Život posle smrti

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
''Ko zna da duh sinova ljudskih ide gore, a duh stoke da ide dole pod zemlju?'' (propovednik 3:21)

To je pitanje koje Solomon daje zbog onih koji ne znaju ili čak misle da duh stoke ide dole. To nije dokaz da duh stoke ide dole. A rekao si da nemaju isti duh i onda zaobilaziš stih koji sam dao.

Propovjednik 3,19 Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

nije sam duh nosilac ličnosti, duh životni spojen sa tijelom daje ličnost.

Nisam ja nista zaobisao.. I nisam rekao da ''doslovno nemaju isti duh'' vec da im konacno odrediste nije isto, i da zato to nije isto ..nisam se dobro izrazio..

Eto sad i ti isto kao Adrijan filozofiras, a ja sam mislio da uzimas Propovednikove reci ozbiljno, nisam mislio da jedne smatras ''izrazima sumnje'' ili sta vec, a druge ''teoloskom istinom''.

Da je tacno to sto tvrdis, da je on to govorio samo radi onih koji tako misle a da ne misli i on isto, ne bi kasnije zapisao jasnu teolosku tvrdnju sa svoje strane:

''I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.'' (propovednik 12:7).

Dakle on je ovde izneo svoje teolosko ucenje koje je isto kao i oni stihovi gore, sto znaci da je on verovao isto i da one reci nisu upucene onima ''koji misle i sumnjaju'' nego on sam mudruje -postavlja pitanja i daje odgovore, a odgovor koji se namece je jasan -to je njegov teoloski stav po pitanju ''duha'' - ''duh se vrati k Bogu koji ga je dao'' a ''duh stoke ide dole pod zemlju''..
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Slazemo se da je Adamovo telo od praha mrtvo!

Ali,
Zelim da pitam sve one koji veruju u zivot posle smrti:

Gde se nalazi Adamov duh sada?
Da li je u svesnom stanju (tipa svestan je da je pogresio u Edenu i da se sada kaje) ili njegov duh nije u svesnom stanju?

Ako moze na temelju Biblije!

Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Slazemo se da je Adamovo telo od praha mrtvo!

Ali,
Zelim da pitam sve one koji veruju u zivot posle smrti:

Gde se nalazi Adamov duh sada?
Da li je u svesnom stanju (tipa svestan je da je pogresio u Edenu i da se sada kaje) ili njegov duh nije u svesnom stanju?

Ako moze na temelju Biblije!

Hvala

Ja to i pitam, sta je sa ''duhom'', da li je on svestan?
,,Dusa'' i ,,duh'' su dve razlicite stvari, a za,,duh'' se kaze da se ''vraca Bogu''.
Isus je rekao: ''U ruke tvoje predajem duh svoj'' - nije rekao ''predajem dusu''.
Ako je tako, to znaci da je ''duh'' nosioc licnosti i svega sto osoba jeste, a ''dusa'' je verovatno sklop duha i tela - znaci kompletan covek..
Znaci, moze li ''duh'' biti svestan nakon smrti ili ne, i trazim citate za to?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Znaci, moze li ''duh'' biti svestan nakon smrti ili ne, i trazim citate za to?

Ne moze biti svestan!

Ako je Adamov duh sada svestan (bilo gde), onda Bog laze!

Seti se sta je Bog rekao da ce se desiti Adamu ukoliko prekrsi datu zapovest. Rekao je da ce Adam UMRETI. A smrt je suprotnost zivotu.
Ono sto je zadesilo Adama, zadesilo je i ceo ljudski rod. Zato Biblija UVEK kada govori o stanju mrtvih, govori da je njihovo stanje bez svesti!
I naravno da se ovo ne odnosi samo na telo od praha, vec na CELOKUPNU Adamovu licnost. Plata za greh je SMRT.......NEPOSTOJANJE!
Adam je tamo gde je bio i pre stvaranja!

Ako Adam i sada zivi tim duhom, onda se on nije vratio tamo gde je bio i u neku ruku je postao besmrtan! A to se ponovo nikako ne slaze sa onom sto je Bog na pocetku rekao.

Dakle, taj duh posle fizicke smrti moze biti nesto drugo a nikako Adam!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Ne moze biti svestan!

Ako je Adamov duh sada svestan (bilo gde), onda Bog laze!

Seti se sta je Bog rekao da ce se desiti Adamu ukoliko prekrsi datu zapovest. Rekao je da ce Adam UMRETI. A smrt je suprotnost zivotu.
Ono sto je zadesilo Adama, zadesilo je i ceo ljudski rod. Zato Biblija UVEK kada govori o stanju mrtvih, govori da je njihovo stanje bez svesti!
I naravno da se ovo ne odnosi samo na telo od praha, vec na CELOKUPNU Adamovu licnost. Plata za greh je SMRT.......NEPOSTOJANJE!
Adam je tamo gde je bio i pre stvaranja!

Ako Adam i sada zivi tim duhom, onda se on nije vratio tamo gde je bio i u neku ruku je postao besmrtan! A to se ponovo nikako ne slaze sa onom sto je Bog na pocetku rekao.

Dakle, taj duh posle fizicke smrti moze biti nesto drugo a nikako Adam!

A zasto bi se Adam vratio tamo gde je pre bio, kada je placena otkupnina za njegov greh?
Kazna se odnosi na gresnike a ne na pravednike.
Ako je Hristovom zrtvom njegov greh pokriven, on moze nastaviti da zivi.
To vidimo i po tome sto je pre vremena Bog uzeo na nebo Enoha, pa Iliju i na kraju Mojsija.

Dakle to sto vi pricate znacilo bi, da bi Bog morao da sprovede kaznu u potpunosti i da vaskrsenja ne bi ni smelo da bude, a niti vaznesenja, ali nije tako, zato ne bi imalo smisla cekati ni na vaznesenje, jer Hristos je ''jagnje Bozje zaklano od postanja sveta'' a kod Boga vreme ne postoji..

Ja sam trazio da mi se pokaze na temelju citata, jer nisam nasao o ''duhu'' i sta se sa njim desava nakon smrti, a znam da je on nosioc licnosti, a ne puka ''energija'' kako ga vi predstavljate...

Apostol Stefan: ''Gospode Isuse primi Duh moj''

*Nema ''duse'' vec odlazi ''duh''.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nisam ja nista zaobisao.. I nisam rekao da ''doslovno nemaju isti duh'' vec da im konacno odrediste nije isto, i da zato to nije isto ..nisam se dobro izrazio..

Eto sad i ti isto kao Adrijan filozofiras, a ja sam mislio da uzimas Propovednikove reci ozbiljno, nisam mislio da jedne smatras ''izrazima sumnje'' ili sta vec, a druge ''teoloskom istinom''.

Da je tacno to sto tvrdis, da je on to govorio samo radi onih koji tako misle a da ne misli i on isto, ne bi kasnije zapisao jasnu teolosku tvrdnju sa svoje strane:

''I vrati se prah u zemlju, kako je bio, a duh se vrati Bogu, koji ga je dao.'' (propovednik 12:7).

Dakle on je ovde izneo svoje teolosko ucenje koje je isto kao i oni stihovi gore, sto znaci da je on verovao isto i da one reci nisu upucene onima ''koji misle i sumnjaju'' nego on sam mudruje -postavlja pitanja i daje odgovore, a odgovor koji se namece je jasan -to je njegov teoloski stav po pitanju ''duha'' - ''duh se vrati k Bogu koji ga je dao'' a ''duh stoke ide dole pod zemlju''..
Pa stih koji si dao i ne daje odg. nije pitanje potvrdna rečenica. A ono što sam ja dao je potvrdna rečenica. Pa vidiš da se duh vraća Bogu koji ga je dao. Samo za prah piše da ide dole "I svi su od praha i u prah se vraćaju".

TAKTIČAR

Slazemo se da je Adamovo telo od praha mrtvo!

Ali,
Zelim da pitam sve one koji veruju u zivot posle smrti:

Gde se nalazi Adamov duh sada?
Da li je u svesnom stanju (tipa svestan je da je pogresio u Edenu i da se sada kaje) ili njegov duh nije u svesnom stanju?

Ako moze na temelju Biblije!

Hvala
----------------------------------------------------------------
ODG.
Pa nalazi se kod Boga kao i kod svih ljudi i životinja. Ali taj duh nije nešto svijesno.

MIRE
Ja to i pitam, sta je sa ''duhom'', da li je on svestan?
,,Dusa'' i ,,duh'' su dve razlicite stvari, a za,,duh'' se kaze da se ''vraca Bogu''.
Isus je rekao: ''U ruke tvoje predajem duh svoj'' - nije rekao ''predajem dusu''.
Ako je tako, to znaci da je ''duh'' nosioc licnosti i svega sto osoba jeste, a ''dusa'' je verovatno sklop duha i tela - znaci kompletan covek..
Znaci, moze li ''duh'' biti svestan nakon smrti ili ne, i trazim citate za to?
--------------------------------------------------------------------------------------------
ODG.
Nije duh nosilac ličnost jer ličnost postoji samo kao spoj duha i tijela. Duh zajdno sa tijelom je ličnost. Postanak 2,7

Ne može biti svijestan, jer se svijest samo odnosi na dušu.
------------------------------------------------------------------------------
MIRE

A zasto bi se Adam vratio tamo gde je pre bio, kada je placena otkupnina za njegov greh?
Kazna se odnosi na gresnike a ne na pravednike.
Ako je Hristovom zrtvom njegov greh pokriven, on moze nastaviti da zivi.
To vidimo i po tome sto je pre vremena Bog uzeo na nebo Enoha, pa Iliju i na kraju Mojsija.

Dakle to sto vi pricate znacilo bi, da bi Bog morao da sprovede kaznu u potpunosti i da vaskrsenja ne bi ni smelo da bude, a niti vaznesenja, ali nije tako, zato ne bi imalo smisla cekati ni na vaznesenje, jer Hristos je ''jagnje Bozje zaklano od postanja sveta'' a kod Boga vreme ne postoji..

Ja sam trazio da mi se pokaze na temelju citata, jer nisam nasao o ''duhu'' i sta se sa njim desava nakon smrti, a znam da je on nosioc licnosti, a ne puka ''energija'' kako ga vi predstavljate...

Apostol Stefan: ''Gospode Isuse primi Duh moj''
-------------------------------------------------------------------------
ODG.
Pa vratio se jer je dobio uslovnu besmrtnost, ako ne zgriješi a zgriješio je. Pa Bog je rekao da će umrijeti i umro je. Zašto se ne bi vratio. Zato imamo vaskrsenje kojima će Bog da oživi pravedne, ali i nepravedne da prime kaznu i onda oni bivaju uništeni. Kako može da nastavi da živi kada se grijehom odvojjio od Boga koji je život Jovan 14,6 ali to ne znači da Bog nije našao riješenje i našao ga je u spasenju. Pa dao sam ti dosta dokaza svijest se odnosi samo na dušu, a ne na duh.

A ti kada kažeš da je duh nešto svijesno što onda ne daš dokaz iz Biblije za to. Duh životni je sila koja oživljava a nešto živo. Bog je živa i njegova sila oživljava, a nije ona živa.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Pa stih koji si dao i ne daje odg. nije pitanje potvrdna rečenica. A ono što sam ja dao je potvrdna rečenica. Pa vidiš da se duh vraća Bogu koji ga je dao. Samo za prah piše da ide dole "I svi su od praha i u prah se vraćaju".

Ne, ne pise ''samo za prah da ide dole'' vec pise i za ''duh zivotinje da ide pod zemlju''
Ako vec neces da priznas Solomunove reci, uzmi onda logicki:
Ti kazes da je ''duh covecji i zivotinjski ISTI''
Ako je ''isti'' i ako se kod coveka ''duh vraca Bogu'' buduci da je i kod zivotinja duh isti ''onda se i duh zivotinje vraca na nebo'', jer ako imaju isti duh i ako ''im isto biva'' - ''I DUH ZIVOTINJE MORA ICI NA NEBO''.


Ali mi vidimo da nije tako, i to Solomun ovde objasnjava, duh zivotinje ide pod zemlju , zato sto nema nadu u vaskrsenje.
Ali ti ovde nama hoces svojom logikom da nametnes totalno jedno nakaradno objasnjenje da ''je duh isti'' i da prema tome i moj kucni ljubimac i pas i macka ili hrcak imaju nadu u vaskrsenje.
Znaci skroz jedna nakaradna teologija.
Hoce li i dinosaurusi biti vaskrsnuti?

ODG.
Nije duh nosilac ličnost jer ličnost postoji samo kao spoj duha i tijela. Duh zajdno sa tijelom je ličnost. Postanak 2,7

Ne može biti svijestan, jer se svijest samo odnosi na dušu.
------------------------------------------------------------------------------

Opet nakaradna teologija, ako duh nije licnost, zasto svaki od Biblijskih licnosti koje sam ti ovde naveo ''PREDAJE DUH BOGU''? Sta mu to predaje ''silu'' ''energiju'' , ''struju''. Pa sta ce Bogu struja???
Ne, jasno je zasto oni kazu ''U TVOJE RUKE PREDAJEM DUH SVOJ'' zato sto iskazuju nadu da ce biti vaskrsnuti, a ne misle na ''nekakvo vracanje struje Bogu''.
Ovo sto vi pricate je smesno. ''Duh=Struja''.
Biblija je protiv takve nauke, DUH=LICNOST! I to oni Bogu predaju!

Dalje kazes: ''Ličnost postoji samo kao spoj duha i tijela.'' A da pri tom ne znas ni sta je ''duh''.
A ja tebe pitam, kada spalis telo, kremiras ga , ne ostane nista. Ako je to ''spaljeno tvoja licnost'' kako ce je Bog vratiti?
Ako si telo unistio, koja je ''licnost'' ONDA GDE JE LICNOST?
Pa nije ni kompjuter mehanicka tvorevina da kada je sklopis ona ''onda postaje kompjuter'' - KOMPJUTER JE ZAPRAVO PROGRAM KOJI SE MOZE UMETNUTI I U DRUGI MEDIJUM KOMPJUTER - SUPER KOMPJUTER" - Tako ce biti i sa covekom kod vaskrsenja, nije ''telo=licnost'' , jer pise da cemo dobiti ''novo telo'' - ako dobijes novo telo, da li si onda dobio novu licnost?
Ne , nego Bog vraca ''duh'' u telo i tvoja licnost je ista ali si dobio novi medijum.
Da nije tako, mi bi morali da balzamujemo telo da ga nekako sacuvamo, jer ga ne bismo mogli drugacije spasiti.
Ovo je nakaradna teologija skroz.

Postoji nesto sto prezivljava smrt i to je ''duh'' , a vi mozete pricati sta hocete, jer niste u skladu sa biblijom
Taj ''duh'' ne mora biti svestan, ali moze biti, a to je ono o cemu pricamo.
Vi niste cak ni posteni pa da priznate da nesto prezivljava smrt, jer onda imate problem, a i vase ograniceno shvatanje pitanja zivota i smrti je problem kada slusate ono sto vam drugi serviraju:
kazete - TELO+DUH+DUSA= LICNOST.
PA OVO JE SMESNO, NEKA SE IZGUBI SAMO JEDAN OD TA TRI SASTOJKA I NE MOZES VRATITI LICNOST!


Pa vratio se jer je dobio uslovnu besmrtnost, ako ne zgriješi a zgriješio je. Pa Bog je rekao da će umrijeti i umro je. Zašto se ne bi vratio. Zato imamo vaskrsenje kojima će Bog da oživi pravedne, ali i nepravedne da prime kaznu i onda oni bivaju uništeni. Kako može da nastavi da živi kada se grijehom odvojjio od Boga koji je život Jovan 14,6 ali to ne znači da Bog nije našao riješenje i našao ga je u spasenju. Pa dao sam ti dosta dokaza svijest se odnosi samo na dušu, a ne na duh.

A ti kada kažeš da je duh nešto svijesno što onda ne daš dokaz iz Biblije za to. Duh životni je sila koja oživljava a nešto živo. Bog je živa i njegova sila oživljava, a nije ona živa.

Pa ne radi se tu o uslovnoj besmrtnosti, ona jeste uslovna, vec mi govorimo ovde o terminima, da li odmah nakon smrti dobijas zivot ili kasnije, a ja sam logicki pokazao da nema razloga da se ceka na to - ''Jer je jagnje Bozje zaklano od postanja sveta''..
To moze biti tacno o prelasku iz smrti u zivot i zagrobnom zivotu odmah, ali i ne mora..

Sto se tice duha kao o necemu svesnom, mislim da sam vec odgovorio da to JESTE LICNOST(i to je svesno), a da li mora i ostati svestan da bi ga Bog sacuvao -ili je u stanju besvesnosti o tome cu pricati kada pogledam citate u Bibliji pa cu postaviti..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti kazes da je ''duh covecji i zivotinjski ISTI''
-------------------------------------------------------------------------
Ne kažem ja nego Solomon kako ga j Bog nadahnuo.

Nisam ja pisao Propovjednika nego Solomon koji te očigledno sablažnjava.

Ma moraš da uvodiš svoju nauku o odlasku duha gore ili dole. Fino ti piše "i svi imaju ISTI DUH"

Moraću da ti ponovim ISTI DUH"ISTI DUH"...

Propovjednik 3,19 Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

A ne pada mi napamet da čitam tvoje filozofiranje, imaš stih koji možeš da prihvatiš ili ne prihvatiš. Tvoja nauka me ne zanima. TJ. tvoje objašnjenje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Ma moraš da uvodiš svoju nauku o odlasku duha gore ili dole. Fino ti piše "i svi imaju ISTI DUH"

Moraću da ti ponovim ISTI DUH"ISTI DUH"...

Fino, posto imaju ''ISTI DUH'' i ''ISTO IM BIVA'' -onda ti zagovaras teologiju vaskrsenja zivotinja?
Duh covekov ''ide na nebo'' onda mora da ''ide i duh zivotinja'' na nebo.
Posto im je ''Duh istog sastava''. Jel tako?

Propovjednik 3,19 Jer što biva sinovima ljudskim to biva i stoci, jednako im biva; kako gine ona tako ginu i oni, i svi imaju isti duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke, jer je sve taština.

Lepo ti kaze: ''i svi imaju isti Duh; i čovjek ništa nije bolji od stoke''
Posto im je ''isti duh'' a covekov duh ''ide na nebo''-znaci da duh zivotinja ide isto!
Jel tako? Samo problem je sto biblija to nigde ne naucava, ali iz tvoje teologije proizlazi taj zakljucak...
Eto tako ti je to kad ignorises stih koji sam ti dao..



A ne pada mi napamet da čitam tvoje filozofiranje, imaš stih koji možeš da prihvatiš ili ne prihvatiš. Tvoja nauka me ne zanima. TJ. tvoje objašnjenje.

Nista ja ne filozofiram, to je tvoje ucenje suprotno Bibliji, pa onda imas problem..
I ti imas stih koji mozes da prihvatis ili ne prihvatis, ali neces jer ti ne odgovara..
 
Natrag
Top