Vladika Nikolaj Velimirovic-Beseda o velikom imenu

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Pridevi oznacavaju osobine nekog predmeta, osobe.. itd.
Posebno ako stoje uz ime - onda to ime oznacava karakter, kao sto je to slucaj sa svim Bozjim imenima.

A sta mogu u tom smislu predstavljati imena Bozja, pa i ime Jahve - nego karakterne osobine.
Svako Bozje ime sadrzi po jednu ili vise osobina Boga.

Po tom principu su i Jevreji davali svojoj deci smisaona imena koja oznacavaju karakerne osobine, poput "PETAR - kamen, PAVLE - malen, SAUL - lisica, MATEJ - dar o Boga, LAZAR - Bog pomaze, IROD - dete junaka, SAMUILO - Bog me je uslisio, NIKODIM - pobeda za narod.. itd.

U mnogim Jevrejskin imenima se koristi jednostavan izraz "EL" koji znaci "Bog"
SAMUEL, DANIEL, MIHAEL, IZRAEL - Jakovljevo drugo ime.. itd.

To znaci, da su Jevreji za oslovljavanje Boga koristili jednostavno "El" Bog.
Jevrejska gramatika je posebna kao i izgovor imena kod njih i kod nas.
Elohim je Bog,skraceno El,
Jehova je puno ime.Jah u alelujah mu je skracenica kao nadimak.
Ali jedno je Vlastita imenica,a drugo je titula,a trece je pridev.
Nije svaki Petar kamen,kao ni Pavle malen itd.
Jedno su pridevi,a drugo su Vlastite imenice ili imena.
Tacno je da u imenu moze biti glagola i prideva,kao Mihael,Izrael ,ali jedino je Jehova ime rezervisano samo za Boga.
Da li si cuo za nekog coveka da ima ime Isus,sem Isusa Hrista???
A za ime Jehova?,jesi li cuo da je neko nekom detetu nadenuo ime Jehova?
Ali kao sto rece vladika Nikolaj badava vam prepirke i osporavanje imena Jevrejskog Boga Jehova.,a time navlacite Bozju osudu na sebe.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ja napisah odgovor i on je potpuno biblijski.
Daleko od toga da je tvoj odgovor Biblijski.
A i tvoje pisanje ovde ,poceo si kao neki da im ne pominjem imena ,napises rec dve tek da se vidi da si kao dao komentar.
Imaju li i drugi Bogovi svoje karaktere ,ili to ide samo uz Jehovu,sve u karaktere samo da mu se ime ne vidi???
Koje karaktere imaju Bal,Dagon,Marduk,Oziris,Zevs i da ne nabrajam sve ostale.
dakle svi drugi Bogovi se znaju po imenima,ali samo Jehovino ime cete izbaciti i zameniti karakterima?
Dal bi Antihrist ucinio nesto bolje od tvoje filozofije izbacivanja Bozjeg imena???
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
NOVI ZAVET
“Ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji vas mrze i molite se za one koji vas vređaju i gone. ... Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakvu platu imate? Ne čine li tako i carinici? I ako Boga nazivate samo svojoj braći, šta odviše činite? Ne čine li tako i neznabošci?” (Matej 5,43-47)
"Svaki koji mrzi na brata svog ubica je ljudski." (1.Jovanova 3,15
STARI ZAVET
"Ne budi osvetoljubiv..." (3.Mojsijeva 19,18) "Nemoj govoriti osvetiću se za zlo!" "Ne govori: kako je on meni učinio, tako ću ja njemu učiniti." "Kad padne neprijatelj tvoj, nemoj se radovati." "Ako je tvoj neprijatelj gladan, hlebom ga nahrani." (Priče 20,22; 24,29.17; 25,21)


SVETOSAVLJE
"Ljubite prijatelje svoje! ... Još nije došlo vreme ljubavi prema neprijateljima, jer još nije ispunjena ni zapovest o ljubavi prema prijateljima." (Vladika Nikolaj Velimirović)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
NOVI ZAVET
“Ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji vas mrze i molite se za one koji vas vređaju i gone. ... Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakvu platu imate? Ne čine li tako i carinici? I ako Boga nazivate samo svojoj braći, šta odviše činite? Ne čine li tako i neznabošci?” (Matej 5,43-47)
"Svaki koji mrzi na brata svog ubica je ljudski." (1.Jovanova 3,15
STARI ZAVET
"Ne budi osvetoljubiv..." (3.Mojsijeva 19,18) "Nemoj govoriti osvetiću se za zlo!" "Ne govori: kako je on meni učinio, tako ću ja njemu učiniti." "Kad padne neprijatelj tvoj, nemoj se radovati." "Ako je tvoj neprijatelj gladan, hlebom ga nahrani." (Priče 20,22; 24,29.17; 25,21)


SVETOSAVLJE
"Ljubite prijatelje svoje! ... Još nije došlo vreme ljubavi prema neprijateljima, jer još nije ispunjena ni zapovest o ljubavi prema prijateljima." (Vladika Nikolaj Velimirović)
Eto i Nikolaja su napadali jer su ga smatrali opasnim za svoje verske polozaje,a napali su ga pod klevetom "da ne bi ispao veci od Save",od koga je i razumniji i recitiji milijardu puta vise...
U svakom slucaju zabelezeno je da je objavio Boga po licnom imenu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mani se bre tih karaktera tojest PRIDEVA ,jer ovde se govori samo o Bozjem imenu koje je jedno i koje se u tom obliku pominje u bibliji preko 7000 puta.

Еvo dokaza da JS nije bitan karakter Boga, nego ime, kao i paganima.

Ja se čujem sa svojim prijateljem iz Indije on naglašava ime, samo ime.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Еvo dokaza da JS nije bitan karakter Boga, nego ime, kao i paganima.

Ja se čujem sa svojim prijateljem iz Indije on naglašava ime, samo ime.
Ime je uvek bitnije nego osobine.Kazi mi ime neke porodice i odmah cu ti reci kakvi su to ljudi...
Ali ovde je vasa poenta da date opravdan razlog zasto ste izbacili ime JEHOVA iz Biblije cak na 7237 mesta.
I sta ste sa time dobili??? Pa bogohulne nauke kao trojstvo jer ste napravili zabunu...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kaze Zaokret "IME JE UVEK BITNIJE"

A ne ja, nego Isus odgovara:

"A ZASTO ME ZOVETE GOSPODE GOSPODE A NE IZVRSUJETE STO VAM ZAPOVEDAM"

Izvrsavanje ili poslusnost je Bozji metod izgradnje karaktera.

Vi formalisti Js ste isti kao tradicionalisti.

Oni misle da ce ih spasiti "sto puta Oce nas"

Tako i vi masete jednim od Bozjih imena Jahve, kao da ce vas to spasiti.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Kaze Zaokret "IME JE UVEK BITNIJE"

A ne ja, nego Isus odgovara:

"A ZASTO ME ZOVETE GOSPODE GOSPODE A NE IZVRSUJETE STO VAM ZAPOVEDAM"

Izvrsavanje ili poslusnost je Bozji metod izgradnje karaktera.

Vi formalisti Js ste isti kao tradicionalisti.

Oni misle da ce ih spasiti "sto puta Oce nas"

Tako i vi masete jednim od Bozjih imena Jahve, kao da ce vas to spasiti.
A ne ja nego Isus kaze u Jovan 17:
6 Ja javih ime Tvoje ljudima koje si mi dao od sveta; Tvoji behu pa si ih meni dao, i Tvoju reč održaše.
26 I pokazah im ime Tvoje, i pokazaću: da ljubav kojom si mene ljubio u njima bude, i ja u njima.
A vi ga krijete...
 
Natrag
Top