LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Odabir podloge

Ako u tlu ima manje od 4,5 do najviše 5 posto aktivnog vapna i ako je zemljište slabo kiselo, tada kao podloga može poslužiti vinogradarska breskva. Međutim, s obzirom na to da tla na našem priobalju i otocima često sadrže nešto više vapna, tada je kao podloga pogodniji križanac breskve i badema GF 677, koji podnosi do 12 posto aktivnog vapna. Ova je podloga također bolja za alkalna tla i na njoj cijepljene voćke bolje podnose sušu. Za breskvu se još upotrebljava i novija podloga - Damas 1869, koja je pogodna za teža i vlažnija tla, ali nektarina cijepljena na njoj slabo uspijeva. Također je odnedavna u upotrebi i slabije bujna podloga GF 655/2 St. Julien, na kojoj breskve i nektarine rano rode.
Breskva je, izuzev nekoliko rijetkih iznimaka, samooplodna i ne treba joj druga sorta kao oprašivač. Međutim, ako na tom području želimo podići nasad, tada je bolje zasaditi nekoliko sorti, i to onih ranije zriobe koje će izbjeći največu ljetnu žegu. Dobro je, osim toga, izabrati takve sorte koje će imati urod jedna za drugom u razmaku od nekoliko dana, da bismo breskve mogli ponuditi tržištu tijekom većeg dijela turistićke sezone.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Tako bismo, primjerice, za sadnju u svom breskviku mogli odabrati sortu Springcrest, koja sazrijeva oko 15. lipnja, te sortu Spring Lady, koja sazrijeva 6-7 dana kasnije. Odgovarajuća sorta po vremenu sazrijevanja mogla bi biti i Maygold, ćije plodove možemo brati oko 10. srpnja, Royal glory koju ubiremo oko 20. srpnja, te stara sorta Redhaven koja za berbu dospijeva krajem srpnja. Kasnije sorte, zbog ljetnih vrućina, u ovom podrućju nije baš uputno saditi, no možda bismo ponegdje mogli posaditi, dakako uz navodnjavanje, i nekoliko stabala vrlo kvalitetne sorte Southland, koja sazrijeva oko 10. kolovoza, da bismo, barem u godinama kad to klimatske prilike dozvole, i tada imali vlastite breskve na svom stolu ili za prodaju turistima.

Nektarine
images
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nektarine su križanci breskve, šljive i trnine, a dobrim su dijelom zadržale svojstva breskve, osim što im je pokožica ploda gola, a okus specifićan. Podloge na koje se cijepe jednake su kao i za breskvu. I tu je važan izbor prikladnih sorti za primorsko podrućje. Ako tu želite saditi nektarine, u obzir svakako dolazi stara, ali vrlo kvalitetna rana sorta Armking, koja dozrijeva poćetkom srpnja, zatim Weinberger, koja je spremna za berbu petnaestak dana kasnije, te Early sungrand koju beremo krajem srpnja. I za nektarine, kao i za breskve, zbog ljetne žege nije preporućljivo saditi sorte koje kasno dozrijevaju.
Sadnju je najbolje obaviti u kasnu jesen, dobro razvijenim jednogodišnjim sadnicama nabavljenim u rasadniku, ćija če vam deklaracija reći o kojoj se sorti i podlozi radi te jamćiti zdravstvenu ispravnost sadnog materijala. Prije sadnje se, dakako, morate opredijeliti za određeni uzgojni oblik, jer o tome će ovisiti i razmaci u sadnji.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sadnja

Ako ste rigolali čitavu površinu zemljišta i pritom unijeli u tlo mineralno gnojivo, rupe za sadnju ne moraju biti velike, već tek tolike da korijen možete lijepo rasprostrijeti na humak koji napravite u rupi.
Nakon što korijen prekrijete zemljom i okolno tlo pažljivo izgazite, oko sadnice stavite zreo stajski gnoj i na vrh sloj zemlje te je dobro zalijte. Sadnicu treba privezati za kolac koji ste zaboli u rupu pored nje, a kada poraste, formirajte već prve godine bočne grane.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Formiranje krošnje
Ako grane nisu izbile na potrebnoj visini, vrh sadnice treba skratiti pa će ispod mjesta reza potjerati pupovi od kojih će te tada većinom moči formirati primarne grane, a još iste godine najčešće i one sekundarne. Grane koje potjeraju prenisko na deblu možete odstraniti do kraja, a ostale grane i grančice odrezati na dva pupa te ih naknadno, ljetnom rezidbom odstraniti do kraja. Formiranje krošnje nastavlja se u drugoj i trečoj godini vegetacije, a kako će mo to izvesti ovisi o tome koji smo uzgojni oblik odabrali.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Važnije bolesti i štetočine breskve
Bolesti:
Kovrčavost lista breskve-uzročnik gljivica Taphrina deformans-Javlja se kada su proljeća izuzetno kišovita, simptomi mlado lišće se kovrdža, zadeblja, žuti i opada.Ako se ne obavi zaštita cijelo stablo postane crveno.

Trulež plodova-uzročnici gljivice Monilinia laxa i Monilinia fructigena.Plodovi se mogu zaraziti u toku zrenja, transporta ili čuvanja.Prvo se stvara mrka okrugla pjega koja zahvaća sve veći dio ploda, stvaraju se i koncentrični krugovi prekriveni bjeličastim ili sivim jastučićima u kojima s
su spore. U težim slučajevima plod se osuši, mumificira i ostane da visi na grani što je izvor zaraze za naredno proljeće.
.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Štetočine:
Žilogriz-Capnodis tenebrionis- Žilogriz je poznata i vrlo opasna štetočina koštičavih voćaka. Pogotovo je problem u području Jadranskog pojasa.Prezimljava kao odrasli insekat i larva. Na voćkama se pojavljuje kada srednje dnevne temperature pređu 25 stupnjeva što se događa krajem svibnja i početkom lipnja.Tada dolazi do oplodnje a nekoliko dana poslije do polaganja jaja.Razvoj larve traje 10 do 25 dana, a ispiljela larva kreće prema korjenu i ubušuje se podkoru.Tada stvara i najveći problem, jer larva presjeca sprovodne sudiće čime se smanjuje dotok hrane od korijena prema nadzemnom dijelu te biljka vene i ugiba.
Suzbijanje:Mehaničke, agrotehničke i kemijske mjere. Sve ove mjere su preventivnog karaktera.Sakupljanje i uništavanje imaga kao i spaljivanje korijena napadnutih stabala su vrlo važne mehaničke mjere.Posebnu pažnju treba posvetiti sadnji zdravog sadnog materijala.Pravilno provođenje agrotehničkih mjera, posebno natapanja u kritičnom suhom periodu daje voćkama optimalnu opću i zdravstvenu kondiciju te podiže njen odbrambeni mehanizam.
Kemijske mjere borbe: sredstva :GEOCID G-5,DURSBAN, GALATION u vrijeme polaganja jaja-sredina lipnja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
GNOJIDBA BRESKVE
U proljeće prve godine nakon sadnje 0,20 kg KAN-a po sadnici i to u dva navrata.
U proljeće druge godine 0,30 kg KAN-a po sadnici u dva navrata.
U jesen druge godine nakon sadnje 0,60 kg NPK po voćki formulacije 5:20:30 ili 7:14:21.
U proljeće treće godine 0,5 kg KAN-a po voćki u dva navrata.
U jesen treće godine 1 kg po voćki NPK voćarske formulacije.
Nakon toga svake godine u jesen gnoji se sa 700 kg NPK gnojiva voćarske formulacije po hektaru a u proljeće 400 kg KAN-a po hektaru u dva navrata:prva količina od 200 kg dodaje se pred samo kretanje vegetacije a druga nakon cvatnje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kruška

Za uzgoj krušaka važno je odabrati prikladan proizvodni prostor. Kruška ne podnosi velike hladnoće. Tijekom dubokog zimskog mirovanja može kraće vrijeme izdržati do –25°C, a neke sorte i do -30°C. Kruška ne podnosi visoke temperature i nisku relativnu vlagu zraka tijekom vegetacije. Uz temperaturu iznad 34°C i relativnu vlagu zraka ispod 60% (kraj srpnja i tijekom kolovoza) dolazi do pojave paleži lišća kod većine sorte. Ova pojava može se djelomično neutralizirati sistemom navodnjavanja.
Za intenzivan uzgoj kruške nužno je osigurati dublja, dobro drenirana i teksturno lakša pjeskovito-ilovasto ili ilovasto pjeskovita i ilovasta tla, neutralne do slabo kisele reakcije. Osim toga, kruška zahtijeva tlo bogato humusom i hranjivim elementima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Najzastupljenije sorte

Pored velikog broja sorti krušaka izdvojit ćemo one koje se najčešće susreću kod nas.
Jedna od vodećih je Viljamovka,zatim Rana Moretinijeva,Lipanjsko zlato, Rana košija,Conference,Butira, Santa marija,Trevuška i mnoge druge.
Viljamovka – jedna od najpopularnijih krušaka s pravom govoreći. Zacijelo zbog toga što joj plodovi dozrijevaju ujednačeno(krajem kolovoza) i što je u svježem stanju jako ukusna,a može se i preraditi u rakiju
Viljamovku. Plodovi su veliki sa prelijepom žutom bojom koji je s jedne strane prekriven crvenilom. Ukratko rečeno to je sorta izvrsne kakvoće, a i uvijek obilno i redovito rodi.

Rana Moretinijeva – To je jedna rana sorta koja razvija stabla velike bujnosti, a redovito i obilato rađa Plodovi dozrijevaju krajem srpnja. Plod je zelenožute boje koji je manje prekriven crvenilom. Sorta zahtijeva
toplije položaje i plodnija tla.
tn_rana_moretinijeva.jpg
 
Natrag
Top