Zasto u ovom svetu postoji toliko lukavih, nepostenih i kvarnih ljudi?!

7AF

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
664
Poznajem iks slučajeva , od dobrih roditelja kvarna đeca, iz naizgled zdravih porodica. Pogotovo novo doba koje propagira snalažljivost, koja podrazumijeva gaženje preko živih ljudi. Za mene je to pokvarenost.

Da, ovo doba propagira snalažljivost i gaženje i ako roditelj daje primer kako se to radi i dete će to isto i gore raditi kad odraste. Ako se dete dobro usmerava, neće sigurno biti taj koji će gaziti preko drugih zarad cilja. I da napomenem DETE SE NE USMERAVA BATINAMA!!! Čak ni po guzi...
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
pa poceli smo da pricamo o tome upravo zbog necivilizovanog ponasanja i psovki, nije da nema nikakve veze..
Da ali si pomenuo "Srpski film" a meni je već muka da pišem i ponavljam iste argumente, evo link rasprave na tu temu http://serbianforum.org/filmske-diskusije/122115-srpski-film-2010-a.html
Uglavnom, bilo bi kranje licemerno i "bolesno" da se u jednoj brutalnoj i moralno urušenoj zemlji ne prave i brutalni filmovi, naravno ni sam nisam zadovoljan televizijskim srpskim programima (naučnim naročito).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Da li se osoba rađa sa "pokvarenom" dušom, ili ju "stiče" kroz razvoj i iskustvo moglo bi da bude i posebna tema. Ono što želim ovde da kažem jeste da istraživanja pokazuju kako je to ipak pod većim uticajem nasleđa nego okoline. Istraživanja na mono i dizigotnim blizancima, kao i studije usvojenika, pokazuju da je, recimo, kriminogeno ponašanje, u većoj meri (60%) nasleđeno nego što je stečeno (Eysenck 1994, prema Smederevac, S. i Mitrović, D. (2006) Ličnost: metodi i modeli, Centar za primenjenu psihologiju, Beograd).
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Da li se osoba rađa sa "pokvarenom" dušom, ili ju "stiče" kroz razvoj i iskustvo moglo bi da bude i posebna tema. Ono što želim ovde da kažem jeste da istraživanja pokazuju kako je to ipak pod većim uticajem nasleđa nego okoline. Istraživanja na mono i dizigotnim blizancima, kao i studije usvojenika, pokazuju da je, recimo, kriminogeno ponašanje, u većoj meri (60%) nasleđeno nego što je stečeno (Eysenck 1994, prema Smederevac, S. i Mitrović, D. (2006) Ličnost: metodi i modeli, Centar za primenjenu psihologiju, Beograd).

Znaš li zašto ja mislim da je " pokvarenost duše " urođena ? Eto nisam psiholog, ali sam posmatrala ponašanje i postupke male đece u vrtiću ( svo četvoro đece mi je išlo u vrtić, tako da sam tu pojavu mogla uočiti na velikom broju primjeraka ) i uočila sam da ima dosta male đece, koja su jako kvarna. Znači, od malih nogu. Tome ih nije imao ko naučiti, imali su to u sebi, da iskoriste druge, da prevare i dr. To mi ide u prilog konstataciji da se sa pokvarenom dušom čovjek rađa i da tu svoju pokvarenost u toku života, samo usavršava.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
некако се дошло до баратања са крајње религиозним појмом "душа". Дете се не рађа са болесном душом (осим ако није у питању душевни болесник због наследног фактора, оштећења мозга приликом рођења и сл.), већ учи и уочава који модел понашања је најприхватљивији за задовољавање његових потреба. Уколико одрасла особа-физички и погодинама, не успе у себи да изгради механизме контроле "детета у себи", остане емоционално незрела. Такав тип личности знамо да поистоветимо са "кварном особом", односно особом којој је лично добро испред свега, чак и испред добробити својих потомака, породице и сл.
Е сад, драги моји, да видимо разлику између зла и кварног.
Шта је уопште зло?
Само без религиозних излива, молићу вас.

Dodato posle 3 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Пс. И мене су васпитавали батинама и шта ми фали? Леп сам ко уписан и кад ми дају да дођем на викенд кући из Губеревца сасвим се фино понашам, не јурим више комшије са секиром, одсутао сам од идеје да у самопослугама убацим мишомор у кутије са шечером (има једно много боље средство) не сипам више на свадбама рицинус гостима у чорбу (то зато што ме пуштају кад су славља из оне чудне кошуље што се везује на леђима), престао сам да вешам мачке за крушку... Дакле, батине као педагошко средство на мом видљивом примеру су деловале...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Besherat,

ono o čemu ti govoriš ne možemo da nazivamo "kvarnim" ponašanjem jer su deca na vrtićkom uzrastu još amoralna - što znači da ne shvataju pojam morala. Sve što ih učimo tada ona prihvataju zato što ih tako uče, a ne zato što smatraju da je to dobro ili loše (recimo, učimo dete od 3 godine da lepo pozdravi komšiju - ono će ga pozdraviti zato što smo ga tako naučili a ne zato što je kulturno; sa druge strane, ako ga učimo da psuje komšiji ono će to isto raditi zato što je tako naučeno a ne zato što je "pokvareno). Decu na tom uzrastu, takođe, karakteriše usmerenost na same sebe i postizanje ličnog zadovoljstva - pa ako ih ne učimo lepom ponašanju, ako ih ne učimo kako da se ponašaju u socijalnim odnosima ona postaju sebična i slično. Upravo zbog toga takvo ponašanje u vrtiću rezultat je nebrige roditelja, pre svega.

Aleksije D,

uz dužno poštovanje, samo zato što ti smatraš ili osećaš da nemaš nikakvih posledica zbog toga što su na tebi batine bile glavno "pedagoško" sredstvo, to nikako ne znači da zaista i nemaš posledica. Mnogo istraživanja dokazalo je da su batine loše, neefikasno na duge staze i potencijalno opasno "pedagoško" sredstvo. Ako se pomerimo jedan korak ispod i dođemo na psihologiju učenja - koja leži u osnovi pedagoške psihologije i vaspitnih postupaka - davno je utvrđeno da kazna NE eliminiše nepoželjno ponašanje, nego ga samo potiskuje. Ono što kazna "dobro" radi, i zbog čega je većina ljudi primenjuje, jeste što ima trenutni efekat, a većini roditelja koja su potpuno neupoznata sa psihologijom učenja, pedagoškom psihologijom i uopšte pedagoškim metodama, to je jedino što im treba da veruju kako rade pravu stvar kada tuku svoju decu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
13
rollmilan. prvo da te ispravim, ja sam zensko...a drugo, bas ti hvala na linku...

Dodato posle 6 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Slazem se sa 100dinara, smatram da batine uopste nisu resenje da bi se deca vaspitavala, kao sto je on rekao to moze imati samo trenutno delovanje, sa decom treba sesti i popricati i ukazati im u cemu grese i uciti ih osnovnim vrednostima, kako bi razlikovali dobro i lose...

Dodato posle 18 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Ne znam zašto se psovanje poistovjećuje sa kvarnom dušom. Već sam govorila na podforumu porodica, da volim da psujem, jer mi je to genetski. Majka mi je Bosanka i psovke su u Bosni isto što i reći dobar dan i nemaju apsolutno nikakve veze sa pokvarenom , ljudskom dušom. Psovanje je za mene izdušni ventil, a pokvarenost duše je karakterna osobina velikog broja ljudi. I pokvarenost nema veze niti sa obrazovanjem, niti sa teškim životnim uslovima u kojima neko živi. Čovjek se rodi sa pokvarenom dušom.

pa bas zato sto vecina ljudi razmislja kao i ti, psovke se smataju normalnom pojavom i deo nase svakodnevnice sto nikako ne bi trebalo da bude, jer psovanje nema nikakvu svrhu...a ako vec moras da se izduvas idi u teretanu, vezbaj, vozi biciklu itd.em sto ces se izduvati em sto je dobro za tvoje zdravlje
male stvari i pokrecu ljude da postanu losi, a da ne pricam o nekim velikim...
 
Poslednja izmena:

7AF

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
664
Ja samo mogu reći da sam jedan od vrlo retkih očeva koji NIKAD nije udario svoje dete. Smatram da samo glupa osoba koja ne zna rečima da objasni poseže za silom. Decu tuku samo zato što su jači.
A tebi besherat sam crvenim obojio u tvom postu ključne reči, ali ponoviću ih...iz naizgled zdravih porodica....
Samo naizgled zdravih, pa se onda iznenadimo kad komšija koji mrava nije zgazio, pobije i masakrira pola familije, "a baš je bio dobar komšija, ko bi rek'o."
Reforma, besherat je mislila na ono kao u audiciji "Je*m ti od.. do...", "Je*o te ko te napravi" i slično, ali se s tobom u potpunosti slažem što se tiče izduvnog ventila. Šta sad treba da mi bude izduvni ventil što izvređam sve oko sebe?!
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ih, koliko bi mi se merak ukinuo kada ne bih psovala, a nisam kvarna. :)

A u teretanu ne mogu, lijena sam i ne treba baš toliku silu da izbacujem, da bi mi bila potrebna teretana.Trenutna psovka je za mene najbolje sredstvo. Ne pravim se da sam neka fina, ja sam prirodna. Ono što mislim, to i kažem, ako mi se psuje, opsujem. Što ne znači da idem ulicom i psujem. Barem nisam došla do te faze.:)
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Mislim da je velika istina da se covek rodi pokvaren jer geni uticu na formiranje licnosti,drugi deo se formira samim stavom osobe prema okolini.Mislim da su samo iskompleksirani i isfrustrirani ljudi bas pokvareni,lukavi i neposteni.Tacno je da dete nosi gene kvarne osobe i ima ih u sebi,primetila sam isto sto i Besherat ima bas kvarne dece jos od malih nogu koja gledaju kako drugoj deci da napakoste ili da ih namerno povrede.Kako ta deca odrastu u kvarne odrasle osobe ima uticaj i okolina gde te osobe zive,rade ili sa kakvim se ljudima druze.Da li ta osoba ima kompleks nize ili vise vrednosti ili fizicku manu..ili psihicki poremecaj,isto dosta govori o tome.. Smatram da samo osoba koja ne voli sebe ni malo,ili sebe voli najvise na svetu.. moze toliko da mrzi druge ljude oko sebe pa bude kvaran i neposten.
 
Natrag
Top