Tito je bio...

Ko je bio Tito?

  • Drug i drugarica

    Votes: 19 5,7%
  • Predsednik jedne prelepe zemlje

    Votes: 143 42,9%
  • Lovac na zebre

    Votes: 28 8,4%
  • Kome ti to?

    Votes: 22 6,6%
  • Lik iz jedne bajke

    Votes: 17 5,1%
  • Legenda sa Drvara

    Votes: 16 4,8%
  • Glavna faca svog vremena

    Votes: 152 45,6%

  • Total voters
    333
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Upravo tako,malo mi ide na zivce idealizacija tog vremena.Moramo shvatiti da taj standard koji smo postigli 70ih nije posledica Titove genijalnosti vec posledica medjunarodnih odnosa.Jednostavno zapad je dobro platio Titu jer je ovaj skoro sve zemlje treceg sveta odvukao od varsavskog pakta u tzv. nesvrstavne.Sve postkolonijalne zemlje su imale jake komunisticke pokrete i njihova neutralizacija je mozda i presudno uticala na ravnotezu u hladnom ratu.Kada su se odnosi u svetu promenili svi znamo kako je zavrsila nasa slavna privreda i drzava.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Drug Tito je bio sveti lik
Drug Tito je posto spomenik
Drug Tito nije bio ljudski stvor
Drug Tito je imo Beli Dvor
Drug Tito je bio dobar drug
I nije on napravio dug
Drug Tito je imo Plavi voz
Drug Tito se zove Josip Broz

Ja znam u kom grmu lezi zec
Pa idem u mali Kumrovec
Jer druga Tita i ostalu decu
Radjaju u tom Kumrovecu
Drug Tito je nas najveci sin
I nije on bio dusmanin
Na Neretvi bio diverzant
Na prstu je imo Brilijant
On je bio lovac
Lovac, ribolovac
Pijanista, humanista
I nikada onanista
Splavar, travar, kravar
Tito masinbravar
Ranar, lekar, vidar
I slobodni zidar

Tito je vas
I vi ste Titovi
I ja vam nisam za to kriv.

Riblja Corba
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A politička i ljudska prava su potrebna, i te stvari ne treba podcenjivati.

Slažem se da ljudska prava i slobode ne treba podcjenjivati. Ali, isto tako ne treba ih ni precjenjivati. Zašto? Zato što su LJUDSKA PRAVA I SLOBODE, onako kako ih poima i provodi zapadna demokratija, jedna šarena laža i velika obmana! Postavimo ovakvu hipotezu:
Imaš sva prava i slobode onako kako ih definiše zapadna demokratija, ali nemaš ni siguran posao, ni besplatno školovanje ni zdravstvenu zaštitu..., jednom riječju, nemaš ni ekonomsku, ni socijalnu, ni fizičku sigurnost. A to je stvarnost u današnjem zapadnom svijetu. S druge strane, imaš redukovanu demokratiju, kao što je bila u SFRJ, gdje nisi imao neograničena prava i slobode po zapadnoj definiciji, ali si imao neprikosoveno pravo na rad (radnici su bili zaštićeni kao sjeverni medvedi), imao si pravo na besplatno školovanje, imao si pravo na zdravstvenu zaštitu, sva tvoja nepokretna i pokretna dobra su bila zaštićena, imao si aktivano i pasivno biračko pravo, imao si pasoš sa kojim si mogao putovati u sve zemlje svijeta, bio si uvažavan građanin jedne zemlje koja je visoko kotirala u međunarodnoj politici i međunarodnim odnosima..., pa kakva to još prava trebaju građaninu? Pravo da smije slobodno psovati majku prdsjedniku svoje države i pričati viceve na njegov račun?! E, da, vidiš to je jako značajno pravo i čim ga građanim primijeni, odmah je sit i ne mora više jesti!? Pravo da mediji mogu sve najgore pričati i pisati o vladi? (oni to slobodno rade a vozovi prolaze kao i ranije) I čim narod čuje tu kritiku, ne treba više ni posao ni hljeb,- najede se tom slobodom medija!?
Demokratija? U SFRJ nije bilo demokratije kakvu danas poznajemo. No, kakva je ova današnja demokratija? Mislim uopšte na zapadnu demokratiju.
To je cirkus i lakrdija. Svaka se budala može dočepati vlasti, ako ima dovoljno para! To se i dešava pred našim očima, samo se pitam da li to svi vidimo? Drugačije rečeno, to je obična trgovina. Oni koji imaju pare, finansiraju svoga favorita, a ovaj kada se dočepa vlasti to njima vraća na mnogostruke načine.
I tako, kada sve ovo stavim na vagu, tas pretegne na na staru dobru Jugu i mirni i sigurni život kojim su živjeli njeni ljudi.
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Pa zapadna demokratija je sirok pojam.Ono sto ti opisujes je neoliberalni kapitalizam i tu se slazemo da taj sistem ne valja.Ali sta cemo sa Skandinavskim tipom(Skandinavski socijalizam).Tamo su radnicka prava prilicno zasticena,a i gradjanske slobode su velike.Bas za to sto su radnicka prava bila toliko zasticena dolazilo je do njihove zloupotrebe i pojave neodgovornosti,javasluka i cega sve ne i to je jedan od uzroka propasti nase ekonomije.Jesam za radnicka prava ali i za odgovornost i radnicku etiku jer sama prava bez ikakve odgovornosti vode u propast.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Prva stvar , pasoš imaju i države zapadne demokratije i to veoma uvažavane. To što smo tek nedavno dobili pasoše sa kojima možemo putovati stvar je naše loše reputacije u međunarodnim odnosima koja je posledica Miloševićeve politike devedesetih a zašta je Titova politika posredno uticala (Ovim ne optužujem Tita da je direktno kriv).
Drugo postojalo je biračko pravo, ali nisu postojali izbori . Zapravo nisu postojale alternativne mogućnosti, već se glasalo za ličnosti u okviru jedne opcije.
Treće u okviru dogovorne ekonomije radnička prava su bla zagarantovana. Niko nije mogao otpustiti radnika ma kakav on neradnik bio (i ako ga kojim slučajem radnički savet otpusti , on se žali sudu, a sud je obično uvek bio na strani radnika tako da ga matično preduzeće mora primiti nazad). Ovo koliko god bilo humano moglo je opstati u društvu koje nije živelo od vlastite ekonomije već od kredita i povoljnih izvoznih poslova i to nije moglo večno trajati.
Četvoto , to sa vicevima nije tako bezazlena stvar jer sloboda misli i izražavanja (govora , štampe) je osnova svake demokratije.
Peti i najvažnije , današnja zapadna demokratija daleko od toga da je idealna ali onakav sistem kakav je postojao u Titovo doba danas ne bi mogo opstati jer njegovo uspešno održavanje je posledica blokovskog antagonizma i Titovog uspešnog profitiranja zbog takvog stanja.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
6
rollmilane kao prvo izvini jer sam ti prije citirao pogrešno tvoje ime.
kao drugo vidim da ti mene nisi ništa razumeo.
Samo toliko u odgovor želim ti dobrodošlicu u demokratsku zajednicu koja se zove Evropa.Želim ti prijatnu nesigurnu egsistenciju,nesugurnu socijalnu sigurnost itd......Uskoro čete i vi našim putem,bez brige nikome to ne gine.
Dok imate vi u Srbiji kilogram hleba po ceni od oko 25 do 30 dinara budite zadovoljni,a kad budete imali kilo hleba po ceni od 125 dinara e onda ču da te pitam pošto je ta demokratija.
živ i sretan ti meni bio hiljadu godina
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ma ja znam da si ironisao u vezi slika , kao i u vezi crvene bande i komunjare (a možda i nisi). No i priča o grobnici je bila ironija. Želim da kažem da u budućnosti ne treba da se ugledamo na Titinu državu (sistem) jer ona je uspešno opstajala samo u ondašnjim okolnostima.
Drugo rekao si citiram " Slovenija najrazvijenija država na brdovitom balkanu a za druge države nesmem ni da pomislim kakva je statistika". A onda priča opet citiram "Želim ti prijatnu nesigurnu egsistenciju,nesugurnu socijalnu sigurnost itd......Uskoro čete i vi našim putem,bez brige nikome to ne gine."
Pa pitanje, zar nisi malo kontrdiktoran?
Sve najbolje !
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Ama ljudi,jeste taj ekonomski sistem SFRJ bio dobar za radnike ali on jednostavno ne moze da funkcionise.Da neka drzava danas cisto radi eksperimenta pokusa da ponovi to kolapsirala bi za par meseci.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
6
ništa ja nisam ironisao u vezi sa slikama i ostalog navedenoga.I nije me stid toga što mi vise Titove slike po zidovima,dapače ponosam sam na to.To je moje poštovanje prema jednom čoveku i jednoj državi koju smo mi sami razjeb.....
A ono tvoje nisam te baš shvatio šta si hteo da kažeš,možda me malo muče godine.
Mislim u vezi kontradiktornosti.
usput pitam šumadinca ako je onaj sistem bio dobar za radnika,zanima me koji sistem je dobar danas još uvek za radnika?
 
Natrag
Top