo necisto odnosno nezdravo u starom, postaje cisto i zdravo u novom zavetu, velika je zabluda, jer proizvod kao takav, u ovom slucaju svinjece meso, nikada se ne moze transformisati, i od necega sto je stetno postati nesto sto donosi zdravlje.

Dao bih primer odredjenih vrsta riba za koje je Bog rekao da su neciste i stetne za upotrebu, a kako pise u Mojsijevim knjigama, bog je zabranio da se u ishrani koriste ribe koje nemaju krljusti i pera, kao sto je Somovina.
naucnici su proucavali odredjene vrste riba ovog tipa bez krljusti i pera, i otkrili da one sadrze odredjenu vrstu otrova koji su stetni po zdravlje coveka.

Dakle, zdravstveni zakon koji je Bog dao preko Mojsija, je univerzalnog karaktera, i odnosi se na sve ljude u svim vremenima.
Znajuci te starozavetne principe, Hriscani koji su primili Hrista, bili oni Jevreji ili neznabosci, su ih prirodno primenili u svom zivotu kao Bozanske principe zdravog nacina zivota.

Da u Korintu je mogla postojati posebna Jevrejska pijaca, ili trgovina, jer su se i sami Jevreji striktno pridrzavali ovih pravila zdrave ishrane, ali kao sto sam vec napomenuo, Pavle je taj savet dao i zbog toga sto su postojale struje unutar Judeizma koje su zabranjivale upotrebu odredjene vrste hrane, po striktnim KOSHER pravilima.

Dakle Apostol Pavle je mogao reci `Sve sto vam se nudi na pijaci uzmite... misleci pritom na vrste namirnica koje je Bog propisao, a ne van njih..

Postoji jedan drugi tekst u poslanicama gde Apostol Pavle kritikuje ove ekstremne Jevrejske struje, i kaze ( parafraziram ): `To su oni koji zabranjuju zeniti se, i uzimati hranu koju Bog stvori...itd..

Apostol Pavle nikako nije upucivao na svinjetinu, suprotna tvrdnja cini od Apostola Pavla civilizacijskog zlocinca, jer milioni ljudi u istoriji i danas je pomrlo od mozdanog udara i infarkta hraneci se svinjskim mesom, mnogi pate od zacepljenja krvnih sudova i povisenog krvnog pritiska...itd.

Moje licno iskustvo mi daje za pravo da imam ovakav stav, jer sam prosao kroz licnu porodicnu tragediju smrtnih slucajeva svojih bliznjih zbog koriscenja svinjskih proizvoda..
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Ne vredi s tobom raspravljati. Pričaš nebuloze. Znaš li šta je hrišćanstvo? To je vjera koja počiva na Starom i Novom zavjetu. Judeizam ne priznaje Novi zavjet, nego samo stari. Baš zbog toga i nauka i teologija razlikuje hrišćanstvo i judeizam kao posebne monoteističke religije.
i mislim na to sto si rekao
ali si me pogresno shvatio
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
i mislim na to sto si rekao
ali si me pogresno shvatio
Šta se tu ima pogrešno shvatiti? Rekao si ovo: "...kao sto sam vec napomenuo judaizam je vera u veri Hriscanskoj." Kako je to Judeizam vjera u vjeri hrišćanskoj? Drži se Očenaša, a ne raspravljaj o stvarima koje ti očigledno nisu jasne.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Šta se tu ima pogrešno shvatiti? Rekao si ovo: "...kao sto sam vec napomenuo judaizam je vera u veri Hriscanskoj." Kako je to Judeizam vjera u vjeri hrišćanskoj? Drži se Očenaša, a ne raspravljaj o stvarima koje ti očigledno nisu jasne.

Covek jeste u pravu, hriscanstvo je na neki nacin nastavak starozavetne vere u onoj punoj svetlosti Novoga zaveta.
Ceo stari zavet se zasniva na univerzalnim zakonima datim covecanstvu preko jevrejske nacije, i takodje iz te nacije je trebao da se pojavi Mesija i da sedne na presto jednog jevrejskog cara, odnosno Davida.
Takodje, u Otkrivenju se govori o duhovnom Izraelu, koji sacinjava sve one koji prime Hrista kao svog spasitelja, postoji nebeski Jerusalim koji ce nakon Isusovog drugog dolaska biti centar nove zemlje, u kome ce ziveti spaseni iz svih vekova, mnogi novozavetni simboli koji se pojavljuju u knjigama novog zaveta, uglavnom u Otkrivenju Jovanovom, su preslikani iz starog zaveta, tu su jos neostvarena starozavetna biblijska prorocanstva koja su pristna i u novom zavetu, itd, itd.

Prema tome, nit starozavetne vere u Boga i njegovu rec nije nikada prekinuta, s time sto su u novozavetnom periodu odredjena starozavetna prorocanstva direktno prorocanstva koja ukazuju na mesiju nasla svoje ispunjenje, a neka ce se ispuniti Hristovim drugim dolasko.
Posto su Jevreji odbacili Hrista kao obecanog mesiju, Bog je njih odbacio kao izabrani narod, ali jre ukazao na Duhovni Izrael koji sacinjavaju svi oni koji prihvate Isusa kao Mesiju, jer rec Bozja napominje `NEMA TU JEVREJINA NI GRKA, ROBA NI SLOBODNJAKA, VEC SMO SVI JEDNO U ISUSU HRISTU GOSPODU NASEM..
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisi u pravu ni ti ni tum5e. Sam sebe demantuješ konstatacijom da su Jevreji odbacili Hrista kao obećanog mesiju, a na Hristu i njegovom učenju se temelji hrišćanstvo. Kako onda možeš tvrditi da je ispravna tum5e konstatacija da je judeizam vjera u vjeri hrišćanskoj? Isusovo hrišćanstvo ima veze sa judeizmom samo po tome što je nastalo u jevrejskoj zajednici i što je i sam Isus porijeklom Jevrej. Hrišćanstvo jeste nastavak starozavetne vjere, ali se drastično razlikuje od judeizma, pa de s pravom smatra novom monoteističkom religijom i u nauci i u teologiji. Uostalom, starozavjetna vjera je bila zasnovana na ugovoru sa Bogom, a novozavjetna na ljubavi prema Bogu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisi u pravu ni ti ni tum5e. Sam sebe demantuješ konstatacijom da su Jevreji odbacili Hrista kao obećanog mesiju, a na Hristu i njegovom učenju se temelji hrišćanstvo. Kako onda možeš tvrditi da je ispravna tum5e konstatacija da je judeizam vjera u vjeri hrišćanskoj? Isusovo hrišćanstvo ima veze sa judeizmom samo po tome što je nastalo u jevrejskoj zajednici i što je i sam Isus porijeklom Jevrej. Hrišćanstvo jeste nastavak starozavetne vjere, ali se drastično razlikuje od judeizma, pa de s pravom smatra novom monoteističkom religijom i u nauci i u teologiji. Uostalom, starozavjetna vjera je bila zasnovana na ugovoru sa Bogom, a novozavjetna na ljubavi prema Bogu.

U redu, to su ipak samo nijanse u shvatanju novozavetne Hriscanske vere u odnosu na Jevrejsku starozavetnu.
Ipak, ja sam blizi tome da je Judeizam ustvari odbacivanjem Hrista otpao od te postojece niti na prelasku iz starozavetnog vremena iscekivanja ispunjenja vekovne nade ili Mesijanskog doba, a da su Hriscani ostali u pravcu u kome je Bog i zeleo da se stvari krecu u novozavetnom periodu kada se ta nada ispunila dolaskom Mesije.

Sve zavisi kako gledas na stvari.
Ako gledas instituciono ocima ovoga sveta, Judeizam jeste nezavistan u odnosu na Hriscanstvo.
Ali ako gledas onako kako Bog gleda, onda su Hriscanstvo i Hriscani pravi nastavljaci prave starozavetne vere u novozavetnom periodu, sa odredjenim izmenama koje su bile nuzne iz gore navedenih razloga.

Judeizam kao vera ili institucija prema tome gledano ocima samog Boga, niti je niti moze biti priznat od njega kao nesto znacajno, i smatra se pre uvredom za Boga..
Svaki Jevrejin je danas za Boga samo obican covek, i nema veceg znacaja od bilo kog pripadnika ljudskog roda.
Svaki pripadnik Jevrejske nacije kao pojedinac ima priliku da se obrati Bogu prihvativsi novozavetnu veru u Hrista kao obecanog Mesije, i da postane Hriscanin, i to bi ga postavilo na mesto koje je Bog uvek i zeleo za Jevrejsku naciju, ovako oni su odseceni od drveta koje raste na temelju starozavetnih proroka i novozavetnih Apostola, i neka im je Bog u pomoci da im se otvore oci, i da se obrate Bogu i da se jednoga dana nadju u carstvu nebeskom sa ocima svoje nacije Avramom, Mojsijem...i ostalim starozavetnim licnostima ..
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Nisi u pravu ni ti ni tum5e. Sam sebe demantuješ konstatacijom da su Jevreji odbacili Hrista kao obećanog mesiju, a na Hristu i njegovom učenju se temelji hrišćanstvo. Kako onda možeš tvrditi da je ispravna tum5e konstatacija da je judeizam vjera u vjeri hrišćanskoj? Isusovo hrišćanstvo ima veze sa judeizmom samo po tome što je nastalo u jevrejskoj zajednici i što je i sam Isus porijeklom Jevrej. Hrišćanstvo jeste nastavak starozavetne vjere, ali se drastično razlikuje od judeizma, pa de s pravom smatra novom monoteističkom religijom i u nauci i u teologiji. Uostalom, starozavjetna vjera je bila zasnovana na ugovoru sa Bogom, a novozavjetna na ljubavi prema Bogu.

Bravo druze Jurivaka!

Oni to ne razumeju, nego odjeveni kao pastiri smjerno pricaju stvari koje nemaju veze s mozgom ocekujuci da ih neko proglasi svecima.
I onda sve sto nije razumno pripisuju nekavom duhu za koji kazu da je sveti duh.
Cesto kazu: ti to ne razumijes.
Zasto ne bih razumio sve sto je stavljeno pred ljude?

Judaizam, kao ime za neku religiju ili vjeru, nije postojao prije Isusa, Hrista.

Ako neko smatra da jeste, neka pokaze to.

S napomenom: necu uvazavati sto tim naziva bilo ko iz doba Hirsta, ili iz doba nakon Hrista.

Judaizam je nespretno ime i netacno za vjeru, religija zidovska ili judaisticka ili bilo kakva mze se zvati kako joj pane na pamet.

Hrist nikada nije govorio o hriscanstvu kao religiji i vjeri!

Ako neko misli da jeste, volio bih da to pokaze.

Ime hriscanstvo za vjeru je neprimjereno, za religiju moze biti bilo kakvo, kako im se svidi.


Sto se tice zabrane jela, Hrist nije dopustio promjene, on je dosao s potvrdom Starog zavjeta, izuzev ako neko nece da tvrdi da je lagao on ili njegov biograf (sto s epogresno naziva jevandjelista).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pošto u glavama nekih postoji zbrka oko judeizma i hrišćanstva, evo jednog teksta Željka Stanojevića, koji će možda nekima pomoći da neke pojmove razjasne. Ovo direktno nije vezano za temu, ali pošto se razvila diskusija u tom pravcu, korisno je i ovo pročitati.

" Kako je sve počelo?

Prvo se Bog obratio Mojsiju, i on je napisao svojih pet knjiga koje se danas zovu Pet Mojsijevih knjiga ili Tora (tako to zovu Jevreji) ili Pentateuh, kako to zovu katolici.

Mojsije je svoje knjige pisao pre 3500 godina. On je u svojim knjigama opisao stvaranje sveta, jevrejsku istoriju, ali i najvažnija pravila i zakone koje je Bog dao čovečanstvu. Nakon toga, nešto kasnije, nastaje šest većih i trinaest manjih proročkih knjiga. Negde pre 2700 godina nastaje još jedanaest drugih manjih i većih knjiga Biblije. Sve ove knjige zovu se danas još i Stari zavet. Sve su pisane na hebrejskom jeziku. Sve te knjige bave se Bogom, religijom, istorijom, tradicijom, zakonima, načinom života..


U jevrejskoj religiji, pre oko 2100 godina počinju da se javljaju različiti religijski pravci i tumačenja Biblije.

Jedan od najpoznatijih religijskih pravaca vezan je za Isusa Hrista koji je promenio
neke načine tumačenja Starog zaveta koje je u to vreme prihvatao najveći broj ljudi u Izraelu. On je bio Jevrejin, okupio je oko sebe deo naroda iz tog doba i napravio novi jevrejski religijski pokret. Nakon njega, neki njegovi sledbenici pisali su o njemu knjige i to četiri najveće koje se još zovu Jevanđelja (Matej, Marko, Luka i Jovan). Pored ove četiri knjige o Isusu, i o njegovom religijskom pristupu napisano je još osamnaest manjih knjiga. Sve te knjige, od Isusa na ovamo, zovu se još i Novi zavet.



Većina Jevreja ne prihvata Isusov pristup religiji i zato za Sveto Pismo smatraju samo
Stari zavet. Isusov pristup religiji, koji je kasnije nazvan ”hrišćanstvo” za Sveto Pismo smatra i Stari i Novi zavet.

Pre oko 1400 godina počele su da se javljaju neke nove ideje. U Saudijskoj Arabiji, gde takođe u to vreme žive Jevreji, nekim Arapima se svidela jevrejska religija, pa su odlučili da je prihvate, prilagode sebi, ali i modernizuju. To se dešava tako što se pojavljuje Muhamed koji prihvata i Stari i Novi zavet, ali ih dopunjuje sa mnogo drugih novina i
osniva novu religiju koja se zove ”islam”. Ove nove stvari zapisane su u novoj knjizi
koja se zove Kuran. Tako da sada imamo sledeću situaciju: Jevreji poštuju samo Stari zavet, hrišćani poštuju i Stari i Novi zavet, a muslimani i Stari i Novi zavet, ali najviše Kuran."
 
Natrag
Top