Sveto Trojstvo

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kao prvo "hula na Duha Svetoga nema veze sa prirodom Duha"

Hula na Duha Svetoga predstavlja 'konstantno odbijanje poziva Svetog Duha na pokajanje i obraćenje, koje rezultuje potpunim čovekovim otvrdnućem za Božji glas.

To je i neprijateljstvo prema Bogu.
Uzdignuta pesnica protiv Boga.

A sada ja imam pitanje za Stvarnoslapa.

Ako je Bog jedan u tri lica, onda je Hula na Duha Svetog ujedno i hula na Boga i Isusa.

A reč Božja kaže "da će se huljenja na Boga oprostiti, a hula na Duha Svetoga ne"

Kako to ako je Bog jedan u tri lica.

Zato je gornje objašnje koje sam dao biblijski i jedino moguće.

Da se tu ne govori o prirodi Duha Svetoga, već o čovekovom odbijanju delovanja Duha Svetoga, pa bio on ličnost ili ne.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Da se tu ne govori o prirodi Duha Svetoga, već o čovekovom odbijanju delovanja Duha Svetoga, pa bio on ličnost ili ne.
Slažem se s ovim. Zato, na primjer vjerujem da je Martin Luther dobro objasnio da je Isus Bog te da postoji Otac, Sin i Sveti Duh kroz Bibliju. No, ne slažem se sa mnogim drugim stvarima koje je M.Luther napisao i činio. Ne samo zato što mi se te stvari ne sviđaju, nego smatram da nisu u skladu s Božjom riječi. Zato je i pisano da se ne smijemo oslanjati na drugog čovjeka, već na samog Boga, provjeravati sve i zadržati ono što je dobro.

nego sve provjeravajte i prihvatite što je dobro. 1 Solunjanima 5:21
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
A sada ja imam pitanje za Stvarnoslapa.

Ako je Bog jedan u tri lica, onda je Hula na Duha Svetog ujedno i hula na Boga i Isusa.

A reč Božja kaže "da će se huljenja na Boga oprostiti, a hula na Duha Svetoga ne"

Kako to ako je Bog jedan u tri lica.

Imam ja pitanje za tebe. Ako Bog nije Jedan u tri Osobe, onda priznaješ da si trideset godina vjerovao u krivoga Boga. A ako si trideset godina vjerovao u krivoga Boga, i čitavo to vrijeme, i ovdje nama, tvrdio da te je sam Bog osvjedočavao u ispravnost tvoje vjere, onda si lagao, bogohulno lagao. A ako si trideset godina bogohulno lagao, zašto bi ti bilo tko povjerovao što god i sada da kažeš.

Pitanje drugo. Ako Bog nije Jedan u tri Osobe, onda ti i subotarska sekta već četrdeset i nešto godina krivo vjeruje. Ako toliko godina krivo vjeruje, i to vjeruje "babilonsko trojstvo", onda ne može biti "Vjerni ostatak". Zato te pitam, tko je onda 'vjerni ostatak'. Jeste li to zaokret i ti? Jeste li to vas četvorica subotara - tripo, Jovan Kainos i ti? Ili .... :)
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
1. *Bog je uskrsnuo Krista od mrtvih.* – Rimljanima 8,11, Djelima 2,24

A ako Duh onoga koji je uskrisio Isusa od mrtvih prebiva u vama, onaj koji je uskrisio Krista od mrtvih oživjet će i vaša smrtna tijela putem svoga Duha, koji prebiva u vama. (Rimljanima 8,11)

Njega je Bog uskrisio oslobodivši ga muke smrti, jer nije bilo moguće da ga ona zadrži. (Djela Apostolska 2,24)



2. *Krist se uskrsnuo od mrtvih.* – Ivan 10:17-18; Ivan 2:18-22

Zbog toga me ljubi Otac što polažem svoj život da ga ponovno uzmem.
Nitko mi ga ne oduzima, nego ga polažem sâm od sebe. Vlast imam položiti ga i vlast imam opet ga uzeti.
Tu sam zapovijed primio od svoga Oca.” Ivan 10, 17-18

Tada odgovoriše Židovi i rekoše mu: “Koji znak nam pokazuješ, kad već to činiš?”
Odgovori Isus i reče im: “Uništite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.
Tada rekoše Židovi: “Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti ćeš ga podići u tri dana?”
No on je govorio o hramu svoga tijela.
Stoga se, kada je uskrsnuo od mrtvih, njegovi učenici sjetiše da im je to bio rekao te povjerovaše Pismu i riječi koju Isus bijaše rekao
(Ivan 2: 18-22)



nego, neka Bog bude istinit, a svaki čovjek lažac; kao što je pisano: “Da opravdan budeš po riječima svojim i pobijediš kada ti se bude sudilo.” Rimljanima 3,4
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A sada ja imam pitanje za Stvarnoslapa.

Ako je Bog jedan u tri lica, onda je Hula na Duha Svetog ujedno i hula na Boga i Isusa.

A reč Božja kaže "da će se huljenja na Boga oprostiti, a hula na Duha Svetoga ne"

Kako to ako je Bog jedan u tri lica.

Naravno, ta doktrina Nikeje je zakomplikovala razumevanje Božanskog plurala iz Biblije. Ne postoji u Bibliji nigde ta forma "Tri Lica a Jedan" ili "Dva Lica a Jedan" gde se ukida posebnost svakog Božanskog Bića i svodi na nerazumnu i besmislenu formulaciju. Biblija jasno govori da je Božanstvo Tri apsolutno nezavisna Bića(entiteta). Ali Jedan je u delovanju.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Naravno, ta doktrina Nikeje je zakomplikovala razumevanje Božanskog plurala iz Biblije. Ne postoji u Bibliji nigde ta forma "Tri Lica a Jedan" ili "Dva Lica a Jedan" gde se ukida posebnost svakog Božanskog Bića i svodi na nerazumnu i besmislenu formulaciju. Biblija jasno govori da je Božanstvo Tri apsolutno nezavisna Bića(entiteta). Ali Jedan je u delovanju.
Trojstvo tri osobe (Otac, Sin i Sveti Duh) koje su echâd (Ujedinjeni kao jedna)


Reci mi kako to da se Washburn navodni vaš antitrinitarac, iako se koristi terminima Nebeski trio, 3 Božanske osobe, 3 Božanska bića te termin kao The Godhead koja je druga riječ za Trojstvo u engleskom jeziku i mogu to sve prevesti i dokazati, ljuti u svom otvorenom pismu na Prescotta koji kaže da je Isus Krist Sveti Duh i Sveti Duh Isus Krist a do nedavno su to pričali tvoji prijatelji iz antitrini. pokreta kao što uče da je atak na zdravi razum vjerovanje u treće lice Božanstva?

Washburn kaže:
8 puta u propovijedi profesor Prescott kaže da su Duh Božji i Duh Krista "ekvivalentni izrazi", to jest, da je Krist Duh Sveti, a Duh Sveti Krist



Uostalom to uopće nije nešto strašno jer je i sam Tertulijan u prvom stoljeću napisao da u tom modalističkom smislu jednostavni u vjeri vide Boga. Modalist promatra Boga kao jednu Osobu umjesto tri Osobe i vjeruje da su Otac, Sin i Duh jednostavno različiti načini ili oblici iste božanske Osobe.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ono što ja zastupam nema nikave veze sa antitrinitarstvom u okviru ASD.

Ali ono što znam jeste da antitrinitarni pokret u okviru ASD jeste zapravo po svom razumevanju odnosa među ličnostima Božanstva najbliži tradicionalnom, bliži je čak nego Trinitarni pokret u okviru ASD. Jer antitrinitarni pokret doslovno veruje u Hristovo sinovstvo i u proishođenje Hrista od Oca. Dok recimo adventisti trinitarci ne veruju u doslovno sinovstvo (već kao ulogu u procesu spasenja) i ne veruju u doslovno proishođenje Hrista od Oca već samo simbolično.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Trojstvo tri osobe (Otac, Sin i Sveti Duh) koje su echâd (Ujedinjeni kao jedna)


Uostalom ja sam sve dokazala i pokazala koristeći se Svetim Pismom, to nisu moje riječi već Biblija

1. *Bog je uskrsnuo Krista od mrtvih.* – Rimljanima 8,11, Djelima 2,24


A ako Duh onoga koji je uskrisio Isusa od mrtvih prebiva u vama, onaj koji je uskrisio Krista od mrtvih oživjet će i vaša smrtna tijela putem svoga Duha, koji prebiva u vama. (Rimljanima 8,11)

Njega je Bog uskrisio oslobodivši ga muke smrti, jer nije bilo moguće da ga ona zadrži. (Djela Apostolska 2,24)


2. *Krist se uskrsnuo od mrtvih.* – Ivan 10:17-18; Ivan 2:18-22

Zbog toga me ljubi Otac što polažem svoj život da ga ponovno uzmem.
Nitko mi ga ne oduzima, nego ga polažem sâm od sebe. Vlast imam položiti ga i vlast imam opet ga uzeti.
Tu sam zapovijed primio od svoga Oca.” Ivan 10, 17-18

Tada odgovoriše Židovi i rekoše mu: “Koji znak nam pokazuješ, kad već to činiš?”
Odgovori Isus i reče im: “Uništite ovaj hram i ja ću ga u tri dana podići.
Tada rekoše Židovi: “Četrdeset i šest godina gradio se ovaj hram, a ti ćeš ga podići u tri dana?”
No on je govorio o hramu svoga tijela.
Stoga se, kada je uskrsnuo od mrtvih, njegovi učenici sjetiše da im je to bio rekao te povjerovaše Pismu i riječi koju Isus bijaše rekao
(Ivan 2: 18-22)

nego, neka Bog bude istinit, a svaki čovjek lažac; kao što je pisano: “Da opravdan budeš po riječima svojim i pobijediš kada ti se bude sudilo.” Rimljanima 3,4


Preporučujem vam, dragi čitatelju, Božju riječ kao pravilo vaše vjere i prakse. Po toj Riječi treba nam suditi. Bog je u toj Riječi obećao dati vizije u "posljednjim danima"; ne za novo pravilo vjere, već za utjehu svoga naroda, i za ispravljanje onih koji griješe iz biblijske istine. Tako se Bog obračunao s Petrom kada ga je trebao poslati da propovijeda poganima – Skica kršćanskog iskustva i gledišta Ellen G. White, (godina 1851.)



the-trinity-catholic-trinity-antitrinitarians-adventism-islam-etc-part-2-of-2-101-2048.jpg


Bio je Bog dok je bio na zemlji, ali se odrekao Božjeg oblika i umjesto njega poprimio oblik i obličje čovjeka. Hodao je zemljom kao čovjek. Za naše dobro postao je siromašan, da bismo se mi kroz njegovo siromaštvo mogli obogatiti. Odbacio je svoju slavu i svoje veličanstvo.
Bio je Bog, ali slave obličja Božjeg on se na neko vrijeme odrekao. Iako je hodao među ljudima u siromaštvu, raspršujući svoje blagoslove gdje god je išao, na njegovu riječ legije anđela okružile bi svog Otkupitelja i odale mu počast. {RH July 5, 1887, par. 4}

Da, po tom vašem se i James White odrekao Kristovog sinovstva:
Bog Otac je bio taj koji je rekao Bogu Sinu: 'Učinimo čovjeka.'« (James White, RH 4. siječnja 1881.)
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
 Stvarnoslap

Napad je najbolja odbrana.

Kad nemaš argumente na postavljeni odgovor, ti primenjuješ ovaj princip.

Bez_imena ti kao Katolkinja daje primer dobrog i plemenitog ponašanja, i trebaš da slediš taj primer.

A ti činiš suprotno.

Dakle.

Bog jeste jedno u tri odvojene ličnosti ili osoba.

Ja to nisam porekao.

Isus je iste prirode kao i Otac, telo njegovog tela.
I Duh je iste prirode.

I šta sad.
Kakva je tvoja zamerka.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Isus je iste prirode kao i Otac, telo njegovog tela.
I Duh je iste prirode.

I šta sad.
Kakva je tvoja zamerka.

Zamjerku na svoje tridesetgodišnje vjerovanje, i vjerovanje tzv. crkve ASD, iznio si ti a ne ja. Ti si trideset godina tvrdio da Trojstvo ima biblijsko utemeljenje, a sada tvrdiš potpuno suprotno - Trojstvo nije biblijsko učenje i vjerovanje.

Zato te opet pitam - ako Bog nije Jedan u tri Osobe, onda priznaješ da si trideset godina vjerovao u krivoga Boga. A ako si trideset godina vjerovao u krivoga Boga, i čitavo to vrijeme, i ovdje nama, tvrdio da te je sam Bog osvjedočavao u ispravnost tvoje vjere, onda si lagao, bogohulno lagao. A ako si trideset godina bogohulno lagao, zašto bi ti bilo tko povjerovao što god da sada kažeš.

Pitanje drugo. Ako Bog nije Jedan u tri Osobe, onda ti i subotarska sekta već četrdeset i nešto godina krivo vjeruje. Ako toliko godina krivo vjeruje, i to vjeruje "babilonsko trojstvo", onda ne može biti "Vjerni ostatak". Zato te pitam, tko je onda 'vjerni ostatak'. Jeste li to zaokret i ti? Jeste li to vas četvorica subotara - tripo, Jovan Kainos i ti? Ili .... :)
 
Natrag
Top