Tito je bio...

Ko je bio Tito?

  • Drug i drugarica

    Votes: 19 5,7%
  • Predsednik jedne prelepe zemlje

    Votes: 143 42,9%
  • Lovac na zebre

    Votes: 28 8,4%
  • Kome ti to?

    Votes: 22 6,6%
  • Lik iz jedne bajke

    Votes: 17 5,1%
  • Legenda sa Drvara

    Votes: 16 4,8%
  • Glavna faca svog vremena

    Votes: 152 45,6%

  • Total voters
    333
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Uh, prava reč, da EKSPLODIRA, jer i balon pukne, ali bez posledica, a ovo naše je "puklo", a toliko ljudi zbrisano sa lica Zemlje! A ćopavi ništa nije "zamesio", on je bio dobar, svi su radili, imali lepe plate, putovali po inostranstvu... Zato njihova deca obijaju trafike i drogiraju se, a u inostranstvo će ići kad na kur*u nikne nokat, a možda ni tada...
 
Član
Učlanjen(a)
03.09.2009
Poruka
1.291
Ovde kod nas na jugu narod namti Tita i veliča kroz ovu pesmu:

Druže Tito što nam uze žito
pa nam deca plaču za belu pogaču!




Ima slicnog primera u Toplici,tacnije u Prokuplju...pamtim jednog visprenog sugradjanina koji je u "jeku" krize oko zitarica poklao sve svoje kokoske koje je cuvao,izneo ih pored zgrade skupstine opstine- i ostavio na njima cedulju sledece sadrzine:


"Mi nismo krive sto nismo zive,
kriv je drug Tito sto ne da zito..."


To je bio cuveni rostilj - majstor Zika "Dzamba"...naravno ovu epizodu su upamtili moji stariji sugradjani,a ja pamtim njegove kulinarske vestine...
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Viđao sam ga kao jako mali u otvorenoj limuzini i beloj uniformi kako prolazi Muharom (Zemunci znaju i gde je to i koliko je uzano to skretanje).Ako četvorogodišnjak "namiriše" da je neko težak folirant i hohštapler,kako to nisu mogle generacije 1920-tih/1930-tih ?
Bagra neopevana !!! Za početak - pročitati "Decu komunizma" Milomira Marića,ako se ta knjiga još može naći...
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Glavna faca svog vremena,neka prica sta ko hoce,CRAZY sta si ti tad znao kad si bio Titov pionir o tome kako se zivelo,nije mi logicno.
Moj deda koji je tada bio malo vise stariji od tebe je od jedne plate kucu napravio i imao je njivu i vinograde,i uopste se ne zali na to vreme,a hajde danas nek neko nesto postigne posteno...
Stvarno se iznerviram kad procitam neku glupost tipa ove,a zreli ste ljudi.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Glavna faca svog vremena,neka prica sta ko hoce,CRAZY sta si ti tad znao kad si bio Titov pionir o tome kako se zivelo,nije mi logicno.
Moj deda koji je tada bio malo vise stariji od tebe je od jedne plate kucu napravio i imao je njivu i vinograde,i uopste se ne zali na to vreme,a hajde danas nek neko nesto postigne posteno...
Stvarno se iznerviram kad procitam neku glupost tipa ove,a zreli ste ljudi.

Titov pionir sam posto davne 1970, mladiću...Uzgred budi rečeno video sam ga dva puta uživo...Vrlo dobro znam kako se živelo od 1970 pa nadalje...A ti si se rodio najmanje 10 godina nakon njegove smrti i pojma nemaš o tom vremenu, sem što slušaš jadikovke tipa kako je bilo lepo...Tačno je da sam i ja putovao, putujem i sada i to nikakve veze nema sa temom Tito...

To glavna faca, što kažeš, je bez veze pogotovu, što o njemu i njegovom delu nisi imao prilike da učiš, nažalost takvo nam je školstvo, a još manje o velikanima toga doba, ja sam naveo Šarl De Gola a ima ih još...

Voleo bi da mi kažeš gde je to tvoj deda radio, kad je od jedne plate kuću napravio... I plus stizao da obrađuje te njive i vinograde...A i ne vidim koji ti imaš problem da obrađuješ njive i vinograde i da radiš pošteno u ovo vreme sadašnje...

Što se nerviraja tiče ima vremena naučićeš da ne treba da se nerviraš za sve i svašta...A pogotovu po pitanju Tita belosvetskog prevaranta čiji se ni identitet ne zna do dana današnjeg...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Nedostaju postovi od 08. i 09........ovo je odgovor na njih.

Taj period ima svoje ime i to bi trebalo da znate svi vi koji zagovarate vreme Tita. Zove se UTOPIJA.

Sve je to bilo lepo ali takvo stanje je neodrživo, neprirodno, nenormalno i nemoguće.

1.Radiš koliko možeš primaš LD koliko ti treba. (Radnici su primali ogromne plate, zato je deda jednoga forumaša odavde od radničke plate mogao da ima i kuću i auto i stan i njive itd...)
2.Uzmeš kredit za kuću ili stan pa otplaćuješ po 2 dinara mesečno sledećih 40 godina u dinarskoj vrednosti. Znate li za 40 godina kolika je inflacija?
3.Firma posluje loše, nema veze, država pokrije gubitak, odštampa novac i teraj dalje.
4.Radnici u fabrikama spavaju dok kraj njih na pokretnoj traci prolazi proizvod (svojim očima gledala)
5.Usled stavke 4. javlja se mnogo škarta, nema veze baci u đubre. Država naštampa novu turu novca i pokrije gubitak, subvencionira, dotira i ....po starom.
6.Završiš školu, zaposliš se, bez obzira što firmi ne trabaju radnici, prođe godina dve dobiješ stan. Za dž. Divota!

Da li je to bilo normalno i da li je tako nešto bilo moguće na duže staze. Da li je to realno? Da li ga je bilo briga šta će biti posle njega?

Taj period „blagostanja“ je morao da se plati, naknadno, i mi ga sada plaćamo.

Koliko ja vidim ovde su svi poprilično obrazovani i znaju šta je profit, gubitak, tržišno poslovanje, konkurencija....Svega toga kod Tileta nije bilo. Jednostavno je doštampavao toliko novaca koliko je bilo potrebno i mirna Bačka, on dobar i svi ga vole!
Vuk sit i ovce na broju. Naravno, ovce su narod a ovce su za šišanje, kao što znamo.

Živeli smo u iluziji i zato je buđenje bilo toliko bolno. Zato sada žalimo za tim vremenom življenja u polusnu, idili i blagostanju. Volela bih i ja da je to moglo zanavek da traje ali NE MOŽE.

PS/ Pamtite li od kada datira ova rečenica:
„Nikada oni ne mogu toliko malo da me plate, koliko mogu ja malo da radim.“

Nema potrebe za raspravom i ubeđivanjem, dovoljno je uključiti zdrav razum, ko ga ima. Samo sanjari i idealisti ne mogu da vide u čemu je stvar.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nedostaju postovi od 08. i 09........ovo je odgovor na njih.

Taj period ima svoje ime i to bi trebalo da znate svi vi koji zagovarate vreme Tita. Zove se UTOPIJA.
Taj period se nije zvao utopija nego socijalzizam!

Sve je to bilo lepo ali takvo stanje je neodrživo, neprirodno, nenormalno i nemoguće
Ti si fatalista. Nemoguće je zato što je bilo lijepo??? Znači, ništa lijepo nije moguće!
Uviđaš li apsurdnost svoga stava?.

1.Radiš koliko možeš primaš LD koliko ti treba. (Radnici su primali ogromne plate, zato je deda jednoga forumaša odavde od radničke plate mogao da ima i kuću i auto i stan i njive itd...)
2.Uzmeš kredit za kuću ili stan pa otplaćuješ po 2 dinara mesečno sledećih 40 godina u dinarskoj vrednosti. Znate li za 40 godina kolika je inflacija?
3.Firma posluje loše, nema veze, država pokrije gubitak, odštampa novac i teraj dalje.
4.Radnici u fabrikama spavaju dok kraj njih na pokretnoj traci prolazi proizvod (svojim očima gledala)
5.Usled stavke 4. javlja se mnogo škarta, nema veze baci u đubre. Država naštampa novu turu novca i pokrije gubitak, subvencionira, dotira i ....po starom.
6.Završiš školu, zaposliš se, bez obzira što firmi ne trabaju radnici, prođe godina dve dobiješ stan. Za dž. Divota!

Iz ovoga što si gore napisala, vidljivo je da nisi baš upućena u ono o čemu govoriš. Da je bilo nerada i lošeg rada, bilo ga je, to niko ne spori. No, da li je Tito, kao personifikacija onoga vremena bio kriv zbog toga?
A što se tiče pokrivanja gubitaka preduzećima koja su ih ostvarivala, uopšte nije tačno to što ti govoriš. Ondašnja privreda, u skladu sa tadašnjim zakonima o radu, bila je organizovana tako, da
su oni privredni subjekti koji su ostvarivali veći dohodak, solidarno pokrivali gubitke onima koji su ih imali. Neću sada da ulazim u analizu da li je to bilo dobro ili ne, samo kažem kako je bilo. Novac koji se odista nekontrolisano štampao, štampao se isključivo radi deficita u državnim budžetima, a ne za pokrivanje gubitaka u privredi.
Da li je to bilo normalno i da li je tako nešto bilo moguće na duže staze. Da li je to realno? Da li ga je bilo briga šta će biti posle njega?

Naravno da je bilo moguće, da je država bila drukčije organizovana. (Istina je da je posle bitke lako biti general, no nekad je i to korisno) Mislim da je napravljena jedna strateška greška, kada su u pitanju ukupni društveni odnosi i organizacija privrede u ondašnjoj Jugoslaviji. Naime, uvedena je ogromna demokratija u privredu, umjesto da je uvedena u politiku. U privredi, naročito u preduzećima sa složenijim tehnološkim procesima, ne može se govoriti ni o kakvoj demokratiji, jer sami ti procesi, diktiraju način na koji se mora raditi, ako se želi uspješno poslovati. S druge strane, demokratije u političkoj sveri, skoro da nije ni bilo. A da jeste, ko zna kako bi stvari danas izgledale pod ovim podnebljem?!
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Činjenica je da smo tada imali sve. Gubitkom Tita dolazi "demokratija" i nacionalizam.
Hajde, demokrati, kažite šta ste napravili od kako je Tito umro. Uspjeli ste rasporodati i srušiti sve što je se gradilo godinama. Nemate više ništa svoje, nemate više šta da prodajete. Sramota!
I šuplja vam je ta priča da je Tito kriv za sve, da nas je zadužio, da je uništio, e sada Srbi imaju svoju verziju po kojoj je njih najviše proganjao, Hrvati imaju svoju verziju, svi imaju svoje verzije, svako priča svoju priču.
Mnogo vas priča bez ikakvog osnova. Bilo bi lijepo malo više pročitati i popričati s ljudima koji stvarno nešto znaju a ne čitati stranački obojenu literaturu i slušati tamo neke bapske priče.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Taj period se nije zvao utopija nego socijalizam!

Kako god da se zvao nije dugo ni potrajao znači da je bio neodrživ na način kako je u exYu postavljen...I nije se od 45 do 90 i neke zvao socijalizam nego je imao i neke druge nazive koliko sa ja sećam a tek od negde 70 je počeo da se se zove socijalizam...


Ti si fatalista. Nemoguće je zato što je bilo lijepo??? Znači, ništa lijepo nije moguće!
Uviđaš li apsurdnost svoga stava?

Uviđaš li apsurdnost svoje analize/filozofiranja oko rečenice koja je iskazana figurativno ?!!!.


Iz ovoga što si gore napisala, vidljivo je da nisi baš upućena u ono o čemu govoriš. Da je bilo nerada i lošeg rada, bilo ga je, to niko ne spori. No, da li je Tito, kao personifikacija onoga vremena bio kriv zbog toga?
A što se tiče pokrivanja gubitaka preduzećima koja su ih ostvarivala, uopšte nije tačno to što ti govoriš. Ondašnja privreda, u skladu sa tadašnjim zakonima o radu, bila je organizovana tako, da su oni privredni subjekti koji su ostvarivali veći dohodak, solidarno pokrivali gubitke onima koji su ih imali. Neću sada da ulazim u analizu da li je to bilo dobro ili ne, samo kažem kako je bilo. Novac koji se odista nekontrolisano štampao, štampao se isključivo radi deficita u državnim budžetima, a ne za pokrivanje gubitaka u privredi.

Taman posla bio je kriv drug Kardelj....
A ovo crveno ponovo pročitaj, leba ti, pa mi objasni odakle su ti "gubitaši" dobijali platu i plaćeno penziono, socijalno, itd davanje, i još se busali u grudi kako0 "grade" zemlju....I pošto takve gubitničke firme nisu ništa plaćale i uplaćivale u budžet NIJE NI ČUDO DA JE BILO MANJKA PARA U BUDŽETU PA JE TREBALO ŠTAMPATI PARE....

Naravno da je bilo moguće, da je država bila drukčije organizovana... Naime, uvedena je ogromna demokratija u privredu, umjesto da je uvedena u politiku..... S druge strane, demokratije u političkoj sveri, skoro da nije ni bilo.... A da jeste, ko zna kako bi stvari danas izgledale pod ovim podnebljem?!

E pa brate Jurivaka, taj najveći sin naših naroda (obrati pažnju na ovu formulaciju- korišćena je u milion naučnih, dupeuvlakačkih i inih radova, eseja i govora), TROSTRUKI NARODNI HEROJ, hohštapler Gospodin Tito je vodio DOŽIVOTNO tu divnu državu a tako DEGENERISANO vaspostavljenu...
Mnogo lepo i istinito si opisao period Tita neorganizovano, nakaradno i retrogradno i lepo si zaključio gde bi sad mi bili da nam nije bilo njega....


Mirkoj je napisao(la):
Činjenica je da smo tada imali sve. Gubitkom Tita dolazi "demokratija" i nacionalizam.
Hajde, demokrati, kažite šta ste napravili od kako je Tito umro. Uspjeli ste rasporodati i srušiti sve što je se gradilo godinama. Nemate više ništa svoje, nemate više šta da prodajete. Sramota!
I šuplja vam je ta priča da je Tito kriv za sve, da nas je zadužio, da je uništio, e sada Srbi imaju svoju verziju po kojoj je njih najviše proganjao, Hrvati imaju svoju verziju, svi imaju svoje verzije, svako priča svoju priču.
Mnogo vas priča bez ikakvog osnova. Bilo bi lijepo malo više pročitati i popričati s ljudima koji stvarno nešto znaju a ne čitati stranački obojenu literaturu i slušati tamo neke bapske priče.

O čemu Ti pričaš pa 1970 je bilo žestoko što se nacionalizma tiče....Ajde ne žmuri kada nije potrebno...
A šta to mi treba da imamo svoje što nismo imali pre Tita za vreme Tita a i posle Tita....
Šta bre brkaš žabe i babe....Sve te demokrate koje navodiš su Titovi "kadrovi" na ovaj ili onaj način...Ajde reci za koga si glasao na izborima u Bih pred rat, za komuniste, za Ante Markovića ili neodrživu nacionalističku koaliciju SDA/SDS/HDZ...Reci da vidimo o čemu se radi, malo šire u priči o Titu...
Pitaj šiptare da li vole Tita a sve su dobili....Ajde da te čujem majstore...
Koje si ti godište prijatelju reci da vidimo u koje si doba stvarno živeo...
Ja pamtim od 1970 na ovamo da čujem tebe....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Godište 1963.
Nikada nisam bio član Saveza Komunista (dva puta su me pizivali, nisam htjeo). To mi nije smetalo da budem Predsjednik Sindikalne podružnice (za ne povjerovati?) Nisam glasao ni za koga, ne glasam ni sada ni za koga. Nisam od onih što stalno mijenjaju boju zastave. E, ovo me sada sprečava da imam što bih trebao.
Ovo pišem kao običan čovjek, neopredeljen čovjek.
 
Natrag
Top