Žensko zdravlje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Ne preterujte s hormonima u menopauzi

Ne preterujte s hormonima u menopauzi


Sonja Todorović | 07. 11. 2010. - 00:02h| Foto: Shutterstock| Blic Online



Hormoni upravljaju ključnim procesima u ženskom telu, od plodnosti, preko zdravlja i izgleda kose, kože, kostiju, krvnih sudova. Iako danas hormonskom terapijom može da se „utiče“ na ravnotežu u telu, uvek treba dobro razmisliti kome, kada i u kom periodu dodati estrogen.

88077_menopauzashutterstock17109268_hf.jpg


- Posle pola veka korišćenja hormonske terapije kod žena u menopauzi, ono što je sigurno jeste da se one ne mogu davati bez ikakve kontrole i masovno, ali je isto tako i jasno da nisu ni toliko opasne kao što vlada mišljenje - kaže ginekolg dr Mima Fazlagić.


Menopauza je u medicini pojam poslednje menstruacije u reproduktivnom periodu žene. Ovaj period hormonskih promena ima svoje karakteristike, baš kao i svako drugo doba u reproduktivnom periodu žene. Kako žena biva starija, hormonske promene su sve izraženije, a prvo se primećuju u menstrualnom ciklusu. Posle četrdesete godine ovulacije su sve ređe, a ciklus je podložan raznim promenama. Vremenski razmak između ciklusa može da postane sve kraći ili sve duži, a sami ciklusi mnogo obilniji ili sasvim oskudni. Prvo se drastično smanjuje plodnost.

- Žene različito podnose menopauzu. Simptomi su isti kod svih, ali kao i sve drugo doživljaji tih simptoma i njihova jačina su potpuno različiti za svaku ženu pojedinačno. Većina smatra da je imati menstruaciju znak mladosti i da će kad izgube ciklus definitivno ostariti. Proučavajući ovaj stav kroz dugogodišnju praksu, došla sam do zaključka da je to individualno i da zavisi od genetike. Videla sam pacijentkinje koje su izgubile ciklus pre četrdesete godine, a izgledaju dobro i mlado i u pedesetoj, a videla sam izmučene i prerano ostarele žene sa ciklusom i do pedeset treće godine – priča dr Mima Fazlagić.


Kada zdrava žena ima 20 godina i kada je sasvim zdrava koeficijent plodnosti može se označiti kao 100, a posle četrdesete taj koeficijent ima vrednost svega dva.


Tegobe

- Vreme pre menopauze (perimenopauza) je period praćen najintenzivnijim promenama i tegobama. Hormonske oscilacije izazivaju promene raspoloženja i mnogobrojne druge tegobe. Česta je pojava, odnosno osećaja talasa vrućine izazvane manjkom hormona estrogena. Takođe su karakteristične i pojave depresije. Dokazano je da je estrogen neophodan za vezivanje transmitera, odnosno supstanci za prenos signala u kori velikog mozga, tako da njegov nedostatak može izazvati depresije organskog porekla. Ranije se smatralo da je pojava depresija u ovom periodu posledica nemirenja žena sa menopauzom koja označava kraj reproduktivnog perioda, ali se danas sa razlogom smatra da ove depresije imaju organsko poreklo – ističe dr Fazlagić.

U hormonskom statusu žene u ovom periodu karakterističan je veliki porast hormona koje luči hipofiza- FSH i LH, a veliki pad koncentracije hormona koje luče jajnici - estrogena i progesterona. Ovaj disbalans hormona dovodi i do porem*ećaja metabolizma vode u organizmu, pa se javljaju otoci, a nedostatak estrogena posebno utiče na krvne sudove koji postaju podložniji arterosklerozi. Njegov nedostatak dovodi i do slabosti koštanog tkiva, što za posledicu ima nastajanje osteoporoze. Sve ovo je praćeno strahom od promena, starenja, kao i pojave raznih bolesti.


- Upravo zbog ovih simptoma, koji se veoma loše odražavaju na kvalitet života žene u ovim godinama, napravljena je supstituciona hormonska terapija koja veštačkim unošenjem hormona estrogena i progesterona ima za cilj otklanjanje navedenih tegoba. Do pre desetak godina ova vrsta terapije je u razvijenim zemljama bila korišćena kod velikog procenta žena u menopauzi. U poslednjih nekoliko godina stručna mišljenja su se uveliko promenila. Više se ne insistira na unosu hormona do duboke starosti. Sve se više primenjuju prirodni preparati kao što je estrogen izolovan iz soje – kaže dr Fazlagić.


Ova promena je nastala jer se uvidelo da hormonska terapija, osim pozitivnih, ima i neka negativna dejstva. Prava mera je uvek negde između (ne kod svake žene).
Ukoliko se menopauza javi prerano, opravdano je dobrim izborom hormona napraviti valjanu nadoknadu, a isto tako nije logično truditi se da se ciklus održava veštački do šezdesete godine.


- Hormonska terapija ima svoje mesto, ali nije čaroban lek za očuvanje mladosti. Kada žena počne sa preranim klimaksom, postoji hormonska terapija da to spreči, ili kad žena ima nepodnošljivo jake simptome klimaksa, hormonska terapija će joj pomoći. Ova terapija ne može da se uzima po ličnom nahođenju, mora da je vodi ginekolog ili endokrinolog – objašnjava dr Fazlagić.


Loše strane


Opasnost od tumora dojke je jedan od razloga zašto je prestala masovna i nekontrolisana upotreba hormonske supstitucione terapije, nastavlja našа sagovornica.


- Postoje tumori dojke koji su hormonski zavisni i zbog toga mora da se pripazi o svim aspektima hormonske terapije. Upravo zbog toga u supstitucionim terapijama treba voditi računa o ravnoteži sa progesteronom, jer samo ženi kojoj su odstranjeni jajnici može se davati čista estrogenska terapija. Naravno to su detalji o kojima vodi računa lekar i koje pacijent ne mora da zna – navodi doktorka.


Ono što je sigurno, jeste da se posle pola veka hormonskih terapija one ne mogu davati bez ikakve kontrole i masovno, ali je isto tako i jasno da nisu ni toliko opasne kao što vlada mišljenje.


Ima i prednosti

Veliki broj žena se plaši da izgubi ciklus, jer to smatraju za automatski početak starosti. Ali to ne mora da bude tako. Svaki period u životu žene ima svoje karakteristike. Ako se prema promenama, koje ovaj period nosi sa sobom, pravilno postavi i u njemu se može uživati. Najvažnije je voditi aktivan život u svakom pogledu, pravilno se hraniti i unositi vitamine u dovoljnoj količini. U ovom dobu nema straha od trudnoće, nema obilnih ciklusa i predmenstrualnog sindroma, te se može reći da i menopauza ima svojih prednosti.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Prolaktinomi i terapija

Prolaktinomi i terapija

Krstarica 11.11.2010 11:03

190113_a.jpg


Prolaktinomi su obično mali tumori hipofize koji luče hormon neophodan za postizanje lučenja mleka i dojenje nakon porođaja.

Najčešće im je veličina manja od 1 cm, ali se događa da simptomi ostanu dugo neprepoznati, tako da veličina pri otkrivanju tumora prelazi granice od 1 cm. Zbog toga se tumori manji od 1 cm nazivaju mikroprolaktinomi, a oni veći od 1 cm makroprolaktinomi.

Osobe ženskog pola obično imaju mikroprolaktinome, kao i simptome koji ih upućuju na bolest, a to su: glavobolje koje ne zavise od doba dana i noći i ne prolaze od uobičajenih lekova koji se koriste za saniranje bolova, spontano lučenje mleka iz bradavica dojki, ili se mleko pojavljuje na pritisak bradavica, a nije bilo dojenja unazad dve godine. Ciklusi su neredovni ili potpuno izostaju. Bez korišćenja zaštitnih sredstava ne dolazi do trudnoće.

Kada su u pitanju muške osobe, najčešći simptomi su impotencija i glavobolje. Ukoliko tumor ostane neotkriven posle nekoliko godina, dolazi do uvećanja dojki i lučenja mleka iz bradavica, mada se češće zbog veličine tumora javljaju problemi sa vidom, zbog pritiska tumorske mase na "raskrsnicu" očnog živca.

Prva linija lečenja prolaktinoma jesu lekovi koji imaju kao cilj smanjenje veličine tumora s jedne strane, a sa druge strane smanjenje koncentracije prolaktina. Danas su nam na raspolaganju lekovi u tabletama i neki od njih daju češće simptome u vidu muke, gađenja, vrtoglavica i smanjenje krvnog pritiska, dok drugi ređe daju takve simptome. Terapije je dugotrajna, kod žena obično do menopauzog perioda, ili i nakon toga. Kod muškaraca je period lečenja i duži.

Operacija prolaktinoma nije preporučljiva, sem u izuzetnim slučajevima, zbog toga što se obično tumor vraća, a rizik od ponovnog otvaranja lobanje zbog te intervencije postaje veći svakog narednog puta, jer ugrožava život pacijenta.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kegelove vežbe su spas za žene

Kegelove vežbe su spas za žene

Blic žena


Promene tokom trudnoće i porođaja, menopauza i prekomerna telesna težina, mogu da oslabe mišiće karlice. U svim tim slučajevima Kegelove vežbe mogu mnogo da pomognu. Ove vežbe je popularizovao ginekolog akušer Arnold Kegel, a njihova svrha bila je da pomognu ženama koje su imale problem inkontinencije bešike, odnosno nekontrolisanog mokrenja.

7441_shutterstock_46973617-cel_kul.jpg


Pravilno izvođenje vežbi važnije je od broja ponavljanja. Možete da vežbate potpuno neprimetno, tokom bilo koje aktivnosti


Mišići dna karlice izuzetno su važni i zato ih treba ojačati specijalnim, Kegelovim vežbama naizmeničnog stezanja i opuštanja mišića vagine. Vežbe su jednostavne, lako se uče i mogu da se rade uvek i na svakom mestu.

1. Jako stisnete dno karlice, kao da želite da zaustavite mokrenje.
Zadržite kontrakciju četiri do pet sekundi i potom polako opustite mišiće. Ponovite to 10 do 15 puta, nekoliko puta dnevno. To možete da radite bilo kada i na bilo kom mestu.
lg.php



2. Lezite na leđa s razmaknutim nogama i opustite gornji deo tela. Uvucite donji stomak, a donji deo karlice priljubite uz pod. Koncentrišite se na mišiće oko bešike i vagine. Stavite ruku iznad stidne kosti i podignite se. Zadržite se u tom položaju dve-tri sekunde, a onda se opustite.

3. Zauzmite udoban položaj i zamislite da se vozite liftom. Kako zamišljeni lift ide nagore, tako postepeno sve jače stežite mišiće karlice, a kad „krene dole“, opuštajte ih. Vežbanje mišića donjeg dela karlice uvek završite stezanjem, tako da se vratite u prvobitni položaj.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Vežbe za ublažavanje PMS-a

Vežbe za ublažavanje PMS-a


BLIC ŽENA


Predstavljamo vam najzdraviji i najjednostavniji način da ublažite menstrualne bolove i one dane učinite podnošljivijim.


Pritisak u donjem delu stomaka, bolovi u leđima, grčevi, glavobolja, neraspoloženje - to su tegobe koje iz meseca u mesec muče otprilike svaku drugu ženu. U akutnim slučajevima pomaže neko od sredstava protiv bolova koja ublažavaju grčeve (npr. "buskopan plus", koji se može bez recepta dobiti u apoteci), ali olakšanje, i psihičko i fizičko, mogu vam doneti i zdravije metode.

– Što manje unosite šećer i masnoće
– Ne konzumirajte alkohol
– Povećajte unos vode na dva i po litra dnevno od sredine menstrualnog ciklusa
– Izbegavajte kofein koji podstiče nervozu i razdražljivost
– Šetajte pola sata, četiri do pet puta nedeljno.
Tokom kritičnih dana najbolje će vam pomoći specijalne, ali jednostavne vežbe koje regulišu prokrvljenost karlice i opuštaju mišiće. Tri najbolje među njima su sledeće:

11640_vezba-macka-02_shutterstock_29109085_hf.jpg


MAČKA
Osloniote se na šake i kolena. Glavu spustite, a leđa izvijte poput mačke. Pri tom, mirno udišite i izdišite i zadržite ovaj položaj oko dva minuta. Ponovite vežbu tri puta.


11641_vezba-kosa-sveca-02_shutterstock_40073398_if.jpg


KOSA SVEĆA
Lezite na leđa i podignite noge. Pod krsta podmetnite jastuče. Ruke i ramena leže opušteno na podu. Podignute noge ispružite dijagonalno u vazduhu. Dišite mirno i ostanite u ovom položaju nekoliko minuta.


11642_vezba-noge-na-stomaku-01_shutterstock_29245849_if.jpg


PRIVUČENA KOLENA
Lezite na pod na leđa. Noge, savijene u kolenima, privucite na grudi i obgrlit ih rukama. Nekoliko puta se lagano zaljuljajte nalevo i nadesno, čime se blago masira područje oko kičme.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Prirodno olakšajte menstrualne tegobe

23. 11. 2010. 08:00h| Vestionline


Prirodno olakšajte menstrualne tegobe


Menstrualne bolove možemo olakšati i bez upotrebe različitih tableta. Nudimo vam više načina.

111197_womaninpain_f.jpg


Čest problem mladih žena je bolna menstruacija, koja se obično smiri nakon navršene 25. godine ili prvog poroda. Bolove uzrokuje kontrakcija maternice. Grčenje je povezano s povećanim nivoom stvari sličnih hormonima, poznatih pod imenom prostaglandini.


Ako vam se bolovi pojave nakon četrdesete godine starosti, ili nakon dugog perioda bez bolova, možda se radi o bolesti, na primer endometriozi, i u tom se slučaju morate obratiti svom lekaru.

Prehrana
Prehrani posvetite posebnu pažnju u nedelji koji prethodi dolasku vaše menstruacije. Birajte hranu bogatu esencijalnim masnim kiselinama, kalcijumom, magnezijumom, cinkom i vitaminima B, C i E, i obavezno pijte mnogo tečnosti. Izbegavajte jing i jang hranu, t.j. hranu životinjskog porekla, tropsko voće i jednostavne ugljene hidrate (sve slatkiše) i radije birajte integralnu zrnatu hranu i povrće.

111198_appendicitissymptomsinwomen_if.jpg


Vežbe

Telesna aktivnost može sprečiti bolove ili ih barem ublažiti. Preporučljive su vežbe kod kojih su zaposleni svi mišići. Na primer: plivanje, aerobik, joga… Preporučljive su sledeće vežbe:

1. Spustite se na sve četiri, a nakon toga nekoliko puta hitro sagnite i napnite donji deo leđa,


2. Spušteni na sve četiri izdahnite, a onda tokom udisaja brzo podignite zadnjicu, tako da telom napravite istostranični trougao (kao naopako okrenuto slovo V); leđa su poravnana a noge sasvim rastegnute. U tom ste položaju opušteni. Nekoliko puta duboko udahnite i osetićete kako napetost u stomaku popušta. Ponavljajte po potrebi. Ova je vežba odlična, a uz manje je modifikacije možete izvesti bilo gde.

3. Sedite pravih leđa i držeći stopala zajedno savijte kolena, tako da su pete blizu tela. Uhvatite stopala i više puta nežno podignite i spustite koljena. Nakon toga se polagano nagnite prema napred, tako da se savijete u u bokovima a leđa ostanu prava. U tom položaju ostanite 2 minuta i osetićete rastezanje u nogama. Opustite se i izdahnuvši malo nagnite prema napred. Ostanite u tom položaju i ponovno udahnite. Po potrebi ponovite.

Čajevi su uobičajena metoda ublažavanja menstrualnih bolova.
Evo nekoliko najpoznatijih čajnih mešavina: seme lana (2 kašičice staviti u litar hladne vode i neka vri barem 5 minuta), mažuran (30 g listova 15 minuta kuvamo u litri vode, a pijemo tri šoljice na dan), majčina dušica, imela, virak, kadulja.


Malo egzotičnija mešavina: metvica, cimet i đumbir.


Salinarski čaj: prstohvat slanog cveta (kristalizirane soli) ili himalajske soli otopite u mlakoj vodi i dobićete najstariji izotonički napitak, koji će vas lagano jangirati i na taj način uravnotežiti menstrualno jing stanje.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kada se ide kod ginekologa

Kada se ide kod ginekologa

Mondo 24.11.2010 09:24



Na ginekološki pregled se odlazi kao i na svaki drugi: ako imate neki problem, ili ako želite preventivnu kontrolu.

Najbolje je otići odmah nakon prestanka menstruacije jer je tada, kažu ginekolozi, slika jajnika najrealnija, kao i stanja grlića materice.

Promene do kojih dolazi u drugom delu mogu da 'zbune' ili skrenu pažnju sa ozbiljnijeg problema.


"U drugom delu ciklusa može da se dogodi da se uz neku ozbiljniju cistu, ili malignu promenu, pojavi i niz folikularnih cista, koje u prvom delu nestaju“, kaže za "Novosti" doktorka Željko Miković, načelnik odeljenja patologije trudnoće GAK "Narodni front".


On kaže da se u drugom delu folikuli teško diferenciraju u odnosu na prave ciste, ili tumore. "Folikul u početku raste, sazreva, a zatim puca, pa na tom mestu ostaje žuto telo koje može da bude cista. Takve se mogu pomešati sa pravim cistama jajnika."


Zato se, savetuje doktor, i citološki pregledi rade u prvom deliu ciklusa jer je tada na snazi estrogensko dejstvo dok je u drugom delu progesteronsko dejstvo jače.


Osim toga, hormoni se najčešće rade drugog ili trećeg dana od početka ciklusa.


Osim redovne kontole, kod kinekologa treba otići ako imate sledeće simptome: pojačan sekret, svrab, peckanje, bolove prilikom polnog odnosa, sukrvicu nakon menstruacije, izostanak mesečnog ciklusa ili duže trajanje od uobičajenog, pojačano krvarenje.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Oslobodite se cista na jajnicima

Oslobodite se cista na jajnicima

Prema statistikama, svaka druga žena ima ciste na jajnicima, a uz lečenje koje propisuje zvanična medicina, preporučuju se i čajevi od lekovitih trava

Ciste su izrasline na tkivu ispunjene tečnošću, a na jajnicima se mogu javiti pojedinačno ili u većem broju. Najčešći uzrok njihovog nastanka jeste izostanak pucanja folikula prilikom ovulacije (folikularna cista) ili endometrioza („čokoladna" cista), ali poreklo nekih izraslina ovog tipa još nije utvrđeno. Ipak, smatra se da važnu ulogu u formiranju cista imaju hormonalni poremećaji, kao i upalni procesi.

savetstrucnjaka2411-1.jpg

Simptomi
Ciste malih dimenzija uglavnom ne izazivaju tegobe, ali se ponekad mogu javiti blagi bolovi ili pritisak u stomaku. Međutim, ukoliko se radi o većim cistama, njihovo pucanje i izlivanje sadržaja u trbušnu duplju može uzrokovati oštar, snažan bol. Iznenadni, jaki bolovi mogu nastati i usled uvrtanja velikih cista oko peteljki (torzija ciste). Osim toga, mogu se javiti nepravilna ili jaka krvarenja, kao i izostanak menstruacije. Većina cista dijagnostikuje se prilikom ginekološkog pregleda.


savetstrucnjaka2411-2.jpg

Lečenje
U većini slučajeva ciste se same povlače (pucaju), a njihov rast može se zaustaviti hormonskim preparatima. Ukoliko im je promer veći od 4 cm, a medikamentozna terapija nije dala očekivane rezultate, pristupa se njhovom hirurškom odstranjivanju. Fitoterapija može da bude od velike pomoći u lečenju cista na jajnicima, kao i u zaustavljanju njihovog rasta.


savetstrucnjaka2411-3.jpg

RECEPTI

Protiv cista na jajnicima
U staklenu posudu staviti četiri prstohvata biljne mešavine od 300 g nevena i po 100g rastavića, hajdučke trave i koprive. Preliti ključalom vodom i poklopiti. Posle petnaest minuta procediti i piti umesto vode. Piti jedan litar dnevno, tokom tri meseca, zatim napraviti pauzu od mesec dana, pa ponoviti terapiju.

Izmešati po čajnu kašičicu đumbirovog korena, srdačice i kamilice, i malo narezanog korena peršuna. Mešavinu kuvati 15 minuta u poklopljenoj posudi, u 1 l vode. Kada se ohladi, procediti. Piti po pola čajne kašičice, svaka 2 sata. Kada se oseti olakšanje, dozu smanjiti na 3 puta dnevno. Tretman traje dok se menstrualni ciklus ne normalizuje, obično 3-4 meseca.
Supenu kašiku biljne mešavine od jednakih delova ivanjskog cveća, koprive, kičice, metvice, stolisnika i vrbe preliti sa 2 dl vruće vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procediti i piti 3-4 šolje čaja dnevno.
Usitniti i izmešati po 20 g cvetova zove, stabljike kilavice, cvetova kamilice, kukuruzne svile i listova matičnjaka. U 1l ključale vode staviti 10 g mešavine i kuvati poklopljeno pola minuta. Kada se čaj ohladi, procediti ga i dodati 6 supenih kašika meda. Piti 3 puta dnevno po 1 dl čaja, pre i posle jela, a preostalu količinu (4 dl) izmešu obroka umesto vode, sa malo svežeg limunovog soka.
Usitniti i izmešati po 20 g majčine dušice, rusomače, listova kupine, listova nevena i listova limuna. U 1 l ključale vode staviti 10 g mešavine i kuvati poklopljeno pola minuta. Kad se čaj ohladi, procediti ga i dodati 6 supenih kašika meda. Piti 3 puta dnevno po 1 dl čaja pre i posle jela.
Kašičicu usitnjene hajdučke trave preliti sa 2 dl ključale vode, ostaviti da odstoji 5 minuta, a zatim procediti. Piti nekoliko puta dnevno sveže pripremljen napitak.

savetstrucnjaka2411-4.jpg

Izvor: Lekovito bilje



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Mučnine kod trudnica

Mučnine kod trudnica

Press 02.12.2010 08:57

192205_a.jpg


Oko 60.000 trudnica se hospitalizuje svake godine zbog hiperemesis gravidarum, ekstremnog oblika mučnine i povraćanja koji ugrožava njihove živote, zbog čega nerado donose odluku da prekinu trudnoću

Žene čije su sestre, majke i bake sa obe strane porodice doživele ekstremne jutarnje mučnine (HG) tokom trudnoće, imaju veći rizik za HG, rezultati su nove studije istraživača sa UCLA i Univerziteta Južne Kalifornije.
Istraživači su pratili porodične anamneze iz majčine i očevljeve porodice, onih žena koje su patile od HG i otkrili ne samo da je razlog genetske prirode već I da žene čije su setre imale HG imaju čak 17 puta veći rizik za razvoj ovog stanja.
Rezulati su objavljeni na online izdanju Američkog žurnala za ginekologiju i akušerstvo.
"Trudne žene sa porodičnom istorijom ekstremne mučnine u trudnoći treba da budu svesne da I one mogu da imaju takve probleme, a zdravstveni radnici bi trebalo da podatke o mučnini iz porodične istorije uzmaju pri prvoj poseti akušeru", rekao je glavni autor Marlena Fejzo, docenta za hematologiju-onkologiju na David Geffen Medicinskom fakultetu na UCLA i docenta za fetalnu medicinu na Medicinskom fakultetu Keck u USK. "Visoka familijarna prevalenca snažno sugeriše genetsku komponentu za ovo stanje."
Istraživači su anketirali oko 650 učesnika zajedničke studije o genetici i epidemiologiji HG. Žene kod kojih je dijagnostikovan HG i tretiranie su sa intravenoznom tečnošću I bile su zamoljene da regrutuju, kao kontrolu, prijateljice koje su imale najmanje dve trudnoće I nisu imale probleme sa mučninama. Istraživači su zatim poredili porodične istorije ekstremnih mučnine kod žena sa HG I kod žena iz kontrolne grupe. Od 650 učesnika, 207 žene sa HG I 110 žena iz kontrolne grupe je imala barem jednu sestru koja je bila trudna.
Istraživači su otkrili da su žene sa HG navele u anketi pet puta veći broj sestara koje su imale teški oblik jutanje mučnine ili HG u odnosu na žene iz kontrolne grupe. Kad uključimo i sestre koje su doživele HG - i isključuimo sestre sa samo ozbiljnim jutarnje mučninama - učesnice studije sa HG su imale 17.3 puta veće šanse da razviju ovo stanje. Pored toga, 33 posto žena sa HG navele su da su nihove majke imale HG , u poređenju sa samo 8 posto žena iz kontrolne grupe.
Među ženama koje su imale informacije u vezi sa trudnoćom svojih baka ", 18 posto onih sa HG imali su baku sa majčine strane koja je imala HG , a 23 posto imalo je baku sa očeve strane pogođeno ovim stanjem, sugerišući da se gen može preneti kroz žene sa očeve strane porodice.

Autori su primetiti da je njihov rezultat ima ograničavajuće faktore kao što je korišćenje interneta za istraživanje o učesnicima i činjenicu da su porodične istorije dobijene na osnovu izjava samih učesnika a ne na osnovu zdravstvenih dokumenata , koji mogu dovesti do grešaka u rezultatima studije.
"Smatra se da je hiperemesis gravidarum zastupljena sa 0,5 posto u populaciji, a ova studija pokazuje visoku genetsku komponentu u razvoju ovog stanja. ",zaključuju autori.
Prethodne studije su koristili hospitalizaciju, kliničke i druge evidencije da se ispita učestalost ovog misterioznog stanja između različitih skupova stanovništva. Sve u svemu,I ranije istraživanja su sugerisala da je razlog ovog stanja genetski faktor.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Šta je Papa test

Šta je Papa test
Ženski kafe 03.12.2010 13:09



Papa test je ginekološko ispitivanje kojim se utvrđuje da li postoji upala, uzrok infekcije, neke abnormalnosti ili zloćudne promene na ženskim polnim organima.

Američki naučnik grčkog porekla Džordž Papanikolau otkrio je veoma efikasnu metodu bojenja ćelija kojom se i danas vrši testiranje. Po njemu je ova analiza dobila naziv – Papa test. Ginekolog uzima bris grlića materice i šalje ga na analizu. Testiranje će pokazati da li postoji upala, uzročnik infekcije, neke abnormalnosti ćelija ili zloćudne promene. Drugi naziv za Papa-test je VCE bris (vagina-cerviks-endometrij).
Svaka žena starija od 18 godina trebalo bi jednom godišnje da uradi ovaj test. Zašto? Zahvaljujući ovoj metodi svaka promena na ginekološkom polju vidi se u začetku pa se tako veoma uspešno smanjuje rizik od dobijanja nekih opakih bolesti kao što su rak grlića materice.
Ovakva provera i dalje ima vrlo visok učinak i najrasprostranjenija je kada je rano uočavanje prekancerskih i kancerskih stanja grlića materice u pitanju. Dodatno, njome se mogu uočiti i infekcije i abnormalnosti u endocerviksu i endometrijumu. Po nekim globalnim statistikama, od uvođenja Papa testa u redovan, rutinski pregled, smrtan ishod kod obolelih od raka grlića materice u svetu je umanjen za 70 odsto!

Pregledajte se jedanput godišnje, a najbolje bi bilo da to učinite tokom sredine svog mesečnog ciklusa (2-3 nedelje od prvog dana zadnje menstruacije), a uoči pregleda izbegavaj korišćenje vaginalnih lekova, tuširanje vagine i kontraceptivnih sredstava koja se nanose u vaginu (spermacidne kreme i gelove) jer bi mogli “zamaskirati” realno stanje stvari, odnosno, sakriti eventualne promenjene ćelije.

Nakon uzimanja brisa, nalazi će biti gotovi za par dana, a ukoliko su rezultati ukazali na neke abnormalnosti, test se ponavlja nakon tri do dvanaest meseci, što zavisi od vrste promena koje su uočene na ćelijama.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Pregledi u trudnoći

Pregledi u trudnoći

Ljepota.ba 03.12.2010 10:29



Svaka trudnica će na početku trudnoće od svog ginekologa dobiti smernice o redovnim ginekološkim pregledima u periodu od devet meseci.

To svakako zavisi od toga da li se radi normalnoj ili rizičnoj trudnoći.

Ginekolozi savjetuju da je najbolje prvi ultrazvučni pregled obaviti pri starosti ploda od tri mjeseca, a najranije dva. Naredni ultrazvuk zakazuje se za 5 mjesec trudnoće kada je moguće utvrditi stanje svih organa ploda. Posljednji ultrazvuk preporučuje se pred kraj trudnoće, kada se posebna pažnja obraća na položaj ploda i posteljice.

Analize krvi i urina trebale bi da se rade svakih šest sedmica. Njima se utvrđuje stanje krvne slike, nivo željeza u krvi, kao i glukoze, odnosno šećera. Analiza urina upućuje na eventualne infekcije mokraćnih kanala, ali i na veliki broj komplikacija u trudnoći.


Savjetuje se i redovna kontrola i mjerenje krvnog pritiska dva puta sedmično u kućnim uslovima ,uz zapisivanje vrijednosti i konsultaciju sa ginekologom.



 
Natrag
Top