Tumacenje otkrivenja

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
300 GODINE UVEDENA MOLITVA ZA MRTVE
320 PALJENJE SVECA I OSENJAVANJE ZNAKOM KRSTA
336 NA SABORU U LAODIKEJI UVEDENO PRAZNOVANJE NEDELJE
431 POCELO OBOZAVANJE MARIJE PRVI PUT NAZVANA MAJKA BOZJA
500 SVESTENICI POCELI DRUGACIJE DA SE OBLACE OD DRUGIH LJUDI
593 PAPA GRGUR USPOSTAVLJA DOGMU O CISTILISTU
600 UVEDENA MOLITVA NEPOSREDNO MARIJI, ANDJELIMA I SVECIMA
786 ODOBRENO OBOZAVANJE KRSTA, IKONA I RELIKVIJA
850 UVEDENA UPOTREBA VODE KOJU BLAGOSILJA SVESTENIK
965 PAPA JOBAN XIII USPOSTAVIO KRSTAVANJE ZVONA
995PRVI PUT PAPA JOVAN XV KANONIZUJE UMRLE SVECE
1215 NA LATERANSKOM KONCILU USPOSTAVLJENO ISPOVEDANJE SVESTENIKU UMESTO BOGU
1229 KONCIL U VALENSIJI ZABRANJUJE VERNICIMA LAICIMA UPOTREBU BIBLIJE KOJU JE PROGLASIO ZABRANJENOM KNJIGOM
1251 SIMON STOK ENGLESKI MONAH UVODI BROJANICE
1545 KONCIL U TRENTU IZJEDNACIO TRADICIJU I BIBLIJI
TOKOM 12 VEKA UVEDENO KRSTAVANJE MALE DECE
Prvo, hriscani su bili zverski ubijani i gonjeni do 313. godine a ne 300. godine kako ti kazes u toj "istoriji" ponasas se kao Deretic, dajes neosnovane gluposti za istinu, sve to je neosnovano i nema korena, to je teorija nastale u savremenom dobu.Koje tacno ucenje ti tvrdis da se unelo u hriscanstvo posle 313. svaka budala zna da Konstantin nije bio hriscanin, Teodosije je bio prvi imperator koji je bio hriscanin, krstio se pred smrt zbog verovanja da ce mu se time oprostiti svi gresi, to su radili mnogi imperatori (to je pogresno), vodom se gresi ne spiraju vec pokajanjem, a pokajanje u korenu znaci promenjivanje "idi i ne gresi vise".Opiustosenje Palestine je sam Hristos predskazao jevrejima kad je rekao da ni kamena na kamenu nece ostati, isto vazi i za Kapernaum da ce se do pakla sruciti.U delima apostolskih ucenika iz 1. veka se govori o praznovanju nedelje.Takodje postoje mnogi spisi.Sve sto si izneo je neosnovana teorija.Pitanje za tebe je koja su to Vavilonska ucenja u Pravoslavnoj crkvi?

Dali Duh sveti ishodi od oca ili od sina, to je razlog?
Ne razlog je sto su katolici verovali da Duh Sveti ishodi od obadvojice sto bi znacilo da imamo 2 uzroka a samim tim 2 Boga.
Neznam samo dali sis vestan koliko su se sveti oci borili protiv mnogobozacke filosofije i gnosticizma.
Molitva za mrtve i paljenje sveca je preuzeto iz judeizma, ja tome svakako ne dajem neki znacaj, to su obicaji koji neamju veze saverom ili dogmom, paljenje sveca i molitva za umrle nisu dogma niti imaju veze sa njom.Inkulturizacija je bila zastupljena ali ja u tome ne vidim nista lose.Praznovanje nedelje ima korene jos iz 1. veka, navodim Didahi kao istorijski izvor.Majka Bozija je termin koji je postojao jako dugo jos od 2. veka, i to nije obozavanje, Marija jer rodila Boga, Hristos je bio Bog i on je bio u njenoj utrobi, te godine nije uveden termin Bogorodica, te godine on je IZBACEN jer je Nestorije smatrao da je treba zvati Hristorodica, on samim tim iskljucuje cinjenicu da je Hristos bogocovek i govori da je covek zacet unutar MArije i da se Logos u njega uselio, sto je pogresno.Svestenici su se oblacili drugacije od drugih ljudi jos od slobode Hriscanstva.Cistiliste u Pravoslavnoj crkvi ne postoji kao sto ne postoje ni raj i pakao kao dva odvojena mesta (mesta uopste).Ne postoji nijedna molitva u kojoj se mi direktno molimo Bogorodici ili svecima.Niko ne obozava krst ili relikvije, ja pogotovo, oni imaju cudotvorno dejstvo ali ja ih ne obozavam, naravno jedina stvar u pravoslavnoj crkvi koju ne odobravam je kidanje mostiju, ali to nije dogma.Ikone se postuju mnogo ranije nego od 8. veka, prve su nastale u 1. veku i njih niko ne obozava, Hristos je izpbrazen na njima ali mi ih ne obozavamo, to je dvo ili metal, mi obozavamo Hrista koji je na njima naslikan.Svecima i Bogorodici se molimo da nas vode jer su se oni obozili i ispunili svhru svog postojanja oni su Hristos u malom i kad njih vidimo mi vidimo Hrista kome su se oni ceo svoj zivot upodobljavali.I vi se pre svega molite Hristu a on je bio i covek zar ne?
kazes papa Jovan prvi put kanonizuje svece a 300 godina pre toga mi smo im se molili, kako to?
Kanonizovanje svetih potice iz 2. veka kad su pocela gonje ja hriscana.Ispovest je jako komplikovana da bi ti je sad objasnjavao, ali ukratko treba da znas da je svrha ispovesti ne oprastanje greha od strane svestenika kao u katolickoj crkvi vec dvanje duhovne poue i pomaganje tom gresniku, postoje 2 nacina pomoci u zavisnosti od psihologije i gresnog stanja covekovog.Sa ovim kasnije nisam upoznat jer u nasoj crkvi ne postoji, svi pravi pravoslavni svestenici ce ti reci da ne krstavas malo dete ako ga neces vaspitati u hriscanskom duhu, svrha krstenja kod vas i nas i rimokatolika je razlicita.Kod nas krstenje simbolise ulazak u crkvu, kod katolika oprostaj prvorodnog greha (sto je jeres) jer deca su bezgresna, kod adventista krstenje sluzi radi oprostenja grehova uopste i ponovljiva je sveta tajna, kod nas pokajanje (popravljanje je nacin iskupljenja a ne spiranje vodom).Inace krstavanje male dece potice jos ranije, Pelagijanci su govorili da decu ne trebe krstavati a oni su nastali u 5. veku od askete Pelagija koji je ucio da decu ne treba krstavati jer su bezgresna, on je na zapadu proglasen jeretikom jer rimokatolici su smatrali da deca nose praroditeljski greh.Na istoku takva dogma nije postojala.Zapadna i istocna crkva su pocele da se razilaze u ucenju od slobode hriscanstva, oni su prihvatili materijalisticki i realisticki plasticni koncept (slicno islamu) dok su na istoku ostali verni apostolskom i svetootackom ucenju.Krst je sibol stradanja jer je Hristos razapet na njemu, to je cinjenica, sve ostalo su teorije.E sad za Boga Sunca, tu je koristena inkulturizacija, samo praznovanje Bozica stavljeno je na dan praznovanja boga sunca, praznovanju Boga sunca prethodilo je cetrdesetodnevno opijanje, prejedanje i orgijanje kao obicaj u pagansizmu, hriscanska crkva je na mesto praznovanja Boga sunca stavila dan rodjenja Hristovog da bi pre toga uspostavila pst koji je zamenio orgijanje.Mnogi hriscanski praznici zamenuli su mnogobozacke kao recimo krsna slava, ona je zamenila praznovanje kucnih bozanstava kod starih slovena.Inkulturizacija nije losa dok ne utice na ucenje crkve ili bolje receno hriscanski domodtroj uopste.Nedelja je praznovana jer je na taj dan Hristos vaskrsao i to je cinjenica a ne zato sto je posvecena bogu sunca.Oreol nema veze sa suncem, on oznacava duhovnu svetlost, odnosno sveca kao u budizmu na primer, to nema veze sa kultom boga sunca.Svetkovanjem nedelje i praznovanjem pashe se bavio sabor u Laodikeji, 2. vek.Hriscani su ukrasavali mesta gde sus se sastajali sa raznim simbolima kao sto su riba, patir, Hristos sam po sebi i sl.
E sad praznovanje svetaca, oni su u blizini Bozjoj i mi n e verujemo da oni mogu utivcati namaterijalni svet.
Crkvena arhitektura nema veze sa arhitekturom Ozirisovog kulta,to je arhitektura koja je koristena i u izgradnji drugih
objekata koji nemaju veze sa tim kultom.Potpuna slucajnost je oblik kupole, osim toga nemaju svi hramovi kupole, a oni konji imaju nemaju isti oblik i taj oblik uopste ne podseca na oblik genitalnog organa.

Ja praznujem Vaskrs a ne Ozirisa ili Feniksa, dobro poznajem religije jer ucim taj predmet godinama i znam o cemu se tacno radi, sve teorije su neosnovane, ja bih moga da nadjem i paralelu iz sintuizma prema hrsicanstvu koristeci se tom logikom, zapamti da su sve religije proizvod verovanja u pravog Boga iz perioda pre potopa, mozes naci mit o potopu u vise od 500 religija u svetu, dali to znaci da je i biblija zasnovana na ostalim religijama?
Ne, naravno da nije.Sve religije poticu iz vere u pravog Boga, citao si ep o Gilgamesu?
U slovenskoj mitologiji postoji uzviseni Bog, transcedentni Bog, bog nad bogovima, to je trag monoteizma u politeizmu, nema tragova politeizma u monoteizmu vec obrnuto.Niko ne smatra obredni orudje ili posudje za stvari sa magijskom vrednoscu.E sad ljudska dusa je besmrtna ali ne po prirodi kao sto je crkva ustanovila vec po blagodati jer ako bi dusa bila besmrtna po prirodi to bi znacilo da covek nije covek vec bog, u pravoslavlju ljudska dusa nije besmrtna niti smrtna, njeno postojanje zavisi od Boga i ona postoji dokle Bog to zeli.Posto je Bog ljubav on nece unistiti one koje voli vec ce ih prigrliti sebi kad dodje Carstvo Nebesko.Kad covek umre njegova dusa ide kod Boga u duhovni svet i tamo obitava i uziva u Bozijoj ljubavi, sve duse uzivaju u Bozijoj ljubavi samo sto duse pravednika i hristolikih ce osecati ljubav Boziju jer su jos na zemlji zajednicarili sa njim a nepravednici ce osecati tugu i ocaj jer nisu uspeli da ispune svrhu svog postojanja.Molitva za mrtve ne pomaze mrtvima, u crkvi postoji samo pomen mrtvih, bilo bi nelogicno verovati da molitva moze da utice na spasenje umrlih.I zivotinje imaju dusu kako kako se vec kaze u svetom pismu a pri drugoom dolasku sve ce vaskrsnuti i obozeni ce uzivati u ljubavi Bozjoj a nepravednici i otpadnici ce se muciti u ljubavi Bozjoj, bice im toliko zao sto nisu uspeli da ce njihova tuga i ocaj biti GORA OD BILO KAKVE VATRE ili rimokatolicke predstave pakla.PAKAO I RAJ SU U NAME, CARSTVO NEBESKO JE U NAMA, ono nije mesto kao ni raj i pakao, raj i pako su skup dusa u blizini bozjoj, ad je skup dusa koje nisu osecale ljubav boziju i gde su se nalazile duse pre stradanja Hristovog zajedno sa djavolima, sada se tamo nalaze samo djavoli.Dusa je zivot one se ne sastoji iz razuma niti apetita, to su telesne odlike, covek se razlikuje od zivotinja jer ima Duh Boziji u sebi.(lik Boziji)Avgustinovo ucenje i ucenje BLAZENOG Avgustina je delimicno ali ne u potpunosti prihvaceno, njih dvojica se smatraju jereticima u pravoslavnoj crkvi.Origenizam je proglasen kao jeres na 5. vaseljenskom saboru.Justin Filosof je ucio da Bog kao ljubav je posejao seme istine medju filosofima alioni su pali u gordost i skrenuli sa puta, on takodje kaze da su lazni ucitelji zaposednujti demonima ubili Sokrata i Platona, sto nije toliko neverovatno.Sveti Grigorije Palama kaze da je folosofija kao zmija i da nju treba ubiti a potom iz nje iscediti otrov i od njega praviti lekove. Hriscanski oci su se koristili filososijom da bi objasnili hriscanstvo u tadasnjim terminima, tj. da bi ga i prost i ucen narod razumeo.Inkulturizacija je zastupljena ali ja u tom en vidim nista lose, kakve veze obicaji imaju sa verom?
Ja ne verujem u Ozirisa ako farbam jaj za vaskrs vec u hrista, ja ne verujem u kucna Bozanstva (ni neznam koja su) ako postujem sveca i slavim njegovo obozenje (stradanje, svet zivot.......).
Ocigledno da je uzrok svim tvojim predpostavkama velik nedostatak znaja o pravoslavnoj veri i mesanja istog sa rimokatolicizmom.Takodje da napomenem, Tertulijan je bio jeretik takodje, umro je u jeretickoj sekti.Origen je osudjen kao sto sam vec rekao.NE poznajed pravoslavnu dogmatiku koja je totalno drugacija od rimokatolicke, postavi mi bilo koje pitanje i ja cu ti odgovoriti.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Jos nesto sam zaboravio da kazem.Sveti Justin filosof iz 2. veka kaze da je Bog iz svoje velike ljubavi posejao svetlost, rec istinu medju pojedinim ljudima tj. filosofima, on je to uradio kao i sa Jovom, Avramom, ali filosofi su pali u gordost i samim tim njihova filosofija je otrov od kog je prave lekovi, sveti oci su dosta govorili protiv filosofije.Ucenje o Logosu je postojalo u Efesu dugo pre rodjenja Hristovog a Jovan u jevandjelju na samom ocetku pominje istog tog Logosa.Postoje 2 objasnjenja ili je Jovan krostio filosofiju ili je Bog posejao istinu medju tim filosofima koji su to ucenje razvili.

Molim te budi ljubazan kao i ja i odgovori mi na moje postove sa komentarima koji pobijaju svetootacko ucenje crkve.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Budizam je slicniji pravoslavlju od rimokatolicizma verovao ili ne, pravoslavlje je daleko drugacije od rimokatolicizma, ja bi pre bio ateista nego rimokatolik.

Baš interesantne i teza i izjava. Kako je to budizam sličniji pravoslavlju od rimokatolicizma? I što ti je manje gadljivo u ateizmu od onoga što ima u rimokatolicizmu?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Baš interesantne i teza i izjava. Kako je to budizam sličniji pravoslavlju od rimokatolicizma? I što ti je manje gadljivo u ateizmu od onoga što ima u rimokatolicizmu?
Licemerje, naravno sad se vracate kako sam cuo nadam se da se vracate iskreno i sa pokajanjem u srcu.
Da krenemo, rimokatolicka crkva se odvojila od prave istinske crkve davno i samim tim ona je na statusu kao i protestantizam u odnosu prema pravoslavnoj crkvi.Budizam se bavi meditacijom, ociscenjem i nekom vrstom dostizanja ekstaze u kojoj je ljudski um ociscen od bilo kakve misli, ovo je veoma slicno isihastima u pravoslavlju koji su vrsili neku vrstu meditacije i ponavljali molitvu"Gospode Isuse hriste Sine Boziji pomiluj me gresnog" svo vreme, razlika izmedju meditacije i ovog metoda je sto u meditaciji covek ocisti svoj um od svega i nalazi se u prelaznom pasivnom stanju dok u isihazmu covek dodje do tog prelaznog stanja ali se ne zadrzava na njemu (isihasti su upozoravali da duzi period boravka u ovom stanju dovodi ostanja otvorenog uma i djavo koristi tu priliku da bi ubacio u coveka razne misli koje nisu njegove i te misli mogu da ga ganjaju ceo zivot ili duzi vremenski period).U isihazmu kad covek dosje do prelaznog stanja on more da misli samo o Bogu i da vrsi isusovu molitvu i tako dodje do stanja kad se u njegovom umu ne nalazi nista sem Boga.Pravoslavno ucenje govori o duhovnom BOgu, raju i paklu a rimokatolicko materijalnom (slicno islamu), u pravoslavlju kad covek umre njegova dusa odlazi u skup drugih dusa (da ne pominjem da ljudska dusa nema materijalni covecanski izgled kao sto ni andjeli nemaju krila u sustini) e u tom skupu dusa ljudi osecaju tugu ili ljubav osecaju se ispunjeno(ispunili su svoj cilj i sjedinili se sa Bogom u zemaljskom zivotu) ili neispunjeno(nisu ispunili svrhu postojanja i ispinjeni su tugom zbog toga jer tad mala praznina koju oseca u zemaljskom zivotu postaje ogromna).U Carstvu nebeskom svi cemo biti zajedno a ne odvojeno pravednici gore a nepravednici dole.U rimokatolicizmu kazna je "gorenje u paklu" i "uzivanje u raju", kako nesto duhovno moze da gori?
Zapad nema ni predstavu o duhovnom svetu a kamoli necem drugom, jos ucite o cistilistu, kakva glupost.Necu pominjati koliko su sveti oci u istoriji imali problema sa zapadom, Sveti Vasilije Veliki, Grigorije Bogoslov, Marko Efeski itd.
Delegecija pravoslavne crkve povodom ujedinjenja na Florentinskoj uniji je bila zaprepascena koliko je rim otpao od svetootacke vere, oni cak veruju u dva Boga oca i sina i nemaju pojma o dogmatima koje je papa i sam potvrdio, ocigledno da nisu ni razumeli teoloske probleme tog vremena pa su prihvatali odluke politicki orijentisani.Ima tu jos mnogo kao nepogresivost pape itd. kad bi nabrajao trebali bi mi sati.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Licemerje, naravno sad se vracate kako sam cuo nadam se da se vracate iskreno i sa pokajanjem u srcu.

Tko i kamo se vraća?

Da krenemo, rimokatolicka crkva se odvojila od prave istinske crkve davno i samim tim ona je na statusu kao i protestantizam u odnosu prema pravoslavnoj crkvi.

Kojim činom se odvojila? Je li Katolička Crkva deklarirala - "Mi se odvajamo", ili je možda Istočna Crkva deklarirala, "Mi vas odvajamo". Ovo drugo bi čak isključila i tvoja teza - KC se odvojila.

Budizam se bavi meditacijom, ociscenjem i nekom vrstom dostizanja ekstaze u kojoj je ljudski um ociscen od bilo kakve misli, ovo je veoma slicno isihastima u pravoslavlju koji su vrsili neku vrstu meditacije i ponavljali molitvu"Gospode Isuse hriste Sine Boziji pomiluj me gresnog" svo vreme, razlika izmedju meditacije i ovog metoda je sto u meditaciji covek ocisti svoj um od svega i nalazi se u prelaznom pasivnom stanju dok u isihazmu covek dodje do tog prelaznog stanja ali se ne zadrzava na njemu (isihasti su upozoravali da duzi period boravka u ovom stanju dovodi ostanja otvorenog uma i djavo koristi tu priliku da bi ubacio u coveka razne misli koje nisu njegove i te misli mogu da ga ganjaju ceo zivot ili duzi vremenski period).U isihazmu kad covek dosje do prelaznog stanja on more da misli samo o Bogu i da vrsi isusovu molitvu i tako dodje do stanja kad se u njegovom umu ne nalazi nista sem Boga.

Ako razumijem, ovdje si objašnjavao sličnost budizma i pravoslavlja. Ja sličnost katoličanstva sa budizmom bar ne bih isticao.

Pravoslavno ucenje govori o duhovnom BOgu, raju i paklu a rimokatolicko materijalnom (slicno islamu),

Gdje si ovo čuo?

U Carstvu nebeskom svi cemo biti zajedno a ne odvojeno pravednici gore a nepravednici dole.

Ali tako ne piše u Svetom Pismu.

U rimokatolicizmu kazna je "gorenje u paklu" i "uzivanje u raju", kako nesto duhovno moze da gori?

Ali tako piše u Svetom Pismu. Naravno, nitko ne misli i ne tvrdi da je to "vatra" koja se gasi vatrogasnim aparatima koje mi sada poznajemo.

Zapad nema ni predstavu o duhovnom svetu a kamoli necem drugom, jos ucite o cistilistu, kakva glupost.

Nije uopće glupost, to je samo tvoja predstava.

Necu pominjati koliko su sveti oci u istoriji imali problema sa zapadom, Sveti Vasilije Veliki, Grigorije Bogoslov, Marko Efeski itd.
Delegecija pravoslavne crkve povodom ujedinjenja na Florentinskoj uniji je bila zaprepascena koliko je rim otpao od svetootacke vere, oni cak veruju u dva Boga oca i sina i nemaju pojma o dogmatima koje je papa i sam potvrdio, ocigledno da nisu ni razumeli teoloske probleme tog vremena pa su prihvatali odluke politicki orijentisani.Ima tu jos mnogo kao nepogresivost pape itd. kad bi nabrajao trebali bi mi sati.

Je li to Marko Efeški koji na "pomirbenom koncilu u Firenci 1439. o pitanju filioque" u svom govoru citira krivotvoreno pismo, koje je bilo pridodano na kraju akata Focijevog „koncila“, i kojim je tobože Papa Ivan VIII. potvrdio zaključke kojima se osuđuje „filioque“ i razne druge prakse koje su u Rimu tada bile već duboko uvriježene? :mig:
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Tko i kamo se vraća?
Papa je "prihvatio" sve uslove vaseljenskog patrijarha ali videcemo dokle ce to trajati.
Kojim činom se odvojila? Je li Katolička Crkva deklarirala - "Mi se odvajamo", ili je možda Istočna Crkva deklarirala, "Mi vas odvajamo". Ovo drugo bi čak isključila i tvoja teza - KC se odvojila.
Znamo ko je prvi bacio anatemu, zapadna crkva a istocna je odgovorila istom merom.
Ako razumijem, ovdje si objašnjavao sličnost budizma i pravoslavlja. Ja sličnost katoličanstva sa budizmom bar ne bih isticao.
Pa zato sto je nema.
Gdje si ovo čuo?
Svuda gde god se o tome govori.
Ali tako ne piše u Svetom Pismu.
Odgovaras na svoje prethodno pitanje, kako duhovni svet moze biti ogranicen materijalnim prikazima, prostorom, duhovni svet nema oblicije, sve to sto je u Sv. Pismu receno je receno alegorijski jer narod ne razume, npr. Atanasije veliki kaze da oganj i vatra nisu vatra i oganj u smislu u kom ih miznamu vec da su oganj i vatra ljubav Bozija.
Nije uopće glupost, to je samo tvoja predstava.
Aveti oci su ustajali protiv tog ucenja, sv. Fotije Carigradski, sv. Grigorije Palama, prepodobni Simeon Novi Bogoslov, Sveti Sava, Sveti Marko Efeski i drugi.
Je li to Marko Efeški koji na "pomirbenom koncilu u Firenci 1439. o pitanju filioque" u svom govoru citira krivotvoreno pismo, koje je bilo pridodano na kraju akata Focijevog „koncila“, i kojim je tobože Papa Ivan VIII. potvrdio zaključke kojima se osuđuje „filioque“ i razne druge prakse koje su u Rimu tada bile već duboko uvriježene?
Sveti Marko je bio duhom svetim nadahnut apologeta i pitao se kako rim ne veruje u svetootacko ucenje "Ja nista novo ne govorim, zasto odstupate od svetootackog ucenja?"
Na praksi se vidi stanje rimokatolicke crkve kroz istoriju.
Bog oprasta svima grehe kad umremo, svi gresi oprostice se coveku ali covek treba da se pokaje, i tako se covek spasava po vama.Kod nas ljubav je osnovni princip i sjedinjenjem sa Hristom i bliznjima u ljubavi mi se obozavamo i samim tim spasavamo "Carstvo nebesko je u vama", to brate nije mesto to je neizmeriva ljubav Bozija.Bog da moze on bi coveka sada spasao ali on to nemoze jer covekovo spasenje zahteva njegov izbor i slobodu da se sjedini sa Bogom.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ocekivan odgovor i pripremljena apologija.Kad bude doslo vreme mi cemo znati sta je Jovan hteo da kaze ali svedocanstvom starca Porfirija ocigledno to vreme nije doslo, apostoli su spoznali sve o Hristu tek kad im je on otvorio um po vaskrsenju.kad dodje vreme mi cemo znati sta je Hristos hteo da kaze.

To je vreme oduvek bilo na raspolaganju vernicima.
Isus je rekao: "Pregledajte Pisma, jer vi mislite da u njima imate zivot vecni, a ona svedoce za mene." Jovajn 5,39.

Vidis prijatelju, Isus kaze PREGLRDAJTE PISMA, ti kazes ne sada, ne jos, cekaj! Ko je u pravu, Isus ili ti?
-----------------------


Slape je izjavio:
Pedesetak tisuća je denominacija koje je iznjedrio Protestantizam, a ništa čudno ne bi bilo da je među njima broj različitih tumačenja Otkrivenja još veći od pedeset tisuća.

Odgovor:
Prvo. Slape, mozes li nam priloziti dokaz da postoji PEDESET TISUCA DENOMINACIJA?
MISLIM DA JE 0VA IZJAVA NETACNA.


DRUGO, DA LI SI SIGURAN DA JE TE DENOMINAVCIJE IZNEDRIO PROTESTANTIZAM?

Pre svega rascep koji se desio 1054 nema nikakve vezae sa protestantima, a od tada postoje dve pralelne crkve. Ko ih je izrojio? KATOLICKA CRKVA! Jer da Humberto nije bio toliko drzak, grub i slavoljubiv, i da sebi nije dao za pravo da iskljuci Pravoslavcnu crkvu, da li bi doslo do podele? Svakako da ne bi. Pa onda ko je kriv za podelu?


Trece, zbog cega su pojedini veroucitelji u Katolickoj crkbvi povceli da se bune? Nisu se bunili zbog besa i nekog svog neverstva, nego zbog sujeverja koje se postepeno uvlacilo u Crkvu. Krunu nezadovoljstva dala je inkvizicija, koja je nepokorne njihovom misljenju, oduzimala posede, bacala ljude u zatvor i zive spaljivala na lomaci. To su bili glavni razlozi bezanja iz crkve i osnovanja drugih zajednica. To je udatrilo temerlj otpad od crkve, a to se nije zaustavilo ne medju protestantima, i oni su nastavili da se dele.

I na ovoj 5temi sam naglasio, da su Wiklif. Jan Hus, Jeronim Praski, Savonarola i hiljede drugi obrazovanih svestenika i teologa,sablaznili se na to sto je Vatikan slao svoje poslanike da po Evropi u crkvama prodeju oprostajnice greha. To i jeste bilo bezumlje, a svi do jednoga, protestanti su ustali protiv toga.

Pa onda papina nepogresivodst, inkvizicija koja je zlostavljala vernike zato sto nisu primali kojekakva sujeverja, prokletstva nad carevima i pojedinim gradovima ITD.

Zato s pravo se mpoze reci da je Katolicka crkva, zbog svoje arognatnosti i otpada, proizvela mnoge grupe koje su se odvajale, a te podele su samo nastavilje i dalje u protestantizmu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Slape je izjavio:
Pedesetak tisuća je denominacija koje je iznjedrio Protestantizam, a ništa čudno ne bi bilo da je među njima broj različitih tumačenja Otkrivenja još veći od pedeset tisuća.

Odgovor:
Prvo. Slape, mozes li nam priloziti dokaz da postoji PEDESET TISUCA DENOMINACIJA?
MISLIM DA JE 0VA IZJAVA NETACNA.

Guglaj.

DRUGO, DA LI SI SIGURAN DA JE TE DENOMINAVCIJE IZNEDRIO PROTESTANTIZAM?

Nije, moja strina ih je rodila.

Pre svega rascep koji se desio 1054 nema nikakve vezae sa protestantima, a od tada postoje dve pralelne crkve. Ko ih je izrojio? KATOLICKA CRKVA! Jer da Humberto nije bio toliko drzak, grub i slavoljubiv, i da sebi nije dao za pravo da iskljuci Pravoslavcnu crkvu, da li bi doslo do podele? Svakako da ne bi. Pa onda ko je kriv za podelu?

O protestantskim denominacijama i zajednicama je riječ.

Trece, zbog cega su pojedini veroucitelji u Katolickoj crkbvi povceli da se bune? Nisu se bunili zbog besa i nekog svog neverstva, nego zbog sujeverja koje se postepeno uvlacilo u Crkvu.

Crkvu se ne izgrađuje tako da ju se napusti, nego ostankom u Crkvi, pa ako treba i žrtvu podnoseći za njenu izgradnju. Jesi li kada možda vidio da krovopokrivači siđu s kuće, i onda je pokrivaju tako da sa strane nabacuju crijep na krov?

Krunu nezadovoljstva dala je inkvizicija, koja je nepokorne njihovom misljenju, oduzimala posede, bacala ljude u zatvor i zive spaljivala na lomaci. To su bili glavni razlozi bezanja iz crkve i osnovanja drugih zajednica.

Notorna laž. Protestanti su spalili mnogostruko više heretika od katolika. Čitaj ozbiljno štivo.

To je udatrilo temerlj otpad od crkve, a to se nije zaustavilo ne medju protestantima, i oni su nastavili da se dele.

Mješaš, i to namjerno činiš da zamagliš stvari, dvije različite stvari. Jedno su postupanja nekih ljudi u Crkvi i u ime Crkve, a drugo vjerovanje i čuvanje onoga što Crkva vjeruje. Ovo prvo su svakako "grijesi Crkve", točnije, grijesi tih ljudi. A što se tiče vjerovanja Crkve, tvoja teza o otpadu Crkve ponovo je notorna laž i podvala. Otpad ste na primjer vi adventisti, i svi slični vama, koji ste odbacili i ono što su vjerovali Protestanti.

I na ovoj 5temi sam naglasio, da su Wiklif. Jan Hus, Jeronim Praski, Savonarola i hiljede drugi obrazovanih svestenika i teologa,sablaznili se na to sto je Vatikan slao svoje poslanike da po Evropi u crkvama prodeju oprostajnice greha. To i jeste bilo bezumlje, a svi do jednoga, protestanti su ustali protiv toga.

Nisu protestanti ustali protiv toga. Neki od njih su nakon toga postali protestanti, a neki su ustali protiv toga i svejedno ostali u Crkvi.

Pa onda papina nepogresivodst, inkvizicija koja je zlostavljala vernike zato sto nisu primali kojekakva sujeverja, prokletstva nad carevima i pojedinim gradovima ITD.

Pa i vama treba netko tko je nepogrešiv. Martina Luthera ste uzeli nepogrešivim kada je iz Svetog Pisma izbacio starozavjetne knjige koje su apostoli i prva Crkva imali u svojim Biblijama. Stotinu tisuća stranica Jeleninih spisa smatrate nepogrešivim. A o inkviziciji i spaljivanju koje su napravili protestanti napisao sam ti gore.

Zato s pravo se mpoze reci da je Katolicka crkva, zbog svoje arognatnosti i otpada, proizvela mnoge grupe koje su se odvajale, a te podele su samo nastavilje i dalje u protestantizmu.

Po toj logici Katolička Crkva je krivac i za otpad u vašem "vjernom Ostatku". Zaista svašta.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
To je vreme oduvek bilo na raspolaganju vernicima.
Isus je rekao: "Pregledajte Pisma, jer vi mislite da u njima imate zivot vecni, a ona svedoce za mene." Jovajn 5,39.

Vidis prijatelju, Isus kaze PREGLRDAJTE PISMA, ti kazes ne sada, ne jos, cekaj! Ko je u pravu, Isus ili ti?
Naravno da treba da pregledamo pisma, mi crkva i tokad dodje vreme, rekoh starac Porfirije je dobio viziju svega onog sto je video apostol Jovan i on je rekao da mu je jasno zasto se retko ko usudjuje da tumaci otkrovenje, jer sve sto je video kao sto rece nemoguce je izraziti u savremenim terminima.Jedini razlog zasto je sveto Otkrovenje uslo u kanon knjiga Novog Zaveta je taj sto ga pominje u svojim spisima Sveti Ignatije Antiohijski koji je bio ucenik svetog apostola Jovana, vi ucenje tog istog Ignatija ne prihavtate iako je on bio direktan ucenik apostola Jovana vise od 20 godina.
 
Natrag
Top