Tumacenje otkrivenja

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Covek ovih dana na forumu moze da vidi jedino razlicita tumecenja Jovanovog otkrivenja, ne vidim potrebu za tumecenje otkrivenj, jedan starac kazze da je na Patmosu imao viziju svega sto je Jovan video i rekao je da mu je sad jasno zasto se retko ko usudjuje da tumaci otkrivenje jer stvari koje je video danas ne postoje i nije mogao da ih objasni u danasnjim terminima jer ne postoje.
Mnogi ljudi sebi daju za pravo da tumace Sveto pismo, to bi bilo isto kao kad bi svi ljudi imali pravo da se dvoume dali je 2+2=4, jedino crkva moze da tumaci otkrivenje jer ima potuna autorska prava a ona ga ne tumaci iz navedenih razloga, mi treba da znamo sta nam je potrebno za spasenja a ne sta ce se desiti pred 2 dolazak, to je gubljenje vremena.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Da nije bitno Bog to ne bi otkrio u otkrivenju.
Ocekivan odgovor i pripremljena apologija.Kad bude doslo vreme mi cemo znati sta je Jovan hteo da kaze ali svedocanstvom starca Porfirija ocigledno to vreme nije doslo, apostoli su spoznali sve o Hristu tek kad im je on otvorio um po vaskrsenju.kad dodje vreme mi cemo znati sta je Hristos hteo da kaze.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Апсолутно. А Откривење у суштини говори о томе ко је Господ Исус - открива се нама и открива се (пре 1900 година) шта ће бити у будућности (пре, сада и ускоро). Јер Христос не откриваше много чак ни ученицима. Тек након Васкрсења и Вазнесења (силаском Духа Светога) њима беше много тога откривено. Вероваше, али им се тек касније појасни све. Тада они појашњаваше свима прво личним сведочењем, а касније и записивањем зарад будућих генерација.

Једино се не слажем да не треба тумачити. Мислим да не треба нагађати, а када је некоме јасно, онда то није нешто што треба игнорисати. Проблем је што многи погрешно тумаче јер им се тренутно чини овако или онако, или им је неко усадио своје тумачење. Не би узалуд писало на самом почетку:



1. Откривење Исуса Христа, које даде Њему Бог, да покаже слугама својим шта ће скоро бити, и показа, пославши по анђелу свом слузи свом Јовану,
2. Који сведочи реч Божију и сведочанство Исуса Христа, и шта год виде.
3. Благо ономе који чита и онима који слушају речи пророштва, и држе шта је написано у њему; јер је време близу.

Глава 22
6. И рече ми: Ово су речи верне и истините, и Господ Бог светих пророка посла анђела свог да покаже слугама својим шта ће бити скоро.
7. Ево ћу доћи скоро: Благо ономе који држи речи пророштва књиге ове.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Једино се не слажем да не треба тумачити. Мислим да не треба нагађати, .....

Kako razlikovati tumačenje i nagađanje. Tumačitelji se često pozivaju na Ivanove riječi iz Otkrivenja: Otk 13,18: U ovome je mudrost: u koga je uma, nek odgoneta broj Zvijeri. Dakle, "u koga je uma", kaže sveti Ivan. Činjenica je, ne može je nitko pobiti, da su tumačitelji Otkrivenja mnogostruko brojniji među onima koji su izvan Crkve, ili su čak oformili svoje vlastite crkve istupanjem iz Crkve upravo ponukani svojim tumačenjem Otkrivenja. A "stanuje" li um baš kod tih i takvih? Pedesetak tisuća je denominacija koje je iznjedrio Protestantizam, a ništa čudno ne bi bilo da je među njima broj različitih tumačenja Otkrivenja još veći od pedeset tisuća. Kad bismo čak i pretpostavili da je jedno od njihovih tumačenja točno (ne može točnih biti više od jednog), što sa svima drugima? Jesu li tumačitelji Otkrivenja pročitali i ovu rečenicu iz Otkrivenja:

Otk 22,19-20: Ja svjedočim svakomu tko sluša riječi proroštva u ovoj knjizi: Tko ovomu što doda, Bog će njemu dodati zla napisana u ovoj knjizi. I tko oduzme od riječi proroštva u ovoj knjizi, Bog će mu oduzeti udio na stablu života i na svetom gradu - na svemu što je napisano u ovoj knjizi.

Dakle, je li baš "uma" kod svakoga tko se upušta u tumačenje Otkrivenja? Ako bi se među pedesetak ili više tisuća čak našlo jedno točno tumačenje, to bi značilo da su svi drugi "dodali ili oduzeli". Kada bi pedeset tisuća ljudi skočilo s vrha provalije, možda bi jedan od njih i preživio. Je li "uma" u onoga tko bi se pridružio "skakačima u provaliju" računajući s tim da jedan može i preživjeti?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ono sto je napisano ce se desiti u dalekoj buducnosti i nama je nejasno, samo ljudi duhom svetim nadahnuti mogu tumaciti siroke pojmove ali ne i detalje, cak i oni koji su sve to videli nemogu objasniti u nama znanim terminima.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Covek ovih dana na forumu moze da vidi jedino razlicita tumecenja Jovanovog otkrivenja, ne vidim potrebu za tumecenje otkrivenj, jedan starac kazze da je na Patmosu imao viziju svega sto je Jovan video i rekao je da mu je sad jasno zasto se retko ko usudjuje da tumaci otkrivenje jer stvari koje je video danas ne postoje i nije mogao da ih objasni u danasnjim terminima jer ne postoje.
Mnogi ljudi sebi daju za pravo da tumace Sveto pismo, to bi bilo isto kao kad bi svi ljudi imali pravo da se dvoume dali je 2+2=4, jedino crkva moze da tumaci otkrivenje jer ima potuna autorska prava a ona ga ne tumaci iz navedenih razloga, mi treba da znamo sta nam je potrebno za spasenja a ne sta ce se desiti pred 2 dolazak, to je gubljenje vremena.

U potpunosti se slazem i svo vreme ponavljam isto na forumu...
Otkrivenje je dato da bi hriscani u vreme nevolje prepoznali desavanja i da ne bi bili obmanuti dolaskom antihrista, kada se odredjeni dogadjaji pocnu desavati, duhovni ce to razumeti i protumaciti kao vreme da preduzmu odredjene mere za svoje licno spasenje.. Stoga nema potrebe ovo tumaciti, jer svakome kome je dato on ce razumeti , a Bog nece dozvoliti da njegovi verni budu prevareni...
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne slažem se sa iznetim - jer Bog je sa pedesetnicom dao novozavetnoj crkvi dar Svetoga Duha koji ima ulogu da verne uputi na svaku istinu i da joj da pravo tumačenje biblijskih otkrivenja.

"A utešitelj, Duh Sveti, kog će Otac poslati u ime moje, On će vas naučiti svemu i napomenuće vam sve što vam rekoh"
( Jovan 14. 26 ).

Što se tiče otkrivenja - ono se tumači u kontekstu druhih proročkih knjiga, prvenstveno knjige proroka Danila, jer u otkrivenju i Danilu su opisani paralelni doigađaji.

Ono što je danas poznato je činjenica - da 90 % otkrivenja sadrži događaje koji su se već odigrali u istoriji, a ovih deset posto trebaju da se dogode u budućnosti.
Ako je to tako - onda teorija da će Bog tek u budućnosti dati razumevanje ove knjige, nema smisla, jer Bog je žekleo da njegova crkva unapred zna - da bi se pripremila za događaje koji treba sa uslede, što potvrđuje i sam Bog na početku otkrivenja:

"Откривење Исуса Христа, које даде њему Бог, да покаже слугама својима шта ће скоро бити, и показа, пославши по анђелу својему слузи својему Јовану,
Који свједочи ријеч Божију и свједочанство Исуса Христа, и шта год видје.

Благо ономе који чита и онима који слушају ријечи пророштва, и држе што је написано у њему; јер је вријеме близу" ( otkrivenje 1. 1 - 4 )

"Ја Исус послах анђела својега да вам ово посвједочи у црквама. Ја сам коријен и род Давидов, и сјајна звијезда Даница" ( otkrivenje 22. 16 )

Sama tekstualna forma otkrivenja je vrlo laka za tumačenje, i danas je ova knjiga u potpunosti opravdala naziv koji joj je pripisan "apokalipsa - otkrivenje" što znači "otvorena knjiga"
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ne slažem se sa iznetim - jer Bog je sa pedesetnicom dao novozavetnoj crkvi dar Svetoga Duha koji ima ulogu da verne uputi na svaku istinu i da joj da pravo tumačenje biblijskih otkrivenja.

Dobro je da si sam ovo napisao, i točno si napisao. Dakle, najobičnija je laž da se Duh Sveti pojavio tek 18 stoljeća nakon Pedesetnice u "američkim kukuruzištima", a onda ovlastio i zadužio Ellen White da otkriva Božju istinu.

Sama tekstualna forma otkrivenja je vrlo laka za tumačenje, i danas je ova knjiga u potpunosti opravdala naziv koji joj je pripisan "apokalipsa - otkrivenje" što znači "otvorena knjiga"

Tako je. Da nije vrlo laka za tumačenje ne bi bilo desetine i stotine tisuća tumača i njihovih različitih tumačenja.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ne slažem se sa iznetim - jer Bog je sa pedesetnicom dao novozavetnoj crkvi dar Svetoga Duha koji ima ulogu da verne uputi na svaku istinu i da joj da pravo tumačenje biblijskih otkrivenja.
Ti u toj crkvi nisi.
Ono što je danas poznato je činjenica - da 90 % otkrivenja sadrži događaje koji su se već odigrali u istoriji, a ovih deset posto trebaju da se dogode u budućnosti.
Ti to neznas, samo nagadjas, Hristos je takodje rekao da niko nezna kad ce on doci.
Svi mi Hriscani smo adventisti jer cekamo Gospoda ali vi koji se izjasnjavate za adventiste mislite da znate kad ce on doci, iz svoje gordosti pomislili ste da ste iznad samog Bog, iz te iste gordosti Adam je pao i tu istu gordost bogocovek Hristos je pobedio svojim smirenjem.
Ako je to tako - onda teorija da će Bog tek u budućnosti dati razumevanje ove knjige, nema smisla, jer Bog je žekleo da njegova crkva unapred zna - da bi se pripremila za događaje koji treba sa uslede, što potvrđuje i sam Bog na početku otkrivenja:
Kroz Novi Zavet na mnogim mestima Hristos je reako da ce doci uskoro da bi ga mi ocekivali u veri i ljubavi, on je sam rekao da niko nezna kad ce doci cas njegov ni andjeli a ni on sam vec samo Otac.On je to rekao da se hriscani nebi opustili i pali u greh i lenjost (nemarnost za spasenje) mi Hrista treba da ocekujemo svaki dan!
Ono sto je Jovan video ti nebi mogao izreci kad bi video a kamoli tumaciti njegove reci!


Prvo, hriscani su bili zverski ubijani i gonjeni do 313. godine a ne 300. godine kako ti kazes u toj "istoriji" ponasas se kao Deretic, dajes neosnovane gluposti za istinu, sve to je neosnovano i nema korena, to je teorija nastale u savremenom dobu.Koje tacno ucenje ti tvrdis da se unelo u hriscanstvo posle 313. svaka budala zna da Konstantin nije bio hriscanin, Teodosije je bio prvi imperator koji je bio hriscanin, krstio se pred smrt zbog verovanja da ce mu se time oprostiti svi gresi, to su radili mnogi imperatori (to je pogresno), vodom se gresi ne spiraju vec pokajanjem, a pokajanje u korenu znaci promenjivanje "idi i ne gresi vise".Opiustosenje Palestine je sam Hristos predskazao jevrejima kad je rekao da ni kamena na kamenu nece ostati, isto vazi i za Kapernaum da ce se do pakla sruciti.U delima apostolskih ucenika iz 1. veka se govori o praznovanju nedelje.Takodje postoje mnogi spisi.Sve sto si izneo je neosnovana teorija.Pitanje za tebe je koja su to Vavilonska ucenja u Pravoslavnoj crkvi?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top