Ukida li Pavle Subotu i praznike- Kolološanima 2,16.17?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pa mi se podsjećemo svaki dan, šta će ti praznik za to.

A to je posebno u obredu Gospodnje večere.

Jeste, svakako. Ali sve ima svoje. Mislim ništa neće škoditi ako i na ovaj način se iskazuje poštovanje. Ono samo po sebi ne negira pričest niti mu zauzima mesto kao što ni Subota ne zauzima mesto pričesti.

Bitan je motiv iz kog se nešto slavi. Šta misliš da će promijenom praznika ili datuma nešto da se promijeni, tako svako praznik može biti grijheh ako se iz pogrešnog motiva slavi.

Neće mnogo, ali po savesti svako neka vidi šta valja činiti a što je po Pismu. Verujem da onaj ko ne smatra praznik važan a došao je do takvog zaključka po Pismu onda svakako Bog će takvu osobu posvećivati na drugačiji način. Ali oni koji pak po Pismu žele da slave praznike Gospodnje njih će Gospod posvećivati i na te praznike. Svakako motiv srca je nabitniji ali ovde sada više razgledamo sa dogmatskog aspekta da li je opravdano klanjati se Gospodu na te praznike ili ne. Moje mišljenje sam izneo. Praznici su spomen i podsećanje na koji je način Gospod delovao u prošlosti ali i na koji će način delovati u budućnosti te su oni sami po sebi rečita svedočanstva o tome. Mislim da samim tim u njima nema ništa loše. Ali po savesti svakome.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Neće mnogo, ali po savesti svako neka vidi šta valja činiti a što je po Pismu. Verujem da onaj ko ne smatra praznik važan a došao je do takvog zaključka po Pismu onda svakako Bog će takvu osobu posvećivati na drugačiji način.

Pa bitan je motiv iz kog se nešto radi. Bitan je smisao praznika.

Bog je ljude ukoravao zbog kršenja zakona prvenstveno, a ne zbog praznika.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pa bitan je motiv iz kog se nešto radi. Bitan je smisao praznika.

Niko ne spori bitnost motiva samo u ovom slučaju važno je znati imamo li biblijsku potvrdu za nešto što mislimo da treba praktikovati ili ne. A svakako neko može da ima i ispravnu doktrinu ali to samo po sebi nije dovoljno ako to ne čini iz pravih motiva i ako ne čini čistim srcem. Samo to nije izgovor da neku praksu treba odbaciti jer neko nije iz pravih motiva to praktikovao. Mi samo treba da sledimo ono što je po Pismu propisano.

Bog je ljude ukoravao zbog kršenja zakona prvenstveno, a ne zbog praznika.

Svakako da su i praznici Božije naredbe jer ih je On uspostavio. Sve što je Bog uspostavio a u međuvremeno nije ukinuo za nas je Zakon. Svakako 10 Zapovesti su najvažnije ali kako Isus kaže i najmanju Božiju naredbu smo dužni da poštujemo. Samo trebamo da to sami razumemo.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Eto ja bi dodao tekst na grckom prepis BGT
BGT Colossians 2:16 Μὴ οὖν τις ὑμᾶς κρινέτω ἐν βρώσει καὶ ἐν πόσει ἢ ἐν μέρει ἑορτῆς ἢ νεομηνίας ἢ σαββάτων· (Col. 2:16 BGT)
σαββάτων prevodi se sa SABAT
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tačno.
Ne prinositi žrtve na sabat, jer su žrtve SEN, ili TIPOS Hristovog tela, a ne subota kao četvrta zapovest.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Niko ne spori bitnost motiva samo u ovom slučaju važno je znati imamo li biblijsku potvrdu za nešto što mislimo da treba praktikovati ili ne.

Isus je rekao da treba praznovati Gospodnju večeru. Nije spomenuo 2. praznike.

Kontekst stihova je da nije ukinuta sedm. subota i da se niko ne osuđuje za jela i pića. Praznike.

Samo to nije izgovor da neku praksu treba odbaciti jer neko nije iz pravih motiva to praktikovao. Mi samo treba da sledimo ono što je po Pismu propisano.

A u Pismu stoji samo Gospodnja večera. Što svakako ne osuđuje one koji slave i Božić i Usksr ako slave iz ispravnih motiva. Kao ni ostale praznike.

Svakako da su i praznici Božije naredbe jer ih je On uspostavio.

Skrećeš sa smisla teme, ovo je dokaz da nije ukinuta subota sedmična.

Sve što je Bog uspostavio a u međuvremeno nije ukinuo za nas je Zakon.

Jeste u nekom obliku, kao npr. kamenovanje što je bilo oduzeto Jevrejima od 6. god. AD.

Svakako 10 Zapovesti su najvažnije ali kako Isus kaže i najmanju Božiju naredbu smo dužni da poštujemo. Samo trebamo da to sami razumemo.

Pozdrav.

Što se ne obrezuješ, nego se krstiš.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Skrećeš sa smisla teme, ovo je dokaz da nije ukinuta subota sedmična.

U istom kontekstu je Subota kao i praznici i mladine. Pogledaj bolje. Piše:"niko a vas ne osuđuje za jelo, piće, praznike, mladine, subote". Nigde u ovom nizu subota nije izuzeta. Ako ideš ovom logikom onda praviš diskurs za izraz "subota" što se u tekstu ne može izvesti. Ovde je tradicionalni Adventistički stav pogrešan jer izuzima ono što se ne može izuzeti. Međutim, novi pristup problemu rešava mnoge nedoumice. Zato sam ovde i ponudio ga a on mnogo uspešnije opravdava pre svega subotu. Inače drugačije zaista nema smisla.

A u Pismu stoji samo Gospodnja večera.

Nikako da mi odgovoriš za Danila 9,27 a obećao si da ćeš dati proteklog dana....šta će Mesija ukinuti???

Što se ne obrezuješ, nego se krstiš.

Zato što je Pavle objasnio da obrezanje nije neophodno. Sad se postavljaš kao tradicionalisti koji isto tako napadaju subotu:).
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Eto ja bi dodao tekst na grckom prepis BGT
BGT Colossians 2:16 Μὴ οὖν τις ὑμᾶς κρινέτω ἐν βρώσει καὶ ἐν πόσει ἢ ἐν ἑορτῆς ἢ νεομηνίας ἢ σαββάτων· (Col. 2:16 BGT)
σαββάτων prevodi se sa SABAT

Jeste. Piše Sabat i odnosi se na subotu. Ali kontekst se odnosi na prinošenje žrtava na sabat koje su sen. Zapravo." Niko da vas ne osuđuje za delove (μέρει) praznika, mladina i subota...koje su sen i telo Hristovo"(parafraz.) Ti delovi su žrtva i prinos. Pozdrav.:)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U istom kontekstu je Subota kao i praznici i mladine.

Nisu, jer u Isaiji stoji da će spaseni dolaziti Bogu od subote do subote i od mladine do mladine.

Ako ideš ovom logikom onda praviš diskurs za izraz "subota" što se u tekstu ne može izvesti. Ovde je tradicionalni Adventistički stav pogrešan jer izuzima ono što se ne može izuzeti. Međutim, novi pristup problemu rešava mnoge nedoumice. Zato sam ovde i ponudio ga a on mnogo uspešnije opravdava pre svega subotu. Inače drugačije zaista nema smisla.

Nikada praznik neće biti iznad moralnog zakona, jer je praznik ukazivao na spasenje, a moralni zakon nakarakter Boga, nigdje se niko ne osuđuje po prazniku nego po moralnom zakonu.

Nemoj da "truješ" nauku Biblije i da izjednačavaš ceremonije i moralni zakon. Poznata je meni odavno ta teologija. To dovodi do fanatizma kao kod Miroljuba P. koji bi sve pod mač.

Jer nigdje mjerilo pobožnosti nije praznik, nego moralni zakon.

Svako bježanje od moralnog zakona ili izjednačavanje bilo čega sa tim nije nauka od Boga.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Nisu, jer u Isaiji stoji da će spaseni dolaziti Bogu od subote do subote i od mladine do mladine.

Ja govorim o tekstu u Kološanima. Kako na to gledaš? Zašto Pavle nabraja sve praznike, mladine i subote i govori da nas niko ne osuđuje za sve to? Eh ja te pitam jedno a ti o Isiaji. Daj jednom konkretan odgovor na pitanje. No, ostavljam tebi da porazmisliš i naravno čekam da mi objasniš Danila 9,27 pa ćemo ako treba nastaviti:).

Slažem se da je moralni zakon najvažniji.

Takođe ovo nema veze sa Miroljubom Petrovćem jer on govori o obrezanju a ja na osnovu Pisma ne smatram to potrebnim. Takođe on govori o kamenovanju a ja na osnovu Pisma tvrdim da je Isus takav vid obračuna sa grehom ukinuo(ne "oko za oko" nego pretrpeti nepravdu) i ostalo je da i dalje greh kamenujemo ali u duhovnom smislu tj. da ga osuđujemo rečima i tako ga kamenujemo:). Tripo moj slabo procenjuješ motive i koristiš ad hok metodu u obračunu sa neistomišljenicima. Ok, imaš pravo ali nije dobar metod-moje mišljenje.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top