Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
AMERIČKA SVEMIRSKA AGENCIJA NASA saopštila je da je njeno svemirsko vozilo Curiosity, nakon prevaljenih 500 miliona kilometara, sletelo u ponedeljak u 10,32 po pacifičkom vremenu u SAD (5,32 po Griniču) u Gejlov krater na Marsu.
Nekoliko minuta kasnije Curiosity je već počeo da šalje slike okoline mesta sletanja, kao i video na kome se vide završni trenuci sletanja.
Letelica je putovala do Marsa brzinom od 21.600 km/h, da bi se na visini od 11 kilometara iznad površine Marsa aktivirao padobran koji je usporavao njeno sletanje. Na visini od samo 20 metara iznad površine, aktivirale su se rakete na posebnoj dizalici nazvanoj Sky Crane, koja je lagano spustila Curiosity na površinu Marsa. Od ulaska u Marsovu atmosferu, do momenta kada je Curiosity dotakao površinu Marsa, proteklo je sedam minuta – “sedam minuta straha”, kako je taj period nazvao jedan inženjer agencije NASA.
Animaciju sletanja letelice na Mars i snimak konferencije za novinare na kojoj predstavnici agencije NASA govore o toku misije.
Kamera zadužena za snimanje spuštanja letelice (Mars Descent Imager, MARDI) snimala je video brzinom od četiri kadra u sekundi, a rezolucija snimaka je smanjena osam puta, da bi oni mogli brzo da budu poslati na Zemlju. NASA je saopštila da će snimci u većoj rezoluciji (1600 x 1200 piksela) biti poslati na zemlju u narednim mesecima. Za vreme spuštanja, ranije poslata sonda Orbiter prošla je pored Curiosityja i načinila snimke padobrana letelice, čiji je zadatak da smanji brzinu letelice sa približno 1450 km/h na oko 320 km/h. Na snimku se može videti i zaštitni termički štit koji se odvojio od letelice i pada na površinu Marsa.
Ubrzo nakon sletanja, Curosity je poslao snimak na kome se vidi severna strana i obod Gejlovog kratera, u koji se letelica spustila.
Snimak je načinio sistem sa 17 kamera nazvan Mars Hand Lens Imager (MAHLI), a slika je donekla tamna zbog toga što nije bio uklonjen pokrivač koji štiti sistem MAHLI od prašine. Tokom spuštanja, prašina koju su podigle rakete dizalice Sky Crane prekrila je zaštitini pokrivač koji će biti uklonjen u narednim nedeljama, saopštila je NASA. Glavna namena sistema MAHLI je da izbliza snimi tlo i stene u okolini letelice (kamere mogu da uveličaju prikaz sve do rastojanja od 2 cm), ali i da snimi pejzažne snimke u okolini Curiosityja.
Naravno, zbog velike razdaljine do Marsa sletanje letelice nije kontrolisano u realnom vremenu (radio signali putuju 14 minuta od Marsa do Zemlje), već je sve moralo da bude programirano, bez mogućnosti za grešku. Čak i najmanja greška dovela bi do toga da se Curiosity razbije o površinu Marsa i da misija vredna 2,5 milijarde dolara pretrpi neuspeh.
Dizajner Suzan Kare svedoči u patentnom sporu Applea i Samsunga
DIZAJNER SUZAN KARE, AUTOR BROJNIH Appleovih ikonica i slika robnih marki, pozvana je da svedoči u patentnom sporu između kompanija Apple i Samsung, koji je krajem jula započet u Okružnom sudu u San Hozeu u Kaliforniji.
Najpoznatije ikonice koje je Suzan Kare dizajnirala su ikonica za taster “Command” na tastaturi računara Macintosh i ikonica “Happy Mac” koja se pojavljuje na ekranu prilikom pokretanja računara.
Očekuje se da će Suzan Kare svedočiti o grafičkim karakteristikama korisničkog interfejsa iPhonea i njegovom poređenju sa grafičkim interfejsom Samsungovih proizvoda.
Suzan Kare verovatno nije poznata širokom krugu ljudi, ali se korisnici Macintosha svakodnevno susreću sa njenim radovima – elementima korisničkog interfejsa, fontovima i ikonicama. Neki od tih radova koje je dizajnirala za prve Macintoshe preživeli su do danas kao, primera radi, ikonica tastera “Command” koja je najstarija u istoriji Applea. Suzan Kare je za tu ikonicu dobila inspiraciju od znaka koji se koristi u Švedskoj, a označava mesto za kampovanje. Osim toga, dizajnirala je i font Chicago, koji se koristio u korisničkom interfejsu Appleovih operativnih sistema, pre pojave operativnog sistema Mac OS X,
Takođe, ona je autor još nekih ikonica alatki, kao što su laso (Lasso), alatka za pomeranje (Grabber) i kofa sa bojom (Paint Bucket), koje su postale standardne u korisničkom interfejsu mnogih Appleovih proizvoda.
Stivu Džobsu, nekadašnjem izvršnom direktoru Applea, su se toliko dopadali radovi Suzan Kare da ju je angažovao u kompaniji NeXT koju je osnovao 1985. godine kada je izbačen iz Applea. Ona je kasnije učestvovala i u dizajniranju nekih Microsoftovih proizvoda, tako da ne treba da čudi što oni podsećaju na svoje pandane iz sveta Macintosha.
Tablični računar Surface će imati pojednostavljeni Office
MICROSOFT JE SAOPŠTIO DA ĆE njegov tablični računar Surface koristiti pojednostavljenu verziju Officea, kako bi se postigle bolje performanse operativnog sistema i produžilo vreme trajanja baterije.
Makroi, dodaci nezavisnih kompanija i podrška za jezik VBA biće uklonjeni iz Officea RT. Osim ovih najznačajnijih funkcija, iz Officea RT će biti uklonjen još mali broj drugih funkcija, saopštava Microsoft.
Očekuje se da će se tablični računari sa Windowsom RT, verzijom Windowsa koja je namenjena računarima sa ARM-ovim procesorima, pojaviti 26. oktobra, zajedno sa novim Microsoftovim operativnim sistemom Windows 8. Prvi modeli će najverovatnije imati “preglednu” verziju Officea 2013 RT, koja će tokom 2013. godine moći da se nadogradi na konačnu verziju Officea 2013.
Tablični računari sa Windowsom RT imaće jednu od dve varijante Officea 2013 – Home 2013 RT ili Student 2013 RT. U obe varijante nalaziće se pojednostavljene verzije Worda, Excela, PowerPointa i OneNotea.
AMD JE POČETKOM OVE NEDELJE predstavio nove procesore iz serije FirePro, koji u sebi sadrže integrisane centralne (CPU) i grafičke (GPU) procesorske jedinice, za razliku od ranijih modelaiz ove serije koji su imali samo grafičke procesorske jedinice.
Radi se o modelima FirePro A300 i FirePro A320, koji kombinuju centralne i grafičke procesorske jedinice na sličan način kao AMD-ovi aktuelni procesori iz serija A,C i E, koji se koriste u prenosivim i stonim računarima. Za razliku od ranijih AMD-ovih procesora namenjenih računarima sa Radeon grafičkim jezgrima, koji su namenjeni kućnim korisnicima, novi modeli imaju FirePro grafička jezgra, što im obezbeđuje karakteristike koje uobičajeno imaju zasebne grafičke kartice.
Novi procesori FirePro su namenjeni za upotrebu u radnim stanicama, na kojima se obavljaju zahtevne multimedijske aplikacije ili inženjerske CAD/CAM aplikacije.
Procesor FirePro A300 ima četiri centralne procesorske jedinice koje rade na 4 GHz i 384 grafička jezgra koja rade na 760 MHz. Potrošnja procesora iznosi 65 vati. Procesor FirePro A320 ima četiri centralne procesorske jedinice koje rade na 4,2 GHz i 384 grafička jezgra na 800 MHz, a potrošnja mu iznosi 100 vati.
Novi procesori će omogućiti proizvođačima računara da dizajniraju manje i energetski efiksnije radne stanice, sa bolji performansama od ranijih modela, saopštio je AMD. Takođe, novi procesori će doprineti snižavanju cene računara, jer više neće biti potrebe za ugradnjom posebnih procesorskih jedinica, kaže se u AMD-ovom saopštenju.
Novi procesori će unaprediti i paralelno procesiranje podataka, tako što će koristiti združenu snagu centralnih i grafičkih procesorskih jedinica. Neki od najbržih svetskih superkompjutera korisite upravo ovakav način rada, odnosno kombinaciju centralnih i grafičkih procesorskih jedinica za izvršavanje kompleksnih matematičkih i naučnih aplikacija, budući da su se grafički procesori pokazali kao brži za obavljanje nekih specijalizovanih zadataka.
Novi procesori će podržavati rad sa više monitora i rezoluciju do 10240 x 1600 piksela, tako da će prikaz moći da se “raširi” na više monitora. Poslove obrade videa visoke definicije će na sebe preuzeti grafička jezgra, kako bi se centralna procesorska jedinica oslobodila za druge zadatke, navodi AMD.
Procesori FirePro će konkurisati Nvidijinim procesorima Quadro i Tesla, ali cena po kojoj će se prodavati nije saopštena.
Samsungov kineski partner zapošljava maloletne radnike
KINESKA ORGANIZACIJA ZA PRAVA RADNIKA optužila je kompaniju HEG Electronics, proizvođača mobilnih telefona, stereo muzičke opreme i DVD plejera, da zapošljava radnike mlađe od 16 godina i plaća ih svega jedan dolar po satu.
Izveštaj ove organizacije privukao je pažnju javnosti zato što kompanija HEG Electronics snabdeva Samsung pomenutom elektronskom opremom.
Kineski zaštitinici radnika su tokom juna i jula ove godine ispitivali radne uslove u fabrici kompanije HEG Electronics i ustanovili da u njoj radi sedam zaposlenih koji su mlađi od 16 godina, uključujući jednog koji je bio mlađi od 14 godina. Kineski zakoni iz oblasti radnog prava zabranjuju zapošljavanje osoba mlađih od 16 godina, ali je prethodnih godina bilo slučajeva da su tamošnji proizvođači elektronskih uređaja zaobilazili te propise.
Kompanija HEG Electronics zapošljava 2000 radnika, od kojih su oko 80% đaci i studenti, koje njihove škole i fakulteti šalju na rad u fabrici tokom raspusta ili u okviru stručne prakse. Kompanija ne proverava godine zaposlenih i ne preduzima nikakve mere u sprečavanju zapošljavanja maloletnih osoba, saopštila je kineska organizacija za zaštitu prava radnika.
Predstavnici Samsunga izjavili su da je kompanija u dva navrata proveravala radne uslove u fabrici kompanije HEG Electronics i da nikave nepravilnosti nisu pronađene.
Predstavnici kineske organizacije za zaštitu prava radnika tvrde, međutim, da su odgovorni u Samsungu znali za bar nekoliko slučajeva kršenja zakona. Takođe, oni su optužili kompaniju HEG Electronics da njeni zaposleni rade 11 sati dnevno, šest dana u nedelji, kao i da radnici često bivaju kažnjeni zbog propusta u proizvodnji.
Kineski zaštitnici prava radnika tvrde da kompanija HEG Electronics često na neprimeren način kažnjava svoje zaposlene i podvrgava ih psihičkom, a u nekim slučajevima čak i fizičkom maltretiranju.
Isporuka zaliha međunarodnoj svemirskoj stanici skraćena na šest sati
[SIZE=+2]
[/SIZE]DOSTAVLJANJE POŠILJKI NA ZEMLJI nije naročito komplikovan proces i često je izvodivo u istom danu, ali kad je u pitanju međunarodna svemirska stanica i njeno snabdevanje vodom, vazduhom i drugim potrepštinama, proces nije tako jednostavan i obično traje po nekoliko dana. Da bi ga učinili ekspeditivnijim, naučnici ruske i američke svemirske agencije (Roskosmos i Nasa) smislili su novu proceduru kojom se dostava izvodi u istom danu i to za manje od šest sati.
Procedura je primenjena na teretnom svemirskom brodu Progres 48 koji je lansiran iz Bajkonura prvog avgusta i pokazala se uspešnom. Čim je dosegao potrebnu orbitu, Progres 48 je još nekoliko puta uključio svoje motore i precizno kontrolisanim manevrima se za kratko vreme približio stanici, posle čega je uslediloi i spajanje.
Ovim manevrom je drastično skraćen tipično dvodnevni proces koji je ranije izvodio američki svemirski šatl. Da bi se uspešno izveo, lansiranje se mora izvesti u veoma precizno utvrđenom trenutku, kako bi se letelica savršeno poravnala sa trajektorijom svemirske stanice. U protivnom bi se astronauti na njoj mogli dovesti u opasnost ili bi letelica potpuno promašila cilj.
Roskosmos i Nasa planiraju da izvedu još jednu eskpresnu isporuku kasnije ove godine, pa ukoliko sve protekne kako treba očekuju da će istu proceduru moći da primene i na Sojuz, rusku kapsulu s ljudskom posadom.
Apple očekuje da će prodati više od 263 miliona iPhonea 5
FIL ŠILER, POTPREDSEDNIK APPLEOVOG odeljenja za marketing, svedočio je tokom rasprave u patentnom sporu između Applea i Samsunga o strategiji kompanije prilikom predstavljanja novog modela iPhonea.
Šiler je izjavio da Apple, kada predstavlja novi model iPhonea, očekuje da će on biti prodat u istom ili većem broju primeraka, kao svi prethodni modeli zajedno.
Ta izjava je navela analitičku kompaniju Asymco da predvidi da će Apple prodati više od 263 miliona šeste generacije iPhonea, odnosno iPhonea 5.
Ako se analiziraju rezultati prodaje dosadašnjih izdanja iPhonea vidi se da je iPhone 3G (model druge generacije predstavljen u julu 2008, poslednja verzija “penzionisana” u junu 2010.), prodat u skoro četvorostruko većem broju primeraka od prvog iPhonea, koji je predstavljen u junu 2007, a povučen iz prodaje u julu 2008.
Takođe, broj do sada prodatih primeraka modela iPhonea 3GS (model treće generacije, predstavljen u junu 2009. i još uvek se prodaje) veći je za 60% od broja prodatih primeraka modela iPhone 3G.
Prodaja modela četvrte generacije, iPhonea 4, je tek nedavno nadmašila rezultate prodaje svih prethodnih modela (iPhone, iPhone 3G i iPhone 3GS) uzete zajedno. Taj model se pojavio u prodaji u junu 2010. i još uvek se prodaje.
Model pete generacije, iPhone 4S, je po broju prodatih primeraka prestigao svog prethodnika, model iPhone 4, ali je to trenutno tek polovina zbira prodatih primeraka svih prethodnih verzija. Analitičari iz kompanije Asymco predviđaju da će do septembra ove godine prodaja modela iPhone 4S dostići dve trećine prodatih primeraka svh prethodnih modela zajedno.
Očekuje se će se model šeste generacije, iPhone 5, pojaviti u septembru, a da će broj prodatih primeraka iPhonea 4S do tog datuma dostići 162 miliona, tako da će prodaja svih modela iPhonea u tom momentu dostići 263 miliiona. Uzimajući u obzir principe o kojima je govorio Fil Šiler, to znači da Apple očekuje da će prodati više od 263 miliona primeraka modela iPhone 5.
Sudija u sporu Oraclea i Googlea traži da kompanije obelodane svoje veze sa novinarima
SUDIJA VILIJAM ALSAP, KOJI VODI sudski spor između Oraclea i Googlea oko patenata povezanih sa Androidom, zatražio je od dveju kompanija da obelodane svoje veze sa novinarima i autorima veb dnevnika.
Sud traži od Oraclea i Googlea da objave imena novinara, komentatora, autora veb dnevnika i internet novinara koji su objavljivali tekstove u vezi njihovog spora. Takođe, od dveju kompanija se traži da saopšte da li su, i koliko, ti autori bili plaćeni za svoje članke. “Iako je rasprava u sporu između Oraclea i Googlea skoro okončana, ovi podaci bi mogli da budu od koristi u slučaju žalbe. Moramo da razjasnimo da li autori neke studije, članka, komentara ili analize koji se odnose na ovaj slučaj, imaju finansijske veze sa stranama u sporu”, istakao je sudija Alsap.
Sudija je Oracleu i Googleu ostavio rok do 17. avgusta da ispune traženi zahtev, ali je jedno ime već poznato. Radi se o analitičaru Florijanu Mileru, koji je redovno prato tok suđenja u svom internet dnevniku. Miler je ranije već objavio da je Oracle koristio njegove konsultantske usluge.
Oracle je u avgustu 2010. godine podneo tužbu protiv Googlea, tvrdeći da operativni sistem Android nezakonito koristi sedam patenata povezanih sa tehnologijom Java, kao i da krši autorsko pravo na korišćenje Jave. Tu tehnologiju je Oracle dobio kupovinom kompanije Sun Microsystems.
Android i iOS dominiraju tržištem mobilnih operativnih sistema
ISTRAŽIVAČKA KOMPANIJA IDC OBJAVILA je rezultate svog istraživanja tržišta mobilnih operativnih sistema, koji pokazuju da Googleov Android i Appleov iOS dominiraju tim tržištem.
Android se nalazio na više od dve trećine pametnih telefona isporučenih u drugom tromesečju ove godine, dok iOS zauzima oko 17% tog tržišta. Tržišni udeo Windows Phonea raste, iako taj operativni sistem još uvek daleko zaostaje za konkurentima.
U drugom tromesečju ove godine isporučeno je 154 miliona pametnih telefona. Android se nalazio na 104,8 miliona telefona, ili 68,1%, dok se iOS nalazi na 26 miliona telefona (16,9%). Godinu dana ranije, u drugom tromesečju 2011, tržišni udeo Androida iznosio je 46,9%, a iOS-a 18,8%.
Najveći broj telefona sa Androidom isporučio je Samsung – 46 miliona, što je više nego narednih sedam proizvođača telefona sa Androidom zajedno.
Treći operativni sistem za mobilne telefona po popularnosti je BlackBerry, kompanije Research In Motion (RIM). Ovaj operativni sistem se nalazio na 7,4 miliona isporučenih telefona i ostvario je tržišni udeo od 4,8%. Godinu dana ranije BlackBerry je zauzimao 11,5% tržišta.
Isporuke telefona sa Symbianom se i dalje smanjuju, sa 18,3 miliona (16,9%) u drugom tromesečju 2011, na 6,8 miliona (4,4%) u drugom tromesečju 2012.
Na 5,4 miliona pametnih telefona isporučenih u drugom tromesečju ove godine nalazio se Windows Phone 7 ili Windows Mobile (3,5%), što je porast sa prošlogodišnjih 2,5 miliona (2,3%), najviše zahvaljujući pojavljivanju Nokijinog modela Lumia, čije isporuke su udvostručene u odnosu na prvo tromesečje ove godine.
Internet Arhiva objavila jedan petabajt podataka preko mreže BitTorrent
ORGANIZACIJA INTERNET ARHIVA (Internet Archivehttp://archive.org/index.php) koja deluje kao mrežna biblioteka u kojoj se čuvaju digitalne informacije, objavila je početkom nedelje jedan petabajt sadržaja mreko mreže BitTorrent.
Organizacija je ponudila 1,5 milion torent datoteka, uključujući “žive” snimke muzičkih koncerata, Prelingerovu kolekciju filmova, kolekciju audio knjiga Librivox, snimke starih radio emisija, više od 1,2 miliona knjiga itd.
Predstavnici Internet Arhive saopštili su da će i ubuduće nastaviti da objavljuju svoj sadržaj preko mreže BitTorrent, bez obzira na to što tu mrežu za razmenu datoteka prate brojne kontroverze.
Mreža BitTorrent je često pominjana u sudskim procesima koji se vode zbog kršenja zakona o intelektualnoj svojini. Primera radi, osnivači veb lokacije Pirate Bay, koja je jedno od najpopularnijih mesta na internetu za traganje za torent datotekama, su pre nekoliko godina proglašeni krivim zbog kršenja zakona o kopirajtu.
Mreža BitTorrent je najbrži način za preuzimanje datoteka iz Internet Arhive, zato što BitTorrent klijent preuzima datoteke istovremeno sa dva različita servera Arhive, smeštena u dva različita centra za obradu podataka. Drugi način je preuzimanje od korisnika mreže koji je ranije već preuzeo željeni sadržaj.