Uskrs,Kolko su 3 dana i tri noci?

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Pozdrav Zaokret.

Evo da odgorim najkonkretnije.

Ti ove praznike verovatno kao i većina shvataš samo kao datume i ništa više. Međutim, Biblijski praznici koje je Bog dao svom narodu imaju mnogo veću vrednost od samih datuma. Oni predstvaljaju plan spasenja i procese u okviru tog plana...sve do dolaska Gospoda našega Isusa Hrista. Ja verujem da si bar ikada čuo da Pasha i presni hlebovi predstavljaju Isusa Hrista..tj. Njegovu žrtvu. Verujem da ti je bar to poznato. Pasha kako kaže apostol Pavle koja se "zakla za nas" ukazuje na Isusa Hrista. On je jagnje Božije koje zaklano za naše grehe i otpuštanje greha. Presni hlebovi takođe predstavljaju Isusovu bezgrešnost tj. "bez kvasca" ili bez greha žrtvu koja se prinosi za nas. Hajde obraduj me pa mi reci da si ovo ipak negde čuo. :). Još mnogo bih ti mogao pričati o ovim praznicima Gospodnjim ali ovde sada govorim u kontekstu Isusove žrtve.

Dakle, Isus je jeo večeru Gospodnju sa učenicima na dan Presnih Hlebova, sutradan je bila Pasha....Isus uspostavlja praznik spomena na Njegovu žrtvu na praznik Presnih Hlebova a uzmire na Pesah...Presni Hlebovi su priprema ili prethodnica Pesaha. Pošto su ovi praznici dakle ukazivali na žrtvu Gospoda našega Isusa Hrista, Isus je uspostavljajući Pričest ili Euharistiju kako ko voli više da izgovori na ove praznike tj. preklapajući se sa njima time pokazao da je ovaj praznik dobio ispunjenje u doslovnim smislu upravo na toj večeri. Isus je već "prinet" iako to nije još bio formalno ali zasluge NJegove žrtve su počele da se uračunavaju iako je On fizički i dalje bio u životu. Tako da ta noć kada je suštinski otpočeo proces uračunavanja Hristove žrtve za nas jeste ta "prva" noć...ona obuhvata četvratak uveče, pa zatim petak uveče pa zatim subotu uveče..tri noći..a petak, subota i nedelja tri dana u taj prvi dan nedelje rano Isus vaskrsava. Dakle sa uspostavom "spomena" na žrtvu tj. Pričesti jasno je da taj "spomen" morao predstavljati stvarnost i u tom trenutku kad se deli..što ukazuje da je žrtva "prineta". Čim je spomen dakle on je na događaj koji se desio i dogodio..a u isto vreme se ispunjava i praznik Presnih Hlebova i Pesaha koji ukazuju "unapred" na žrtvu. Pesah i Presni Hlebovi ukazuju na unapred a Pričest na unazad..i jedan i drugi se preklapaju što ukazuje na njihovo ispunjenje čija je središna tema Isus Hristos.

Tako prjatelju, ovo je jedno razumevanje Reči Božije s moje strane i verujem da mi Gospod moj pomaže da razumem pravilno NJegovu Svetu Reč. Zahvaljujući razumevanju praznika i njihovog pravog značaja meni su ove stvari otkrivene i postale razmljivije. Jedno na drugo se nadovezuje i sve je povezano. Zato ti pitaš kakve veze ima ovo što ti pričam o praznicima sa tri dana i tri noći...evo sada se jasno vidi koliko je važno razumevanja praznika Gospodnjih i svakog segmenta Torah koji mi hrišćani smo često naučeni da preskačemo i prenebregavamo fokusirajući se tobože na Novi Zavet. Ne, to je nemoguće jer bez razumevanja Torah ne može se razumeti na Jevanđelje.

Zdravo ,
posto dugo nisam bio ovde ,mislim da smo ovde stali , i da ovde treba da nastavim,ako nisam pogresio....
Sve je to OK ,da je Pasha predstavljala isusovo telo,a njegova krv crveno vino itd,ali tematika je da Isus nije mogao nikako da uskrsne u nedelju.
On je za vreme Pashe bio ziv,i to mu nije bila prva vec cetvrta Pasha.
Nadalje kad bi se ostavili verovanja da je Isus uskrsnuo u nedelju sve bi bilo mnogo razumljivije.
Lepo je to sto si citirao i Luku 24:21
21 A mi se nadasmo da je On Onaj koji će izbaviti Izrailja; ali svrh svega toga ovo je danas treći dan kako to bi...
Gde to pise da je nedelja treci dan? Sta cemo ako je to ponedeljak??? Onda dzaba slavite vaskrs?,zar ne???
A zasto to da vaskrs slavite iskljucivo nedeljom,i zato je branite ,a sve ostale praznike odredjenog datuma???
A jesu li Jevreji zvali dane ponedeljak,utorak,sreda itd??? Nisu!!!, pa ako nisu zasto zelite da nastavite u insistriranju nedelje kao dana uskrsenja isusa???
Zasto ne bi moglo da bude da je Isus uskrsnuo u ponedeljak u Zoru!!! jer je to i najlogicnije i matematicki tacno!!!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Zdravo ,
posto dugo nisam bio ovde ,mislim da smo ovde stali , i da ovde treba da nastavim,ako nisam pogresio....
Sve je to OK ,da je Pasha predstavljala isusovo telo,a njegova krv crveno vino itd,ali tematika je da Isus nije mogao nikako da uskrsne u nedelju.
On je za vreme Pashe bio ziv,i to mu nije bila prva vec cetvrta Pasha.
Nadalje kad bi se ostavili verovanja da je Isus uskrsnuo u nedelju sve bi bilo mnogo razumljivije.
Lepo je to sto si citirao i Luku 24:21
21 A mi se nadasmo da je On Onaj koji će izbaviti Izrailja; ali svrh svega toga ovo je danas treći dan kako to bi...
Gde to pise da je nedelja treci dan? Sta cemo ako je to ponedeljak??? Onda dzaba slavite vaskrs?,zar ne???
A zasto to da vaskrs slavite iskljucivo nedeljom,i zato je branite ,a sve ostale praznike odredjenog datuma???
A jesu li Jevreji zvali dane ponedeljak,utorak,sreda itd??? Nisu!!!, pa ako nisu zasto zelite da nastavite u insistriranju nedelje kao dana uskrsenja isusa???
Zasto ne bi moglo da bude da je Isus uskrsnuo u ponedeljak u Zoru!!! jer je to i najlogicnije i matematicki tacno!!!

Zdravo prijatelju. Ni ja nisam dugo pisao...ovde. No, voleo bih da ako ćemo ovu diskusiju voditi da ne ostane toliko vremena kao do sada pa da onda nastavljamo. Ako si u mogućnosti bar dva tri dana da pišemo u kontinutitetu bar dok osnovne stvari ne razrešimo. Zato vrlo rado ću nastaviti ali da znam da ćeš pisati koliko tema zahteva.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
I Isus nije uopće bio Židov, kako laže Novi zavjet, nego je bio nordijac, kako vjeruju mnogi protestanati.

A nije ni, a u to Milerovi "učenjaci" veruju, Bog, nego neko "kao bog" uz to, nema pakla, raj je na zemlji, ne postoji večni život (traje samo 1000 godina), a duše su ili telo ili krv (tu nikako da se dogovore "braća" po "proroku" Mileru) ..... :cool:
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
A nije ni, a u to Milerovi "učenjaci" veruju, Bog, nego neko "kao bog" uz to, nema pakla, raj je na zemlji, ne postoji večni život (traje samo 1000 godina), a duše su ili telo ili krv (tu nikako da se dogovore "braća" po "proroku" Mileru) ..... :cool:

Samo braća po Mileru (Jehovci i EGWisti) i bezbožnici vjeruju da čovjek nema dušu koja nastavlja živjeti.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
ali tematika je da Isus nije mogao nikako da uskrsne u nedelju.

Zašto nije mogao u nedelju?

Tekst jasno kaže:

"A po večeru subotjem na osvitak prvog dana nedelje dođe Marija Magdalina i druga Marija da ogledaju grob", Matej 28,1

Kog dana su one otišle na grob da traže Hrista? Ujutro na osvitak prvog dana nedelje. To je prvi dan..nedelja. Nije ponedeljak.

"A u prvi dan nedeljni dođoše vrlo rano na grob,
i donesoše mirise što pripraviše, i neke druge žene s njima", Luka 24,1

Kao što vidiš, tebi je možda svejedno je li ponedeljak ili subota ali piscima Biblije je veoma važno da istaknu kada se vaskrs tačno dogodio.

21 A mi se nadasmo da je On Onaj koji će izbaviti Izrailja; ali svrh svega toga ovo je danas treći dan kako to bi...
Gde to pise da je nedelja treci dan?

Pa očigledno nisi pročitao Luku 24,1..evo gore ti navedoh kada dođođe žene.

Sta cemo ako je to ponedeljak???

Samo da još daš potvrdu Pisma..da stoji drtugog dana u nedelji...vidš šta kaže Luka 24,1?

Zasto ne bi moglo da bude da je Isus uskrsnuo u ponedeljak u Zoru!!! jer je to i najlogicnije i matematicki tacno!!!

Luki 24,1 nije nikako logično..on kaže:

"A u prvi dan nedeljni dođoše vrlo rano na grob, i donesoše mirise što pripraviše, i neke druge žene s njima", Luka 24,1

Šta bi imao reći na ovo gore navedeno?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zdravo prijatelju. Ni ja nisam dugo pisao...ovde. No, voleo bih da ako ćemo ovu diskusiju voditi da ne ostane toliko vremena kao do sada pa da onda nastavljamo. Ako si u mogućnosti bar dva tri dana da pišemo u kontinutitetu bar dok osnovne stvari ne razrešimo. Zato vrlo rado ću nastaviti ali da znam da ćeš pisati koliko tema zahteva.

Pozdrav.

Ne smem nista da ti obecam,ali mogu da skratim.
Poenta ove teme jeste da dokaze da se ispunilo isusovo prorocanstvo o 3 dana i 3 noci,ali u ponedeljak u zoru.
I dan petak 15:00 - 18:00 ima samo 3 sata,ali neka,neka se racuna kao I dan (mada dok su ga izmolili od Pilata,i pripremili za grob i sahranili proslo je i vise o 3 sata ,al ajde)
I noc petak 18:00 - 06:00 puna noc od 12 sati
II dan subota 06:00 - 18:00 pun dan od 12 sati
II noc subota 18:00 - 6:00 puna noc od 12 sati
III dan nedelja 06:00 - 18:00 pun dan 12 sati
III noc nedelja 18:00 - 06:00 puna noc od 12 sati,ponedeljak u zoru.
Isus je vaskrsnsut u zoru III dana,imedju 5 i 6 sati rano ujutru, a to je bio ponedeljak. i tada se prikazao ucenicima koji su isli za Emaus...
To jeste bio III TRECI dan u celosti .
Cak su i fariseji znali da ce vaskrsnuti posle III dana.
Pitanje je zasto pravoslavna,katolicka ,i sve ostale pravoslavne crkve ili bar vecina slave Uskrs ili Vaskrs bas u nedelju???
Zasto to nije neki datum,kao sto je za sve ostale praznike???,pa cak i da jeste vaskrsnut u nedelju,ali nije.
Cemu insistiranje da je Isus vaskrsnuo u nedelju???
A o ceremoniji slavljenja Uskrsa tek je posebna prica...

A u prvi dan nedeljni itd???? meni je ponedeljak prvi dan u sedmici..., ne znam koji je prvi dan u sedmici za ostale,ali meni je ponedeljak...
 
Natrag
Top