Turističke zanimljivosti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Najstrašnija mesta za odmor

30. 01. 2012. 08:00h | 24sata.rs

Najstrašnija mesta za odmor

Da li ste ikada čuli duhove koji sviraju jezivi ton na klaviru? Primetili pomeranje nameštaja u sobi gde ste sami, čuli sablasni smeh iz tame? Ako želite da doživite strah ili uzbuđenje možete posetiti neke od ukletih hotela koji su u svetu postali prava atrakcija za turiste. Ukoliko ne verujete u paranormalno, evo prilike da poreknete sve tvrdnje onih koji se zaklinju da su imali susrete sa ukletim stvorenjima.

1.jpg
Foto: Ilustracija

Dvorac Čilingem (Engleska)

2.jpg

Na putu do zamka, svakako će vam zastati dah od impresivnih zidina i perfektno uređenih vrtova. Od 13. veka, nalazi se u vlasništvu porodice Grej i prati ga glas kao jednog od najstrašnijih mesta na svetu, a najpoznatiji je po duhu "Plavog dečaka". Tačno u ponoć se pojavljuje u Ružičastoj sobi uz stravičan vrisak. Ko je tačno bio i šta mu se dogodilo, niko ne zna, ali su tokom reastauracije zamka pre par godina pronađene kosti dečaka i tragovi plave košulje i to upravo iza zida gde se, prema rečima prisutnih, čuo njegov plač.

Selo Plakli (Engleska)

3.jpg

Ozbiljni lovci na natprirodne fenomene moraju posetiti ovo, prema Ginisovoj knjizi rekorda, najukletije selo u Engleskoj. Ucveljene žene, vojnici, crvena dama Dering i beli pas samo su neki od sablasnih pojava koje vas očekuju ukoliko posetite ovo mesto. Ranijih godina, stanovnici Plaklija su pokušavali da praznik Noć veštica provedu u porodičnom ambijentu, bez radoznalih gostiju i lovaca na duhove.
Međutim, iako su za vreme slavlja stanovnici uspevali da prikupe dosta novca u dobrotvorne svrhe, neredi koje su redovno stvarali brojni posetioci sela, naterali su lokalne vlasti da reaguju. Sada je u selu slavlje Noći veštica ukinuto, a lokalna policija sve posetioce drži pod kontrolom. Oni koji ne veruju u duhove, mogu posetiti Plakli i uživati u mirnoj atmosferi koju ovo selo nudi.

Dvorac Komlongon (Škotska)

4.jpg

Ovaj dvorac je poznat po svom podstanaru, Marion Karuters. Njen otac, baron Sajmon Karuters, pošto nije imao sina, ugovorio je brak između Marion i Džejmsa Daglasa. Pošto je uvidela da brak nije iz ljubavi, nego koristi, odbija da se uda i zbog toga je zatvaraju u kulu. Kako nije mogla da pristane na brak bez ljubavi, 25. septembra 1570.
godine odlučila je da prekine život bacivši se sa vrha kule. Na mestu gde je pala, trava nikad više nije porasla.
Prema verskim uverenjima, samoubicama nije bilo dozvoljeno da je sahrane u Svetu zemlju, veruje se da njen duh luta ovim srednjovekovnim dvorcem, tražeći mesto za počinak. Neposredno posle njene smrti, pojavile su se priče o tome da je Marion ubijena, kako bi njen verenik nasledio dvorac.
Upravi hotela tokom godine stiže mnogo prijava od gostiju koji su videli ženu obučenu u zeleno kako luta i plače, pa “dokaze” o njenom postojanju, slike i snimke, rado sakupljaju.

Dobins In (Severna Irska)

5.jpg

Jedan od najstarijih pabova u Irskoj, sagrađen je u 13. veku, služio je kao taverna, oružarnica i sigurno utočište proteranim katolicima.
Dobins je takođe mesto stravičnog zločina. Maude, žena Huga Dobinsa, zaljubila se u vojnika s kojim se nalazila u tajnom tunelu. Kada je Dobins saznao za njih oboje ih je ubio mačem. U hotelu se može videti duh žene koja rukom miluje uspavane goste.



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Najmanje romantični gradovi sveta

[h=1]Najmanje romantični gradovi sveta
[/h]B92

Romantične destinacije zahtevaju tri ključna sastojka: lepotu, misteriju i osećaj ekskluzivnosti. Međutim, takva mesta u trenutku mogu da se pretvore u mučilišta.

11189940794f3bc2295f731218633424_orig.jpg

Atami, Japan (Foto: tenaciousme / Flickr.com)
Predstavljamo vam nekoliko destinacija iz kojih je romantika odavno pobegla.


[h=2]1. Atami, Japan[/h] Ovaj gradić nadomak Tokija nekada su opsedali mladenci, ali je to danas najbolja destinacija za singl muškarce. Naime, u ovom gradu na fotografišući se kod pojedinih znamenitosti, na fotografijama pored sebe možete videti animirane devojke.

Ako ipak imate nameru da ovde vodite i vašu „lepšu polovinu“ povedite je na izlet u Hakone vozom Romance Car.


[h=2]2. Venecija[/h] Gondole koje prolaze lavirintom venecijanskih kanala za mnoge predstavljaju ideal proslavljanja Dana zaljubljenih. Međutim, Venecija krije jednu prljavu tajnu.

Zimi se Jadransko more zavlači u drevni sistem cevi u podzemlju što za posledicu ima širenje nepodnošljivog mirisa.

Odmor u Veneciji ipak možete učiniti romantičnim, tako što ćete partnera odvesti na komšijsko jezero Giudecca. Tu možete odsesti u Hilton Molino Stuckey Venice hotel koji je zaista veličanstven.


[h=2]3. Dubai
[/h]
10591606334f3bc2296df30699281957_v4%20big.jpg

Dubai (Foto: Isabelle + Stéphane Gallay / Flickr.com)
Iako ovaj emirat ima kosmopolitski izgled, tamo se morate ponašati u skladu sa vrlo strogim zakonima i običajima. Neka vam ne pada na pamet da vašu dragu poljubite na nekom javnom mestu!

Jedan par iz Britanije je zbog takvog prekršaja uhapšen 2010.

Ipak, nežnosti možete razmenjivati u Al Maha Resort and Spa u pustinji koji je sagradio šeik Kalifa.


[h=2]4. Znamenitosti Pariza[/h] Romantično mesto treba da vam ostavlja utisak kao da ljudska noga na njega nije kročila. U Francuskoj je potrebno mnogo truda za trenutak takve iluzije.

Zemlja koju posećuje 76,8 miliona turista godišnje gotovo i da ne može da vam ponudi nešto slično. Ipak, možete otići u manje poznate delove grada i uživati u nekom malom restoranu, kanalima iz 19. veka i zelenim šetalištima.


[h=2]5. Mikonos u jeku sezone[/h] Kaldrmisane aleje i bele kuće, ovo ostrvo čine idiličnim mestom za poslepodnevno uživanje, pod uslovom da ga posetite van sezone. U suprotnom, na površinu isplivava njegovo nimalo romantično lice kojim dominiraju gužve, bučne žurke i golišavi turisti.

Za pravi dašak Mikonosa, rezervišite neku vilu van sezone (između oktobra i marta), kada su cene niže i kada istinski možete uživati u njegovoj lepoti.


[h=2]6. Hoteli za medeni mesec na Pokonosu[/h] Pokonos je depresivno mesto uništeno godinama prekopavanja u potrazi za antracitima. Na severu se, međutim, nalaze hoteli za medeni mesec koje posećuju mladi bračni parovi koji još nemaju neku posebnu ideju o romantici.

Osim ako nemate nameru da se kupate u kadi u obliku srca, bolje bi bilo da posetite Dorflinger Suydam nacionalni park gde možete uživati u neobičnoj prirodi.


[h=2]7. Hoteli u Kankunu
[/h]
10942788884f3bc2297cab7502493703_v4%20big.jpg

Kankun (Foto: jthetzel / Flickr.com)
Sve što vam Kankun može pružiti su plastične čaše i jeftine margarite. To, međutim, ne sprečava hiljade zaljubljenih da romantiku traže na poluostrvu Jukatan (Yucatan).

Ako se malo bolje udubite u ponudu te regije, uverićete se da je daleko bolji izbor Tulum, Riviera Maya, gde se romantični restorani i mali hoteli nalaze tik uz obalu.


[h=2]8. Bangkok Patpong put[/h] Tokom Vijetnamskog rata, Bangkok je postao poznat po seks turizmu. Patpong Road je postao neka vrsta Ulice crvenih fenjera iz Amsterdama.

Ako želite da na Tajlandu pronađete romantiku posetite Golden Triangle, nekada farme opijuma, gde ćete umesto automobilske sirene, čuti riku slonova.


[h=2]9. Maču Pikču, Peru[/h]
11666769974f3bc22989be0321893548_v4%20big.jpg

Maču Pikču (Foto: Beta)
Iako Maču Pikču vredi posetiti, to nipošto nije mesto za zaljubljene. Osim što vam može pozliti zbog velike nadmorske visine, na ovoj destinaciji morate se boriti s neizdrživom masom turista i to pod uslovom da dobijete svoju rezervaciju šest meseci unapred.

Ako ste ga već zaokružili na listi želja, bolje bi bilo da ga pogledate iz helikoptera.


[h=2]10. Guam[/h] Guam je poznat po lancima prodavnica, brzoj hrani i američkom načinu života. Ovde nema ni traga romantici. Ako želite ostrvsku ljubavnu bajku, posetite Bora Boru.


[h=2]11. Kingston, Jamaica
[/h] Može se reći da u karipskom raju i te kako grmi. U siromašnim četvrtima Kingstona okupljaju se bande kojima ni policija ne može ništa. Ipak, postoje neka mesta koja su pod dobrom zaštitom, poput Negrila i Rockhouse hotela, odnosno bungalova s pogledom na pučinu.


[h=2]12. Napa Valley, Kalifornija[/h]
7560183094f3bc22995e34586859775_v4%20big.jpg

Napa Valley
Možda zamišljate provansalske vinograde i ispijanje divnog Cabernet-a u sumrak, ali je to daleko od kalifornijske realnosti. Naime, poseta francuskoj izaći će vas mnogo jeftinije, a pritom nećete morati da se gurate sa velikim brojem snobova.

Bolja destinacija za takav užitak u Americi je Walla Walla gde po pristupačnim cenama možete isprobati veoma dobra vina.


[h=2]13. Moskva[/h] Ruski klasik „Dr Živago“ možda je preplavljen strašću, ali tmurno vreme koje se u Moskvi zadržava veći broj dana godišnje može vam pokvariti romansu. Ne idu joj u prilog ni česte saobraćajne gužve i visoke cene. Mnogo bolja destinacija je Sant Petersburg, gde se zagrljeni možete grejati u belim noćima.


[h=2]14. Kazablanka, Maroko[/h] Najnaseljeniji grad Maroka ima reputaciju savremene metropole, ali mu nedostaje egzotični šarm. Sa dragom osobom bolje ćete se provesti u Douar Samra-i, berberskoj kući pretvorenoj u hotel na Atlasu.


[h=2]15. Rio de Janeiro[/h] Priznajte da vam ne bi odgovaralo da vaš partner sve vreme posmatra obnažene tamnopute dame na Ipanemi. Zato je Rio potpuno neprikladan grad za romantiku. Eventualno ćete se osećati prijatno u Santa Teresa delu grada koji ima boemskišmek.


[h=2]16. Plaža Kuta na Baliju[/h]
7058085604f3bc229a3df3899326268_v4%20big.jpg

Kuta, Bali (Foto: BEST PHOTO / Flickr.com)
Bali je možda idealno mesto za romantiku, ali uslovi nisu dobri na haotičnoj plaži Kuta. Svuda unaokolo možete videti turiste koji žele da uživaju u njenoj prirodi. Posetite Canggu i Desa Seni, vilu prekrivenu trskom i ukrašenu ručno napravljenim detaljima. U blizini su i crne plaže i Tanah Lot hram.


[h=2]17. Rotoua, Severno ostrvo, Novi Zeland[/h] Novi Zeland naseljava više ovaca, nego ljudi. Iako odmor kod termalnog jezera Rotorua zbog toga može delovati kao vanvremenska bajka, ideju kvare sumporni mirisi lekovitih voda.

Ako volite miris pokvarenih jaja, onda ništa. U suprotnom, posetite savremeni Hamurana Lodge, hotel koji zaista može da opusti svoje goste.

Jeftinija varijanta je odmaralište Waoku Lodge, na dva sata vožnje od Rotorua.


[h=2]18. Nijagarini vodopadi[/h] Vodopadi su veličanstveni i vredni obilaska, ali nisu idealni za romantičnu destinaciju.

Daleko prijatniji je odlazak na kanadsku stranu u Toronto koji je posle dramatičnog preobražaja poslednjih godina postao jedna od najpoželjnijih destinacija sveta.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Najmisterioznija mesta na svetu

Najmisterioznija mesta na svetu

Ljudi vole misterije! Bilo da su u pitanju misteriozni zločini, ili misteriozne sile prirode, ljudi prosto gutaju takve priče koje im predstavljaju nepresušne izvore inspiracija. Od Bermudskog trougla do Misteriozne tačke u Kaliforniji, čudnovata i misteriozna mesta zaokupljuju našu maštu.

1.jpg
Bermudski trougao je mesto za koje se vezuju natprirodne sile

1. Bermudski trougao

Pitanje trougla koji guta brodove, avione i sve ljude u njima, još uvek čeka svoj odgovor. Toliko mnogo brodova i aviona je nestalo i toliko mnogo nesreća se dogodilo na potezu između Bermuda, Porto Rika i Majamija, da je bilo neizbežno da se pojavi isto toliko teorija.

Od varijacije kompasa, golfskih struja, opasnih talasa, preko ljudskog faktora do teorija zavere, vanzemaljaca i ostataka drevnih civilizacija: sve su to hipoteze koje su se posledjih decenija pojavile, i premda ni jedna još nije potvrđena, Holivud je o verovatno svakoj snimio po jedan film i tako napravio pare na ljudskoj ljubavi prema misterioznom.

Bez obzira na to, ovo područje je i dalje jedna od najprometnijih ruta na svetu.

2. Misteriozna tačka

219321_misteriozna-tacka1_iff.jpg

Ovo je po svim zakonima fizike nemoguće

Misteriozna tačka je turistička atrakcija u blizini Santa Kruza u Kaliforniji, čuvena zbog nepoštovanja zakona fizike i gravitacije. Smeštena u čudnu brvnaru koja spolja deluje savršeno normalno, svakome ko uđe daje osećaj lebdenja.

Najverovatnija teorija koja pokušava da objasni ovaj fenomen kaže da je cela tajna u vizuelnoj iluziji koju stvara nagib. Iluzija koju doživljavaju posetioci je stoga rezultat čudnog nagibljenog okruženja, ali i stajanja na iskošenom podu.

U samoj sobi, čovek ima osećaj pogrešne percepcije veličine i orijentacije u prostoru. Čak i ljudi koji stoje ispred brvnare na ravnom tlu, zbog nagiba zgrade koja se nalazi iza njih, imaju pogrešno viđenje visine ljudi, ako ih poredimo sa krovom a ne sa horizontom.

3. Sokotra

219319_sokotra1_kf.jpg

Sokotra je arhipelag između Roga Afrike i Arabijskog poluostrva, ali glavno ostrvo u ovoj formaciji zauzima 95 odsto celokupne zemljišne mase.

Radi se o mestu koje je verovatno najvanzemaljskijeg izgleda od svih mesta na “kugli zemaljskoj”. Jedna trećine flore i faune na njemu je endemska – može biti pronađena samo na tom mestu i nigde drugde.

“Zmajsko krvavo drvo” u obliku kišobrana (Dracaena cinnabari), “krastavičasto” drvo (Magnolia acuminata), gigantsko sukulentno drvo, najrazličitije vrste ptica, paukova, slepih miševa i mačaka: stanuju samo na Sokotri.

4. Planina Roraima


Smeštena na tromeđi tri države – Brazila, Gvajane i Venecuele – od kako je za Evropljane otkrivena od strane engleskog istraživača i pustolova ser Valtera Ralija, ne prestaje da bude izvor inspiracije za naučnike i umetnike, poput Artura Konana Dojla koji je napisao “Izgubljeni svet”. Pre njih, igrala je bitnu ulogu u mitovima i legendama pretkolumbovskih američkih urođenika.


219322_roraima1_kf.jpg

Zauzima površinu od 31 kvadratnog kilometra, a brani je zid visok 400 metara, sa svih strana. Ono što je čini posebno čudnovatom i fascinantnom je njen oblik, dok joj misterioznost daju oblaci koji se uvek nalaze blizu njenog vrha. Ah, da. Tu je takođe i endemska fauna, poput… Plato na njenom vrhu (što je zapravo njen ceo vrh) smatra se najstarijom geološkom formacijom na Zemlji, a veruje se da je oformljen vodama i vetrovima. Ali razlog zbog koga neke vrste mogu biti pronađene samo ovde ostaje misterija za nauku.

5. Leteći gejzir

219316_leteci-gejzir_kf.jpg

Leteći gejzir se nalazi Gerlahu, u Nevadi, i ono što ga čini čudnim jeste činjenica da nekako raste. Trenutno je visok tri metra, i ne prestaje da raste.

Gejzir nije potpuno prirodan fenomen, pošto je nastao slučajno 1916. godine dok se bušio bunar. Bunar je normalno funkcionisao nekoliko decenija, ali je onda sredinom šezdesetih godina geotermalna voda pronašla slabu tačku u zidu počela da izbija na površinu.

Razgrađeni minerali su počeli da se podižu i da se slažu jedan preko drugog, stvarajući na taj način ovo što možete da vidite na fotografiji iznad.
Interesantno je da se nalazi na privatnom posedu, pa niko ne može u njemu da uživa izbliza. Vlasnik je Tod Džeksik, čovek koji odbija da zaradi bogatstvo na ovoj turističkoj atrakciji, i nastavlja da ovo mesto čuva samo za sebe (i nekoliko srećnih istraživača i fotografa koje povremeno pušta na imanje; naravno, potrebno je zakazati nekoliko nedelja unapred).

6. Rio Tinto


Rio Tinto je lociran na jugozapadu Španije, dok izvire u planinama Sijera Morena u Andaluziji.


219318riotintokf.jpg


Oblast oko planine je bila centar značajnih rudarskih aktivnosti još pod antike, tako da se mnogi minerali mogu naći u vodama ove reke – posebno gvožđe – što ovu vodi čini crvenom. Čak i neke bakterije žive u njenim vodama, “uživajući” u gvožđu. Međutim, čudnovatost ove reke dolazi od visoke kiselosti njene vode, što je neke naučnike nateralo da postave hipotezu da se radi o okruženju koje je slično podzemnim vodama planete Mars.

7. Uskršnje ostrvo

219315uskrsnjeostrvokf.jpg


Dobro poznate statue Uskršnjeg ostrva, “Rapa Nuia” i dalje ostaju misterija za istraživače. Visoke su preko 15 metara, ali niko ne zna ni ko ih je sagradio, ni zašto ih je taj neko sagradio, niti kako ih je dovukao tu gde su sada, ali tu se ne završava spisak misterija.


Jedna od teorija je da je na ovom ostrvu u južnom Pacifiku koje sada pripada Čileu nekada davno postojala civilizacija, ali da su pojeli sve što se moglo pojesti i da su se onda odselili ili bili istrebljeni od strane strane civilizacije.

8. Mek Murdove suve doline

Locirane na Antarktiku, Mekmurdove suve doline bez snega predstavljaju možda najekstremnije pustinje sveta: ne samo što na njima nema vode, već su temperature među najnižim na svetu.

219317mekmurdovesuvepla.jpg


Ipak, to nije jedina čudna stvar sa njima. Ove doline “krvare” iz mnogih gejzira koji se povremeno pojavljuju, pa zbog ogromne koncentracije gvožđa daju sliku potpuno drugačiju od “zemaljske”.

Izvor: Telegraf.rs




 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Gradovi sa najboljim slatkišima

Gradovi sa najboljim slatkišima

Lokalni kulinarski specijaliteti često privlače radoznale putnike, posebno ako je reč o poslasticama koje svi obožavaju. Većina destinacija ima barem jedan prepoznatljivi desert, ali neka mesta su u poslastice ugradila i deo svoje istorije.

1.jpg

Lokum u Istanbulu
- Ali Muhidin Bekir bio je najpoznatiji od svih otomanskih poslastičara. U Istanbul je došao davne 1777. i u starom delu grada otvorio poslastičarnicu u kojoj je nastao kulinarski dragulj. Tu fantastičnu poslasticu u Turskoj poznatu kao lokum, u većem delu sveta znaju pod engleskim nazivom "turkish delight", a u našim krajevima poznata je i kao ratluk. Ukusna poslastica može se kupiti i u dekorativnim kutijama, pa može biti odličan poklon za porodicu i prijatelje.

2.jpg

Tradicionalni malezijski desert
- Pravi se od skroba, šećera palme i kokosovog mleka. Ovaj desert teško je pronaći bilo gde drugde osim u njegovoj postojbini, pokrajini Malaka u Maleziji. Poznat i pod imenom "sago gula melaka". Desert se može pronaći u malezijskim restoranima, a jednostavno se pravi i kod kuće.

3.jpg

Čizkejk u Njujorku
- Kolači od sira se na ovaj ili onaj način peku u Evropi od 15. veka, ali su Njujorčani od svoje verzije čizkejka napravili legendu. Verzija koja se i danas servira, a planetarnu popularnost postigla je četrdesetih godina prošlog veka, pravi se od krem sira, tvrdog šlaga, malo vanile i hrskavog keksa koji služi kao podloga.

4.jpg

Pastel de Nata u Lisabonu
- Uz svaki zalogaj portugalskih slatkiša ide i komad istorije. Portugalska industrija se uzdigla kada su Arapi upoznali tu zemlju sa šećerom. U srednjem veku proizvodili su se i prodavali slatkiši pod nazivom "doces conventuais", što u doslovnom prevodu znači samostanski slatkiši. Najpoznatiji od njih bili su "pastel de nata", kremasti kolači na bazi jaja. Kako bi korpice od svežeg testa punjenim kremom, pečenim na 200 stepeni, dobile savršenu zlatnu koru, poseban ukus daje i lagani dodatak cimeta.

5.jpg

Firentinski sladoled
- Naručite li sladoled u Italiji, pitaće vas želite li "panna" (šlag), a dobar odgovor je "si". U Firenci svoj sladoled shvataju ozbiljno i vlada veliko rivalstvo među proizvođačima koji se takmiče ko će napraviti kremastiji i svežiji đelato.

63340577.jpg


Vafli u Gentu
- Siguran način da u Belgiji razlikujete turiste od domaćih je način na koji konzumiraju popularne vafle. Pravi Belgijanci nikad neće naručiti ovaj desert sa čokoladom. Belgijski ili "briselski" vafli jedu se sa voćem, malo maslaca i šećera u prahu. Najpoznatija pekara u najromantičnijem belgijskom gradu Gentu zove se Etablissement Max, a vodi je Iv Van Maldegem, čija se porodica bavi tim poslom više od 120 godina.

Izvor: Vestionline




 
Učlanjen(a)
27.02.2012
Poruka
0
ne moze se bas tek tako iz naseg ugla kao drugacije kulture komentarisati i karakterisati vrednost i vrednosti neke druge kulture, tako da iako vecina gore navedenih stvari za nas i nasu zapadnu kulturu deluje ekstremno, u zemljama u kojima se ti i takvi zakoni primenjuju, to je deo tradicije i kulture i tamo su ljudi na to naviknuti i verovatno to i vecinski podrzavaju, jer su tako vaspitani i nauceni, tako da to za njih ne prdstavlja nikakv extrem. Zapravo, za njih smo i mi sa zapada extremi na svoj nacin, sto po liberalnoj kulturi, sto po manjku iste (kulture).
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
ne moze se bas tek tako iz naseg ugla kao drugacije kulture komentarisati i karakterisati vrednost i vrednosti neke druge kulture, tako da iako vecina gore navedenih stvari za nas i nasu zapadnu kulturu deluje ekstremno, u zemljama u kojima se ti i takvi zakoni primenjuju, to je deo tradicije i kulture i tamo su ljudi na to naviknuti i verovatno to i vecinski podrzavaju, jer su tako vaspitani i nauceni, tako da to za njih ne prdstavlja nikakv extrem. Zapravo, za njih smo i mi sa zapada extremi na svoj nacin, sto po liberalnoj kulturi, sto po manjku iste (kulture).

Mislim da ste otišli malo predaleko. Niko nikoga ovom temom nije hteo da uvredi niti ovde ima samo "ekstrema". To su stvari i mesta koja su nama zanimljiva, kao što smo i mi zanimljivi drugima zbog nekih drugih stvari. Ovo nije mesto za kulturološke rasprave ili vređanje bilo koga, ovo je tema postavljena da se ljudi razonode i ponešto novo nauče. To je sve.
U svakom slučaju, pošto ste novi član, dobro nam došli i želim Vam prijatan boravak na forumu. :)
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Drevni gradovi koje vredi posetiti

[h=1]Drevni gradovi koje vredi posetiti
[/h] Izvor: B92


Nije nimalo lako sastaviti top 10 listu jer na svetu postoji toliko zapanjujućih, skrivenih i zaboravljenih drevnih gradova. Prenosimo vam izbor Historviusa.


20988497024f53baaf1206e319551519_orig.jpg

Efes, Foto: H.Barrison/Flickr

1. Efes, Turska

U Efesu se nalaze neke od najlepših grčkih i rimskih ruševina na svetu. Ono što će vam zasigurno oduzeti dah je neverovatno pozorište koje može da primi 25.000 ljudi.

Umalo da se nađe na listi: Epidaurus u Grčkoj – antički centar za lečenje čiji su ostaci najbolji primer antičke grčke arhitekture koja i dalje opstaje. Pozorište Epidaurus je možda lepše ali je ono u Efesu veće.


[h=2]2. Angkor, Kamboža[/h]
14236713184f53baaf21dc7965959661_v4%20big.jpg

Angkor, Foto: Angkor Vat, Foto: Hector Garcia/Flickr

Angkor je prestonica Kmerskog carstva. Istraživanjem iz 2007. je zaključeno da je ovaj antički grad bio najveće svetsko predindustrijsko naselje. Danas se ovde nalaze brojna arheološka čuda od kojih je najpoznatiji velelepni kompleks hramova, Angkor Vat.

Umalo da se nađe na listi: Fanom Rang - sagrađen na vrhu vulkana zapanjujućeg je izgleda.


[h=2]3. Teotihuakan, Meksiko[/h]
16412718764f53baaf33bc1171593827_v4%20big.jpg

Teotihuakan, Foto: d3b...*/Flickr

Ogromni mezoamerički grad je poznat po svojim velikim piramidama i širokoj centralnoj Aveniji mrtvih. I dalje se mnogo polemiše oko toga ko ga je sagradio a ovde se nalaze i ruševine palata i zamkova kao i fascinantni muzeji. Da biste verovali da jedan ovakav antički grad postoji, morate ga prvo videti.

Umalo da se nađe na listi: Monte Alban – nešto manje poznat od ostalih meksičkih gradova, sadrži brojne piramide, palate, grobnice i stadion koji vredi videti.


[h=2]4. Taba, Egipat[/h]
7751125144f53baaf46dc1702675428_v4%20big.jpg

Taba, Brtirobsinajtaba/Flickr

Ovde se nalaze neki od najspektakularnijih ostataka drevnog Egipta. U nekadašnjoj prestonici Egipta nalazi se mnoštvo veličanstvenih zdanja uključujući i hramove Luksor i Karnak i dolinu Kraljeva.

Umalo da se nađe na listi: Memfis – prestonica starog Kraljevstva u kojoj se nalazi nekoliko hramova i ogromna statua Ramzesa II. Ipak, najspektakularnije su piramide u Sagari.


[h=2]5. Maču Pikču, Peru[/h]
11578224204f53baaf5a6b9183018938_v4%20big.jpg

Maču Pikču, Foto: Beta

Maču Pikču, na visini od 2.350 metara nadmorske visine, jedan je od najlepših drevnih gradova. Skoro dodirujući oblake, ovaj poznati grad Inka je veoma popularna turistička atrakcija.

Umalo da se nađe na listi: Winaywayna – prelepi grad, manji i mirniji od Maču Pikčua.


[h=2]6. Palmira, Sirija[/h]
7397381514f53baaf67346101428595_v4%20big.jpg

Palmira, Foto: Gusjer/Flickr

Oblikovana uticajem mnogih civilizacija, Palmira je bila uspešan trgovinski grad i veliko uporište Rimskog carstva. Danas se u ovom gradu nalaze neke od najimpresivnijih ruševina iz rimskog perioda kao što su Velika kolonada, pozorište i Belov hram.

Umalo da se nađu na listi: Balbek i Džeraš – prelepi gradovi sa puno rimskih ruševina. Nemoguće je odlučiti se između njih i Palmire.


[h=2]7. Kajuraho, Indija[/h]
7353314484f53baaf72d59815095898_v4%20big.jpg

Kajuraho, Foto: asim chowdhury/Flickr

Najpoznatiji je po erotskim skulpturama ali u ovom gradu možete videti još mnogo toga. Turisti mogu posetiti 22 neverovatna hrama iz 10. i 11. veka koja se smatraju najlepšim primerima srednjovekovne indijske arhitekture. Obilazak ovog grada zahteva mnogo vremena i posvećenosti pa se turisti zato odlučuju za hramove i večernji spektakl svetlosti i zvuka.

Umalo da se nađe na listi: Fatepur Sikri – grad duhova, napušten čim je sagrađen, u ovoj kraljevskoj prestonici se nalazi kompleks Mugal palata iz 16. veka i veoma je popularan među turistima.


[h=2]8. Herkulanum, Italija[/h]
15858506474f53baaf8193b185990839_v4%20big.jpg

Herkulanum, Foto: phault/Flickr

Ovaj drevni grad leži u senci Vezuva i uništen je njegovom erupcijom zajedno sa Pompejom 79. godine. Herkulanum je možda najbolji odraz drevnog Rima sa svojim neverovatnim freskama i dekoracijama. Još jedna dobra odlika je što je mnogo mirniji od susednih gradova.

Umalo da se nađu na listi: Pompeja – ovo je verovatno jedan od najpoznatijih drevnih gradova a odmah je iza Herkulanuma samo zbog gužvi. Ako ste već ovde, ne propustite da posetite Pestum.


[h=2]9. Čičen Ica, Meksiko[/h]
6750911584f53baaf9c594601617978_v4%20big.jpg

Čičen Ica, Foto: mybulldog/Flickr

Najpoznatiji grad civilizacije Maja, gde ćete uočiti kako arhitekturu Maja tako i Tolteka. Čičen Ica je čudesan grad sa neverovatnim građevinama a najpoznatija je piramida Kukulkan, poznata još i kao El Castillo.

Umalo da se nađu na listi: Tulum, Palenka, Tikal, Uksmal – svaki od ovih gradova Maja je čudesan na svoj način. Posebno preporučujemo Tulum sa slikovitim ruševinama i savršenim pogledom na plavi okean.


[h=2]10. Petra, Jordan[/h]
145168334f53baafacb92778210331_v4%20big.jpg

Petra, Foto: eviljohnius/Flickr

Film Indijana Džouns je ovaj grad učinio besmrtnim. Trgovinski centar i kasnije deo Rimske imperije, Petra je bila zaboravljena godinama i za nju su znali samo beduini.

Danas se ovde mogu naći brojne grobnice, tuneli, hramovi sa prolazima do crvenih stena i impresivni amfiteatar sa izrezbarenim stenama.

Umalo da se nađe na listi: Avdat – miran grad koji veoma liči na Petru ali vredi posetiti ga i videti znamenitosti koje ima da ponudi.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Šta destinacija za odmor govori o vama?

Šta destinacija za odmor govori o vama?

Različiti ljudi biraju različite destinacije za odmor. Veseli i otvoreni rado će krenuti put Meksika, a oni skloni duhovnim temama bez problema će se zaputiti u daleku Indiju.

Neki putuju jer žele da upoznaju nove kulture, drugi žele da isprobaju egzotičnu hranu i piće. Nekima su putovanja zapravo vreme koje provode s porodicom, a drugi na njima samo žele da se zabave. Odabir destinacije mnogo toga otkriva o čoveku, a tom zanimljivom temom pozabavili su se i stručnjaci. Šta, dakle, odabir destinacije govori o vama?

1.jpg
Pariz: Sinonim za romantiku

Pariz - Čestitamo! Iako ste verovatno čuli da tamošnje stanovništvo i nije baš najljubaznije prema turistima, vi ipak i dalje želite u Pariz. U potpunosti vas razumemo. Teško je odoleti jutarnjim kroasanima, finoj šoljici kafe, svetlima Ajfelove kule i romantičnim ulicama. Pariz biraju osobe koje vole umetnost i arhitekturu, kao i osobe koje su zaljubljene u ljubav, a poznato je da je Pariz grad ljubavi. Zanimljivo je i da Pariz biraju oni koji vole bajke i Diznijeve crtaće. Prema izveštaju "Global Attractions Attendance Report" godišnje više ljudi poseti Diznilend u Parizu nego bilo koju drugu atrakciju u francuskoj prestonici.

2.jpg
Rajska havajska ostrva

Havaji - Iako većini ljudi do Havaja treba mnogo sati putovanja, to je i dalje omiljena destinacija za odmor mnogih ljudi širom sveta. Putovanje na Havaje podrazumeva dobru pripremljenost. Pre svega, važno je dobro se informisati, a potom obaviti pakovanje jer se na takav put se ne ide bez kreme za sunčanje, sredstava protiv insekata, kamere, kompasa, mape i još mnogo toga. Baš zbog toga veruje se da Havaje biraju ljudi koji imaju dobre organizacione sposobnosti, ali i oni koji vole udobnost.

Naime, odmor na Havajima podrazumeva pre svega udobnu odeću koja nije nužno lepa i moderna. Havaje biraju i oni skloni avanturi i istraživanju sveta jer vas, kad ste na tom ostrvu, od ostatka civilizacije deli nepregledni okean.

3.jpg
Prizor kakav se može videti samo u Indiji: Hindu praznik na svetoj reci

Indija - Bez ikakve sumnje Indiju biraju samo hrabri! Drugačija kultura, neobičan način života, prezačinjena hrana, Evropljanima nezamislivi higijenski uslovi i gužva na svakome koraku. To su samo neke od stvari koji karakterišu Indiju u očima zapadnjaka. Osim što su hrabri, ljudi koji biraju Indiju skloni su i misticizmu jer to je zemlja u kojoj se spajaju mnoge religije i tajanstveni hramovi.

Ljubitelje Indije karakteriše i znatiželja jer samo znatiželjni ljudi mogu da se svesno uhvate u koštac sa izazovima koji se nalaze na svakom centimetru indijskih ulica. U svakom slučaju, Indiju biraju pomalo drugačiji ljudi koji su skloni individualnosti i duhovnosti.

4.jpg
Luda meksička zabava na plaži

Meksiko - Za ovu zemlju često se može čuti da je baš i ne krasi preterana čistoća. Ipak, to ne sprečava mnogobrojne turiste da je često posećuju. Zašto? Meksiko je za mnoge sinonim za dobru zabavu, lude žurke, potoke tekile i ples uz mariačije. Ne treba izostaviti ni vesele domaćine koji će sve učiniti za svoje goste. Zbog svega toga Meksiko biraju otvorni i veseli ljudi kojima je glavni cilj dobar provod i hedonistički način odmora.

Turiste možda ponajviše privlači plaža Kabo San Lukas koju bi bilo lepo da svaki čovek može u životu da vidi. Sve u svemu, sinonim za odmor u Meksiku je zabava i samo zabava!

5.jpg
Skriveni grad u stenama: Petra, Jordan

Nesvakidašnje destinacije - Ljudi koji za odmor biraju Turkmenistan, Iran, Rumuniju ili drugu neobičnu destinaciju, u duši su pomalo elitisti i snobovi. Možda ni sami toga nisu svesni, ali često takvi ljudi za odmor biraju ove zemlje samo kako bi drugima nabili na nos da su oni potpuno drugačiji i da njihov istančan ukus žudi za neobičnim destinacijama. Njih ne zanimaju Havaji i Tenerifi jer "tamo svi idu", a oni nisu kao svi i nipošto nisu deo mase. Naravno, ima i onih koji ove zemlje biraju zato što žele da vide nešto novo.

Izvor: Vestionline



 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Putovanje po meri najmlađih

Putovanje po meri najmlađih

Novosti


„Zemlje čuda“ u svetu inspirisane Lego, Plejmobil, Tomas i Barbi igračkama. Deca za rođendan ne plaćaju ulaz i dobijaju poklon. Najpoznatiji parkovi u Engleskoj, Nemačkoj, Americi...



DIVNO je biti dete, a pogotovo ukoliko ima roditelje koji mogu da im priušte odlazak u goste kod omiljenih igračaka! Rimsko carstvo sa koloseumom, gusarski zaliv sa pećinom, policijska stanica sa zatvorom, špijunski štab i svemirska sonda ili kompletan železnički čvor - samo su delić zabavnih parkova „lego“, „plejmobil“ i „tomas“ igračaka.

Pomenute igračke postale su kultne, a njihova globalna popularnost dovela je do toga da se izgrade i ogromni parkovi u kojima deca mogu da uživaju u „guliver“ izdanju svojih igračaka. U tome pogotovo prednjače proizvođači „muških“ igračaka, pa se sada s pravom može reći da je Diznilend zabavni park za - devojčice.

Legolend

NAJPOZNATIJI Legolend zabavni parkovi nalaze se na Floridi i u Kaliforniji, ali mališanima iz Srbije bliži su u Engleskoj, Nemačkoj i Danskoj. Pošto se nalaze na otvorenom i imaju sijaset ludih vožnji, njih je najbolje posetiti od aprila do oktobra. Legolend u Vindzoru, nedaleko od Londona, otvara se 17. marta i nudi mogućnost da oni koji rezervišu do 13. februara ne plate smeštaj za decu.

Legolend se prostire na 150 hektara, nudi 55 vrsta vožnje i idealan je za decu uzrasta od tri do 12 godina. Najpoznatije vožnje su Avantura, Zemlja faraona, Zemlja Vikinga i Gusarsko prizemljenje, a mališanima se preporučuje peščani zamak i borba laserima. Najpopularniji šou program je „Majstor Bob“, a u martu počinju „Zvezdane staze“. Najjeftinije noćenje sa doručkom (i besplatnom ulaznicom) u hotelu „Legolend“ je 275 funti po sobi, ali smeštaj može da se nađe i po ceni od 100 evra u blizini zabavnog parka.

Samo ulaznica u „Legolend“ u Nemačkoj jeftinija je i za četvoročlanu porodicu košta 108 evra. Legolend u Nemačkoj nalazi se između Minhena i Štutgarta, a nedaleko od Memingema, gde lete niskobudžetne avio-kompanije iz Beograda. Nedaleko, u gradiću Zindorf, nalazi se prestonica „plejmobil“ populacije, za koju kažu da je treća po brojnosti, posle stanovnika Kine i Indije. Nažalost, ove jedine igračke koje se proizvode u EU ne mogu da se kupe u Srbiji zbog stroge politike koja zabranjuje mešanje sa igračkama sumnjivog kvaliteta.

Plejmobil

TVORAC plejmobila Hans Bek umro je pre tri godine, a kroz dve godine ove „čičice“ veličine 7,5 centimetara (idealne za dečju šaku) slave 40. rođendan. „Plejmobil“ fan-klub postoji u Atini, a zabavni parkovi u Parizu i Palm Biču. Najzanimljivije je posetiti klub na Malti, jer tom prilikom može da se vidi i fabrika u kojoj se prave figurice. Cena ulaznica u Nemačkoj je pristupačnija od „Legolenda“, a može da se nabavi već od 2,5 evra. Zanimljivo je da ulaz u „plejmobil carstvo“ plaćaju samo deca, dok roditelji ulaze besplatno i imaju mnoštvo kafića na raspolaganju. U sve zabavne parkove najviše se isplati ići za rođendan, jer tada deca ne plaćaju ulaz i dobijaju poklon.

Park se prostire na 90.000 kvadrata, dok se zatvorena površina zabave širi na 5.000 kvadrata. Hotel i hrana su pravi doživljaj, jer šef kuhinje sprema hranu inspirisan igračkama. Noćenje u „plejmobil“ sobi košta od 124 evra (po sobi), ali se „plejmobil doručak“ naplaćuje šest evra!

Diznilend

PRVI i najpoznatiji zabavni park na svetu, čuveni Diznilend postoji na pet mesta, u Anahajmu, Orlandu, Tokiju, Parizu i Hongkongu.

Pariski Diznilend se nalazi u predgrađu Pariza, na 35 minuta vožnje od centra grada i do njega se može stići posebnom linijom metroa. Sastoji se od dva zasebna dela Diznilend parka i Diznijevog studija. Na samom ulazu nalazi se Diznilend hotel. U istoj ulici su smeštene prodavnice, poslastičarnice, restorani i kafei. Ostatak parka je podeljen na četiri zone - Adventureland, Frontierland, Fantasyland i Discoveryland. U okviru parka nalaze se vozići, začarana Snežanina šuma, zamak iz bajke, kuća straha, brod za krstarenje, letilice i svemirski brodovi, gusarske pećine, itd. Diznijev studio je manji i u njemu su sve vožnje u vezi s igranim filmovima.


BARBI ZA DEVOJČICE
NAJPOPULARNIJA lutka inspirisala je hotelijere da joj posvete hram! Verovali ili ne, postoje ljudi koji žele da usreće svoje ćerke time što će im ispuniti najluđu fantaziju da žive, makar jedan dan, kao barbi. Lutka je napunila 50 godina, ali njen apartman sa ružičastim francuskim ležajem, roze lampama i tepihom, kao i njenim fotografijama, izuzetno je tražen. Čak tri hotela imaju „Barbi apartmane“: The Plaza Athenee Hotel u Parizu, The Palms Hotel u Las Vegasu, Maritim Hotel u Nemačkoj, kao i neki Hilton hoteli. Noćenje u „Barbi apartmanu“ može da se nađe od 129 evra.

TOMAS
SVAKO ko misli da ostrvo Sodor ne postoji - mnogo greši! Prvi „tomas voz“ napravljen je u SAD i decenijama vozi raspamećenu decu. Evropski dom najpopularnijeg vozića na svetu „tomasa“ i njegovih drugara nalazi se u Engleskoj (Stafordšir), u Drejton Mejnor parku. Ovaj dom prostire se na 6.000 kvadrata u prelepom parku i omiljeno je vikend stecište engleskih porodica i ljubitelja vozova. U Sodoru, dakle, nude 12 tematskih vožnji i prostor za igranje sa vozićima „tomas“, persi“, „rozi“...

AGENDA


CENE:

* „Legolend“- Porodična 100 e

* „Plejmobil“od 7 do 10 e

* „Tomas“24 funte

VELIČINA:


* „Legolend“150 hektara, 55 vožnji

* „Plejmobil“90.000 kvadrata, 30 vožnji

* „Tomas“6.000 kvadrata, 15 vožnji

INFORMACIJE:


* „Legolend“- legoland.co.uk

* „Plejmobil“- playmobil.com

* „Tomas“- draytonmanor.co.uk

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pogledajte magične piramide u Sudanu

Pogledajte magične piramide u Sudanu

B92


Iako je Giza u Egiptu najčuvenija arheološka lokacija piramida, postoje manje poznate, ali izuzetno važne piramide u Sudanu. Reč je o prestonici kraljevstva Kuš, Meroe gde su vladari sahranjivani u izuzetno neobičnim grobnicama.

12310443254f5dd7e29aecd828087661_orig.JPG

Piramide u Meroi (Foto: TrackHD / Wikimedia Commons)


Piramide Meroe imaju strmije strane od egipatskih piramida i građene su od krupnih cigala od peščara. U njima su sahranjivani kraljevi koji su vladali celim Egiptom, a osim njih u toj sudanskoj regiji pronađeni su ostaci hramova i domaćinstava.

Meroe kultura se razvila od 22. dinastije trećeg prelaznog razdoblja starog Egipta, koja je bila poreklom iz Kuša. Grad Meroe je dobio na važnosti za vreme kušanskog kralja Arrakkamanija (280. pre Nove ere) kada je kraljevska nekropola prebačena u Meroe iz grada Napata (Jebel Barkal).

Kada je Rimsko Carstvo osvojilo Egipat, Kušansko kraljevstvo sa središtem u Meroeu se proširilo prema severu u Egipat. U sukobima koji su usledili s Rimom, Kraljevstvo Meroe je bilo uspešnije i opustošilo je naselja u okolici Asuana, pa je njegova vojska uspela da ukrade glavu skulpture cara Avgusta koja je pokopana ispod stepeništa hrama u Meroeu.

Naposletku su oba carstva utvrdila granicu kod ostrva Samosa, gde je Meroe potpisao (za njega jako povoljan) mirovni sporazum s carom Avgustom.

Na vrhuncu moći kraljevi Meroea su vladali dolinom Nila u dužini od preko 1.000 km. Kraljevi su delili vlast s kraljicom-majkom (Kandake, titula koja se dugo zadržava u Nubiji i Etiopiji.

Lokalitet je ponovo otkriven 1821. a većina pronađenih predmeta sada se nalazi u muzejima u Berlinu i Minhenu. Savremeni arheolozi nisu bili u mogućnosti da istražuju lokalitet Meroe zbog sudanskog građanskog rata (1955 –1972. i 1983 -2005.).

10562550754f5dd6cceb38b234537493.jpg


10722984584f5dd696dcaa7816438039.jpg


10421858824f5dd663a12f2346661539.jpg

Glava skulpture cara Avgusta koja je pokopana ispod stepeništa hrama u Merou. Trenutno se nalazi u Britanskom muzeju.


3553791754f5dd60cecb46158522301.jpg

Hram lava


7114308464f5dd5c305d4e389959025.jpg

Pogled na ostatke hrama Hator.


8587263564f5dd5ea211c6181110878.jpg

Neke od 144 piramide u Merou.


408163294f5dd5a2bafac681394976.jpg

Pogled na ostatke hrama Hator.









 
Natrag
Top