Zašto EGWisti mrze Kristovu žrtvu (Euharistiju), Kristovu Crkvu i Kristovu Majku?

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Proveri o Epifaniju slobodno.

Neću provjeravati, u redu je. Ima negdje na forumu tema o štovanju ikona, jer sjećam se da sam pred par godina pisala nešto o tome. Sad sam nešto lijena :) i ne da mi se više jer smatram da to nije važno. Protestanti će to uvijek koristiti za optužbe, ali Crkva ima svoju povijest i svoje razloge i zna što čini, po onoj Pavlovoj:
" Duh Sveti i mi (Crkva) odlučismo..."
Princop je jasan, sve ono što te potiče na pobožnost i jača te u vjeri i ljubavi, dobro je. Sveti ljudi će reći da se u višim stadijima duhovnog života ne koriste slike, ni mašta, ni predodžba...jednostavno, to sve otpada samo po sebi.
Ostaje samo vjera i motrenje Boga u vjeri.
Reći ću još da slike, kipovi i drugi sakralni predmeti ne mogu naštetiti čovjeku kao što to čini fantazija i plodovi mašte, priviđenja, lažne vizije i proroštva.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Neću provjeravati, u redu je. Ima negdje na forumu tema o štovanju ikona, jer sjećam se da sam pred par godina pisala nešto o tome. Sad sam nešto lijena :) i ne da mi se više jer smatram da to nije važno. Protestanti će to uvijek koristiti za optužbe,

Kako želiš. Vidi, nisu to protestantske optuže, već istorijske činjenice. Epifanije sa Kipra je u Panrionu(protiv 81 jeresi) osudio poštovanje slika u crkvama smatrajući to nastavkom idolopoklonstva. Rekli bi da je on protestant. Nije bio, već Pravoslavan ali ono što se smatralo pravoslavljem do IV veka i ono kasnije(tradicionalno) se razlikuju po ovom pitanju. To su crkveni učitelji koji su živeli u specifičnom vremenu kada su promene nastupale i uvodili se novi običaji. Zarad potrebe novog doba hrišćanstva. I krštavanje je takođe nekada bilo drugačije..baš u IV veku je došlo do primene novih običaja i po tom pitanju. Nema veze to sa protestantizmom. Ovi su se kasnije samo vratili tim starim običajima.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Prije ili poslije korekcije spisa? :rolleyes:

Koliko prije, koliko poslije?

Epifanije Kiparski. Episkop Kipra u IV veku a živeo od 315 do 403 n.e. Napisao je knjigu "Protiv 81 jeresi" ili popularnije "Kovčežić sa lekovima". Jedna od tih jeresi po njemu je poštovanje ikona i slika. Poznavao je 8 jezika.

Proveri o Epifaniju slobodno.

Provereno:

1. Nije 8 nego 5 jezika - znao je hebrejski, sirski, egipatski, grčki i latinski te je stoga i nazvan Pentaglossis -onaj od pet jezika”. A što se tiče slika priču si prepojednavnostavio. A u Kristovoj Crkvi Duh Sveti vodi učiteljstvo koje u zajedništvu odlučuje i donosi tako odluke važne za pitanja vjere. Tako je i odluka o slikama odluka koju je Crkva donijela vođena Duhom Svetim.

2. Evo još nešto Jovane, ako u tvojoj prepametnoj glavi ima mjesta da stane, pa se pouči. Epifanije u svome djelu "Adversus Haereses" - Protiv hereza, piše da su majke hereza” „barbarizam, skitizam, helenizam i židovstvo. Spomenuo je svog neprijatelja Origena, kao i ebionite, koji su slijedili židovske vjerske propise.

3. Sveti Epifanije je i svetac Katoličke Crkve.

P.S. Evo ti još nešto od svetog čovjeka pa se produhovljuj:

Epifanije Salaminski, Usidrenjak, 120 [374. god.]

“Vjerujemo u jednoga Boga, svemogućeg Oca, stvoritelja svega svijeta, vidljivog i nevidljivog; i u jednoga Gospodina Isusa Krista, Sina Božjeg… koji je za nas ljude, radi našega spasenja sišao na zemlju i utjelovio se, tj., savršeno rođen od vazda djevice Marije po Duhu Svetomu”.


Epifanije Salaminski, Škrinja lijekova protiv krivovjerja, 78, 6 [375. god.]

“I sv. Mariji naslov Djevica je stalno pripisan, jer ta sveta žena ostala je neoskvrnuta”.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Koliko prije, koliko poslije?



Provereno:

1. Nije 8 nego 5 jezika - znao je hebrejski, sirski, egipatski, grčki i latinski te je stoga i nazvan Pentaglossis -onaj od pet jezika”. A što se tiče slika priču si prepojednavnostavio. A u Kristovoj Crkvi Duh Sveti vodi učiteljstvo koje u zajedništvu odlučuje i donosi tako odluke važne za pitanja vjere. Tako je i odluka o slikama odluka koju je Crkva donijela vođena Duhom Svetim.

2. Evo još nešto Jovane, ako u tvojoj prepametnoj glavi ima mjesta da stane, pa se pouči. Epifanije u svome djelu "Adversus Haereses" - Protiv hereza, piše da su „majke hereza” „barbarizam, skitizam, helenizam i židovstvo. Spomenuo je svog neprijatelja Origena, kao i ebionite, koji su slijedili židovske vjerske propise.

3. Sveti Epifanije je i svetac Katoličke Crkve.

P.S. Evo ti još nešto od svetog čovjeka pa se produhovljuj:

Epifanije Salaminski, Usidrenjak, 120 [374. god.]

“Vjerujemo u jednoga Boga, svemogućeg Oca, stvoritelja svega svijeta, vidljivog i nevidljivog; i u jednoga Gospodina Isusa Krista, Sina Božjeg… koji je za nas ljude, radi našega spasenja sišao na zemlju i utjelovio se, tj., savršeno rođen od vazda djevice Marije po Duhu Svetomu”.


Epifanije Salaminski, Škrinja lijekova protiv krivovjerja, 78, 6 [375. god.]

“I sv. Mariji naslov Djevica je stalno pripisan, jer ta sveta žena ostala je neoskvrnuta”.

Priznajem, 5 jezika, upravu si, moja greška. Takođe, upravu si, piše i protiv judejstva, i mojih omiljenih nazarena. Tačno. Vidiš kako ja nemam problem da priznam činjenice. No, on nam pak zato i daje vredne informacije o nazarenima. Druga tema.

Ali ikone smatra idolopoklonstvom. To je takođe tačno.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Odlično. Preuzmite vi subotari sve ono što su učili i vjerovali ovi koje si nabrojao. Hoćete li? Ili vi naprosto ne možete "prerezati pupčanu vrpcu" s "pijanom proročicom"?

Ovo uče u vezi ikona. Smatraju idolatrijom. Znači nema veze sa protestantizmom kao kasnijoj kritici. Kritika je od smog početka uvođenja.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ovo uče u vezi ikona. Smatraju idolatrijom. Znači nema veze sa protestantizmom kao kasnijoj kritici. Kritika je od smog početka uvođenja.

A Crkva vođena Duhom Svetim je odlučila kako je odlučila. Mi, za razliku od vas subotara, svoje svece na postavljamo iznad Duha Svetoga. U Crkvi Duh Sveti pokazuje istinu i vodi ka istini, dok kod vas vašu sektu u istinu uvode spisi Ellen White.

Da ne bi bilo da vam nešto podmećem, citirat ću dio vašeg vjerovanje broj 18: Dar proroštva

Proroštvo je jedan od darova Svetoga Duha. Ovaj dar je znak raspoznavanja Crkve Ostatka i isticalo se u službi Elen G. White. Kao Gospodnji vjesnik, njeni spisi su neprekidni i autoritativni izvor istine koja Crkvi objezbjeđuje utjehu, vodstvo, poučavanje i popravljanje.
--------------------
U Kristovoj Crkvi, sve gore nabrojano i pripisano Ellen White i njenim spisima, mi kršćani pripisujemo Duhu Svetom.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Proroštvo je jedan od darova Svetoga Duha. Ovaj dar je znak raspoznavanja Crkve Ostatka i isticalo se u službi Elen G. White. Kao Gospodnji vjesnik, njeni spisi su neprekidni i autoritativni izvor istine koja Crkvi objezbjeđuje utjehu, vodstvo, poučavanje i popravljanje.
--------------------
U Kristovoj Crkvi, sve gore nabrojano i pripisano Ellen White i njenim spisima, mi kršćani pripisujemo Duhu Svetom.

Ne želim da zvučim kao Kayafa, ali ako to nije HULA NA DUHA SVETOGA, onda zaista ništa nije hula.

Ujedno, to, taj njihov fundamental br 18, je preduslov da budu uronjeni u "vodu".

Krštavaju se u Ellen Gould Harmon White.
 
Natrag
Top