Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Četiri najpopularnija sajta na svetu ista su kao i prošle godine: Google, Facebook, YouTube i Yahoo.Agencija Alexa je tu najnoviju top listu bazirala na poslednja tri meseca proučavanja, uključujući nekoliko kriterijuma - globalni domašaj (odnosno broj zemalja gde je sajt popularan), broj otvorenih strana (u odnosu na svetski internet saobraćaj) i broj linkova koji vode korisnike na druge, „spoljašnje", sajtove.
Google je lider u globalnom dometu, dok Facebook ima najveći broj otvorenih strana i na njemu se posetioci zadržavaju duže.
Listu "Top 10" čine: Google, Facebook, YouTube, Yahoo, Baidu, Wikipedia, Windows Live, Twitter, QQ i Amazon.
Istraživanje koje je sprovela analitička kompanije Nielsen, pokazalo je da je za tinejdžere dominantan način slušanja muzike preko YouTubea.
Čak 64 posto tinedžera sluša muziku putem ovog servisa, a na drugom mestu nalazi se radio, sa 56 procenata.
Treći je iTunes sa 53 posto, a za CD se odlučuje 50 posto tinejdžera.
Istraživanje je sprovedeno u Americi, a pokazalo je da je radio i dalje najdominantniji način otkrivanja nove muzike, ako se posmatraju sve starosne grupe. U tom slučaju, YouTube je zastupljen sa samo 7 posto, a radio sa 48 procenata.
54 posto ispitanih ima neku aplikaciju za puštanje muzike na svom smartfonu, 47 posto radio aplikaciju, a aplikaciju putem koje mogu kupiti muziki nešto više od četvrtine ispitanih, 26 posto.
Norveška, Danska, Švedska i Finska do kraja ove godine dobiće priliku da koriste servis Netflix.Netflix nudi streamovanje filmova i TV programa, a pored svetskih naslova biće im ponuđeni i lokalni.
Ovo je objavljeno na zvaničnom Netflix blogu na kome se kaže da će dodatne informacije, uključujući one cenama, podržanim uređajima i sadržajima biti objavljene naknadno.
Servis koji je prvobitno bio dostupan samo u Americi, od 2010. godine dostupan je i u Kanadi, zatim 2011. stigao je i u neke od zemalja Latinske Amerike, a početkom 2012. stigao je u Evropu (Ujedinjeno Kraljevstvo i Irsku).
Za sada nema zvaničnih informacija o tome koje evropske zemlje će doći na red nakon Skandinavije.
Dve godine nakon što je stvorio tržište, Apple je ostao kraj tableta", tako glasi prva rečenica u izveštaju kompanije iSuppli o tržištu tableta.
Izveštaj se odnosi na drugi kvartal ove godine, u kom Apple ima 69,6 posto tržišnog udela. Isporučeno je 17 miliona iPada, izveštava iSuppli, u odnosu na prošlogodišnjih 11,8 miliona.
"Apple preduzima prave korake kako bi izgradio svoju dominantu poziciju u svetu tableta", smatra Roda Aleksander, analitičar kompaniej IHS iSuppli.
"Sa očekivanim ulaskom 7-inčne verzije iPada u septembru, Apple šalje jasnu poruku da planira da duže vreme ostane dominantan na ovom tržištu".
Prema njegovom mišljenju, ključna komponenta Appleovog uspeha je što je čitav ekosistem bio dobro razvijen pre nego što se ušlo na tržište tableta, kao i apsolutna kontrola hardvera i softvera.
Drugi najveći proizvođač tableta je Samsung, a u drugom kvartalu ove godine isporučeno je skoro 2,3 miliona uređaja, te je udeo ove kompanije 9,2 posto.
Amazon je treći sa 4,2 posto, a Asus četvrti sa 2,8 procenata tržišnog udela.
Što se Googlea, i nedavno predstavljenog Nexus 7 tableta, kao i Microsofta i njihovih najavljenih Surface modela tiče, Aleksander smatra da oba igrača imaju potencijalana da postanu glavni u ovoj igri.
"Naročito treba posmatrati Microsoft", rekao je on.
On je dodao i da tableti postaju važan deo u polju potrošačke elektronike.
"Proizvođači moraju shvatutu da korisnici ne kupuju samo hardver, oni kupuju kompletno iskustvo".
Nemački federalni sud doneo je odluku da internet provajderi moraju dati imena i adrese onih koji dele piratski materjal vlasnicima autorskih prava.
Ovo je, međutim, ograničeno na slučajeve u kojima je sud konačno utvrdio da je određena IP adresa uključena u kršnjenje autorskih prava, prenosi The Verge.
Odluka je rezultat dugog spora između izdavačke kompanije Naidoo Records i kompanije Deutsche Telekom.
Pomenuta izdavačka kompanija je u septembru prošle godine videla da jedan file-sharing sajt nudi za preuzimanje pesmu njihovog izvođača, Xaviera Naidooa.
Od roditelja koji objavljuju informacije o svakom pokretu svoje bebe do parova sa zajedničkim profilima, pogledajte šta ne bi trebalo da radite na ovoj mreži.
Američki sajt Mashable objavio je listu najiritantnijih aktivnosti vaših prijatelja na Facebooku. Evo nekih od njih:
Svi mi volimo svoju decu, ali ne morate svaki put pisati o tome da vaše dete ide na nošu.
Ako želite da se reklamirate, otvorite stranu za to, nemojte spamovati svoje prijatelje oglasima svoje firme.
Jeste li čuli za "vaguebooking"? To je aktivnost ostavljanja statusa koji navode vaše prijatelje da vas pitaju šta dešava. Primer jedno od njih "Da, i to se upravo desilo..."
Ne morate objaviti baš svaki check-in, nikoga to ne zanima.
Zadovoljni ste svojim izgledom? Odlično, ali ne morate se hvalisati. "Ponekad poželim da nisam tako lepa kako bih mogla da šetam na miru" i statusi nalik ovom su za izbegavanje.
MySpace je možda popularizovao fotografisanje samog sebe, takozvane "selfie" fotke, ali ih Facebook održava u životu.
Svi volimo dobru muziku, ali nemojte pretrpavati news feed tekstovima pesama.
Na listi iritantih navika je i promovisanje političara i političkih stranaka.
Twitter nije isto što i Facebook. Zaboravite na mentione, hashtagove i druge Twitter oznake.
Pisanje o sebi u trećem licu. Ne, nikako.
Fantomsko tagovanje - kada nego na nekoj fotografiji odluči da taguje svoje prijatelje. Iako oni na njoj nisu. Nemojte to raditi.
Privatni momenti neka ostanu privatni, nemojte ih objavljivati javno. Ovo se odnosi na odnose u porodici ili kod parova.
Ne postoji razlog zbog kojeg bi trebalo da ime zajednički profil sa svojim partnerom.
Nepotrebno menjanje imena.
Klasična "želim-da-izgledam-mršavo" poza. Ruka na kuku i savijeno koleno učiniće da izgledate vitkije, ali ne znate samo vi za tu caku.
Pohvalno je to što se bavite sportom, ali ne morate pisati izveštaj nakon svakog treninga.
KENIJSKI MEDIJI OBJAVILI SU DA će tehnološki inkubator iHub u Najrobiju postati dom drugog afričkog superkompjutera, na kome će svoje projekte razvijati naučnici iz univerzitetskih i istraživačkih centara u Keniji, ali i programeri mobilnih aplikacija i računarskih igara.
Prvi superkompjuter u Africi nalazi se u Kejptaunu, u Južnoafričkoj republici. Sistem nazvan Tsesebe klaster zauzeo je 497. mesto na listi na najnovijoj listi Top500, na kojoj se nalaze najbrži svetski superkompjuteri. Za razliku od tog sistema koji je zasnovan na centralnim procesorskim jedinicama, sistem iHub biće hibridni sistem, zasnovan na mešavini centralnih i grafičkih procesora.
Sistem iHub bi trebalo da ublaži nedostatak kapaciteta sposobnih za obavljanje zadataka iz oblasti računarstva visokih performansi u Africi. Naučnici koji ga budu koristili će moći na daleko bolji način da obavljaju svoje projekte iz oblasti biomedicinskog inženjeringa, farmakologije i meteorologije.
Izgradnju sistema iHub u Najrobiju podržavaju i kompanije Google i Intel. Izgradnja prva četiri računarska čvora počeće ovih dana, a kada bude gotov iHub će imati 24 računarska čvora i biće sposoban da dostigne brzinu od 75 teraflopsa (biliona operacija u pokretnom zarezu u sekundi).
Predstavnici Google i Intela istakli su da će sistem iHub biti o velikog značaja ne samo naučnicima i istraživačima u Keniji, već i u celoj istočnoj Africi.
[SIZE=+2]Samsung saopštio detalje o novoj generaciji procesora Exynos
Izvor: Micro.rs
[/SIZE]KOMPANIJA SAMSUNG SAOPŠTILA JE više detalja o narednoj generaciji procesora Exynos, koji će biti dvostruko brži od aktuelnih procesora Exynos koji se trenutno koriste u njenim pametnim telefonima i tabličnim računarima.
Radi se o dvojezgarnim procesorima Exynos 5 Dual koji su zasnovani na ARM-ovoj najnovijoj arhitekturi Cortex A15, rade na 1,7 GHz i troše do 30% manje struje od postojećih procesora Exynos, koji su zasnovani na ARM-ovoj arhitekturi Cortex A9.
Procesor Exynos 5 Dual će imati bolje multimedijske performanse od svojih prethodnika i omogućiće da mobilni uređaji koriste ekrane sa reozolucijom od 2560 x 1600 piksela. Uređaji sa tim procesorom će moći da reprodukuju video visoke definicije u rezoluciji 1080p, brzinom od 60 kadrova u sekundi.
Kvalitet ekrana je poslednjih godina postao veoma važna karakteristika mobilnih uređaja, budući da se oni sve više koriste u zabavne svrhe i za igranje računarskih igara. Primera radi, najnoviji Appleov iPad koji takođe ima ARM-ov procesor i grafički procesor kompanije Imagination Technologies, ima ekran rezolucije 2048 x 1536 piksela.
Procesor Exynos 5 će u Samsungovim uređajima biti integrisan zajedno sa ARM-ovim četvorojezgarnim grafičkim procesorom Mali T604, kako bi obezbedio efikasnije osvežavanje sadržaja ekrana. Ova karakteristika bi naročito trebalo da dođe do izražaja kod čitanja e-knjiga, uz značajnu uštedu energije, saopštio je Samsung. Procesor će podržavati i povezivanje pomoću standarda USB 3.0, što će omogućiti proizvodnju pametnih telefona i tabličnih računara sa USB 3.0 priključkom, odnosno značajno brži prenos podataka.
Predstavnici Samsunga izjavili su da se novi procesori Exynos 5 Dual već proizvode, i to 32-nanometarskim procesom, slično kao i postojeći dvojezgarni i četvorojezgarni procesori Exynos zasnovani na arhitekturi Cortex A9, ali nisu naveli kada će se pojaviti u mobilnim uređajima. Očekuje se da bi to moglo biti početkom iduće godine.
Samsungov konkurent, kompanija Texas Instruments, već je najavila nove procesore OMAP 5430 i 5432, zasnovane na arhitekturi Cortex A15, i prikazala prototip tabličnog računara sa procesorom iz serije OMAP 5000.
Kompanija ARM je u septembru 2010. prvi put predstavila arhitekturu Cortex A15, namenjenu pametnim telefonima i tabličnim računarima, ali i PC računarima i serverima. Procesori zasnovani na ovoj arhitekturi mogu imati do 16 jezgara i mogu raditi na brzinama do 2,5 GHz.
Samsung aktuelne procesore Exynos ugrađuje u čitav niz pametnih telefona i tabličnih računara iz serije Galaxy. Primera radi, tablični računar Galaxy Note 10.1, koji treba uskoro da se pojavi na tržištu imaće četvorojezgarni procesor Exynos 4.
[SIZE=+2]Curiosity poslao prvu panoramsku fotografiju Gejlovog kratera
[/SIZE]SVEMIRSKA LETELELICA CURIOSITY, koja je 6. avgusta sletela na Mars, poslala je prvu panoramsku fotografiju Gejlovog kratera, odnosno mesta na kome je sletela na Crvenu planetu.
Panoramska fotografija je nastala, ustvari, od niza fotografija snimljenih kamerom rezolucije 2 megapiksela i u niskoj rezoluciji od 144 x 144 piksela, koje su sastavljene zajedno kako bi se dobio pun panoramski prikaz od 360 stepeni. Fotografije su morale da budu i neznatno osvetljene, zato što je intenzitet sunčeve svetlosti na Marsu dvostruko manji nego na Zemlji.
Zajedno sa panoramskim snimcima, letelica Curiosity je poslala i nekoliko snimaka okoline mesta sletanja načinjenih u visokoj rezoluciji. Primera radi, na jednoj slici se u daljini sa leve strane može videti vrh nazvan Mount Sharp, koji se nalazi u sredini Gejlovog kratera.
Takođe, na snimku se sa leve strane točka letelice mogu videti i stene sive boje sa kojih je skinut sloj prašine. To je posledica rada raketa sa posebne dizalice Sky Crane koja je tokom sletanja “meko” spustila Curiosity na površinu Marsa.
Te sive stene će biti i jedan od prvih ciljeva letelice, koja će iz njih uzeti uzorke za koje se naučnici nadaju da će moći da daju neke odgovore o geološkoj prošlosti Marsa.
[/SIZE]VEB LOKACIJA BLOOMBERG OBJAVILA je članak u kome se navodi da je i IBM kontaktirao odgovorne u kompaniji Research In Motion, kako bi ispitao uslove za eventualnu kupovinu njenog ogranka za kompanijske proizvode.
Autor članka citira neimenovane izvore iz IBM-a, koji navode da je “veliki plavi” zainteresovan za kupovinu RIM-ove mreže servera koji se koriste za podršku korisnicima uređaja Blackberry. Prema tim izvorima, IBM nije zainteresovan za kupovinu ostalih ogranaka kompanije RIM, primera radi, ogranka za proizvodnju mobilnih telefona.
Analitičari, međutim, smatraju da će RIM sačekati pojavljivanje Blackberryja 10, kao i prvih telefona sa tim operativnim sistemom, i nakon analize prvih rezultata doneti odluku o eventualnoj prodaji. Po njihovom mišljenju, isto se može reći i kao komentar nedavnih glasina po kojima je i Samsung zainteresovan za kupovinu kompanije RIM.
RIM je nedavno objavio rezultate svog poslovanja u drugom tromesečju ove godine, koje u kompaniji traje od 1. marta do 31. maja. Kompanija je u tom periodu ostvarila prihod od 2,8 milijardi dolara, što je smanjenje u odnosu na isti period prošle godine kada je prihod bio 4,9 milijardi dolara. Neto gubitak u ovom tromesečju iznosi 518 miliona dolara, dok je u drugom tromesečju prošle godine profit iznosio 695 miliona dolara.
Kompanija Research In Motion je nekada bila jedna od vodećih na tržištu pametnih telefona, ali je poslednjih godina izgubila poziciju na tržištu u korist Applea i Samsunga, odnosno njen operativni sistem Blackberry potisnuli su Appleov iOS i Googleov Android. Izvršni direktor kompanije RIM, Torsten Hajns, koji je na to mesto došao u januaru ove godine, angažovao je investicione fondove JP Morgan Chase i RBC Capital Markets kako bi preispitao strategijske mogućnosti kompanije. U nekim ranijim izjavama, Hajns je rekao da bi više voleo da RIM pronađe strateškog partnera ili licencira svoj operativni sistem, nego da se odluči za prodaju.
Dok čeka na rezulate koje će ostvariti operativni sistem Blackberry 10 i razmatra ponude (ili glasine?) za kupovinu, kompanija RIM preduzima i neke mere za poboljšanje poslovanja. Nažalost, kao i u mnogim sličnim slučajevima, otpuštanje zaposlenih je jedna od tih mera - kompanija je najavila da će u sledećih sedam meseci otpustiti 5000 zaposlenih, odnosno čak 30% od ukupnog broja zaposlenih.