Tko su "bogovi" ovoga svijeta?

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Još nešto, protestanti se hvale da čitaju i poznaju bolje Sveto pismo od katolika. Možda...ne znam, ne ulazim u to.

Bolje i ne ulazi, razočaraćeš se... ne zato što oni "poznaju" Sveto Pismo, nego zato što za to svoje "poznavanje" koriste stvari koje sa Svetim Pismom nikako veze nemaju.

Ili da budem precizniji, ta njihova tvrdnja da "bolje" poznaju Sveto Pismo je laž i samohvalisanje. Identično onome kada netko majci kaže da bolje poznaje njezino dete od nje same....

Crkva je majka Svetog Pisma, tokom cele godine (da ne računamo adventno, korizmeno i vazmeno vreme) iščita se i istumači celo Sveto Pismo i to više puta. O tome da ga mnogi čitaju i sami, da imamo i molitvene zajednice u kojima se redovno o Pismima razmišlja, da i ne govorim.

Uostalom, o kakvom se to poznavanju PIsama kod protestanata može govoriti kada oni i nemaju kompletan kanon?


Dakle, vjernici su bili u doticaju s Božjom riječju.

Upravo tako. Ujedno, ne zaboravi da se prvi deo liturgije - svete mise naziva i "Služba riječi", a taj deo je identičan u svim obredima - redovima mise - liturgije.

Zašto je to važno?

Zato što se tada iščitavaju i Stari i Novi Zavjet (i psaltir).

Upravo zbog toga treba znati da smo mi, sloveni - slaveni, imali tu privilegiju (u oba obreda i latinskom i bizantskom) da imamo kompletan kanon Svetog Pisma na svom jeziku. Stolećima pre nego što su navodno protestanti "doprineli" prevođenju Svetog Pisma.

Ujedno, znaš li zašto je i nastao problem oko "prevoda" Svetog Pisma na Zapadu?

Zato što je pod jedan svako ko se tog posla laćao, to činio bez odobrenja Crkve, pre svega jer su za osnovu koristili nekanonske "izvore".

John Wikilif, da pomenem prvog od "prevodilaca" Svetog Pisma iz XIV stoleća, jednostavno je prešao preko Septuaginte (koju je kao obrazovan morao poznavati), preko Vulgate, i krenuo da prevodi tada mladi Majoretski tekst...

Isto će činiti i Luther koji je takođe poznavao grčki, koristeći Majoretski tekst hebrejskog Starog Zaveta, iako su pored Septuaginte, Vulgate, postojali i Slovenski Kanoni (nemcima geografski bliži)

Uz sve to, svi ti prevodioci ("božiji ljudi" po učenju u glavu kamenm udarenih "proroka") prevodili su sami preskačući je, zatvarajući oči pred činjenicom da niti Stari, a ni Novi Zavet nisu nastali odjednom, te da su kanone oba Zavjeta, doneli sabori, u prvom slučaju Sanehedrin, u drugom sabori Opšte (Katoličke) Crkve.



Nisam znala, a i bolje da nisam...žalosno je to. :confused:

Istina se ponekada može činiti žalosnom, no i žalost nas oslobađa.

PS. Ne žalosti se, oni su sami odabrali taj put. Sami su odabrali da svetlo traže u tami gnosticizma...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kakva sve ovde lupetanja mozes da cujes od ovog demoniziranog coveka..uzas.

Tesko onima koji ne citaju rec za sebe, i ne mole se Bogu da ih on Duhom Svetim nauci putu Bozjem, vec slepo daju svoje poverenje ovakvim satanistima, unistiteljima svake istine.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Crkva je majka Svetog Pisma, tokom cele godine (da ne računamo adventno, korizmeno i vazmeno vreme) iščita se i istumači celo Sveto Pismo i to više puta. O tome da ga mnogi čitaju i sami, da imamo i molitvene zajednice u kojima se redovno o Pismima razmišlja, da i ne govorim.

Reći ću samo ovo:

1. Hvala za post, vidim da si dobro upućen.

2. "Blago vama kad vas - zbog mene - pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas!
Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima!"
(Mt 5,-12)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
2. "Blago vama kad vas - zbog mene - pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas!
Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima!"
(Mt 5,-12)
Uvek biram plaću na nebesima..... uvek...Zato me uvrede i pljuvanja, epiteti i ostalo čime me čašćavaju sledbenici "proročice" iz Maine-a, ntii vređaju, niti me dotiču. Svaka njihova uvreda me raduje, dokazuje mi da sam u pravu...



1. Hvala za post, vidim da si dobro upućen.
Nema na čemu sestro u Kristu.

Kako i ne bih bio upućen

Kada nešto volimo, kako da ne budemo u potpunosti upoznati s onim što volimo?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To znaci po vama da su verni Protestanti sami sebe progonili i ubijali jer su verovali Isusu i njegovoj reci.
Kakvo je to zlocinacko udruzivanje proti istorije i njeno revidiranje.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Kada nešto volimo, kako da ne budemo u potpunosti upoznati s onim što volimo?

Da, to je u redu. Tako raste ljubav. :)
Već sam spomenula, ja ne poznam protestante uživo, upoznala sam ih samo na ovom forumu i još jednom -srpskom. Tako je ispalo. Nikad se nisam registrirala niti an jedan hrvatski forum, osim davno na onaj katolički Tebe tražim, ali ne znam da li on još funkcionira. Tu i tamo upoznala bih u društvu neku osobu koja je bila protestanske denominacije, ali nisam imala prilike čuti ništa od ovoga što se ovdje može pročitati.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Da, to je u redu. Tako raste ljubav. :)
Već sam spomenula, ja ne poznam protestante uživo, upoznala sam ih samo na ovom forumu i još jednom -srpskom. Tako je ispalo. Nikad se nisam registrirala niti an jedan hrvatski forum, osim davno na onaj katolički Tebe tražim, ali ne znam da li on još funkcionira. Tu i tamo upoznala bih u društvu neku osobu koja je bila protestanske denominacije, ali nisam imala prilike čuti ništa od ovoga što se ovdje može pročitati.

Od prosečnog, rekao bih normalnog protestanta, stvari koje ovde čitaš i ne možeš čuti. Ponavljaće, ako je zagrižen, tu i tamo o papskim greškama (indulgencije) i tome slično, no histerične napadaje, videti nećeš.

Tu i tamo možda im promakne koja heretička rečenica, ali se to lako može prevazići, jer protestantizam nema čvrstinu doktrine, niti mu je vera jaka.

Sa druge strane, ovo što se ovde čuje, vidi, je plod američkog protestantizma, kalvinističkog nakota (Baptisti, Metodisti......) i njihove "dece" subotara i svedoka trgovca suknima.

Oni su nasrtljivi, uvereni u svoju izabranost...

Ps. Znaš li ko je obnovio Lutherove i Kalvinove napade na Crkvu?
Ne, to nisu bili Luterani, niti su to Anglikanci...

Reč je o Baptistima, koji prvi i počinju da baštine hereze (ebionite, nazarene, patarene, katare, bogumile...)

Isti (Baptisti) stoje i iza Metodizma (svog rođaka) i naravno Mileritskog nakota (subotara, svedoka)....

Ujedno, znaš li da su za JFK-a glasali i Luterani (Evangelici, Prezbiterijanci)? Znaš li da je najveći broj širitelja antikatoličke histerije dolazio iz Kalvinističkog (Baptisti i njima slični Metodisti) kruga? Znaš li ko je stajao iza ludaka i prevaranta Rivere? Baptisti (druga najbrojnija "protestantska" denominacija u SAD.

Hoćeš još?

Otac "seksologije", jedan od mnoštva očeva kulture smrti, Alfred Kinsey, je bio Metodista (Isto kao i Ellen Gould Harmon White)...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Tako, dakle? :rolleyes: Sa svojim ideologijama i to su "bogići" ovoga svijeta. Primili su i primaju plaću na ovom svijetu.
A mi za Vječnim čeznemo...
Katekizam katoličke crkve kaže da su nam protestanti braća...možda ne znaju što sve protestanti govore o Crkvi.
Šalim se. Sve se zna. Mene veseli što ih zovemo braćom, makar ne zaslužuju :beee:pa i onda kad oni nas ne priznaju ni kršćanima.
Znaš zašto? Crkva time pokazuje svoju evanđeosku zrelost i svoj autoritet koji je zadobila od samog Krista.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kao što zdravstvena nega pomaže u prevenciji bolesti tako i digitalizacija i obrazovanje će takođe pomoći da se lakše reši pitanje prevencije siromaštva.

Nesretnika kojega su razbojnici presreli, opljačkali i ostavili polumrtva, "ne spasiše ni bogatstvo ni (Billove) mašine", nego ga spasi milosrđe jednog Samarijanca koji je tim putem prolazio. :)

Pouka:

1. Isus, kao milosrdni Bog, pokazao je i poučavao ljude da se čovjek svojim milosrđem spašava. :give_r:

2. Bill Gates pokazuje i ljude uči da odbace dobrotu i milosrđe, i da se uče i suobličavaju s kompjuterima. :ludd/: :warning:
---------------------------------
Nagradno pitanje: Tko je u gornjoj "(anti)paraleli" Krist a tko antikrist?
 
Natrag
Top