Nedostaju postovi od 08. i 09........ovo je odgovor na njih.
Taj period ima svoje ime i to bi trebalo da znate svi vi koji zagovarate vreme Tita. Zove se UTOPIJA.
Taj period se nije zvao utopija nego socijalzizam!
Sve je to bilo lepo ali takvo stanje je neodrživo, neprirodno, nenormalno i nemoguće
Ti si fatalista. Nemoguće je zato što je bilo lijepo??? Znači, ništa lijepo nije moguće!
Uviđaš li apsurdnost svoga stava?.
1.Radiš koliko možeš primaš LD koliko ti treba. (Radnici su primali ogromne plate, zato je deda jednoga forumaša odavde od radničke plate mogao da ima i kuću i auto i stan i njive itd...)
2.Uzmeš kredit za kuću ili stan pa otplaćuješ po 2 dinara mesečno sledećih 40 godina u dinarskoj vrednosti. Znate li za 40 godina kolika je inflacija?
3.Firma posluje loše, nema veze, država pokrije gubitak, odštampa novac i teraj dalje.
4.Radnici u fabrikama spavaju dok kraj njih na pokretnoj traci prolazi proizvod (svojim očima gledala)
5.Usled stavke 4. javlja se mnogo škarta, nema veze baci u đubre. Država naštampa novu turu novca i pokrije gubitak, subvencionira, dotira i ....po starom.
6.Završiš školu, zaposliš se, bez obzira što firmi ne trabaju radnici, prođe godina dve dobiješ stan. Za dž. Divota!
Iz ovoga što si gore napisala, vidljivo je da nisi baš upućena u ono o čemu govoriš. Da je bilo nerada i lošeg rada, bilo ga je, to niko ne spori. No, da li je Tito, kao personifikacija onoga vremena bio kriv zbog toga?
A što se tiče pokrivanja gubitaka preduzećima koja su ih ostvarivala, uopšte nije tačno to što ti govoriš. Ondašnja privreda, u skladu sa tadašnjim zakonima o radu, bila je organizovana tako, da su oni privredni subjekti koji su ostvarivali veći dohodak, solidarno pokrivali gubitke onima koji su ih imali. Neću sada da ulazim u analizu da li je to bilo dobro ili ne, samo kažem kako je bilo. Novac koji se odista nekontrolisano štampao, štampao se isključivo radi deficita u državnim budžetima, a ne za pokrivanje gubitaka u privredi.
Da li je to bilo normalno i da li je tako nešto bilo moguće na duže staze. Da li je to realno? Da li ga je bilo briga šta će biti posle njega?
Naravno da je bilo moguće, da je država bila drukčije organizovana. (Istina je da je posle bitke lako biti general, no nekad je i to korisno) Mislim da je napravljena jedna strateška greška, kada su u pitanju ukupni društveni odnosi i organizacija privrede u ondašnjoj Jugoslaviji. Naime, uvedena je ogromna demokratija u privredu, umjesto da je uvedena u politiku. U privredi, naročito u preduzećima sa složenijim tehnološkim procesima, ne može se govoriti ni o kakvoj demokratiji, jer sami ti procesi, diktiraju način na koji se mora raditi, ako se želi uspješno poslovati. S druge strane, demokratije u političkoj sveri, skoro da nije ni bilo. A da jeste, ko zna kako bi stvari danas izgledale pod ovim podnebljem?!