Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.395
Daj mi neki slican primer gde se "prosiruje smisao" a "ispunjava se na Hristu"? Ja to nisam nasao. Ako se nesto ispunjava na Hristu, to moze biti samo 'senka'! A ovo se ispunjava brate na Hristu, na njega se primenjuje i sa njim je u vezi!

Evo recimo Pesah-Pasha. Njen osnovni smisao je uspomena na prelaz Jevreja iz Egipta a primenjuje se i na Hrista koji je stradao na taj dan i tako postao naše žrtveno jagnje. Njen širi smisao je "prelaz" od graha ka pravdi..Egipat je simbol služeanja grehu a prelaz Crvenog Mora je simbol našeg puta "od greha" ka pravdi. Ima dakle i osnovni smislao i simbolični a i spunjava se u Hristu. Mnogo značajan praznik.

Ima mnogo sličnih primera. Ovo je za Pesah...samo.


Ovo nije dobar primer, jeste da se ovde "prosiruje smisao" ali se ne primenjuje odnosno "ne ispunjava se to na Hristu"!

Nadji mi nesto bolje?

Evo Pesah recimo.

No, širi smisao i uži ima mnogo drugih primera kao zapovest koju navedoh..Hristos proširuje njen smisao...ovo isto radi Pavle kada je "počinak" na subotu upitanju.

Pozdrav u Hristu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Evo recimo Pesah-Pasha. Njen osnovni smisao je uspomena na prelaz Jevreja iz Egipta a primenjuje se i na Hrista koji je stradao na taj dan i tako postao naše žrtveno jagnje. Njen širi smisao je "prelaz" od graha ka pravdi..Egipat je simbol služeanja grehu a prelaz Crvenog Mora je simbol našeg puta "od greha" ka pravdi. Ima dakle i osnovni smislao i simbolični a i spunjava se u Hristu. Mnogo značajan praznik.

Ima mnogo sličnih primera. Ovo je za Pesah...samo.

Pasha nikada nije imala smisao samo "prelaza", ona je oduvek ukazivala na Hrista i na zrtveno jagnje koje se taj dan klalo!

Upravo o tome ti govorim, ono sto se na Hrista primenjuje, na njemu se i ispunjava, i to vise ne vazi, kao sto je to slucaj i sa Pashom! Mi Pashu vise ne drzimo!

Ti nemas ni jedan jedini primer, da se nesto ispunjava na Hristu, a da vazi i dalje ili da se i dalje obavlja!

Ako imas ti prilozi!

Evo Pesah recimo.
Pasha nije primer, jer ona se na Hristu ispunila i ne drzimo je vise (vise ne vazi) ! To i dokazuje ono sto pricam! Ako se nesto "na Hrista primenjuje", na njemu se "ispunilo", onda taj simbol vise ne vazi!

Prosirivanje smisla moze da postoji, ali nemas nijedno mesto gde se prosirivanje smisla odnosi na Hrista (sa njim je u vezi), a da i dalje vazi!

Ako imas prilozi, pa cu razmotriti tvoje tumacenje!

Dakle nemas, a posto nemas, to znaci da je Pavle ovde u jevrejima govorio o suboti kao o "senci", koja je na Hristu "ispunjena", i vise za nas kao praznik ne vazi!

No, širi smisao i uži ima mnogo drugih primera kao zapovest koju navedoh..Hristos proširuje njen smisao...ovo isto radi Pavle kada je "počinak" na subotu upitanju.

Drugo je "prosiravanje smisla zapovesti" koje se ne odnose direktno na Hrista! A sasvim je drugo kada prosirivanjem smisla ti ukazujes na Hrista direktno!

Upravo Pavle u jevrejima - subotu povezuje direktno sa Hristom!

Ako ju je on povezao sa njim direktno, onda se ona na njega i odnosi, jer on je nas "mir", kao sto kaze "hodite k meni svi umorni i natovareni i ja cu vas odmoriti". To se na Hrista direktno odnosi!

Nadji mi bilo koji praznik ili zapovest da na Hrista upucuje, a ostala je na snazi?

Ne postoji!

Zato je subota "senka" i ovde ti Pavle to jasno pojasnjava. Ne radi se ovde o "prosirivanju smisla", jer subota je i u SZ imala smisao "duhovnog pocinka" kao i u NZ, ali njen smisao ljudi nisu shvatali u to vreme, sve do dolaska Hrista! Kad je on dosao smisao zapovesti je postao jasan, jer se na njemu ispunio! A ono sto se ispunilo na Hristu, nema vise potrebe drzati!

Nema smisla iscekivati rodjenje deteta i radovati se, kad se to vec desilo! Tada prestajes sa iscekivanjem, jer se dogodilo..

Tako je i sa svim zapovestima koje su na Hrista ukazivale! Pa i sa ovom zapovescu, subotom!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Ukida li Pavle Subotu i praznike - Kolološanima 2,16.17?

Ne, sveti Pavao nam ovdje samo priziva svijesti da je "u Kristu sve ispunjeno", pa tako i židovske (starozavjetne) tjedne subote, mlađaci, godišnji blagdani, podjela na čista i nečista jela i ostalo. A što to znači da je nešto "u Kristu ispunjeno"? Kako se je onda nama kršćanima ponašati prema svemu onome što je "u Kristu ispunjeno"? Upravo onako kako se Krist ponašao? A što to znači? To znači, na primjer, da nećemo pogubiti preljubnicu, da nećemo uzvratiti "oko za oko", da nećemo "čupati kukolj" čim ga primjetimo i slično. A kako nam se ponašati prema suboti? Opet jednako kao i Krist. A kako to? Ovako:

Iv 5,16-17: Zbog toga su Židovi počeli Isusa napadati što to radi subotom. Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim."


Dakle, nas kršćane ne obvezuje (židovski-starozavjetni) subotni odmor. Isus nam to svojim primjerom pokazuje. I još više od vlastitog primjera - da radi subotom, Isus nam dodatno priopćava i posviješćuje kako i Otac njegov i naš radi u sve dane. Zbog ovoga će sveti Pavao reći - subote, mlađaci, blagdani - sve je to samo sjena.

Upravo o tome ti govorim, ono sto se na Hrista primenjuje, na njemu se i ispunjava, i to vise ne vazi, kao sto je to slucaj i sa Pashom! Mi Pashu vise ne drzimo!

Ne držimo mi kršćani Pashu, jer smo "heretici", ali Jovan, kao "potomak desposina" i baštinik apostolskog naslijeđa, obdržava sve Božje praznike. Priupitaj ga sam :), ako ti ovo što pišem ja izgleda neozbiljo i kao šala.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne, sveti Pavao nam ovdje samo priziva svijesti da je "u Kristu sve ispunjeno", pa tako i židovske (starozavjetne) tjedne subote, mlađaci, godišnji blagdani, podjela na čista i nečista jela i ostalo. A što to znači da je nešto "u Kristu ispunjeno"? Kako se je onda nama kršćanima ponašati prema svemu onome što je "u Kristu ispunjeno"? Upravo onako kako se Krist ponašao? A što to znači? To znači, na primjer, da nećemo pogubiti preljubnicu, da nećemo uzvratiti "oko za oko", da nećemo "čupati kukolj" čim ga primjetimo i slično. A kako nam se ponašati prema suboti? Opet jednako kao i Krist. A kako to? Ovako:

Iv 5,16-17: Zbog toga su Židovi počeli Isusa napadati što to radi subotom. Isus im odgovori: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim."


Dakle, nas kršćane ne obvezuje (židovski-starozavjetni) subotni odmor. Isus nam to svojim primjerom pokazuje. I još više od vlastitog primjera - da radi subotom, Isus nam dodatno priopćava i posviješćuje kako i Otac njegov i naš radi u sve dane. Zbog ovoga će sveti Pavao reći - subote, mlađaci, blagdani - sve je to samo sjena.

Upravo o tome smo i Mire i ja pisali, svako na svoj način. No stvar je mnogo dublja.

Oni (adventisti i njima slični) naime i ne veruju u Krista Boga, nego u Krista zemaljskog poglavara, nekoga ko je "kao Bog" ali Bog nije. Zato istovetno kao i hebreji, insistiraju na blagdanima, mlađacima, obezanju, shabatu (posebno na shabatu).

Naravno, to ne bi predstavljalo problem, da oni svoju "veru" ne nameću, i da se iza svega ne krije plod ljudskog uma.

Čitava im je naime "vera" i nastala na nepoznavanju i olakom stavljanju autoriteta u Pisma, u tumačenja istih, koja su im uši milovala. A, kada se Milerovo datumarenje pokazalo kao laž, umesto da se oslobode toga, oni će, a to je ponašanje ljudskog uma, dakle Bog nema ništa sa tim, na sve načine pokušavati da iznađu "pojašnjenje", i iznaći će ga u odbacivanju Krista kao Boga, iznaći će ga u imitatio iudaici, u doslovnom držanju i verovanju da se Stari Zavet nije ispunio.

A to i tako veruju i hebreji - židovi.

Zato sebe i nazivaju "ostatkom", zato i naglašavaju "proroštvo". Zato i ne priznaju da je Ivan - Jovan - Yahanan Bar Zachari poslednji prorok.

Shvatimo već jednom da oni jesu adventisti, ali ne u onom smislu tog termina u kome su to Kršćani. Oni (adventisti sedmog dana, punim nazivom jer ovo je ozbiljno) naime očekuju da Drugi Dolazak (jer tvrde da čekaju dolazak u Slavi, no videćemo da to nije slučaj) bude identičan u svemu onom prvom. U svemu, u toj meri da pojedini slični njima očekuju da će se Krist ponovo roditi od djevice.


Dakle, dok mi iščekujemo Dolazak u Slavi (koji će biti iznenada, kao lopov u noći) oni iščekuju šta? Ponavljanje Prvog dolaska. A sve to zato što veruju da se Stari Zavet nije ispunio. Dakle njima je Križ uzaludna žrtva. Njima je kao onima što posumnjaše, i dalje "jesi li ti Onaj što ima doći ili drugog da čekamo"...

Ne držimo mi kršćani Pashu, jer smo "heretici", ali Jovan, kao "potomak desposina" i baštinik apostolskog naslijeđa, obdržava sve Božje praznike. Priupitaj ga sam :), ako ti ovo što pišem ja izgleda neozbiljo i kao šala.

Kršćani i jesu "heretici" prema Sadukejsko, Farisejskom judaizmu. I jedni i drugi, sinovi Baalzebula u svojoj samovolji i egomaniji usudili su se da, u maniru "naroda tvrde šije" negiraju svemoćnost Boga tako što će odbijati da poveruju da se YHWH ovaplotio. Jadni i zatvoreni u svoje umove, gradili su Boga po svom egu, zaboravljajući da Ešjeh Aher Ešjeh i znači Svemoć, dakle Bog može biti šta god mu je volja, pa i čovek.

Ali, čovek ne može po svojoj volji biti Bog.

Ujedno, mi Kršćani pashu držimo, Krist je naša Pasha, Uskrs je Pasha. Krist je naš shabat, krštenje je naše obrezanje. Sve je u Kristu. Kristu koji je Agnus Dei,Desnica Očeva, Očev Um, Reč.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Oni (adventisti i njima slični) naime i ne veruju u Krista Boga, nego u Krista zemaljskog poglavara, nekoga ko je "kao Bog" ali Bog nije. Zato istovetno kao i hebreji, insistiraju na blagdanima, mlađacima, obezanju, shabatu (posebno na shabatu).

Da, vidjeh na drugoj temi da Jovan negira da je Blažena Djevica Marija nosila i rodila Boga. Jedino se pitam kako se Jovan može smatrati "potomkom desposina" i baštinikom apostolskog nauka s obzirom da su apostoli vjerovali i ispovijedali da je Isus iz Nazareta pravi Bog.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Da, vidjeh na drugoj temi da Jovan negira da je Blažena Djevica Marija nosila i rodila Boga. Jedino se pitam kako se Jovan može smatrati "potomkom desposina" i baštinikom apostolskog nauka s obzirom da su apostoli vjerovali i ispovijedali da je Isus iz Nazareta pravi Bog.

Pitaš se kako može.. pa jednostavno, dovoljno je da pred neukima i pred samim sobom veruje da apostoli nisu verovali i ispovedali da je Isus iz Nazareta pravi Bog, da je u pitanju simbolika, ili čak "umetak" kasnijih "paganskih" sledbenika Crkve, i eto "utehe"....

Zato se i napada Crkva.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.395
Pasha nikada nije imala smisao samo "prelaza", ona je oduvek ukazivala na Hrista i na zrtveno jagnje koje se taj dan klalo!

Pesah znači "prelaz"...upravo ti značenje ima sam naziv praznika.

Zato je subota "senka" i ovde ti Pavle to jasno pojasnjava.

Pavle ne govori o suboti ovde već o "počinku" princip počinka...dakle proširuje ovaj prijncip sa doslovonog fizičkog odmora na simbol počinka u Hristu..
 
Natrag
Top