Sveto Trojstvo

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jedna od tacaka istorijske podele 1054 godine izmedju istocnog i zapadnog Hriscanstva, je uz Subotu koju je istocna crkva u to vreme jos uvek postovala kao sveti dan, bilo i pitanje od koga proizilazi sveti Duh, da li od Oca, ili i od Sina..?

Mislim da je ova podela, bar u ovom segmentu, bila bezrazlozna, posto rec Bozja jasno kaze da je Sveti Duh zasebna licnost u odnosu na Oca i Sina.


Osim toga, i sam simbol vere to potvrdjuje: [SIZE=+1] И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.

[/SIZE]
Izraz `KOJI OD OCA ISHODI, ne mora znaciti da on izlazi iz njegovog unutrasnjeg bica, kao sto neki tvrde, vec da on izlazi iz Bozanske prisutnosti i slave koja okruzuje sve clanove Bozanstva, kako Oca, tako i Sina, i Svetoga Duha, i dolazi na ovaj svet da bude nas utesitelj, i pomocnik.

[SIZE=+1]




[/SIZE]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
112
Moze li konacno umesto mnogo citata i malo razmisljanja?
Dobro, ako vas mrzi,
odgovor na pitanje sta je to materijalno a jeste duh,
u jeziku koji upotrabljavate zove se vazduh!

Dakle, posto je vazduh, kako mu naziv i kaze skup koji je "sav" od duhova,
sledece pitanje glasi: koji bi od duhova mogao biti nazavan "svetim" duhom?

Napomena za RISa:
Tacno je da pojam "sveti" nasiroko i na sva zvona upotrebljavaju religijske
institucije. Medjutim on ipak mije ideoloski, nego je lingvisticki pojam.
I znaci: "nesto sto je od znacaja za ceo svet".

(Za xitm4n-a: Pomenuta informacija moze biti korisna pri identifikaciji
pravoslavnog pravoverja, ali nije odgovor na osnovno tematsko pitanje.
Uzgred pomenuta molitva je naknadno stigla od religijske institucije
kojoj pripadas, ali ne i od Hrista. Ni onoga sto je bio ni onoga sto nije docekan.)


Da li je ovo pitanje lakse?
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
60
@ aeris
jel znas sta je jedna sveta apostolska crkva? Hrist je apostolima preko Duha Svetoga preneo Blagodat Boziju, koja je nastavila da zivi kroz njih i kasnije kroz crkvu. Sve sto je ta crkva izrekla, ako uzmemo u obzir da nije izgubila blagodat Svetog Duha(kao sto je slucaj sa katolickom), kao da je od samoga Gospoda proistekla, tako da Simvol vere jeste stigao mozda naknadno, ali ostaje to sto jeste.
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620

Brate mnogo sam puta postavljao simbol vere i niko mi do sada nije dao odgovor,sta to ovde nije u redu????

СИМВОЛ ВЕРЕ

ВЕРУЈЕМ у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао са небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и био погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну свету, саборну и Апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин!

Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
aeris,
mozemo uzeti u razmatranje vise prostorne dimenzije da bi objasnili zasto nemamo sposobnost da vidimo neke postojece objekte ili bica.

Za postavljanje ove teze moramo se posluziti analogijama ako zelimo razumjeti svijet visih dimenzija.

Dvodimenzionalni svijet: nema trecu dimenziju. Jedno bice cemo nacrtati, moracemo mu nacrtati svako crijevo, usta, vijuge u mozgu, oci, nerve i bice nama uvijek sasvim otvoren i sasvim poznat. Cak cemo moci pedvidjeti kuda se krece i dokle se moze kretati. Njegovo svjetlo je takodje u ravni i ako bi taj svijet poklopili nekim papirom, taj svijet ne bi ni primjetio da mu se ista promijenilo, jer jednostavno nema mogucnost pogleda na gore. U jednom trodimenionalnom prostoru takvih dvodimenzionalnih moze biti beskonacno.

Kao sto je dvodimezionalni svijet ogranicen u odnosu na trodimnezionalni u kojem smo mi "zarobljni", tako su i nama svijetovi cetvrte do sedme dimenzije nevidljivi, nepoznati i neshvatljivi.

Allah je Gospodar svih svijetova. Kur'an.

Pa ako govorimo o Duhu, mi mozemo korisiti samo trodimenzionalne analogije. Kada govorimo o duhovima, mi govorimo o djelovanju bica iz visih dimenzija preko njihovih trodimenzionalnih projekcija.
Ne treba zaboraviti da smo njima sasbim otvoreni i poptuno ranjivi.

Blizi smo vam nego zla kucavica. Allah cita vasu vjeru sa vasih srca. - Kur'an.

Izgon iz Raja se moze sasvim logicno objasniti izgonom iz visih dimenzija, jer otkud da odjenom nestane Raj koji je opisan da je podrucju danasnje Turske, da nestane zajedno sa kerubinima s plamenim macevima, ta vidjeli bi ga iz satelita!
Jer je Raj bio u visoj prostornoj dimenziji ili pak u visem trodimenzionalnom svijetu na cetvroj osi cetvorodimenzionalnog svijeta.

Silazite iz njega(Raja) svi! - Kur'an.

Ono sto je bitno za prezivljavanje jeste da smo zasticeni Zakonima Jedinoga Boga, Jedinoga Svestvoritelja tako ranjivi i otovreni bicima visih dimenzija.
Ako je uopste tacna teza o visedimnezionalnim prostorima, to je moja predpostavka.
Ljudi se sluze predpostavkama a one ne koriste isitni. Kur'an (ako je tacna, nema korstim, a ako nije tacna predpostavka svako ne koristi)
Naravno, dok postujemo Bozje Zakone.

O Bogu ne smijemo govoriti ono sto ne znamo. Sotona vas navodi da o Bogu govorite ono sto ne znate. Kur'an.

Zato treba "spustiti" loptu, i naci ljepotu u jednostavnosti koju su prenosili Bozji poslanici (pomazanici, mesije). To svakako nisu Jovan, Luka, Pavle itd. Iza Isusa je bio Muhammed a.s. Duh istine (Ahmed).
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
za aeresa
Da bi utvrdili pravu istinu,mi ljudi koristimo dokaze ili cinjenice.
Na primer dokaz da Je Isus Hrist postojao nalazimo osim Biblije,cak i u knjigama njegovih neprijatelja.
Nadalje dal postoji sveti trojstvo ili ne takodje trazimo u raznim istorijskim knjigama,a ne samo u Bibliji.
Sto se tice hebrejskog jezika ,razumevanje tog jezika ,ma koliko on bio lokalnog karaktera,moze samo da nam koristi,ali ne i da steti.
Kad si spomenio aramejski jezik,imamo "Peshita"na aramejskom gde se takodje spominje Jehova,tako da je nemoguce ostaviti Jehovu po strani...,ali o svetom trojstvu nema ni reci...

GU9pb.jpg


za geru
Ne odgovori mi na veoma jednostavno pitanje
Da li je Isus Hrist kad je citao Isaiju u sinagogi procitao Jehova ili ODBIO da procita Bozje ime?
 
Član
Učlanjen(a)
28.01.2011
Poruka
620
za aeresa
Da bi utvrdili pravu istinu,mi ljudi koristimo dokaze ili cinjenice.
Na primer dokaz da Je Isus Hrist postojao nalazimo osim Biblije,cak i u knjigama njegovih neprijatelja.
Nadalje dal postoji sveti trojstvo ili ne takodje trazimo u raznim istorijskim knjigama,a ne samo u Bibliji.
Sto se tice hebrejskog jezika ,razumevanje tog jezika ,ma koliko on bio lokalnog karaktera,moze samo da nam koristi,ali ne i da steti.
Kad si spomenio aramejski jezik,imamo "Peshita"na aramejskom gde se takodje spominje Jehova,tako da je nemoguce ostaviti Jehovu po strani...,ali o svetom trojstvu nema ni reci...

GU9pb.jpg


za geru
Ne odgovori mi na veoma jednostavno pitanje
Da li je Isus Hrist kad je citao Isaiju u sinagogi procitao Jehova ili ODBIO da procita Bozje ime?

Isus i apostoli nikada nisu izgovorili to ime,a samo (Gospod) Ili (Otac)
 
Natrag
Top