Sveto Trojstvo

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Pomaže nam Gospod i Bog naš!

Imam neki osećaj da postoji svojevrsna paralela izmedju Svete Trojice i prve tri starozavetne zapovesti.
Kao da se prva zapovest odnosi na Boga Oca, druga na Sina Njegovog i Gospoda našeg, Hrista Isusa,
a treća na Duha Svetoga, Koji od Oca ishodi i Koji je Motivator svih naših poBožnih htenja.

Bog ti pomogao i od napasti i zla sačuvao Tomo.

Možeš li malo da pojasniš ovo što si izneo ? Kako si došao do toga, šta te asociralo ?
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomogao Bog Jedan i Jedini svakome od nas!

Ne zameri što tek sada odgovaram, mnogo radim ovih dana pa sam podosta i umoran.
Slava Bogu za sve!

Elem, gledajući u drugu Bogom-danu Starozavetnu zapovest, verujući da se samo Hristu Isusu
valja klanjati sa oBožavanjem, Njemu Koji je i sada u ljudskom vaskrslom telu, razmišljao sam
o trećoj Bogom-danoj Starozavetnoj zapovesti. Tačnije o reči "uzalud".
I nekako sam osetio da je Jedini Pravi Motivator, Koji mene može nadahnuti da Hrista slavim
kako u Crkvi tako i svuda - Duh Sveti. Svi drugi motivatori, čak i moja lična motivacija, mogu
ne-biti po volji Božijoj i na slavu Božiju.

I tako nekako dodjoh do toga da se i Sveta Trojica, Bog Otac, i Sin, i Duh Sveti, projavljuju kroz
prve tri zapovesti, na različite ali u isto vreme i na iste načine.

umorni brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A zasto si ti onda tvrdio da je vera u Trojstvo nebitna? Znaci dekalog ti je nebitan?

Napisao sam "da nisu od presudne vaznosti za samo spasenje ako neko bas i ne razume ovu temu, vec da je bitno da prihvatimo Isusa kao spasitelja, a ne da trubimo o njegovoj prirodi ako to nismo u stanju da shvatimo, jer ce nam neke stvari biti objasnjene tek na nebu"


Neki su me kritikovali zbog ove izjave, ali ja smatram da je ispravna.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
gdje je u 1.BZ - TTT?


1. Božja Zapovijest –
DA LI JE POŠTUJEŠ?

=================================

IZLAZAK 20,2
"Ja sam YHWH, BOG tvoj,
koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
YHWH JE BOG Otac, A NE Sin Gospodin Yehoshua
YHWH je izveo iz Egipta, a NE Sin Gospodin Yehoshua
-------------------------------------------------------------------------

IZLAZAK 20,3
Nemoj imati drugih bogova uz mene.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
NEMOJ IMATI Sina Gospodina Yehoshuu
KAO BOGA UZ BOGA Oca YHWH
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
BIBLIJSKA OSNOVA ZA NAUK TROJSTVA

I. JEDAN BOG - TRI OSOBE
A. JEDAN BOG - Pnz 4:35; 6:4; Iz 43:10; 1 Tim 2:5.
B. OTAC je BOG - Ivan 17,1-3; 1 Kor 8:6; 2 Kor 1:3; Gal 1:1; Phil 2:11; Kol 1:3; 1. Petrova 1,2
C. SIN je BOG - Iz 9:6; Ivan 1,1-18; 5:18; 8:58; 20:28; Rim 9:5; Kol. 2:9; Titu 2:13; Heb 1:8-12; 2. Petrova 1,1
D. DUH SVETI je BOG - Djela 5,3-4; 2 Kor 3,17-18. Implicirano u - Marko 3:29; Ivan 15:26; 1 Kor 6,19-20; Heb 9:14. "Duh Božji" - Post 1:2; Gen31:3; Br 24:2; 1 Sam 19:20; 2 Kr 24:20; Job 27:3; Iz 61:1; Ezek 11:24;Mt 3,16;12:28; Ivan 4,24; Rim 8,14; 1 Kor 7:40; Ef 4:30
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
77 pitanja za trojičare

  1. Gdje u Svetom pismu piše da je Bog trojstvo?
  2. Gdje se u Bibliji nalaze termini „Bog Sin“ ili „Bog Sveti Duh“?
  3. Da li je Isus pogriješio kad je izjavio da je Njegov Otac „jedini istiniti Bog“ (Jovan 17:3)?
  4. Zašto Bog u Prvom Uputu Dekaloga kaže „nemoj imati drugih bogova ispred mene“ (2. Mojsijeva 20:3) ako je Božanstvo zapravo množina tri boga?
  5. Da li je Isus bio saglasan sa objavom: „Čuj, Izraele: Gospod Bog naš, Gospod je jedini“ (5. Mojsijeva 6:4; uporedi sa Marko 12:28-34)?
  6. Da li je Isus pogrešno predstavio odnos između Njega i Boga kad je izjavio „Otac moj veći je od mene“ (Jovan 14:28)? Kako je moguće da je Otac veći među „su-jednakim“ članovima trojstva?
  7. Kako je apostol Pavle mogao izjaviti da je „Hristu poglavar Bog“ (1. Korinćanima 11:3) ako su oni ravnopravni članovi trojstva?
  8. Da li je apostol Pavle bio saglasan da postoji samo jedan Bog (Rimljanima 3:30)?
  9. Zašto Pavle pravi jedinstvenu razliku kad govori o „kralju vječnom, neraspadljivom, nevidljivom, jedinom premudrom Bogu“ (1. Timoteju 1:17), ako postoje tri su-vječna boga?
  10. Da li je apostol Pavle pogriješio izjavivši da „postoji jedan Bog Otac od koga je sve … i jedan Gospod, Isus Hrist, kroz koga je sve…“ (1. Korinćanima 8:6)?
  11. Da li je apostol Jakov možda vjerovao u više od jednog Boga (Jakov 2:19)?
  12. Zašto Juda pravi razliku između „jedinog Gospodara [Despotos na grčkom, gospodar ili vlasnik u apsolutnom smislu, onaj kojima ima potpunu jurisdikciju nad svime] Boga, i našeg Gospoda [grčki Kirios] Isusa Hrista“ (Juda 1:4)?
  13. Kako to da Pavle konstatuje da postoje „jedan Gospod [Isus]… i jedan Bog i Otac svih, koji je nad svima“ (Efescima 4:4-6), ako zapravo postoje tri su-jednaka boga?
  14. Da li je Bog pogrešno predstavio svog „su-jednakog“ i „su-vječnog kolegu“ iz „trojstva“ kad je objavio nakon Isusovog krštenja „Ovo je moj voljeni Sin“ (Matej 3:17)?
  15. Da li je Bog još jednom dezinformisao Isusove učenike o Njegovom stvarnom identitetu na Gori Preobraženja kad je ponovio „Ovo je moj voljeni Sin“ (Matej 17:5)?
  16. Da li je Petar pogrešno identifikovao Isusa kad je izjavio: „Ti si Hristos, Sin Boga živoga“ (Matej 16:13-17; uporedi sa Jovan 6:69) ili je dobio potvrdu da je to od Oca? Zašto nije prepoznao Isusa kao „drugo lice božanstva“?
  17. Zašto je Pavle u svojoj prvoj propovijedi, odmah posle obraćenja, „propovijedao Hrista, da je on Sin Božji“ (Djela 9:20)? Zar nije trebalo da kaže da je „član božanskog trojstva“?
  18. Da li je Marta pogriješila kad je priznala: „Ti si Hristos, Sin Božji, onaj koji treba da dođe na svijet“ (Jovan 11:27)?
  19. Zašto se optužba jevrejskih poglavara i sveštenika protiv Isusa zadržala samo u okviru Njegovog predstavljanja kao „Sina Božjeg“ i „Hrista / Mesije“ (Matej 26:63; Luka 22:67, 70; Jovan 19:7), ako je On ikada ičim sugerisao za sebe da je „bog“, „drugo lice božanstva“ i sl.?
  20. Da li je Filip pogrešno izložio jevanđelje etiopskom dvoraninu kad je ovaj na kraju iznio priznanje vjere: „Vjerujem da je Isus Hristos Sin Božji“ (Djela 8:37)?
  21. Zašto je Bog imao potrebu da Sinu daje „život po sebi“ (Jovan 5:26) ako je Sin zapravo „drugo su-vječno lice božanstva“ koji je to oduvijek imao?
  22. Kako to da su čak i demoni (pali anđeli) znali da je Isus „Sin Božji“ (Matej 8:29)? Zar su mogli biti dezinformisani oni koji su nekad prebivali u prisustvu Božjem?
  23. Ako je Bog „trojedini“ (3 u 1 i 1 u 3), da li to znači da je: i) samog sebe poslao na svijet; ii) umro da pomiri svijet sam sa sobom; iii) samog sebe uskrsnuo; iv) vaznio samog sebe na Nebo; v) moli se i posreduje sam pred sobom na Nebu; vi) da je jedini posrednik između čovjeka i samog sebe; vii) da je nevidljiv a ipak viđen; viii) da je svemoćni Bog ali ipak jačan od anđela; ix) da je sveznajući Bog ali da nije znao dan svog povratka; x) da je velik kao Njegov Otac ali da je Otac veći od Njega; xi) da je jednak sa Ocem ali On je ipak Otac; xii) da je Sin ali iste dobi kao Otac; xiii) da je Sin koji ima Oca i Bog koji nema Oca; xiv) da je rođeni Sin i nerođeni Bog; xv) da je zaista Bog i zaista čovjek; xvi) da je izašao sam od sebe; xvii) dao silu samom sebi; xviii) zahvaljivao samom sebi; xix) nosio svjedočanstvo sam sebi; xx) vratio se samom sebi; xxi) da sjedi s desne strane samom sebi; xxii) da je svoj vlastiti Otac i svoj vlastiti Sin; xxiii) da je napustio Nebo pa ipak bio tamo sve vrijeme…
  24. Zašto je Sin Božji nazvan „slikom (obličjem) nevidljivog Boga“ (Efescima 1:15; Jevrejima 1:3) ako je On zapravo još jedan su-vječni i su-jednaki ravnopravni bog?
  25. Zašto je Isus nazvan „provorođenim prije svakog stvaranja“ (Kološanima 1:15) ako je „su-vječni“ ravnopravni Bog zajedno sa Ocem i Svetim Duhom?
  26. Kako to da je Isus Hrist „jedinorođeni“ (monogenes = jedinac) od Oca (Jovan 1:14; 1:18; 3:16; 3:18; 1. Jovanova 4:9) ako je „su-vječni“ član trojstva?
  27. Kako i zašto Sin (Isus Hrist) uvijek i bez izuzetka prima autorizaciju od Oca i biva upućen ili naimenovan od Boga Oca (Jovan 5:22; Matej 28:18; Jovan 8:28, 42; Jevrejima 1:6, itd.) ako je i sam su-vječni i su-jednaki ravnopravni bog?
  28. Da li je Sveti Duh, ako je ravnopravni član božanskog Trojstva, zapravo Hristov Otac (Matej 1:18)?
  29. Zašto Jovan spominje samo Boga i Riječ kada govori o stvaranju (Jovan 1:1-3, 14)?
  30. Kako to da Pavle navodi samo dva božanska bića koja su bila uključena u stvaranje (Efescima 3:9; Kološanima 1:15-16; Jevrejima 1:1-2)?
  31. Zašto u Pavlovim, Petrovim i Jovanovim pismima uvijek stoji da blagodat i mir dolaze samo od Oca i Sina (Rimljanima 1:7; 1. Korinćanima 1:3; 2. Korinćanima 1:2; Galatima 1:3; Efescima 1:2; Filipljanima 1:2; Kološanima 1:2; 1. Solunjanima 1:1; 2. Solunjanima 1:2; 1. Timoteju 1:2; 2. Timoteju 1:2; Titu 1:4; Filimonu 1:3; 2. Petrova 1:2; 2. Jovanova 1:3)?
  32. Zašto je Isus potpuno izostavio Duha Svetoga kada je izjavio da vječni život zavisi o poznavanju Boga i Njega (Jovan 17:3)?
  33. Ko je i zbog čega krivotvorio tekst u 1. Jovanovoj 5:7, dionici poznatoj kao Comma Johanneum? Da li zbog podrške dogmi o trojstvu koja ne postoji u Svetom Pismu?
  34. Pošto je Petar na Pedesetnici, svega desetak dana posle poslednjih Hristovih uputa prije Njegovog uznesenja na Nebo (Matej 28:19-20; Djela 1:2-3), propovijedao da se „svako… krsti u ime Isusa Hrista“ (Djela 2:38), da li to znači da je već bio „zaboravio“ trojstvenu kršteničku formulu, da nije bilo validno njegovo nadahnuće pod kojim je propovijedao, ili da je ova formula u Matejevom jevanđelju krivotvorena u IV vijeku, baš kao i (naučno dokazano) Comma Johanneum (1. Jovanova 5:7)?
  35. Kako to da u Novom savezu ne postoji nijedan zabilježen primjer da je neko kršten „u ime Oca i Sina i Svetog Duha“, već samo u ime Isusa Hrista (Djela apostolska 2:38; Djela apostolska 8:12; Djela apostolska 8:16; Djela apostolska 10:48; Djela apostolska 19:5; Djela apostolska 22:16; Rimljanima 6:3; 1. Korinćanima 1:13 i Galatima 3:27)?
  36. Zašto Biblija nikad ne uči da volimo, obožavamo ili se molimo Duhu Svetom?
  37. Isus izjavljuje da je samo Sin vidio Oca (Jovan 6:46; Luka 10:22). Kako Sveti Duh može biti doslovno biće, a da nikada nije vidio Oca?
  38. Zašto je apostol Jovan izostavio Svetog Duha kada kaže da je „naša zajednica s Ocem i sa Sinom Njegovim Isusom Hristom“ (1. Jovanova 1:3)?
  39. Kako to da Biblija govori samo o prestolima Oca i Sina, a presto Svetog Duha nikad ne pominje?
  40. Zašto Otac nikada nije razgovarao sa Svetim Duhom?
  41. Zašto Isus nikada nije razgovarao sa Svetim Duhom?
  42. Zašto Sveti Duh nikada nije razgovarao s Isusom?
  43. Zašto Sveti Duh nikada nije razgovarao s Ocem?
  44. Zašto se Sveti Duh manifestovao u formi goluba na Isusovom krštenju (Matej 3:16) ako je i sam bog? Zar to ne bi bilo direktno kršenje Božjeg Uputa o zabrani idolatrije i prikazivanja Božanstva materijalnim stvarima (2. Mojsijeva 20:4; 5. Mojsijeva 4:15-19)?
  45. Zašto Pavle kaže da postoji samo jedan Duh (Efescima 4:4), dok Biblija govori o „Duhu Božjem“, „Duhu Hristovom“ (Rimljanima 8:9), „Duhu Gospodnjem“? Da li je to zasebno biće ili Duh o kojem govori cijelo Sveto Pismo: „Bog… poslao Duh svog Sina“ (Galatima 4:6); duh putem kojeg Otac i Sin prebivaju u vjernima (Jovan 14:23; Efescima 2:18; Galatima 2:20; Filipljanima 1:19; 1. Petrova 1:11)?
  46. Koliko ima „svetih duhova“ ako je tačna dogma o trojstvu?
  47. Kako to da o „danu ili času“ Hristovog drugog dolaska „niko ne zna, ni anđeli na nebu ni Sin, već Otac“ (Marko 13:32)? Zašto nije spomenut Sveti Duh kao ravnopravni Bog koji bi takođe morao to znati?
  48. Zašto Sveto pismo naziva „antihristima“ one koje poriču doslovnog Oca i Sina (1. Jovanova 2:22-23; Juda 1:4)?
  49. Kako to da je Sin Božji jedino biće koje poznaje Oca (Luka 10:22)?
  50. Kako to da su Otac i Sin jedina božanska bića koja neko može mrziti (Jovan 15:23-24)?
  51. Kako to da su samo dva bića uključena u posredovanje za nas ako je prema dogmi o trojstvu Sveti Duh posrednik: „Jer jedan je Bog, i jedan je posrednik između Boga i ljudi, čovjek, Hristos Isus“ (1. Timoteju 2:5)?
  52. Zašto se u istom stihu (1. Timoteju 2:5) eksplicitno ističe da postoji „samo jedan Bog“ i zašto Isus nije makar nazvan „bogočovjekom“?
  53. Zašto „spasenje (dugujemo) našem Bogu, koji sjedi na prestolu, i Jagnjetu“ (Otkrivenje 7:10)? Zar Sveti Duh nema nikakve zasluge?
  54. Ako je Isus Hrist jedan od tri su-vječna boga, kako je mogao umrijeti na krstu i posvjedočiti za sebe da je „bio mrtav“ (Otkrivenje 1:18), ako znamo da je Bog jedini besmrtan (1. Timoteju 6:16)?
  55. Kako to da je Stefan u božanskom otkrivenju vidio na Nebu samo „Sina čovečijeg kako stoji s desne strane Bogu“ (Djela apostolska 7:56)? Gdje je nestao treći član?
  56. Kako to da ćemo biti samo „naslednici Božji, a sunaslednici Hristovi“ (Rimljanima 8:17)? Gdje je treći?
  57. Zašto o Hristu ne svjedoči i Sveti Duh, već samo Otac koji ga je poslao (Jovan 8:18)?
  58. Zašto Isus kaže „vjerujte u Boga, i u mene vjerujte“ (Jovan 14:1) ako postoji još jedan bog u kojega trebamo vjerovati?
  59. Zašto Jovan povezuje vjeru u Isusa Hrista Sina Božjeg sa zadobijanjem vječnog života (Jovan 20:31; 1. Jovanova 5:10-12) ako je Bog zapravo trojstvo tri su-vječna boga?
  60. Zašto Jovan kaže da pobjeđuje svijet onaj koji vjeruje da je Isus Sin Božji (1. Jovanova 5:5)?
  61. Zašto „antihrist“ poriče samo Oca i Sina (1. Jovanova 2:22,23) ako postoji i bog sveti duh?
  62. Zašto je pečat na čelima 144000 iz Otkrivenja 14,1 pečat Boga Oca a ne pečat Trojstva?
  63. Zašto spaseni na Nebu kažu da „spasenje (duguju) našem Bogu, koji sjedi na prestolu, i Jagnjetu“ (Otkrivenje 7:10)? Kako to da ne znaju za „treće lice božanstva“ i zahvale i njemu?
  64. Zašto u „kraljevstvu Hrista i Boga“ (Efescima 5:5) nema Svetog Duha?
  65. Zašto po realizaciji Plana spasenja na Božjem prestolu opet nema Svetog Duha, već je presto samo Božji i Jagnjetov / Hristov (Otkrivenje 22:1)?
  66. Zašto će se Sin „pokoriti Bogu“ po realizaciji Plana spasenja ako je su-jednaki bog (1. Korinćanima 15:27,28)?
  67. Zašto poštujemo samo Oca i Sina (Jovan 5:23)?
  68. Zašto apostol Jakov kaže za sebe da je „sluga Boga i Gospoda Isusa Hrista“ (Jakov 1:1)? Zar odbija da služi i trećem?
  69. Zašto Isus naglašava da je u jedinstvu samo sa Ocem (Jovan 10:30) ako postoji „trojedini Bog“?
  70. Zašto je Isus obećao učenicima i hrišćanima u svim narednim vjekovima da nas „neće ostaviti“ (Jovan 14:18) i da će biti „uvijek sa nama, sve do svršetka ovog doba“ (Matej 28:20) ako je Sveti Duh kao zasebno biće taj koji obavlja djelo osvjedočenja, tješenja i dr.?
  71. Kako to da Duh istine ne govori od sebe, već je Otac taj koji govori njemu šta da govori, a taj „On“ je Hrist (Jovan 8:28; 12:49; 14:10, 24 i 16:13)?
  72. Kako to da je kroz kompletnu Bibliju Bog Otac uvijek Izvor i najviši Autoritet od koga dolazi sve, a Sin Božji božanski kanal, kroz kojega je sve (Jovan 12:49; Jovan 14:10; Jovan 14:24, Jovan 8:28), bilo u fizičkoj ili duhovnoj manifestaciji, ako postoje tri su-jednaka ravnopravna boga (trećeg zapravo nigdje nema, dok kod pomenuta dva očito postoji jasna hijerarhija i domen djelovanja koji se nikada ne mijenja)?
  73. Ko je zapravo Isusa uskrsnuo iz groba, ako je Bog trojedini (vidi: Djela 2:24; 2:32; 3:15; 4:10; 5:30; 10:40; 13:30,33,34,37; 17:31; Rimljanima 4:24; 6:4; 10:9; 1. Korinćanima 6:14; 15:15; 2. Korinćanima 4:14; Galatima 1:1; Efescima 1:20; Kološanima 2:12; 1. Solunjanima 1:10; 1. Petrova 1:21)?
  74. Kako to da je Isus Hrist po uznesenju i preuzimanju ingerencija na Nebu (Matej 28:18) imao potrebu da mu Bog Otac daje otkrivenje (Otkrivenje 1:1) ako je i sam ravnopravni sveznajući bog?
  75. Ako je Isus su-vječni Bog sa Ocem, zašto je kazao Mariji Magdaleni da se vraća „svom Bogu i vašem Bogu“ (Jovan 20:17)?
  76. Zašto u Otkrivenju 3:12 Isus tri puta naziva svog Oca „moj Bog“? Da li na Nebu postoji samo jedan istinski Bog ili možda hijerarhija nižih i viših bogova? Kako se to uklapa u dogmu o „trojedinom bogu“ i tri „su-vječna“ i „su-jednaka“ bića?
  77. Ako Otac i Sin očito nisu deo nekog „trojstva“, zašto onda vi verujete u trojstvo?
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Trojstvo
Martin Luther

Na ovu temu ludost Božja i mudrost svijeta su u sukobu. Božja izjava da je on jedan Bog u tri različite osobe, svijet gleda kao potpuno nerazumno i glupo; a sljedbenici pukog razuma, kad ga čuju, smatraju svakoga tko ga podučava ili vjeruje samo budalom. Stoga se ovaj članak neprestano napada, od vremena apostola i očeva do danas, kao što povijest svjedoči. Posebno je evanđelje svetog Ivana bilo izloženo napadu, koje je napisano s posebnom svrhom učvršćivanja ove dogme protiv napada Cerintusa heretika, koji je u apostolsko doba već pokušao dokazati od Mojsija postojanje samo jednog Boga, što je dodijelio kao razlog da naš Gospodin Isus ne može biti pravi Bog zbog ljudske nemogućnosti da je Bog i čovjek ujedinjen u jednom biću.

O besramni razume! Kako mi jadni, jadni smrtnici možemo shvatiti ovu misteriju Trojstva? Mi koji ne razumijemo djelovanje vlastitih fizičkih sila – govora, smijeha, sna, stvari o kojima imamo svakodnevno iskustvo? Ipak, mi bismo, neokaljani Božjom riječju, vođeni samo našom pogrešivom glavom, izrekli samu Božju prirodu. Nije li vrhovna sljepoća za čovjeka, kada nije u stanju objasniti najneznačajniju fizičku operaciju koja se svakodnevno svjedoči u vlastitom tijelu, pretpostaviti da razumije nešto iznad i izvan moći razuma da shvati, nešto o čemu samo Bog može govoriti, i ishitreno potvrditi da Krist nije Bog?

Doista, da je razum standard prosudbe u takvim stvarima, također bih mogao napraviti uspješan pothvat; ali kada se zaključci čak i dugih i zrelih razmišljanja o toj temi uspoređuju sa Svetim pismom, oni neće stajati. Stoga moramo ponoviti, iako bi rezultat trebalo biti samo mucanje, ono što nam Biblija govori, naime: da je Isus Krist pravi Bog i da je Duh Sveti također pravi Bog, ali ne postoje tri boga; Ne tri božanske prirode, kao što možemo govoriti o tri brata, tri anđela, tri sunca, tri prozora. Postoji jedna nedjeljiva božanska suština, dok prepoznajemo razliku u odnosu na osobe

Pavao, govoreći o Kristu u Hebrejima 1,3, govori o njemu kao o izričitoj slici Božje supstancije. Opet, u Kološanima 1,15 kaže o Kristu: "Tko je slika nevidljivog Boga, prvorođenca svega stvorenog." Moramo uzeti ove riječi za ono što kažu – da su sva stvorenja, čak i anđeli i ljudi, rangirana ispod Krista. Ova klasifikacija ostavlja prostor samo Bogu: oduzimanje stvorenja, ostaje samo Bog. Jedno je, dakle, isto reći da je Krist prvorođenac svih stvorenja i da je Krist pravi i bitni Bog.
Da stvar bude što jasnija, Pavao koristi izraz "slika nevidljivog Boga". Ako je Krist slika Božja, on mora biti osoba različita od onoga čija je slika, ali u isto vrijeme u jednoj božanskoj suštini s Ocem. On i Otac nisu jedna osoba, već dvije, a Krist ipak ne bi mogao biti izričita slika Očeve osobe, ili suštine, da nije jednako božanski. Nijedno stvorenje ne može biti slika božanske suštine, jer ne posjeduje tu bit. Da ponovimo, Krista se ne bi moglo nazvati izričitom Božjom slikom da on i Otac nisu različite osobe; Mora postojati jedna slika i jedna koji je kao slika.
Izraženo jasnije i prema Svetom pismu, jedna osoba je Otac, koji u vječnosti rađa drugoga; drugi je Sin, rođen u vječnosti, ali obojica su jednako vječni, moćni, mudri i pravedni.
Iako Židovi i Turci ismijavaju naš nauk, kao da smo podučavali postojanje trojice braće na nebu, to ništa znači. Ali oni nam čine loše i falsificiraju naše učenje; jer ne zamišljamo Trojstvo kao u naravi trojice ljudi ili tri anđela. Smatramo to jednom božanskom suštinom, intimnošću koja nadmašuje svako zemaljsko jedinstvo. Ljudsko tijelo i duša nisu tako potpuno jedno kao Trojedini Bog. Nadalje, tvrdimo da Sveto pismo uči da je u jednoj božanskoj suštini Bog Otac rodio sina. Prije nego što je bilo koje stvorenje stvoreno, prije nego što je svijet stvoren, kako Pavao kaže, "prije postanka svijeta", u vječnosti, Otac je začeo Sina koji je jednak s njim i u svakom pogledu Bog poput sebe. Ni na koji drugi način Pavao ne bi mogao nazvati Krista ekspresnom slikom nevidljivog Boga. Tako je dokazano da su Otac i Sin različite osobe i da ipak postoji samo jedan Bog, zaključak od kojeg ne možemo pobjeći ako ne proturječimo Pavlu, i da ćemo postati Židovi i Turci.

PAVAO I MOJSIJE SLAŽU SE U SVJEDOČENJU.
Pavao ponovno spominje Krista u različitom izrazu, govoreći: "Niti iskušavamo Krista, kao što su neki od njih također kušali, i bili uništeni od zmija." 1. Korinćanima 10:9. Sada, imajući ovaj stih na umu, imajte na umu kako se Pavao i Mojsije ljube, koliko jasno jedan reagira na drugoga. Jer Mojsije kaže (Brojevi 14:22): "Svi ti ljudi... iskušavali su me ovih deset puta i nisu čuli moj glas", a s tim u vezi, govornika predstavlja izraz "Gospodin", svugdje u Bibliji koje smo tiskali velikim slovima kako bi naznačio ime koje pripada samo Vječnom, primjenjivo samo na jedinog pravog Boga.

Drugi izrazi koji se koriste za označavanje Boga ponekad se primjenjuju i na ljude, ali ova riječ "Gospodin" odnosi se samo na Boga.
Sada, Mojsije kaže: »I Gospodin [Adonai, pravi Bog] reče... Svi ti ljudi... iskušavali su me ovih deset puta." Zatim dolazi Pavao objašnjavajući tko je taj Bog – rekavši da su kušali »Krista«. Pretražite ovu izjavu ako možete; ostaje činjenica da Pavao izjavljuje da je Krist bio kušan, a Mojsije ga čini jedinim vječnim i istinskim Bogom. Štoviše, Krist se u to vrijeme nije rodio;
Ipak, apostol jasno kaže: Kušali su Krista, nemojmo ga također iskušavati.
8. Svakako, dakle, Krist je čovjek kojem se Mojsije obraća kao Bogu.
Prema tome, Mojsijevo svjedočanstvo davno prije identično je svjedočanstvu Pavlovog.
Iako koriste različite pojmove, obojica priznaju Krista kao Sina Božjega, rođenog u vječnosti Oca, u istoj božanskoj suštini, a ipak različitom od njega. Tu razliku možete nazvati kako hoćete; Označavamo to pojmom "osoba". Istina, ne dajemo potpuno jasno objašnjenje misterije; mi samo mucamo kada govorimo o "Trojstvu? Ali što nam je činiti? Ne možemo poboljšati pokušaj. Dakle, Otac nije Sin, već se Sin rađa od Oca u vječnosti; a Duh Sveti polazi od Boga Oca i Boga Sina. Dakle, postoje tri osobe, a opet samo jedan Bog. Jer ono što Mojsije izjavljuje o Bogu Pavao kaže govori se o Kristu.

Isti argument koji Pavao znatno koristi u Djelima 20,28, kada, blagoslivljajući Crkvu Miletovu i potičući okupljene svećenike u vezi s njihovom službom, kaže: "Obratite pažnju na sebe i na svo stado, u kojem vas je Duh Sveti učinio biskupima, da nahranite crkvu Gospodnju koju je kupio vlastitom krvlju." To je, također, značajan tekst, koji izvan svake kontroverze dokazuje da je Krist naš Gospodin, koji je kupio Crkvu svojom krvlju, doista Bog, a njemu pripada Crkva. Jer apostol jasno tvrdi da je Bog bio taj koji je kupio Crkvu svojom krvlju i da je Crkva njegova.
Sada, s obzirom na činjenicu koja je već utvrđena da su osobe različite i daljnju izjavu da je Bog kupio Crkvu vlastitom krvlju, neizbježno zaključujemo da je Krist naš Spasitelj pravi Bog, rođen od Oca u vječnosti, i da je također postao čovjekom i da je rođen od Djevice Marije u vremenu.

Ako se takva krv – materijalna, opipljiva, grimizna krv, koju je prolio pravi čovjek – doista treba nazvati Božjom krvlju, onda onaj koji ju je prolio mora biti zapravo Bog, vječna, svemoguća osoba u jedinoj božanskoj suštini. U tom slučaju doista možemo reći da krv koja teče sa strane raspetog i prolivena po tlu nije samo krv običnog čovjeka, već Božja. Pavao se ne upušta u neozbiljne razgovore. On govori o najvažnijoj stvari; i on je u krajnjoj ozbiljnosti kada nas on u svojoj pobudnici podsjeća da je uzvišena služba vladati Crkvom i hraniti je Božjom riječju. Da se ne bismo igrali u obavljanju takve službe, podsjećamo se da mu je stado jednako drago kao i krv njegovog dragog Sina, toliko dragocjena da sva stvorenja zajedno ne mogu pružiti ekvivalent. A ako smo indolentni ili nevjerni, griješimo protiv Božje krvi i postajemo krivi za nju, u onoj mjeri u kojoj je svojom krivnjom uzaludno prolivena za duše koje bismo trebali nadzirati.
Postoje mnogi odlomci sličnog uvoza, osobito u Evanđelju po Ivanu. Dakle, ne možemo izbjeći istinu, ali moramo reći da su Bog Otac, Bog Sin i Bog Duh Sveti tri pojedinačne osobe, ali od jedne božanske suštine. Mi ne, kao što Židovi i Turci podrugljivo tvrde, ne štujemo tri boga; štujemo samo jednog Boga, koji nam je predstavljen u Svetom pismu kao tri osobe.
Krist je rekao Filipu (Ivan 14,9), "Tko me vidje, vidje Oca." Tamo Krist polaže pravo na jedinstvo i jednakost s Ocem u jedinoj božanskoj suštini. Kao i Pavao u Kološanima 1,15, gdje Krista naziva "slikom nevidljivog Boga", istodobno ukazujući na dvije različite osobe: Otac nije Sin, a Sin nije Otac, ali oni su jedan Bog. Takvi odlomci su, kažem, česti. Pomoću njih sveti oci hrabro su održavali ovu dogmu Trojstva protiv đavla i svijeta, čineći je tako našom baštinom.
Sada, zašto brinuti ako razum to smatra ludošću? To ne zahtijeva nikakvu vještinu da razglabam tim stvarima; Mogao bih to učiniti i ja kao i drugi.
Ali, hvala Bogu, imam milosti da ne želim polemiku o tome.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top