Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Prva kompletna Titova biografija novinara i publiciste Pere Simića, koju su objavili "Novosti" i "Službeni glasnik", izašla i u Nemačkoj i Austriji
PRVA kompletna Titova biografija novinara i publiciste Pere Simića, koju su 2009. godine objavili Kompanija "Novosti" i "Službeni glasnik", ovih dana izašla je i u Nemačkoj i Austriji. Za čitaoce iz ovih zemalja knjigu je na nemačkom jeziku, na 392 strane velikog formata, objavio "Orbis" iz Ljubljane. U prilogu knjige objavljena su dva nova poglavlja: "Tito i Austrija", "Tito i Nemačka", u kojima je predočeno stotinak manje poznatih i potpuno nepoznatih činjenica o odnosima ovih zemalja i bivše Jugoslavije od 1945. do 1980. godine. Pre nemačkog ova knjiga je prevedena i na poljski, bugarski i slovenački jezik.
U republikama bivše Jugoslavije Simićeva biografija Josipa Broza Tita dosad je objavljena u sedam izdanja u tiražu od 58.500 primeraka.
Hikari, odnosno "Svetlost", naziv je izložbe koja se otvara u četvrtak veče u Muzeju primenjene umetnosti, a predstavlja savremenu japansku umetnost
Japanske skulpture
HIKARI, odnosno "Svetlost", naziv je izložbe koja se otvara u četvrtak veče u Muzeju primenjene umetnosti, a predstavlja savremenu japansku umetnost koja se oslanja na tradiciju kao i onu koja nalazi uzore u umetnosti zapada. Publika će moći da vidi dela 250 umetnika iz oblasti kaligrafije, slikarstva, crteža, skulpture i primenjene umetnosti. Izložba predstavlja osoben kaleidoskop različitih medija, tehničkih i umetničkih pristupa koji podržavaju i izražavaju mostove osobenih i pojedinačnih poetika, sumirajući i otkrivajući osnovne tonove današnje japanske umetnosti.
Izložbu, koja je već obišla Rim i Sofiju, organizuje Kompanija Jubido, a izabrana su najbolja između 830 dela, koliko ih je konkurisalo za evropsko predstavljanje.
- Naše naizgled daleke i različite zemlje, Japan i Srbija,imaju dugu tradiciju međusobnog razumevanja i uzajamne pomoći u teškim vremenima i neprilikama - rekao je u sredu Keizo Mijamoto, predsednik Fondacije Jubido.
Direktorka MPU Ljiljana Miletić Abramović podsetila je da saradnja između MPU i Japana traje još od 1957. kad je organizovana prva izložba japanske umetnosti u Beogradu. Otada je Japan gostovao sa svojom umetnošću u MPU deset puta, ali, kako je rekla, Muzej nije imao organizovane izložbe u Japanu.
U Italiji je počela kampanja za vraćanje najčuvenije slike na svetu - "Mona Lize" u "rodni grad" Firencu iz Francuske, gde se nalazi već oko pet stotina godina
Mona Liza
RIM - U Italiji je počela kampanja za vraćanje najčuvenije slike na svetu - "Mona Lize" Leonarda da Vinčija u "rodni grad" Firencu iz Francuske, gde se nalazi već oko pet stotina godina, javila je agencija ANSA.
"Mona Liza", poznata i kao "Đokonda" ("Portret gospođe Lize del Đokondo"), već skoro dva veka čuva se u pariskom muzeju "Luvr".
Nacionalni komitet Italije za istorijsko i kulturno nasleđe na čelu je pokreta za vraćanje Leonardove slike, a ispod peticije Komiteta potpise je stavilo već blizu 150.000 ljudi. Predsednik Komiteta Silvano Vinčeti uputio je zahtev sa molbom za susret novoj francuskoj ministarki kulture Oreli Filipeti (Aurelie Filippetti) kako bi se razgovaralo o toj ideji.
On je uveren da će Filipetijeva, zbog svog italijanskog porekla, ne samo pristati na susret, već će i shvatiti motive kojima se rukovodi Komitet želeći da vrati umetničko delo. Na slici je prikazana žena zagonetnog izraza lica kako sedi ispred pejzaža, a godišnje je vidi više miliona posetilaca muzeja.
"Mona Liza" su 1911. godine iz Luvra ukrali lopovi odeveni u uniforme muzejskih čuvara, a pronađena je dve godine kasnije u hotelskoj sobi italijanskog konobara Vićenca Peruđe u Firenci. U Italiji je slika izložena tek jednom.
Pre nego što će posle pronalaženja biti poslata u Pariz, bila je izložena u firentinskoj galeriji Ufici i u Rimu. Leonardo je Đokondu naslikao između 1503. i 1505. godine, a 1516. - tri godine do smrti odneo ju je sa sobom u Francusku i za života se nije rastajao od nje.
Smatra se da je francuski kralj Fransoa Prvi, koji je vladao u prvoj polovini XVI veka, kupio sliku od naslednika Leondardovih učenika. Portret je čuvan u kraljevskom zamku Fontenblo, a potom ga je Luj XIV odneo u svoju novu rezidenciju - palatu Versaj. Posle Francuske revolucije krajem 18. veka slika je odneta u Luvr, koji je pretvoren u muzej.
Izvor: Večernje novosti
Žiri je ocenio da je reč o “umetniku, osobene poetike, prepoznatljivog rukopisa koji već decenijama traje
NAGRADA Jesenje izložbe ULUS-a pripala je ove godine slikaru Milošu Šobajiću. Žiri je ocenio da je reč o “umetniku, osobene poetike, prepoznatljivog rukopisa koji već decenijama traje i istrajava, kako u našim tako i svetskim umetničkim prostorima.” Njegove slike i skulpture, smatraju članovi žirija, sazdane su od kretanja iz kog izbija sva akumulirana energija i ekspresivna snaga kojom je umetnik ispunio svoja dela.
- Iskreno, zaigralo mi je srce, jer nagradu dodeljuje moj esnaf - ULUS - rekao je, za “Novosti”, Šobajić, kome je nagrada uručena u ponedeljak veče na otvaranju najstarije izložbe udruženja likovnih umetnika Srbije, koja traje više od osam decenija.
Na ovogodišnjoj izložbi zastupljeno je 77 autora sa 109 radova. Sem “iskrene radosti” zbog dobitka priznanja koje mu dodeljuje esnaf, Šobajić smatra da u Srbiji vlada devalvacija nagrada:
- Kako kod nas ne postoji nikakva pomoć za umetnike, nagrade su postale papiri iza kojih ne stoji novac, pa su se namnožile u ogromnom broju. Kad kažem nema pomoći za umetnike, mislim i na otkupe za državne ustanove i preduzeća, koji su se nekad vršili sa samostalnih izložbi - ističe slikar koji smatra da bi “najzad bio red da država stane iza umetnika, kao što je to nekad ovde bivalo, ili kao što jeste u srećnim državama i danas.”
Studio B 12.09.2012 12:30 [TABLE]
[TR]
[TD="align: center"][TABLE]
[TR]
[TD] [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Predstava "Henri Šesti" u režiji Nikite Milivojevića otvoriće u subotu 15. septembra 144. sezonu Narodnog pozorišta u Beogradu, najavio je danas taj teatar.
Predstava će biti izvedena kao deo programa zvanične selekcije Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala (Bitef) koji se održava u Beogradu od danas do 22. septembra. Tragikomedija Vilijema Šekspira "Henri Šesti" premijerno je bila izvedena u Šekspirovom Glob teatru u Londonu 11. maja, a u Beogradu 15. juna. Komad je u Londonu učestvovao na takozvanoj Kulturnoj olimpijadi i festivalu posvećenom Šekspiru, na kome je prikazano 37 produkcija iz 37 zemalja. Dramski ansambl Narodnog pozorišta u nedelju 16. septembra prikazaće na Vukovom saboru u Tršiću predstavu "Kanjoš Macedonović" u režiji "Vide Ognjenović". Baletski repertoar počeće 20. septembra izvođenjem predstave "Ko to tamo peva", a opera "Evgenije Onjegin" otvoriće opersku sezonu 29. septembra. Scena "Raša Plaović" biće otvorena od 18. septembra, a na repertoaru je komedija "Važno je zvati se Ernest". Blagajna Narodnog pozorišta počela je da radi od ponedeljka 3. septembra, od 11.00 do 15.00 i od 17.00 do 19.00 sati.
Izložba "Omaž Danilu Kišu" biće otvorena učetvrtak 13. septembra u 19.00 sati u Narodnoj biblioteci Srbije, povodom 50 godina od objavljivanja prvih Kišovih romana "Mansarda" i "Psalam 44", najavila je u utorak ta ustanova.
Izložba se sastoji iz tri segmenta postavke koju čine prostorna instalacija na zidu od crnog satena pod naslovom "Dunav 1942", video rad "Dunav 2012" i serija od 27 printova "Omaž Danilu Kišu".
Prema najavi organizatora, izložba treba da prikaže umetnika u drugačijem svetlu i da pozove na nova čitanja i interpretacije Kišove umetničke proze.
Autor izložbe Petar Kras ocenio je da Kišov primer danas nedvosmisleno upućuje na razmišljanje o posvećenosti, doslednosti i identitetu, kao i o snazi vere u sopstveni put i značaju ličnog iskustva u formiranju umetnosti.
Glavni program 46. Bitefa počinje večeras u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, sa predstavom "Pastorov crni veo" trupe "Sosijetas Rafaelo Sancio", u režiji Romea Kastelučija, koji će proglasiti festival otvorenim.
Do 22. septembra u konkurenciji za nagrade učestvovaće 13 predstava iz osam zemalja, u selekciji umetničkog direktora Jovana Ćirilova i Anje Suše.
Za zatvaranje je najavljena holandska predstava "Deca sunca" Iva van Hovea, u Pozorištu na Terazijama.
Gran pri "Mira Trailović" i Specijalnu nagradu dodeliće međunarodni žiri čiji je predsednik univerzitetski predavač, istraživač, kustos i kritičar izvođačkih umetnosti Goran Injac iz Poljske.
Članovi su pisac, umetnički direktor festivala "Pasaž" Žan Pjer Tiboda iz Francuske, dramaturškinja Elizabet Šak iz Austrije, kao i rediteljka Đurđa Tešić i kostimografkinja i vizuelna umetnica Maja Mirković (Srbija).
Bitef se ovoga puta održava pod sloganom "Izlet u istinu".
Kao i prethodnih godina, u okviru festivala novih pozorišnih tendencija biće održan niz pratećih programa - "Bitef na filmu", "Bitef polifonija", "Beograd na drugi pogled"...
Izvor: Blic online
Arheološko blago pokradeno u 19. veku, polako se vraća kući. Uz podršku Uneska drevno blago ponovo u Turskoj
ARHEOLOŠKO blago, masovno pokradeno u 19. veku, kada je otkrivanje starina bilo hit među arheolozima-amaterima, polako se vraća kući. Muzej arheologije i antropologije Univerziteta u Pensilvaniji (PEN) nedavno je vratio Turskoj drevni nakit, poznat kao "trojansko zlato". Dvadeset i četiri komada nakita - minđuše, ogrlice, narukvice, dijademe... - otkrivena u drevnoj Troji i ilegalno izneta iz nje, čuvana su u ovom filadelfijskom muzeju od 1966. godine. Zlatni ukrasi iz Troje već su izloženi u Muzeju anadolijske civilizacije u Ankari, a po završetku muzeja "Troja" u turskom gradu Čanakale, postaće deo njegove stalne postavke.
- Ovi predmeti imaju veliki kulturni i istorijski značaj. Nestali su iz Troje, mesta koje možemo nazvati pupkom antičkog doba - izjavio je Ertugrul Gunaj, turski ministar za kulturu i turizam. - Troja je rušena i obnavljana devet puta, a veruje se da ovi predmeti pripadaju drugom trojanskom periodu. Nakit koji je vraćen u Tursku ukraden je tokom 19. veka sa nalazišta koje je Hajnrih Šliman identifikovao kao poprište Homerove "Ilijade". Tokom ovog perioda mnogi predmeti su opljačkani i prokrijumčareni u različite delove sveta. Neki su bili u Nemačkoj, a tokom Drugog svetskog rata prebačeni su u Rusiju, od kojih su pojedini i danas izloženi u Puškinovom muzeju.
U okviru projekata vraćanja istorijskih artefakata koji su ilegalnim putem izneti iz Turske između 1993. i 2003. vraćeno je 869 predmeta, a od 2003. do 2007. još oko hiljadu znamenitosti. Od tada pa do danas vraćeno je još 3.336 eksponata, a očekuje se da će taj broj narasti do četiri hiljade, kada pristignu komadi iz Bugarske. U prethodnom periodu vraćeni su eksponati iz Amerike, Velike Britanije, Austrije, Nemačke, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Švajcarske, Hrvatske i naše zemlje. Mada neki arheolozi i danas osporavaju da je nalazište u blizini Egejskog mora i Dardanela drevna Troja, Unesko ga je stavio pod svoje okrilje. Tako se i projekat vraćanja nestalih predmeta odvija uz podršku Uneska, a tim povodom u novembru će biti organizovan simpozijum u Gaziantepu.
Književnica Vida Ognjenović izabrana je za potpredsednicu Međunarodnog PEN centra, a naredne tri godine tu organizaciju vodiće kanadski pisac Džon Ralston Soul, odlučeno je na 78. svetskom kongresu PEN-a.
Na kongresu koji je danas završen u kulturnom centru Južne Koreje u gradu Đunđiju učestvovalo je više od 300 delegata iz 80 zemalja sa svih kontinenta, a počasni gosti bili su nobelovci Vole Sojinka i Žan Mari Gistav le Klezio.
Prvi put u svojoj istoriji Međunarodni PEN doneo je rezoluciju o slobodi mišljenja i digitalnoj tehnologiji.
Međunarodni PEN i nacionalni PEN centri pozvali su vlade, kompanije i pojedince da ukinu cenzuru, ograničenja i kontrolu digitalnih medija i da poštuju ljudska prava, kao i slobodu izražavanja mišljenja. Sledeći kongres PEN-a biće održan dogodine u Rejkjaviku, glavnom gradu Islanda.
Rođendanska proslava počeće otkrivanjem Spomen ploče i izvođenjem multimedijalnog scenskog performansa u bašti Hotela Moskva
Akademsko pozorište "Branko Krsmanović"
BEOGRAD - Najstarije studentsko pozorište u svetu, Akademsko pozorište "Branko Krsmanović" proslaviće 90 godina postojanja u sredu, 19. septembra. Kako je najavljeno iz tog pozorišta, rođendanska proslava počeće u 18 sati otkrivanjem Spomen ploče i izvođenjem multimedijalnog scenskog performansa u bašti Hotela Moskva, mestu na kome su 1922. godine studenti Univerziteta u Beogradu osnovali Akademsko pozorište.
Pozorište "Krsmanović" je drugo najstarije pozorište u Beogradu, posle Narodnog pozorišt, a najstarije studenstsko pozorište na svetu. U okviru svečanosti, članovi Akademskog pozorišta izvešće nekoliko dramskih tačaka i kraću predstavu kako bi publici predstavili istorijski trenutak osnivanja i ključne epizode iz bogatog života Akademskog pozorišta. Tokom programa biće emitovan i petominutni film o istoriji Akademskog pozorištu.
Izvor: Večernje novosti