Zasto u ovom svetu postoji toliko lukavih, nepostenih i kvarnih ljudi?!

Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
13
Svaku put kad izadjem u grad da prosetam razocaram se kad vidim kako se ljudi necivilizovano ponasaju, psuju, lazu, ismejavaju, ne mozes nikome da verujes...:dntknw:
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Takozvano necivilizovano ponašanje (npr. psovanje) ne treba mešati sa lukavošću i nepoštenjem. Može čovek da bude i "civilizovan" a da bude lukav i nepošten. A zašto su ljudi lukavi i nepošteni - pa zato što je i to deo njihove prirode. Znači čovek je dualno biće , loš i dobar a koja će strana biti dominantna kod osobe to zavisi od mnogo čega , meni se čini najviše od sredinskih uticaja.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zasto u ovom svetu postoji toliko lukavih, nepostenih i kvarnih ljudi?!
Zato što previše očekuješ i previše idealizuješ sliku o ljudima. Otako postoje i sve dok budu postojali, ljudi su bili i biće mješavina dobrog i lošeg. Ako tražimo dobro u ljudima naći ćemo ga, ali sa istom vjerovatnoćom čemo naći i njihovu lošu stranu.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Zašto previše očekuje? Očekuje samo normalno, ili bar očekuje da mu neko kvarno ne podvali. Ali su vremena nenormalna i sve što je nekada bilo sramotno, sada je poželjno. To važi i za kvarne i lukave ljude. Nisu svi kvarni. Ima nepokvarenih sa neograničenim rokom trajanja.:)
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Teško je dati neki jednostavan odgovor na ovo pitanje. Iako istraživanja pokazuju da su osobine ličnosti većim delom određene nasleđem, ja ipak prednost dajem sredinskim uticajima. Ako pogledamo u kakvom društvu živimo, nije teško videti zbog čega su ljudi takvi kakvim ih opisuješ - mislim da su se moralnost i kultura u našem društvu poslednjih 20ak godina značajno srozali. Ljudi su postali otuđeni i usmereni sami na sebe, a iz toga proizlaze sebičnost i ponašanja koja imaju za cilj sticanje lične koristi bez obzira na posledice po druge.

Psovanje je forma verbalne agresije, a ona, kao i fizička, pokazuje da je osoba frustrirana, a često psovanje u našem društvu proizvod je nagomilane frustracije ali i "učenja po modelu". Meni je lično zanimljiv ovaj primer - imao sam tu sreću da posetim nekoliko zemalja zapadne Evrope u kojima se govori različitim jezicima, a posetio sam i SAD. Svaki put kada bih upoznao vršnjake u tim zemljama tražio bih ih da me nauče neku reč svog jezika (osim Engleskog koji znam dobro) i niko, nikada od njih me nije pokušao naučiti neku psovku. Sa druge strane, svaki put kada bih imao prilike da upoznam nekog stranca kod nas, naši ljudi koji su se družili sa njim učili su ga prvo psovke, pa onda sve ostalo.
 
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
178
Zivot je takav, cupav i dlakav...neko rece. I mislim da je to nesto sto postoji oduvek, u svemu mozes naci dobru i losu stranu, pa tako postoje i dobri i losi ljudi. Moj je savet-kloni se losih ili budi sa njima na distanci i nemoj sve da primas suvise licno.
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Ljudi su generalno kvarni. Kao dete, to se toliko ne oseca, kada covek odraste i pocne da se krece u nekim drugim krugovima i zrelije razmislja i primecuje, vidi kakvi smo mi inace.
Puno puta mi zvuci cinicno onaj komentar "Budi covek", kao da je to nesto pozitivno. Ne bih se slozio bas sa tim.
Ipak, uprkos ovome, verujem da postoji mnogo veci broj dobrih ljudi nego losih.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ako pogledamo u kakvom društvu živimo, nije teško videti zbog čega su ljudi takvi kakvim ih opisuješ - mislim da su se moralnost i kultura u našem društvu poslednjih 20ak godina značajno srozali. Ljudi su postali otuđeni i usmereni sami na sebe, a iz toga proizlaze sebičnost i ponašanja koja imaju za cilj sticanje lične koristi bez obzira na posledice po druge.
Iako se slažem sa ovakvim stavom treba uzeti u obzir i to da je on delimično posledica i starenja , hoću reći nostalgije za mladošću (ili dečaštvom, ili detinjstvom). Od kad znam za sebe slušao sam priče kako je bilo dobro - pre rata , kako su ljudi bili pošteni , pa kako je posle rata bilo najpoštenije jer se znao red , a jedan me je ubeđivao da je najmoralnije i najbolje bilo za vreme okupacije.
Međutim, zaista mislim da su se ljudi moralno pokvarili u zadnjih 2o godina, a opet ima ljudi kojima je taj period bio "zlatno doba" (ovde mislim i bukvalno). Evo prilepljujem plakat koji je najavljivao retro žurku, gde najozbiljnije, bez ikakve ironije to doba nazivaju veselim.
90tehv4.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Psihologija opstanka zahteva da se bude kvaran. To bi se u žargonu reklo "snalažljiv". Ono što vidimo kao kvarnoću odnosno nepoštenje, dvoličnost i slično, nije ništa drugo nego ostatak instiktivnog ponašanja. U prirodi ne postoje "fine", "pristojne" životinje. Kad lav jede, on retko dozvoli bilo kom drugom, čak i svojoj ženci ili mladunčetu da pridje dok se on ne zadovolji. Uzmite bilo koju drugu životinju ili vrstu. Onaj ko bi se ponaša sa uvidjajnošću uginuo bi od gladi.
U čoporu majmuna alfa mužjak, kad se izruči hrana u ZOO vrtu, nije pristojan i ne dozvoljava ostalima, malduncima ili bolesnima, da jedu dok se prvo on ne naboka. Medjutim, to ne sprečava druge majmune da pokušavaju da mu odvuku pažnju, uznemire ga, kako bi ukrali koji zalogaj. Na primeru lava se isto dešava, često hijene pokušavaju da ga zamajavaju i da štrpnu neko parče. Sa stanovišta bilo čije pristojnosti, niko se ovde ne ponaša fini: ako već postoji hijerahija, onda vodja čopora mora prvi da jede i nepristojno je i pokvareno da ga prevare i otmu mu ono što mu pripada, sa stanovišta pripadnika čopora ili hijene, nepristojno je da samo ti ždereš a mi da crknemo...
Preneseno na nivo čoveka, to je apsolutno isto, samo što se ne manifestuje tako ogoljeno, svedeno samo na hranu. Pokazuje se kao borba za mesto u tramvaju, na pijaci za bolju i zdraviju papiriku, za opanjkavanje kolege na poslukako bi on dobio otkaz a ti povišcu dodvoravanjem šefu, ono što je kod životinja režanje ili urlik, kod čoveka je psovka ili povik.
Civilizovanost je samo tanka opna, ispod koje, kad zagrebeš kezi zube pavijan.
 
Natrag
Top