Uskrs,Kolko su 3 dana i tri noci?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Kao što se vidi, treći dan uskrsnuća uvijek se nadovezuje na Kristovu smrt. A i ne može biti drugačije. Dakle, protok vremena do Isusova uskrsnuća računamo od petka popodne.


Mi ovde sada moramo uskladiti navode Svetog Pisma jedne sa drugima tj. jedni koji su jasni sa onim drugima koji nam nisu tako jasni ili su nam delimično jasni.

Dakle, šta nam je potpuno jasno?

Jasno je da je Hristos vaskrsao u prvi dan nedelje tj. u nedelju ujutru. Kao drugo jasno je da tri dana i tri noći do tada kada se računa unazad sežu u četvrtak uveče...savršeno se poklapa sa računicom o tri noći i trećem danu.

Ono što nam u tekstovima nije potpuno jasno ili nam je delimično jasno..posebno u svetlu ovih jasnih vremenskih odrednica koje su gore navedene jeste da li početak ovog vremenskog odseka isključivo se i samo odnosi na petak popodne kad je Isus razapet. Da li?

Pošto smo videli da se tri pune noći i treći dan savršeno uklapaju jedino ako se računa od četvrtka uveče onda sada moramo preći na tekstove koji govore o ovim događajima unapred. Isus nekoliko puta upozorava učenike na ono što će se dogoditi i u svim jevanđeljima imamo opis više puta ovih događaja iz reči Hristovih. Imamo i jedan opis iz Luke kada učenici nepropoznavši Isusa razgovaraju sa Njim i opisuju mu svoja očekivanja. Evo nekih citata:

"I reče im: šta? A oni mu rekoše: za Isusa Nazarećanina, koji beše prorok, silan u delu i u reči pred Bogom i pred svim narodom. Kako ga predadoše glavari sveštenički i knezovi naši te se osudi na smrt, i razpeše ga. A mi se nadasmo da je on onaj koji će izbaviti Izrailja; ali svrh svega toga ovo je danas treći dan kako to bi", Luka 24, 19-21

Ovde imamo nekoliko bitnih segmenata. Kao prvo u stihu 21 kada učenici sumiraju pripovest o događajima koji su se dogodili navodeći treći dan kao završetak oni navode izraz "svrh svega toga"...ukazujući da ovaj treći dan obuhvata SVE događaje koje su opisali. Ako se da zapaziti u SVE događaje spada i raspeće...naravno ali pre toga opsiuju se prethodni događaji "predaja od glavara svešteničkih", "osuda od knezova" kao događaji pre raspeća i na kraju raspeće. Raspeće je dakle samo jedan u nizu događaja koji su obuhvaćeni u ova tri dana tj. ovaj treći dan.

Kao drugo mi u ovom a pokazaću i u drugim tekstovima, ako se malo zadubimo, ne možemo izvući eksplicitan zaključak da Isus računa da tri dana i noći isključivo otpočinju njegovim raspećem. Nigde ne kaže od moga raspeća proćiće tri dana i noći ili treći dan od mog raspeća ću ustati...

Isus to nigde tako ne kaže već nasuprot i Isus uvek gotovo pominje događaje vezane za predaju od sveštenika uz pomen svog stradanja i navodi onda tri noći i treći dan. Tako i u ovom tekstu učenici isto čine..oni sve događaje računaju zbirno i navode da je treći dan od svega toga...a ne treći dan od raspeća.

Razumem da nam se učini da Isus govori od raspeća jer mi to povezujemo sa stradanjem a stradanje isključivo na krstu. Međutim, kada Isus govori o "stradanju" On ga ne povezuje isključivo sa krstom.

"Otada poče Isus kazivati učenicima svojim da njemu valja ići u Jerusalim, i mnogo postradati od starešina i od glavara svešteničkih i književnika i da će ga ubiti, i treći dan da će ustati", Matej 16,21

Ovde imamo opis stradanja od :1. Starešina, 2. Glavara isvšteničkih, 3. Književnika, 4. Ubijstvo.

Četiri događaja..jer Isus doista nije stradao od svih odjednom...prvo hapšenje, pa ispitivanje kod jednih pa kod drugih, pa batinanje, pa osuda pa ubijstvo. Sve ovo se nije dogodilo u jednom trenutku i od svih zajedno..znamo da je to proces koji se protegao od četvrtka naveče do petka pre podne. Ubijstvo na krstu na kraju i treći dan ustati...jasno je da sve ovo obuhvata ovaj period od tri dana..do trećeg dana od svih ovih događaja Isus jeste doista vaskrsao. Nigde Isus ovde ne govori direktno da tri dana otpočinju isključivo od vremena ubijstva na krstu.

"Evo idemo u Jerusalim, i sin čovečiji biće predan glavarima svešteničkim i književnicima; i osudiće ga na smrt. I predaće ga neznabošcima da mu se rugaju i da ga biju i razapnu; i treći dan ustaće", Matej 20, 18.19

Dakle, opet nabrajanje i na kraju samo konstatacija da će treći dan ustati ali nigde ne eksplicitno da je treći dan isključivo vezan za vreme od raspeća pa do uskrsa već zbirno nabrojani događaji.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Kada su dani u pitanju prvi dan nakon četvrta veče je petak ujutro, drugi dan je subota ujutro, "treći" dan je nedelja ujutro. :)
Ne moze biti cetvrtak, Isus nije razapet u cetvrtak da bi bio u grobu taj dan, bilo je vece -cetvrtak! I on je taj dan uoci pashe odrzao veceru sa ucenicima, uhvacen je tokom te vecere i celu noc su mu sudili do petka! U petak negde oko 15h je razapet. Posto je taj dan odnosno nakon zalaska sunca pocinjala "velika subota" tj. pasha, skidali su tela sa krsteva! Uvece u petak su jevreji jeli pashalno jagnje, a Isus je vec bio mrtav, jer on je jagnje. Subota je bio dan pashe, prvi praznicni dan i on je tad vec bio u grobu. Vaskrsava kao sto znamo u nedelju.

Prosto radi se o vasem nepoznavanju toka dogadjaja i jevrejskih praznika.. Pasha uvek pada uoci petka i subote, odnosno uvek pocinje 14. nissana u petak uvece! Zato cetvrtak nema sanse da se uklopi ni u sta.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Ne moze biti cetvrtak, Isus nije razapet u cetvrtak da bi bio u grobu taj dan, bilo je vece -cetvrtak! I on je taj dan uoci pashe odrzao veceru sa ucenicima, uhvacen je tokom vecere i celu noc su mu sudili do petka! U petak negde oko 15h je razapet. Posto je taj dan odnosno nakon zalaska sunca pocinjala "velika subota" tj. pasha, skidali su tela sa krsteva! Uvece u petak su jevreji jeli pashalno jagnje, a Isus je vec bio mrtav, jer on je jagnje. Subota je bio dan pashe, prvi praznicni dan i on je tad vec bio u grobu. Vaskrsava kao sto znamo u nedelju.

Prosto radi se o vasem nepoznavanju toka dogadjaja i jevrejskih praznika.. Pasha uvek pada uoci petka i subote, odnosno uvek pocinje 14. nissana u petak uvece! Zato cetvrtak nema sanse da se uklopi ni u sta.

Evo gore pročitaj....navedoh sad objašnjenje. Malo opširnije.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Evo gore pročitaj....navedoh sad objašenje. Malo opširnije.
Kakvo ti je to objasnjenje?

Kao drugo jasno je da tri dana i tri noći do tada kada se računa unazad sežu u četvrtak uveče...savršeno se poklapa sa računicom o tri noći i trećem danu
Izgleda je tebi onda Isus bio u grobu u cetvrtak? Svasta!

Ne moze biti u cetvrtak u grobu, jer nikada Pasha ne pada u cetvrtak kod jevreja, trebas prvo znati judaizam! A on nije razapet istog dana po hvatanju! Znaci mora biti petak!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Izgleda je tebi onda Isus bio u grobu u cetvrtak? Svasta!

Ne u grobu već u "utrobi zemlje" :)..to nije doslovni grob..to smo i sami utvrdili..ali još ćemo. Verujem da ti je ovo novo sve..ali imaj strpljenja..i meni je bilo ali sam povezao. Vidi i sam da li Hristos igde govori da se treći dan isključivo odnosi na vreme od raspeća.

Ne moze biti u cetvrtak u grobu, jer nikada Pasha ne pada u cetvrtak, a on nije razapet istog dana po hvatanju! Znaci mora biti petak!

Nije naravno..u grobu doslovnom je od petka..ali ovo gore..svo strdanje koje je povezano sa početkom Hristovog procesa otkupa. To je sve uračunato u "stradanje".

Kasnije ću pomenuti kako se to u četvrtak uveče ukalapa u praznik Pashe:). Ništa nije slučajno.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Nigde Isus ovde ne govori direktno da tri dana otpočinju isključivo od vremena ubijstva na krstu.
Niti jevreji tako mere vreme.

Ne u grobu već u "utrobi zemlje" :)..to nije doslovni grob..to smo i sami utvrdili..ali još ćemo. Verujem da ti je ovo novo sve..ali imaj strpljenja..i meni je bilo ali sam povezao. Vidi i sam da li Hristos igde govori da se treći dan isključivo odnosi na vreme od raspeća.



Nije naravno..u grobu doslovnom je od petka..ali ovo gore..svo strdanje koje je povezano sa početkom Hristovog procesa otkupa. To je sve uračunato u "stradanje".

Kasnije ću pomenuti kako se to u četvrtak uveče se ukalapa u praznik Pashe:). Ništa nije slučajno.
Jevreji i jesu gledali na sve ovo kao na celinu dogadjaja koji su se svi odigrali u tri doslovna dana. Jer za njih vreme je skup vremena, za nas nije, jer mi racunamo i delimo dane po 24 sata. Oni ne dele. Pogledaj 3 videa koja je Shone postavio gore.

Ono sto je zapoceto ujutru nekog dana kod jevreja se vec smatralo dovrsenim. Znaci moze se reci da je Hristos dovrsio zrtvu onog trenutka kad je uhvacen. Sve je za njega vec tada bilo reseno, ali posmatrano unazad iz perspektive buducnosti.

U postanju se zato 'sedam dana' stvaranja spajaju zajedno i kaze se "u danu u kom su stvoreni"! Pisac sav period od sedam dana sabira u jedan dan! Jer jevreji tako posmatraju vreme, kao celinu.

Jevrejima isto tako izraz "za tri dana" znaci da se to sve desava "trecega dana"! Ceo spektar desavanja se zavrsava tada!

Ali mi smo ovde pricali o doslovnosti, a sa naseg aspekta racunanja u tome nema nikakve doslovnosti. Ima ga, ali u shvatanju jevreja, jer oni potpuno drugacije od nas shvataju vreme!

Znaci, ono sto ti govoris, ti uopste ne govoris nista suprotno nama..

Malo si razradio shvatanje jevreja i prosirio ga, a mi smo hteli da uprostimo, bar sam ja hteo zbog Zaokreta..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Malo si razradio shvatanje jevreja i prosirio ga, a mi smo hteli da uprostimo, bar sam ja hteo zbog Zaokreta..

Zaokretov (jehovistički) pristup Bibliji i biblijskom tekstu je "prostačko razbojnički", zato se ja ne slažem s Jovanovom potrebom, ili željom, da za svaki "prostačko-razbojnički" nasrtaj na biblijski tekst, tražim objašnjenje na nekom drugom mjestu u Bibliji. Nema potrebe, zapravo svetogrđe je, Biblijom braniti Bibliju od prostaka-razbojnika. Ne bi kraja bilo takvim nasrtajima, jer prostaci-razbojnici će vam nastaviti navoditi desetine "kontradiktornih" mjesta u Bibliji. Ja s takvima ne bih gubio vrijeme.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Možda je Zaokret imao nameru drugu, Bog zna njegove pobude. Njegova pobuda da osporava tradicinalni stav da se vaskrs dogodio u nedelju je jedna stvar...ali mi imamo zaista obavezu kao hrišćani da pre svega razumemo ispravno tekst a sa druge strane da branimo tekst od svih koji bi želeli na kontu "kontradikcija" da opovrgnu samu Bibliju. I zaista imamo obavezu, Bog nas obavezuje da "imamo odgovor" kako kaže apostol Pavle svakome ko nas zapita o našoj veri. Zato je poziv svečan i jednostavno nesmemo se ni za pedalj povući i prepustiti bilo kome da ima argument za optužbu. Naravno, mi nećemo nikoga naterati da veruje niti smemo niti možemo. Ali ono što mi trebamo učiniti jeste maksimalan napor da istinu koju verujemo postne što jasnija i razumljivija. I nama i drugima. To je u isto vreme i poziv da preispitamo i svoja stanovišta koja smo prihvatili davno za sigurna i da u svetlosti dokaza iz Pisma pokušamo da produbimo, korigujemo stavove. Nije to ništa loše ako želimo da bolje razumemo istine za koje mislimo da sve znamo. Ne, ne znamo sve i moramo da učimo. E zato nekada i nedobronamerne kritike imaju otrežnjujuću ulogu..mogu da nas podstaknu (Bog nas i na taj način podstiče) da produbimo svoje razumevanje već postojećih istina.

Elem, u nastavku ću izneti još lepih stvari, pravih dragulja istine vezane za Hristovu patnju, smrt i vaskrsenje u poslednjih tri dana Hristove misije.

Tako dakle ponavljam možda je Zaokretov stav "razbojnički"..možda je imao takve pobude( nesvesno ili svesno)..možda je želeo samo da sa nekog svog aspekta i razumevanja ukaže na neku istinu..dakle imao iskrene pobude, ali kako bilo njegova tema koju je pokrenuo koje god pobude da su bile iznedriće zapravo jedan pristup istini o ovom događajima koji će samo obogatiti naše znanje i potvrditi istinitost Reči. Bog je Divan i Veličanstven..evo u nastavku šta nam Bog još otkriva.

Kao što sam i obećao evo da ukažem na jedan aspekt ostvarenje prorošanstva o Hristu u ovim poslednjim događajima zadnjih 3 dana.

Naime, pisci Biblije u Jevađelju poistovećuju Hrista sa Pashalnim jagenjetom. Da ne navodim sada citate, nama svim su oni poznati. Pavle kaže "Pasha naša zakla se za nas", 1. Korinćanima 5,7 i Jovan krstitelj kaže: "gle jagnje Božijie koje uze nase grehe sveta", Jovan 1,29

Ako malo obratimo pažnju na praznike koji su se zbivali u poslednja tri dana nimalo nije neobično da su to bili praznici koji su i ukazivali upravo na Hrista.

Naime, u četvrtak uveče bila je Pasha - 14. nisan. Na praznik Pashe se klalo jagnje..pashalno jagnje i ono doista predstvalja žrtvu Isusa Hrista.

"I čuvajte ga do četrnaestoga dana ovoga meseca, a tada savkoliki zbog Izrailjev neka ga zakolje uveče. I uzmite krvi od njega pokropite oba dovrtaka i gornji i prag na kućama u kojima će ga jesti", 2. Mojsijeva 12, 6.7

Dakle, na praznik Pashe kada se slavila tog četvrtka uveče u Isusu se ono ostvarilo upravo tog dana. Na koji način?

Etimo se da se Isus molio za učenike u Getsimaniji. Pre toga Isus uspostavlja praznik pričesti...a on ukazuje na prolivanje krvi Hristove...praznik ima za cilj da ukaže na događaje koji su se "već zbili"...dakle kada oni jedu i kada Hristos nudi hleb i vino to je već "spomen" da se to dogodilo. Na koji način kad je Hristos još bio živ?

Jasno je da simbolika ima svoje ispunjenje ako se zaista dogodilo i ono se dogodilo upravo u ovom duhvnom smislu tj. gresi sveta su već u tom momentu prebačeni na"jagnej Božije", Njegova "krv" se već počela prolivati u tom smislu.

Malo docnije Isus se moli u Getsimaniji...i dok se moli šta Pismo kaže? Šta je poteko sa Njegovog čela:

"I budući u bodrenju, moljaše se bolje; znoj pak njegov beše kao kaplje krvi koje kapahu na zemlju", Luka 22, 44

Jagnej Božije je prineto..krv je data već. Krv je potekkla i to upravo na praznik kada se jagnje kolje njegovom krvlju se mažu "dovratnici" naše duše koji su zaprljani grehom.

Tako je Hristos u četvrtak uveče u skladu sa praznikom koji se odvijao, ispunio znamenej praznika na ovaj način. U četvrtak uveče ispunio se praznik Pashe, tj. pashalnog jagnjeta koje "zaklano" za nas.

Videćemo za petak i nedelju šta se tačno ispunilo. :)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Možda je Zaokret imao nameru drugu, Bog zna njegove pobude. Njegova pobuda da osporava tradicinalni stav da se vaskrs dogodio u nedelju je jedna stvar...ali mi imamo zaista obavezu kao hrišćani da pre svega razumemo ispravno tekst a sa druge strane da branimo tekst od svih koji bi želeli na kontu "kontradikcija" da opovrgnu samu Bibliju. I zaista imamo obavezu, Bog nas obavezuje da "imamo odgovor" kako kaže apostol Pavle svakome ko nas zapita o našoj veri.

Jedno su oni koji "dobre volje" propituju o krrćanskoj vjeri, a posve drugo su "prostačko razbojnički" nasrtaji na Crkvu preko Bibliju. Ostajem pri onome što sam već rekao - svetogrđe je Bibliju koristiti za obračun (diskusiju) s takvima.

Njegova pobuda da osporava tradicinalni stav da se vaskrs dogodio u nedelju je jedna stvar...ali mi imamo zaista obavezu kao hrišćani da pre svega razumemo ispravno tekst a sa druge strane da branimo tekst od svih koji bi želeli na kontu "kontradikcija" da opovrgnu samu Bibliju.

A što ćeš učiniti kad neku "biblijsku kontradiktornost" ne budeš mogao razjasniti Biblijom? Odbaciti Bibliju????

 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Jedno su oni koji "dobre volje" propituju o krrćanskoj vjeri, a posve drugo su "prostačko razbojnički" nasrtaji na Crkvu preko Bibliju. Ostajem pri onome što sam već rekao - svetogrđe je Bibliju koristiti za obračun (diskusiju) s takvima.

Upravo tako

A što ćeš učiniti kad neku "biblijsku kontradiktornost" ne budeš mogao razjasniti Biblijom? Odbaciti Bibliju????

Možda će to i učiniti, možda ne. Pre će biti da će se za pojašnjenje, tačnije "pojašnjenje" obratiiti "tumačima", koji o gle čuda, odbacuju Tradiciju -Predanje (po uputstvu Luthera i njemu sličnih), ali zato tvrde da se njima lično "javio Bog" (igrali su karte sa Njim)
 
Natrag
Top