Vladika Nikolaj Velimirovic-Beseda o velikom imenu

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Sta mislite o ovoj besedi o velikom imenu.
Sta kaze vladika.Kako se zove Jevrejski Bog?
Retorika B.Nusic 1 Nikolaj Velimirovic.jpg
Retorika B.Nusic 2 Nikollaj Velimirovic 2a.jpg
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Niko ne porice da je jedno od Bozjih imena JHWH ili Jahve.
Stvar je u tome sto to nije jedino ime koje se spominje u bibliji, vec ima i mnostvo drugih koja predstavljaju razlicite karakterne osobine Boga.

Jevreji su po ovom principu Bozjih imena davali svojoj deci smisaona imena koja sadrze karakterne osobine, kako bi dete koje nosi neko od tih imena odrazavalo karakter koji je u tom imenu sadrzan.

Sam izraz SHEM - ime, znaci KARAKTER.

Dakle, Bozja imena su odraz njegovog karaktera, i sva su bitna, jer sacinjavaju skup Bozjih karakternih osobina.

Svojevremeno sam pitao jednog ucenog Jevrejina - koliko imena ima Bog.
On je odgovorio sto.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Niko ne porice da je jedno od Bozjih imena JHWH ili Jahve.
Stvar je u tome sto to nije jedino ime koje se spominje u bibliji, vec ima i mnostvo drugih koja predstavljaju razlicite karakterne osobine Boga.

Jevreji su po ovom principu Bozjih imena davali svojoj deci smisaona imena koja sadrze karakterne osobine, kako bi dete koje nosi neko od tih imena odrazavalo karakter koji je u tom imenu sadrzan.

Sam izraz SHEM - ime, znaci KARAKTER.

Dakle, Bozja imena su odraz njegovog karaktera, i sva su bitna, jer sacinjavaju skup Bozjih karakternih osobina.

Svojevremeno sam pitao jednog ucenog Jevrejina - koliko imena ima Bog.
On je odgovorio sto.
Mani se bre tih karaktera tojest PRIDEVA ,jer ovde se govori samo o Bozjem imenu koje je jedno i koje se u tom obliku pominje u bibliji preko 7000 puta.
Da se nije negde Jehova ,preimenovao u Isus ili neko slicno ime???
Hocemo li ime Isus da preimenujemo u Jehova ili neko slicno ime?
Kako se Isus zvao dok je bio na nebu u sluzbi kod svoga Boga Oca?
I svih tih bozjih karaktera to jest prideva ,ima li ih vise od samog Bozjeg licnog imena Jehova???
Jel to razlog da izbacimo Jehova i da ga zamenimo sa Gospodin Bog???
Koji je razlog da se u adventistickim Biblijama jos uvek nije vratilo ime Jehova?
Jel se secas iz gramatike,koja je razlika izmedju Vlastitih Imenica i prideva (karaktera)???Jel to isto ili potpuno razlicito??
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ja napisah istinu, pa ko ima oci i srce razumece.
Nisi ti napisao istinu vec filozofiji kojom su te naucili.
Da li ti hoces da osim Biblije prepravljas i gramatiku???ne samo nasu ,nego bilo ciju???
U kojoj ili cijoj Gramatici Jezika si procitao ili naucio da je karakter ili pridev bitniji za raspoznavanje od Vlastite Imenice.
Da li znas sta predstavlaju Vlastite Imenice ,a sta pridevi ,jer karakter moze da predstavlja i jedno slovo ili znak u ovom tekstu.
Da li je nas jezik toliko siromasan da se izrazavamo kada nekoga zovemo "pridevom",a ne Vlastitim imenom???
Sta mislis kolko se puta u Bibliji spominje Bozje Vlastito ime Jehova???,ili je to za tebe samo pridev? (karakter)???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Samo jedno pitanje. Kako sad govoris o imenici i imenu Boga, a tvrdis da on nema licnost i svoje oblicje? Vidis, vi Jehovini svedoci zato i nemate licno iskustvo sa Bogom, jer sam si rekao da vam je bitnije ime Jehova, nego da spoznate njegov karakter koji to ime, i sva druga imena za Boga koja se pominju u bibliji - nose u sebi. Po vama vi i u kontaktu sa ljudima njih merite po imenu, a ne po karakteru. Dakle, sama biblija upucuje da su Bozanska imena nosioci karakternih osobina Boga, jer Jevrejski izraz "SHEM" znaci "KARAKTER" Kod coveka to moze i da prevari, jer neko moze da dobije ime Dobrica, a da bude los covek. Kod Boga znacenje njegovih imena predstavljaju bas karakterne osobine koje on poseduje sebi.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Samo jedno pitanje. Kako sad govoris o imenici i imenu Boga, a tvrdis da on nema licnost i svoje oblicje? Vidis, vi Jehovini svedoci zato i nemate licno iskustvo sa Bogom, jer sam si rekao da vam je bitnije ime Jehova, nego da spoznate njegov karakter koji to ime, i sva druga imena za Boga koja se pominju u bibliji - nose u sebi. Po vama vi i u kontaktu sa ljudima njih merite po imenu, a ne po karakteru. Dakle, sama biblija upucuje da su Bozanska imena nosioci karakternih osobina Boga, jer Jevrejski izraz "SHEM" znaci "KARAKTER" Kod coveka to moze i da prevari, jer neko moze da dobije ime Dobrica, a da bude los covek. Kod Boga znacenje njegovih imena predstavljaju bas karakterne osobine koje on poseduje sebi.
Jehova je zivo bice koje daje drugima zivot.On je licnost ,on je duhovna osoba i ima duhovno lice ,a ne zemaljsko lice.Oblicje su mu pridevi Svemoguci,dalekovidi,ljubazni itd sto bi rekli karakteri,a vlastita imenica je ime Jehova. i to je poenta. Jehova je jedan.Cim se kaze Jehova Bog zna se sve ostalo,
Nema tu nikakvog filozofiranja.
Kad kazes ime i prezime neke porodice starosedeoca,odmah se zna od koga su,kakvi su i kakvog su karaktera u vecini.
I hoces da kazes da za Dobricu ima svi da kazu da je zao,a za njegove roditelje da je dobar???
I kad primenis na Jehovu moras da mu dodajes sve prideve dobrote da neko ne bi rekao Jehova je zao bog itd...
Nego kad ti vec smeta ime Jehova,kako to da ti ne smeta ime Isus? Da neces mozda i njegovo ime da izbacis pa da mu dajes Semove???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Meni ime Jahve ne smeta, i ono postoji u Adventizmu kao jedno od Bozjih imena, ali s time da postoji ucenje i o drugm imenima opisanim u bibliji.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Meni ime Jahve ne smeta, i ono postoji u Adventizmu kao jedno od Bozjih imena, ali s time da postoji ucenje i o drugm imenima opisanim u bibliji.
Hajde tebi ne smeta,ali tvojima smeta,
Kad tvojima ne bi smetalo,onda bi ga vratili u Biblije,pa barem u Stari zavet,ali vi cak nemate ni svoj prevod Biblije,a tolko vam je mnogo stalo do nje???
A kad budete pravili vas prevod Biblije ,ako se to ikada desi,hocete li da vratite ime Jehova na 7000 mesta u Bibliji gde treba da bude. Bili ga ti vratio? ,a hoce li ga tvoji vratiti,ili mozda i ime Isus izbaciti pa koristiti semove i karaktere umesto imena ???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pises kojestarije.
Ja napisah da Adventisti znaju za ime Jahve, i Adventisticka spisateljica Ellen White ga pominje u svojim spisima.
S time da Adventisti uce da to nije jedino Bozje ime.
Ne treba drugi prevod, u postojecim imamo sve sto nam je potrebno za spasenje, i ne treba nam formalisti koji se bave sporednim stvarima a zanemaruju bitne, da nam tim sporednim sole pamet.
 
Natrag
Top